Adım Kadın…

8 Mart Dünya Kadınlar Günü'nde Zoom söyleşilerimizde Sn. Hülya Akkaya konuğumuz olacak.

Konumuz "Kadına Şiddet!"

Amacımız insanlarda farkındalık yaratmak, devlet yönetiminin dikkatini çekmek ve toplumu bilinçlendirmek için çaba sarf etmektir.

-

Bulunduğumuz coğrafyada bir çok olaya “kader” diyerek “kabullen” algısı oluşturmaya çalışılır. Bu yüzden Duygu Asena “Kadının Adı Yok” dememiş midir? Üzerine her türlü sanat dalında çok şey söylenebilecek bir konudur bu. Zaten bu coğrafyada maalesef yapabildiğimiz de “Kadına şiddet” üzerine sadece budur. Amacımız insanlarda farkındalık yaratmak, devlet yönetiminin dikkatini çekmek ve toplumu bilinçlendirmek için çaba sarf etmektir.

Kadının Adı...

Kadına şiddet olayları basına düşecek kadar ilgi çekici olduğunda haberimiz olabilmektedir. İşte bunlardan sizin de hatırlayabileceğiniz bazıları;

 • Münevver Karabulut, daha lise öğrencisi iken erkek arkadaşı tarafından 3 Mart 2009 tarihinde ağır darbelerle öldürülüp bedeni parçalara ayrılarak yok edilmeye çalışıldı.
 • Özgecan Aslan,11 Şubat 2015’te tecavüz girişimine direndiği için bir minibüste vahşice katledilip ardından yakılarak yok edilmeye çalışıldı.
 • Pınar Gültekin, 16 Temmuz 2020’de Muğla’nın Menteşe ilçesinde eski erkek arkadaşının çiftlik evinde yediği darbelerle hayatını kaybetti. Bedeni bir varilde yakılarak yok edilmeye çalışıldı.
Kadının Adı...
Kadının Adı...

Kayıtlara yeterince geçmemekle birlikte, kadınlara yönelik şiddet olaylarına ne yazık ki pek çok ülkede sıklıkla rastlanmaktadır. Kız bebeklerin öldürülmesi, ev içi şiddet, dulların kurban edilmesi ya da sürgün edilmesi, gebe kadına yönelik şiddet, ırza geçme ve kız çocuklarını sünnet etme bunlara örnektir.

Kadının Adı...

Türkiye’nin taraf olduğu uluslararası sözleşmeler ve ulusal mevzuatımız devlete şiddetin önlenmesi, etkin soruşturma yapılması, şiddet uygulayanın cezalandırılması, şiddet mağdurunun korunması, zararın tazmin edilmesi ve destek politikalarının oluşturulması yükümlülüğünü vermektedir. Bu noktada devletin en önemli görevi kadına yönelik her türlü şiddetin ortadan kaldırılması, kadınların yargı sistemine güvenmelerinin sağlanması ve adalete erişimlerinin kolaylaştırılmasıdır.

Kadının Adı...

Ülkemizde yaklaşık on yıl kadar önce kadın örgütleri ve milletvekillerinin ortak çalışması ile Meclis’e sunulan ve Türk Ceza Kanunu’nda haksız tahrik, iyi hal ve pişmanlık başlığı ile faile verilen ceza indirimlerinin kaldırmasını öngören teklif, Özgecan cinayeti ile yeniden gündeme gelmiş ve ‘Özgecan Yasası’ olarak anılmaya başlanmıştı.

Yasa teklifinde cezaların caydırıcılığının artırılması, cinsel istismarda “şikâyet” ve 18 yaşından küçük çocukların evlendirilmesinde “rıza” kavramının tamamen ortadan kaldırılması da var.

Yasa teklifinde cezaların caydırıcılığının artırılması, cinsel istismarda “şikâyet” ve 18 yaşından küçük çocukların evlendirilmesinde “rıza” kavramının tamamen ortadan kaldırılması da var. Bu yasa teklifi ne yazık ki meclis raflarında hala beklemede… Ayrıca bekleyen sadece yasa teklifi değil, kamu vicdanı da beklemede.

