Gönüllü Emek / Amatör Foto-Graf – Mustafa Eser

Mersin Fotoğraf Derneği (MFD) Yönetim Kurulu Üyeliği ve Başkanlığı, Mersin OLBA Fotoğraf Derneği Kurucu Başkanlığı, TFSF Denetim Kurulu Üyeliği görevlerinde bulunmuş olan usta foto-grafçı Mustafa Eser, yaptığı 4 önemli kitapla, gönüllü emeğin hangi düzeyinde yerini aldığını somut şekilde ortaya koymuştur.

Laf kalabalığı yok, ahkâm kesmek yok, yalın ve saygılı bir dinleyici, mütevazı bir kişilik, gönüllü çaba; hepsi bu.

-

Mersin Fotoğraf Derneği (MFD) Yönetim Kurulu Üyeliği ve Başkanlığı, Mersin OLBA Fotoğraf Derneği Kurucu Başkanlığı, TFSF Denetim Kurulu Üyeliği görevlerinde bulunmuş olan usta foto-grafçı Mustafa Eser, yaptığı 4 önemli kitapla, gönüllü emeğin hangi düzeyinde yerini aldığını somut şekilde ortaya koymuştur.

Laf kalabalığı yok, ahkâm kesmek yok, yalın ve saygılı bir dinleyici, mütevazı bir kişilik, gönüllü çaba; hepsi bu. Doğup büyüdüğü yöreyi (Mersin ve çevresini) foto-graf ile belgeleyen ve bunu yaşadığı kente borcunu ödeyebilmek için yaptığını söyleyen, bu itibarla sessiz sedasız sorumluluğunu yerine getiren bilge bir insan. İsimsiz kahramanlardan.

Kelimenin tam anlamıyla gönüllük esasıyla içinde yer aldığı amatör dünyada özellikle ustalara saygıyı ve vefayı çok önemseyen ve bunu kendine özgü tutumla belirgin şekilde ortaya koyan Eser usta ne yazık ki epey zamandır foto-graf derneklerinin uzağında durmakta. Ancak, derneklerle fiilen bağı kopmuş olsa bile, onca zaman emek verdiği dernek ortamlarıyla gönül bağının kopmadığına hiç kuşku yok. Vefalıdır; dernek ortamının kendisine ve başkalarına çok şey kazandırdığını her fırsatta dillendirir. Ustalara saygıyı hiçbir koşulda elden bırakmaz. Vefa örneğini bu noktada da tutumuyla ortaya koyar. Zaman içinde tanıyıp dost olduğu hiçbir ustayı asla ihmal etmez; arar, sorar, gönül hoşluğu üretir.

“Makro MERSİN (1001 Çiçek)”, “Makro MERSİN (1001 Kelebek)”, “Makro MERSİN (1001 Doğa)” ve “KilikyaMERSİN (Ören Yerleri)” isimli dört değerli foto-grafik dokümanter eserle (albümle) foto-graf tarihimizin pek de zengin olmayan sayfalarında yerini alan ve gönüllü emekle bu sayfalara katkı veren, geliştirmeye, zenginleştirmeye çalışan Eser ustayı popüler foto-grafik düzlemin tanımasını-bilmesini beklemiyoruz elbette ki. Amatör-gönüllü emekle şekillenen ve profesyonel bir disiplinle ortaya çıkan böyle eserlerin kıymeti, inşa süreçlerinden ötürü belki bir kat daha artmaktadır.    

Popüler arena bilmese-tanımasa bile (ki gerek yok zaten), tercihini popüler olmayan düzlemden yana koyan kesimin bilmesi-tanıması icap eder. Bu bağlamda olmak üzere, söz ustalarının sorumluluğuna yahut duyarlılığına işaret etmek isteriz.

Eli kalem tutan, ülkemiz foto-grafında sözüyle-sohbetiyle bir yer edinmiş, fikir kulvarında, yol yordam düzleminde aksakal (bilge) konumu teslim edilmiş şahsiyetlerin, binbir emek ve çabayla ve çok büyük özverilerle üretilmiş bütün eserler üzerine birkaç kelam etmeleri ve bunları, kendilerine her zaman açık olan basılı veya sanal mecralarda neşretmeleri hiç de zor olmasa gerek.

Önemli ahkâm alanlarından birinin bu olduğuna hiç kuşku yok. Mamafih, böyle önemli meseleleri ya görmezden geliyoruz ya da hat safhada tembeliz.

Sözü ‘bal’ la keselim ve asıl meseleye dönelim. Mustafa Eser, onca yıl çalışıp çabalarken yalnız değildi. Hayat arkadaşı Sevim öğretmen O’nu hiç yalnız bırakmadı. Yaptığı bütün çalışmaları destekledi, gerek öğretmenlik ve gerekse hayat tecrübesiyle katkı verdi. Ve nihayet “KilikyaMERSİN (Ören Yerleri)” albümüne foto-graflarıyla da katılarak, eşine desteğini perçinledi. 

Eser usta 4 dokümanter kitapla/albümle (yeni kitapların eli kulağında; hissediyoruz) foto-graf ve sanat dünyamıza, kişisel kütüphanelerimize, soyadıyla müsemma ölümsüz ‘Eser’ler bıraktı.

Bu vesile ile bir kez daha gönülden tebrik ediyoruz.

Tekin ERTUĞ

Yeni içeriklerden haberdar olmak istiyorsanız hemen abone olabilirsiniz.

Abonelik kaydınız başarıyla alınmıştır.

