Gönüllü Emek / Amatör Foto-Graf – C. Deniz Seyran

Deniz Seyran’ın en fazla ilgi gösterdiği foto-grafik alanlar Doğa ve Makro’dur. O nedenle, TÜRKEL (Türkiye Kelebek Araştırmaları Topluluğu) kurucularından biri ve aktif üyesi olmuştur.

En önemlisi de, “Makro ve Yakın Plan Fotoğrafçılığı” isimli, denebilir ki eksiksiz teknik bilgi içeren kılavuz niteliğinde harika bir kitaba imza atmıştır. Söz konusu kitap akademik yaklaşımla hazırlandığı ve gerek amatörlere, gerekse akademik ortam da dahil olmak üzere profesyonellere hitap edecek nitelikte bir eser olduğu için çok değerlidir.

-

Yakın bir zamanda (Mayıs 2017) foto-grafçı dostlarıyla birlikte Ankara’da “Altın Oran Fotoğraf Sanatı Derneği’ni (ALFOD)” kuran ve kuruluşundan itibaren Başkanlığını yürüten emekli asker Deniz Seyran’ı FSK’dan (Fotograf Sanatı Kurumu) tanıyoruz.

Son derece çalışkan ve disiplinli bir insan olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Foto-grafa liseli yıllarından itibaren gönül veren Deniz Seyran, Harp Okulu yıllarında da bu ilgisini devam ettirir. Yüksek lisans ve doktora çalışmalarını tamamlayan usta foto-grafçı Harp Okulu’nda öğretim görevlisi olarak da sorumluluk üstlenir.

Görevi gereği yapılan tayinlerden ötürü bir dönem yaşadığı Balıkesir’de BASAF’a (Balıkesir Fotoğraf Sanatı Derneği) üye olur. Ankara’ya geldiğinde ise FSK’ya üye olur. Her iki dernekte çeşitli etkinlikler gerçekleştirir ve ilerleyen zaman içinde foto-graf eğitimleri vermeye başlar. Ardından atölye yapar ve atölye çalışmalarını sergi ile tamamlar.

Serüvenin akışı böyle devam ederken, 2014 yılında Ankara’da “Altın Oran Fotoğraf Atölyesini” (özel atölye) oluşturduğuna tanık olduk. Bir süre bu atölyede eğitim vermeye devam etti.

Bu çok canlı çalışmalara tanık olduğumuz ve gerçek anlamda takdir ettiğimiz için, değerli dostumuz Deniz Seyran’ı “Işıkla Resmedenler-5” kitabına aldık. Çünkü böyle bir külliyatta yer almayı fazlasıyla hak ediyordu. Bize düşen, Seyran ustanın yaşam öyküsünü, foto-graf serüvenini, foto-grafa ve sanata bakışını, duygu ve düşünce dünyasını kayıt altına almaktı; onu yaptık.

Işıkla Resmedenler - 5, Tekin Ertuğ

Deniz Seyran’ın en fazla ilgi gösterdiği foto-grafik alanlar Doğa ve Makro’dur. O nedenle, TÜRKEL (Türkiye Kelebek Araştırmaları Topluluğu) kurucularından biri ve aktif üyesi olmuştur.  

Makro ve Yakın Plan Fotoğrafçılığı, C. Deniz Seyran

En önemlisi de, “Makro ve Yakın Plan Fotoğrafçılığı” isimli, denebilir ki eksiksiz teknik bilgi içeren kılavuz niteliğinde harika bir kitaba imza atmıştır. Söz konusu kitap akademik yaklaşımla hazırlandığı ve gerek amatörlere, gerekse akademik ortam da dahil olmak üzere profesyonellere hitap edecek nitelikte bir eser olduğu için çok değerlidir.

Çeşitli karma sergilere katılmak, kişisel sergi ve gösteriler gerçekleştirmek, söyleşiler yapmak, seminerler vermek ve foto-grafik etkinliklerde sorumluluk almak şeklinde devam eden serüven, en nihayet özel atölyeyi kapatıp dostlarıyla/arkadaşlarıyla birlikte aynı isimle bir dernek kurma girişimine kadar gelmiştir.

