Daha

  TTL Flaş için çekim evreleri

  Çoğu fotoğrafçı için TTL ayarlı bir flaş kullanıldığında gerçekleşen bir dizi çekim evresi bazen kafa karıştırıcı olabiliyor. Pozlama alınan noktanın kamera tarafından ölçüldüğü düşünüldüğünde, TTL flaşın bu işlemi nasıl yaptığı sorusu sıkça karşımıza çıkıyor. Bu yazımızda, flaş TTL moda ayarlandığında, çekim aşamasında gerçekleşen evreleri adım adım ve kısa bir şekilde özetlemeyi amaçladım.

  -

  Aşağıdaki işlem adımlarında, normal iç ortam aydınlatma koşullarında ve kameranın “A” Diyafram öncelikli çekim modunda olduğu varsayılmıştır.

  Flaş kameraya takılı olduğunda

  TTL flaş kamera üzerindeki flaş kızağına takılıyken flaşlı bir fotoğraf çekildiğinde, sırasıyla aşağıdaki işlemler gerçekleşir:

  1. Flaş, ön flaş dizisini başlatır.
  1. Flaş, ön flaş için bir kez çakar. Flaş ölçüm sistemi, kameraya takılı lensten gelen ve çerçevenin ortasındaki yansıyan ışığı ölçer. Kadrajın tam ortasındaki nesne(ler)in ışık durumuna göre ana flaş aydınlatması için gereken gücü belirler.
  1. Kamera, fotoğraf makinesi ve/veya flaş ünitesi üzerinde ayarlanmış bir flaş telafisi olup olmadığını kontrol eder. Varsa, ana flaş için hesaplanan güç bu flaş telafisi ayarları gözetilerek değiştirilir. Buna kameradaki özel flaş telafisi düğmesi, kamera Poz telafisi EV ayarı ve flaş telafisi ayarı dahildir. Ana flaş için gereken güç çıkışı tespiti artık tamamlanmıştır.
  1. Perde açılır, flaş ana flaşını yakar ve fotoğraf çekilmiş olur.

  Flaş kameradan uzakta bir tetikleyici ile kullanıldığında

  Flaş kablosuz olarak patlatıldığında bir öncekine göre biraz daha fazla iletişim gerçekleşir. Buradaki adımlar aşağıdaki gibidir:

  1. Kameradaki tetikleyici, üzerlerinde flaş takılı uzaktaki alıcıların her birine bir ön flaş sinyali gönderir ve flaşlar kontrol amaçlı bir kez ateşlenir.
  1. Sistemdeki tüm flaşlar grup sırasında birer birer patlar. Örneğin, önce A grubundaki flaşlar, ardından B grubu ve sonrasında C grubu gibi. Bir grupta birden fazla flaş varsa, bunların hepsi aynı anda patlar.
  1. Akıllı flaş ölçüm sistemleri her gruptan yansıyan ışığı ayrı ayrı okur ve hemen her gruba güç bilgilerini hesaplayıp geri gönderir. Bu sistemin düşündüğümüz kadar akıllı olmadığını unutmayın. Her grubun gücü, kullanımda olabilecek diğer gruplara bakılmaksızın ayarlanır ve aynı noktanın birden fazla flaş tarafından aydınlatıldığı bir durum için ayarlama yoktur. Bu nedenle, flaşları gruplarken her grubun sahnenin farklı yerlerini aydınlatacak şekilde ayarlanmasına dikkat etmek akıllıca olacaktır.

   Aynı gruptaki diğer tüm flaşlar aynı güç ayarlarını alacaktır.
  1. Perde açılır.
  1. Kamera üzerinde ana kumanda, tüm gruplara 3. adımda karar verilen güç seviyesinde çakmalarını söyleyen başka bir kontrol dizisini ateşler.

  Ön flaştaki dizi gecikmesi çekim eylemi sırasında sorunlara neden olabilir, bu nedenle çekim sırasında flaş öncesi gecikmeyi ortadan kaldıran bir başka yöntemi kullanmak bu olumsuzluğu ortadan kaldırır. Bu yöntem de bir sonraki yazımızın konusu olsun.

  TTL Flaş kullanımı konusunda görüş, öneri ve yorumlarınızı, aşağıdaki “Yorumlar” kısmından bizimle paylaşın.

