Işığın, okuyarak izleyerek öğrenilemeyeceğini öğrenme sürecim

Tanınmış fotoğrafçı ve aydınlatma gurusu Zack Arias şöyle yazmış: "Ben bir ışık fotoğrafçısıyım. Çantama bakıyorum, X veya Y ya da Z Speedlite'ımdan birini alıyorum ve onu kullanıyorum."

Şimdi kendimi düşünüyorum, flaşlı fotoğrafçılığa ilişkin ilk deneyimlerim kameramdaki yerleşik flaşla başlamıştı. O günlerde çektiğim fotoğraflara şimdi baktığımda, parlak renkler, patlamış ten rengi ve kırmızı gözler, sert gölgeler ve tabii ki güzel fotoğraf olacağını düşündüğümden olacak, zifiri siyah bir arka plan görüyorum.

-

Işığı öğrenme sürecim boyunca sayısız makale okudum, videolar izledim. Bu süreçte, yazılarından tanıma fırsatı bulduğum, tanınmış fotoğrafçı ve aydınlatma gurusu Zack Arias şöyle yazmış:

Ben bir ışık fotoğrafçısıyım. Çantama bakıyorum, X veya Y ya da Z Speedlite’ımdan birini alıyorum ve onu kullanıyorum.

Burada X,Y,Z yerlerinde kullandığı markaları vermiş aslında, ben onları yazmadım. Çünkü yazımızın konusu bu markalardan bağımsız.

Şimdi kendimi düşünüyorum, flaşlı fotoğrafçılığa ilişkin ilk deneyimlerim kameramdaki yerleşik flaşla başlamıştı. O günlerde çektiğim fotoğraflara şimdi baktığımda, parlak renkler, patlamış ten rengi ve kırmızı gözler, sert gölgeler ve tabii ki güzel fotoğraf olacağını düşündüğümden olacak, zifiri siyah bir arka plan görüyorum.

İlerleyen süreçte, kameradaki tepe flaşının yetersiz olduğunu öğrendim. Çözüm? Kaliteli, harici bir flaş edinmekti. O zamanlar bütçemi de zorlayarak kaliteli bir HSS flaş aldım. Sonuç mu? Geri dönün ve bir önceki paragrafı tekrar okuyun, çünkü çok fazla bir şey değişmedi!

Ne yaptım ben? İyi bir ekipman alarak, o internette hayranlıkla izlediğim çok iyi aydınlatılmış fotoğrafları çekebileceğimi zannettim. Kamerama, objektiflerime ve yeni flaşıma o kadar para ödemiştim halbuki!

Sonra, çok heyecanla sarıldığım hobim olan fotoğrafçılığın, salt ekipmanla olamayacağını, fotoğrafçılık için “ışıkla boyamak” tabirinin boşuna kullanılmadığını, ışığı bilmeyen birisinin iyi fotoğraflar çekemeyeceğini, konudan önce ışığın önemli olduğunu, en berbat konuların dahi ışığı iyi kullanan bir ustanın elinde nasıl bir sanat eserine dönüştüğünü anlamaya başladım.

Bu konuda deli gibi yayınlar okumaya verdim kendimi. Evimin her köşesinde flaşımı kullanarak rastgele fotoğraflar çektim. Daha çok okudum. Işığı yaratıcı bir şekilde kullanan ve bu konuda yazılar yazan fotoğrafçıları çevrimiçi takip etmeye başladım. İzlediğim filmlerde, konuyu takip etmek yerine, o sahnede nasıl bir aydınlatma tekniği kullanıldığına çok dikkat ederken buldum kendimi. Ve sonra yavaş yavaş bir şeyler öğrendiğimi hisseder oldum.

Uzun bir süreçten sonra şimdiki aşamaya geldim: Ben bir aydınlatma uzmanı değilim. Aslında, fotoğrafçılığıma bu yönüyle devam etmek için önümde hala uzun, çok uzun bir yolum olduğunu açık yüreklilikle kabul ediyorum. Ancak, zaman geçtikçe flaşla daha iyi sonuçlar almaya başladım ve konuyu biraz daha iyi anlayabilir seviyeye geldim. Bunu, flaşımlarımı daha sık kullanmama borçluyum, artık korkmuyorum ve gün geçtikçe daha iyi sonuçlar aldığımı gözlemliyorum.

