Işığın, okuyarak izleyerek öğrenilemeyeceğini öğrenme sürecim

Tanınmış fotoğrafçı ve aydınlatma gurusu Zack Arias şöyle yazmış: "Ben bir ışık fotoğrafçısıyım. Çantama bakıyorum, X veya Y ya da Z Speedlite'ımdan birini alıyorum ve onu kullanıyorum."

Şimdi kendimi düşünüyorum, flaşlı fotoğrafçılığa ilişkin ilk deneyimlerim kameramdaki yerleşik flaşla başlamıştı. O günlerde çektiğim fotoğraflara şimdi baktığımda, parlak renkler, patlamış ten rengi ve kırmızı gözler, sert gölgeler ve tabii ki güzel fotoğraf olacağını düşündüğümden olacak, zifiri siyah bir arka plan görüyorum.

-

Işığı öğrenme sürecim boyunca sayısız makale okudum, videolar izledim. Bu süreçte, yazılarından tanıma fırsatı bulduğum, tanınmış fotoğrafçı ve aydınlatma gurusu Zack Arias şöyle yazmış:

Ben bir ışık fotoğrafçısıyım. Çantama bakıyorum, X veya Y ya da Z Speedlite’ımdan birini alıyorum ve onu kullanıyorum.

Burada X,Y,Z yerlerinde kullandığı markaları vermiş aslında, ben onları yazmadım. Çünkü yazımızın konusu bu markalardan bağımsız.

Şimdi kendimi düşünüyorum, flaşlı fotoğrafçılığa ilişkin ilk deneyimlerim kameramdaki yerleşik flaşla başlamıştı. O günlerde çektiğim fotoğraflara şimdi baktığımda, parlak renkler, patlamış ten rengi ve kırmızı gözler, sert gölgeler ve tabii ki güzel fotoğraf olacağını düşündüğümden olacak, zifiri siyah bir arka plan görüyorum.

İlerleyen süreçte, kameradaki tepe flaşının yetersiz olduğunu öğrendim. Çözüm? Kaliteli, harici bir flaş edinmekti. O zamanlar bütçemi de zorlayarak kaliteli bir HSS flaş aldım. Sonuç mu? Geri dönün ve bir önceki paragrafı tekrar okuyun, çünkü çok fazla bir şey değişmedi!

Ne yaptım ben? İyi bir ekipman alarak, o internette hayranlıkla izlediğim çok iyi aydınlatılmış fotoğrafları çekebileceğimi zannettim. Kamerama, objektiflerime ve yeni flaşıma o kadar para ödemiştim halbuki!

Sonra, çok heyecanla sarıldığım hobim olan fotoğrafçılığın, salt ekipmanla olamayacağını, fotoğrafçılık için “ışıkla boyamak” tabirinin boşuna kullanılmadığını, ışığı bilmeyen birisinin iyi fotoğraflar çekemeyeceğini, konudan önce ışığın önemli olduğunu, en berbat konuların dahi ışığı iyi kullanan bir ustanın elinde nasıl bir sanat eserine dönüştüğünü anlamaya başladım.

Bu konuda deli gibi yayınlar okumaya verdim kendimi. Evimin her köşesinde flaşımı kullanarak rastgele fotoğraflar çektim. Daha çok okudum. Işığı yaratıcı bir şekilde kullanan ve bu konuda yazılar yazan fotoğrafçıları çevrimiçi takip etmeye başladım. İzlediğim filmlerde, konuyu takip etmek yerine, o sahnede nasıl bir aydınlatma tekniği kullanıldığına çok dikkat ederken buldum kendimi. Ve sonra yavaş yavaş bir şeyler öğrendiğimi hisseder oldum.

Uzun bir süreçten sonra şimdiki aşamaya geldim: Ben bir aydınlatma uzmanı değilim. Aslında, fotoğrafçılığıma bu yönüyle devam etmek için önümde hala uzun, çok uzun bir yolum olduğunu açık yüreklilikle kabul ediyorum. Ancak, zaman geçtikçe flaşla daha iyi sonuçlar almaya başladım ve konuyu biraz daha iyi anlayabilir seviyeye geldim. Bunu, flaşımlarımı daha sık kullanmama borçluyum, artık korkmuyorum ve gün geçtikçe daha iyi sonuçlar aldığımı gözlemliyorum.

Bu öğrenme sürecimde yaşadıklarımı, deneyimlerimi yazıya döküp sizlerle paylaşıyorum. İyi ki öyle yapıyorum. Bunun çok faydasını gördüm; Birincisi, öğrendiklerimi ve edindiğim deneyimleri yazdığımda onları daha iyi özümsüyorum, ikincisi, sizlerden gelen olumlu geribildirimlere bakılırsa, süreci benim gibi yaşayan bir çok fotoğraf gönüllüsüne katkılarım olduğunu hissediyorum. Mutlu oluyorum, bu beni daha çok motive ediyor.

