TTL Flaş için çekim evreleri

Çoğu fotoğrafçı için TTL ayarlı bir flaş kullanıldığında gerçekleşen bir dizi çekim evresi bazen kafa karıştırıcı olabiliyor. Pozlama alınan noktanın kamera tarafından ölçüldüğü düşünüldüğünde, TTL flaşın bu işlemi nasıl yaptığı sorusu sıkça karşımıza çıkıyor. Bu yazımızda, flaş TTL moda ayarlandığında, çekim aşamasında gerçekleşen evreleri adım adım ve kısa bir şekilde özetlemeyi amaçladım.

-

Aşağıdaki işlem adımlarında, normal iç ortam aydınlatma koşullarında ve kameranın “A” Diyafram öncelikli çekim modunda olduğu varsayılmıştır.

Flaş kameraya takılı olduğunda

TTL flaş kamera üzerindeki flaş kızağına takılıyken flaşlı bir fotoğraf çekildiğinde, sırasıyla aşağıdaki işlemler gerçekleşir:

 1. Flaş, ön flaş dizisini başlatır.
 1. Flaş, ön flaş için bir kez çakar. Flaş ölçüm sistemi, kameraya takılı lensten gelen ve çerçevenin ortasındaki yansıyan ışığı ölçer. Kadrajın tam ortasındaki nesne(ler)in ışık durumuna göre ana flaş aydınlatması için gereken gücü belirler.
 1. Kamera, fotoğraf makinesi ve/veya flaş ünitesi üzerinde ayarlanmış bir flaş telafisi olup olmadığını kontrol eder. Varsa, ana flaş için hesaplanan güç bu flaş telafisi ayarları gözetilerek değiştirilir. Buna kameradaki özel flaş telafisi düğmesi, kamera Poz telafisi EV ayarı ve flaş telafisi ayarı dahildir. Ana flaş için gereken güç çıkışı tespiti artık tamamlanmıştır.
 1. Perde açılır, flaş ana flaşını yakar ve fotoğraf çekilmiş olur.

Flaş kameradan uzakta bir tetikleyici ile kullanıldığında

Flaş kablosuz olarak patlatıldığında bir öncekine göre biraz daha fazla iletişim gerçekleşir. Buradaki adımlar aşağıdaki gibidir:

 1. Kameradaki tetikleyici, üzerlerinde flaş takılı uzaktaki alıcıların her birine bir ön flaş sinyali gönderir ve flaşlar kontrol amaçlı bir kez ateşlenir.
 1. Sistemdeki tüm flaşlar grup sırasında birer birer patlar. Örneğin, önce A grubundaki flaşlar, ardından B grubu ve sonrasında C grubu gibi. Bir grupta birden fazla flaş varsa, bunların hepsi aynı anda patlar.
 1. Akıllı flaş ölçüm sistemleri her gruptan yansıyan ışığı ayrı ayrı okur ve hemen her gruba güç bilgilerini hesaplayıp geri gönderir. Bu sistemin düşündüğümüz kadar akıllı olmadığını unutmayın. Her grubun gücü, kullanımda olabilecek diğer gruplara bakılmaksızın ayarlanır ve aynı noktanın birden fazla flaş tarafından aydınlatıldığı bir durum için ayarlama yoktur. Bu nedenle, flaşları gruplarken her grubun sahnenin farklı yerlerini aydınlatacak şekilde ayarlanmasına dikkat etmek akıllıca olacaktır.

  Aynı gruptaki diğer tüm flaşlar aynı güç ayarlarını alacaktır.
 1. Perde açılır.
 1. Kamera üzerinde ana kumanda, tüm gruplara 3. adımda karar verilen güç seviyesinde çakmalarını söyleyen başka bir kontrol dizisini ateşler.

Ön flaştaki dizi gecikmesi çekim eylemi sırasında sorunlara neden olabilir, bu nedenle çekim sırasında flaş öncesi gecikmeyi ortadan kaldıran bir başka yöntemi kullanmak bu olumsuzluğu ortadan kaldırır. Bu yöntem de bir sonraki yazımızın konusu olsun.

TTL Flaş kullanımı konusunda görüş, öneri ve yorumlarınızı, aşağıdaki “Yorumlar” kısmından bizimle paylaşın.

İlişkili İçerikler

E-POSTA ABONELİĞİ

Sebahattin Demir
Mühendis ama Tıp meraklısı. Seyahat etmeyi seven bir fotoğraf gönüllüsü. Okumayı, araştırmayı, sorgulamayı sever. İnsan ilişkilerine ve saygıya önem verir. Bildiklerini paylaşmaktan mutluluk duyar. "Bilmiyorum" demekten çekinmez. Türkçe yazım kurallarına uymayanlarla arası iyi değildir.

Yorum Politikamız: Arthenos.com ekibi olarak tüm okuyucularımızı tartışmalara aktif olarak katılmaya teşvik etsek de, Davranış Kurallarımıza uymayan veya yayınlanan materyalin editoryal standartlarını karşılamayan herhangi bir içeriği Silme / Değiştirme hakkını saklı tutarız.

