Daha

  Fotograf için deli divane olan bir insan: İsmail H. Haykır

  Gelişmeleri takip eden ve fotografa ciddi anlamda kafa yoran bir insandır Haykır. Profesyonel fotograftan geldiği için Haykır’ın bir ayağı çoğunlukla yurtdışında olmuştur. Dünyadaki en önemli fuarlar, festivaller, fotograf etkinlikleri, eğitim programları O’nun portföyünde çok önemli yer tutar.

  -

  İsmail Haykır, erken yaşta kaybettiğimiz merhum Dursunali Sarıkoç’un en yakın dostlarından biri olarak 90’lı yıllarda bir fotograf gezisi sırasında tanıştığımız, fotografla yatıp fotografla kalkan, başka bir ifadeyle fotograf delisi bir insandır. Hatta biz bunu bir adım daha ileri taşısak ve “deli divane” desek, öyle zannediyoruz ki dostumuz Haykır bizi hoş karşılar.

  İsmail Haykır’ın fotograf aşkı, hakikaten deli divane bir aşktır. Bir yerlere fotograf çekimi için gittiğinde o nasıl bir aşk ile, huşu ile peşpeşe deklanşöre basmaktır, görmedikçe inanması oldukça zor. Fotograf çekerken kendinden bu denli geçen bir insan az bulunur. Hiçbir an’ı kaçırmak istemediği için olsa gerek, gittiği her yerde binlerce, onbinlerce fotograf çeker. Aşırı fotograf çekmekten ötürü çok yıpratıp eskittiği fotograf makinalarının sayısı belli değildir.

  Haykır, kendine has bir insandır. Sarı saçlı (şimdilerde azalmış olsa da) beyaz tenli olduğu ve giyim kuşamı da özenle seçilmiş bohem bir hava oluşturduğu için O’nu hep yabancı bir turist zannederler. Yurtdışında ise (tanığız) Türk olduğunu anlayamazlar, Avrupalı zannederler. Bu da dostlarının O’na (duruma göre) “Mister” veya “Mösyö” diye takılmasına yol açar. Bir diğer adı da İSO’dur. Dalgındır genellikle. Ama dikkati sizde iken, son derece neşeli olur ve yüzü tebessümle kaplanır. İşte öyle zamanlarda fotograf sohbeti başlar.

  Profesyonel fotograf kulvarından gelen dostumuz, hayatını fotograftan kazanmıştır. Fotograf teknolojisini ve literatürü iyi takip eder. Geçmişteki karanlık oda ustalığını, yeni zamanda da aydınlık odada gerçekleştirmiştir. Çok iyi bir dijital manipülasyon ustasıdır. Bütün yazılımlara hakimdir. Onu Fotograf Sanatı Kurumu’nda (FSK), çeşitli resmi-özel kurum ve kuruluşlarda photoshop derslerinden çok sayıda insan tanır. Biz de Haykır ustanın “photoshop” derslerinde izleyici-öğrenci olduk. Atölye açar, öğrencilerine sergi yaptırır. Bu konuda epeyce mesafe aldığı, birbirinden farklı içerikleri ve teknikleri olan çok sayıda atölye yaptığını, hepsinin sonunda da sergilerini gerçekleştirdiğini biliriz. Tanıtım-Reklam fotografından geldiği ve aynı zamanda stüdyoyu çok iyi bildiği için Stil Life fotograf konusunda deneyimlidir ve deneyimlerini-bilgilerini hiç tereddütsüz paylaşan bir ustadır. “Gerçeküstü” konusuna ciddi olarak kafayı takan ve bu yönde çok sayıda deneme yapan İsmail Haykır, son dönemde de birkaç yıl boyunca aralıksız “lale” çalıştı. Onun lale fotograflarını sergilerde gördük, beğeniyle izledik.

  Gelişmeleri takip eden ve fotografa ciddi anlamda kafa yoran bir insandır Haykır. Profesyonel fotograftan geldiği için Haykır’ın bir ayağı çoğunlukla yurtdışında olmuştur. Dünyadaki en önemli fuarlar, festivaller, fotograf etkinlikleri, eğitim programları O’nun portföyünde çok önemli yer tutar.

  Şimdilerde lale konusunda bir kitap maketi hazır, basılmayı beklemektedir. Onu gerçekleştirdikten sonra muhtemeldir ki arşivindeki diğer özel çalışmalar ardı ardına basılı eser haline geleceklerdir.

  Ve ustanın pandemi öncesine yakın bir döneme kadar devam eden başka bir serüveni de Yıldız albümlerinin reprodüksüyonlarının alınması işidir. Zahmetli, zor, aşırı titizlik, disiplin ve özen isteyen, üst seviyede bilgi, beceri ve deneyim gerektiren bu hassas işi de bîhakkın yerine getirmiş ve sonrasında edindiği deneyimi, bilgiyi fotograf çevreleriyle söyleşerek paylaşmıştır.  

