18 Eylül 2019 - Çarşamba
Ana Sayfa ÜRÜN İNCELEME Lensler Canon RF Lens Serisi Hayatımıza Giriyor

Canon RF Lens Serisi Hayatımıza Giriyor

2018 yılı fotoğraf camiasında fırtınalı geçiyor. Son aylarda yeni ürün duyuruları peş peşe yağmur gibi geliyor. Benim bildiğim kadarıyla, hiçbir dönemde bu hareketlilik ve yeni ürün sağanağı yaşamamıştık.

-

İlk Tam Kare aynasız kamerası olan EOS R modeli ile birlikte Canon, aynasız sistemleri için dört adet yeni “RF” lensini de aynı anda duyurdu. Bunlardan ikisi, 24-105mm f/4L ve 35mm f/1.8 IS Macro, yeni bir sistem lansmanı için nispeten standart lensler sınıfındalar, ama bunların yanında öyle şaşırtıcı özellikleri olan iki lens var ki, “İşte Canon!” dedirtiyor. Canon RF Lens ailesinin seçkinler kulübü üyesi olan bu lenslerin;

 • Birincisi, şimdiye kadar üretilen lensler arasında, tarihinde en geniş diyafram değerine sahip ilk zum lens olan 28-70mm f/2L,
 • İkincisi ise, 50mm f/1.2L.

Canon EOS R Sistemi için geliştirilen bu dört lensin tümü de özelleştirilebilir kontrol halkalarına sahip.

Canon RF Lens Serisi - 24-105mm f/4L IS USM
RF 24-105mm f/4L IS USM

 

Canon RF Lens Serisi - 35mm f/1.8 Macro IS STM
RF 35mm f/1.8 IS Macro STM

Canon RF Lens Serisi - 28-70mm f/2L USM
RF 28-70mm f/2L USM

Canon RF Lens Serisi - 50mm f/1.2L USM
RF 50mm f/1.2L USM

Şimdi bu etkileyici objektiflerin özelliklerine sırayla bir göz atalım:

Yeni Canon RF Lens Serisi

Canon RF 24-105mm f/4L

Canon’un DSLR fotoğraf makinelerinde en çok kullanılan lensi mevcuttaki 24-105mm f/4L. Bunun başlıca nedeni, Canon’un tam kare fotoğraf makinelerinin birçoğunda bu lensi bir kit objektifi olarak pazarlıyor olması. Yeni RF 24-105mm, aynı odak aralığında, ancak aynasız kameralarda bir kit lens olacak gibi görünüyor.

Bu yeni lens kâğıt üzerinde, Canon’un mevcut 24-105 mm’lik DSLR versiyonuna çok benzer görünüyor, 670 gram yerine 700 gram ağırlığa sahip. Boyutları ise, 83.5 x 107.3 ​​mm ile selefi ile neredeyse aynı boyuttalar. Her iki lensin de, DSLR versiyonunda 13 grupta ve aynasız versiyonunda 14 grupta olmak üzere, 77mm’lik bir filtre çapı ve 18 elementli bir mercek yapısı var. En kısa netleme mesafesi bile hemen hemen aynı, her ikisi de yaklaşık 45cm. Her ikisinin de filtre çapı 77 mm.

Kısacası, eski Canon 24-105mm f/4L hayranıysanız, RF sürümünden de memnun kalacaksınız, beğenmediyseniz yeni sürümü de beğenmeyebilirsiniz! Çünkü, çok benzer tasarım ve kullanım özelliklerine sahipler.

Yeni RF 24-105mm f/4L için USA satış fiyatı 1,099 USD olarak belirlenmiş.

Canon RF Lens Serisi - 24-105mm f/4L IS USM

Özellikler
 • Lens yapımı: 14 grupta 18 eleman
 • Diyagonal görüş açısı: 84° – 23° 20′
 • Odaklama aktüatörü: NANO USM
 • Minimum odaklama mesafesi: 0.45m
 • Görüntü sabitleme: Var, 5 durağa kadar
 • Diyafram bıçakları: 9 adet
 • Filtre boyutu: 77mm
 • Maksimum çap ve uzunluk: Ø83.5 x 107.3 mm
 • Yaklaşık ağırlık: 700g

Canon 35mm f/1.8 IS Makro

Canon RF Lens serisinde açıklanan ve iki sebepten ötürü dikkat çeken tek makro lens, Canon 35mm f/1.8 IS Makro. Birincisi, Canon’un IS görüntü sabitleme sistemine sahip en geniş diyaframlı 35mm lensi; şu anda DSLR’ler için 35mm f/2 IS var, ama hepsi bu kadar. Görüntü sabitleme ile, bu lens seyahat fotoğrafçılığında veya elde makro çekimlerde çok yönlü bir objektif olacak, bu özelliği dahil etmek Canon için çok iyi olmuş.

