Daha
  Ana SayfaÜRÜN İNCELEMEKameralarNikon D850 Gövde Yapısı ve Ergonomi

  Nikon D850 Gövde Yapısı ve Ergonomi

  -

  Nikon ilk olarak D500 gövdede, D800 tasarımında zaten tanıdık olduğumuz yapıyı baz alıp ilaveler ile yeni bir düzenlemeye gitmeye karar verdi, kullanıcılar Nikon D500‘ü mükemmel ergonomik buldular ve ardından bu yapıyı Nikon D850 gövde üzerine de uyguladı. Kameranın önündeki düğmeler ve anahtarlar açısından çok fazla değişiklik olmamasına rağmen, bazı dikkate değer farklılıklar da yok değil.

  Her şeyden önce, D850’de gövdeyi elinizde kavrama şu an D810’a kıyasla biraz farklı:

  Nikon D850 Gövde Yapısı ve Ergonomi
  D850

   

  Nikon D850 Gövde Yapısı ve Ergonomi
  D810

  D810 gövdenin tutuşundan herhangi bir şikayetim olmamasına rağmen, D850’yi elime aldığımda kesinlikle yeni tasarıma hayran kaldım. Her iki gövde karşılaştırıldığında özellikle büyük elleri olanlar için D810’a göre daha derin ve daha rahat bir tutuş hissi veriyor. Artık dahili bir flaş olmadığından, AF flaş yardımcı ışığı yerine, zaman aralıklı çekim yaparken yanıp sönen küçük bir kırmızı ışık geldi. Flaş düğmesine de gerek olmadığından bu düğme buradan kaldırıldı.

  Nikon D850 gövde yapısındaki diğer farklar

  Kameranın üst kısmı da biraz değişti. Her şeyden önce, dahili flaşın çıkarılması kameranın üstünün biraz daha kısa olmasını sağladı, bu iyi haber çünkü bazı Tilt-Shift lensler  kullanıldığında bu kısım engel olabiliyordu. Bunun bir başka avantajı da hava sızdırmazlığı açısından fotoğraf makinesini daha da korunaklı hale getirmesi oldu, çünkü flaş kısmından kamera içine su veya toz parçacıkları girme şansı ortadan kalktı.

  D810 gövdede sol kadranın üstünde yer alan ISO’nun yerine “MOD” düğmesi geldi, çok sıkça ISO değişikliği yaptığım için D810’da bu ISO düğmesinin yerine baya alışmıştım, şimdiki Nikon D850 gövde üzerinde aynı yerdeki “MOD” düğmesine alışmam biraz zaman alacak. Buna karşın aşağıda görüldüğü gibi kameranın sağ üst köşesine, deklanşör düğmesinin hemen üstüne, oldukça büyük bir ISO düğmesi yerleştirildi. Bu en azından benim için çok iyi oldu, çünkü D810’da ISO değişikliği yapabilmek için her iki elimi de kullanmak zorunda kalmayacağım, bu işlemi tek elimle kolaylıkla yapabilir duruma geldim.

  Nikon D850 Gövde Yapısı ve Ergonomi
  D850

   

  Nikon D850 Gövde Yapısı ve Ergonomi
  D810

  Kırmızı “Kayıt” düğmesi biraz daha sola taşındı, bunun dışında geri kalanı aynı kaldı.

  Asıl büyük değişiklikler arka kısımda:

  Nikon D850 Gövde Yapısı ve Ergonomi
  D850

   

  Nikon D850 Gövde Yapısı ve Ergonomi
  D810

  Gördüğünüz gibi D850’nin arka tarafında D810’a kıyasla birçok ergonomik değişiklik var. “AE-L / AF-L” düğmesi kaldırılmış ve AF-ON düğmesinin hemen sol altına bir kumanda çubuğu, joystik eklendi. Eğer “AE-L / AF-L” düğmesini çok sık kullananlardansanız endişelenmeyin, herhangi bir fonksiyon düğmesine veya joystik’e bu özelliği atayabilirsiniz. Joystik, hem yeri hem de işlev açısından ergonomik olarak benim çok faydalı büyük bir değişim oldu, çünkü çekim sırasında odak noktalarının yerini seçmemi kolaylaştırdı, böylece artık bunun için çok işlevli düğmeler kullanmak zorunda kalmıyorum.