Bu öğrenme sürecimde yaşadıklarımı, deneyimlerimi yazıya döküp sizlerle paylaşıyorum. İyi ki öyle yapıyorum. Bunun çok faydasını gördüm; Birincisi, öğrendiklerimi ve edindiğim deneyimleri yazdığımda onları daha iyi özümsüyorum, ikincisi, sizlerden gelen olumlu geribildirimlere bakılırsa, süreci benim gibi yaşayan bir çok fotoğraf gönüllüsüne katkılarım olduğunu hissediyorum. Mutlu oluyorum, bu beni daha çok motive ediyor.

Artık Ana menüde FOTOĞRAFÇILIK başlığı altında “Flaşlı Fotoğrafçılık” adlı bir alt kategorimiz daha var. Bu alt kategoride daha şimdiden birçok makale yayınladığımızı farkettim. Bir sonraki yazımızın başlığı “Işık kaynağının boyutunun ve mesafenin fotoğrafa etkisi” olacak. Devamı da gelecek…

Bu yazılarımda size A’dan Z’ye ışığın nasıl kullanılacağını mı anlatacağım? Hayır, kesinlikle hayır. Yazımın başlarında da belirttiğim gibi, ben bir aydınlatma uzmanı değilim. Ama, belki en azından, ışık ve ışığın kullanımıyla ilgili temel birkaç konuda faydalı olabilirsem mutlu hissederim. 

Eğer siz, ışık konusunda yetkin olduğunuzu düşünüyorsanız, lütfen bu konudaki yayınlanmış ve gelecekte yayınlayacağımız makalelerimizi okuyun, tartın ve doğru bulmadığınız ya da öneride bulunacağınız konuları aşağıdaki “Yorumlar” kısmından bizimle paylaşın.

Şimdiden teşekkürler!

Yeni içeriklerden haberdar olmak istiyorsanız hemen abone olabilirsiniz.

Abonelik kaydınız başarıyla alınmıştır.

Bir hata meydana geldi, lütfen daha sonra tekrar deneyiniz.

Yorum Politikamız: Arthenos.com ekibi olarak tüm okuyucularımızı tartışmalara aktif olarak katılmaya teşvik etsek de, Davranış Kurallarımıza uymayan veya yayınlanan materyalin editoryal standartlarını karşılamayan herhangi bir içeriği Silme / Değiştirme hakkını saklı tutarız.

Abone ol
Bana bildir
guest
Makale Değerlendirme
Makaleyi 5 yıldız üzerinden değerlendirin
Yorum formu, web sitesinde yer alan yorumları takip etmemize izin vermek için Adınızı, e-Postanızı ve içeriğinizi kaydeder. Yorum göndermek için lütfen web sitemizdeki Koşulları ve Gizlilik Politikamızı okuyun ve kabul edin.
14 Yorum
Eskiler
En Yeniler Beğenilenler
Satır İçi Geribildirimler
Bütün yorumları göster
Öner BÜYÜKYILDIZ

Telefonumu elime aldım. Yeni bir makalenin yayında olduğuna dair gelen herhangi bir bildirim, e-posta yada sosyal medya içeriği yoktu. Öylesine siteyi ziyaret ettim. Yeni yayınlanmış iki yeni yazı gördüm. Dumanı üstünde. Ne güzel bir sürpriz oldu bu 🤗
Işığı öğrenme sürecinizde size eşlik etmek, sizden ve sizinle yeni şeyler öğrenmek çok keyif verici Sebahattin bey. Flaşlı fotoğrafçılık konusunu ise ayrı bir heyecanla takip ediyorum. Normalde baskı almam ama ilk kez yazılarınızdan birkaçının baskısını da aldım.
Yeni yazılarınızda görüşmek üzere, selam ve saygılarımla.

Öner BÜYÜKYILDIZ

Hakkınızı nasıl ödeyeceğiz bilemiyorum. İyi ki varsınız. Flaşlı çekim konusunda biraz geriden geliyorum malum. Yazdıklarınızı tecrübe ede ede, yeni yazılarınızı takip edeceğim. Ellerinize sağlık

Vural B.

benide yazın – en büyük sorun ışıktır — ışık olmayınca olmuyor – – haksızlık ediyorsunuz bu konuları sizden iyi anlatan birine henüz rast gelmedim— teşekkürler

Elif Hatice

Merhaba manuel mod da çekim yapıyorum ve flaşımı da manuel olarak ayarlıyorum. Kullandığım cihazların karar vermesine izin vermeden kontrolü ben sağlıyorum. Bu sizin sayenizde oldu. Emeklerinize sağlık. Yazıların devamını dört göz ile bekliyeceğim.

