Ana Sayfa ÜRÜN İNCELEME Kameralar Nikon Aynasız Kameradan Beklediğim Özellikler

Nikon Aynasız Kameradan Beklediğim Özellikler

Nikon, bir tam kare (full-frame) aynasız fotoğraf makinesini dillendirmeye başlaması neredeyse bir yılı geçti ve Nikon özel etkinlik sayfasındaki lansmanı ile birlikte, her ne kadar kamera hakkında net bir şey söylenmeyen bir basın açıklamasıyla birlikte artık resmiyet kazandı. Ama artık kesin bir şey biliyoruz; kamera, ilk teaser videosunun çıkmasından yaklaşık bir ay sonra 23 Ağustos 2018'de piyasaya sürülecek.

-

Özellikleriyle ilgili net bir bilgimiz olmasa da, Nikon aynasız kamera ile bazı ayrıntılar kasıtlı olarak sızdırıldı. Teaser videosundan da alabildiğimiz önemli bazı bilgi parçalarımız mevcut. Kamera yepyeni bir bağlantıya sahip olacak. Ben de dahil pek çok Nikon kullanıcısı, bu kameranın nasıl bir şey olduğunu görmek için sabırsızlanıyor ve aynı zamanda endişeleniyor olabilir. Yine benim gibi birçok kişi yeni kamera sisteminin mevcut yatırımlarını nasıl etkileyeceğini ve DSLR fotoğraf makineleri ve objektiflerin gelecekteki gelişmeleri açısından bunun ne anlama geleceğini merak ediyor olabilir. Bu makalede, yakında anons edilecek Nikon aynasız kamera sistemini gözden geçirmek ve Nikon’un başarıyı yakalayabilmesi için odaklanması gerektiğine inandığım özellikleri birlikte tartışmak istiyorum.

Bu, tam kare aynasız pazarında Nikon için tek şans

Nikon, geçmişte, özellikle de resmi olarak sonlandırıldığını duyurduğu ilk Nikon 1 aynasız sistemiyle bu alanda ilk başarısızlığını yaşadı. Bundan önce de DL serisi kompakt kameraların daha piyasaya sürülmeden önce öleceğini birçok kişi görmüştü. Nikon D600 felaketini hatırlarsınız, bunlar Nikon’un itibarını ciddi şekilde zedeleyen hamlelerdi. Bunun yanında Nikon, D750, D810 ve D850 modelleriyle DSLR alanında büyük atılımları da yapan firma olarak kayıtlarda haklı yerini almış durumda. Bunları düşününce, yeni aynasız sistemleri için de aynı başarı beklentisi içerisinde olmamız konusunda çok da haksız olmayız sanırım.

Yeni aynasız tam kare fotoğraf makinesi, Nikon’un kendi kullanıcılarını diğer aynasız sistemlere geçmesini engellemedeki son şansı. Nikon bu sürümle tüm limitleri zorluyor ve şimdiye kadar paylaşılan bilgilere dayanarak, şirket pazardaki diğer aynasız sistemlere meydan okuyabilecek, gerçekten rekabetçi bir ürün sunmak istiyor. Sony, Fuji, Olympus ve Panasonic’in yıllardır aynasız kameralar ürettikleri ve bol miktarda lens ve aksesuar seçeneği ile sağlam, eksiksiz sistemler oluşturmayı başardıkları göz önüne alındığında, bu gerçekten zor bir hedef. Bu baskı kesinlikle yüksek, eğer Nikon rekabette öne çıkacak bir şeyler sunmazsa, şansı çok zor olacak. Kısacası, bu Nikon’un aynasız dünyada son varolma şansı. Bundan azı kesinlikle yeterli olmayacak…

Yeni bir bayonet, Z mount sistem

Teaser videosundan ve paylaşılan duyurulardan kesin olarak bildiğimiz bir şey, Nikon’un sadece yeni bir kamera değil, yepyeni bir sistem sunuyor olacağı. Bu, yeni bir bayonet, bu bayonete uygun yeni lensler ve hatta yeni aksesuarlar ile tanışacağımız anlamına geliyor; “Z mount sistem”.