  LCD’nin soluna en alt kısma yeni bir “Fn2” fonksiyon düğmesi eklendi, ama bu düğmeye neden çok az sayıda menü öğesi atayabildiğimizi anlayamadım doğrusu, umarım yakında çıkacak yazılım güncellemeleri ile bu durum aşılır.

  LCD ekran çok farklılaştı, çünkü artık eğilebilir ve dokunmatik bir LCD oldu. Çektiğim fotoğrafları dokunmatik olarak tutup büyütebiliyorum veya hızlıca kaydırabiliyorum. Buna ek olarak, canlı önizleme modunda bir nesneye odaklanmak için artık dokunmatik LCD ekranı kullanabiliyorum veya menüler arasında dokunmatik olarak dolaşabiliyorum.

  Birkaç ufak tefek ergonomik değişiklik daha var, ancak bunlar çok önemli değil ve çoğunlukla da kozmetik. Bir Nikon D810 kullanıcısı olarak yeni düzenime alışmam sadece birkaç günümü aldı, D850’yi ilk elime aldığımda hemen fotoğraf çekebilir hale gelebildim.

  Nikon D850, sahada kullanımda genel olarak çok memnun ediyor. Ergonomi söz konusu olduğunda benim için en büyük ve en güzel değişiklikler, joystik eklenmesi ve LCD ekranın eğilebilmesi. Ben manzara ve mimari çekimlerimde filtrelerimi kullanmayı çok severim, böyle olunca üçayak kullanmam gerekir ve çekimlerimi çoğunlukla canlı önizleme modunda yaparım. LCD ekranın yukarı veya aşağı eğilmesi en çok bu anlamda işime yaradı.

  Tıpkı öncekilerdeki gibi D850 de tam magnezyum alaşımlı bir gövdeye sahip, böyle bir üst seviye DSLR’den beklediğiniz bir şey bu. Kameradaki düğmeler ve anahtarlar, tozlu ve nemli ortamlar için hava sızdırmaz hale getirildi, böylece D850 önceki gövdelere nazaran daha da zorlu hava koşullarına dirençli hale geldi. Yaşadığım coğrafi iklim nedeniyle ben çok değişik hava koşullarında deneme şansı bulamadım henüz, yakında çıkacağım yurtdışı seyahatimde zorlu koşulları test etme şansım olacak, izlenimlerimi buradan sizinle paylaşırım.

  Eğilebilir, Dokunmatik LCD Ekran

  Nikon D850 ile çok parlak, keskin ve detaylı, ama en önemlisi eğilebilir ve dokunmatik, gerçekten şaşırtıcı bir LCD ekran sundu! Nikon’un üst segment bir tam kare gövdeye bir hareketli LCD ekran eklemesi zaten büyük bir iş çünkü bu özelliği yalnızca alt segment gövdelerinde gördük şimdiye kadar. Eğilebilir bir LCD ekran gerçekten büyük bir kolaylık, özellikle de benim gibi manzara, mimarlık ve makro fotoğrafları çekenler için, genellikle tek açılı veya daha kısa üçayaklarla çalışmak zorunda kalıyoruz çünkü. Bu yüzden bu özelliği D850 gövdeye de getirdiği için Nikon’u tebrik ediyorum, bu benim Nikon D810’um için en başından beri sahip olmak istediğim şeydi! Eh be Nikon, tamam bu kadarını yaptın sağol, hazır yapmışken şu LCD ekranı neden sadece yukarı / aşağı yerine, sağa ve sola da eğilebilir yapmıyorsun? Özellikle üçayak üzerinde dikey görüntüler çekerken ne yapacağım şimdi? Kullandığım Fuji XT serisi ve Olympus OM-D E-M1 MII gövdelerde sevdiğim en önemli özelliklerden biri budur.

