Bebek Hoplatma Sahili

Corona Virüs salgınının neredeyse bütün dünyayı şiddetle tehdit ettiği, o yüzden çok ciddi tedbirlerin alındığı günlerde (Mart 2020) çok değerli bir foto-grafçı dosttan harika kitap/albüm aldık. İnsanların hat safhada tedirgin olduğu bu kaotik ortamda bize ulaşan kıymetli eser nedeniyle Gül Ezen’e teşekkür ediyoruz.

-

(Usta foto-grafçı Gül Ezen imzalı kitap/albüm)

Corona Virüs salgınının neredeyse bütün dünyayı şiddetle tehdit ettiği, o yüzden çok ciddi tedbirlerin alındığı günlerde (Mart 2020) çok değerli bir foto-grafçı dosttan harika kitap/albüm aldık. İnsanların hat safhada tedirgin olduğu bu kaotik ortamda bize ulaşan kıymetli eser nedeniyle Gül Ezen’e teşekkür ediyoruz.       

Özellikle S/B çalışmalarının yüksek teknik başarısını ve içerik bakımından niteliğini, geçmiş zamanda yaptığı sergiler, kültür-sanat ortamlarında kısa süreli karşılaşmalar ve nihayet kendileriyle yaptığımız röportaj (“Işıkla Resmedenler” serisinin 1.cildinde yer aldı) nedeniyle yakından tanıdığımız kıymetli dostumuz usta foto-grafçı Gül Ezen’in ”Bebek Hoplatma Sahili” isimli uzun soluklu çalışmasının bir albümle sonlanması, bizim için hakikaten memnuniyet vericidir.

Gül Ezen, İ.Ö.6000-5000’e tarihlenen “Bebeğini hoplatan kadın” resmini (Beşparmak Dağları, Latmos kaya resimleri) albümün ilk sayfalarına alarak, bebek hoplatma eyleminin tarihin derinliklerine uzanan geçmişine dair bilgiyi (belgeyi) paylaşıyor. Yaptığı bu özel çalışmayı özetleyen metinde ise, “…, her şey aynıydı: bulutsuz yaz göğü, ılık, berrak sular ve onlarca küçük çocuk ve bebek. Her yaz yeni bebekler geliyor, insanlar tarafından yüzyıllardır benimsenen bebekleri havaya atma ritüeli, kıkırtılar ve heyecan çığlıkları ile defalarca tekrarlanıyor, yeni hayatlar, yeni başlangıçlar adeta bu şekilde coşkuyla kutlanıyordu. … Kaydettiklerim, baktıklarım, gördüklerim; çocukların ve büyüklerin nefesimi kesen, beni büyüleyen ya da gülümseten halleri olmanın dışında unutamadıklarımdır. …” ifadelerine yer veriyor.

Foto-grafik düzlemde ele aldığı konuyu kendine has bir yaklaşımla (S/B foto-graflarla) ortaya koyan usta foto-grafçı, albümün sonunda Robert L.Stevenson’un bir şiirine (kendi çevirisiyle) yer veriyor.

“Herhangi Bir Okuyucuya

Annenin gördüğü gibi evden

Bahçede ağaçlar arasında seni oynarken,

Senin de mümkündür görmen

Bakarsan bu kitabın pencerelerinden,

Bir başka çocuğu, çok çok uzaklarda

Başka bir bahçede oynarken

Ama onu pencereyi tıklatarak

Çağırabileceğini düşünme asla

Onun aklı bir tek oyunda

Ne duyar; ne de bakar,

Kandırılamaz bu kitaptan çıkmaya.

İşin aslı, uzun zaman önce,

Büyüdü ve gitti uzaklara.

Bahçede gezinen orada

Havadan ibaret bir çocuk yalnızca.”

Albümde yer verdiği oldukça yalın iki metin ve foto-graflar, ele aldığı meseleyi o kadar iyi anlatıyor ki, fazla söze gerek bırakmamış. Bir sanat insanının, deneyimli, birikimli, duyarlı usta bir foto-grafçının hayatı nasıl süzdüğünü, olaylara ve olgulara nasıl yaklaştığını görüyoruz bu albümde. Üstelik aynı konuda bu güne dek yapılmış başka bir çalışmaya, bir albüme yahut kitaba rastlamış değiliz. Öyle zannediyoruz ki “Bebek Hoplatma” eylemi ile ilgili foto-graf düzleminde yapılmış yegâne kitap. Bu bile kitabı son derece kıymetli kılıyor. Sanat bağlamında ve özelde foto-grafik bağlamda özgün bir çalışma olmakla birlikte, sosyo-kültürel bağlamda ise kelimenin tam anlamıyla has bir çalışma. O bakımdan Gül Ezen’in bu özgün ve has foto-grafik eylemi takdire şayandır.

