Ana Sayfa BLOG Zoom Buluşmaları - Özcan Yaman ile 1980lerde Beyoğlu

Zoom Buluşmaları – Özcan Yaman ile 1980lerde Beyoğlu

-

Arthenos’ta çevrimiçi buluşmalara 26 Ekim’de Okyar Atilla ile başlamıştık, 9 Kasım 2020’de Özcan Yaman ile devam ettik. Özcan Yaman bize iki sunum yaptı. Bunlardan ilki Yaman’ın 80lerde yaşadığı mahallede çektiği aile ve gelin-damat fotoğrafları, ikincisi ise Mimar Sinan Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi’nde 70lerin sonu ve 80lerin başında öğrenciyken çektiği Beyoğlu fotoğraflarından oluşuyordu. 40 yıl önceden gelen bu nostalji, bazı katılımcılara Beyoğlu’nun eski kokusunu bile hatırlattı 🙂 Sadece binalar ve sokaklar değil, insanı ve yaşamı belgelemek, o belgelere 40 yıl sonra bugünün gözüyle bakmak çok değişik bir tecrübe oldu.

Söyleşide katılımcıların sorduğu sorular konuyu fotoğraf sanatının bulunduğu yer, fotoğrafçılık sanatı fakültelerinin içinde bulunduğu durum, dünya ekonomi ve siyasetinin fotoğrafa etkisi gibi çok farklı yerlere de taşıdı. Özcan Yaman ve katılımcıların yorumları ve tecrübelerini dinlemek Arthenos ekibi olarak bize çok keyif verdi. Söyleşiden sonraki geri bildirimler de çok olumluydu, ki Arthenos olarak böyle dolu dolu, içten söyleşilere aracı olabilmek bizi ayrıca mutlu ediyor.

Bu keyifli söyleşiyi kaçıranlar için söyleşinin Youtube bağlantısı aşağıdadır.

Not: Söyleşi sırasında iletişim hatlarında yaşanan geçici problem nedeniyle, söyleşinin ilk 3-4 dakikasında bazı kesilmeler oldu, ama sonrasında normal akışına döndü. Keyifli seyirler…

Söyleşideki sunumlara aşağıdaki bağlantılardan ulaşabilirsiniz:
Şehre Akın
Beyoğlu, 1982

İlişkili İçerikler

Zoom Buluşmaları – Ürün Fotoğrafçılığının Görünmeyen Yüzü

23 Kasım 2020, Pazartesi günkü konuğumuz FH Prodüksiyon sahibi, profesyonel fotoğrafçı Fatih Özkadir'di.

Birçok önemli markaya ürün fotoğrafçılığı hizmeti sunan Fatih Özkadir, ürün fotoğrafçılığına farklı bir açıdan bakmamızı sağladı ve "Ürün Fotoğrafçılığının Görünmeyen Yüzü"nü bizlere aktardı. Söyleşimizde, ürün fotoğrafçılığını göz önünde olmayan tüm süreçlerinin üzerinde durulduğu keyifli bir akşam geçirdik.

Arthenos Zoom Buluşmaları Başladı

Zoom bizi bekliyor…
Bi buluşmaya ne dersiniz?

Soruya geniş haliyle bakarsak;
"Teknolojiyi kullanarak blog okuyucularımız ve arkadaşlarımızla neden bir araya gelmiyoruz?"

Açalım bilgisayarları veya telefonları, görüşelim konuşalım, fikirlerimizi çalışmalarımızı paylaşalım.

E-POSTA ABONELİĞİ

Ertan Öztürk
X tarihinde doğdum Y tarihinde öleceğim. Bu iki an arasında insanlara bildiklerimi aktarmak istiyorum. Şu anda Norveç’te yaşıyorum. Yedisi uzun süreli olmak üzere 12 ülkede çalıştım. Proje yönetimi, nicel (quantitative) risk analizi, iş planı, maliyet analizi, projede iş takibi (ilerlemesi), fotoğraf, bisiklet, Uzay Yolu 😊 gibi konularda bildiğim kadarıyla yardımcı olabilirim; konuyu bilmesem bile beraber araştırıp öğreniriz. Olabildiğince düzgün yazmaya çalışırsanız iyi anlaşırız.

Yorum Politikamız: Arthenos.com ekibi olarak tüm okuyucularımızı tartışmalara aktif olarak katılmaya teşvik etsek de, Davranış Kurallarımıza uymayan veya yayınlanan materyalin editoryal standartlarını karşılamayan herhangi bir içeriği Silme / Değiştirme hakkını saklı tutarız.

Abone ol
Bana bildir
guest
Makale Değerlendirme
Makaleyi 5 yıldız üzerinden değerlendirin
Yorum formu, web sitesinde yer alan yorumları takip etmemize izin vermek için Adınızı, e-Postanızı ve içeriğinizi kaydeder. Yorum göndermek için lütfen web sitemizdeki Koşulları ve Gizlilik Politikamızı okuyun ve kabul edin.
2 Yorum
Eskiler
En yeniler Beğenilenler
Satır içi geribildirimler
Bütün yorumları göster
Öner BÜYÜKYILDIZ
Makale Değerlendirme :
     

Sunumu için Özcan bey’e ve tüm katılımcılara teşekkürlerimi sunuyorum. Bir sonraki söyleşiyi sabırsızlıkla bekliyorum.

Okyar Atilla

Güzel ve keyifli bir toplantı oldu. Zamanın nasıl geçtiğini anlamadık.
Özcan Bey’e teşekkürler…

Manşet

Sanat

Sanat

Haluk Uygur'un Zoom toplantısında derinliği olan bir sohbetine katıldım. “Şahsımı tanıtıda övgüden biraz rahatsız olurum, beni ben yapan hatalarımdır, atlamamalı” derken, hatalarımızın utanç abidesi değil, tecrübe ve bilincin temeli olduğunu ortaya koymasının unutamam. “Sergilenen eserleri anlamadıktan ve anlatamadıktan sonra; müzeleri gezmenin, çocukları müzelere götürmenin hiçbir anlamı olmayacağını” görene saygı duyulur.

EDİTÖRÜN SEÇTİĞİ

Fotograf çekmek mutlu ediyor

Fotoğraf Çekenler Daha Mutlu Oluyor

Fotoğrafçılar mutlu insanlar. Bunu ben demiyorum, Amerikan Kişilik ve Sosyal Psikoloji Dergisi tarafından yayımlanmış kapsamlı bir çalışma söylüyor. "Fotoğraf çekin, her şeyden daha fazla keyif alacaksınız" diyor.

POPÜLER İÇERİKLER

Diyafram Nedir? Fotoğrafta Diyafram Ayarları

Diyafram Nedir? Fotoğrafta Diyafram Ayarları

Diyaframın kökeni dilimize Fransızca “diaphragme” kelimesinden gelmiştir, İngilizcede "Aperture" olarak tanımlanır ve “açıklık” anlamına gelir.

Fotoğrafta diyafram ayarlarını çekmek istediğiniz sahnenin ne olacağına göre siz belirlersiniz. Fotoğrafınızda nelere etki edeceğini anlamak için okumaya devam edin.
2
0
Düşünceleriniz bizim için önemli. Belirtmek ister misiniz, lütfen yorum yapın.x
()
x