Daha

  Photoshop ve Yapay Zeka

  Photoshop CC 2020 versiyonu ile birlikte yapay zekâ kavramı da birlikte anılmaya başladı. Fotoğraf işlemenin en önemli aracı olan seçme (Select) özelliğine eklenen “Object Selection” bunun ilk adımıydı.

  Nedense Adobe bunu reklam amacıyla kullanmadı. Konuyu öne çıkaranlar Photoshop guruları oldu. Belki de Adobe rakiplerinin dikkatini çekmek istemişti.

  -

  Photoshop CC 2020 versiyonu ile birlikte yapay zekâ kavramı da birlikte anılmaya başladı. Fotoğraf işlemenin en önemli aracı olan seçme (Select) özelliğine eklenen “Object Selection” bunun ilk adımıydı.

  Nedense Adobe bunu reklam amacıyla kullanmadı. Konuyu öne çıkaranlar Photoshop guruları oldu. Belki de Adobe rakiplerinin dikkatini çekmek istemişti.

  Yapay zekâ (Artificial Intelligence / AI) nedir?

  Bu kavramın anlamında insan zekasını (hangi insan acaba? Merak ettim şimdi. Bize gelmez bu) taklit ederek yapılan işlemlerde toplanan bilgilerle kendini iyileştirebilen ve geliştirebilen sistemler yer almaktadır. Bu en hızlı olarak sesli yanıt sistemlerinde ve sohbet robotlarında uygulanmaya başladı. Sohbet robotları karşılarında konuşan kişinin verdiği cevaplara, kullandığı kelimelere göre öğrenerek bir sonraki işleme biraz daha gelişmiş olarak başlarlar. “Google Translate” geçtiğimiz on yılda gösterdiği gelişim bunun bir örneğidir. Buna benzer bir Çin kökenli tarayıcı ile Şangay’da bir sandviç siparişinde tanışmıştım. İngilizce peynirli sandviç talebimi anlamayan genç hemen tercüme programını açtı ve beni oraya konuşturdu. Ekrana çıkan Çince yazıyı okuduktan sonra gülümseyerek anladığını ifade etti. O memnun ben memnun. Bir süre sonra bir tabakta bir sandviç ekmeği, dilimlenmiş peynir ve dilimlenmiş domates getirdi. Buna da şükür. Daha kötüsü de olabilirdi.

  Bu işin bir de “Makine öğrenimi (Machine learning)” kavramı var. Eğer yapay zekâ sistemi bir makine kontrol ediyorsa bu makinanın iş yapışına, performansına, işin kalitesine bakarak sonucu iyileştirecek yönde makinaya komutlar gönderir.

  İşin yazılım boyutu biraz daha karmaşıktır. Öyle ki, kullandığınız bir program yapılan işlemlere bakarak mevcut kodlarını değiştirmeye ve yeni kod eklemeye kadar işi götürür. Bilim-Kurgu filmlerde seyrettiğimiz gibi. Ürkütücü değil mi? Ancak durum bu. Ve bu yolda hızla ilerlemeler kaydedilmektedir.

  Photoshop “Object Selection” CC 2020 ile kullanıma girmişti. Çok kısaca

  Photoshop ve Yapay Zeka

  “Tool Menu” de “Select” kısmında “Object Selection” diye bir başlık daha oldu. Ayrıca üstteki “Application Menu” de “Select Subject” butonu geldi. Örnek olarak seçtiğim fotoğrafımda elde edilen sonuç şöyle:

  Photoshop ve Yapay Zeka

  Bundan sonrası bildiğimiz “Select and Mask” işlemleri.

  Daha sonra “Camera Raw 13.2” versiyonuyla “Enhance” özelliği ile “Super resolution/Süper çözünürlük” uygulamasını kullanıma sundu. Artık bazı markaların gövde özelliği olan “Pixel shift” yapay zekâ tarafından uygulanıyordu. Bir anda fotoğrafınızı iki kat büyütebiliyorsunuz. Bunun için “RAW” bir fotoğrafı açıp üzerine Mouse ile sağ klik yaptığınızda çıkan panelde “Enhance” seçmeniz gerekiyor.

  Photoshop ve Yapay Zeka

  Fotoğraf “raw” olmazsa ne olacak? Örneğin “jpeg”? Bunun için “Application menü> Filter> Camera Raw Filter” diyerek açarsanız olmayacaktır.

  Önce “Application menü” den “Edit> Preferance> Camera Raw> File Handling” açmanız gerekecek.