  NOT:

  Blogumuz takipçilerinden Sayın Orhan Kemal Günay, yazımızın yorumlar kısmında Canon 77D kamerasıyla birlikte kullandığı Godox TT685 flaşın TTL modda ön flaş patlaması yapmadığından bahsetmişti. TTL modunda kullanılan bir flaşın ölçüm için ön patlama yapmaması TTL mantığına ters olduğundan, kendisi Canon teknik yetkilileri ile de görüştü. Sonuç olarak, bazı flaşların ön flaş patlaması yaptığı halde bunun çıplak gözle fark edilemeyebileceğini akılda tutmak gerekiyor.

  Orhan beye katkısı için teşekkür ediyoruz.

  İLİŞKİLİ İÇERİKLER

  TTL ve TTL-BL flaş modları nedir, hangi sahnelerde işe yarar?

  Bu bir teorik çalışmadan çok pratik bir çalışmadır. Bu çalışmada ilgilendiğim ilk şey, karanlık bir arka planda aynı mesafede yer alan basit bir nesneyi çekerken bile TTL ve TTL-BL'nin nasıl farklılaştığını göstermektir.

  Flaş ve paraflaş ışığının yayılım açısı üzerine bir deneme

  Burada anlatılanlar mühendislik merakından yola çıkarak yazıldı. Yazıda bahsi geçen fotoğrafçılara verilen sponsorluklar çerçevesinde fotoğrafçıların çalışmalarına bakılırsa yazılanların bir anlamı yok gibi duruyor. Ancak geometri ile uymayan taraflarının olduğu da aşikâr.

  Ortam ışığını flaş ile dengeleme ipuçları

  Sokakta fotoğraf çekenler olarak yapay ışık kullanmaya burun kıvırırız. Yapay ışık, yani flaş ve paraflaş kullanımını gece, düğün dernek gibi etkinliklerde ya da stüdyoda kullanılması nedense bize daha doğru gelir. Ancak bildiğimiz bir şey gündüz çok sert doğal ışıkta yüzdeki gölgeleri yumuşatmak için yapay ışık kullanımının doğru tercih olduğudur.

  FV Kilidi (Flaş Pozlama Kilidi) nedir, ne zaman kullanılır?

  FV kilidi fotoğrafçılar arasında genellikle az bilinir ya da unutulur ve "AEL" Pozlama kilitleme ile karıştırılır. Ama, flaşlı fotoğraf çekimlerinde bence bir fotoğrafçının en önemli yardımcısıdır. Peki, Flaş pozlama kilitleme anlamına gelen bu FV Kilidi nedir, ne için, ne zaman ve nasıl kullanılır?

  E-POSTA ABONELİĞİ

  Yorum Politikamız: Arthenos.com ekibi olarak tüm okuyucularımızı tartışmalara aktif olarak katılmaya teşvik etsek de, Davranış Kurallarımıza uymayan veya yayınlanan materyalin editoryal standartlarını karşılamayan herhangi bir içeriği Silme / Değiştirme hakkını saklı tutarız.

  Abone ol
  Bana bildir
  guest

  23 Yorum
  Beğenilenler
  En yeniler Eskiler
  Satır içi geribildirimler
  Bütün yorumları göster
  Umut
  Umut
  2 yıl önce

  Hocam biliyormusun flaşın önceden bir defa yanmasını ben hep test için sanoyordum. Bu kadar senedir kullanıyorum bunu bilmiyordum.. emeklerine sağlık iyi ki varsınız..saygılarımla

  Mehmet
  Mehmet
  2 yıl önce

  Simdi tam olarak anlasildi ustad.. hep kafam karisiyordu..tesekkurler

  Ayşenur
  Ayşenur
  2 yıl önce

  Teşekkürler sabahattin bey her zaman ki gibi sade ve anlaşılır.

  ilksenfotografi
  ilksenfotografi
  2 yıl önce

  faceboktaki postunuzdan gordum sitenizi daha once gormedigime uzuldum hemen abone oldum.cok guzel bir siteniz var..emeklerinize saglik…bundan sonra nereye bakıcagim belli artik 🙂

