Strasbourg, Noel’in Başkenti

-

Turistik amaçlı Fransa seyahati denince ilk akla gelen yer Paris’tir. Fakat Fransa’da Paris de dahil birçok şehrini görenlerin ortak kanısı Strasbourg’un görülmeden gelinmeyeceğidir. Hazır oraya kadar gitmişken Alsace bölgesinde Colmar, Kartpostal gibi Fransız kasabası asla es geçilmemelidir. Durun daha bitmedi; madem oralardasınız, Harika Fransız köyleri Ribeauville, Riquewihr, Kaysersberg ve Eguisheim görülmeden kesinlikle dönülmez. Biz buraları Fransa turumuz esnasında doya doya gezme fırsatı bulduk. Buralar size bir Fransız Rüyası gibi gelecek.

Alsace çok renkli ve çok sevimli bir bölge. Eşsiz güzellikleriyle sizleri büyüleyecek sayısı neredeyse 100’ü bulan, masal gibi, tablo gibi, romantik kasabaları, ortaçağdan kalma şatoları, pencerelerinden rengarenk sardunyalar saçılan üçgen çatılı ahşap destekli tarihi evleri, türlü türlü şarapları tatma imkanları bulacağınız sayısız şarap bağları, zengin tarihi ve kültür mirası ile bir eşi daha bulunmayan bir yer.

İki ülkenin kesiştiği yerde bir şehir; Strasbourg

Fransa’nın Alsace bölgesi veya orijinal adıyla “Région Alsace”, tarih boyunca Almanya ve Fransa arasında bir kaç kez el değiştirmiş ve II. Dünya Savaşı sonrasında Fransa sınırları içine dahil olmuş. Bu nedenle Fransa ve Almanya sınırındaki bu bölgede Alman kültürünün yoğun etkilerini görebiliyorsunuz. Ben anlayamadım ama bölgede konuşulan Fransızca’nın bile Alman aksanı taşıdığı söyleniyor. Yemekleri bile Alman ve Fransız mutfağının bir karışımı gibi, birçoğu Almanca ismiyle servis ediliyor. Bu bölgedeki pek çok kasaba hala Almanca isimleri ile yaşıyor. Ama en göze çarpanı belki de Almanya’nın izlerini taşıyan o güzelim mimarisi. Alsace bölgesinden “Fransa’nın en az Fransız olan bölgesi” şeklinde söz ediliyor.

Strasbourg, Noel'in Başkenti

Fransa’nın Almanya’ya sınır olan şehri Strasbourg, Alsace bölgesinin başkenti. Şehir aynı zamanda Noel’in de başkenti ünvanına sahip. Bizim seyahatimiz Noel’e denk gelmedi ne yazık ki.

Strasbourg nüfus bakımından, ülkenin en kalabalık yedinci şehri. Şehirde Avrupa Konseyi, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi ve Avrupa Parlamentosu bulunuyor. Bu nedenle, şehir, öte yandan “Avrupa Başkenti” olarak da biliniyor ve tanınıyor. Zaten şehir kuş uçuşu Baltık, Akdeniz ve Atlantik kıyılarına eşit uzaklıkta.

Strasbourg, Noel'in Başkenti

Strasbourg şehir merkezi nehirlerin çevrelediği adada yer alıyor ve buradaki çoğu yol araç trafiğine kapalı durumda. Bu da yaya gezerken araçların sizi rahatsız etmesini engelliyor.

Strasbourg, Noel'in Başkenti

Strasbourg 1988 yılından beri UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alıyor.

Strasbourg, Noel'in Başkenti

Bu şehirde herkes gideceği yere ya yürüyor ya bisikleti ile gidiyor. En uzak mesafe 15-20 dakika sürüyor.

Değişik bir dinamizmi var bu şehrin. Fransa, İsviçre ve Almanya sınırları arasında kalmış bir bölge. Gezi planınızı yaparken Basel’den, Cenevre’den, Stuttgart’tan geçebilirsiniz ama galiba en uygunu Basel olur. Hem Fransa’nın hem Almanya’nın karakteristik özelliklerini taşıyan bir yer Strasbourg.

Strasbourg, Noel'in Başkenti

Starsbourg’ta Neler Yapılabilir?

Notre Dame Katedralini ziyaret etmelisin. Gotik mimarisiyle şehrin en yüksek yapıtı ve aynı zamanda simgesi durumunda. Strasbourg’un en güzel manzaralarından birini katedralin çatısından görebiliyorsunuz, dar bir geçitten sanırım 300 basamak çıkmak gerekiyor. Fotoğraf makinemi alamadığım için ne yazık ki buradan fotoğraf koyamadım. Her ayın ilk Pazar günü ücretsiz. Katedralin içinde Prag meydanındaki saate benzer ve hala çalışan bir saat var. Bu arada unutmadan Katedral geçtiğimiz yıllarda 1000’inci Yılını kutlamış!

