Ana Sayfa BLOG Kamusal Alanlarda Fotoğraf Görgü Kuralları

Kamusal Alanlarda Fotoğraf Görgü Kuralları

-

Seyahat etmeyi ve gezdiğim yerleri, orada yaşayan insanları fotoğraflamayı seven bir fotoğraf gönüllüsü olarak, insanların ne yaptığımı, kim olduğumu ve çektiğim fotoğrafları nerede kullanacağımı sormalarına alışkınım.

Arada bir, fotoğraflarının çekilmesini istemeyen birisine rastlamıyor değilim. Bu durum, günümüz sosyal medya çağında nadir, ama oluyor.

Bu durumda şu sorular gündeme geliyor: Kamusal alanlarda fotoğraf çekerken – ticari bir amacı olsun veya olmasın – nelere izin verilir? Nelerden kaçınmalısınız?

Uyulması gereken temel kurallar

Kamusal alanda fotoğraf görgü kuralları

Şimdiye kadar fotoğrafını çektiğim onca kişi arasında yalnızca bir tanesi fotoğrafının çekilmesine aşırı tepki gösterdi. Yurtdışında Balkan ülkelerinden birinde gezerken çok güzel bir kompozisyon gözüme çarpmıştı; Burası daha çok yaşlıların rağbet ettiği bir kafeydi. Yüksek bir duvara o ülkenin büyük bir bayrağı asılıydı, sağında ve solunda büyük çınar ağaçları vardı. Bayrağın tam altında dört beş kişi oturmuş sohbet ediyorlardı, ışık çok güzeldi. Beni fark etmişlerdi, gülümsedim ve çok güzel bir ambiyans manasına elimle işaret yaptım, onaylarcasına gülümsediler. Kameramı onlara doğru yönlendirdiğimde içlerinden biri hışımla ayağa kalktı ve anlamadığım şeyler söylemeye başladı. Kameramı hemen indirip yanına gittim, İngilizce bilmiyordu. Kafedeki bir görevli yanımıza geldiğinde nedenini anladım; bu kişi bu bayrak altında fotoğrafının çekilmesini istemiyordu. Diğerlerinin fotoğraflarının çekilmesine itirazları olmadığını yine kafe görevlisinin yardımıyla öğrendim, ama bu kez ben çekmekten vazgeçmiştim. Diğer kişiyi rencide etmek istemediğim için bu fotoğrafı çekmeyeceğimi belirttim. Bu kararımı kafe görevlisi bayanın tercümesiyle öğrendiklerinde benim hangi ülkeden geldiğimi sordular, cevabı alınca içlerinden en yaşlısı ayağa kalktı ve eliyle onayladığını belirten OK işareti yaptı.

Kamusal alanda fotoğraf görgü kuralları

Bunun dışında fotoğrafının çekilmesine kızan başka kimseye rastlamadım. ABD’de kamusal bir alandaysanız ve yalnızca kişisel kullanım için fotoğraf çekiyorsanız, o fotoğraflardan ticari bir kazanç gütmüyorsanız, herhangi bir kişinin fotoğrafını çekebiliyorsunuz. Tabii ki, her kuralın daima bir kaç istisnası çok ince nüansları vardır, iyisi mi izin almak en doğrusu olacaktır.

İfadeleri ve hareketleri okumak

Kamusal alandayken, insanların yüz ifadelerine dikkat ediyorum. Fotoğraflarını çekerken hayal kırıklığına uğramış bir yüz ifadesi görürsem, hemen yanına gidiyorum ve onun önünde çektiğim fotoğrafı siliyorum. Arkalarını dönerlerse fotoğraflanmak istemiyorlar demektir. Bazen fotoğraflarının çekildiğinden haberdar olmayanlar olur veya kalabalığın bulunduğu bir bölgede fotoğraf çekerken, insanların kimi çektiğimi merak ettiklerini bakışlarından anlayabiliyorum. Ortam uygunsa onların da yanlarına gider, çektiğim fotoğrafı onlara gösteririm, çekme amacımı belirtip, istemedikleri takdirde hemen sileceğimi söylerim. Silmemi istemezlerse kartvizitimi veririm ve onlara çektiğim fotoğrafları nerede bulabileceklerini söylerim. Şimdiye kadar bu durumda silinmesini isteyenlerin sayısı iki elin parmaklarını geçmez. Bu kişilerin önemli bir çoğunluğu bayanlar oluyor ve genellikle güzel çıkmamış olduklarını söyleyip sildiriyorlar 🙂

Kamusal alanda fotoğraf görgü kuralları

Çocuklar

Çocuklar söz konusu olduğunda işler daha da zorlaşıyor. Çoğu zaman ebeveynler çocuklarının fotoğraflarının sosyal medyada paylaşılmasını istemiyor. 

Böyle bir durumda, ebeveynlerine fotoğraflarını çekip çekemeyeceğimi soruyorum. Ortam samimiyse, çok sorun olmuyor, yine kartvizitimi mutlaka veriyorum. Çoğu durumda ebeveynler çocuklarının fotoğrafının çekilmesini istemiyorlar.

