Daha
  Ana SayfaFOTOĞRAFÇILIKFlaşlı FotoğrafçılıkFlaşınızı kameranızdan ayırın, fotoğraflarınızda fark yaratın?

  Flaşınızı kameranızdan ayırın, fotoğraflarınızda fark yaratın?

  -

  Yakın zamanda pasaport, kimlik veya vize için biyometrik fotoğraf çektirdiyseniz, muhtemelen fotoğraftaki görüntünüzün en güzel görüntünüz olmadığını fark etmişsinizdir.

  Aslında pozlama oldukça dengelidir, “Fotoğrafçı” bir üçayak kullanmıştır, bu sayede fotoğrafta hiçbir şey odak dışı da değildir. Neden böyle düşünürsünüz? İşte nedeni; büyük olasılıkla, kameraya takılı bir flaşla veya tam önünüzden patlatılan bir ana flaşla aydınlatılmışsınızdır. Çünkü bu fotoğrafın amacı, sanat yapmak değildir; yüzünüzü en doğru şekilde belgelemektir.

  Kamera üzerine takılı bir flaşla çekim yapmanın her zaman kötü bir seçim olduğunu söylemiyorum, bazı özel durumlarda böyle çalışılabilir. Bu yazının amacı; flaşımızı kameramızdan ayırarak kullandığımızda, fotoğraflarımızı geliştirmek için bambaşka bir dünyanın kapılarını açabileceğimizi göstermektir.

  Kameraya takılı flaş kullanırken sorun ne?

  Kameranın lensiyle onun ekseninde patlayan bir flaşla yapılan çekimler bana göre konuyu düzleştirilmiş gibi gösteriyor. Bu durumda gölgeler kayboluyor ve çekim yaptığımız yerden ileriye doğru patlayan düz bir ışık hüzmesi yer alıyor. Sorun da bu zaten, fotoğrafta gölge bulunmuyor. Artık hepimiz gayet iyi biliyoruz ki, gölgeler fotoğrafa boyut ekler ve boyut, fotoğrafı daha güçlü hale getirir.

  Şimdi, yazımın başlığındaki fotoğrafa geri dönün ve çiçeklerin görüntüsüne bir daha bakın.

  O çekimi bir çekim seti oluşturarak iki adet flaş ile gerçekleştirdim. Ana flaşımı bir şemsiyenin arkasından çakacak şekilde, kameramın sağına, çiçeklerin yan tarafına yerleştirdim. Şemsiye, çiçeklerden yaklaşık iki metre uzaklıktaydı. Diğer flaşımı kameramın üzerine taktım ve onu bir dolgu ışığı olarak kullandım. Ana flaşımı 1/4 güce, kamerama takılı dolgu flaşımı 1/32 güce yani ana flaşımdam tam 3 kat daha az ışık verecek şekilde ayarladım. Tamam, bu bir ödüllük fotoğraf değil, amacım çiçekler ve yapraklar arasında güzel bir ton aralığı ve boyut etkisi yakaladığımı göstermekti sadece. 

  Şimdi aynı sahneyi aşağıdaki başka bir çekim ile karşılaştıralım:

  İşte size ehliyet fotoğrafı tarzında bir sonuç! Görüntüdeki çiçeklerin ve yaprakların “daha düzmüş” hissine dikkat edin, ileriye doğru gölgeleri birbirlerinden farklı değiller ve tüm görüntüdeki ton aralığı bir öncekine göre çok daha az. Bu da korkunç bir fotoğraf değil elbette, ama yan aydınlatmalı versiyonu çok daha ilgi çekici değil mi?

  Kamera üzerinde kullanılan flaşın bir başka handikapı ışığımız üzerinde çok fazla kontrol sahibi olmamızı engellemesidir. Bunu kavramak oldukça kolaydır. Önce flaşı kameranıza takın, bu durumda öznenizi tek bir konumdan ve düzlemden aydınlatma yeteneğine sahip olacağınızı göreceksiniz. Şimdi içinizden yine hınzır sorular geçirmeye başladığınızı biliyorum: “Neden tek bir düzlem olsun, bir duvardan veya tavandan sektirebilirim” diyorsunuzdur. Bu çekimi dışarıda, örneğin bir parkta yaptığınızı göreyim. O zaman nereden sektireceksiniz 😉

  Ama flaşınızı kameradan çıkarıp, bir stant veya bank üzerine koyun ve aynı fotoğrafı bir daha çekin, farkı o zaman göreceksiniz.

  Yukarıdaki çekim, flaş kameraya takılıyken ve TTL olarak ayarlanmışken çekilmiştir. 1/160 saniye enstantane hızı beni tüm ortam ışığından kurtardı, bu yüzden bana pozlama için gereken tüm ışığı flaşım sağladı. Fena görünmüyor. Yüzüm gayet iyi pozlanmış, gömleğim iyi görünüyor. Düz ışık ve küçük boyuttan hoşlanıyorsanız bu fotoğraf tamam gibi.