İkincisi, Canon bu objektife “makro” etiketi vermiş ve bence bu objektifin en önemli özelliliği, en yakın odak mesafesinin 17 cm gibi etkileyici bir değere sahip olması. Bu lensin iyi performans gösterdiğini varsayarsak, çok geniş bir yelpazedeki çekimler için mükemmel bir ekipman gibi görünür.

Seyahat fotoğrafçıları bu yeni 35mm lensin çok hafif ve yalnızca 305 gram olduğunu duymaktan eminim mutluluk duyacaklardır. Bir ek bilgi; Nikon’un yeni açıklanan Z 35mm f/1.8 S lensi 370 gram. Bunların hiçbiri öyle taşımayı zorlaştıracak ağır lensler değil, ama yine de Canon’un lensin ağırlığını etkileyici bir dereceye kadar önceliklendirdiğini gösteriyor.

RF 35mm f/1.8 IS Macro USA satış fiyatı 500 USD olarak belirlenmiş.

Canon RF Lens Serisi - 35mm f/1.8 Macro IS STM

Özellikler
 • Lens yapımı: 9 grupta 11 eleman
 • Diyagonal görüş açısı: 63°
 • Odaklama aktüatörü: Dişli tipi STM
 • Minimum odaklama mesafesi: 0.17m
 • Görüntü sabitleme: Var, 5 durağa kadar
 • Diyafram bıçakları: 9 adet
 • Filtre boyutu: 52mm
 • Maksimum çap ve uzunluk: Ø74.4 x 62.8 mm
 • Yaklaşık ağırlık: 305 g

Canon 50mm f/1.2L

Canon’un yeni aynasız sistemiyle 50 mm’lik bir objektifini duyurması çoğu kişi için beklenen bir şeydi, ancak bu objektifin bir f/1.2 olacağını çok az kişi tahmin edebilirdi!

Piyasada bulunan tam kare f/1.2 lenslerin çeşidi bir elin parmaklarını geçmez. Şimdiye kadar, sadece Canon 50mm f/1.2 ve 85mm f/1.2 DSLR lensler ve bir de şu süper egzotik Canon 50mm f/1.0 objektif vardı, ama şimdi bunlara başka bir lens eklendi.

F/1.2 diyafram açıklığı, f/1.4 diyafram açıklığından biraz geniş, bu da bazı belirli durumlarda bir fark yaratmak için yeterli olabilir. Film yapımcılarının ve özellikle de mümkün olduğunca fazla ışık toplaması ya da son derece ince bir Alan derinliği yakalamaları gereken düşük ışık ve portre fotoğrafçılarının bu lensle yakından ilgileneceğinden eminim.

Canon RF Lens Serisi - 50mm f/1.2L USM

Ancak, Amerika’da 2.299 USD olarak belirlenen satış fiyatı hiç de ucuz değil. Aynı zamanda, ortalama bir 50 mm lensten daha fazla bir ağırlıkta; 950 gram!

Özellikler
 • Lens yapımı: 9 grupta 15 eleman
 • Diyagonal görüş açısı: 46°
 • Odaklama aktüatörü: Halka USM
 • Minimum odaklama mesafesi: 0.4m
 • Görüntü sabitleme: Var
 • Diyafram bıçakları: 10 adet
 • Filtre boyutu: 77mm
 • Maksimum çap ve uzunluk: Ø89.8 x 108.0 mm
 • Yaklaşık ağırlık: 950g

Canon 28-70mm f / 2L

Canon RF Lens serisinin en büyük “vay be” merceği 28-70 mm f/2L, Amerika’da 2,999 Dolara satılacak. Bu fiyat gerçekten pahalı, ancak fiyat buradaki ana başlık değil. Bu objektifi bu kadar ilginç kılan şey, bu aralıkta Sigma 24-35mm f/2’den sonra ikinci f/2 tam kare zum lensi olması ve Sigma ile kıyaslandığında daha büyük bir zum aralığına sahip olmasıdır.

28-70mm f/2, Canon’un 70-200mm f/2.8L lensi ile neredeyse aynı ağırlığa sahip, aralarında yalnızca 50 gram fark var. Bu lens, düğün, portre, belgesel fotoğrafçıları ve video çekenler için tam anlamıyla katil bir lens olacak gibi.

Bu objektif, Nikon’un kısa bir süre önce duyurduğu Z 58mm f/0.95 S manuel netleme lensiyle rakip değiller bana kalırsa, belki sembolik olarak rakip denilebilir. Elbette, her biri farklı bir amaç için idealdir, ancak her ikisi de hem Canon’da hem de Nikon’da yeni aynasız lens dizilerinin yıldızı olmayı hedefliyor.

Canon RF Lens Serisi - 28-70mm f/2L USM

Bu iki lensin, Canon ve Nikon’un yeni mercek yuvalarıyla neler yapabileceğinin yer aldığı yaldızlı manşetleri oluşturmak ve bu yol boyunca dikkat çekmek için yaratıldıklarını düşünüyorum.