Bu bağlamda hiçbir canlının şiddete ve tacize maruz kalmaması gerektiği ve en kısa zamanda yasal sorumlulukların yerine getirilmesi düşüncesini taşıyan bir insan olarak ‘’Adım Kadın’’ toplumun her kesiminde farkındalık yaratmak için ele aldığım bir fotoğraf projemdir.

Hülya Akkaya özgeçmiş

Kadının Adı...
 • 1971 Erzincan doğumludur. İlk, orta ve lise tahsilini Erzincan’da tamamladı ve üniversite hayatından sonra öğretmenlik mesleğine adım attı.
 • 2003 ve 2004 yılında doğu hizmetini yaptığı Erzincan’da öğrencileri ile köy köy gezerek el yapımı çocuk oyuncakları toplayarak ve ayrıca kendi öğrencilerinin el yapımı oyuncaklarını da dahil ederek İstanbul Çocuk Oyuncakları Müzesi’nin Anadolu Oyuncakları Bölümünün tamamlanmasını sağladı.
 • İlk kişisel fotoğraf sergisini Erzincan Kültür Müdürlüğü Sergi Salonunda açtı. Sattığı fotoğrafların geliri ile okuluna bir çocuk kütüphanesi açtı.
 • 2014 yılından bu güne kadar Karşıyaka Halkeğitim Müdürlüğü bünyesinde yetişkinlere; Karşıyaka Milli Eğitim Müdürlüğü bünyesinde ise okulundaki öğrencilere Temel Fotoğraf Eğitimi verdi(vermektedir). Bu güne dek yaklaşık 300 yetişkine, 70 ilkokul öğrencisine bu eğitimleri verdi.
 • Yetişkinlerle 7, ilkokul öğrencileri ile 13 sergi açtı.
 • İlkokul fotoğraf öğrencileriyle Ege Fotoğraf ve Sinema Amatörleri Derneği ile Karşıyaka Belediyesi işbirliği ile hazırlanan 4. Karşıyaka Uluslararası Fotoğraf Günleri etkinliklerinde ‘’Küçük Bakışlar, Büyük Dokunuşlar.’’fotoğraf sunumu ve sergisi ile yer aldılar.
 • İlkokul fotoğraf öğrencileriyle Aydın Efeler Belediyesi 2. Uluslararası Fotoğraf Çalıştayı’nda kendisinin, öğrencilerinin sunumları ve sergileri ile yer aldılar.
 • 10. ve 11. Sami Güner kupalarında çalışmaları ile tur atlayarak finale kaldı.
 • 2016 ve 2018 yıllarında Türkiye Fotoğraf Sanatı Federasyonu sunum havuzuna 5 fotoğraf sunumu projesi kabul edildi.
 • 2013 yılında “100 Kadın 100 Kadraj” fotoğraf sergisinde yer aldı.
 • 2013 yılında 3. Egeart Sanat Günleri fotoğraf sergisinde fotoğraf çalışmaları ile yer aldı.
 • 2014 yılında Kuşadası Uluslararası 1. Mehmet Nuri Göçen Fotoğraf Çalıştayı’nı düzenleyen ekipte yer aldı ve bir sunumu ile çalıştaya katıldı.
 • Lösev yararına düzenlenen “Siz Yetersiniz” fotoğraf sergisinde çalışmaları ile 2 defa yer aldı ve destek oldu.
 • 2017 yılında Siz Yetersiniz Derneği’nin “Mutluluk Çocuk İşi’” fotoğraf sergisinde çalışmaları ile yer aldı. Destekte bulundu.
 • 2017 yılında yetişkin fotoğrafçılarla Polonya İstanbul Başkonsolosluğu “Anneler Günü” temalı  fotoğraf projesini hazırlayıp sergi yaptılar.
 • 2017 yılında farkındalık yaratmak için İzmir Down Sendromu Derneği ve Şehit Astsubay Hilmi Öz İlkokulu işbirliği ile desteklenen “Kalp Kalbe Karşıdır” fotoğraf projesini okulunun küçük fotoğrafçıları ve down sendromlu bireylerle birlikte hazırlayıp Mavibahçe AVM’de sergisini açtılar.
 • 2017 yılında SoArt Content “Son Yaprak” sanat projesinde fotoğrafları ile yer  aldı.
 • Ege Fotoğraf ve Sinema Amatörleri Derneği Yönetimi’nde aktif olarak rol aldı. Bu dernekte fotoğraf eğitimleri verip, atölye eğitmenliği yaparak çok sayıda sergi açıp bu sergilere aynı zamanda çalışmaları ile dahil oldu.
 • Türkiye’nin farklı illerindeki Türkiye Fotoğraf Sanatı Federasyonuna bağlı derneklerde fotoğraf sunumları yaptı, sergilerinde çalışmaları ile yer aldı.
 • 2017 yılında davet edildiği Gürcistan Fotoğraf Derneği ve Azerbeycan Fotoğraf Dernekleri’nde okulundaki fotoğraf öğrencilerinin ve kendi fotoğraf projelerinin sunumunu yaptı.
 • 2016 yılında bir ilke imza atarak okul müdürünün desteği ile Karşıyaka Şehit Astsubay Hilmi Öz İlkokulu’nda bir fotoğraf stüdyosu açtı ve sınıf öğretmenliğinin dışında ayrıca bu stüdyoda yetişkinlere ve okulunun öğrencilerine fotoğraf eğitimi vermeye, özellikle sosyal projeler üretmeye devam etti.
 • 2020  yıllında Bursa Uluslararası Fotoğraf Festivalinde “S.O.S” gösterisi ile yer aldı.
 • 2021 yıllında Bursa Uluslararası Fotoğraf Festivalinde “Simülasyon” gösterisi ile yer aldı.
 • 2020-2021 yıllarında katıldığı Sami Güner Fotoğraf Yarışmasından tur atlayarak finale kaldı.
 • Şimdilerde pandemi koşullarında yaşadığımız değişimleri fotoğraflamaya devam ediyor.