Nikon’un ilk önce bir geçiş kamerasını duyuracağını umuyordum. Bu da eski bir Nikon F bayonet ve iyi bir elektronik vizör ile birlikte bir DSLR kamera boyutuna ve ağırlığına sahip olacak diye düşünüyordum. Böyle düşünmemdeki neden, böyle bir kameranın mevcut Nikon F lenslerini kullanabilme yeteneğinden dolayı çok fazla potansiyel kullanım göreceği ve gelecekte DSLR’lerin yerini alabileceğiydi. 100’den fazla çeşit Nikkor lensi ile eski bayonetin devam etmesini sağlamak mantıklı olurdu. Kim bilir, belki de Nikon, aynasız iş alanına paralel olarak F mount ve DSLR fotoğraf makinelerine odaklanmayı planlıyordur. Ancak Nikon’un sınırlı Ar-Ge bütçesi olan küçük bir şirket olduğunu ve kaynaklarının çoğunu yeni alana yönlendireceğini düşünürsek, bunu ne derece sağlayabilirler göreceğiz. Sony’nin sicili, yeni bir montaj hattı geliştirme çabalarının çoğunu üstlenebileceğini gösteriyor ve eğer Nikon büyük oynuyorsa, gelecekte F bayonetin ölümüne şahit olabiliriz. Bu anlaşılabilir, çünkü yeni bir bayonet Nikon için yeni fırsatlar sunuyor. Daha kısa bir flanş mesafesi daha küçük ve potansiyel olarak daha hafif bir fotoğraf makinesine dönüşürken, daha yeni objektif tasarımları da mümkün olacak, bu da Nikon’un daha önce F mount ile mümkün olmayan, Sony gibi hızlı ve kompakt yuvalar oluşturmasını sağlayabilir. Hatta, f/0.95 – f/1.2 gibi son derece hızlı diayfarm açıklıklarına sahip Noct-tipi lensler bile görebiliriz. Yeni bir objektif bayoneti de Nikon’a çok fazla para kazandırabilir, çünkü Nikon kullanıcıları büyük ihtimalle yeni, daha güçlü objektifler kullanıma sunuldukça objektiflerini değiştirecektir.

Şimdi, bir Nikon kullanıcısıysanız ve zaten Nikon lenslerine yatırım yapıyorsanız, Nikon’un mevcut lenslerinizi gelecekteki Nikon aynasız sistemlerinde kullanılabilir hale getirmek için bir adaptör çıkarmayı düşünüp düşünmediğini merak ediyor olabilirsiniz. İyi haber, evet, Nikon zaten bir adaptör geliştirildiğini anons etti, bu yüzden var olan tüm Nikon F lenslerin yeni aynasız sistemleri ile birlikte çalışacağından eminiz. Ancak, Z mount uzun vadede Nikon F bayonetten daha çekici hale gelecek.

Piyasadaki diğer aynasız sistemlerle karşılaştırıldığında Nikon aynasız sistemlerinde, ilk aşamada tam bir lens serisi sunamayacak görünüyor, bu yüzden mevcut Nikon F lensleri yeni Nikon aynasız kameralarda kullanabilmek için uygun bir adaptör gerekli olacaktır. Eğer Nikon, D-tipi (AF-D) ve G-tipi (AF-S) tüm elektronik objektifleri elektronik diyafram E-tipi ve P-tipi (AF) olarak kabul edebilecek tam uyumlu bir adaptör sunmuyorsa, bu Nikon için kötü bir haber olacak. Bu adaptör mevcut tüm lensleri monte etmeyi mümkün kılmalı ve hızlı ve doğru otomatik odaklama performansı için tam bağlantı sağlamalıdır. Böyle bir adaptör yapmak kolay olmayacaktır çünkü Nikon, daha yeni E ve P tipi lensler için elektronik bağlantılar sağlarken, G-tipi ve eski lenslerin diyaframını kontrol etmek için mekanik bir kol takmak zorunda kalacaktır. Nikon AF objektifi veya telekonvertörü ne olursa olsun, adaptörün tam zamanlı ölçüm ve otofokus fonksiyonlarını sağlayabilmesi için adaptörün “akıllı” olması gerekir. Nikon, Nikon 1 sistemine Nikon F lenslerinin takabilmesi için zaten bir FT1 adaptörü yapmıştı. FT1 adaptörü kullanılırken konu izleme gibi özellikler devre dışı bırakılmıştı. Nikon’un, yeni aynasız sisteme mümkün olduğu kadar yumuşak geçiş yapmak istemesi durumunda, bu sınırlamaların üstesinden gelmek ve tüm modern ve eski lensleri yeni aynasızlara uyumlu hale getirmesi gerekecektir.

