Gönüllü Emek / Amatör Foto-Graf – Mustafa Eser

Mersin Fotoğraf Derneği (MFD) Yönetim Kurulu Üyeliği ve Başkanlığı, Mersin OLBA Fotoğraf Derneği Kurucu Başkanlığı, TFSF Denetim Kurulu Üyeliği görevlerinde bulunmuş olan usta foto-grafçı Mustafa Eser, yaptığı 4 önemli kitapla, gönüllü emeğin hangi düzeyinde yerini aldığını somut şekilde ortaya koymuştur.

Laf kalabalığı yok, ahkâm kesmek yok, yalın ve saygılı bir dinleyici, mütevazı bir kişilik, gönüllü çaba; hepsi bu.

-

Mersin Fotoğraf Derneği (MFD) Yönetim Kurulu Üyeliği ve Başkanlığı, Mersin OLBA Fotoğraf Derneği Kurucu Başkanlığı, TFSF Denetim Kurulu Üyeliği görevlerinde bulunmuş olan usta foto-grafçı Mustafa Eser, yaptığı 4 önemli kitapla, gönüllü emeğin hangi düzeyinde yerini aldığını somut şekilde ortaya koymuştur.

Laf kalabalığı yok, ahkâm kesmek yok, yalın ve saygılı bir dinleyici, mütevazı bir kişilik, gönüllü çaba; hepsi bu. Doğup büyüdüğü yöreyi (Mersin ve çevresini) foto-graf ile belgeleyen ve bunu yaşadığı kente borcunu ödeyebilmek için yaptığını söyleyen, bu itibarla sessiz sedasız sorumluluğunu yerine getiren bilge bir insan. İsimsiz kahramanlardan.

Kelimenin tam anlamıyla gönüllük esasıyla içinde yer aldığı amatör dünyada özellikle ustalara saygıyı ve vefayı çok önemseyen ve bunu kendine özgü tutumla belirgin şekilde ortaya koyan Eser usta ne yazık ki epey zamandır foto-graf derneklerinin uzağında durmakta. Ancak, derneklerle fiilen bağı kopmuş olsa bile, onca zaman emek verdiği dernek ortamlarıyla gönül bağının kopmadığına hiç kuşku yok. Vefalıdır; dernek ortamının kendisine ve başkalarına çok şey kazandırdığını her fırsatta dillendirir. Ustalara saygıyı hiçbir koşulda elden bırakmaz. Vefa örneğini bu noktada da tutumuyla ortaya koyar. Zaman içinde tanıyıp dost olduğu hiçbir ustayı asla ihmal etmez; arar, sorar, gönül hoşluğu üretir.

“Makro MERSİN (1001 Çiçek)”, “Makro MERSİN (1001 Kelebek)”, “Makro MERSİN (1001 Doğa)” ve “KilikyaMERSİN (Ören Yerleri)” isimli dört değerli foto-grafik dokümanter eserle (albümle) foto-graf tarihimizin pek de zengin olmayan sayfalarında yerini alan ve gönüllü emekle bu sayfalara katkı veren, geliştirmeye, zenginleştirmeye çalışan Eser ustayı popüler foto-grafik düzlemin tanımasını-bilmesini beklemiyoruz elbette ki. Amatör-gönüllü emekle şekillenen ve profesyonel bir disiplinle ortaya çıkan böyle eserlerin kıymeti, inşa süreçlerinden ötürü belki bir kat daha artmaktadır.    

Popüler arena bilmese-tanımasa bile (ki gerek yok zaten), tercihini popüler olmayan düzlemden yana koyan kesimin bilmesi-tanıması icap eder. Bu bağlamda olmak üzere, söz ustalarının sorumluluğuna yahut duyarlılığına işaret etmek isteriz.

Eli kalem tutan, ülkemiz foto-grafında sözüyle-sohbetiyle bir yer edinmiş, fikir kulvarında, yol yordam düzleminde aksakal (bilge) konumu teslim edilmiş şahsiyetlerin, binbir emek ve çabayla ve çok büyük özverilerle üretilmiş bütün eserler üzerine birkaç kelam etmeleri ve bunları, kendilerine her zaman açık olan basılı veya sanal mecralarda neşretmeleri hiç de zor olmasa gerek.

