“Fotoğraflarla Dans” – Osman Ürper ile Sunum ve Söyleşi

-

Sahne zordur. Sinema ve TV gibi değildir. Provalar bittikten sonra sahneden bir şansınız vardır. Doğru hareketi, doğru repliği ve doğru duyguyu aktarmak için bir şansınız vardır. Sahne fotoğrafı çekmek de böyledir. Bir şansınız vardır. Doğru noktada doğru açıyı alıp doğru anda deklanşöre basmanız gerek. Provalarda ise başka zorluk sizi bekler. Sanatçıların sizi görmemesi lazım. Doğal halleri için onlardan biri olup aralarında kaybolmak gerekir.

Bir politikacının sanata ilişkin küçümseyici sözlerine tepki vermek için bir sergiyle yürümeye başlanılan yoldan bahsedeceğiz. Ve bu yolda karşılaşılan Devlet Opera Balesi fotoğrafçısı Haydar Bülbül’ün el vermesi mi demek gerek. Ne dersek diyelim geldiğimiz noktada bir dans fotoğrafı üstadından bahsediyoruz: Osman Ürper…

4 Ocak 2021 tarihinde yeni yıldaki ilk ZOOM etkinliğimizde konuğumuz Prof. Osman Ürper bize sahne sanatlarını fotoğraflandırma konusunda deneyimlerini aktardı ve çalışmalarından oluşan geniş bir görsel şölen sundu. Türkiye’de ve hatta dünyada çok yaygın olmayan bu fotoğraf dalını Türkiye’de bu kadar başarılı yapan ustaların olması fotoğrafa gönül veren tüm fotoğraf gönüllülerini mutlu etti.

Her dakikası estetik kareler ile donatılmış bu keyifli buluşmamızda sahne arkası, dansçılarla ilişkiler, su altında dans fotoğrafı ve kullanılan ekipmanlar gibi konular konuşulurken zamanın nasıl geçtiğini hiç kimse anlayamadı.

Sahne zordur. Sinema ve TV gibi değildir. Provalar bittikten sonra sahneden bir şansınız vardır. Doğru hareketi, doğru repliği ve doğru duyguyu aktarmak için bir şansınız vardır. Sahne fotoğrafı çekmek de böyledir. Bir şansınız vardır. Doğru noktada doğru açıyı alıp doğru anda deklanşöre basmanız gerek. Provalarda ise başka zorluk sizi bekler. Sanatçıların sizi görmemesi lazım. Doğal halleri için onlardan biri olup aralarında kaybolmak gerekir.

Perdeler Yaşama, Yaratıcılığa ve Sanata Açılır…

Haydar Bülbül ile hızlanan adımlara Muzaffer Evci’de (kendisini Arman Esen Dans akademisi vasıtası ile tanımıştım) eşlik etmeye başlar. İlerleyen zaman içinde dans üzerine çalıştığı belgeseli “Sahnelerdeki tutku” adıyla kitaplaştıracak ve arkasından başka eserler de gelecektir.

Artık dansa gönül verenlerle karşılaşmalar sıklaşmıştır. Tabii bu da yoğun fotoğraf çalışmalarına ve sergilere ön ayak olacaktır.

Dans fotoğrafçılığının kötü yanı pratik yapma imkanınızın hemen hemen hiç olmaması ya da çok az olmasıdır. Provada gördüğünüz bir an sahnede farklılaşabilir. Buna hazırlıklı olmak mümkün değildir ne yazık ki…

Buluşmamızı toplamda 1,5 saatte bitirmeyi hedeflemiştik ama Osman Ürper, katılımcılar ve Arthenos ekibi olarak o kadar keyif aldık ki oturum süresi 2 saati geçti.

Söyleşinin tamamını başlıktaki videomuzdan veya Youtube kanalımızdan izleyebilirsiniz.

Osman Ürper özgeçmiş

Fotoğrafa 1992 yılında başlayan Osman Ürper, fotoğraf çalışmalarında içerik olarak sahne sanatları, sualtı, doğa, insan, geleneksel yaşam gibi konulara ilgi duymaktadır.  “Avrupa’dan İzlenimler”, “Kaçkarlar’da Trans”, “Sonbahar Coşkusu”, “Nocturn”, “Paylaştığım Anlar”, “Mardin’in Sihrine Yolculuk”, “Dans Fotoğrafları”, “Sulawesi İzlenimleri” ve “Dinmeyen Acı, Bitmeyen Matem” adlı projeksiyon gösterileri ve “ARKAYÜZ”, “Nefis/Nefs”, “Dansa Dair”, “Anadolu’nun Renkleri”, “301” ve “Yüz Yüze” isimli sergilerini yurtiçi ve yurtdışında farklı şehirlerdeki kültür sanat ortamlarında sundu.