Son olarak, yeni Z mount sisteminin F mount sisteminden fiziksel olarak daha büyük olduğu düşünüldüğünde, adaptör, muhtemelen garip görünümlü bir koni şeklinde olacaktır. Nikon’un böyle bir adaptörle estetiğin nasıl üstesinden geleceğini merak ediyorum, umarım Nikon mühendisleri bu detayı atlamamıştır…

Nikon aynasız ve yeni lensler

Yeni aynasız Z bayonet ile Nikon ses getirici ve olağanüstü lenslerle başlamalı bence. Nikon’un başından itibaren aynasız sistemle mükemmelleşmek istemesi durumunda hiçbir şeyden taviz verilmemelidir. Fuji’nin aynasız pazardaki başarısı büyük ölçüde lansmandaki mükemmel ana lenslerin kullanılmasından kaynaklanıyordu ve Nikon da aynı metodolojiyi izlemeli. Şimdiye kadar gördüğümüz teaser görüntülere dayanarak, 24-70mm’lik bir lens piyasaya sürülecek ve bu lens Nikon 24-70mm f/2.8E VR’den daha iyi olacak. Yakınlaştırmanın yanı sıra, Nikon aynasız fotoğraf makinesini arzu edilen hale getirecek birkaç mükemmel ilke daha sunmalıdır. Şahsen, yeni tasarlanan 50mm f/1.4 asal lensini ya da Sigma’nın 50mm f/1.4 Art modelinden daha iyi olabileceğini görmeyi çok isterim. Aslında, Nikon’un hantal ve pahalı zum objektiflerinden ziyade bir grup hızlı ve kompakt profesyonel sınıf lenslerle çalışmaya başlaması daha iyi olurdu. Yeni aynasız sistemin başarısı büyük ölçüde Nikon’un lensleri ne kadar iyi tasarladığına bağlı olacaktır.

Boyut, ağırlık, uzun pil ömrü

Şimdiye kadar, boyut ve ağırlık kesinlikle önemli olsa da, başarılı bir aynasız sistemi tasarlamanın önceliği bunlar olmamalı bence. Sony, A7 serisi fotoğraf makinelerinin üçüncü jenerasyonuyla küçük ve hafif bir bataryadan daha yüksek kapasiteli bir pile geçti ve sonuç olarak kameraların genel boyutu ve ağırlığı artmış oldu. Sony nihayet, önceki nesil aynasız kameralarında kullanılan pillerin uzun süreli kullanım için yeterince güçlü olmadığını fark etti. Nikon aynasız, daha başlangıçta yüksek kapasiteli bir batarya ile başlamalı. Sony ile aynı hatayı yaparsa, daha sonra ondan kurtulmak çok acı verici olacaktır.

Süper ergonomi

Nikon kullanıcılarının şu anda ergonomi konusundaki en büyük umudu, Nikon’un olağanüstü ergonomi ile mükemmel kameralar oluşturma konusundaki uzun yıllara dayanan tartışmasız deneyimi ve bu deneyimi yeni aynasız sisteme de taşıyabilecek olmasıdır. Şüphesiz, kameradan kameraya ergonomi ve tutarlı bir deneyim çok önemlidir. Bu yüzden Nikon’un burada daha iyi olmasını ve sadece mevcut Nikon kullanıcılarının yeni aynasız kameraya geçişini kolaylaştırmasını değil, aynı zamanda diğer markaları kullanan başkalarının Nikon’a geçişini de kolaylaştırmasını bekliyorum. Mükemmel ve rahat bir tutuş, akıllı ve fonksiyonel düğme yerleşimi, menüler arasında kolay gezinme ve etiketsiz düğmeler görmeyi bekliyorum. Aynı zamanda kameranın üst kısmında Fuji X-H1 ve GFX-50S fotoğraf makinelerinde olduğu gibi, dijital bir ekran ve ışıklandırılmış düğmeleri görmeyi çok isterim. Ayrıca lensler kamera ile iyi dengelenmeli ve çok ağır olmamalıdır.