Kamusal alanda fotoğraf görgü kuralları

Evsizler

Aşağıda anlatacağım olayı “Sokak Fotoğrafçılığı, En Zoru Neyi Arayacağımıza Karar Vermek” başlıklı yazımda yazmıştım, konusu açılmışken burada tekrar anlatmak istiyorum:

Acemilik dönemi ilk yıllarımda Ayvalık’ta Cunda (Alibey) adasına gitmiştim. Cunda sokaklarında fotoğraflarını çekeceğim ilginç insan profillerini gözlemliyordum. Meydanda bu amaçla gezinirken o sırada ezan okunuyordu ve saçı sakalı birbirine karışmış bir Cunda evsizi hırpani, yırtık-sökük kıyafetiyle bir çeşmenin önünde abdest alıyordu. Böyle bir durumda fotoğrafçılık dürtünüz size bu sahneyi kaçırmamanızı emreder. Hemen önünde eğilip, kadrajımı ayarladım, deklanşöre basacağım sırada beni farketti. “Dur!” dedi, “Ne yaptığını sanıyorsun, benden izin aldın mı? Benim bu halimi çekip ne yapacaksın, üstelik iznim olmadan!”. Donup kalmıştım, ne diyeceğimi bilemedim, çok mahçup olmuştum. Özür diledim ve hemen oradan uzaklaştım. Evet, haklıydı. Bu bana çok önemli bir ders oldu, o günden sonra izinleri olsa dahi böyle insan fotoğrafları çekmiyorum.

Bazı fotoğrafçıların evsiz bir kişinin fotoğrafının çekilmek istenmesi durumunda, onlara bunun karşılığında birkaç kuruş vermeyi önerdiklerini okuyorum, duyuyorum. Ben bunu da doğru bulmuyorum, eğer onlara yardım edeceksem gider ederim, bunun karşılığı fotoğrafını çekmek olmamalı.

Belgesel niteliğinde veya farkındalık amaçlı projeler elbette bu söylediklerimin dışındadır. Zaten böyle durumlarda her türlü izinler alınır, gerekli prosedürler uygulanır.

Üzgünüm bu konu için buraya koyacak, çekilmiş fotoğrafım yok.

Dürüst davranmayı tercih ediyorum

Kamusal alanda fotoğrafçılık kurallarına uymak tamamen sağduyuyla ilgilidir. Fotoğraf çekerken kendinizi rahat hissetmiyorsanız, karşınızdaki de aynı şekilde hissedecektir. Arkadaşça davranmaya dikkat ediyorum, yapmacık değil ama, gerçekten. Profesyonel değilim ama profesyonelce davranmaya gayret ediyorum, ama mutlaka eğleniyorum. Profesyonel fotoğrafçı olmamanın dayanılmaz hafifliğinin zevkini çıkarıyorum 🙂

Kamusal alanda fotoğraf görgü kuralları

O gün havamda değilsem, fotoğraf çekmiyorum. Tüm gün boyunca fotoğraf makinemi sırtımdaki çantasından çıkarmadan döndüğüm çok olmuştur. Ve en önemlisi, gerektiği durumlarda o ortamdan uzaklaşmaya hazırımdır.

Sizin bu görgü kuralları hakkında birçok deneyim ve fikriniz olduğuna inanıyorum, bunları aşağıdaki “Yorumlar” kısmından bizimle paylaşır mısınız?

İlişkili İçerikler

5 fotoğraf ile Nikon F100 izlenimlerim…

Tekrar Film kullanmaya döndüğümden daha önce bahsetmiştim. O zaman elimde Nikon N-90 S gövde vardı. Ancak bu gövde Nikon “G” serisi objektiflerde diyafram ayarına imkan tanımıyordu. Ben de gittim teee Nikon’un memleketinden F-100 gövdesinden aldım. Tokyo’dan.

Sokak Fotoğrafı

Sokakta gerçekleşen fotografik eylem, fotoğrafçıyı negatif konuma düşürmeye çok elverişlidir. Dikkatli ve titiz olunsa bile bazen yanlışa düşülebilir. Bıçak sırtı bir ortam olduğu söylense yeridir. Diğer yandan sokakta gerçekleşen fotografik eylem, bir yığın olumsuzluğa parmak basabilir, problemli halleri işaret edebilir, bu itibarla bireysel ve toplumsal duyarlılığa yol açabilir ve hayatın iyileşmesine vesile olabilir.

Eis Tin Poli

Yaşmak Sıyıran, Ahım Şâhım, Tık Nefes, Pan Peter, Otello Kâmil, Merkep Bağırtan, Taka Tuka, Perçemli Kız, Güzel Çalgıcı, Bağrı Yanık, Altıpatlar, Tomtom Kaptan, Karantina, Bayıldım, Aslan Yatağı, Korsan… Nedir bunlar bilir misiniz? Yaklaşık sekiz bin civarındaki İstanbul sokaklarından bazılarının adıdır.