  D850’deki dokunmatik ekranın getirdiği başka faydalar da var. Örneğin, LCD ekranı kişiselleştirip; gövde üzerinde ayar yapacağınız tüm anahtar ve butonların işlevi için kapatabilirsiniz, bu işlemleri yalnızca butonları kullanarak yapar hale gelirsiniz, bu sayede LCD ekranı sadece fotoğrafları izleme ve odaklanma işlemlerini yapmak için kullanabilirsiniz, bu özelliğini çok sevdim. Bu sayede fotoğrafları izlerken, yakınlaştırırken veya menüde gezinirken hemen hemen hiç gecikme olmuyor; bu da piyasadaki diğer çoğu kameralarda olmayan bir özellik. Tebrikler Nikon, iyi bir iş çıkardın!

  Buna ek olarak, Canlı önizleme modunu kullanırken, odaklanmak istediğiniz noktaya ekranda dokunmanız yeterli, AF sistemi hemen oraya odaklanacaktır. Dokunma davranışı da özelleştirebilme imkanı da var, örneğin LCD ekrana dokunduğunuzda, neresi olursa olsun, “fotoğrafı çek” ya da yukarıdaki gibi “önce odaklan ve ardından fotoğrafı çek” veya “sadece odaklan ve bekle” gibi şekillerde kişiselleştirmek mümkün.

  LCD ekran aynı zamanda çok yüksek bir çözünürlüğe sahip; bu da görüntülerin çok detaylı ve keskin görünmesini sağlıyor. Toplam 2,359 milyon nokta ile LCD’de tekli olarak pikselleri görmek imkansızdır, ki bu da çok güzel. Nikon, D810’da olduğu gibi, D850’de de LCD tonunu kişiselleştirmenize imkan veriyor, bu nedenle renkler doğru görünmüyorsa, dengelemek için menüden değiştirebilirsiniz.

  Geliştirilmiş Vizör

  Nikon, yeni vizörde 0.75x büyütme ile oldukça büyük bir şey yaptı, bu yüzden D850 gövdemi elime aldığımda 0.75x ve D810’umdaki 0.70x vizör arasındaki farkı görebilecek miyim merak ettim. Her ikisine de sadece birkaç kez baktıktan sonra farkın kesinlikle anlaşılabileceğini net söylemeliyim. Nikon D850 vizörü daha büyük görünüyor ve bu da alanda daha rahat ve daha kesin çekim anlamına geliyor. D810’daki vizör kadar aydınlık, ancak daha eski D800 / D800E kameranız varsa, üstün pentaprizma ve daha iyi kaplamalar sayesinde D850’deki daha iyi parlaklığı ve netliği farkedeceksiniz. Genel olarak, D850’deki vizör şüphesiz bugüne kadar bir DSLR’de kullandığım en iyi vizör olmuş.

  Sessiz Canlı Görüntü Çekim Modu

  Nikon D850’de ilk defa ortaya çıkan yeni bir özellik, kamerayı canlı önizleme modunda kullanırken Elektronik Ön Perde Deklanşöründen (Elektronik Shutter) yararlanarak sunduğu “Sessiz Canlı Görüntü Çekim Modu” dur. Bu modda harika olan şey, aynanın kalkması ve/veya deklanşör mekanizmasından kaynaklı ses ve titreşimleri ortadan kaldırmakla kalmayıp, aynı zamanda vahşi hayat çekerken, konser çekimlerinde ya da düğün töreni sırasında fotoğrafçının çekim esnasında mekanik bir ses ile dikkat çekmemesini sağlar. Üst sınıf aynasız kameralarda olan bu özellik şimdi D850 gövdede de mevcut.

  Bu özelliği etkinleştirmek için Çekim Menüsü -> Sessiz Canlı Görüntü Fotoğraf Çekimi kısmına gidin veya canlı görüntü modundayken “i” düğmesine basarak özelliği etkinleştirin. İki seçenek göreceksiniz; “SL 1” ve “SL 2”. İlk mod normal fotoğraf çekmek içindir, kamera diğer çekim modları için format, boyut, bit hızı ve sıkıştırma seçimi yapacaktır, ikinci mod daha küçük DX boyutlu görüntüler (3600 × 2400) ve JPEG normal görüntü boyutu ile 30 fps’e kadar sürekli çekimler içindir. İlk mod olan “SL 1” açıkçası çok yararlı, ancak ikincisi bence oldukça sınırlı. Saniyede 30 kare hızında DX-boyutlu JPEG görüntüleri neden çekmek isteyeyim, ama siz bunu yapmak istiyorsanız elbette deneyebilirsiniz. “SL 2” modundaki en zor şey, kaç kare çekildiğini göstermediğinden, hafıza kartınızda bir sürü görüntü ile karşılaşabilirsiniz demektir.

