Ana Sayfa BLOG Özcan Çeltikli Anısına...

Özcan Çeltikli Anısına…

-

“Güzel insanlar kasabalara ara sıra uğrarlar, büyük şehirlerde ise sessizce kaybolurlar”

demişti bir arkadaş. O güzel insan, kasabanın sokak fotoğrafçısı, “Sokaklarının çocuğu”ydu, Lüleburgaz’ın “girilmez” denen Roman sokaklarının bile. Düşlediği dünyayı, yaşamıyla adım adım özetledi kentin sokaklarında.

Romanların “En kral adamı”ydı. Köylerde, bisiklet yollarında, Kırkpınar’ın davullarında, ‘Hıdrellez’in alımlı kızlarında’, Kakava’nın ‘Çingene Zamanın’da, Pavli’nin Pomakları’nda, Edirne’nin bandosunda, Trakya Oda Orkestrası’nda, Kırklareli’nin ince sazında, Burgaz’ın zurnacı Ahmet’inde hep karşılaşırsınız onunla.

Hiç değişmeden geliştirdi kendini. Remarque ile insanları sevdi, Poe ile bir bardak çayı. Bach ile klasikten, Garbarek ile cazdan, Karaindrou ile ‘komşu’dan, Erkan Oğur, Neşet Ertaş, Pentagram, Nazım ve Şükrü Erbaş ile ne kadar da bizdendi. Boyun eğmeden zamandaki yolculuğunda karşılık buldu.

Cemal Süreya’nın, “hüzünlü şarkılar kadar hüzünlü” adam, “bütün çocukların kırmızı elmalar gibi gülüşündeki” sevinçli çocuk, Roman’ın kahkaha dolu anlarında Roman’dı…

“Gözlerini bir kente bağışlayarak” aramızdan ayrıldı. Onu tanıyan her insanda güzel ve sıcak anılar, derin izler bırakarak. Onu tanıyan her insanda güzel ve sıcak anılar, derin izler bırakarak…

Sevgili Özcan’ı, aramızdan ayrılışının 3. yılında, Eleni Karaindrou’nun Vals’ini dinlerken, O’nu bir kez daha düşünelim…

İlişkili İçerikler

E-POSTA ABONELİĞİ

Vahit Akça
1960 Aksaray doğumlu. İlk, orta ve lise’yi Lüleburgaz’da okudu. 1974-1979 İlk çizgi ve fotoğraf denemeleri. Lüleburgaz. 1988 Marmara Üniversitesi, Güzel Sanatlar Fakültesi, Grafik Bölümü'nü bitirdi. İlk karikatürleri 90’lı yılların başında İstanbul'da Sokak Dergisi’nde kısa bir süre yayınlandı. 1994'ten 2009'a Lüleburgaz Görünüm gazetesinde karikatürleri yayınlandı. 2003-2009 Evrensel Gazetesi’nde karikatürleri yayınlandı. 2008'den 2014’e dek Çağımızda Hukuk ve Toplum dergisinde hukuk makalelerine karikatürler çizdi. Bazı yerel mizah dergilerinde karikatürleri ve ayrıca karikatür ve mizah sitelerinde siyaset, bilim, sanat, edebiyat, hukuk, çevre, su ve futbol konularında karikatür destekli tefrikalar ve yazıları yayınlandı. Periyodik olmayan sürelerde yeni e Dergisi’nde çizimleri yayımlanıyor. Hukuk, Çevre, İşsizlik, Siyaset, Portreler ve Futbol başlıkları altında karikatür albümleri hazırlıyor. 2010 yılında reklam sektöründen emekli oldu. Halen, yayın grafiğiyle uğraşıyor. İllustrasyon ve kaligrafiye yönelik çalışmaların yanı sıra bir yayınevi için Uygarlık Tarihi ve Antik Kentler üzerine kitap kapakları ve kitap tasarımı yapıyor. Akça’nın, Pavli Panayırı yazısı 2000’li yılların başında Evrensel Kültür Dergisi’nde Özcan Çeltikli’nin fotoğraflarıyla birlikte yayınlandı. Yine aynı dönemde Pavli Panayırı başlıklı yazı, kendi fotoğraflarıyla Cumhuriyet Dergi’de yayımlandı. Fotoğraflarını; Trakya projeleri (Trakya Panayırları, Kakava, Hıdrellez, Kırkpınar, Pomaklar ve Çingeneler adı altındaki albüm çalışmaları için ve Trakya Çevre (Ergene, Taşocağı İşletmeleri, Nükleer ve Termik Santraller), İğneada Longozları ve Dupnisa Mağarası tanıtımları için bir çevre kuruluşu ile birlikte başlayacak projelerin hazırlığı için arşivliyor. Bu çalışmalarından biri 2021 yılı ortalarında “Pavli” adıyla oluşturacağı bir Gezi Fotoğraf Kitabı... 2015’den bu yana 500px’de fotoğraflarını paylaşıyor. Fotoğrafları daha çok insan odaklıdır. Vahit Akça evli ve bir çocuk babasıdır.