  Gürhan Taşpınar
  Gürhan Taşpınar
  2 yıl önce

  Bir çok kişinin aklındaki sorulara çok net basit cevap olmuş hocam emeklerine sağlık. takipteyiz 🙂 🙂

  Öner BÜYÜKYILDIZ
  Öner BÜYÜKYILDIZ
  2 yıl önce

  Sistemin çalışma mantığını bilmek, hem onu daha verimli kullanmak, hem de kullanırken karşılaşılan sorunlara doğru çözümler bulabilmek için çok gerekli. Sizin yazılarınız bu anlamda tam bir hazine Sebahattin bey. “Şunu şöyle yapın” diyen birçok içeriğe alternatif, “şu şöyle çalışır” tarzı içeriklerinizle fark yaratıyorsunuz.

  Ellerinize emeğinize sağlık.

  Burada hemen aklıma gelen bir soruyu sormak istiyorum müsadenizle; “Flaş ölçüm sistemi, kameraya takılı lensten gelen ve çerçevenin ortasındaki yansıyan ışığı ölçer.” demişsiniz. Bizim netleme noktamız kadrajın tam ortasında değilse, yada netleme ve ışık ölçümünü yapıp sahneyi yeniden kadrajlamışsak flaş ölçüm sistemi yanılır mı?

  Selam ve saygılarımla.

  Öner BÜYÜKYILDIZ
  Öner BÜYÜKYILDIZ
  Yorumun sahibi  Sebahattin Demir
  2 yıl önce

  Çok teşekkür ediyorum Sebahattin bey.

  Telefon çekmeyen, insan olmayan cennet gibi bir doğada önce arkadaşlarımla 2 gün, sonra oğlumla 5 gün kamp yapıp dünya ile tüm bağlantılarımı geçici bir süre kopardıktan sonra yine işbaşı yapıp normal hayata dönmeye, adapte olmaya çalışıyorum. Ben yokken yayınlanan yazılarınızı okuyarak kendime geldim biraz 🙂 Kendimi evimde gibi hissediyorum, özlemişim.

  Cevabınız için teşekkür ederim, bir sonraki yazınızı bekliyorum. Şimdiden ellerinize, emeğinize sağlık.

  Görüşmek üzere.

  orhan kemal günay
  orhan kemal günay
  1 yıl önce
  Makale Puanlama :
       

  Sebahattin Abi merhaba.

  Benim tepe flaşım (Godox TT685) sizin dediğiniz gibi ortamı ölçüm için önden 1 defa çakma yapmıyor.
  Örneğin; AV veya M modundayım. Flaş E-TTL modunda. Yarım deklanşör yaptığım anda flaşın içinden çıkan kırmızı renkli onlarca küçük lazer, çekeceğim konunun ortasında beliriyor ve sönüyor. Sonra tam basıyorum. Flaş patlıyor. Acaba bu bir sorun mu ? Yoksa bu flaş modeline ait bir özellik mi ?

  Makine: Canon 77D

  orhan kemal günay
  orhan kemal günay
  Yorumun sahibi  Sebahattin Demir
  1 yıl önce

  Sebahattin bey merhaba.
  Öncelikle değerli vaktinizi ayırdığınız için teşekkür ederim.

  Kameramın “AV” veya “S“, Flaşımın “ETTL” ve Zoom ayarının “A” modunda olduğundan eminin oldum. Testlerimi zaten bu şekilde yapmıştım.

  Bende Canon 77D türkçe kullanma kılavuzunda şöyle bir şey buldum:

  (pdf sy.404)

  MENÜ – ÖZEL İŞLEVLER
  C.Fn-5 AF-yardımcı ışığının yanması:

  Dahili flaşın AF yardımcı ışığını veya EOS uyumlu harici Speedlite’ın AF yardımcı lambasını etkinleştirir veya devre dışı bırakır.
  0: Açık
  Gerektiğinde AF yardımcı ışığı yanar.
  1: Kapalı
  AF yardımcı ışığı yanmaz. Bu, AF yardımcı ışığının diğer kişileri rahatsız etmesini önler.
  2: Sadece harici flaş etkin
  Bir harici Speedlite takılırsa, gerektiği zaman AF yardımcı ışığı yanar. Fotoğraf makinesinin dahili flaşından AF yardımcı ışığı yanmaz.
  3: Sadece IR AF yardımcı ışığı
  Harici Speedlite takıldığında, sadece kızıl ötesi AF yardımcı ışığı yanar. Bunu, fotoğraf makinesinin küçük flaş patlamaları halinde AF yardımcı ışığı yaymasını istemediğiniz zaman ayarlayın. LED ışığı donanımlı bir EX serisi bir Speedlite kullanıldığında AF’ye yardımcı olması için LED ışığı otomatik olarak yanar.