Önemli ahkâm alanlarından birinin bu olduğuna hiç kuşku yok. Mamafih, böyle önemli meseleleri ya görmezden geliyoruz ya da hat safhada tembeliz.

Sözü ‘bal’ la keselim ve asıl meseleye dönelim. Mustafa Eser, onca yıl çalışıp çabalarken yalnız değildi. Hayat arkadaşı Sevim öğretmen O’nu hiç yalnız bırakmadı. Yaptığı bütün çalışmaları destekledi, gerek öğretmenlik ve gerekse hayat tecrübesiyle katkı verdi. Ve nihayet “KilikyaMERSİN (Ören Yerleri)” albümüne foto-graflarıyla da katılarak, eşine desteğini perçinledi. 

Eser usta 4 dokümanter kitapla/albümle (yeni kitapların eli kulağında; hissediyoruz) foto-graf ve sanat dünyamıza, kişisel kütüphanelerimize, soyadıyla müsemma ölümsüz ‘Eser’ler bıraktı.

Bu vesile ile bir kez daha gönülden tebrik ediyoruz.

Tekin ERTUĞ

İlişkili İçerikler

Gönüllü Emek / Amatör Foto-Graf – Tufan Palalı

“Dört kişiye tek bir akça vermişler… İranlı, angur; Arab, inâb, Türk, üzüm; Grekse stafil satınalmak istemiş kendilerine verilen bu parayla… Adların ötesini bilemedikleri için kavgaya tutuşmuşlar. Ve ancak bilge bir kişi anlayıp söyleyebilirmiş, hepsinin, kendi dilinde, ‘üzüm’ istediğini.”
- A. Tufan Palalı

Gönüllü Emek / Amatör Foto-Graf – Lütfi Özgünaydın

Lütfi Özgünaydın usta tam anlamıyla bir yazın ve foto-graf emekçisidir. Kültür-sanat ortamına yaptığı katkılar bağlamında ciddi bir gönüllü-amatör, sağlam bir disiplinle yol alıp durmaksızın üreten tavrıyla da ciddi bir profesyonel olduğu rahatlıkla söylenebilir.

Gönüllü Emek / Amatör Foto-Graf – Uğur Okçu

Kesinlik ifade eden cümlelerden oldum olası kaçınmamıza karşın, birebir tanık olduğumuz, fikir alt yapısını, hazırlık safhasını ve devam eden süreci takip ettiğimiz böylesi durumlarda tereddüt göstermeden kesin ifadeler kullanabiliyoruz.

Uğur Okçu bir sanat insanı’dır.

Gönüllü Emek / Amatör Foto-Graf – İsa Özdemir

Geçmiş zaman içinde (90’lar) AFSAD Genel Sekreterliği ve Başkanlığı yapmış, derneğin, anılarda kalan yoksul ortamından kurtulmasında çok ciddi pay sahibi olan usta foto-grafçı İsa Özdemir, bendenizin Temel Eğitim hocasıdır. Saygıyla selamlıyorum.

E-POSTA ABONELİĞİ

Yorum Politikamız: Arthenos.com ekibi olarak tüm okuyucularımızı tartışmalara aktif olarak katılmaya teşvik etsek de, Davranış Kurallarımıza uymayan veya yayınlanan materyalin editoryal standartlarını karşılamayan herhangi bir içeriği Silme / Değiştirme hakkını saklı tutarız.

Abone ol
Bana bildir
guest
Makale Değerlendirme
Makaleyi 5 yıldız üzerinden değerlendirin
Yorum formu, web sitesinde yer alan yorumları takip etmemize izin vermek için Adınızı, e-Postanızı ve içeriğinizi kaydeder. Yorum göndermek için lütfen web sitemizdeki Koşulları ve Gizlilik Politikamızı okuyun ve kabul edin.
1 Yorum
Eskiler
En yeniler Beğenilenler
Satır içi geribildirimler
Bütün yorumları göster
Öner BÜYÜKYILDIZ
Makale Değerlendirme :
     

Yazınız için ve değerli ustaları bizlerle tanıştırdığınız için çok teşekkür ederim Tekin Hocam.

