Daha
  Ana SayfaBLOGGönüllü Emek / Amatör Foto-Graf - C. Deniz Seyran

  Gönüllü Emek / Amatör Foto-Graf – C. Deniz Seyran

  Deniz Seyran’ın en fazla ilgi gösterdiği foto-grafik alanlar Doğa ve Makro’dur. O nedenle, TÜRKEL (Türkiye Kelebek Araştırmaları Topluluğu) kurucularından biri ve aktif üyesi olmuştur.

  En önemlisi de, “Makro ve Yakın Plan Fotoğrafçılığı” isimli, denebilir ki eksiksiz teknik bilgi içeren kılavuz niteliğinde harika bir kitaba imza atmıştır. Söz konusu kitap akademik yaklaşımla hazırlandığı ve gerek amatörlere, gerekse akademik ortam da dahil olmak üzere profesyonellere hitap edecek nitelikte bir eser olduğu için çok değerlidir.

  -

  Yakın bir zamanda (Mayıs 2017) foto-grafçı dostlarıyla birlikte Ankara’da “Altın Oran Fotoğraf Sanatı Derneği’ni (ALFOD)” kuran ve kuruluşundan itibaren Başkanlığını yürüten emekli asker Deniz Seyran’ı FSK’dan (Fotograf Sanatı Kurumu) tanıyoruz.

  Son derece çalışkan ve disiplinli bir insan olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Foto-grafa liseli yıllarından itibaren gönül veren Deniz Seyran, Harp Okulu yıllarında da bu ilgisini devam ettirir. Yüksek lisans ve doktora çalışmalarını tamamlayan usta foto-grafçı Harp Okulu’nda öğretim görevlisi olarak da sorumluluk üstlenir.

  Görevi gereği yapılan tayinlerden ötürü bir dönem yaşadığı Balıkesir’de BASAF’a (Balıkesir Fotoğraf Sanatı Derneği) üye olur. Ankara’ya geldiğinde ise FSK’ya üye olur. Her iki dernekte çeşitli etkinlikler gerçekleştirir ve ilerleyen zaman içinde foto-graf eğitimleri vermeye başlar. Ardından atölye yapar ve atölye çalışmalarını sergi ile tamamlar.

  Serüvenin akışı böyle devam ederken, 2014 yılında Ankara’da “Altın Oran Fotoğraf Atölyesini” (özel atölye) oluşturduğuna tanık olduk. Bir süre bu atölyede eğitim vermeye devam etti.

  Bu çok canlı çalışmalara tanık olduğumuz ve gerçek anlamda takdir ettiğimiz için, değerli dostumuz Deniz Seyran’ı “Işıkla Resmedenler-5” kitabına aldık. Çünkü böyle bir külliyatta yer almayı fazlasıyla hak ediyordu. Bize düşen, Seyran ustanın yaşam öyküsünü, foto-graf serüvenini, foto-grafa ve sanata bakışını, duygu ve düşünce dünyasını kayıt altına almaktı; onu yaptık.

  Işıkla Resmedenler - 5, Tekin Ertuğ

  Deniz Seyran’ın en fazla ilgi gösterdiği foto-grafik alanlar Doğa ve Makro’dur. O nedenle, TÜRKEL (Türkiye Kelebek Araştırmaları Topluluğu) kurucularından biri ve aktif üyesi olmuştur.  

  Makro ve Yakın Plan Fotoğrafçılığı, C. Deniz Seyran

  En önemlisi de, “Makro ve Yakın Plan Fotoğrafçılığı” isimli, denebilir ki eksiksiz teknik bilgi içeren kılavuz niteliğinde harika bir kitaba imza atmıştır. Söz konusu kitap akademik yaklaşımla hazırlandığı ve gerek amatörlere, gerekse akademik ortam da dahil olmak üzere profesyonellere hitap edecek nitelikte bir eser olduğu için çok değerlidir.

  Çeşitli karma sergilere katılmak, kişisel sergi ve gösteriler gerçekleştirmek, söyleşiler yapmak, seminerler vermek ve foto-grafik etkinliklerde sorumluluk almak şeklinde devam eden serüven, en nihayet özel atölyeyi kapatıp dostlarıyla/arkadaşlarıyla birlikte aynı isimle bir dernek kurma girişimine kadar gelmiştir.

  Sayın Seyran sadece foto-grafla yetinmemiş, çeşitli yazılar da kaleme almıştır. Kaleme aldığı yazılar, foto-graf yolculuğunda anılarını paylaştığı, foto-grafın düşünsel boyutunu irdelediği, foto-grafın teknik boyutunu anlattığı kısa, öz ve net yazılardır.

  Yapıp etmelerinde ve iletişiminde son derece samimi, düzenli ve disiplinli olduğunu, O’nun yakınında bulunan herkesin rahatlık söyleyeceği kanaatindeyiz. Bütün yapıp etmeler bir yana, özellikle de kitabı nedeniyle foto-graf ortamına yaptığı katkı inkâr edilemez.

  Foto-graf düzleminde gönüllü emeğin, amatör tavrın, dayanışmanın, birlikte üretip paylaşmanın en güzel örneklerinden biridir Deniz Seyran. Doğup büyüdüğü topraklara, içinde yaşadığı topluma, insana ve doğaya katkıda bulunmak gibi bir kaygının varlığı çok net seziliyor, ustanın yaşamında. Bu yaklaşım O’nu nitelik arayışında sürekli yukarıya taşıyacak ve çıtası daha da yüksek yeni foto-grafik etkinlikler, yeni yazılar ve muhtemelen yeni kitaplar gerçekleştirmesini sağlayacaktır.

