Daha
  Ana SayfaÜRÜN İNCELEMEKameralarPanasonic yeni cicilerini duyurdu

  Panasonic yeni cicilerini duyurdu

  -

  Panasonic m43 sistemine 3 yeni ürünle devam ediyor: GH5 II, GH6 ve 25-50mm f/1.7. Yonga bulmanın iyice zorlaştığı bu günlerde bakalım bu aletler elimize geçecek mi…

  GH5 II

  GH5 II, adından da anlaşılacağı gibi çok başarılı GH5’in devamı. GH5 aslında video ağırlıklı bir gövde olarak biliniyor ama odak takibi haricinde aslında çok da iyi bir fotoğraf makinesi. Diğer yandan, video özellikleri ve kalitesi gerçekten de çok üst seviyede.

  Şimdi Panasonic çok ilginç bir şey yaptı: GH5’i hemen her alanda iyileştirdi ve ilk çıkış fiyatını 300 Dolar indirdi. Yani GH5 II hemen her konuda GH5’ten iyi (hatta belki de her alanda) ama daha ucuz.

  Panasonic

  Bazı özelliklerine ve gelişmelere kısaca bakalım:

  • Kablosuz video görüntüsü aktarma gelmiş ki galiba bu piyasada bir ilk! Bu alet Youtube, Facebook, Twitch gibi servilere canlı olarak ve kablosuz görüntü aktarabiliyor! Harici bir görüntü yakalama kartına ihtiyacınız yok, bunun için sadece GH5 II yeter!
  • S1H’taki yeni Venus işlemci sayesinde dahili olarak 10bit 4K saniyede 60 kare video çekimi mümkün (GH5’te bunun için harici kaydedici gerekiyor)
  • Algılayıcı gene 20.3MP ama yansımaları engellemek için yeni bir kaplama var, bu yüzden kontrast ve renkler daha iyi olacak
  • Bakaç benzer büyütme ve piksel sayısına sahip ama saniyede 120 kare tazeleme yapabiliyor
  • Titreşim azaltma avantajı 5 duraktan 6.5 durağa çıkmış
  • VLog-L artık makine ile geliyor, yani paralı yenileme gerekmiyor
  • Arka ekran 3.2″ yerine 3.0″ olmuş ama piksel sayısı ve parlaklığı ciddi artmış. Artık çok parlak güneş altında bile ekran daha rahat görülebiliyor (aslında GH5’teki ekran da fena değildi bu konuda)
  • Yeni pil gelmiş ama GH5 II eski pille de uyumlu. Yeni pilin güzelliği çok hızlı şarj olması (PD uyumlu şarj cihazıyla) ve GH5 II şarja takılıyken de kullanılabiliyor
  • Cinelike D3 ve V2 profilleri gelmiş
  • Otomatik odaklama çok gelişmiş (GH5’e göre)
  • Arri tipi menüler gelmiş (GH5’te de vardı), bu sayede video kontrolleri daha kolay ve anlaşılır olmuş
  • Çift zebra gelmiş. Bu sayede mesela hem parlak bölgeleri hem cilt tonlarını aynı anda ekranda görebiliyorsunuz (yani bu bölgelerin patlayıp patlamadığını)
  • Ses “pre-amp” ayarları daha iyi. Mesela ses ayarını -18 desibele indirebiliyorsunuz (GH5’te -12 desibeldi)
  • Videoda ve fotoğrafta otomatik odaklama daha da iyi olmuş. Hala faz bazlı sistemler kadar iyi değil ama GH5’e göre çok ciddi ilerleme var.

  Göreceğiniz gibi bazıları ufak bazıları ciddi tonla ilerleme var. Bu makine GH5 sahiplerinden çok GH4 ve altındaki gövde sahiplerine hitap ediyor gibi. GH5 alacağınıza hemen hemen aynı fiyata çok daha iyi bir makine sahibi olacaksınız.