  NOT: Harici Speedlite’ın [AF yardımcı ışık çakma] Özel İşlevi [1:Kapalı] olarak ayarlanırsa, bu işlevin ayarı geçersiz kılınır ve AF yardımcı ışığı yanmaz.

  En kısa zamanda kontrol edip size dönüş yapacağım. Teşekkür ederim üstadım.

  orhan kemal günay
  orhan kemal günay
  Yorumun sahibi  Sebahattin Demir
  1 yıl önce

  Sebahattin bey merhaba.

  Dün Flaş ve Fotoğraf Makinem ile kapsamlı testleri yaptım.
   
  Godox TT685 flaşın C.Fn
  ayarlarına girdim. AF açıktı. Zaten kapalı durumdayken ölçüm için kullandığı
  kızılötesi lazer ışını yaymıyor.
   
  Bunun haricinde;
  Fotoğraf makinemin (canon
  77d) flaş ayarları bölümünden “Mode E-TTL 2 – Zoom mode Auto” ayarlı. Flaş özel
  işlev ayarları bölümünde “AF yardımcı ışını yayma” Açık. Ayrıca, Canon diğer
  menüsündeki Cihaz özel işlev ayarları bölümünden de kontrol ettim “AF-yardımcı
  ışını yayma” burada da Açık. Bunun dışındaki diğer ayarları da kontrol ettim.
   
  Makinanın tüm ayarlarını
  değiştirdim ışık ölçüm modları, flaş ayarları vs. herşeyi değiştirdim ama bir
  türlü önden flaş çakmıyor.
  Tüm bu testleri mümkün
  olduğunca karanlık ortamlarda yaptım.
  Sanki flaş e-ttl değil de
  manuel ayarlı gibi davranıyor. Ama Fotoğraf makinesi ile flaş arasındaki
  iletişimde bir sorun yok.
   
  Bence bu flaşta, odaklama sırasında önden yardımcı flaş patlatma özelliği yok.
  Sadece kırmızı lazer ışını yayıyor o kadar. Ya da benim makine ile uyumsuz.
   
  Dip not olarak şunu
  belirteyim: Fotoğraf makinemin kendi pop-up flaşında istediğim özellik
  çalışıyor. Yani yarım deklanşör yapınca önden bir tek seferlik flaş patlatması
  yapıyor. Sonra ben ne zaman tam basarsam o zaman 2. Flaşı patlatıyor.

   
  Bilgilerinize.

  orhan kemal günay
  orhan kemal günay
  Yorumun sahibi  Sebahattin Demir
  1 yıl önce

  Öncelikle geç cevap için kusuruma bakmayın Sebahattin bey.

  Flashım TT685C. Versiyon 3.3 (Bu versiyon ile canon 77d desteği geliyor. sitesini kontrol ettim. yani versiyon-cihaz uyumsuzluğu yok. Godox sitesinde v3.3 geliştirmesi ile canon 77d desteğinin geldiği özellikle altı çizilmiş)

  -Cihazım ve Godox flaşım kusursuz bir şekilde E-TTL modu çalışıyor. Detaylı testeleri yaptım. Yani daha önceki konularda anlattığınız üzere E-TTL modunda, cihaz M modda. İso-diyafram-enstantane ne olursa olsun aynı ışık miktarı ile fotoğraf çekebiliyorum. Işık miktarını arttırıp azalmayı ise flaş poz telafisi ile yapıyorum.
  Godox flaşımın manuel modu da kusursuz çalışıyor.
  -Bunun yanında fotoğraf makinesi-flaş iletişiminde de hiçbir sorun yok. Bu kanıya şöyle vardım. Flaş üzerindeki fonksiyon ayarlarından herhangi bir ayarı değiştirdiğimde fotoğraf makinesinin harici flaş bölümü de anında flaşın ayarına geçiyor. Veya bunun tam tersi olarak, fotoğraf makinesi üzerinden herhangi bir flaş ayarını değiştirdiğimde, flaş ekranından da o ayarın anlık olarak değiştiğini görüyorum.