Artık Ana menüde FOTOĞRAFÇILIK başlığı altında “Flaşlı Fotoğrafçılık” adlı bir alt kategorimiz daha var. Bu alt kategoride daha şimdiden birçok makale yayınladığımızı farkettim. Bir sonraki yazımızın başlığı “Işık kaynağının boyutunun ve mesafenin fotoğrafa etkisi” olacak. Devamı da gelecek…

Bu yazılarımda size A’dan Z’ye ışığın nasıl kullanılacağını mı anlatacağım? Hayır, kesinlikle hayır. Yazımın başlarında da belirttiğim gibi, ben bir aydınlatma uzmanı değilim. Ama, belki en azından, ışık ve ışığın kullanımıyla ilgili temel birkaç konuda faydalı olabilirsem mutlu hissederim. 

Eğer siz, ışık konusunda yetkin olduğunuzu düşünüyorsanız, lütfen bu konudaki yayınlanmış ve gelecekte yayınlayacağımız makalelerimizi okuyun, tartın ve doğru bulmadığınız ya da öneride bulunacağınız konuları aşağıdaki “Yorumlar” kısmından bizimle paylaşın.

Şimdiden teşekkürler!

İlişkili İçerikler

5 Farklı Portre Işık Seti – 5 Fotoğraf

Amacım, sadece 1 yardımcı ışık kullanarak 5 farklı aydınlatma seti kurulumu ile 5 farklı portre fotoğrafı çekmeyi denemek ve çalışmamda kullandığım kamera ayarları, ışık yerleşim şeması, kompozisyon ve 5 değişik görünüm oluşturmak üzere kullandığım ışık değiştiricilerine ilişkin tüm bilgileri sizlerle paylaşmak...

Diyaframın flaş pozlamasını kontrol etmediği durumlar

Flaşlı fotoğrafçılıkla ilgiliyseniz bu alana ilişkin söylenen şu iki cümle ile çok sık karşılaşırsınız:
- Ortam pozlaması deklanşör hızı ile kontrol edilir,
- Flaş pozlaması diyafram ile kontrol edilir.

Evet, bunlar genel doğrular, ancak bu tanımlarda aşırı bir basitleştirme yok mu?

Hızlı flaş (Speedlight) ile Stüdyo Flaşları Güç Karşılaştırması

Size, aynı pozlamayı, aynı ışık değiştiriciyi kullanarak elde etmek için, 500Ws güce sahip 1 stüdyo flaşı yerine 6 ila 8 hızlı flaş ünitesini aynı anda kullanmanız gerektiğini söylesem?

Kısa bir fotoğraf projesi: Menemen çömlek atölyeleri

Hayatımız bilerek ya da farkında olmadan yaptığımız planlar içinde yaşadığımız uzun soluklu bir proje midir? Zaman zaman başkalarının projelerinde yer alıyor muyuz? Hani “yollarımız kesişti” dediğimiz türden. Çalışma hayatında ise yaptığımız planların ve yer aldığımız projelerin haddi hesabı yoktur. En azından benimki böyle. Niyetim fotoğraf anlatmaktı. Ancak tek kare fotoğraf için bile bir yere yazmasak da aklımızda proje oluşturup süreç yönetimi yapmaya başlarız.

E-POSTA ABONELİĞİ

Yorum Politikamız: Arthenos.com ekibi olarak tüm okuyucularımızı tartışmalara aktif olarak katılmaya teşvik etsek de, Davranış Kurallarımıza uymayan veya yayınlanan materyalin editoryal standartlarını karşılamayan herhangi bir içeriği Silme / Değiştirme hakkını saklı tutarız.

Abone ol
Bana bildir
guest
Makale Değerlendirme
Makaleyi 5 yıldız üzerinden değerlendirin
Yorum formu, web sitesinde yer alan yorumları takip etmemize izin vermek için Adınızı, e-Postanızı ve içeriğinizi kaydeder. Yorum göndermek için lütfen web sitemizdeki Koşulları ve Gizlilik Politikamızı okuyun ve kabul edin.
14 Yorum
Eskiler
En yeniler Beğenilenler
Satır içi geribildirimler
Bütün yorumları göster
Öner BÜYÜKYILDIZ

Telefonumu elime aldım. Yeni bir makalenin yayında olduğuna dair gelen herhangi bir bildirim, e-posta yada sosyal medya içeriği yoktu. Öylesine siteyi ziyaret ettim. Yeni yayınlanmış iki yeni yazı gördüm. Dumanı üstünde. Ne güzel bir sürpriz oldu bu 🤗
Işığı öğrenme sürecinizde size eşlik etmek, sizden ve sizinle yeni şeyler öğrenmek çok keyif verici Sebahattin bey. Flaşlı fotoğrafçılık konusunu ise ayrı bir heyecanla takip ediyorum. Normalde baskı almam ama ilk kez yazılarınızdan birkaçının baskısını da aldım.
Yeni yazılarınızda görüşmek üzere, selam ve saygılarımla.

