Özcan Yaman ile 1980lerde Beyoğlu

-

Özcan Yaman bize iki sunum yaptı. Bunlardan ilki Yaman'ın 80lerde yaşadığı mahallede çektiği aile ve gelin-damat fotoğrafları, ikincisi ise Mimar Sinan Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi'nde 70lerin sonu ve 80lerin başında öğrenciyken çektiği Beyoğlu fotoğraflarından oluşuyordu. 40 yıl önceden gelen bu nostalji, bazı katılımcılara Beyoğlu'nun eski kokusunu bile hatırlattı 🙂 Sadece binalar ve sokaklar değil, insanı ve yaşamı belgelemek, o belgelere 40 yıl sonra bugünün gözüyle bakmak çok değişik bir tecrübe oldu.

Arthenos’ta çevrimiçi buluşmalara 26 Ekim’de Okyar Atilla ile başlamıştık, 9 Kasım 2020’de Özcan Yaman ile devam ettik. Özcan Yaman bize iki sunum yaptı. Bunlardan ilki Yaman’ın 80lerde yaşadığı mahallede çektiği aile ve gelin-damat fotoğrafları, ikincisi ise Mimar Sinan Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi’nde 70lerin sonu ve 80lerin başında öğrenciyken çektiği Beyoğlu fotoğraflarından oluşuyordu. 40 yıl önceden gelen bu nostalji, bazı katılımcılara Beyoğlu’nun eski kokusunu bile hatırlattı 🙂 Sadece binalar ve sokaklar değil, insanı ve yaşamı belgelemek, o belgelere 40 yıl sonra bugünün gözüyle bakmak çok değişik bir tecrübe oldu.

Söyleşide katılımcıların sorduğu sorular konuyu fotoğraf sanatının bulunduğu yer, fotoğrafçılık sanatı fakültelerinin içinde bulunduğu durum, dünya ekonomi ve siyasetinin fotoğrafa etkisi gibi çok farklı yerlere de taşıdı. Özcan Yaman ve katılımcıların yorumları ve tecrübelerini dinlemek Arthenos ekibi olarak bize çok keyif verdi. Söyleşiden sonraki geri bildirimler de çok olumluydu, ki Arthenos olarak böyle dolu dolu, içten söyleşilere aracı olabilmek bizi ayrıca mutlu ediyor.

Not: Söyleşi sırasında iletişim hatlarında yaşanan geçici problem nedeniyle, söyleşinin ilk 3-4 dakikasında bazı kesilmeler oldu, ama sonrasında normal akışına döndü. Keyifli seyirler…

Söyleşideki sunumlara aşağıdaki bağlantılardan ulaşabilirsiniz:
Şehre Akın
Beyoğlu, 1982

E-POSTA ABONELİĞİ

Ertan Öztürk
X tarihinde doğdum Y tarihinde öleceğim. Bu iki an arasında insanlara bildiklerimi aktarmak istiyorum. Şu anda Norveç’te yaşıyorum. Yedisi uzun süreli olmak üzere 12 ülkede çalıştım. Proje yönetimi, nicel (quantitative) risk analizi, iş planı, maliyet analizi, projede iş takibi (ilerlemesi), fotoğraf, bisiklet, Uzay Yolu 😊 gibi konularda bildiğim kadarıyla yardımcı olabilirim; konuyu bilmesem bile beraber araştırıp öğreniriz. Olabildiğince düzgün yazmaya çalışırsanız iyi anlaşırız.

Yorum Politikamız: Arthenos.com ekibi olarak tüm okuyucularımızı tartışmalara aktif olarak katılmaya teşvik etsek de, Davranış Kurallarımıza uymayan veya yayınlanan materyalin editoryal standartlarını karşılamayan herhangi bir içeriği Silme / Değiştirme hakkını saklı tutarız.

Abone ol
Bana bildir
guest
2 Yorum
Beğenilenler
En yeniler Eskiler
Satır içi geribildirimler
Bütün yorumları göster
Öner BÜYÜKYILDIZ
Öner BÜYÜKYILDIZ
4 ay önce
Makale Değerlendirme :
     

Sunumu için Özcan bey’e ve tüm katılımcılara teşekkürlerimi sunuyorum. Bir sonraki söyleşiyi sabırsızlıkla bekliyorum.

Okyar Atilla
4 ay önce

Güzel ve keyifli bir toplantı oldu. Zamanın nasıl geçtiğini anlamadık.
Özcan Bey’e teşekkürler…

Manşet

Fujifilm X-T200 ve X-E3 karşılaştırması

Fujifilm X-T200 ve X-E3 detaylı karşılaştırması

Fujifilm X-T200 modeline bakıp X-E3 ile karşılaştırıyoruz

EDİTÖRÜN SEÇTİĞİ

Bir Fotoğraf, şehir hatları vapurundaki Çocuk ve Martılar

Bir Fotoğraf, şehir hatları vapurundaki Çocuk ve Martılar

Tüm hücrelerinde hissettiği o sonsuz huzurla Mısır çarşısına doğru yürürken elindeki bozukluklara şöyle bir baktı ve gülümsedi. Dönüşte martıların simit parası çıkmıştı! İçinden mırıldanmaya başladı:

Beni mutlu edecek şey, senin paran değil.
Sıyrıl bütün önyargılarından..
Hoş geldin aslıma!
İşte ben böyleyim.
İşte ben böyleyim…

POPÜLER İÇERİKLER

Diyafram Nedir? Fotoğrafta Diyafram Ayarları

Diyafram Nedir? Fotoğrafta Diyafram Ayarları

Diyaframın kökeni dilimize Fransızca “diaphragme” kelimesinden gelmiştir, İngilizcede "Aperture" olarak tanımlanır ve “açıklık” anlamına gelir.

Fotoğrafta diyafram ayarlarını çekmek istediğiniz sahnenin ne olacağına göre siz belirlersiniz. Fotoğrafınızda nelere etki edeceğini anlamak için okumaya devam edin.
2
0
Düşünceleriniz bizim için önemli. Belirtmek ister misiniz, lütfen yorum yapın.x
()
x