Sayın Seyran sadece foto-grafla yetinmemiş, çeşitli yazılar da kaleme almıştır. Kaleme aldığı yazılar, foto-graf yolculuğunda anılarını paylaştığı, foto-grafın düşünsel boyutunu irdelediği, foto-grafın teknik boyutunu anlattığı kısa, öz ve net yazılardır.

Yapıp etmelerinde ve iletişiminde son derece samimi, düzenli ve disiplinli olduğunu, O’nun yakınında bulunan herkesin rahatlık söyleyeceği kanaatindeyiz. Bütün yapıp etmeler bir yana, özellikle de kitabı nedeniyle foto-graf ortamına yaptığı katkı inkâr edilemez.

Foto-graf düzleminde gönüllü emeğin, amatör tavrın, dayanışmanın, birlikte üretip paylaşmanın en güzel örneklerinden biridir Deniz Seyran. Doğup büyüdüğü topraklara, içinde yaşadığı topluma, insana ve doğaya katkıda bulunmak gibi bir kaygının varlığı çok net seziliyor, ustanın yaşamında. Bu yaklaşım O’nu nitelik arayışında sürekli yukarıya taşıyacak ve çıtası daha da yüksek yeni foto-grafik etkinlikler, yeni yazılar ve muhtemelen yeni kitaplar gerçekleştirmesini sağlayacaktır.

Foto-graf dünyamız, özellikle amatör kulvar çok sayıda kahraman barındırır. Maddi hiçbir beklentisi olmaksızın büyük bir özveriyle kültür ve sanat hayatımıza katkı sunan o kahramanlardan birinin Deniz Seyran olduğuna kuşku yoktur.

Tekin ERTUĞ

İlişkili İçerikler

Gönüllü Emek / Amatör Foto-Graf – Rahime-Ayhan Sarıhan

Hem 68 kuşağının, hem de 78 kuşağının bütün meşakkatine tanık olmuş, dönemin sancılarını yaşamış, oradan yürüyerek hayata tutunmuş, hayatı anlamlandırmış ve varolmuş saygılı, ölçülü, zarif iki hayat arkadaşı.

Gönüllü Emek / Amatör Foto-Graf – Süha Aray

Henüz dijital sistemin ayak seslerinin dahi duyulmadığı zamanlar, Süha Aray'ın analog ekipmanla yaptığı oldukça etkileyici ‘deneysel’ çalışmalarla dikkat çekiyordu. Amatör foto-graf çevreleri için olağanüstü yaratıcı çalışmalardı.

Gönüllü Emek / Amatör Foto-Graf – Mehmet Uçar, Selami Oral, Murat Toru

FSK’da (Fotograf Sanatı Kurumu) 2011-2012 yıllarında yaptığımız atölye çalışmalarına katılan üç usta foto-grafçı (kelimenin tam anlamıyla, üç amatör kahraman) Mehmet Uçar, Selami Oral ve Murat Toru en fazla ilgi duydukları alan olan Kuş Foto-grafçılığı konusunda belli bir birikim elde etmişlerdi.

Gönüllü Emek / Amatör Foto-Graf – Doğanay Sevindik

Amatör çabayı, dernek içi ve dışı dayanışmayı, birlikte üretmeyi ve paylaşmayı en fazla benimsemiş ve içselleştirmiş gönüllülerin başında gelir Doğanay Sevindik. Deneyimlidir, munistir, yapıcıdır. Muhalefet eder, eleştirir, ancak yaptığı her şeyi adabıyla yapar.

E-POSTA ABONELİĞİ

Tekin Ertuğ
İlk gençlik yıllarında amatör olarak uzun süre resim ve karikatür yaptı ve edebiyat dünyasına yakın durdu. Gençlik yıllarının olgun sayılabilecek 5-6 yıllık bir döneminde ise amatör olarak Halk Müziği ve Kültürü konusuna eğildi.Resmi ve Özel Kurum ve Kuruluşlarda Temel Fotoğraf Eğitimi Seminerleri ve İleri Düzey Fotoğraf Seminerleri verdi, Atölyeler gerçekleştirdi. Yaptığı atölyeler daha çok “Kuram” ve “Kurgu” öncelikli atölye çalışmalarıdır. Atölye çalışmalarının sonuçları gösteri, söyleşi ve seminer olarak çeşitli platformlarda paylaşıldı.Bu süreç içinde kaleme aldığı yazılar basılı ve sanal ortamda Felsefe, Yazın ve Fotoğraf dergilerinde yayınlandı. İlerleyen zamanda kitap çalışmalarına yöneldi. Şu ana kadar basılan kitapları: Sanat yazılarından oluşan 4 cilt “Fotograf Sanatı Üzerine”, Röportaj-Anı ve Biyografi yazılarından oluşan 10 cilt “Fotoğraf Ustaları” (Masters of Photography) ve 16 cilt “Işıkla Resmedenler” (Photographers), (Ressam Hikmet Çetinkaya'nın Biyografisi) “Kan Çiçekleri” ve en son ressam Ahmet Yeşil’in biyografisi olan “Sicim” isimli eser.Hazırladığı biyografik/otobiyografik metinlerin yanısıra fotograf, sinema, edebiyat ve müziğe dair metinler üzerinde çalışmalarını sürdürmektedir.

