Gönüllü Emek / Amatör Foto-Graf – Okyar Atilla

Tam olarak kılı kırk yaran anlamında titiz çalışan, çok ciddi araştıran, disiplinli davranan Okyar Atilla’yı ‘Arthenos Blog’da, ‘Rahvan Atçılık ve Yarışları’ isimli eserde Zafer Gazi Tunalı’yla birlikte kültür-sanat hayatımıza büyük bir özveriyle katkı verirken görüyoruz.

-

Amatör-profesyonel araştırmacı ve yazarlara, fikir insanlarına analiz ve öngörülerini, duygu ve düşünce dünyalarını ve foto-grafçılara görsel üretimlerini paylaşma olanağı sağlayan, gönüllü ve amatör olmakla birlikte bu işi profesyonellere dudak ısırtacak kadar iyi yapan Arhenos Blog’un Sebahattin Demir’le birlikte kurucusu ve yöneticisi Okyar Atilla bu yazının konusu/konuğu olacaklar.

Emin olun, torpil katiyen söz konusu değil. Bir vesile oluştu, hem de çok sağlam bir vesile. Değerli dostumuz sayın Okyar Atilla, geçmiş yılların birinde kendilerini başka bir vesileyle tanıdığımız sayın Zafer Gazi Tunalı ile birlikte harikulade bir kitaba/albüme, bir başucu eserine imza atmışlar. “Rahvan Atçılık ve Yarışları” isimli eserden ne yazık ki haberli değildik, ta ki sayın Atilla büyük bir incelik gösterip bize armağan edinceye dek.

Sadece foto-grafik süreci, yani çekim serüveni neredeyse 3,5 yıl (Mayıs 2015-Ekim 2018) devam eden dokümanter çalışmanın toplam zamanının 6 yıla tekabül ettiğini öğrendik. Çok büyük bir emek ve son derece titiz bir çalışmanın sonunda ortaya çıkan bu dörtbaşı mamur kitabın/albümün zaman geçtikçe değerine değer katacağını düşünmek yanlış olmasa gerektir.

Dokümanter olduğunu söyledik; sıradan bir dokümanter çalışma olmadığını, hakikaten ‘dokümanter’ sözcüğünün altını dolduran sıradışı bir kitap/albüm olduğunu da söylemeliyiz. Toplam 156 sayfa olan eserin ilk 36 sayfasında genel olarak atlarla ilgili tarihi bilgilere, özel olarak da rahvan atlarlarla ilgili ayrıntılı bilgilere, görsellerle desteklenmek suretiyle yer verilmiş. Her bakımdan ciddi anlamda bir kaynak eserdir, referans kitaptır.                   

Gönüllü Emek / Amatör Foto-Graf – Okyar Atilla

Büyük bir emeğin ürünü olduğunu ise, yoğun bir ön araştırmanın, okumanın ve bilgi toplamanın ardından farklı zamanlarda çok sayıda yere gidilerek, üstelik bazı yerlere birden fazla kez gidilerek foto-grafik görsel hazırlanmış olmasından ötürü rahatlıkla söyleyebiliyoruz. Seyrek, Nazilli, Gölcük, Babadağ, Konya, Kayapa, Karapürçek, Kütahya, Kayıhan, Muğla, Çaylı, Şirinyer, Değirmendere, Dazkırı, Ürünlü, Kızılca, Turgutlu, İvrindi, Ardahan ve Tire’ye foto-grafik kayıt için 3,5 yılı bulan bir süre boyunca gidilmiş.

Foto-grafımızın görünen kısmı, herkese âyandır. Denebilir ki buzdağının suyun üstündeki kısmına benzer. Fakat görünmeyen kısmı, yani buzdağının suyun altında olan onda dokuzluk kısmı, başka yazılarımızda da söylediğimiz üzere, gönüllü kimselerden, amatörlerden oluşmaktadır.

Sergiler, gösteriler, söyleşiler, paneller, sempozyumlar, eğitim etkinlikleri, festivaller, foto-kamplar, foto-grafçı buluşmaları, foto-safariler, geziler, dernek örgütlenmeleri, kulüpler, gruplar, atölyeler, sanal ve basılı dergiler, bloglar, kitaplar, albümler, makaleler vs… Son 50 yılda gerçekleşen bütün amatör çabaların sonuçlarını, örneğin dernek arşivlerindeki dosyaları, sergi ve gösterileri, kitap ve albümleri, dergileri, makaleleri biraraya toplasak hatırı sayılır büyüklükte bir müze için gereken bütün materyali sağlamış oluruz. Buradan bakıldığında, gönüllü amatör çabaların buzdağının görünmeyen kısmına tekabül ettiği daha kolay teslim edilir sanıyoruz.