Abone ol
Bana bildir
guest
13 Yorum
Beğenilenler
En yeniler Eskiler
Satır içi geribildirimler
Bütün yorumları göster
Umut
Umut
10 ay önce

Hocam biliyormusun flaşın önceden bir defa yanmasını ben hep test için sanoyordum. Bu kadar senedir kullanıyorum bunu bilmiyordum.. emeklerine sağlık iyi ki varsınız..saygılarımla

Mehmet
Mehmet
10 ay önce

Simdi tam olarak anlasildi ustad.. hep kafam karisiyordu..tesekkurler

Ayşenur
Ayşenur
10 ay önce

Teşekkürler sabahattin bey her zaman ki gibi sade ve anlaşılır.

ilksenfotografi
ilksenfotografi
10 ay önce

faceboktaki postunuzdan gordum sitenizi daha once gormedigime uzuldum hemen abone oldum.cok guzel bir siteniz var..emeklerinize saglik…bundan sonra nereye bakıcagim belli artik 🙂

Gürhan Taşpınar
Gürhan Taşpınar
10 ay önce

Bir çok kişinin aklındaki sorulara çok net basit cevap olmuş hocam emeklerine sağlık. takipteyiz 🙂 🙂

Öner BÜYÜKYILDIZ
Öner BÜYÜKYILDIZ
9 ay önce

Sistemin çalışma mantığını bilmek, hem onu daha verimli kullanmak, hem de kullanırken karşılaşılan sorunlara doğru çözümler bulabilmek için çok gerekli. Sizin yazılarınız bu anlamda tam bir hazine Sebahattin bey. “Şunu şöyle yapın” diyen birçok içeriğe alternatif, “şu şöyle çalışır” tarzı içeriklerinizle fark yaratıyorsunuz.

Ellerinize emeğinize sağlık.

Burada hemen aklıma gelen bir soruyu sormak istiyorum müsadenizle; “Flaş ölçüm sistemi, kameraya takılı lensten gelen ve çerçevenin ortasındaki yansıyan ışığı ölçer.” demişsiniz. Bizim netleme noktamız kadrajın tam ortasında değilse, yada netleme ve ışık ölçümünü yapıp sahneyi yeniden kadrajlamışsak flaş ölçüm sistemi yanılır mı?

Selam ve saygılarımla.

Öner BÜYÜKYILDIZ
Öner BÜYÜKYILDIZ
Yorumun sahibi  Sebahattin Demir
9 ay önce

Çok teşekkür ediyorum Sebahattin bey.

Telefon çekmeyen, insan olmayan cennet gibi bir doğada önce arkadaşlarımla 2 gün, sonra oğlumla 5 gün kamp yapıp dünya ile tüm bağlantılarımı geçici bir süre kopardıktan sonra yine işbaşı yapıp normal hayata dönmeye, adapte olmaya çalışıyorum. Ben yokken yayınlanan yazılarınızı okuyarak kendime geldim biraz 🙂 Kendimi evimde gibi hissediyorum, özlemişim.

Cevabınız için teşekkür ederim, bir sonraki yazınızı bekliyorum. Şimdiden ellerinize, emeğinize sağlık.

Görüşmek üzere.

Manşet

Fujifilm X-T200 ve X-E3 karşılaştırması

Fujifilm X-T200 ve X-E3 detaylı karşılaştırması

Fujifilm X-T200 modeline bakıp X-E3 ile karşılaştırıyoruz

EDİTÖRÜN SEÇTİĞİ

Bir Fotoğraf, şehir hatları vapurundaki Çocuk ve Martılar

Bir Fotoğraf, şehir hatları vapurundaki Çocuk ve Martılar

Tüm hücrelerinde hissettiği o sonsuz huzurla Mısır çarşısına doğru yürürken elindeki bozukluklara şöyle bir baktı ve gülümsedi. Dönüşte martıların simit parası çıkmıştı! İçinden mırıldanmaya başladı:

Beni mutlu edecek şey, senin paran değil.
Sıyrıl bütün önyargılarından..
Hoş geldin aslıma!
İşte ben böyleyim.
İşte ben böyleyim…

POPÜLER İÇERİKLER

Diyafram Nedir? Fotoğrafta Diyafram Ayarları

Diyafram Nedir? Fotoğrafta Diyafram Ayarları

Diyaframın kökeni dilimize Fransızca “diaphragme” kelimesinden gelmiştir, İngilizcede "Aperture" olarak tanımlanır ve “açıklık” anlamına gelir.

Fotoğrafta diyafram ayarlarını çekmek istediğiniz sahnenin ne olacağına göre siz belirlersiniz. Fotoğrafınızda nelere etki edeceğini anlamak için okumaya devam edin.
13
0
Düşünceleriniz bizim için önemli. Belirtmek ister misiniz, lütfen yorum yapın.x
()
x