  Daha iyisini isteyenlere Panasonic’in başka bir duyurusu var:

  GH6

  Panasonic, tam özelliklerini vermese de, GH6’yı geliştirdiğini ve 2021 sonunda duyuracağını açıkladı. Şimdilik bildiklerimiz şunlar:

  • 5.7K @60 video çekebiliyor. Bu da tahminen en az 24MP algılayıcı gösteriyor
  • Dahili 10bit 4K@60 4:2:2 video (sınırsız video çekimi)
  • 4K@120 video çekecek ve bunu 10bit ile ve ses ile yapacak! Galiba bunu yapabilen ilk makine GH6 olacak
  • Yeni işlemci

  Panasonic Leica DG 25-50mm F1.7

  Panasonic Leica DG 10-25mm f/1.7’yi duydunuz mu? 35mm’de 20-50mm’ye denk geliyor. Bu yeni lens de önceki lensten devam edecek ve 35mm’de 50-100mm’yi kapsayacak. 2 lens ile elinizde video ve fotoğraf için çok kaliteli 20-100mm arasında lensler olacak. f/1.7 ile…

  Panasonic Leica lensler optik olarak mükemmele yakın oluyor, bu lens de eminim öyle olacak. Tahminen parfokal olacak bu lens.

  İLİŞKİLİ İÇERİKLER

  Canon Aynasız veya Canon DSLR: Hangisi?

  Piyasa koşulları gereği tüm firmalar orta ve üst modellere yüklenmeye başladı, bu yüzden olsa gerek düzgün bir aynasız isterseniz (gövde + lens) ortalamada benzer DSLRlardan daha fazla para harcamanız gerekiyor.

  Nikon Z6 II İnceleme

  Nikon, D5, D6, D500 ve D850 modelleri ile ortaya koyduğu teknolojik gelişimi “Zxx” serisine aktarmış. Harika bir netleme sistemi, renk doyumu ve iyi bir dinamik aralık ile fotoğrafçının tatmin olmasını sağlıyor. Gerisi ise teferruat olarak kalıyor.

  Canon 6D, EOS RP ve EOS R6 karşılaştırma

  Canon 6D, EOS RP ve EOS R6 gövdelere aynı anda sahip oldum, yani hepsini yan yana getirme şansım oldu.

  Sony A7 III’ün otomatik odaklaması kötü mü?

  A7 IV'ü özetleyeyim dedim ama A7 III'ü bir gecede gömen "Yuutubır"lara da değinmeden geçemedim.

  E-POSTA ABONELİĞİ

  Yorum Politikamız: Arthenos.com ekibi olarak tüm okuyucularımızı tartışmalara aktif olarak katılmaya teşvik etsek de, Davranış Kurallarımıza uymayan veya yayınlanan materyalin editoryal standartlarını karşılamayan herhangi bir içeriği Silme / Değiştirme hakkını saklı tutarız.

  YORUM YAPILDIĞINDA BANA BİLDİR
  Bana bildir
  guest

  1 Yorum
  Beğenilenler
  En yeniler Eskiler
  Satır içi geribildirimler
  Bütün yorumları göster
  Öner BÜYÜKYILDIZ
  Öner BÜYÜKYILDIZ
  Makale Puanlama :
       

  👏🏻👏🏻👏🏻

  Bu makaleyi paylaş

  Ertan Öztürk
  Ertan Öztürk
  X tarihinde doğdum Y tarihinde öleceğim. Bu iki an arasında insanlara bildiklerimi aktarmak istiyorum. Şu anda Norveç’te yaşıyorum. Yedisi uzun süreli olmak üzere 12 ülkede çalıştım. Proje yönetimi, nicel (quantitative) risk analizi, iş planı, maliyet analizi, projede iş takibi (ilerlemesi), fotoğraf, bisiklet, Uzay Yolu 😊 gibi konularda bildiğim kadarıyla yardımcı olabilirim; konuyu bilmesem bile beraber araştırıp öğreniriz. Olabildiğince düzgün yazmaya çalışırsanız iyi anlaşırız.

  MANŞET

  POPÜLER İÇERİKLER

  1
  0
  Düşünceleriniz bizim için önemli. Belirtmek ister misiniz, lütfen yorum yapın.x