Öte yandan, amatör ortamlarda hayat bulan sohbet ve tartışmaların sonunda foto-grafik çevrede ciddi anlamda bir olgunlaşma sağlandığını söylemek de mümkündür. Her meslekten ve kariyerden insanı barındıran gönüllü-amatör ortam aynı zamanda dayanışmayı ve medeni düzlemde tartışmayı da adım adım geliştirmiştir. ‘Özveri’nin temel olduğu bu kendine has düzlemin ülkemizin kültür sanat ortamına hangi ölçüde katkı yaptığını görebilmek için, söylediğimiz üzere, bir müzede izlenime sunulması gerekir. Diğerleri bir yana, amatörler eliyle ortaya konmuş basılı dergiler, kitaplar, albümler için oldukça büyük bir kütüphane gerekeceği aşikârdır. Dernek arşivleri ise koca bir dünya. Başkasının ne düşündüğü, nasıl değerlendirdiği üzerinde durmuyoruz; gönüllü-amatör ortamı, sözünü ettiğimiz birikim bağlamında önemsediğimizin altını çizmek istiyoruz.

Tam olarak kılı kırk yaran anlamında titiz çalışan, çok ciddi araştıran, disiplinli davranan Okyar Atilla’yı, aynı erdemlere sahip olan Sebahattin Demir’le birlikte ‘Arthenos Blog’da, ‘Rahvan Atçılık ve Yarışları’ isimli eserde Zafer Gazi Tunalı’yla birlikte kültür-sanat hayatımıza büyük bir özveriyle katkı verirken görüyoruz. Bu bilgi eksik kalır; Cebimdeki Fotoğraflar isimli e-albümü de görmenizi öneririz. Gönüllü ve amatör olmak, yapılan işin hakkını vermemek, o işi üstünkörü yapmak anlamına katiyen gelmez. Okyar Atilla’nın imza attığı sanat düzlemindeki her etkinliğin (kuşkusuz iş hayatında da aynen öyledir) çoğu profesyonele dudak ısırtacak nitelikte olduğunu görüyoruz.

Kitabı/albümü incelediğinizde, yola çıkmadan önce bulabildikleri bütün kaynakları incelediklerini (19 eser) göreceksiniz. Ülkenin farklı yerlerine rahvan atların ve yarışlarının görsel kayıtları için 30’a yakın kez gitmişler. Atların evrimi, atların genel özellikleri, atların sınıflandırılması/isimlendirilmesi, at-insan ilişkisi (Mitolojik boyutuna dek), atlarla yapılan oyunlar, rahvan atçılık ve biniciliği, rahvan at yarışları, atın yürüyüş şekilleri, ata öğretilen yürüyüşler, atın davranış tarzları gibi konular ayrıntılı şekilde incelenip kaleme alınmış. Kitapta, geleneksel rahvan at yarışlarıyla ilgili afişlere de yer verilmiş. Binici, bakıcı, yarış alanına nakil, at-insan iletişimi/bağı, sağlık, yarış alanı, yarış atmosferi, izleyici, meraklı, at sahipleri vb ne varsa sürecin birer parçası olarak foto-grafik görseller aracılıyla albüme dahil edilmiş.

Teknik olarak da çıtası hayli yüksek S/B foto-graflardan oluşan bu şahane albüm foto-graf alanında kendisini vareden veya varolmaya çalışan amatör-profesyonel herkesin kişisel kütüphanesinde, elinin altında bulunmalıdır. Akademik ortamın kurumsal kütüphanelerinde yer alması gerektiğini söylemeye bile gerek yoktur.

Dijital çağda yaşıyoruz, iletişim son derece kolay. Arthenos Blog’a girip, e-mail üzerinden sayın Okyar Atilla’dan (hem de imzalı) kitap istenebilir.

Hararetle öneriyoruz; bu kitabı/albümü edinin.