Özellikler
 • Lens yapımı: 13 grupta 19 eleman
 • Diyagonal görüş açısı: 75° ila 34°
 • Odaklama aktüatörü: Halka USM
 • Minimum odaklama mesafesi: 0.39m
 • Görüntü sabitleme: Yok
 • Diyafram bıçakları: 9 adet
 • Filtre boyutu: 95mm
 • Maksimum çap ve uzunluk: Ø103.8 x 139.8 mm
 • Yaklaşık ağırlık: 1430g

Sonuç

Canon yine kendisinden beklediğimiz gibi lensler konusunda ciddi çalışmış ve etkileyici ürünler ortaya çıkarmış. Canon RF serisi bu objektiflerin yeni nesil Canon EOS R aynasız kameralarda nasıl bir performans vereceğini bize zaman gösterecek.

Siz de bu konudaki görüş, bilgi ve yorumlarınızı aşağıdaki “Yorumlar” kısmından benimle paylaşın.

Yeni içeriklerden haberdar olmak istiyorsanız hemen abone olabilirsiniz.

Abonelik kaydınız başarıyla alınmıştır.

Bir hata meydana geldi, lütfen daha sonra tekrar deneyiniz.

Sebahattin Demir
Mühendis ama Tıp meraklısı. Profesyonel yönetici. Seyahat etmeyi seven bir fotoğraf gönüllüsü. Okumayı, araştırmayı, sorgulamayı sever. İnsan ilişkilerine ve saygıya önem verir. Bildiklerini paylaşmaktan mutluluk duyar. "Bilmiyorum" demekten çekinmez. Türkçe yazım kurallarına uymayanlarla arası iyi değildir.
avatar
  Abone ol  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bana bildir
H Kahraman
Ziyaretçi
H Kahraman

Wooow çok güzel oyuncaklara benziyorlar.
Yine her zaman ki gibi bu guzel bilgilendirme için teşekkürler …

Seçkin
Ziyaretçi
Seçkin

ek kontrol halkası iyi olmuş. nikon bunu L seri lenslerde yapmıştı . ama fiyatlar cep yakıyor 🙁

Öner BÜYÜKYILDIZ
Ziyaretçi
Öner BÜYÜKYILDIZ

Canon’un duyurduğu yeni ff aynasız gövde ve lensleri kadar ilginç olan, EF lensleri EOS R bayonete çeviren adaptörleri. Bir önceki yazınızda bahsettiğiniz üç farklı adaptörden özellikle filtre yuvalı olan çok ilginç geldi bana. Başka markalarda örneği var mı bilmiyorum.

ÖZEL MAKALE

Tilt-Shift Lens nedir, nasıl çalışır ve ne amaçla kullanılır?

Tilt-Shift Lens nedir, nasıl çalışır ve ne amaçla kullanılır?
Bize şimdiye kadar ne öğretilmişti; Alan derinliğini belirleyen en önemli faktör diyafram açıklığıydı, öyle değil mi? Peki size "f/2.8 diyafram ile fotoğraf çeksek dahi önden arkaya her yer net olabiliyor" desem? Evet olabiliyor!

EDİTÖRÜN SEÇTİĞİ

Yeniden Kadrajlama Tekniği ile Fotoğraflarınızı Geliştirin

Yeniden Kadrajlama Tekniği

Yeniden kadrajlama, ana odak noktasını kullanarak konuya odaklanmak ve elinizi deklanşörden çekmeden konuyu kadrajınızdaki başka bir yere yeniden konumlandırarak ideal kadrajı oluşturup fotoğrafı çekmektir.

POPÜLER İÇERİKLER

Fotoğrafın önemli ve ilgi çekici el sanat dalı: Çömlekçilik

Fotoğrafın önemli ve ilgi çekici el sanat dalı: Çömlekçilik

Anadolu’da çömlek yapımı çok önemli yer tutar. Tarihte çömlek ve çeşitleri günlük hayattan ziynet eşyasına kadar çok değişik kullanıma sahipti. İş fotoğrafa gelip dayandığında bize cazip gelen hala ilkel yöntemlerle bu el sanatını sürdüren yörelerdir. Gökeyüp kadınlarını çömlek yaparken etrafı görmüyorlar. Elleri inanılmaz bir maharetle çömlekleri oluştururken bir taraftan da sizinle, orada olduğunuzu düşünmeden sohbet ediyorlar.
Arthenos | Diyafram nedir, fotoğrafta diyafram ayarları nasıl yapılır, alan derinliği nedir, ISO nedir, perde hızı nedir, doğru pozlama nedir

Diyafram Nedir? Fotoğrafta Diyafram Ayarları

ISO Nedir, Fotoğrafı Nasıl Etkiler?

ISO Nedir, Fotoğrafı Nasıl Etkiler?