Daha

  Beni şu an kullandığım kameradan neler vazgeçirebilir?

  Her alanda olduğu gibi kamera teknolojisindeki ilerleme de devam edecek, bunu durduramazsınız. Buna inovasyon deniyor. Buna benzer şeyleri 10 yıl önce başka fotoğrafçılardan da duyuyorduk. "Ne var sanki" diyorlardı, "elimdeki kamera bana babamdan kaldı, hala çekiyorum". Eğer kamera üreticileri onları dinlemiş olsaydı, bizler hala 12 MP kameralarla çekim yapıyor olacaktık ve yanımızda büyük ve ağır kamera çantaları taşıyor olacaktık.

  Ben bu ilerlemeler konusunda şahsen çok heyecanlıyım.

  -

  Fotoğraf hobim ile ciddi olarak ilgilenmem yirmi yıl öncesine dayanıyor. Bir Canon SLR ile siyah beyaz film çekmekle başlayan, ardından yine daha kaliteli bir Canon SLR ile devam eden ve devamında Nikon, Fuji, Panasonic, Olympus’un kompak, SLR, DSLR ve aynasız kameralarıyla bugüne kadar devam eden bu serüvenimde en uzun kullandığım seri Nikon DSLR serisi oldu. Bu macera Nikon’un D800 modeli ile başladı, sonrasında D810 ve şimdi de en çok kullandığım ve halen kullanmaktan zevk aldığım kameram olan D850 modeli ile günümüze kadar geldi. Bunun başlıca nedeni, D850’nin halen bile birçok kamera gövdesinden üstün olan özelliklerinin yanısıra, on yıl kadar önce tam kare gövdeye geçmeye karar verdiğimde, radikal bir karar verip Nikon D800 modeliyle birlikte oldukça önemli bütçeli bir Nikon objektif seti yatırımı yapmış olmamdı. Bu kararımdan şimdiye kadar hiç pişmanlık duymadım. Teknolojiyi takip etmeyi, yenilikleri deneyimlemeyi seviyorum. Blogumuzda okuyucularımızı bu yeniliklerden ayrıntılı şekilde haberdar etmek amacıyla, imkanlarım ölçüsünde ekipman değişikliğine gittiğim oluyor. Son aylarda hemen her markanın aynasız modellerinin art arda piyasaya çıkmasıyla ekipman setimde güncelleme yapabileceğimi düşünmeye başladım.

  Ben bu işin profesyoneli değilim ve Profesyonel olmamanın dayanılmaz hafifliği ile kararlarımda yapacağım kritik bir hatanın bana para ve prestij kaybettirme stresini taşımıyorum. Okumayı ve araştırmayı seven biri olarak, şimdiye kadar kullandığım tüm ekipmanlarımın koşullarını oldukça zorladığımı, bu nedenle bu ekipmanların özelliklerini onları kullanan birçok profesyonelden biraz daha iyi bildiğimi söyleyebilirim. Bunun yanında, birçok profesyonelin rüyalarını süsleyen ekipmanlara sahip olmam, o profesyonellerin çekmiş oldukları fotoğrafları büyük bir beğeni ve kıskançlıkla seyretmeme engel olamıyor.

  Geçtiğimiz yılın başlarında başlayan ve adeta bir bombardıman gibi fotoğraf tutkunlarını serseme çeviren yeni model aynasız kamera duyurularından sonra, blogumuzda “Kameralar” kategorisinde bu gövdeler hakkında birçok inceleme yazısı paylaşmıştım.

  Okuduğum yabancı kaynaklı sitelerden Nikon’un bu yıl içerisinde profesyonel bir Z serisi aynasız fotoğraf makinesi daha tanıtacağı anlaşılıyor. Tahminimce bu model Z8 olacak gibi. Bir süre önce paylaştığım Nikon Z7 Detaylı İnceleme yazımı şu paragraf ile sonlandırmıştım;

  Her piyasaya yeni sürülen teknoloji gibi, Nikon Z7’nin de bazı öngörülemeyen sorunlarla karşılaşması her zaman mümkün. Bu da en azından şimdilik D850 için bir avantaj; inanılmaz performansı ve neredeyse yok denilecek kadar küçük olumsuzları ile D850 kendini kanıtlamış bir kamera, hatta bugün piyasada bir numaralı favori DSLR olarak hakettiği konumunu sürdürüyor, en azından benim için bu böyle.