Menü sistemi, Nikon DSLR fotoğraf makinelerinde bugün olduğu gibi, anlaşılması kolay, basit ve düzenli olmalı. LCD ekran dokunmatik özellikli olmalı ve hem odaklama gibi şeyler hem de kamera menüsünde gezinmek için dokunmatik ekranı kullanmak kolay olmalıdır. Umarım Nikon sonunda menüdeki “Menü banka sistemi”ni de düzeltir! D850’deki yalnızca 2 yönlü hareket edebilen değil, tüm yönlere hareket edebilen bir LCD olmasını isterim.

Yüksek çözünürlüklü, parlak ve gecikmesiz elektronik vizör

Yeni Nikon aynasız kamera, mevcut kullanıcıların optik vizörden (OVF) Elekronik vizöre (EVF) geçiş yapmasını cazip kılmak için hem parlak hem de gecikmesiz bir süper yüksek çözünürlüklü elektronik vizöre sahip olmalıdır. Nikon’un bize, mükemmel bir deneyim sunmak için kendi optimizasyonları ile en son OLED EVF teknolojisini sunmasını bekliyorum.

Faz algılamalı ve Kontrast algılamalı Otomatik Netleme

Şüphesiz, otomatik odaklama performansı Nikon aynasız sistemin başarısında önemli bir faktör olacak. Nikon’un otomatik odaklama hızına ve doğruluğuna öncelik vermesi gerekiyor, böylece sistem ister fotoğraf ister video çekiyor olsun, hem hareketsiz hem de hareketli nesneler için hızlı ve doğru odaklanmalı. Nikon’un dahili faz algılamalı otomatik netleme pikselleri ile tam çerçeve sensörünü hiç yapmadığı göz önüne alındığında, bu zor olacaktır. Bu nedenle Nikon, Sony ve Canon ile gelecekte rekabet edebilmek istiyorsa, faz algılamalı ve kontrast algılamalı otofokus sistemlerinin ikisini bir arada başarılı bir şekilde sağlamalıdır. Nikon’un DSLR’lerdeki AF hızı ve doğruluğundaki büyüyü yeni aynasızlarda da gerçekleştirebilirse, birçok fotoğrafçı bu nedenle yeni aynasız sisteme geçiş yapmayı ciddi bir şekilde düşünecektir.

Gövde içi görüntü sabitleme

Görüntü Sabitleme sistemlerinin gövdede mi yoksa lenste mi olacağının tartışmalarının çoktan gerilerde kaldığı günümüzde, Nikon’un geleneksel olarak yalnızca objektif tabanlı görüntü sabitleme sistemini kullandığı düşünüldüğünde, Nikon’un yeni aynasız kamerası için gövde içi görüntü sabitleme (IBIS) yapmayı planlayıp planlamadığını henüz bilmiyoruz. Sony, Olympus ve Fuji aynasız sistemlerindeki tecrübelerim, gövde içi sabitlemenin, çoğu aynasız oyuncu arasında çok önemli bir özellik haline geldiğini gösteriyor. Bu özellik sahada çekim yaparken büyük bir fark yaratıyor. Nikon, yeni aynasız kameraları için gövde içi sabitlemeyi ciddi olarak düşünmeli, gerçekten de Fuji X-H1 ve Olympus OM-D E-M1 Mark II fotoğraf makinelerinde olduğu gibi çalışmasını umuyorum. Son olarak, eğer Nikon gövde içi görüntü sabitleme kullanırsa, adaptörler ile birlikte kullanılacak mevcut lenslerin Titreşim azaltma (VR) ile uyumlu olmasını sağlaması gerekir.