Bir hata meydana geldi, lütfen daha sonra tekrar deneyiniz.

Yorum Politikamız: Arthenos.com ekibi olarak tüm okuyucularımızı tartışmalara aktif olarak katılmaya teşvik etsek de, Davranış Kurallarımıza uymayan veya yayınlanan materyalin editoryal standartlarını karşılamayan herhangi bir içeriği Silme / Değiştirme hakkını saklı tutarız.

Abone ol
Bana bildir
guest
Makale Değerlendirme
Makaleyi 5 yıldız üzerinden değerlendirin
Yorum formu, web sitesinde yer alan yorumları takip etmemize izin vermek için Adınızı, e-Postanızı ve içeriğinizi kaydeder. Yorum göndermek için lütfen web sitemizdeki Koşulları ve Gizlilik Politikamızı okuyun ve kabul edin.
1 Yorum
Eskiler
En Yeniler Beğenilenler
Satır İçi Geribildirimler
Bütün yorumları göster
Öner BÜYÜKYILDIZ
Makale Değerlendirme :
     

Yazınız için ve değerli ustaları bizlerle tanıştırdığınız için çok teşekkür ederim Tekin Hocam.

Keşke her il için bu şekilde yol gösterici ve belgeleyici çalışmalar olsa.

Selam ve saygılarımla.

Makale yazarı

Tekin Ertuğ
İlk gençlik yıllarında amatör olarak uzun süre resim ve karikatür yaptı ve edebiyat dünyasına yakın durdu. Gençlik yıllarının olgun sayılabilecek 5-6 yıllık bir döneminde ise amatör olarak Halk Müziği ve Kültürü konusuna eğildi.Resmi ve Özel Kurum ve Kuruluşlarda Temel Fotoğraf Eğitimi Seminerleri ve İleri Düzey Fotoğraf Seminerleri verdi, Atölyeler gerçekleştirdi. Yaptığı atölyeler daha çok “Kuram” ve “Kurgu” öncelikli atölye çalışmalarıdır. Atölye çalışmalarının sonuçları gösteri, söyleşi ve seminer olarak çeşitli platformlarda paylaşıldı.Bu süreç içinde kaleme aldığı yazılar basılı ve sanal ortamda Felsefe, Yazın ve Fotoğraf dergilerinde yayınlandı. İlerleyen zamanda kitap çalışmalarına yöneldi. Şu ana kadar basılan kitapları: Sanat yazılarından oluşan 4 cilt “Fotograf Sanatı Üzerine”, Röportaj-Anı ve Biyografi yazılarından oluşan 10 cilt “Fotoğraf Ustaları” (Masters of Photography) ve 16 cilt “Işıkla Resmedenler” (Photographers), (Ressam Hikmet Çetinkaya'nın Biyografisi) “Kan Çiçekleri” ve en son ressam Ahmet Yeşil’in biyografisi olan “Sicim” isimli eser.Hazırladığı biyografik/otobiyografik metinlerin yanısıra fotograf, sinema, edebiyat ve müziğe dair metinler üzerinde çalışmalarını sürdürmektedir.

Manşet

Roger Fenton's waggon

Belgesel Fotoğrafçılık

Belgesel fotoğraf önemli ve tarihi olayların belgelenmesi yanı sıra, gündelik yaşamı etkileyen durum, olay, sorun ya da krizleri belgeleyen; çalışırken mümkün olduğunca gerçeği temsil eden; belgesele konu olan bireylerin güvenini kazanarak; aktarımlarını mümkün olduğunca olduğu gibi kaydeden, yapılan proje için zaman, fedakarlık, sabır, emek vererek, tutkuyla sarılmayı gerektiren; bir proje ekseninde yapılan, çalışmada etik kurallara ve kişi mahremiyetine uyan; çalışma çıktıları ile konu olan bireylere karşı sorumluluk hisseden; sosyal değişim hedefleyen ve konu olan bireylere yardımcı olmaya çalışan bir fotoğraf üslubudur.

EDİTÖRÜN SEÇTİĞİ

Fotograf çekmek mutlu ediyor

Fotoğraf Çekenler Daha Mutlu Oluyor

Fotoğrafçılar mutlu insanlar. Bunu ben demiyorum, Amerikan Kişilik ve Sosyal Psikoloji Dergisi tarafından yayımlanmış kapsamlı bir çalışma söylüyor. "Fotoğraf çekin, her şeyden daha fazla keyif alacaksınız" diyor.

POPÜLER İÇERİKLER

Diyafram Nedir? Fotoğrafta Diyafram Ayarları

Diyafram Nedir? Fotoğrafta Diyafram Ayarları

Diyaframın kökeni dilimize Fransızca “diaphragme” kelimesinden gelmiştir, İngilizcede "Aperture" olarak tanımlanır ve “açıklık” anlamına gelir.

Fotoğrafta diyafram ayarlarını çekmek istediğiniz sahnenin ne olacağına göre siz belirlersiniz. Fotoğrafınızda nelere etki edeceğini anlamak için okumaya devam edin.

Buna benzer birçok yazı
E-Posta Kutunuza
gelsin ister misiniz?

Bültenimize abone olun, yeni içerikler ilk size gelsin.

Teşekkürler. Abonelik kaydınız başarıyla alınmıştır.

Bir hata meydana geldi, lütfen daha sonra tekrar deneyin.

1
0
Düşünceleriniz bizim için önemli. Belirtmek ister misiniz, lütfen yorum yapın.x
()
x