Eser sahiplerini, Arthenos Blog’a emek koyanları saygıyla selamlıyoruz.

Tekin ERTUĞ

İlişkili İçerikler

E-POSTA ABONELİĞİ

Yorum Politikamız: Arthenos.com ekibi olarak tüm okuyucularımızı tartışmalara aktif olarak katılmaya teşvik etsek de, Davranış Kurallarımıza uymayan veya yayınlanan materyalin editoryal standartlarını karşılamayan herhangi bir içeriği Silme / Değiştirme hakkını saklı tutarız.

Abone ol
Bana bildir
guest
8 Yorum
Beğenilenler
En yeniler Eskiler
Satır içi geribildirimler
Bütün yorumları göster
Okyar Atilla
Okyar Atilla
4 ay önce

Sebahattin akşam vakti WhatsApp dan mesaj atıp “manşette süpriz” var deyince “Allah allah süprizleri birlikte planlardık ne ola ki?” diyerek merakla sayfayı açınca kala kaldım. Açıkcası ne diyeceğimi bilemiyorum. Beni onurlandırdıkları için Hem Tekin Bey’e ham de Sebahattin’e sonsuz teşekkürler. Bu satırları yazarken duygularımı kolay kolay ifade edemeyeceğim.

Tüm dostlara sevgilerimle saygılarımla

Hilmi Sancaklı
Hilmi Sancaklı
4 ay önce
Makale Değerlendirme :
     

Tebrik ederim Okyar.

Hilmi Sancaklı
Hilmi Sancaklı
4 ay önce
Makale Değerlendirme :
     

Tebrik eder basarilarinin devamini dilerim sevgili Okyar Atilla.

Okyar Atilla
Yorumun sahibi  Hilmi Sancaklı
4 ay önce

Sevgili Hilmi (camia dışından olduğun için, senin üniversiteden sınıf arkadaşım olduğunu ekleyivereyim) çok teşekkür ederim.
sevgilerimle

Öner BÜYÜKYILDIZ
Öner BÜYÜKYILDIZ
4 ay önce
Makale Değerlendirme :
     

Tanıdığımız bir ismi bir kez de sizin kaleminizden okumak ayrı bir keyif verdi bana. Bu da edebi dilinizin ve kaleminizin ne kadar kuvvetli olduğunu gösteriyor. Sabah sabah hoş bir sürpriz yaşattınız bize. Teşekkür ederiz Tekin hocam. Ellerinize emeğinize sağlık.

Buradan, bu vesile ile, bende Sebahattin Bey’e ve Okyar Bey’e tekrar teşekkürlerimi ve minnettarlığımı sunmak istiyorum. Dediğiniz gibi tamamen gönüllülük esasına dayanan, amatör bir ruh ama profesyonel bir disiplin ile bu siteyi ayakta tutuyorlar. Üstelik bu yapı çok dinamik. Sürekli gelişiyor. Sürekli büyüyor bu aile. Yine çok değerli insanların katkılarıyla her geçen gün daha değerli hale geliyor. Onlardan çok şey öğreniyorum, çok faydalanıyorum. Para ile satın alamayacağım kaliteli içeriklere onlar sayesinde ulaşıyorum. Sahip oldukları bilgi ve birikimle kendilerini yükseklerde konumlandırmıyorlar, kırk yıllık arkadaşınız, abiniz, kardeşiniz gibi candan ve samimiler. Bu büyük ailenin bir ferdi olmaktan mutluluk duyuyorum. Sürekli yeni şeyler öğreniyor, çok kıymetli dostlar ediniyorum. İyiki varsınız. Rabbim sizlerin de, Arthenos ailemizin de ömrünü uzun etsin.

Selam ve saygılarımla…

Okyar Atilla
Yorumun sahibi  Öner BÜYÜKYILDIZ
4 ay önce

Bu güzel dilekler için çok teşekkürler. Hep birlikte var oluyoruz. Bilgiyi ve sevgiyi paylaşıyoruz. Kendi blogumuzda olması bana kendimi biraz torpilli hissettirdi. Ancak Sebahattin Ve Tekin Bey hak ettiğimi düşünüyorlar. Ne mutlu bana ki böylesi güzel insanlarla yürüyüp gidiyoruz.
Not: Sebahattin fotoğrafı özel seçmiş. Fatih Özkadir tarafından kayda geçmiştir. Vesile ile ender iyi fotoğrafım için kendisine çok teşekkür ederim.