  Nikon Z7 satışa sunulduğu günden buyana birkaç güncelleme aldı ve özellikleri bu güncelleme sayesinde daha da gelişti. Bu gelişmelerden sonra, anons edileceğini tahmin ettiğim Nikon Z8 için bir beklenti listesi oluşturmak istedim. Listedeki beklentilerimi Nikon’un yeni modelinde bulabilirsem, işte o zaman D850 kameram ile vedalaşma zamanı gelmiş olur. Bunlardan önemli gördüğüm bazı olmazsa olmazlar yeni modelde gelmez ise, bu durumda Nikon D850 kameramı ve lens setimi bir süre daha elimde tutup, paralelinde Canon’un yeni EOS R5 aynasız modeli ile ciddi olarak ilgilenmeye başlayabileceğimi düşünüyorum. Canon EOS R5 beklentilerimi tam olarak karşılarsa, Nikon setimi tamamen elden çıkartabilirim. Tabi Sony bu arada bir sürpriz yapıp, çok iyi bir yeni aynasız tam kare anons ederse, oyun bozulur ve tüm planlarım değişebilir! Burada Fuji ve Olympus gibi premier lig oyuncularını unuttuğum düşünülmesin. Zira, her iki markanın profesyonel gövdelerini hali hazırda büyük memnuniyetle ve zevkle kullandığımı, blogumuzda bu deneyimlerimi paylaştığım yazılarımı okuyan dostlarımız yakından bilirler.

  Yeni Nikon Z serisinden beklentilerim

  Canon, yeni R5 modelinde 8K video, çığır açtığını iddia ettiği yeni gövde içi titreşim azaltma IBIS, çift kart yuvası ve 12-20 FPS sürekli çekim hızı gibi etkileyici özelliklerini duyururken, Nikon’un bu çılgın özelliklerle rekabet edebilecek bir kamera yapmak için baskı altında olacağı kesin. Normal dozun bir tık üzerinde bir stres, başarılı sonuçlar için her zaman iyidir ve gereklidir.

  Profesyoneli olmadığımdan ve yüksek çözünürlüklü filmler çekmeyeceğimden, Nikon’un yeni modelinde 8K olup olmamasını çok önemsemiyorum. Maliyetlerin gereksiz şişirilmesi olarak görüyorum bunu. Bunun yerine iki farklı modeli tercih ederdim; Birincisi, video özelliği olmayan standart ve daha ucuz Z8s modeli. İkincisi ise 8K özellikli Z8v pahalı full modeli. Video destekli tek bir model şansım varsa, 12 bit RAW çıkışlı 6K video kaydı alabilmesi benim için yeterli olurdu.

  8K videoda ısrar edilirse, en azından Panasonic’in S1h modelindeki gibi sensörü soğutabilecek bir fan eklenmesi iyi olurdu. 8K video demek, bir süre çekimden sonra sensörü sahanda yumurta yapabilecek kıvama getirmek demek çünkü.

  Nikon’dan çift CFexpress kart desteği de mutlaka bekliyorum.

  Kullanacağı sensörü de merak ediyorum. Eğer Sony’nin 61 MP’lik sensörünü tercih ederse, büyük dosya boyutlarının işlenmesi ve bant genişliği gereklilikleri nedeniyle 12 FPS sürekli çekim hızına ulaşabileceğini pek düşünmüyorum. Mükemmel dinamik aralığa sahip 45 MP BSI CMOS sensör iyi olurdu ve elbette tam zamanlı AE ve AF’yi korurken 14 bit kayıpsız sıkıştırılmış RAW dosyalarıyla 10-12 FPS sürekli çekim hızı… deyip mikrofonu size bırakıyorum sevgili Nikon mühendisleri. Alın size tatlı bir stres kaynağı daha 🙂 Aksiyon fotoğrafçılığı için çok önemli bir sıçrama tahtası olabilecek bu özellikler, Nikon mühendisleri için aşılması gereken büyük bir teknik zorluk olacaktır. Şöyle örnek verirsem belki daha kolay anlaşılabilir: eğer Nikon, saniyede 10-12 kareyi 10 saniye veya daha fazla kesintisiz çekebilecek bir arabellek performansı sunabilirse, spor ve vahşi yaşam fotoğrafçıları için bir oyun değiştirici olabilir. Stresin dozajı artmaya başladı bile…

  Benim olmazsa olmazlarım

  Otomatik odaklama hızı ve doğruluğu benim en önem verdiğim olmazsa olmazım. Bu, benim için sürekli çekim hızından daha da önemli. Nikon’dan, yeni aynasız sisteminde, yüksek hızlı seri çekimlerde de tıpkı bir keskin nişancı gibi, daha doğru ve kararlı otomatik odaklama performansı bekliyorum. Yüze ve göze otomatik odaklama ve fotoğraf ve videoda kayıpsız izleme en azından Sony ve Canon’un eşdeğerinde olmalıdır.