İlişkili İçerikler

E-POSTA ABONELİĞİ

Yorum Politikamız: Arthenos.com ekibi olarak tüm okuyucularımızı tartışmalara aktif olarak katılmaya teşvik etsek de, Davranış Kurallarımıza uymayan veya yayınlanan materyalin editoryal standartlarını karşılamayan herhangi bir içeriği Silme / Değiştirme hakkını saklı tutarız.

Abone ol
Bana bildir
guest
3 Yorum
Beğenilenler
En yeniler Eskiler
Satır içi geribildirimler
Bütün yorumları göster
Öner BÜYÜKYILDIZ
Öner BÜYÜKYILDIZ
1 ay önce
Makale Değerlendirme :
     

🙋🏻‍♂️

Ertan Öztürk
1 ay önce
Makale Değerlendirme :
     

8 Mart’ta Hülya Hanım’ın sunumunu merakla bekliyoruz

Hülya Akkaya
Hülya Akkaya
Yorumun sahibi  Ertan Öztürk
1 ay önce

Bu anlamlı projeyi farkındalık yaratmak adına sizlerle paylaşmak benim için de heyecan verici ve değerli olacak. Görüşmek üzere.

Makale yazarı

Manşet

Fujifilm X-T200 ve X-E3 karşılaştırması

Fujifilm X-T200 ve X-E3 detaylı karşılaştırması

Fujifilm X-T200 modeline bakıp X-E3 ile karşılaştırıyoruz

EDİTÖRÜN SEÇTİĞİ

Fotoğrafçılık Hafızamızı Geliştirir mi?

Fotoğrafçılık Hafızamızı Geliştirir mi?

Fotoğrafçılar Dikkat!
Fotoğraf Çekmek Görsel Belleği Güçlendiriyor,
Peki ya Görsel Olmayan Bellek?

POPÜLER İÇERİKLER

Diyafram Nedir? Fotoğrafta Diyafram Ayarları

Diyafram Nedir? Fotoğrafta Diyafram Ayarları

Diyaframın kökeni dilimize Fransızca “diaphragme” kelimesinden gelmiştir, İngilizcede "Aperture" olarak tanımlanır ve “açıklık” anlamına gelir.

Fotoğrafta diyafram ayarlarını çekmek istediğiniz sahnenin ne olacağına göre siz belirlersiniz. Fotoğrafınızda nelere etki edeceğini anlamak için okumaya devam edin.
3
0
Düşünceleriniz bizim için önemli. Belirtmek ister misiniz, lütfen yorum yapın.x
()
x