Gönüllü Emek / Amatör Foto-Graf – Mustafa Eser

Mersin Fotoğraf Derneği (MFD) Yönetim Kurulu Üyeliği ve Başkanlığı, Mersin OLBA Fotoğraf Derneği Kurucu Başkanlığı, TFSF Denetim Kurulu Üyeliği görevlerinde bulunmuş olan usta foto-grafçı Mustafa Eser, yaptığı 4 önemli kitapla, gönüllü emeğin hangi düzeyinde yerini aldığını somut şekilde ortaya koymuştur.

Laf kalabalığı yok, ahkâm kesmek yok, yalın ve saygılı bir dinleyici, mütevazı bir kişilik, gönüllü çaba; hepsi bu.

-

Mersin Fotoğraf Derneği (MFD) Yönetim Kurulu Üyeliği ve Başkanlığı, Mersin OLBA Fotoğraf Derneği Kurucu Başkanlığı, TFSF Denetim Kurulu Üyeliği görevlerinde bulunmuş olan usta foto-grafçı Mustafa Eser, yaptığı 4 önemli kitapla, gönüllü emeğin hangi düzeyinde yerini aldığını somut şekilde ortaya koymuştur.

Laf kalabalığı yok, ahkâm kesmek yok, yalın ve saygılı bir dinleyici, mütevazı bir kişilik, gönüllü çaba; hepsi bu. Doğup büyüdüğü yöreyi (Mersin ve çevresini) foto-graf ile belgeleyen ve bunu yaşadığı kente borcunu ödeyebilmek için yaptığını söyleyen, bu itibarla sessiz sedasız sorumluluğunu yerine getiren bilge bir insan. İsimsiz kahramanlardan.

Kelimenin tam anlamıyla gönüllük esasıyla içinde yer aldığı amatör dünyada özellikle ustalara saygıyı ve vefayı çok önemseyen ve bunu kendine özgü tutumla belirgin şekilde ortaya koyan Eser usta ne yazık ki epey zamandır foto-graf derneklerinin uzağında durmakta. Ancak, derneklerle fiilen bağı kopmuş olsa bile, onca zaman emek verdiği dernek ortamlarıyla gönül bağının kopmadığına hiç kuşku yok. Vefalıdır; dernek ortamının kendisine ve başkalarına çok şey kazandırdığını her fırsatta dillendirir. Ustalara saygıyı hiçbir koşulda elden bırakmaz. Vefa örneğini bu noktada da tutumuyla ortaya koyar. Zaman içinde tanıyıp dost olduğu hiçbir ustayı asla ihmal etmez; arar, sorar, gönül hoşluğu üretir.

“Makro MERSİN (1001 Çiçek)”, “Makro MERSİN (1001 Kelebek)”, “Makro MERSİN (1001 Doğa)” ve “KilikyaMERSİN (Ören Yerleri)” isimli dört değerli foto-grafik dokümanter eserle (albümle) foto-graf tarihimizin pek de zengin olmayan sayfalarında yerini alan ve gönüllü emekle bu sayfalara katkı veren, geliştirmeye, zenginleştirmeye çalışan Eser ustayı popüler foto-grafik düzlemin tanımasını-bilmesini beklemiyoruz elbette ki. Amatör-gönüllü emekle şekillenen ve profesyonel bir disiplinle ortaya çıkan böyle eserlerin kıymeti, inşa süreçlerinden ötürü belki bir kat daha artmaktadır.    

Popüler arena bilmese-tanımasa bile (ki gerek yok zaten), tercihini popüler olmayan düzlemden yana koyan kesimin bilmesi-tanıması icap eder. Bu bağlamda olmak üzere, söz ustalarının sorumluluğuna yahut duyarlılığına işaret etmek isteriz.

Eli kalem tutan, ülkemiz foto-grafında sözüyle-sohbetiyle bir yer edinmiş, fikir kulvarında, yol yordam düzleminde aksakal (bilge) konumu teslim edilmiş şahsiyetlerin, binbir emek ve çabayla ve çok büyük özverilerle üretilmiş bütün eserler üzerine birkaç kelam etmeleri ve bunları, kendilerine her zaman açık olan basılı veya sanal mecralarda neşretmeleri hiç de zor olmasa gerek.