  Geçenlerde değerli dostlarım Fatih Özkadir ve Berkant Sezer ile yaptığımız bir sohbet esnasında onlar da aynı şeyden şikayetçiydiler; fotoğraf makinesi kapatıldığında veya pil değiştirilmek zorunda kalındığında odağı kaybetmek. Bu durumlarda odağın sabit kalmasını veya bırakıldığı yerde olacak şekilde geri çağrılabilmesini isterdim.

  Düzgün bir pil tutucu (battery grip) görmek istiyorum. Nikon Z6 ve Z7’dki gibi olmasın lütfen. Tıpkı DSLR pil tutucularındaki gibi düğmeler ve özellikler tasarlanmalıdır. Daha önce de yaptığı gibi, daha fazla pil ömrü için büyük EN-EL18c pillerini kullanması harika olurdu.

  200 MP ve üzeri görüntü elde etmek için 8-16 görüntü piksel kaydırması, 64-25,600 doğal ISO, 5 eksenli ve Z6 / Z7’den daha gelişmiş gövde içi titreşim azaltma IBIS, Hibrit AF (kontrast + faz algılamalı AF), yüksek çözünürlüklü hareketli dokunmatik ekran, düğmeleri ışıklı ve su ve hava sızdırmaz daha büyük sağlam gövde, USB 3.1 Tip C, GPS, Bluetooth ve Wi-Fi, görüntüleri kopyalamak ve kamerayı kontrol etmek için kararlı bir akıllı telefon uygulaması…

  Tıpkı D780 modelindeki gibi 15 dakikaya kadar ayarlanabilen bir deklanşör süresi olmasını isterim. Böylece kablolu/kablosuz deklanşör tetikleyicilerimize veda edebilirdik.

  Bunlar, elimdeki Nikon D850 tam kare ekipmanımı değiştirmem için, yeni bir kameradan beklediğim olmazsa olmazlarım. Marka bağımlısı değilim, olmak gibi bir zorunluluğum ve niyetim de yok. Burada paylaştığım beklentilerimi sağlayacak herhangi bir marka ve modeli sabırsızlıkla bekleyeceğim.

  Muhtemel soru: “Elinde Nikon D850 gibi bir üst segment kamera varken neden değiştirmek isteyesin?”

  Yazının bu kısmına kadar okuyarak geldiyseniz bu soruyu siz de aklınızdan geçirdiniz, öyle değil mi?

  Cevap veriyorum:

  Her alanda olduğu gibi kamera teknolojisindeki ilerleme de devam edecek, bunu durduramazsınız. Buna inovasyon deniyor. Buna benzer şeyleri 10 yıl önce başka fotoğrafçılardan da duyuyorduk. “Ne var sanki” diyorlardı, “elimdeki kamera bana babamdan kaldı, hala çekiyorum”. Eğer kamera üreticileri onları dinlemiş olsaydı, bizler hala 12 MP kameralarla çekim yapıyor olacaktık ve yanımızda büyük ve ağır kamera çantaları taşıyor olacaktık.

  Ben bu ilerlemeler konusunda şahsen çok heyecanlıyım. En son istediğim şey akıllı telefonların kamera pazarını ele geçirmesi ve yok etmesi. Bu korkum, kamera üreticilerinin uyum sağlamak ve bir şeyleri değiştirmek için yeterince hızlı olmamalarından kaynaklanıyor. Hayatta kalmaları için daha hızlı hareket etmeleri gerekiyor, yoksa bir gün hepsi Kodak ile aynı kaderi paylaşacak…

  Yeni bir kameradan siz neler bekliyorsun? Lütfen düşüncelerinizi aşağıdaki “Yorumlar” kısmından bizimle paylaşın.

  İLİŞKİLİ İÇERİKLER

  Nikon Z6 II İnceleme

  Nikon, D5, D6, D500 ve D850 modelleri ile ortaya koyduğu teknolojik gelişimi “Zxx” serisine aktarmış. Harika bir netleme sistemi, renk doyumu ve iyi bir dinamik aralık ile fotoğrafçının tatmin olmasını sağlıyor. Gerisi ise teferruat olarak kalıyor.

  İki ultra geniş açı: Lumix 7-14mm ve Canon 16-35mm f4L

  "Olmuşken en genişi olsun" diyenlerin tercihi: Ultra geniş açı lensler. Bugün hayata "geniş geniş" bakabileceğiniz iki lensi karşılaştırıyoruz.

