Daha

  Işığın, okuyarak izleyerek öğrenilemeyeceğini öğrenme sürecim

  Tanınmış fotoğrafçı ve aydınlatma gurusu Zack Arias şöyle yazmış: "Ben bir ışık fotoğrafçısıyım. Çantama bakıyorum, X veya Y ya da Z Speedlite'ımdan birini alıyorum ve onu kullanıyorum."

  Şimdi kendimi düşünüyorum, flaşlı fotoğrafçılığa ilişkin ilk deneyimlerim kameramdaki yerleşik flaşla başlamıştı. O günlerde çektiğim fotoğraflara şimdi baktığımda, parlak renkler, patlamış ten rengi ve kırmızı gözler, sert gölgeler ve tabii ki güzel fotoğraf olacağını düşündüğümden olacak, zifiri siyah bir arka plan görüyorum.

  -

  Işığı öğrenme sürecim boyunca sayısız makale okudum, videolar izledim. Bu süreçte, yazılarından tanıma fırsatı bulduğum, tanınmış fotoğrafçı ve aydınlatma gurusu Zack Arias şöyle yazmış:

  Ben bir ışık fotoğrafçısıyım. Çantama bakıyorum, X veya Y ya da Z Speedlite’ımdan birini alıyorum ve onu kullanıyorum.

  Burada X,Y,Z yerlerinde kullandığı markaları vermiş aslında, ben onları yazmadım. Çünkü yazımızın konusu bu markalardan bağımsız.

  Şimdi kendimi düşünüyorum, flaşlı fotoğrafçılığa ilişkin ilk deneyimlerim kameramdaki yerleşik flaşla başlamıştı. O günlerde çektiğim fotoğraflara şimdi baktığımda, parlak renkler, patlamış ten rengi ve kırmızı gözler, sert gölgeler ve tabii ki güzel fotoğraf olacağını düşündüğümden olacak, zifiri siyah bir arka plan görüyorum.

  İlerleyen süreçte, kameradaki tepe flaşının yetersiz olduğunu öğrendim. Çözüm? Kaliteli, harici bir flaş edinmekti. O zamanlar bütçemi de zorlayarak kaliteli bir HSS flaş aldım. Sonuç mu? Geri dönün ve bir önceki paragrafı tekrar okuyun, çünkü çok fazla bir şey değişmedi!

  Ne yaptım ben? İyi bir ekipman alarak, o internette hayranlıkla izlediğim çok iyi aydınlatılmış fotoğrafları çekebileceğimi zannettim. Kamerama, objektiflerime ve yeni flaşıma o kadar para ödemiştim halbuki!

  Sonra, çok heyecanla sarıldığım hobim olan fotoğrafçılığın, salt ekipmanla olamayacağını, fotoğrafçılık için “ışıkla boyamak” tabirinin boşuna kullanılmadığını, ışığı bilmeyen birisinin iyi fotoğraflar çekemeyeceğini, konudan önce ışığın önemli olduğunu, en berbat konuların dahi ışığı iyi kullanan bir ustanın elinde nasıl bir sanat eserine dönüştüğünü anlamaya başladım.

  Bu konuda deli gibi yayınlar okumaya verdim kendimi. Evimin her köşesinde flaşımı kullanarak rastgele fotoğraflar çektim. Daha çok okudum. Işığı yaratıcı bir şekilde kullanan ve bu konuda yazılar yazan fotoğrafçıları çevrimiçi takip etmeye başladım. İzlediğim filmlerde, konuyu takip etmek yerine, o sahnede nasıl bir aydınlatma tekniği kullanıldığına çok dikkat ederken buldum kendimi. Ve sonra yavaş yavaş bir şeyler öğrendiğimi hisseder oldum.

  Uzun bir süreçten sonra şimdiki aşamaya geldim: Ben bir aydınlatma uzmanı değilim. Aslında, fotoğrafçılığıma bu yönüyle devam etmek için önümde hala uzun, çok uzun bir yolum olduğunu açık yüreklilikle kabul ediyorum. Ancak, zaman geçtikçe flaşla daha iyi sonuçlar almaya başladım ve konuyu biraz daha iyi anlayabilir seviyeye geldim. Bunu, flaşımlarımı daha sık kullanmama borçluyum, artık korkmuyorum ve gün geçtikçe daha iyi sonuçlar aldığımı gözlemliyorum.