Olcan B. Tomb.

3 yıl önce heveslenip iyi bir flaş aldım. Biraz çekim yaptım sonra dolabımda unutmuştum. Sizin yazılarınızı okumaya başlayınca flaşım elimden düşmüyor. Fotoğraf tutkunlarına katkılarınızdan dolayı çok teşekkür ediyorum. Hakkınızı ödeyemeyiz .. Ramazaınınız mubarek oldun…Selamlar

Neslihan

Günaydın Arthenos ekibi
Yeni güne yine bomba gibi yazılarla girmişsiniz Sebahattin bey.
Flaş yazıları nokta atışı tam benim için 🙂 🙂
Fotoğraftaki harika şey yeni arabanız mı, çok havalı duruyor 🙂 🙂 🙂
Işık çok mükemmel olmuş, renk de harikaymış
Selamlar

Neslihan

Olsun yine de çok havalı 🙂

Mert

Gelecek yazılarınızı merakla bekleyeceğim
Teşekkür ederim emeklerinize saglık

Makale yazarı

Sebahattin Demir
Mühendis ama Tıp meraklısı. Profesyonel yönetici. Seyahat etmeyi seven bir fotoğraf gönüllüsü. Okumayı, araştırmayı, sorgulamayı sever. İnsan ilişkilerine ve saygıya önem verir. Bildiklerini paylaşmaktan mutluluk duyar. "Bilmiyorum" demekten çekinmez. Türkçe yazım kurallarına uymayanlarla arası iyi değildir.

Manşet

Roger Fenton's waggon

Belgesel Fotoğrafçılık

Belgesel fotoğraf önemli ve tarihi olayların belgelenmesi yanı sıra, gündelik yaşamı etkileyen durum, olay, sorun ya da krizleri belgeleyen; çalışırken mümkün olduğunca gerçeği temsil eden; belgesele konu olan bireylerin güvenini kazanarak; aktarımlarını mümkün olduğunca olduğu gibi kaydeden, yapılan proje için zaman, fedakarlık, sabır, emek vererek, tutkuyla sarılmayı gerektiren; bir proje ekseninde yapılan, çalışmada etik kurallara ve kişi mahremiyetine uyan; çalışma çıktıları ile konu olan bireylere karşı sorumluluk hisseden; sosyal değişim hedefleyen ve konu olan bireylere yardımcı olmaya çalışan bir fotoğraf üslubudur.

EDİTÖRÜN SEÇTİĞİ

Back Button Focus / AF-ON Tekniği ile Ustalaşın

Back Button Focus / AF-ON Tekniği ile Ustalaşın

Back Button Focus, otomatik netleme işlevini deklanşör düğmesinden alıp kameranın arkasındaki başka bir düğmeye atama işlemidir. Bu yazıyı okuduktan sonra kameranızı daha çok seveceksiniz ve fotoğraf çekmekten çok daha fazla zevk alacaksınız, iddia ediyorum.

POPÜLER İÇERİKLER

Diyafram Nedir? Fotoğrafta Diyafram Ayarları

Diyafram Nedir? Fotoğrafta Diyafram Ayarları

Diyaframın kökeni dilimize Fransızca “diaphragme” kelimesinden gelmiştir, İngilizcede "Aperture" olarak tanımlanır ve “açıklık” anlamına gelir.

Fotoğrafta diyafram ayarlarını çekmek istediğiniz sahnenin ne olacağına göre siz belirlersiniz. Fotoğrafınızda nelere etki edeceğini anlamak için okumaya devam edin.

Buna benzer birçok yazı
E-Posta Kutunuza
gelsin ister misiniz?

Bültenimize abone olun, yeni içerikler ilk size gelsin.

Teşekkürler. Abonelik kaydınız başarıyla alınmıştır.

Bir hata meydana geldi, lütfen daha sonra tekrar deneyin.

14
0
Düşünceleriniz bizim için önemli. Belirtmek ister misiniz, lütfen yorum yapın.x
()
x