Ülkemizin kültür-sanat ortamına, akademik çevreye, basılı eser bağlamında fazla zengin olmayan foto-graf dünyamıza, sonraki kuşaklara ve dünya insanlık ailesine birey olarak, foto-grafçı olarak, sanat insanı olarak böyle değilse, başka nasıl katkıda bulunur insan?!

Ayakta alkışlanacak bir albüm.     

Amatör-profesyonel her foto-graf tutkunu muhakkak bu albümü incelemeli ve kişisel kütüphanesine koymalı. Kişisel kütüphanelerden gayrı, derneklerin kütüphanelerinde de yerini almalı. İşin aslı o ki basılan her albüm, kitap, dergi, fotograf derneklerinin kütüphanelerine girmeli zaten.

İnternet ortamı iyi-güzel tabii ki. Fakat sanal ortamda yer alan dergi, makale, görsel materyal daha ne kadar zaman aynı ortamda, sürekli erişilebilir halde muhafaza edilebilir? On yıl, yirmi yıl, elli yıl? Ne kadar zaman? Çok açık ki internet ortamında ciddi belirsizlik var. Sonraki yüzyıla erişebilir olduğunu söylemek pek mümkün değil.  Her an silinebilir, kapatılabilir. O yüzden basılı eser hâlâ çok kıymetli.

Öte yandan, böylesi değerli çalışmalar Amerika ve Avrupa’daki sanat çevrelerinde gördükleri ilgiyi ülkemizdeki sanat çevrelerinde yeterince göremiyorlar. Galeriler bu gibi özel ve değerli çalışmaların sergilerini yapmak, tanıtımını gerçekleştirmek, eserleri piyasaya sunmak için en önemli ortamlarken, akademik çevre çeşitli sözel etkinlikler ve yazılı metinlerle destekleyecek konumdayken, küratörlük ve koleksiyonerlik piyasa ve finans ayağını oluşturan kurumlarken ne yazık ki foto-graf söz konusu olduğunda, özellikle de Anadolu foto-grafçıları bağlamında, fazla bir canlılıktan söz edemiyoruz. Hatta hiçbir katkı yok gibidir. Her foto-grafçı kendi kişisel bütçesiyle kitap-albüm yapmaya çalışıyor. Oysa böyle özgün-has çalışmaların iş dünyasından sponsorları olmalı. Amerika’daki galerilerde sergisi kabul edilen ve foto-grafları kolayca satılan Gül Ezen gibi usta bir ismin, Türkiye’deki galerilerde de sergisi rahatlıkla yapılmalı ve albümü için sponsor bulunabilmelidir. Fakat maalesef bu konuda aşılması zor bir problem yaşıyoruz.                 

Sayın Gül Ezen’i, kendi olanaklarıyla gerçekleştirdiği bu değerli albümünden ötürü gönülden tebrik ediyoruz. Gerçekleştirdiği kişisel sergilerde gördüğümüz nitelikli, kıymetli diğer çalışmalarını da birer albümle ölümsüzleştirmesini ve sonraki kuşaklara armağan olarak bırakmasını diliyoruz.

Tekin Ertuğ

(Mart 2020-Ankara)

İlişkili İçerikler

E-POSTA ABONELİĞİ

Yorum Politikamız: Arthenos.com ekibi olarak tüm okuyucularımızı tartışmalara aktif olarak katılmaya teşvik etsek de, Davranış Kurallarımıza uymayan veya yayınlanan materyalin editoryal standartlarını karşılamayan herhangi bir içeriği Silme / Değiştirme hakkını saklı tutarız.