  Bu öğrenme sürecimde yaşadıklarımı, deneyimlerimi yazıya döküp sizlerle paylaşıyorum. İyi ki öyle yapıyorum. Bunun çok faydasını gördüm; Birincisi, öğrendiklerimi ve edindiğim deneyimleri yazdığımda onları daha iyi özümsüyorum, ikincisi, sizlerden gelen olumlu geribildirimlere bakılırsa, süreci benim gibi yaşayan bir çok fotoğraf gönüllüsüne katkılarım olduğunu hissediyorum. Mutlu oluyorum, bu beni daha çok motive ediyor.

  Artık Ana menüde FOTOĞRAFÇILIK başlığı altında “Flaşlı Fotoğrafçılık” adlı bir alt kategorimiz daha var. Bu alt kategoride daha şimdiden birçok makale yayınladığımızı farkettim. Bir sonraki yazımızın başlığı “Işık kaynağının boyutunun ve mesafenin fotoğrafa etkisi” olacak. Devamı da gelecek…

  Bu yazılarımda size A’dan Z’ye ışığın nasıl kullanılacağını mı anlatacağım? Hayır, kesinlikle hayır. Yazımın başlarında da belirttiğim gibi, ben bir aydınlatma uzmanı değilim. Ama, belki en azından, ışık ve ışığın kullanımıyla ilgili temel birkaç konuda faydalı olabilirsem mutlu hissederim. 

  Eğer siz, ışık konusunda yetkin olduğunuzu düşünüyorsanız, lütfen bu konudaki yayınlanmış ve gelecekte yayınlayacağımız makalelerimizi okuyun, tartın ve doğru bulmadığınız ya da öneride bulunacağınız konuları aşağıdaki “Yorumlar” kısmından bizimle paylaşın.

  Şimdiden teşekkürler!

  İLİŞKİLİ İÇERİKLER

  TTL ve TTL-BL flaş modları nedir, hangi sahnelerde işe yarar?

  Bu bir teorik çalışmadan çok pratik bir çalışmadır. Bu çalışmada ilgilendiğim ilk şey, karanlık bir arka planda aynı mesafede yer alan basit bir nesneyi çekerken bile TTL ve TTL-BL'nin nasıl farklılaştığını göstermektir.

  Flaş ve paraflaş ışığının yayılım açısı üzerine bir deneme

  Burada anlatılanlar mühendislik merakından yola çıkarak yazıldı. Yazıda bahsi geçen fotoğrafçılara verilen sponsorluklar çerçevesinde fotoğrafçıların çalışmalarına bakılırsa yazılanların bir anlamı yok gibi duruyor. Ancak geometri ile uymayan taraflarının olduğu da aşikâr.

  Ortam ışığını flaş ile dengeleme ipuçları

  Sokakta fotoğraf çekenler olarak yapay ışık kullanmaya burun kıvırırız. Yapay ışık, yani flaş ve paraflaş kullanımını gece, düğün dernek gibi etkinliklerde ya da stüdyoda kullanılması nedense bize daha doğru gelir. Ancak bildiğimiz bir şey gündüz çok sert doğal ışıkta yüzdeki gölgeleri yumuşatmak için yapay ışık kullanımının doğru tercih olduğudur.

  FV Kilidi (Flaş Pozlama Kilidi) nedir, ne zaman kullanılır?

  FV kilidi fotoğrafçılar arasında genellikle az bilinir ya da unutulur ve "AEL" Pozlama kilitleme ile karıştırılır. Ama, flaşlı fotoğraf çekimlerinde bence bir fotoğrafçının en önemli yardımcısıdır. Peki, Flaş pozlama kilitleme anlamına gelen bu FV Kilidi nedir, ne için, ne zaman ve nasıl kullanılır?

  E-POSTA ABONELİĞİ

  Yorum Politikamız: Arthenos.com ekibi olarak tüm okuyucularımızı tartışmalara aktif olarak katılmaya teşvik etsek de, Davranış Kurallarımıza uymayan veya yayınlanan materyalin editoryal standartlarını karşılamayan herhangi bir içeriği Silme / Değiştirme hakkını saklı tutarız.