Önemli ahkâm alanlarından birinin bu olduğuna hiç kuşku yok. Mamafih, böyle önemli meseleleri ya görmezden geliyoruz ya da hat safhada tembeliz.

Sözü ‘bal’ la keselim ve asıl meseleye dönelim. Mustafa Eser, onca yıl çalışıp çabalarken yalnız değildi. Hayat arkadaşı Sevim öğretmen O’nu hiç yalnız bırakmadı. Yaptığı bütün çalışmaları destekledi, gerek öğretmenlik ve gerekse hayat tecrübesiyle katkı verdi. Ve nihayet “KilikyaMERSİN (Ören Yerleri)” albümüne foto-graflarıyla da katılarak, eşine desteğini perçinledi. 

Eser usta 4 dokümanter kitapla/albümle (yeni kitapların eli kulağında; hissediyoruz) foto-graf ve sanat dünyamıza, kişisel kütüphanelerimize, soyadıyla müsemma ölümsüz ‘Eser’ler bıraktı.

Bu vesile ile bir kez daha gönülden tebrik ediyoruz.

Tekin ERTUĞ

İlişkili İçerikler

Foto-graf Dernekleri, Klüpleri, Blogları vb… Kendi tarihlerini yazmalılar

Geleceği kurmak ve/ya geleceğe daha sağlam adımlarla ilerlemek istiyorsak, geçmiş zamanın bütün deneyim ve bilgilerinden yararlanmamız icap eder. Fakat elimizde geçmişe dair yeterli doküman yok ise, yararlanabileceğimiz bir şey de yok demektir.

…Deneyimler ve bilgiler kuşaktan kuşağa sözlü ve yazılı olarak aktarılmadığı takdirde, yeni kuşaklar sürekli sıfırdan başlamak zorunda kalırlar.

Gönüllü Emek / Amatör Foto-Graf – Doğanay Sevindik

Amatör çabayı, dernek içi ve dışı dayanışmayı, birlikte üretmeyi ve paylaşmayı en fazla benimsemiş ve içselleştirmiş gönüllülerin başında gelir Doğanay Sevindik. Deneyimlidir, munistir, yapıcıdır. Muhalefet eder, eleştirir, ancak yaptığı her şeyi adabıyla yapar.

Gönüllü Emek / Amatör Foto-Graf – Habip Yanç

Usta foto-grafçı Habip Yanç, aynı zamanda bir karavan tutkunu. Eşi hanımefendi ve kızı ile birlikte uzun zaman karavanla seyahat ettiler. Karavanlı yaşamın onlar için bir aile tutkusu olduğu söylenebilir. Değerli kızları evlendi, onlardan ayrıldı ve bir de torun verdi kucaklarına. Şimdilerde daha ziyade Yanç çifti karavan seyahatlerine devam etmekte.

Gönüllü Emek / Amatör Foto-Graf – Ali Rıza Akalın

Sayın Akalın’ı, AFSAD’a (Ankara Fotoğraf Sanatçıları Derneği) yolumuzun düştüğü 1990’lı yılların başlarından itibaren tanımaya başladık. Neresinden baksanız, yaklaşık 30 yıllık bir tanışıklık söz konusu. Nam-ı diğer “Rıza baba”.

Amatör dernek ortamının en renkli simalarından biri olan A.Rıza Akalın’ın yaşam öyküsünü, foto-graf serüvenini, sanata ve hayata bakışını “Fotoğraf Ustaları” isimli eserin 10.cildine alıp ölümsüzleştirdik. Bundan ötürü bahtiyarız.

E-POSTA ABONELİĞİ

Yorum Politikamız: Arthenos.com ekibi olarak tüm okuyucularımızı tartışmalara aktif olarak katılmaya teşvik etsek de, Davranış Kurallarımıza uymayan veya yayınlanan materyalin editoryal standartlarını karşılamayan herhangi bir içeriği Silme / Değiştirme hakkını saklı tutarız.