Arkadan aydınlatmalı (BSI) görüntü sensörü

Yeni aynasız sistemin görüntü kalitesinin en azından Nikon D850 modelindekiyle eşleşmesi gerektiğini ve hatta umarım bunu bile aşabileceğini söylemeye gerek yok. Bu, yeni aynasız kameranın yalnızca belirli fotoğraf türleri için değil herkes için çekici olmasını sağlamak için olağanüstü dinamik aralık ve üstün yüksek ISO performansı sunabilmesi gerektiği anlamına gelir. Kameranın çözünürlüğü de önemlidir, ancak eğer Nikon gelecekte bir hız canavarı yapmak istiyorsa, muhtemelen iki farklı tipte aynasız kamera sunmalıdır; biri spor / aksiyon için, diğeri genel amaçlı her şey için. Nikon’un önce yüksek çözünürlüklü bir versiyonla başlamasını ve daha sonra bu sene ya da gelecek sene daha düşük çözünürlüklü, saniyede çekim sayısı daha hızlı bir kamera sunmasını bekliyorum. Nikon dedikodularına göre, aynasız fotoğraf makinesinin 45MP ve 24MP tam kare versiyonlarını görebiliriz. Bu da Nikon’un Sony A7R III ve Sony A9 fotoğraf makinelerini çözünürlük ve hız açısından hedeflediği anlamına geliyor. En iyi çözüm, arkadan aydınlatmalı bir CMOS algılayıcı olacaktı, ancak bu teknolojiyi kameranın ilk versiyonunda görebileceğimizden emin değilim. Bunun yerine 24 MP sürümünde bunu görebiliriz. Küresel bir obtüratör kullanması inanılmaz olurdu, bu teknolojinin bugün bizim için henüz mevcut olmadığını biliyoruz, bu yüzden beklentilerimizi piyasadaki en güncel kameralardan ayırmamız ve beklentiler konusunda biraz insaflı olmamız gerekiyor.

Elektronik deklanşör ile sönümlendirilmiş deklanşör mekanizması

Nikon, Nikon D850 modelinin aynı veya daha iyi deklanşör mekanizmasını sunduğundan emin olmalı. Deklanşör şokunu en aza indirmek için Nikon, Elektronik ön perde deklanşörü sistemini kameraya uyarlamalı ve varsayılan olarak açmalıdır. İdeal olarak, Fuji’nin X serisi ve GFX kameralarında yaptığı gibi, çok parlak gün ışığında objektif kullanırken 1/8000 saniyeyi geçebilecek mekanik ve elektronik deklanşör kombinasyonunu görmek isterim doğrusu.

Aynı çift hafıza kartı yuvaları

Nikon’un yeni nesil DSLR’lerde XQD, CFexpress, SD ya da başka farklı bir bellek kartı tipine geçiş yapmasını anlayabiliyorum, ancak Nikon’un bir bellek kartı formatını benimsemesinin ve onunla birlikte çalışmasının zamanı geldi. İdeal olarak, Nikon’un en son nesil CFexpress bellek kartlarını aynasızlara uyarlamasını çok isterdim.

Kamera ve Menü özellikleri

Son olarak, diğer aynasız oyunculara kıyasla Nikon’a rekabet avantajı sağlayabilecek yeni kamera ve menü özellikleri hakkında unutmadan birşeyler söylemeliyim. WiFi ve Bluetooth bağlantısı bir zorunluluktur ve Nikon, kamerayı kontrol edebilen ve görüntüleri mobil cihazlara hızlı bir şekilde aktarabilen, ben dahil birçok kişinin nefret ettiği berbat bir Snapbridge uygulamasıyla değil, düzgün geliştirilmiş bir uygulamayla geldiğinden emin olmalıdır. Gövdede bir GPS de, görüntülerini coğrafi olarak etiketlemek isteyenler için iyi bir özellik olacaktır. Portre çekmeyi sevenler için Nikon SB-5000 gibi yeni nesil radyo flaşlarını kontrol etmek için bir radyo vericisi eklemek de ne güzel olurdu. Nikon D850 modelindeki Odak istifleme ve hassas makro odaklama gibi en yeni özelliklerin, en baştan itibaren yeni aynasız sistemde de mevcut olması gerekliliğini söylemeye gerek yok sanırım.

