Daha
  Ana SayfaBLOGOrmanı Sev, Tabiata Saygı Duy

  Ormanı Sev, Tabiata Saygı Duy

  _

  Kızmıştı. Öfkesini elinde tuttuğu dal parçasıyla toprağı eşelerken çıkarıyordu sanki. Bir yandan mırıldandığını görebiliyordum. Ormanın içinde karşılaşmıştık. Beni görmemiş olması imkansızdı ama görmezden gelmişti. Durup kısa bir süre izleyip seslendim;

  Merhaba

  O da durdu. Tepeden tırnağa süzdü. Arkasından tarttı. Elinde fotoğraf makinası ile ormanın içinde olan birinin biraz kendi gibi olduğunu düşünmüş olmalı ki cevap verdi;

  Merhaba

  Sohbet kapısını aralamıştım. Neden kızgın olduğunu anlayabilmek için hızlıca eşelediği yere göz attım. Plastik ayran bardakları, kullanılmış kâğıt peçeteler, birkaç naylon torba, sandviç kağıtları bana kızgınlığının nedeni hakkında bilgi verdi. Biraz daha geniş alanda göz gezdirdiğimde başka çöpler de gözüme battı.

  Orman, evimin iki sokak ötesindeki sığla ağaçlarının olduğu yer. Buradan başlayıp gölün doğu kıyısını kapsayan sığla ormanının hemen başlangıcında karşılaşmıştık.

  Kolay gelsin

  diyerek sohbeti sürmeye niyetlendim. Zemberekten boşanan yay gibi başladı konuşmaya. Bir yandan eşelediği çöpleri elindeki naylon torbanın içine atıyordu

  Kaymakamla konuşmuştum. Buraya adam yolladı. Ormanı daha birkaç gün önce temizletti. Şu hale bak. Öğrenciler yiyip içip pisletip gidiyorlar. Bu çocuklara ne öğretiyorlar? Neden temiz tutmayı ellerindekileri hemen şurdaki çöp yerine atmayı düşünmezler ki?

  Öfkesi öğrencileri yetiştirenlere yönelmişti. Doğru yöndü ve haklıydı.

  Haklısınız. Ne diyeyim ki. Daha yeni gölü temizlemek için yapılan etkinliğe öğrenciler de katılmıştı…

  gibisinden bir şeyler geveledim.

  Nerelisin?

  Pat diye soruverdi. Elinde fotoğraf makinası ve giyimiyle yerli olmadığımı düşünerek sormuştu. Öyle ya. Bir yabancı neden ormanla ilgilensin ki? Bir süre sonra çekip gidecek.  

  Hacı Halil sokakta oturuyorum. Eki Fethiye yolunu geçer geçmez.

  Yüzünde şaşırma ifadesi varken devam ettim;

  İzmir’den geldik.

  Rahatladı. Öyle ya da böyle yabancıydım. Çok kısa bir süre bakıştıktan sonra ben;

  Siz nerede oturuyorsunuz?

  Elindeki sopayı kaldırıp ormanı ikiye bölen yolu işaret ederek

  Oradaki evlerde.

  dedi. Çoğul kullanmıştı. Gösterdiği yöndeki yol Melisa sokaktı. Oradaki bir grup evden sonra orman göle doğru devam ediyordu.

  Şu tavukları olan kırmız ev mi?

  diye sordum bu sefer.

  O kardeşlerimin evi. Babam hepimize pay vermişti. Üç kardeş ev yaptık. Burada oturuyoruz.

  Sanırım sohbetin kontrolünün bana geçmesine takıldı. Kontrolü ele almak ister gibi sordu;

  Bu ormanın hikayesini biliyor musun?

  Hayır. Bilmiyordum. Zaten o da bilmediğimi biliyordu. Amacı kontrolü ele almaktı. Bu hoşuna gidecekti. Çünkü buranın yerlisi oydu. Ben sonradan gelmiştim. Bıraktım.

  Anlatır mısın? Merak ettim.

  Hikâye anlatıcıları heyecanlı yerde dinleyicinin merakını ve ilgisini sürdürmek için susup derin nefes alır ya da birkaç yudum su içermiş. Kadın iç geçirdi. Lafa başlayıp başlamama tereddüdünü bana yansıttı. Bundan keyif aldığı belliydi. Bu güzel anı birlikte yaşıyorduk.

  Ben onun çocukluğunu bilirim.

  Tarifi zor, ıslığa benzer desem değil bir ses sanki rüzgarla birlikte konuşmuştu. İkimiz de şaşırmıştık. Etrafta bizden başka kimse yoktu. Hem kim hangi yaştaki çocukluğunu bilebilir. Tekrar etrafa göz gezdirdik. Görebildiğimiz bir şey yoktu.

  Biz onun çocukluğunu biliriz

  Ses değişmişti. Biraz yaşlı bir sesti.