  Sessiz deklanşör modu harika bir özellik, en azından benim için öyle. Üçayak ile çekim yaparken her zaman kullanıyorum ve Zamanlayıcı ile birlikte kullanıldığında kamera sarsıntısını tamamen ortadan kaldırmak mümkün! Sıfır ayna titreşimi, sıfır obtüratör titreşimi, daha ne olsun! Nikon D810 ile sarsıntıyı gidermek için deklanşör kablosu olmadan çekim yaparken “Mup Ayna Kalkık modu + Pozlama Gecikme Modu” gerekirken, D850 gövdede bunlara gerek duymayan harika bir seçenek sunuyor. Bu özellik artık kamera sarsıntısını gidermek için bir deklanşör kablosu gerekliliğini tamamen ortadan kaldırıyor!

  Ha bu arada, Nikon D850 sürekli çekim yaparken 45.7 MP çözünürlükte 6 fps’ye kadar video yakalayabiliyor, meraklısına hatırlatmak istedim.

  Sessiz Deklanşör Modu kullanılırken dikkat edilmesi gereken birkaç nokta var:

  • İlk olarak, kameranızla hareket halindeyken veya çektiğiniz nesne hareket halindeyken bu modu kullanamazsınız, çerçevenizde herhangi bir şey hızlı hareket ederse nesnenizin görünümü biraz bozabilir.
  • İkincisi, bu mod bazı koşullarda, özellikle yapay ışık altında çekim yaparken yatayda ışıkta bozulmalara neden olabilir. Portre veya düğün fotoğrafçısı iseniz ve bu modu kullanmayı düşünüyorsanız daha önce test etmenizi ve fotoğraflarınızda bu tarz şeritler görmediğinizden emin olmanızı öneririm, çünkü bunlar çok kötü görünürler ve işleme esnasında düzeltemezsiniz!

  30 Saniyeden Uzun Pozlama

  Ne yazık ki Nikon, D810A modelinde geliştirdiği tüm özel pozlama sürelerini D850’ye eklemedi; bu nedenle Nikon D810 ile aynı sınırlamalar D850’de de geçerli. 30 saniyeden fazla uzun pozlama istiyorsanız, uzaktan kumandalı deklanşör tetikleyici dışında bir başka seçeneğiniz yok. Neyse ki, çok uzun pozlamalar yaparken, pozlamayı durdurmak için kameraya dokunmak o kadar da büyük bir hasar yaratmaz ve oluşabilecek minör kamera sarsıntısı nedeniyle çekiminizi bozmaz. Bu nedenle, D810 ile çekim yaparken nadiren bir uzaktan kumandalı deklanşör tetikleyicisini alıyordum, aynı şey D850 için de geçerli. Ancak yine de Nikon’un D810A’da bulunan uzun pozlama modu seçeneklerinin aynısını D850’ye eklemesini veya kullanıcının kamera menüsü aracılığıyla pozlamanın özelleştirilmesini sağlayacağını umuyorum. Nikon bir yazılım güncellemesi ile bunu kolaylıkla yapabilir gibi gözüküyor. Ne yazık ki, Nikon’un geçmişte yaptıkları göz önüne alındığında, bu tür yazılım güncellemeleri ile yeni özellikler ekleyeceğinden pek emin değilim.