Ayrıca, Nikon’un Bölünmüş Ekran Yakınlaştırma özelliğini sabitlemesini, böylece portre ve manzara modlarında çekim yaparken de kullanabilmek isterim. Bu özellik piyasadaki herhangi bir kamerada henüz mevcut değil, bu da Nikon’a rekabet avantajı sağlayacaktır.

Son olarak, video çekenler için Nikon’un yüksek kare hızlarında, harici HDMI çıkışında ve diğer video özelliklerinde 4K+ video çekimi sağlamasını bekliyorum. Ayrıca 10 bit video kaydı, S-Log / F-Log, vb. özellikler iyi olurdu.

Makul fiyatlandırma

Son beklentim fiyatlandırma konusunda. Tüm bu şaşırtıcı teknoloji ile Nikon aynasız, Sony’nin sunabileceği şeylerle rekabet etmek istiyorsa, yüksek fiyatlandırma bunu bir hataya dönüştürebilir. Yeni aynasız kameranın yüksek çözünürlükte olması için Sony A7R III modelinden daha ucuz, yüksek FPS sürümünün Sony A9 modeliyle rekabet edebilmesi gerektiğini düşünüyorum.

Siz de Nikon’un yeni aynasız sistemi konusunda heyecan duyuyor musunuz? Yeni Nikon aynasız kameralarda başka hangi özellikleri görmek istersiniz? Lütfen aşağıdaki “Yorumlar” bölümünde benimle paylaşın!

Yeni içeriklerden haberdar olmak istiyorsanız hemen abone olabilirsiniz.

Abonelik kaydınız başarıyla alınmıştır.

Bir hata meydana geldi, lütfen daha sonra tekrar deneyiniz.

Sebahattin Demir
Mühendis ama Tıp meraklısı. Profesyonel yönetici. Seyahat etmeyi seven bir fotoğraf gönüllüsü. Okumayı, araştırmayı, sorgulamayı sever. İnsan ilişkilerine ve saygıya önem verir. Bildiklerini paylaşmaktan mutluluk duyar. "Bilmiyorum" demekten çekinmez. Türkçe yazım kurallarına uymayanlarla arası iyi değildir.

Yorum Politikamız: Arthenos.com ekibi olarak tüm okuyucularımızı tartışmalara aktif olarak katılmaya teşvik etsek de, Davranış Kurallarımıza uymayan veya yayınlanan materyalin editoryal standartlarını karşılamayan herhangi bir içeriği Silme / Değiştirme hakkını saklı tutarız.

Abone ol
Bana bildir
guest
Makale Değerlendirme
Makaleyi 5 yıldız üzerinden değerlendirin
Yorum formu, web sitesinde yer alan yorumları takip etmemize izin vermek için Adınızı, e-Postanızı ve içeriğinizi kaydeder. Yorum göndermek için lütfen web sitemizdeki Koşulları ve Gizlilik Politikamızı okuyun ve kabul edin.
32 Yorum
Eskiler
En Yeniler Beğenilenler
Satır İçi Geribildirimler
Bütün yorumları göster
Ünsal Ödemiş

Yine çok güzel bir makale olmuş. Elinize sağlık Sebahattin bey. İyi bayramlar

Metin Hüdai Altın

Merhaba

Öncelikle bu çok derli toplu ve objektif yazınız için sizi tebrik ediyorum. Sizin gibi bloggerları çok takdir ediyorum yazdığınız konulara çok tarafsız ve gerçekçi bakıyorsunuz ve bunu bu şekilde özgürce dile getiriyorsunuz. Marka reklamcıları gibi değilsiniz.

Ben D850’ye zaten para yatırdım çünkü DSLR tercih ediyorum. Elektronik vizörlerden hoşlanmıyorum. Ancak F mountun geleceğinin belirsizliği nedeniyle bundan sonra F lenslere para yatırmak konusunda şüphelerim var.