  Şimdi ise şemsiye arkasındaki flaşımı kameramın sağından, bana 45 derecelik açıyla biraz yükseğe yerleştirdim ve üstteki gibi çok daha güzel bir görüntü elde ettim. Gömleğimdeki kırışıklıklara ve yüzümün (bana göre) sağ tarafındaki gölgelere dikkat edin. Bence bu çok daha gerçekçi görünümlü bir fotoğraf, çünkü ışığımı kontrol ederek fotoğrafıma boyut ekledim. 

  Burada şunu eklemek istiyorum, bu yazımdaki fotoğraflara hiçbir işlem uygulamadım ve ışığın yalnızca konuyu vurguladığını göstermek için siyah ve gri bir arka plan kullandım. Asıl amacım bitmiş bir fotoğraf oluşturmak olsaydı, başım ile gri arka plan arasında bir miktar ayrım yapmak için yüzümü biraz farklı şekilde aydınlatırdım. Yine de, gördüğünüz gibi, flaşı kameradan ayrı olarak kullanmak bize inanılmaz bir kontrol sağlıyor.

  Rembrandt mı istiyorsunuz? Işığınızı modelinizin istediğiniz bir tarafına 45 derecelik bir açıyla konumlandırın, konunuzun biraz üstüne getirin ve fotoğrafı çekin, işiniz bitti. Konunuzu arka plandan ayırmanız mı gerekiyor? Işığınızı yan tarafa çekip nesnenin biraz arkasına konumlandırın ve çekimi gerçekleştirin. Bu tip çekim örnekleri, detaylarıyla birlikte çok yakında yayında olacaklar.

  Ayrıca tek bir flaşımız varsa bu, tek bir ışıkla sınırlı olduğumuz anlamına gelmez. Örneğin, pencereden içeriye vuran gün ışığı veya dış ortamdaysak güneş ışığı, flaşımızla birlikte kullanabileceğimiz yardımcı veya bazen ana ışık kaynağımız olabilir.

  Sonuç

  Bu tip çözümler sizi teknik olarak gitmek istediğiniz yere götürecektir. Ancak, olanaklarınız elveriyorsa, bir ışık standı, softbox gibi bir ışık değiştirici / yönlendirici ve şemsiye gibi yardımcı ekipmanlar edinebilirsiniz. Bunlara olanak yoksa, flaşınız önüne koyabileceğiniz beyaz bir A4 kağıt veya aydınger, önüne gerebileceğiniz beyaz ince bir kumaş bile daha iyi fotoğraflar çekmenize yardımcı olacaktır.

  Flaşlar ve flaşlı çekim teknikleri yazılarımız devam edecek. Görüş, öneri ve yorumlarınızı aşağıdaki “Yorumlar” kısmından bizimle paylaşın.

  İLİŞKİLİ İÇERİKLER

  TTL ve TTL-BL flaş modları nedir, hangi sahnelerde işe yarar?

  Bu bir teorik çalışmadan çok pratik bir çalışmadır. Bu çalışmada ilgilendiğim ilk şey, karanlık bir arka planda aynı mesafede yer alan basit bir nesneyi çekerken bile TTL ve TTL-BL'nin nasıl farklılaştığını göstermektir.

  Flaş ve paraflaş ışığının yayılım açısı üzerine bir deneme

  Burada anlatılanlar mühendislik merakından yola çıkarak yazıldı. Yazıda bahsi geçen fotoğrafçılara verilen sponsorluklar çerçevesinde fotoğrafçıların çalışmalarına bakılırsa yazılanların bir anlamı yok gibi duruyor. Ancak geometri ile uymayan taraflarının olduğu da aşikâr.

  Ortam ışığını flaş ile dengeleme ipuçları

  Sokakta fotoğraf çekenler olarak yapay ışık kullanmaya burun kıvırırız. Yapay ışık, yani flaş ve paraflaş kullanımını gece, düğün dernek gibi etkinliklerde ya da stüdyoda kullanılması nedense bize daha doğru gelir. Ancak bildiğimiz bir şey gündüz çok sert doğal ışıkta yüzdeki gölgeleri yumuşatmak için yapay ışık kullanımının doğru tercih olduğudur.

  FV Kilidi (Flaş Pozlama Kilidi) nedir, ne zaman kullanılır?

  FV kilidi fotoğrafçılar arasında genellikle az bilinir ya da unutulur ve "AEL" Pozlama kilitleme ile karıştırılır. Ama, flaşlı fotoğraf çekimlerinde bence bir fotoğrafçının en önemli yardımcısıdır. Peki, Flaş pozlama kilitleme anlamına gelen bu FV Kilidi nedir, ne için, ne zaman ve nasıl kullanılır?

  E-POSTA ABONELİĞİ

  Yorum Politikamız: Arthenos.com ekibi olarak tüm okuyucularımızı tartışmalara aktif olarak katılmaya teşvik etsek de, Davranış Kurallarımıza uymayan veya yayınlanan materyalin editoryal standartlarını karşılamayan herhangi bir içeriği Silme / Değiştirme hakkını saklı tutarız.