Yasar Aykac
Yasar Aykac
4 ay önce
Makale Değerlendirme :
     

Tekin Bey kaleminize sağlık, Okyar Bey’e hakettiğince güzel bir süpriz yapmışsınız, hem sizi hem de Okyar Bey’i tanımaktan mutluyuz, umarım salgın sonrasında birlikte fotoğraf çekerek tecrübelerinizi yaşayarak da özümseriz.

Sevgi ve saygılarımla.

Okyar Atilla
Yorumun sahibi  Yasar Aykac
4 ay önce

Biz de birlikte olmaktan mutluyuz. Şöyle Kumkapı’dan girip Taksim meydanından çıksak ne güzel olur… Yaparız inşallah.

Sevgi ve saygılarımla

Makale yazarı

Tekin Ertuğ
İlk gençlik yıllarında amatör olarak uzun süre resim ve karikatür yaptı ve edebiyat dünyasına yakın durdu. Gençlik yıllarının olgun sayılabilecek 5-6 yıllık bir döneminde ise amatör olarak Halk Müziği ve Kültürü konusuna eğildi.Resmi ve Özel Kurum ve Kuruluşlarda Temel Fotoğraf Eğitimi Seminerleri ve İleri Düzey Fotoğraf Seminerleri verdi, Atölyeler gerçekleştirdi. Yaptığı atölyeler daha çok “Kuram” ve “Kurgu” öncelikli atölye çalışmalarıdır. Atölye çalışmalarının sonuçları gösteri, söyleşi ve seminer olarak çeşitli platformlarda paylaşıldı.Bu süreç içinde kaleme aldığı yazılar basılı ve sanal ortamda Felsefe, Yazın ve Fotoğraf dergilerinde yayınlandı. İlerleyen zamanda kitap çalışmalarına yöneldi. Şu ana kadar basılan kitapları: Sanat yazılarından oluşan 4 cilt “Fotograf Sanatı Üzerine”, Röportaj-Anı ve Biyografi yazılarından oluşan 10 cilt “Fotoğraf Ustaları” (Masters of Photography) ve 16 cilt “Işıkla Resmedenler” (Photographers), (Ressam Hikmet Çetinkaya'nın Biyografisi) “Kan Çiçekleri” ve en son ressam Ahmet Yeşil’in biyografisi olan “Sicim” isimli eser.Hazırladığı biyografik/otobiyografik metinlerin yanısıra fotograf, sinema, edebiyat ve müziğe dair metinler üzerinde çalışmalarını sürdürmektedir.

Manşet

Fujifilm X-T200 ve X-E3 karşılaştırması

Fujifilm X-T200 ve X-E3 detaylı karşılaştırması

Fujifilm X-T200 modeline bakıp X-E3 ile karşılaştırıyoruz

EDİTÖRÜN SEÇTİĞİ

Bir Fotoğraf, şehir hatları vapurundaki Çocuk ve Martılar

Bir Fotoğraf, şehir hatları vapurundaki Çocuk ve Martılar

Tüm hücrelerinde hissettiği o sonsuz huzurla Mısır çarşısına doğru yürürken elindeki bozukluklara şöyle bir baktı ve gülümsedi. Dönüşte martıların simit parası çıkmıştı! İçinden mırıldanmaya başladı:

Beni mutlu edecek şey, senin paran değil.
Sıyrıl bütün önyargılarından..
Hoş geldin aslıma!
İşte ben böyleyim.
İşte ben böyleyim…

POPÜLER İÇERİKLER

Diyafram Nedir? Fotoğrafta Diyafram Ayarları

Diyafram Nedir? Fotoğrafta Diyafram Ayarları

Diyaframın kökeni dilimize Fransızca “diaphragme” kelimesinden gelmiştir, İngilizcede "Aperture" olarak tanımlanır ve “açıklık” anlamına gelir.

Fotoğrafta diyafram ayarlarını çekmek istediğiniz sahnenin ne olacağına göre siz belirlersiniz. Fotoğrafınızda nelere etki edeceğini anlamak için okumaya devam edin.
8
0
Düşünceleriniz bizim için önemli. Belirtmek ister misiniz, lütfen yorum yapın.x
()
x