Strasbourg, Noel'in Başkenti

Petite France’a yani Küçük Fransa’ya gidip kanallarını mutlaka gezmelisin. Ren Nehri’nden uzanan kolların kanal halini aldığı bölgenin etrafında pencerelerinden sardunyaların sarktığı rengarenk Alsace evleri bulunuyor.

Strasbourg, Noel'in Başkenti

Şehrin en eski binalarını da içinde bulunduran Petite France’ın dar sokaklarında büyük bir huzur ve gönül rahatlığıyla kaybolabilirsin.

Strasbourg, Noel'in Başkenti

Strasbourg, Noel'in Başkenti

Strasbourg, Noel'in Başkenti

Strasbourg, Noel'in Başkenti

Strasbourg, Noel'in Başkenti

Strasbourg, Noel'in Başkenti

Strasbourg, Noel'in Başkenti

Avrupa Konseyi, Avrupa Parlementosu ve Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi gibi binalara ev sahipliği yapan Strasbourg’un dört bir yanında Avrupa Birliği bayrağı görmek mümkün.

Strasbourg, Noel'in Başkenti

Tramvayla rahatlıkla ulaşılabilecek olan binalar Strasbourg’un genel yapısının aksine soğuk bir mimariye sahip.

Strasbourg, Noel'in Başkenti

Strasbourg, Noel'in Başkenti

Matbaanın icat edildiği şehir

Ünlü Alman yazar Goethe’nin bir süre yaşadığı ve öğrencilik yaptığı şehir Strasbourg, aynı zamanda Gutenberg’in matbaayı burada icat etmesiyle de ünlü. Ayrıca Rouget de Lisle, 1792’de Fransa milli marşı La Marseillaise’ı burada bestelemiş.

Strasbourg, Noel'in Başkenti

Öğrenci kenti

Yaklaşık 430 binlik nüfusuyla Fransa’nın 7’inci kalabalık şehri ve aynı zamanda büyük bir öğrenci kenti olan Strasbourg’un, uluslararası platformda tanınan üniversitelerinde öğrenim gören öğrencilerin % 20’sini yabancı öğrenciler oluşturuyor.

Günümüzdeki Avrupalı öğrencilerin en büyük hareket noktasını oluşturan ve ”Öğrenci Değişim Programı”nın temelini atan Rotterdamlı Erasmus burada yaşamış.

Strasbourg, Noel'in Başkenti

Strasbourg, Noel'in Başkenti

İklimi

Şehirde genel olarak “Oceanic” iklimi görülüyor ve buna bağlı olarak yazlar sıcak ve nemli, kışlar yağışlı ve soğuk geçiyor. Bölgedeki en yüksek sıcaklıklar Haziran-Temmuz-Ağustos aylarında görülüyor ve 40 dereceye yaklaşıyor. En soğuk dönem ise Aralık-Ocak-Şubat aylarında görülüyor ama genellikle eksi bir veya iki dereceye kadar iniyormuş.

Strasbourg, Noel'in Başkenti

Leylekler

“Leylek” Alsace bölgesinin sembolu olarak biliniyor. Çünkü 20’nci yüzyılın başlarında burada binlerce leylek bulunurmuş. Ancak, 1980’lere gelindiğinde şehirde konaklayan leylek sayısında önemli bir azalma görülmüş. Çünkü, leylekler yazı geçirdikleri Afrika’da avlanıyor, kimyasal ilaçlardan zehirleniyor veya elektrik kabloları nedeniyle ölüyorlarmış. Bu durumun telafisi ve şehirdeki leylek sayısının arttırılması için 1990’lı yılların başında şehirde büyük etkinlikler düzenlenmiş ve günümüzde leylekler yine Alsace’ta yuva yapmaya başlamışlar.

Strasbourg, Noel'in Başkenti

Strasbourg, Noel'in Başkenti

Ulaşım

Paris dışında Fransa’nın en büyük tren istasyonu Strasbourg’ta bulunuyor. Aynı zamanda özellikle Almanya demiryolu bağlantısı şehrin önemini bir kat daha arttırmakta.

Fransa’ya yolu düşen herkes Strasbourg’u ve Alsace bölgesini mutlaka görmeli bence. Burası Paris’in karmaşasından uzak, insanın içini huzur dolduran unutulamayacak bir yer.

İlişkili İçerikler

Colmar, Kartpostal Gibi Masalsı Fransız Kasabası

Göz kamaştırıcı Alsace Turumuza devam ediyoruz. Bugünkü durağımız Fransa'nın masalsı kasabası Colmar. Alsace Bölgesi, Almanya...

Harika Fransız Köyleri: Riquewihr, France

Harika Fransız Köyleri dizimizin ikinci durağı, Kuzey Doğu Fransa'nın Alsace bölgesindeki en güzel köyü...