  Panasonic Lumix S5 ve 20-60mm incelemesi

  Panasonic Lumix S5 ve kaliteli kit lensi 20-60mm'ye bakıyoruz

  2021 yaz fotoğraf makinesi satınalma rehberi

  2021 yaz tatili için yeni bir fotoğraf makinesi mi düşünüyorsunuz? Kısa öneriler listemize bir göz atın.

  E-POSTA ABONELİĞİ

  Yorum Politikamız: Arthenos.com ekibi olarak tüm okuyucularımızı tartışmalara aktif olarak katılmaya teşvik etsek de, Davranış Kurallarımıza uymayan veya yayınlanan materyalin editoryal standartlarını karşılamayan herhangi bir içeriği Silme / Değiştirme hakkını saklı tutarız.

  Abone ol
  Bana bildir
  guest

  33 Yorum
  Beğenilenler
  En yeniler Eskiler
  Satır içi geribildirimler
  Bütün yorumları göster
  Öner BÜYÜKYILDIZ
  Öner BÜYÜKYILDIZ
  2 yıl önce

  Valla olmasını isteyebileceğimiz tüm özellikleri yazmışsınız siz Sebahattin bey. Bize de bu özelliklerdeki bir kamerayı alabilecek bütçe dilemek kalıyor. Yada bu özelliklerdeki bir kamera duyurulduğunda set değişikliğine giderseniz, elinizdeki setin bazı parçalarına uygun fiyatla talip olmak kalıyor 😀
  Şimdiden her şeyin gönlünüzce olmasını diliyorum.
  Selam ve saygılarımla.

  Mete
  Mete
  2 yıl önce

  Işıklı düğmeler ve AF nin iyileştirilmesi benim için yeterli. 6 ay önce Z6 aldım gelen yeni güncellemelerle benim ihtiyaçlarımın çoğunu karşılıyor. Teşekkürler

  gültekin kuyucular
  gültekin kuyucular
  2 yıl önce

  tutuşta ergonomi
  dediğiniz gibi daha iyi bir af ve odak izleme
  4K video ve 24Mp benim için fazlasıyla yeterli

  Orcun Kucukyalaz
  Orcun Kucukyalaz
  2 yıl önce

  benim tek istegim 4k 60fps. daa iyi takibe hayir demezdim

  Gökalp
  Gökalp
  2 yıl önce

  Bence raw için uğraşmamalılar.
  Vizör gecikmesi olmadan 4K 10 bit dahili n-log video çeksin yeter.
  Ben videocuyum 🙂

  Soner Ali D.
  Soner Ali D.
  2 yıl önce

  Sebahattin hocam hepsinin altına imzamı atarım.
  Ben bunlara bir tek hem yatay hem de dikey olarak eğilebilen bir dokunmatik ekran eklerdim.
  Emeklerinize sağlık

  Muti
  Muti
  2 yıl önce

  manzara fotografi ceken birisi olarak pixel kaydirma ozelligi benim olmazsa olmazim olurdu. normal kalem pille calisan batery grip fena olmazdi. cift kart yuvasi sart. govdenin su anda oldugu gibi kucuk ve hafif kalmasi daha iyi olurdu buyutulmesini istemezdim.

  Güner O. Ertürk
  Güner O. Ertürk
  2 yıl önce

  Daha büyük bir body istemezdim. Z7 zaten çok büyük benim için. Ağırlık isteyenler grip kullansınlar. Diğer tüm özellikler konusunda aynı düşünüyorum.

  cafer aydın
  Yorumun sahibi  Sebahattin Demir
  2 yıl önce

  Sebahattin bey üzülmeyin yalnız değilsiniz büyük gövde konusunda D80-D300S ardından D850 hepsine battery grip taktım. Ağırlığından boyutundan şikayetim yok. Gayet rahatım. Acaba küçük gövdeyle rahat eder miyim?

  Süreyya B
  Süreyya B
  2 yıl önce

  20 veya 24 megapiksel bence yeterli. Çok daha iyi bir ISO performansını tercih ederim. Yanlış anlaşılmasın çok yüksek iso değil. 3200 iso da bile pırıl pırıl fotoğraf versin isterim. sensör piksel sayısı artınca bunu beceremiyorlar. Daha iyi bir otomatik odaklama sistemi ve yalnızca jpeg yerine raw olarak kaydeden gelişmiş bir çoklu pozlama modu fena olmaz.