  Yeni Pozlama Gecikme Modları

  Nikon, D850 ile kamera menüsünde iki Pozlama Gecikme Modu daha ekledi

  “Özel Ayarlar Menüsü -> Çekim / ekran -> Pozlama gecikme modu”. Artık iki ayar daha var: Geçmişte gördüğümüz 1, 2 ve 3 saniyelik pozlama gecikmelerine ek olarak, 0,2 saniye ve 0,5 saniye. Yeni kısa gecikme modları bazı çekim modlarında kullanışlı olabilse de kişisel olarak şahsen bunlara çok ihtiyaç duymuyorum. Bir kamera sarsıntısını tamamen ortadan kaldırmak isterseniz, Canlı Görünüm vasıtasıyla yeni “Sessiz Deklanşör Modunu” veya “Mup” Ayna Kalkık modunda “Elektronik Ön Perde Deklanşörü” ve 1 ila 3 saniye gibi bir “Pozlama Gecikme Modu” ile kullanmak daha iyidir.

  Elektronik Ön Perde Deklanşörü

  Nikon, D810’daki Elektronik Ön Perde Deklanşörü veya Elektronik Shutter modunu korudu! Elektronik Shutter hakkında çok fazla şey bilmiyorsanız, kısaca özetlemek gerekirse; “Özel Ayarlar Menüsü”nde varsayılan olarak “Kapalı” durumda olan “a6: Elektronik ön perde deklanşörü” ayarını “Açık” konuma getirdiğinizde, kamera pozlamayı mekanik obtüratörden kaynaklanan kamera sarsıntısını tamamen ortadan kaldırmada büyük yardımcı olan Elektronik obtüratörü kullanır. Bu özelliği kullanmak için aynanın kalkık olması gerektiğinden Canlı Önizleme (Live view) modunda olmalısınız.

  Nikon D850 ile Elektronik ön perde deklanşörü üç farklı modda etkinleştirildi: Q (Sessiz), Qc (Sessiz sürekli) ve Mup (Ayna Yükseltme). Bu, Canlı Önizlemede olsanız da olmasanız da yalnızca “Ayna Kalkık – Mup” moduyla çalışabilen D810’dakinden çok daha farklıdır. Artık Q ve Qc modlarında da Elektronik Shutter özelliğini kullanarak çekim yapabilirsiniz. Bu durumda güzel olan şey, Q ve Qc modlarını Pozlama Gecikme özelliğiyle birleştirebiliyor olmamız!

  Bu özellikten yararlanmak istiyorsanız kameranızı Q modunda tutmanız gerekir, buna ilave olarak Pozlama Gecikme modunu 3 saniyeye ayarlayın ve sıfır kamera sarsıntısı riskiyle, hiçbir zaman bir uzaktan kumandalı deklanşör tetikleyiciye ihtiyaç duymayın, güzel özellik değil mi? Yine de, Nikon’un Elektronik ön perde deklanşör özelliğini neden tüm kamera modları için enkinleştirmediğini anlamıyorum. Pozlama Gecikme modunu atlayıp bunun yerine bunu Otomatik Zamanlayıcıya koymak işleri inanılmaz kolaylaştırırdı, ne bileyim, Nikon mühendislerinin vardır bir bildikleri deyip geçiyorum bu konuyu.

  Elektronik Shutter D810’da olduğu gibi D850’de de bir sınırlama getiriyor – Q, Qc ve Ayna kalkık modlarında kameranın maksimum deklanşör hızını 1/2000 saniye ile sınırlıyor. Obtüratör hızınızı 1/2000 saniyenin ötesine çıkaramıyorsunuz. Obtüratör hızınızı 1/2000 saniyenin üzerine çıkaramadığınız durumda benim gibi panik olmayın, muhtemelen Elektronik ön perde deklanşör ayarınız “Açık” konumdadır 🙂 . Bu soruna geçici bir çözüm bulmak istiyorsanız, herhangi bir moda geçmeniz veya Elektronik shutter özelliğini kapatmanız ve Sessiz Canlı Önizleme modunda çekim yapmanız gerekir, bu mod 1/8000 saniyeye kadar kullanılabilir.

  Canlı Önizleme (Live view)

  Nikon D850’de Canlı Önizleme modunda görüntünüze %100 yakınlaştığınızda herhangi bir enterpolasyon sorunu olmadığını görmek mutluluk verici. Bu iyi bir haber ve D850’den beklenilen bir şeydi. Nikon, D800 / D800E kameralarında canlı görüntü gerçekten de berbattı, hayır berbatmış diyelim, çünkü D850’yi görmeden buna çok emin olamazdım doğrusu. Tam olarak yakınlaştırıldığında D850 gerçek bir 1:1 piksel düzeyinde büyütme gösteriyor, nasıl, güzel değil mi?