Abone ol
Bana bildir
guest
Makale Değerlendirme
Makaleyi 5 yıldız üzerinden değerlendirin
Yorum formu, web sitesinde yer alan yorumları takip etmemize izin vermek için Adınızı, e-Postanızı ve içeriğinizi kaydeder. Yorum göndermek için lütfen web sitemizdeki Koşulları ve Gizlilik Politikamızı okuyun ve kabul edin.
2 Yorum
Eskiler
En yeniler Beğenilenler
Satır içi geribildirimler
Bütün yorumları göster
Öner BÜYÜKYILDIZ

Gül Hanım’ı bende gönülden tebrik ediyor, eserinin hayırlı olmasını, hakettiği ilgiyi ve değeri görmesini diliyorum.
Eseri bize tanıttığınız için çok teşekkür ediyorum Tekin Hocam.
Selam ve saygılarımla.

Okyar Atilla

Başlığı okuyunca “işte özgün bir proje” dedim kendi kendime. Okumaya devam ettiğimde de ne kadar haklı olduğumu gördüm. Şimdi sırada bu albümü elde etmek var. Gül Erzen’i yürekten kutluyorum. Foto-graf adına böylesine nitelikli çalışmaları bize anlatan güzel yazılarınız için Tekin Bey, size de çok teşekkürler.
Sevgi ve saygılarımla

Makale yazarı

Tekin Ertuğ
İlk gençlik yıllarında amatör olarak uzun süre resim ve karikatür yaptı ve edebiyat dünyasına yakın durdu. Gençlik yıllarının olgun sayılabilecek 5-6 yıllık bir döneminde ise amatör olarak Halk Müziği ve Kültürü konusuna eğildi.Resmi ve Özel Kurum ve Kuruluşlarda Temel Fotoğraf Eğitimi Seminerleri ve İleri Düzey Fotoğraf Seminerleri verdi, Atölyeler gerçekleştirdi. Yaptığı atölyeler daha çok “Kuram” ve “Kurgu” öncelikli atölye çalışmalarıdır. Atölye çalışmalarının sonuçları gösteri, söyleşi ve seminer olarak çeşitli platformlarda paylaşıldı.Bu süreç içinde kaleme aldığı yazılar basılı ve sanal ortamda Felsefe, Yazın ve Fotoğraf dergilerinde yayınlandı. İlerleyen zamanda kitap çalışmalarına yöneldi. Şu ana kadar basılan kitapları: Sanat yazılarından oluşan 4 cilt “Fotograf Sanatı Üzerine”, Röportaj-Anı ve Biyografi yazılarından oluşan 10 cilt “Fotoğraf Ustaları” (Masters of Photography) ve 16 cilt “Işıkla Resmedenler” (Photographers), (Ressam Hikmet Çetinkaya'nın Biyografisi) “Kan Çiçekleri” ve en son ressam Ahmet Yeşil’in biyografisi olan “Sicim” isimli eser.Hazırladığı biyografik/otobiyografik metinlerin yanısıra fotograf, sinema, edebiyat ve müziğe dair metinler üzerinde çalışmalarını sürdürmektedir.

Manşet

Yağmur damlaları ile bir pencerenin arkasında… / Wet Glass Effect

Yağmur damlaları ile bir pencerenin arkasında… / Wet Glass Effect

Bir pencere camındaki yağmur damlalarının arkasında olan bir insanın portre fotoğrafı her zaman ilgi çekmiştir. Ancak her zaman böyle bir sahneye rastlamamız ya da oluşturmamız mümkün olmayabilir. O zaman bu sahneyi önce hayalimizde oluşturup sonra da yapalım…

EDİTÖRÜN SEÇTİĞİ

Fotograf çekmek mutlu ediyor

Fotoğraf Çekenler Daha Mutlu Oluyor

Fotoğrafçılar mutlu insanlar. Bunu ben demiyorum, Amerikan Kişilik ve Sosyal Psikoloji Dergisi tarafından yayımlanmış kapsamlı bir çalışma söylüyor. "Fotoğraf çekin, her şeyden daha fazla keyif alacaksınız" diyor.

POPÜLER İÇERİKLER

Diyafram Nedir? Fotoğrafta Diyafram Ayarları

Diyafram Nedir? Fotoğrafta Diyafram Ayarları

Diyaframın kökeni dilimize Fransızca “diaphragme” kelimesinden gelmiştir, İngilizcede "Aperture" olarak tanımlanır ve “açıklık” anlamına gelir.

Fotoğrafta diyafram ayarlarını çekmek istediğiniz sahnenin ne olacağına göre siz belirlersiniz. Fotoğrafınızda nelere etki edeceğini anlamak için okumaya devam edin.
2
0
Düşünceleriniz bizim için önemli. Belirtmek ister misiniz, lütfen yorum yapın.x
()
x