  Foto-graf dünyamız, özellikle amatör kulvar çok sayıda kahraman barındırır. Maddi hiçbir beklentisi olmaksızın büyük bir özveriyle kültür ve sanat hayatımıza katkı sunan o kahramanlardan birinin Deniz Seyran olduğuna kuşku yoktur.

  Tekin ERTUĞ

  İLİŞKİLİ İÇERİKLER

  Gönüllü Emek / Amatör Foto-Graf – Uğur Kavas

  Fotografçı, usta arşivci, araştırmacı, derlemeci, fotomuhabiri vb pek çok titri, son derece kıymetli çalışmalarıyla omuzlarına iliştirmiştir.

  Gönüllü Emek / Amatör Foto-Graf – Mebrur Hatunoğlu

  ENFOD’un (Engelsiz FotoGraf Derneği) kurucularından Mebrur Hatunoğlu’nun “SOYUT” denemelerini kalıcılaştırdığı, eni-boyu bir karış denebilecek kadar küçük ve fakat bir o kadar zarif aynı isimli albümünün dikkat çekici ölçüde güzel olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz.

  Gönüllü Emek / Amatör Foto-Graf – Ergün Karadağ

  Amatör foto-graf kulvarında çok ciddi etkinlikler gerçekleştiren, gönüllü çabalara destek veren hekim dostlar var. Son derece anlamlı çalışmalara...

  Amatör Foto-Graf ortamından bir Avni Karadoğan gelip geçti

  Doksanlı yılların ilk yarısıydı; takım elbiseli, kravatlı, gri saçlı, gayet zinde, ışıl ışıl emekli bir zat AFSAD (Ankara Fotoğraf Sanatçıları Derneği) Yönetim Kurulu Üyesi olmuştu. Çalışanlara göre daha fazla vakti olduğu için son derece prensipli bir şekilde neredeyse her akşam aynı saatlerde dernekte bulunuyor, ortamın derli toplu kalması için çabalıyordu.

  E-POSTA ABONELİĞİ

  Yorum Politikamız: Arthenos.com ekibi olarak tüm okuyucularımızı tartışmalara aktif olarak katılmaya teşvik etsek de, Davranış Kurallarımıza uymayan veya yayınlanan materyalin editoryal standartlarını karşılamayan herhangi bir içeriği Silme / Değiştirme hakkını saklı tutarız.

  Abone ol
  Bana bildir
  guest

  1 Yorum
  Beğenilenler
  En yeniler Eskiler
  Satır içi geribildirimler
  Bütün yorumları göster
  Mikdat Besni
  Mikdat Besni
  2 yıl önce
  Makale Puanlama :
       

  Tekin Hocam tespitleriniz çok doğru.
  “Doğup büyüdüğü topraklara, içinde yaşadığı topluma, insana ve doğaya katkıda bulunmak gibi bir kaygının varlığı çok net seziliyor” şeklindeki betimlemenize sonuna kadar katılıyorum.
  Dostluğundan güç aldığım, birlikte olduğumuz kısıtlı süre içerisinde dostluk, arkadaşlık ve hocalık adına ne varsa esirgemen kişiliğine büyük saygı duyduğumu, yer verdiğiniz için size ve dostluğundan dolayı da kendilerine teşekkürlerimi iletmeyi bir borç bilirim.

  Bu makaleyi paylaş

  Tekin Ertuğ
  Tekin Ertuğ
  İlk gençlik yıllarında amatör olarak uzun süre resim ve karikatür yaptı, edebiyat dünyasına yakın durdu. Üniversite sonrası amatör olarak Halk Müziği ve Kültürü konusuna eğildi. 90’lı yılların başlarında amatör olarak fotografa başladı. Resmi ve Özel Kurum ve Kuruluşlarda Temel Fotoğraf Eğitimi Seminerleri ve İleri Düzey Fotograf Seminerleri verdi, Atölyeler gerçekleştirdi. Basılı ve sanal ortamda Felsefe, Yazın ve Fotograf dergilerinde fotografa ve sinemaya dair yazıları yayınlandı. Sinemaya, edebiyata, müziğe, fotografa ilişkin okumalarını sürdürmekte, çeşitli metinler kaleme almakta, denemeler ve/ya eleştirel denemelerle yazı serüveni devam etmektedir.Ulusal ve uluslararası fotograf yarışmalarında jüri üyesi oldu, çeşitli platformlarda gösteriler ve söyleşiler gerçekleştirdi, panelist oldu, çalıştaylarda bildiri sundu.Fotografın farklı kulvarlarındaki usta fotografçılarla bir dizi söyleşi/röportaj gerçekleştirmek suretiyle onların yaşam öykülerini, fotograf serüvenlerini, duygu ve düşünce dünyalarını kitaplaştırıp sonraki kuşaklara aktarmaya çalıştı. Kitapları: “Fotograf Sanatı Üzerine” 4 cilt. “Fotoğraf Ustaları” 10 cilt “Işıkla Resmedenler” 16 cilt “Handan Tunç ile Sanat (Özelde Fotograf) Üzerine Söyleşi “Kan Çiçekleri” (Ressam Hikmet Çetinkaya’nın otobiyografisi) “Sicim” (Ressam Ahmet Yeşil’in biyografisi) “Bir Lisan-ı Münasip Foto-Graf” “Dikensiz Kirpi” (Eleştirel Deneme) “Köhne Bahar” (Roman) “Demir Çıra” (Öykü) “Kırık Köşe Taşları” (Öykü)

  MANŞET

  POPÜLER İÇERİKLER

  1
  0
  Düşünceleriniz bizim için önemli. Belirtmek ister misiniz, lütfen yorum yapın.x