  İlk sorunuza dönecek olursam. Evet flaş karanlık bir ortamda çekim yaptığımda doğru pozlamayı veriyor. Ama zifiri karanlıktan otomatik odaklama yapamıyor. Haliyle fotoğraf çekmiyor. Manuel odaklama ile denemedim.

  Eğer flaş TT685C ise son aklıma gelenler:

  • Canon kameranızın yazılımının güncel olup olmadığını kontrol edin, değilse yeni sürüme güncelleyin.
  • Flaşınızı fabrika ayarlarına döndürün, resetleyin.
  • Flaşınızın pillerini yeni ve hiç kullanılmamış piller ile değiştirin.

  Bu üç maddeyi de yaptım Sebahattin bey.

  İlginiz için çok teşekkür ederim.
  Herhalde bu flaş böyle çalışıyor. Ya da Canon 77d ile bir uyumsuzluğu var. 🙂

  orhan kemal günay
  orhan kemal günay
  Yorumun sahibi  orhan kemal günay
  1 yıl önce

  Sebahattin bey tekrar merhaba.
  Bu işi aldığım destek ve yaptığım testler neticesinde açıklığa kavuşturdum çok şükür.

  Godox flaş böyle çalışıyor. Yani bir sorun veya uyumsuzluk yok.

  Şöyle bir senaryoda;
  Godox Flaş E-TTL modda, Fotoğraf makinesi M veya AV modunda. Lens Manuel Focus da. Ortam ise zifiri karanlıkta. Bu şekilde yaptığım çekimlerde flaş kusursuz bir şekilde doğru ışık miktarını(doğru flaş pozlamasını) yapıyor. (konuya önden bir ışık veya lazer göndermeden)

  Tabi burada akla, “önden patlatma yaparak ölçüm yapmadan nasıl doğru pozlamayı hesaplayabildi?” sorusu akla geliyor.

  Bunun cevabını kesin olarak bilmemekle birlikte bu flaşın (başka markalarda belki bu şekildedir) böyle bir yeteneği var.
  Godox Türkiye teknik destek ekibinden Uğur bey’in dediğine göre; Ölçüm için aslında önden patlatma yapıyor. Ama bu ışık o kadar küçük ve hızlı ki, insan gözü bunu algılamıyormuş. Ancak çok yüksek enstantane hızında video çeken kameralar ile görülebilirmiş. (belki bu konuda sizden bir test çalışması gelir 🙂 )

  AF modda flaştan çıkan kırmızı lazer ışınları ise zaten bildiğiniz üzere, fotoğraf makinesi AF modunda iken odaklamaya yardımcı olmak için konuya gönderilen kızıl ötesi ışınlar.

  Yani makalenize, sizin içinde uygunsa; “Godox gibi bazı flaşlar önden patlatma yapmadan ortam ışığını ölçebilirler” diye istisna ekleyebilirsiniz 🙂

  Orhan Kemal Günay
  Orhan Kemal Günay
  Yorumun sahibi  Sebahattin Demir
  1 yıl önce

  Teşekkürler Sebahattin bey.
  Aslında böyle bir yeteneği var derken, gözle görülür bir patlama yapmasına gerek kalmadan bu işi yapıyor demek istemiştim 🙂

  Sağlıklı günler dilerim.

  Bu makaleyi paylaş

  Sebahattin Demir
  Sebahattin Demir
  Mühendis ama Tıp meraklısı. Seyahat etmeyi seven bir fotoğraf gönüllüsü. Okumayı, araştırmayı, sorgulamayı sever. İnsan ilişkilerine ve saygıya önem verir. Bildiklerini paylaşmaktan mutluluk duyar. "Bilmiyorum" demekten çekinmez. Türkçe yazım kurallarına uymayanlarla arası iyi değildir. Detay profil bilgisi için tıklayınız.

  MANŞET

  POPÜLER İÇERİKLER