Durun! O düğmeye basmadan önce bir kez daha düşünün

Fotoğraf çekerken birçok kişinin bunu yaptığına defalarca tanık oldum. Kameralarının ekranındaki görüntülere tıklarlar ve hemen parmakları sil tuşuna gider. Hatta bazıları, çeker çekmez şöyle bir bakar ve hemen siler. Ben böyle durumlarda ve neredeyse her zaman aynı tepkiyi veriyorum ve onlara kibarca bunu yapmamaları tavsiyesinde bulunuyorum.

E-POSTA ABONELİĞİ

Sebahattin Demir
Mühendis ama Tıp meraklısı. Profesyonel yönetici. Seyahat etmeyi seven bir fotoğraf gönüllüsü. Okumayı, araştırmayı, sorgulamayı sever. İnsan ilişkilerine ve saygıya önem verir. Bildiklerini paylaşmaktan mutluluk duyar. "Bilmiyorum" demekten çekinmez. Türkçe yazım kurallarına uymayanlarla arası iyi değildir.

Yorum Politikamız: Arthenos.com ekibi olarak tüm okuyucularımızı tartışmalara aktif olarak katılmaya teşvik etsek de, Davranış Kurallarımıza uymayan veya yayınlanan materyalin editoryal standartlarını karşılamayan herhangi bir içeriği Silme / Değiştirme hakkını saklı tutarız.

Abone ol
Bana bildir
guest
Makale Değerlendirme
Makaleyi 5 yıldız üzerinden değerlendirin
Yorum formu, web sitesinde yer alan yorumları takip etmemize izin vermek için Adınızı, e-Postanızı ve içeriğinizi kaydeder. Yorum göndermek için lütfen web sitemizdeki Koşulları ve Gizlilik Politikamızı okuyun ve kabul edin.
5 Yorum
Eskiler
En yeniler Beğenilenler
Satır içi geribildirimler
Bütün yorumları göster
Burak B

Bilgilendirici yazı. Teşekkürler

Seçkin

Çocukların resimlerinin çekilmesinde ben de çok hassas olmak gerektiğine inananlardanım. Çocuğumun fotoğrafının internette benden habersiz gezmesini istemem.

Okyar Atilla

Bir keresinde bir kadın sopayla kovaladı. Bir başka yerde üç kişi (muhtemelen kaçak ya da aranan kişilerdi ve ben de çok doğru bir alanda değildim) etrafımı çevirdi yumrukladı. Hollanda da -senin sevdiğin arabasız köyde- bir İranlı kızın fotoğrafı nişanlısından izin alıp çektim ve kendilerine gönderdim. “İnstagram da yayınlayabilir miyim?” soruma cevap vermedikleri için hala durur. Hoş teşekkür de etmediler ya 🙁

Çocuk fotoğrafı çekerken ben de kesinlikle ebeveynleri ile konuşup fotoğrafları gönderiyorum. Kullanmayı düşündüğüm olursa, o fotoğrafı gösterip nasıl ve nerede yayınlayacağımı söylüyorum.

Ancak tarihe not düşeyim, en güzel kareler de habersiz çekilen “hırsız” kareleridir 🙂

Sevgi ve saygılarımla

Manşet

Piyanist Gülsin Onay

“Beethoven’ı çalarken, farklı bestelerinde, ayrı karakterlerde hissediyorum”

Her zaman, “iyi ki piyanist olmuşum,” diye şükrediyorum. Yoksa Op.111'i, Waldstein'i, Pathetique'i çalma şansından, zenginliğinden ve fırtınaların en coşkulusunu yaşamaktan yoksun kalacaktım! İyi ki doğdun, iyi ki varsın Ludwig, sensiz bir dünya çok eksik olurdu…”
Gülsin Onay - Piyanist

EDİTÖRÜN SEÇTİĞİ

Back Button Focus / AF-ON Tekniği ile Ustalaşın

Back Button Focus / AF-ON Tekniği ile Ustalaşın

Back Button Focus, otomatik netleme işlevini deklanşör düğmesinden alıp kameranın arkasındaki başka bir düğmeye atama işlemidir. Bu yazıyı okuduktan sonra kameranızı daha çok seveceksiniz ve fotoğraf çekmekten çok daha fazla zevk alacaksınız, iddia ediyorum.

POPÜLER İÇERİKLER

ISO Nedir, Fotoğrafı Nasıl Etkiler?

ISO Nedir, Fotoğrafı Nasıl Etkiler?

ISO; fotoğraf makinenizin ışığa duyarlılık düzeyidir. ISO numarası ne kadar düşük olursa ışığa duyarlılık o kadar düşük olur, ISO sayısı arttıkça fotoğraf makinenizin hassaslığı artar.

Tipik olarak ISO değerleri 100-200 (Baz ISO)'dan başlar ve geometrik olarak katları şeklinde artış gösterir. ISO dizisi: 100, 200, 400, 800, 1600, 3200, 6400, 12500, 25000 vb.
5
0
Düşünceleriniz bizim için önemli. Belirtmek ister misiniz, lütfen yorum yapın.x
()
x