  Dedesinin elinden tutarak gelirlerdi. Bizi de dedesi dikmiş ve büyütmüştü. Tıpkı diğer çocukları gibi.

  Ağaçlar… Sığla ağaçları sohbetimize katılmıştı. Belli ki en yaşlısı sözcülük edecekti. Sesin geldiği yönde, sağ tarafımda büyükçe bakır bir tasa benzeyen çukuru çevreleyen ağaçların yapraklarında hareketlenmeler oluyordu.

  Şaşkınlığımız nispeten azalmıştı. Bu sefer kadın, ağacın kaldığı yerden sözü aldı;

  Sanırım seksen yıl kadar önce dedemler buraya yerleşince ormanın koruma ve bakımını ona vermişler. O da adamlarıyla ormanı korumuş ve büyütmüş. Biz de her fırsatta ormana gelirdik bu çukurda su birikir göl olurdu her daim.  

  Bir taraftan benim sağımdaki çukuru elindeki değnekle işaret ediyordu. Söze devam etmesini beklerken;

  Arkadaşlarıyla yazın bu gölde oynarlardı. Biz gölge yapardık. Bakın bir sır vereyim. Konuşmayı da bu çocukları dinleyerek öğrenmiştik.

  diye yaşlı ses devam etti. Bu sefer kadın;

  Bu gölden su bahçemize akardı. Bahçeyi ve ağaçları sulardık.

  Kadın tekrar toprağı eşelemeye ve çöpleri torbaya koymaya başladı. Sohbetin bittiğini anlamıştım. Ağaçlar kadına doğru hafifçe eğilerek dallarını sallayıp yaprakların bir kısmını üstüne dökerek saygılarını sundular.

  Fotoğraflarınızı çekebilir miyim?

  diye ağaçlara sordum. Hepsi dallarını sallayıp

  Evet

  dediler. Kadına

  Görüşmek üzere

  dedim.

  Bir plastik ayran bardağının daha torbaya koyarken cevap verdi,  

  Beklerim.

  İlişkili İçerikler

  E-POSTA ABONELİĞİ

  Yorum Politikamız: Arthenos.com ekibi olarak tüm okuyucularımızı tartışmalara aktif olarak katılmaya teşvik etsek de, Davranış Kurallarımıza uymayan veya yayınlanan materyalin editoryal standartlarını karşılamayan herhangi bir içeriği Silme / Değiştirme hakkını saklı tutarız.

  Abone ol
  Bana bildir
  guest
  4 Yorum
  Beğenilenler
  En yeniler Eskiler
  Satır içi geribildirimler
  Bütün yorumları göster
  Öner BÜYÜKYILDIZ
  Öner BÜYÜKYILDIZ
  1 ay önce
  Makale Değerlendirme :
       

  Bu konu hepimiz için kanayan yara malesef. Çöpler toplamakla bitecek, temizlenecek gibi değil. Yetişemezsiniz de zaten. Çözüm kirletmemek.

  Yazı için teşekkürler Okyar abim.

  Selam ve saygılarımla.

  Güler Samur
  Güler Samur
  1 ay önce
  Makale Değerlendirme :
       

  Merhabalar Okyar bey

  Ormanları ,acımasızca nasil
  Katlettigimizin hikayesini çok güzel
  anlatmışsınız .
  Malesef insanların çoğu ,ormanların hayat olduğunu, onlar sayesinde nefes aldigimizi , bir ormanın 20 ila 200 yil arasında oluştuğunu,orada oldugunuz zaman içinde nasil huzur buldugunuzu,şehrin stresinden uzaklaşıp dinlenmeye gittiginizi ve ormanda fotograf çekerken nasil mutlu olunduğunu bilmiyorlar
  Bazen günlük hayatımızdaki yogunluk nedeniyle ormanlara gidemiyorum .Doga ile bütünleşemiyorum.İşte o zaman doga burnumda tütüyor.
  Dogada fotograf çekerken mutluluktan içim katılıyor sanki .
  Bu duyguyu ancak yaşayanlar bilir

  Saglikli günler dilerim

  Okyar Atilla
  Geçmişte bir ara mühendisti. Şimdi tam zamanlı yönetici, gerçek zamanlı fotoğrafçı. Gündem "Fotoğraf" ise akan suları durdurur. Seyahat denildiğinde kapının önündedir. Klasik müzik ve kitap olmazsa olmazıdır. İki sokak köpeği, muhtelif sayıda kedi ile sürekli temas halindedir. Hızını alamadı mı dağda bayırda bulduğu gerçek köpeklerle konuşur. Sürekli sorgular. Merak ettiği bir konu olursa elinden kimse alamaz. "Bilgi ve sevgi paylaştıkça çoğalır" ilişkilerinin ana fikridir.

  MANŞET

  POPÜLER İÇERİKLER

  4
  0
  Düşünceleriniz bizim için önemli. Belirtmek ister misiniz, lütfen yorum yapın.x
  ()
  x