Harika Fransız Köyleri: Ribeauville, France

Harika Fransız Köyleri dizimizin ilk durağı olan Ribeauvillé,  Alsace'nin Haut-Rhin bölümünde Colmar'ın 16 kilometre...

Harika Fransız Köyleri: Kaysersberg, France

Harika Fransız Köyleri dizimizin üçüncü durağı, Kuzey Doğu Fransa'nın en güzel köyleri arasında gösterilen,...

E-POSTA ABONELİĞİ

Sebahattin Demir
Mühendis ama Tıp meraklısı. Profesyonel yönetici. Seyahat etmeyi seven bir fotoğraf gönüllüsü. Okumayı, araştırmayı, sorgulamayı sever. İnsan ilişkilerine ve saygıya önem verir. Bildiklerini paylaşmaktan mutluluk duyar. "Bilmiyorum" demekten çekinmez. Türkçe yazım kurallarına uymayanlarla arası iyi değildir.

Yorum Politikamız: Arthenos.com ekibi olarak tüm okuyucularımızı tartışmalara aktif olarak katılmaya teşvik etsek de, Davranış Kurallarımıza uymayan veya yayınlanan materyalin editoryal standartlarını karşılamayan herhangi bir içeriği Silme / Değiştirme hakkını saklı tutarız.

Abone ol
Bana bildir
guest
Makale Değerlendirme
Makaleyi 5 yıldız üzerinden değerlendirin
Yorum formu, web sitesinde yer alan yorumları takip etmemize izin vermek için Adınızı, e-Postanızı ve içeriğinizi kaydeder. Yorum göndermek için lütfen web sitemizdeki Koşulları ve Gizlilik Politikamızı okuyun ve kabul edin.
6 Yorum
Eskiler
En yeniler Beğenilenler
Satır içi geribildirimler
Bütün yorumları göster
Habibe

Fransiz kadabalarından sonra en çok burayı görmek isterdim herhalde. Çok güzel fotoğraflar

Alaettin Demircioğlu

Değerli Sebahattin bey,
Bu yazı dizisinde kapak fotoğrafı olarak seçtğiniz. perspektif derinliği olan yukardaki fotoğraftı elde çekmek icap etse detaylı exif bilgileri ne olmalıdır.Diyelim makinemiz nikon D850 ve lensimiz tamron 70-200 f2,8
1- enstantane ? , diyafram?
2- çekim modu?
3- v.b.
özellikle böyle perspektif derinliği olan bir karede netleme noktalarından hangisini kullanmalıyızki , fotoğraf net görünsün.Hayırlı işler.Alaettin Demircioğlu mimar

Alaettin Demircioğlu

Hocam ilave sorum şu; bu fotoğrafta hangi netleme noktasını seçmişsiniz. Mesela AF-S tek nokta mı yoksa diğer netleme noktalarımı.Hayırlı işler.

Manşet

5 Farklı Portre Işık Seti - 5 Fotoğraf

5 Farklı Portre Işık Seti – 5 Fotoğraf

Amacım, sadece 1 yardımcı ışık kullanarak 5 farklı aydınlatma seti kurulumu ile 5 farklı portre fotoğrafı çekmeyi denemek ve çalışmamda kullandığım kamera ayarları, ışık yerleşim şeması, kompozisyon ve 5 değişik görünüm oluşturmak üzere kullandığım ışık değiştiricilerine ilişkin tüm bilgileri sizlerle paylaşmak...

EDİTÖRÜN SEÇTİĞİ

Beni şu an kullandığım kameradan neler vazgeçirebilir?

Beni şu an kullandığım kameradan neler vazgeçirebilir?

Her alanda olduğu gibi kamera teknolojisindeki ilerleme de devam edecek, bunu durduramazsınız. Buna inovasyon deniyor. Buna benzer şeyleri 10 yıl önce başka fotoğrafçılardan da duyuyorduk. "Ne var sanki" diyorlardı, "elimdeki kamera bana babamdan kaldı, hala çekiyorum". Eğer kamera üreticileri onları dinlemiş olsaydı, bizler hala 12 MP kameralarla çekim yapıyor olacaktık ve yanımızda büyük ve ağır kamera çantaları taşıyor olacaktık.

Ben bu ilerlemeler konusunda şahsen çok heyecanlıyım.

POPÜLER İÇERİKLER

5 Farklı Portre Işık Seti - 5 Fotoğraf

5 Farklı Portre Işık Seti – 5 Fotoğraf

Amacım, sadece 1 yardımcı ışık kullanarak 5 farklı aydınlatma seti kurulumu ile 5 farklı portre fotoğrafı çekmeyi denemek ve çalışmamda kullandığım kamera ayarları, ışık yerleşim şeması, kompozisyon ve 5 değişik görünüm oluşturmak üzere kullandığım ışık değiştiricilerine ilişkin tüm bilgileri sizlerle paylaşmak...
6
0
Düşünceleriniz bizim için önemli. Belirtmek ister misiniz, lütfen yorum yapın.x
()
x