Yorum Politikamız: Arthenos.com ekibi olarak tüm okuyucularımızı tartışmalara aktif olarak katılmaya teşvik etsek de, Davranış Kurallarımıza uymayan veya yayınlanan materyalin editoryal standartlarını karşılamayan herhangi bir içeriği Silme / Değiştirme hakkını saklı tutarız.

Abone ol
Bana bildir
guest
Makale Değerlendirme
Makaleyi 5 yıldız üzerinden değerlendirin
Yorum formu, web sitesinde yer alan yorumları takip etmemize izin vermek için Adınızı, e-Postanızı ve içeriğinizi kaydeder. Yorum göndermek için lütfen web sitemizdeki Koşulları ve Gizlilik Politikamızı okuyun ve kabul edin.
4 Yorum
Eskiler
En yeniler Beğenilenler
Satır içi geribildirimler
Bütün yorumları göster
Öner BÜYÜKYILDIZ

Allah rahmet etsin…

Okyar Atilla

Vahit ile tanışmama vesiledir. Hayatta değilken bile insanların bağ kurmasına sebep olduğunu söylemem yanlış olmaz. Özcan için daha önce bir yazıyı Vahit kaleme almıştı. Yine Vahit’in çabasıyla Pavli’de açılan sergiye iki fotoğrafımla katılmıştım. Yani Özcan ile karma sergi bile açmıştık.

Yaşar Kemal ile noktayı koyayım: O iyi insanlar güzel atlara binip çekip gittiler.

Allah’ın rahmeti üzerlerine olsun…

ismail gunduz
Makale Değerlendirme :
     

Allah rahmet eylesin. Güzel insandı..

Ahmet Güdücüoğlu
Makale Değerlendirme :
     

Vahit Arkadaşım Özcan’ı çok güzel anlatmışsın.O fotoğrafa kimlik kazandıran bir savaşcıydı.Allah rahmet eylesin, mekanı cennet olsun.

Manşet

1 Mart 2021 Arthenos Zoom TV

Flaş Gecesi

1 Mart 2021 Pazartesi akşamında Zoom kanalımızda, flaşlar ile ilgili bol detaylı, bol görselli, ilginç konularla Arthenos ailesi olarak birlikteydik. Diğer tüm etkinliklerimiz gibi, katılmak isteyen herkese açık olan bu etkinliğimize katılan değerli fotoğrafsever dostlarımıza teşekkür ediyoruz.

EDİTÖRÜN SEÇTİĞİ

Yeniden Kadrajlama Tekniği ile Fotoğraflarınızı Geliştirin

Yeniden Kadrajlama Tekniği

Yeniden kadrajlama, ana odak noktasını kullanarak konuya odaklanmak ve elinizi deklanşörden çekmeden konuyu kadrajınızdaki başka bir yere yeniden konumlandırarak ideal kadrajı oluşturup fotoğrafı çekmektir.

POPÜLER İÇERİKLER

Diyafram Nedir? Fotoğrafta Diyafram Ayarları

Diyafram Nedir? Fotoğrafta Diyafram Ayarları

Diyaframın kökeni dilimize Fransızca “diaphragme” kelimesinden gelmiştir, İngilizcede "Aperture" olarak tanımlanır ve “açıklık” anlamına gelir.

Fotoğrafta diyafram ayarlarını çekmek istediğiniz sahnenin ne olacağına göre siz belirlersiniz. Fotoğrafınızda nelere etki edeceğini anlamak için okumaya devam edin.
4
0
Düşünceleriniz bizim için önemli. Belirtmek ister misiniz, lütfen yorum yapın.x
()
x