Abone ol
Bana bildir
guest
Makale Değerlendirme
Makaleyi 5 yıldız üzerinden değerlendirin
Yorum formu, web sitesinde yer alan yorumları takip etmemize izin vermek için Adınızı, e-Postanızı ve içeriğinizi kaydeder. Yorum göndermek için lütfen web sitemizdeki Koşulları ve Gizlilik Politikamızı okuyun ve kabul edin.
1 Yorum
Eskiler
En yeniler Beğenilenler
Satır içi geribildirimler
Bütün yorumları göster
Öner BÜYÜKYILDIZ
Makale Değerlendirme :
     

Yazınız için ve değerli ustaları bizlerle tanıştırdığınız için çok teşekkür ederim Tekin Hocam.

Keşke her il için bu şekilde yol gösterici ve belgeleyici çalışmalar olsa.

Selam ve saygılarımla.

Makale yazarı

Tekin Ertuğ
İlk gençlik yıllarında amatör olarak uzun süre resim ve karikatür yaptı ve edebiyat dünyasına yakın durdu. Gençlik yıllarının olgun sayılabilecek 5-6 yıllık bir döneminde ise amatör olarak Halk Müziği ve Kültürü konusuna eğildi.Resmi ve Özel Kurum ve Kuruluşlarda Temel Fotoğraf Eğitimi Seminerleri ve İleri Düzey Fotoğraf Seminerleri verdi, Atölyeler gerçekleştirdi. Yaptığı atölyeler daha çok “Kuram” ve “Kurgu” öncelikli atölye çalışmalarıdır. Atölye çalışmalarının sonuçları gösteri, söyleşi ve seminer olarak çeşitli platformlarda paylaşıldı.Bu süreç içinde kaleme aldığı yazılar basılı ve sanal ortamda Felsefe, Yazın ve Fotoğraf dergilerinde yayınlandı. İlerleyen zamanda kitap çalışmalarına yöneldi. Şu ana kadar basılan kitapları: Sanat yazılarından oluşan 4 cilt “Fotograf Sanatı Üzerine”, Röportaj-Anı ve Biyografi yazılarından oluşan 10 cilt “Fotoğraf Ustaları” (Masters of Photography) ve 16 cilt “Işıkla Resmedenler” (Photographers), (Ressam Hikmet Çetinkaya'nın Biyografisi) “Kan Çiçekleri” ve en son ressam Ahmet Yeşil’in biyografisi olan “Sicim” isimli eser.Hazırladığı biyografik/otobiyografik metinlerin yanısıra fotograf, sinema, edebiyat ve müziğe dair metinler üzerinde çalışmalarını sürdürmektedir.

Manşet

Sony A7S III: Beklenen makine 5 yıl sonra geldi

Artık tek boynuzlu at, Yeti, Lochness canavarı, gulyabani, dünya lideri Türkiye ekonomisi kadar efsaneleşen Sony A7S III nihayet geldi.

EDİTÖRÜN SEÇTİĞİ

Back Button Focus / AF-ON Tekniği ile Ustalaşın

Back Button Focus / AF-ON Tekniği ile Ustalaşın

Back Button Focus, otomatik netleme işlevini deklanşör düğmesinden alıp kameranın arkasındaki başka bir düğmeye atama işlemidir. Bu yazıyı okuduktan sonra kameranızı daha çok seveceksiniz ve fotoğraf çekmekten çok daha fazla zevk alacaksınız, iddia ediyorum.

POPÜLER İÇERİKLER

Eyvah! Şirketim büyüyor. Artık fotoğraftan da eskisi gibi zevk alamıyorum...

Eyvah! Şirketim büyüyor. Artık fotoğraftan da eskisi gibi zevk alamıyorum…

Geçtiğimiz hafta sonu, yakın bir arkadaşımı ziyaret etmek için eşimle birlikte günübirlik bir seyahate karar verdik. Arkadaşım ne zamandır bu ziyaretimiz için bana baskı yapıyordu. Ziyaret edeceğimiz yer, benim gibi tutkulu bir fotoğraf gönüllüsü olan çok yakın arkadaşım Cengiz'in birkaç yıl önce satın alıp, kendi zevklerine göre yeniden inşa ettirdiği şehir dışındaki çiftliğiydi.
1
0
Düşünceleriniz bizim için önemli. Belirtmek ister misiniz, lütfen yorum yapın.x
()
x