Keşke her il için bu şekilde yol gösterici ve belgeleyici çalışmalar olsa.

Selam ve saygılarımla.

Makale yazarı

Tekin Ertuğ
İlk gençlik yıllarında amatör olarak uzun süre resim ve karikatür yaptı ve edebiyat dünyasına yakın durdu. Gençlik yıllarının olgun sayılabilecek 5-6 yıllık bir döneminde ise amatör olarak Halk Müziği ve Kültürü konusuna eğildi.Resmi ve Özel Kurum ve Kuruluşlarda Temel Fotoğraf Eğitimi Seminerleri ve İleri Düzey Fotoğraf Seminerleri verdi, Atölyeler gerçekleştirdi. Yaptığı atölyeler daha çok “Kuram” ve “Kurgu” öncelikli atölye çalışmalarıdır. Atölye çalışmalarının sonuçları gösteri, söyleşi ve seminer olarak çeşitli platformlarda paylaşıldı.Bu süreç içinde kaleme aldığı yazılar basılı ve sanal ortamda Felsefe, Yazın ve Fotoğraf dergilerinde yayınlandı. İlerleyen zamanda kitap çalışmalarına yöneldi. Şu ana kadar basılan kitapları: Sanat yazılarından oluşan 4 cilt “Fotograf Sanatı Üzerine”, Röportaj-Anı ve Biyografi yazılarından oluşan 10 cilt “Fotoğraf Ustaları” (Masters of Photography) ve 16 cilt “Işıkla Resmedenler” (Photographers), (Ressam Hikmet Çetinkaya'nın Biyografisi) “Kan Çiçekleri” ve en son ressam Ahmet Yeşil’in biyografisi olan “Sicim” isimli eser.Hazırladığı biyografik/otobiyografik metinlerin yanısıra fotograf, sinema, edebiyat ve müziğe dair metinler üzerinde çalışmalarını sürdürmektedir.

Manşet

Zoom Buluşmaları - Ürün Fotoğrafçılığının Görünmeyen yüzü

Zoom Buluşmaları – Ürün Fotoğrafçılığının Görünmeyen Yüzü

Birçok önemli markaya ürün fotoğrafçılığı hizmeti sunan Fatih Özkadir, ürün fotoğrafçılığına farklı bir açıdan bakmamızı sağlayacak ve "Ürün Fotoğrafçılığının Görünmeyen Yüzü"nü bize aktaracak. Söyleşimizde, ürün fotoğrafçılığını gözönünde olmayan tüm süreçlerini irdeleyeceğiz.

EDİTÖRÜN SEÇTİĞİ

Yeniden Kadrajlama Tekniği ile Fotoğraflarınızı Geliştirin

Yeniden Kadrajlama Tekniği

Yeniden kadrajlama, ana odak noktasını kullanarak konuya odaklanmak ve elinizi deklanşörden çekmeden konuyu kadrajınızdaki başka bir yere yeniden konumlandırarak ideal kadrajı oluşturup fotoğrafı çekmektir.

POPÜLER İÇERİKLER

Diyafram Nedir? Fotoğrafta Diyafram Ayarları

Diyafram Nedir? Fotoğrafta Diyafram Ayarları

Diyaframın kökeni dilimize Fransızca “diaphragme” kelimesinden gelmiştir, İngilizcede "Aperture" olarak tanımlanır ve “açıklık” anlamına gelir.

Fotoğrafta diyafram ayarlarını çekmek istediğiniz sahnenin ne olacağına göre siz belirlersiniz. Fotoğrafınızda nelere etki edeceğini anlamak için okumaya devam edin.
1
0
Düşünceleriniz bizim için önemli. Belirtmek ister misiniz, lütfen yorum yapın.x
()
x