  Abone ol
  Bana bildir
  guest

  14 Yorum
  Beğenilenler
  En yeniler Eskiler
  Satır içi geribildirimler
  Bütün yorumları göster
  Öner BÜYÜKYILDIZ
  Öner BÜYÜKYILDIZ
  2 yıl önce

  Telefonumu elime aldım. Yeni bir makalenin yayında olduğuna dair gelen herhangi bir bildirim, e-posta yada sosyal medya içeriği yoktu. Öylesine siteyi ziyaret ettim. Yeni yayınlanmış iki yeni yazı gördüm. Dumanı üstünde. Ne güzel bir sürpriz oldu bu 🤗
  Işığı öğrenme sürecinizde size eşlik etmek, sizden ve sizinle yeni şeyler öğrenmek çok keyif verici Sebahattin bey. Flaşlı fotoğrafçılık konusunu ise ayrı bir heyecanla takip ediyorum. Normalde baskı almam ama ilk kez yazılarınızdan birkaçının baskısını da aldım.
  Yeni yazılarınızda görüşmek üzere, selam ve saygılarımla.

  Öner BÜYÜKYILDIZ
  Öner BÜYÜKYILDIZ
  Yorumun sahibi  Sebahattin Demir
  2 yıl önce

  Hakkınızı nasıl ödeyeceğiz bilemiyorum. İyi ki varsınız. Flaşlı çekim konusunda biraz geriden geliyorum malum. Yazdıklarınızı tecrübe ede ede, yeni yazılarınızı takip edeceğim. Ellerinize sağlık

  Vural B.
  Vural B.
  2 yıl önce

  benide yazın – en büyük sorun ışıktır — ışık olmayınca olmuyor – – haksızlık ediyorsunuz bu konuları sizden iyi anlatan birine henüz rast gelmedim— teşekkürler

  Elif Hatice
  Elif Hatice
  2 yıl önce

  Merhaba manuel mod da çekim yapıyorum ve flaşımı da manuel olarak ayarlıyorum. Kullandığım cihazların karar vermesine izin vermeden kontrolü ben sağlıyorum. Bu sizin sayenizde oldu. Emeklerinize sağlık. Yazıların devamını dört göz ile bekliyeceğim.

  Olcan B. Tomb.
  Olcan B. Tomb.
  2 yıl önce

  3 yıl önce heveslenip iyi bir flaş aldım. Biraz çekim yaptım sonra dolabımda unutmuştum. Sizin yazılarınızı okumaya başlayınca flaşım elimden düşmüyor. Fotoğraf tutkunlarına katkılarınızdan dolayı çok teşekkür ediyorum. Hakkınızı ödeyemeyiz .. Ramazaınınız mubarek oldun…Selamlar

  Neslihan
  Neslihan
  2 yıl önce

  Günaydın Arthenos ekibi
  Yeni güne yine bomba gibi yazılarla girmişsiniz Sebahattin bey.
  Flaş yazıları nokta atışı tam benim için 🙂 🙂
  Fotoğraftaki harika şey yeni arabanız mı, çok havalı duruyor 🙂 🙂 🙂
  Işık çok mükemmel olmuş, renk de harikaymış
  Selamlar

  Neslihan
  Neslihan
  Yorumun sahibi  Sebahattin Demir
  2 yıl önce

  Olsun yine de çok havalı 🙂

  Mert
  Mert
  2 yıl önce

  Gelecek yazılarınızı merakla bekleyeceğim
  Teşekkür ederim emeklerinize saglık

  Makale yazarı

  Sebahattin Demir
  Sebahattin Demir
  Mühendis ama Tıp meraklısı. Seyahat etmeyi seven bir fotoğraf gönüllüsü. Okumayı, araştırmayı, sorgulamayı sever. İnsan ilişkilerine ve saygıya önem verir. Bildiklerini paylaşmaktan mutluluk duyar. "Bilmiyorum" demekten çekinmez. Türkçe yazım kurallarına uymayanlarla arası iyi değildir. Detay profil bilgisi için tıklayınız.

  MANŞET

  POPÜLER İÇERİKLER

  14
  0
  Düşünceleriniz bizim için önemli. Belirtmek ister misiniz, lütfen yorum yapın.x