  • Fotograf için deli divane olan bir insan: İsmail H. Haykır
  • Fotograf için deli divane olan bir insan: İsmail H. Haykır
  • Fotograf için deli divane olan bir insan: İsmail H. Haykır
  • Fotograf için deli divane olan bir insan: İsmail H. Haykır
  • Fotograf için deli divane olan bir insan: İsmail H. Haykır
  • Fotograf için deli divane olan bir insan: İsmail H. Haykır
  • Fotograf için deli divane olan bir insan: İsmail H. Haykır

  Tekin ERTUĞ

  Not-1: Usta fotografçı İsmail Haykır yaşam öyküsü, fotograf serüveni, duygu ve düşünce dünyasıyla “Fotoğraf Ustaları” isimli 10 ciltlik eserin 10.ncu cildinde yer almıştır. Söz konusu eser bir Fotograf Sanatı Kurumu (FSK) yayınıdır.

  Not-2: Önceki yıllarda başka mecralarda yayınlanan bu yazı, Mayıs 2021 tarihi itibariyle güncellenmiştir.      

  İlişkili İçerikler

  E-POSTA ABONELİĞİ

  Yorum Politikamız: Arthenos.com ekibi olarak tüm okuyucularımızı tartışmalara aktif olarak katılmaya teşvik etsek de, Davranış Kurallarımıza uymayan veya yayınlanan materyalin editoryal standartlarını karşılamayan herhangi bir içeriği Silme / Değiştirme hakkını saklı tutarız.

  Abone ol
  Bana bildir
  guest
  2 Yorum
  Beğenilenler
  En yeniler Eskiler
  Satır içi geribildirimler
  Bütün yorumları göster
  Fikret ÖZKAPLAN
  Fikret ÖZKAPLAN
  3 ay önce

  Usta fotoğraf sanatçılarımızdan İsmail Haykır’ı tanıyalı 25 yılı aşmıştır. İnsanlığı, dürüstlüğü, bilgisi beni kendisine her zaman hayran bırakmıştır. Daha uzun yıllar kendisini tanımak, takip etmek ve bilgisinden yararlanmak dileğiyle… Tekin Ertuğ’a da fotoğraf sanatçılarımızın daha çok tanınması adına bu serüveni devam ettirdiği için çok teşekkür ederim.

  Öner BÜYÜKYILDIZ
  Öner BÜYÜKYILDIZ
  3 ay önce
  Makale Değerlendirme :
       

  Bizi kendiniz gibi değerli ustalarımızla tanıştırdığınız için bir kez daha teşekkürlerimi sunuyorum Tekin Hocam. Ellerinize, emeğinize sağlık.
  Selam ve saygılarımla.

  Makale yazarı

  Tekin Ertuğ
  İlk gençlik yıllarında amatör olarak uzun süre resim ve karikatür yaptı, edebiyat dünyasına yakın durdu. Üniversite sonrası amatör olarak Halk Müziği ve Kültürü konusuna eğildi. 90’lı yılların başlarında amatör olarak fotografa başladı. Resmi ve Özel Kurum ve Kuruluşlarda Temel Fotoğraf Eğitimi Seminerleri ve İleri Düzey Fotograf Seminerleri verdi, Atölyeler gerçekleştirdi. Basılı ve sanal ortamda Felsefe, Yazın ve Fotograf dergilerinde fotografa ve sinemaya dair yazıları yayınlandı. Sinemaya, edebiyata, müziğe, fotografa ilişkin okumalarını sürdürmekte, çeşitli metinler kaleme almakta, denemeler ve/ya eleştirel denemelerle yazı serüveni devam etmektedir.Ulusal ve uluslararası fotograf yarışmalarında jüri üyesi oldu, çeşitli platformlarda gösteriler ve söyleşiler gerçekleştirdi, panelist oldu, çalıştaylarda bildiri sundu.Fotografın farklı kulvarlarındaki usta fotografçılarla bir dizi söyleşi/röportaj gerçekleştirmek suretiyle onların yaşam öykülerini, fotograf serüvenlerini, duygu ve düşünce dünyalarını kitaplaştırıp sonraki kuşaklara aktarmaya çalıştı. Kitapları: “Fotograf Sanatı Üzerine” 4 cilt. “Fotoğraf Ustaları” 10 cilt “Işıkla Resmedenler” 16 cilt “Handan Tunç ile Sanat (Özelde Fotograf) Üzerine Söyleşi “Kan Çiçekleri” (Ressam Hikmet Çetinkaya’nın otobiyografisi) “Sicim” (Ressam Ahmet Yeşil’in biyografisi) “Bir Lisan-ı Münasip Foto-Graf” “Dikensiz Kirpi” (Eleştirel Deneme) “Köhne Bahar” (Roman) “Demir Çıra” (Öykü) “Kırık Köşe Taşları” (Öykü)

  MANŞET

  POPÜLER İÇERİKLER

  2
  0
  Düşünceleriniz bizim için önemli. Belirtmek ister misiniz, lütfen yorum yapın.x
  ()
  x