Piyasada bu kadar aynasız varken nereye baksam hala DSLR kullanan çok insan görüyorum. DSLR’lerin hala en az 10 yıllık bir ömrü olduğuna inanıyorum belki daha da uzun.

Bu fırsatla bayramınızı kutluyorum.

alaattin demirkızak

merhaba sizce nikon orta format konusunda ne düşünüyordur.

Hüseyin Ç.

Sayın Sabahattin bey,
Bu güzel yazınız ve analizleriniz için çok teşekkürler. Bu yorumunuz çok ilginç oldu benim için. Çünkü Nikon geçmişte orta format kameralar için orta format lensler üretiyordu artık üretmiyor. Nikkor-M 103mm f/3.5 lens 6×9cm ve 6×7cm formatları için üretilmiş bir orta format objektiftir. Nikon ayrıca bir kez 6x12cm formatını kapsayan Nikkor-W 100mm f/5.6 lens te üretti.
Sevgi ve saygılarımla.

Ersin

Bu gerçekten heyecan verici ve önemli bir soru. Açıkçası kamera ve teknik özellikler resmen piyasaya çıkana kadar bunu bilemeyeceğiz ama eğer yeni Z bayonet orta format sensörleri destekleyecek kadar olursa o zaman bu nikon un ileriye dönük stratejisi hakkında bize çok şey söyleyecektir. Bu çok olumlu bir gelişme olabilir.

Ersin

Cevabınız için teşekkürler. Vurgulamak istediğiniz noktayı anlıyorum. Bir arkadaşımdan birkaç saat ödünç aldığım GFX ile birkaç kez çekim yaptım ve lensleri tanıma fırsatım oldu. Nikon önünde sonunda orta format makine üretecek. Merak ettiğim şey F mount lenslerin bir aparat ile orta formatta kullanılabileceği. Bunun pratik ya da kullanışlı olup olduğunu bilmiyorum. Biz şimdi yalnızca Nikon aynasız hakkında spekülasyon yapıyoruz, bu da spekülasyonlarımdan biriydi 🙂

burak çetin

sebahattin bey
şu bayram günü herşeyi bıraktım sizin yazılarınızı ve yorumlarınızı okuyorum. eşim bırak o telefonu artık elinden diyor. daha dolaşacak çok kapı var.. listenize bir ilavem var kısaca yazayım dedim 🙂
benim ilave beklentim hava sızdırmazlığı olurdu örneğin sony a9 unkinden üstün olmalı. 5d mark 4 veya d850 nin sızdırmazlığı ile eşit olmalı.
eşim telefonu elimden kapmadan yazayım … iyi bayramlar.

Yılmaz

Ooooo ortam hareketlenmis. Ben de katkida bulunayim bari.
Cok daha gelismis video yetenegi olmali. Duzgun odaklama, sessiz calisma ve kaliteli dahili mikrofonlar, FF 4k performansi ile birlikte benim istek listemde.
Ayrica sikca kullanilan ayarlar icin program yapmamizi saglayan basitlestirilmis kullanisli cekim bankalari, kisa zamanlayici, gecikmeli deklansor, VR-off gibi ozellikler olmali

Yılmaz

tesekkurler. maksimum 5 dakika video dizileri cekiyorum belki Nikon bu kadarini destekler

Mehmet Khan

Benim listem
1. < 0.5 saniye açılma zamanı
2. < 0.5 saniye açılma zamanı
3. < 0.5 saniye açılma zamanı

Güner O. Ertürk

… ve… optik / hibrit vizör.
Bu özelliği Fuji X-Pro 2 gövdem ve ana lenslerimden oluşan tüm setimi yeni Nikon aynasız ile değiştirmek için bekliyorum. Eğer Nikon bunu yapmazsa Fuji ile devam edeceğim.
Bu benim olmazsa olmazım. Gün ışığında elektronik vizörle benimle aynı sıkıntıyı yaşayan birçok insanın acı çektiğini görüyorum. OPTİK VİZÖR LÜTFEN!