Fotoğraf üzerine düzenlenen seminer, söyleşi ve panel gibi toplantılara konuşmacı olarak katıldı. Türkiye’nin ilk internet yayınlarından biri olan fotografya.net dergisinin editörlüğünü yaptı. Teknoloji Televizyonu için dijital fotoğrafla ilgili “Aydınlık Oda” isimli tv programını hazırladı. “Dijital Teknoloji Çağında Reklam Fotoğrafçılığı” isimli kitabı Say Yayınevi tarafından yayımlandı. “Fotoğraflarla Dans” kitabı ise İlke Yayınevi tarafından yayımlandı. İstanbul Fotoğraf Müzesi’nin tarih şeridini hazırladı. Fotoğraf Sanatı Kurumu tarafından düzenlenen 3. ve 4. Ankara Fotoğraf Günlerinin düzenleme komitelerinde görev aldı. İFSAK tarafından düzenlenen 1. Uluslararası İstanbul Fotoğraf Bienalinin düzenleme komitesinde yer aldı. 15. Uluslararası Marmara Sualtı Görüntüleme Festivalinin başkanlığını yürüttü. Fotoğraf Sanatı Kurumu, FOTOGRAFMETRE, BÜFOD ve FRİZE fotoğraf derneklerinin onur üyesidir. Halen Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Fotoğraf Bölümünde öğretim üyesi olarak görev yapmaktadır.

E-POSTA ABONELİĞİ

Okyar Atilla
Geçmişte bir ara mühendisti. Şimdi tam zamanlı yönetici, gerçek zamanlı fotoğrafçı. Gündem "Fotoğraf" ise akan suları durdurur. Seyahat denildiğinde kapının önündedir. Klasik müzik ve kitap olmazsa olmazıdır. İki sokak köpeği, muhtelif sayıda kedi ile sürekli temas halindedir. Hızını alamadı mı dağda bayırda bulduğu gerçek köpeklerle konuşur. Sürekli sorgular. Merak ettiği bir konu olursa elinden kimse alamaz. "Bilgi ve sevgi paylaştıkça çoğalır" ilişkilerinin ana fikridir.

Yorum Politikamız: Arthenos.com ekibi olarak tüm okuyucularımızı tartışmalara aktif olarak katılmaya teşvik etsek de, Davranış Kurallarımıza uymayan veya yayınlanan materyalin editoryal standartlarını karşılamayan herhangi bir içeriği Silme / Değiştirme hakkını saklı tutarız.

Abone ol
Bana bildir
guest
7 Yorum
Beğenilenler
En yeniler Eskiler
Satır içi geribildirimler
Bütün yorumları göster
Yasar Aykac
Yasar Aykac
3 ay önce
Makale Değerlendirme :
     

Arthenos klasiği olarak güzel bir konu ve yetkin bir konuşmacı 🙂 Anafod derneği sayfasında paylaştım duyuru olarak, Dernek zoom toplantı günleri Salı olduğundan çakışmıyor, derneğimizden de ilgili arkadaşlar katılacaklardır.

Sevgiler.

Öner BÜYÜKYILDIZ
Öner BÜYÜKYILDIZ
3 ay önce
Makale Değerlendirme :
     

Ben katılırım 🙂

hulki muradi
3 ay önce

Atilla Bey,
Merhaba.
Osman Ürper söyleşisine ben katılırım..
Sevgiler
Hulki Muradi

Ertan Öztürk
3 ay önce
Makale Değerlendirme :
     

Bakalım bu hafta neler öğreneceğiz…

Manşet

Fujifilm X-T200 ve X-E3 karşılaştırması

Fujifilm X-T200 ve X-E3 detaylı karşılaştırması

Fujifilm X-T200 modeline bakıp X-E3 ile karşılaştırıyoruz

EDİTÖRÜN SEÇTİĞİ

Bir Fotoğraf, şehir hatları vapurundaki Çocuk ve Martılar

Bir Fotoğraf, şehir hatları vapurundaki Çocuk ve Martılar

Tüm hücrelerinde hissettiği o sonsuz huzurla Mısır çarşısına doğru yürürken elindeki bozukluklara şöyle bir baktı ve gülümsedi. Dönüşte martıların simit parası çıkmıştı! İçinden mırıldanmaya başladı:

Beni mutlu edecek şey, senin paran değil.
Sıyrıl bütün önyargılarından..
Hoş geldin aslıma!
İşte ben böyleyim.
İşte ben böyleyim…

POPÜLER İÇERİKLER

Diyafram Nedir? Fotoğrafta Diyafram Ayarları

Diyafram Nedir? Fotoğrafta Diyafram Ayarları

Diyaframın kökeni dilimize Fransızca “diaphragme” kelimesinden gelmiştir, İngilizcede "Aperture" olarak tanımlanır ve “açıklık” anlamına gelir.

Fotoğrafta diyafram ayarlarını çekmek istediğiniz sahnenin ne olacağına göre siz belirlersiniz. Fotoğrafınızda nelere etki edeceğini anlamak için okumaya devam edin.
7
0
Düşünceleriniz bizim için önemli. Belirtmek ister misiniz, lütfen yorum yapın.x
()
x