  Erdal Özgür
  Erdal Özgür
  2 yıl önce

  Sebahattin bey çok teşekkür ederim. Buradan bizim hislerimize tercuman oluyorsunuz. yazdıklarınızın hepsine katılıyorum. nikon mühendilerine bir streste ben yüklüyeyim o zaman – olympus daki pro captur modu gibi bir özellik olursa tadından yenmez 🙂 selamlar

  MEHMET ABASIYANIK
  MEHMET ABASIYANIK
  2 yıl önce

  IBIS ve çift kart yuvası olmazsa olmaz.

  Turgay Seven
  Turgay Seven
  2 yıl önce

  Yazdıklarınıza tamamen katılmakla birlikte, aynasız makineler gibi lensleri de hafif olsa…
  Mesela 70-200 f/2.8 bir lensin 300 gr olduğunu hayal etsek… 😀

  Huseyin Ozbudun
  Huseyin Ozbudun
  2 yıl önce

  Ellerinize sağlık, dediklerinizin çok geç olmadan gerçekleşeceğini düşünüyorum fakat af 50/1.2 veya 85/1.2 umudu farklı bişey. . 😊

  İsmail Yiğit
  İsmail Yiğit
  2 yıl önce

  Öncelikle siteniz benim için bir “derya”, emekleriniz için çok teşekkür ederim. Fotoğraf çekmek benim çocukluk hayalimdi, emekli olunca çok şükür bu hayalimi gerçekleştirdim. Nikon D750 makinem 98 bin shutterda maalesef sensörünün çizilmesi dolayısıyla pert oldu. Elimde ki Nikon lensler dolayısıyla aynasız yerine Nikon’la devam etmeye karar verdim, buna paralel Nikon D810 aldım. Nikon D810 ile çektiğim fotoğrafları görünce niye daha önce almadığım için kendime kızdım. D750’nin açılır ekranı ve wifi özelliği benim için çok önemli özelliklerdi, D810 da olmaması benim için büyük eksiklik. Kıymetli Hocam, sormak istediğim soru; Siz de D810’dan D850’e geçmişsiniz, D810’unu satıp D850 almamı önerir misiniz ? Cevabınız ve fotoğrafçılık camiasına katkılarınızdan dolayı şükranlarımı sunarım…

  M.Zeki Özgen
  M.Zeki Özgen
  1 yıl önce

  Fotoğrafın her dalı için yazılarınız hem doyurucu hem ilham verici,çok teşekkürler.
  Ben amatör bir fotoğrafsever olduğum için yalnızca fotoğraf çekmeye yarayan,video seçeneği olmayan makina taraftarıyım.(Piyasa sanki profesyonel düğün/etkinlik fotoğrafçıları için yenilik yapıyor.)Bu tip bir kamera mecburen bütçe dostu da olacaktır.Özellikleri de ahım şahım olmasına gerek yok.Full ve crop sensör çeşidi olabilir ki daha geniş bütçelere hitabetsin.Aynasızlara hala soğuğum belki tutuculuk ama tozlanma korkum var.(Belki gereksiz bir korkudur),sensör temizlemek korkunç bir deneyim.Üstelik ekran o sentetik haliyle her an arıza potansiyeli taşıyor,dışarıda çekimdeyken düşünülemez bir komplikasyon.Hacım vb.nedeniyle bence beklenir ucuzluğa da sahip değiller…
  Sonuç:Takibi zor bir inovasyon süreci.Bana,gördüğünü inkar etmeyen merceklerle çalışabilen 50X70cm.baskıda kayıpsız resim verebilecek sensörüyle yapmak istediğimi anlayacak bir Fotoğraf! makinası lazım.Filmi erbabı,konusuna uygun cihazlarıyla yapıyor zaten.
  Size ve takipçilerinize esenlikler dilerim.

  M.Zeki Özgen
  M.Zeki Özgen
  Yorumun sahibi  Sebahattin Demir
  1 yıl önce

  Teşekkürler dostum,iyi günler diliyorum.

  Makale yazarı

  Sebahattin Demir
  Sebahattin Demir
  Mühendis ama Tıp meraklısı. Seyahat etmeyi seven bir fotoğraf gönüllüsü. Okumayı, araştırmayı, sorgulamayı sever. İnsan ilişkilerine ve saygıya önem verir. Bildiklerini paylaşmaktan mutluluk duyar. "Bilmiyorum" demekten çekinmez. Türkçe yazım kurallarına uymayanlarla arası iyi değildir. Detay profil bilgisi için tıklayınız.

  MANŞET