  Bölünmüş Ekran Yakınlaştırma

  Nikon D850 Canlı Önizleme’de Bölünmüş Ekran Yakınlaştırma özelliğine sahip, kamera, çerçevenin sağ ve sol yan tarafından büyütülmüş bir alanı yan yana gösteriyor. Yine de, yan yana olan bu iki pencere birbirlerinden bağımsız hareket ettirilebilse çok daha iyi olurdu.

  Dikey çekim yaparken, Bölünmüş Ekran Yakınlaştırma, ön planda ve arka planda netlik değerlendirmek için çok kullanışlı oluyor, böylece Hiperfokal Mesafe çok basit ve kolay bir şekilde hesaplanabiliyor. Yakınlaştırma ile tüm ayrıntılara bakarak, tüm odaklanma sorunlarını ortadan kaldırmak mümkün, bu harika. Ancak bu özellik yatay çekim için çalışmaz, bunun sebebi; iki hareketli karenin bir yatay çizgide kilitlenmiş olmasıdır. Nikon bu kilidi kaldırıp her bir bölünmüş ekranın birbirinden bağımsız olarak hareket etmesine izin verdiğinde, D850’yi net odaklama için ideal bir kamera haline getirecektir. Ama ne yazık ki, bunun için yeni bir Nikon DSLR modelini beklemek zorunda kalacağız gibi görünüyor!

  Nikon D850 ile ilgili daha fazla bilgi için aşağıdaki “İlişkili içerikler” kısmına göz atabilirsiniz.

  Değişikliklerle ilgili eksiksiz bilgiler görmek isterseniz blogumu sıkça ziyaret etmek ve D850’ye özel kısımlardaki makalelerimi okumak zorunda kalacaksınız. Ya da daha kolayı gönderi listeme abone olun, her yenilik anında e-postanıza gelsin 🙂 .

  Görüş, yorum ve eleştirileriniz benim için değerlidir, lütfen aşağıdaki “Yorumlar” kısmından benimle paylaşın.

  İlişkili İçerikler

  E-POSTA ABONELİĞİ

  Yorum Politikamız: Arthenos.com ekibi olarak tüm okuyucularımızı tartışmalara aktif olarak katılmaya teşvik etsek de, Davranış Kurallarımıza uymayan veya yayınlanan materyalin editoryal standartlarını karşılamayan herhangi bir içeriği Silme / Değiştirme hakkını saklı tutarız.

  Abone ol
  Bana bildir
  guest
  2 Yorum
  Beğenilenler
  En yeniler Eskiler
  Satır içi geribildirimler
  Bütün yorumları göster
  Yunus
  Yunus
  2 yıl önce

  Çok faydalı bir yazı olmuş elinize sağlık..internette araştırma yaparken buldum sitenizi ilk sayfada çıktığınıza göre popülersiniz demek.. bende d850 makine var d850 ile ilgili bütün yazılarınızı okudum hepsi çok değerli bilgiler. Sizi bulduğuma sevindim..yapılan yorumların hepsine cevap veriyorsunuz benimde çok sorum olacak bundan sonra.vaktinizi çok alabilirim 🙂 emeğinize sağlık. selamlar

  Bu makaleyi paylaş

  Sebahattin Demir
  Mühendis ama Tıp meraklısı. Seyahat etmeyi seven bir fotoğraf gönüllüsü. Okumayı, araştırmayı, sorgulamayı sever. İnsan ilişkilerine ve saygıya önem verir. Bildiklerini paylaşmaktan mutluluk duyar. "Bilmiyorum" demekten çekinmez. Türkçe yazım kurallarına uymayanlarla arası iyi değildir.

  MANŞET

  POPÜLER İÇERİKLER

  2
  0
  Düşünceleriniz bizim için önemli. Belirtmek ister misiniz, lütfen yorum yapın.x
  ()
  x