Yorum Politikamız: Arthenos.com ekibi olarak tüm okuyucularımızı tartışmalara aktif olarak katılmaya teşvik etsek de, Davranış Kurallarımıza uymayan veya yayınlanan materyalin editoryal standartlarını karşılamayan herhangi bir içeriği Silme / Değiştirme hakkını saklı tutarız.

Abone ol
Bana bildir
guest
Makale Değerlendirme
Makaleyi 5 yıldız üzerinden değerlendirin
Yorum formu, web sitesinde yer alan yorumları takip etmemize izin vermek için Adınızı, e-Postanızı ve içeriğinizi kaydeder. Yorum göndermek için lütfen web sitemizdeki Koşulları ve Gizlilik Politikamızı okuyun ve kabul edin.
1 Yorum
Eskiler
En yeniler Beğenilenler
Satır içi geribildirimler
Bütün yorumları göster
Mikdat Besni
Makale Değerlendirme :
     

Tekin Hocam tespitleriniz çok doğru.
“Doğup büyüdüğü topraklara, içinde yaşadığı topluma, insana ve doğaya katkıda bulunmak gibi bir kaygının varlığı çok net seziliyor” şeklindeki betimlemenize sonuna kadar katılıyorum.
Dostluğundan güç aldığım, birlikte olduğumuz kısıtlı süre içerisinde dostluk, arkadaşlık ve hocalık adına ne varsa esirgemen kişiliğine büyük saygı duyduğumu, yer verdiğiniz için size ve dostluğundan dolayı da kendilerine teşekkürlerimi iletmeyi bir borç bilirim.

Manşet

5 Farklı Portre Işık Seti - 5 Fotoğraf

5 Farklı Portre Işık Seti – 5 Fotoğraf

Amacım, sadece 1 yardımcı ışık kullanarak 5 farklı aydınlatma seti kurulumu ile 5 farklı portre fotoğrafı çekmeyi denemek ve çalışmamda kullandığım kamera ayarları, ışık yerleşim şeması, kompozisyon ve 5 değişik görünüm oluşturmak üzere kullandığım ışık değiştiricilerine ilişkin tüm bilgileri sizlerle paylaşmak...

EDİTÖRÜN SEÇTİĞİ

Bir Fotoğraf, şehir hatları vapurundaki Çocuk ve Martılar

Bir Fotoğraf, şehir hatları vapurundaki Çocuk ve Martılar

Tüm hücrelerinde hissettiği o sonsuz huzurla Mısır çarşısına doğru yürürken elindeki bozukluklara şöyle bir baktı ve gülümsedi. Dönüşte martıların simit parası çıkmıştı! İçinden mırıldanmaya başladı:

Beni mutlu edecek şey, senin paran değil.
Sıyrıl bütün önyargılarından..
Hoş geldin aslıma!
İşte ben böyleyim.
İşte ben böyleyim…

POPÜLER İÇERİKLER

Kamera Çözünürlüğü ve Doğru Bilinen Yanlışlar

Kamera Çözünürlüğü ve Doğru Bilinen Yanlışlar

Dijital kameralar hayatımıza girdiğinden beri megapiksel yarışı devam ederken, son birkaç yıldır özellikle kamera çözünürlüğü alanında büyük bir artış yaşandı, 41 Megapiksel...
1
0
Düşünceleriniz bizim için önemli. Belirtmek ister misiniz, lütfen yorum yapın.x
()
x