  Abone ol
  Bana bildir
  guest

  17 Yorum
  Beğenilenler
  En yeniler Eskiler
  Satır içi geribildirimler
  Bütün yorumları göster
  Güven Kolçak
  Güven Kolçak
  2 yıl önce
  Makale Puanlama :
       

  Sebahattin hocam çok yararlı bir yazı. Fotoğraf örnekleri konuyu tam açıklıyor aslında. Ben sb600 flaşımı 1/4 e ayarlayabildim ama kamera flaşımı 1/32 güce nasıl ayarladığınızı anlayamadım. Bende -0.3 / -0.7 / -1.0 gibi olabiliyor. Makinem D7000. Cevaplarsanız sevinirim.

  Nesrin
  Nesrin
  2 yıl önce
  Makale Puanlama :
       

  Daha çok yeni bir biyometrik fotoğraf çektirdim. fotoğrafçı arkadaş gülme hatta gülümsemeyeceksin dedi kulaklarının her ikisi görünecek beyaz arka plan olacak gözlüğü çıkar saçın kaşlarını örtmeyecek gibi daha çok şey söyledi. Yoksa kabul edilmiyormuş. Gerçektende çıkan resme bakınca yazınızdakilerin hepsi gerçek olmuştu. sanırım sadece bizde değil dünyanın her yerinde böyleymiş 🙂 yazılarınızı örnek oluşturan resimler ile açıklamanız bizim gibi amatörler için çok faydalı oluyor. bilmediklerimizi sizin yazılarınızdan öğrenmek hem eylenceli hemde kolay oluyor. Emeklerinize sağlık

  Habibe
  Habibe
  2 yıl önce

  hocan ne zamandir yeni yazi gelmiyordu bizi her hafta bir kaç yaziya alistirdiniz..merak ediyorduk neredeyse…selam ile….

  Erdal Özgür
  Erdal Özgür
  2 yıl önce
  Makale Puanlama :
       

  Sebahattin bey
  Öncelikle flaşlar konusundaki bu yazılarınız ayrıca size ayrıca teşekkür ediyorum. Flaşımı bu yazılar sayesinde hem öğrendim hem de sevdim. Teşekkür ederim. Benim merak ettiğim bir konu var model olarak kendinizi kullanıyorsunuz yazılarınızda 🙂 mesela bu yazıdaki fotoğrafları nasıl çekiyorsunuz merak ettim 🙂 Selam ve saygılarımla

  Erdal Özgür
  Erdal Özgür
  Yorumun sahibi  Sebahattin Demir
  2 yıl önce

  Modelimiz zaten çok düzgün Sebahattin bey
  Biz bu modelden gayet memnunuz 🙂
  Hem bizler için hazine değerinde yazılar yazıyor hem her sorumuzu cevaplıyor hem modellik yapıyor daha ne olsun. Emeklerinize sağlık bizde hakkınız çoktur.

  Öner BÜYÜKYILDIZ
  Öner BÜYÜKYILDIZ
  2 yıl önce

  Dediğiniz gibi kapalı mekanlarda ışığı tavan, duvar yada benzeri bir yüzeyden yansıtmak en alışılagelmiş yöntem. Açık havada yada aydınlık iç mekanlarda flaş kullanımının gereksiz olduğu gibi bir önyargı ile zaten flaş kullanmayı düşünmüyoruz bile. Oysa ki flaş, sadece fotoğrafa ışık sağlamak için değil, mevcut ışığı kontrol etmek için de kullanılıyor. Haliyle flaş ışığının yönü de çok önem kazanıyor.

  Bu faydalı yazı için teşekkürlerimi sunuyorum Sebahattin bey. Ellerinize sağlık.

  Selam ve saygılarımla.

  Kahraman Ulaş
  Kahraman Ulaş
  2 yıl önce

  Hocam aynı fotoğrafı tavandan veya duvardan yansıtıp çekemezmiydik. Tşk

  FAZIL TOPÇAM
  FAZIL TOPÇAM
  2 yıl önce
  Makale Puanlama :
       

  Merhabalar,
  Hem amatör bir fotoğraf gönüllüsü hem de muhtemelen meslektaşınız olarak paylaşımlarınızı beğeni ile takip ediyorum. Özellikle flaşlar ve flaş kullanım teknikleri hakkındaki sıralı yazılarınızdan oldukça fazla bilgi edindim.
  Paylaşımlarınız için çok teşekkürler,

  mahmut
  mahmut
  2 yıl önce
  Makale Puanlama :
       

  faydalı bilgiler
  teşekkürler

  Bu makaleyi paylaş

  Sebahattin Demir
  Sebahattin Demir
  Mühendis ama Tıp meraklısı. Seyahat etmeyi seven bir fotoğraf gönüllüsü. Okumayı, araştırmayı, sorgulamayı sever. İnsan ilişkilerine ve saygıya önem verir. Bildiklerini paylaşmaktan mutluluk duyar. "Bilmiyorum" demekten çekinmez. Türkçe yazım kurallarına uymayanlarla arası iyi değildir. Detay profil bilgisi için tıklayınız.

  MANŞET

  POPÜLER İÇERİKLER