  Photoshop ve Yapay Zeka

  Buradan “Automaticly open supported JPEGs” seçeneğini işaretlemek gerekiyor. Daha sonra klasörlernizden bir “jpeg” fotoğrafı açmaya kalktığınızda artık otomatik olarak “Camera Raw” paneli ile açılacak ve “Enhance” özelliği kullanılabilecektir.

  Photoshop ve Yapay Zeka

  “Enhance” e tıkladığınızda yeni bir panel açılır ve bir kez daha “Enhance” tıklayıp işlemi sonlandırırsınız.

  İki fotoğrafı (orijinal fotoğrafı %200 büyütüyorum) mukayese edersek:

  Photoshop ve Yapay Zeka

  “Enhance” yaptığınız fotoğraf “dng” uzantısı ile kaydediliyor. Bunu bir kere daha “Enhance” yapmak isterseniz önce “jpeg” formatına çevirmek gerekir. Bunu yaparak orijinal fotoğrafla (%400 büyütmemiz gerekiyor) bir kere daha mukayese edelim:

  Photoshop ve Yapay Zeka

  Yani “x4” yaptığımızda dahi orijinal fotoğrafı dört kat büyütmekten çok daha iyi bir sonuç alınmaktadır. Sanki yüksek pikselli gövdeler reklam ve profesyonel işler dışında gerekmeyecek gibi.

  Yine “Filter” kısmına CC 2021 de yeni gelen “Neural/sinirsel Filter” eklentisi vardır. Adından da anlayabileceğiniz gibi yapay zekâ kökenli bir uygulama. Bu bölümü kullanmayı bildiğinizi düşünerek sadece örnek sonuç görüntüsü vereceğim:

  Photoshop ve Yapay Zeka

  İşte bütün bu gelişmeler yapay zekâ yazılımların ne kadar hızla günlük yaşantımıza ve kullandığımız programlara girdiğinin göstergesidir.

  Bütün bunların yanı sıra çiçeği burnunda “Skylum” (2009 yılında kurulmuş bir yazılım şirketi) “Luminar” yazılımı ile “3”, sonra “4” derken en son “Luminar AI” yazılımını satışa sundu. Tahmin ettiğiniz gibi son versiyon tamamen yapay zekâ alt yapısına sahip. Deneme sürümü olarak kısa bir dönem kullandım. İnanılmaz özellikleri çok kolayca yapabiliyorsunuz. Aslında bu tamamen başka bir yazı konusu olur. Skylum kendinden o kadar emin ki “Luminar-3” versiyonunu ücretsiz olarak dağıtıyor. “Lumina AI” Photoshop ile bağlantılı. Geçiş yapabiliyorsunuz.    

  İlişkili İçerikler

  E-POSTA ABONELİĞİ

  Yorum Politikamız: Arthenos.com ekibi olarak tüm okuyucularımızı tartışmalara aktif olarak katılmaya teşvik etsek de, Davranış Kurallarımıza uymayan veya yayınlanan materyalin editoryal standartlarını karşılamayan herhangi bir içeriği Silme / Değiştirme hakkını saklı tutarız.

  Abone ol
  Bana bildir
  guest
  3 Yorum
  Beğenilenler
  En yeniler Eskiler
  Satır içi geribildirimler
  Bütün yorumları göster
  Ertan Öztürk
  Ertan Öztürk(@ertan-ozturk)
  Editör / Yazar
  7 ay önce
  Makale Değerlendirme :
       

  Adobe de yapay zekaya yatırım yapıyor ne zamandır. Rakipleri gibi onlar da yavaş yavaş yapay zekayı programlarına sokmaya başladı. Enhance de buna örnek.

  Öner BÜYÜKYILDIZ
  Öner BÜYÜKYILDIZ
  7 ay önce
  Makale Değerlendirme :
       

  Teknolojideki gelişmeleri hayranlıkla takip ediyoruz. 👏🏻👏🏻👏🏻

  Makale yazarı

  Okyar Atilla
  Geçmişte bir ara mühendisti. Şimdi tam zamanlı yönetici, gerçek zamanlı fotoğrafçı. Gündem "Fotoğraf" ise akan suları durdurur. Seyahat denildiğinde kapının önündedir. Klasik müzik ve kitap olmazsa olmazıdır. İki sokak köpeği, muhtelif sayıda kedi ile sürekli temas halindedir. Hızını alamadı mı dağda bayırda bulduğu gerçek köpeklerle konuşur. Sürekli sorgular. Merak ettiği bir konu olursa elinden kimse alamaz. "Bilgi ve sevgi paylaştıkça çoğalır" ilişkilerinin ana fikridir.

  MANŞET

  POPÜLER İÇERİKLER

  3
  0
  Düşünceleriniz bizim için önemli. Belirtmek ister misiniz, lütfen yorum yapın.x
  ()
  x