Güner O. Ertürk

O zaman Fuji X-Pro 2 ile devam… 🙁

Sungur Tinaztepe

Nikon iyi bir video otomatik af sistemi uretemedi gitti .. Umarim bu aynasizlarda bunu basarir ve sony af performansini yakalar .. evet .. merakla bekliyorum …

Zeki

F mount adaptörünün her lensle uyumlu olması gerektiğini söylemek bence zorlama bir gereksinimdir. Tüm F mount lensler tüm Nikon gövdelerde çalışmıyor ve yıllardır hiç kimse bu konuda şikayet etmiyor. Bu nedenle yeni aynasız fotoğraf makinesinde eski bir AF-D F mount lens kullanmak istemeyeceksiniz ve yalnızca bu nedenle hayatı çok karmaşık ve pahalı hale getirmek gereksiz bence. F mount AF-S lenslerini G ve E tiplerinden alan bir adaptör yapmak yeterlidir. Tüm bunlardan önemlisi adaptör kısa vadeli bir çözümdür.

Haldun

Madem 1 seneden beri bu makinenin çikacagi belliydi bu yaziyi neden simdi yazdiniz merak ettim. 1 yıl once yayinlanmis olmaliydi. Kamera tasarimi zaten bitti hatta uretilmeye bile baslandi. Bundan sonra onerimiz olsa ne olur olmasa ne olur. Biraz daha bekleyip çikan makineye göre bir sonraki modelde ne olmali onlari tartismak gerekmez mi…

Derya Basyigit

Hocam bişey sorucam.. Hem f hem de Z bayonet olasılığı mümkün mü? Yani bir model F bayonet bir model de z bayonet versiyonu çıkmazmı sizce.

Buket S.

Boyut ve ağırlık en öncelikli olmalı aksi halde aynasız almanın ne anlamı var? Hala büyük bir makine olacaksa neden DSLR’den vazgeçeyim?

Manşet

Çileğin başına gelenler

Çileğin başına gelenler

Bir süredir yapay ışıkla ilgili fotoğraf teknikleri hakkında Sebahattin güzel ve faydalı yazılar yayınlıyor. Herbirini birkaç kere okudum. Flaş ya da yapay ışıkla fotoğraf çekmeye direnç gösteren bir yanım olduğunu daha önce bir yerlerde belirtmiştim. Ancak Sebahattin ile düşüp kalkarsan bir şekilde bulaşıyor. Tam bu anda itirafta bulunayım. Aramızda kalsın olur mu: Yapay ışık kullanmak çok da kötü bir şey değilmiş. Bir kere renkler doğru “Kelvin” değeriyle elde ediliyor. Kontrol tamamen sizin elinizde. Photoshop da öyle yapsam böyle yapsam diye dert etmiyorsunuz.

EDİTÖRÜN SEÇTİĞİ

Yeniden Kadrajlama Tekniği ile Fotoğraflarınızı Geliştirin

Yeniden Kadrajlama Tekniği

Yeniden kadrajlama, ana odak noktasını kullanarak konuya odaklanmak ve elinizi deklanşörden çekmeden konuyu kadrajınızdaki başka bir yere yeniden konumlandırarak ideal kadrajı oluşturup fotoğrafı çekmektir.

POPÜLER İÇERİKLER

Diyafram Nedir? Fotoğrafta Diyafram Ayarları

Diyafram Nedir? Fotoğrafta Diyafram Ayarları

Diyaframın kökeni dilimize Fransızca “diaphragme” kelimesinden gelmiştir, İngilizcede "Aperture" olarak tanımlanır ve “açıklık” anlamına gelir.

Fotoğrafta diyafram ayarlarını çekmek istediğiniz sahnenin ne olacağına göre siz belirlersiniz. Fotoğrafınızda nelere etki edeceğini anlamak için okumaya devam edin.

Buna benzer birçok yazı
E-Posta Kutunuza
gelsin ister misiniz?

Bültenimize abone olun, yeni içerikler ilk size gelsin.

Teşekkürler. Abonelik kaydınız başarıyla alınmıştır.

Bir hata meydana geldi, lütfen daha sonra tekrar deneyin.

32
0
Düşünceleriniz bizim için önemli. Belirtmek ister misiniz, lütfen yorum yapın.x
()
x