Öner BÜYÜKYILDIZ

Hakkınızı nasıl ödeyeceğiz bilemiyorum. İyi ki varsınız. Flaşlı çekim konusunda biraz geriden geliyorum malum. Yazdıklarınızı tecrübe ede ede, yeni yazılarınızı takip edeceğim. Ellerinize sağlık

Vural B.

benide yazın – en büyük sorun ışıktır — ışık olmayınca olmuyor – – haksızlık ediyorsunuz bu konuları sizden iyi anlatan birine henüz rast gelmedim— teşekkürler

Elif Hatice

Merhaba manuel mod da çekim yapıyorum ve flaşımı da manuel olarak ayarlıyorum. Kullandığım cihazların karar vermesine izin vermeden kontrolü ben sağlıyorum. Bu sizin sayenizde oldu. Emeklerinize sağlık. Yazıların devamını dört göz ile bekliyeceğim.

Olcan B. Tomb.

3 yıl önce heveslenip iyi bir flaş aldım. Biraz çekim yaptım sonra dolabımda unutmuştum. Sizin yazılarınızı okumaya başlayınca flaşım elimden düşmüyor. Fotoğraf tutkunlarına katkılarınızdan dolayı çok teşekkür ediyorum. Hakkınızı ödeyemeyiz .. Ramazaınınız mubarek oldun…Selamlar

Neslihan

Günaydın Arthenos ekibi
Yeni güne yine bomba gibi yazılarla girmişsiniz Sebahattin bey.
Flaş yazıları nokta atışı tam benim için 🙂 🙂
Fotoğraftaki harika şey yeni arabanız mı, çok havalı duruyor 🙂 🙂 🙂
Işık çok mükemmel olmuş, renk de harikaymış
Selamlar

Neslihan

Olsun yine de çok havalı 🙂

Mert

Gelecek yazılarınızı merakla bekleyeceğim
Teşekkür ederim emeklerinize saglık

Makale yazarı

Sebahattin Demir
Mühendis ama Tıp meraklısı. Profesyonel yönetici. Seyahat etmeyi seven bir fotoğraf gönüllüsü. Okumayı, araştırmayı, sorgulamayı sever. İnsan ilişkilerine ve saygıya önem verir. Bildiklerini paylaşmaktan mutluluk duyar. "Bilmiyorum" demekten çekinmez. Türkçe yazım kurallarına uymayanlarla arası iyi değildir.

Manşet

Eğilmez Başın Gibi

Eğilmez Başın Gibi

Halit Dokuzoğuz' un uzun süre önce paylaştığı bu fotoğrafı unutamıyorum... Nasıl unuturum? Fotoğraftaki Efe'nin görkemli hali, hayalimden silinmiyor, "Eğilmez başın gibi, gökler bulutlu efem" diyor.

EDİTÖRÜN SEÇTİĞİ

Beni şu an kullandığım kameradan neler vazgeçirebilir?

Beni şu an kullandığım kameradan neler vazgeçirebilir?

Her alanda olduğu gibi kamera teknolojisindeki ilerleme de devam edecek, bunu durduramazsınız. Buna inovasyon deniyor. Buna benzer şeyleri 10 yıl önce başka fotoğrafçılardan da duyuyorduk. "Ne var sanki" diyorlardı, "elimdeki kamera bana babamdan kaldı, hala çekiyorum". Eğer kamera üreticileri onları dinlemiş olsaydı, bizler hala 12 MP kameralarla çekim yapıyor olacaktık ve yanımızda büyük ve ağır kamera çantaları taşıyor olacaktık.

Ben bu ilerlemeler konusunda şahsen çok heyecanlıyım.

POPÜLER İÇERİKLER

Diyafram Nedir? Fotoğrafta Diyafram Ayarları

Diyafram Nedir? Fotoğrafta Diyafram Ayarları

Diyaframın kökeni dilimize Fransızca “diaphragme” kelimesinden gelmiştir, İngilizcede "Aperture" olarak tanımlanır ve “açıklık” anlamına gelir.

Fotoğrafta diyafram ayarlarını çekmek istediğiniz sahnenin ne olacağına göre siz belirlersiniz. Fotoğrafınızda nelere etki edeceğini anlamak için okumaya devam edin.
14
0
Düşünceleriniz bizim için önemli. Belirtmek ister misiniz, lütfen yorum yapın.x
()
x