Daha

  Select Sky “Gökyüzü Seç” maskeleme, Photoshop ve Camera Raw’da nasıl kullanılır?

  Bu videomuzda Camera Raw ve Photoshop yeni maskeleme araçlarını gözden geçirdik. Bunların nasıl kullanılacağını ve aralarındaki farkları değerlendirdik.

  Bu videonun sonunda bakalım siz de “Evet, maskeleme için Photoshop tek başına yeterli” diyecek misiniz. Üstelik katmanlar ile çalışmanın esnekliğini yitirmeden.

  -

  Adobe’nin yeni maskeleme araçları için hangi uygulamasının kullanılacağı konusunda birçok kişi gibi sizlerin de kafası karışmış olabilir; Lightroom, Camera raw, Photoshop, hangisi? Öyle ya, Adobe, akıllı maskeleme araçları bu üç uygulamasında da devreye aldığını yakın zamanda duyurmuştu.

  Şimdi size

  “Bu işlemler için yalnızca Photoshop yeter” desem?

  Bunu derken, Lightroom veya Camera Raw maskeleme araçlarının yetersiz olduğunu söylemek istemiyorum. Aksine son derece güçlü özelliklerle donatılmışlar. Ben de çoğu zaman Lightroom ve Camera Raw yeni akıllı maskeleme araçlarını kullanıyorum ve Adobe’ye her defasında bunun için teşekkür ediyorum. Ama o araçlar ne yazık ki Photoshop kadar güçlü değiller.

  Peki güçleri nerede tıkanıyor, aralarındaki farklar neler?

  Bu videomuzda Camera Raw ve Photoshop yeni maskeleme araçlarını gözden geçirdik. Nasıl kullanılacağını ve aralarındaki farkları değerlendirdik.

  Bu videonun sonunda bakalım siz de “Evet, maskeleme için Photoshop tek başına yeterli” diyecek misiniz. Üstelik katmanlar ile çalışmanın esnekliğini yitirmeden.

  Bir süre önce yeni maskeleme araçları ile Lightroom’da neler yapılabileceğini özetleyen bir yazı kaleme almıştım. Gözden kaçırmış dostlarımız o yazımıza buradan ulaşabilirler.

  Mühendislik altyapım nedeniyle, yaptığım her aktivitede bir iş akışı oluşturmayı ve buna bağlı kalmayı alışkanlık edindim. Bu alışkanlığımı fotoğraflarımı düzenlerken de devam ettiriyorum; RAW seviyesinde yapılacakların hepsini Camera Raw’da yapıyorum, buradaki, işlemlerim bittiğinde Photoshop’a aktarıp diğer gereken düzenlemeleri yapıyorum. Bu da beni akıllı nesneler ile uğraşmak zorunda bırakmıyor.

  Katkılarınız için şimdiden teşekkürler!

  Youtube Subscribe & Like

  Sizin için küçük ve basit olan iki tuşa basmak, bizim için önemli bir güç ve motivasyon demek.

  Arthenos.com olarak gerek blogumuzda, gerek sosyal medyada ve gerekse Youtube kanalımızda sizlerle paylaştığımız makale ve videoları bir ticari beklenti gütmeden üretiyor ve geliştiriyoruz. Bizi memnun edecek yegane şey sizin beğenileriniz ve takibiniz oluyor. O nedenle videomuzu beğenmeyi ve kanalımızı ve web sitemizi takip etmeyi unutmazsanız, gelecekteki paylaşımlarımız için bizi çok motive etmiş olursunuz.

  Bir sonraki video-yazımızda Adobe’nin akıllı maskeleme araçlarından Select Subject yani Konu seçimini ele alıyoruz.

  E-POSTA ABONELİĞİ

  Sebahattin Demir
  Sebahattin Demir
  Mühendis ama Tıp meraklısı. Seyahat etmeyi seven bir fotoğraf gönüllüsü. Okumayı, araştırmayı, sorgulamayı sever. İnsan ilişkilerine ve saygıya önem verir. Bildiklerini paylaşmaktan mutluluk duyar. "Bilmiyorum" demekten çekinmez. Türkçe yazım kurallarına uymayanlarla arası iyi değildir.

  Yorum Politikamız: Arthenos.com ekibi olarak tüm okuyucularımızı tartışmalara aktif olarak katılmaya teşvik etsek de, Davranış Kurallarımıza uymayan veya yayınlanan materyalin editoryal standartlarını karşılamayan herhangi bir içeriği Silme / Değiştirme hakkını saklı tutarız.

  Abone ol
  Bana bildir
  guest
  19 Yorum
  Beğenilenler
  En yeniler Eskiler
  Satır içi geribildirimler
  Bütün yorumları göster
  Hüseyin Ç.
  Hüseyin Ç.
  5 ay önce
  Makale Puanlama :
       

  Değerli Sebahattin beyciğim

  Az önce posta kutuma düşen yeni makalelerimiz var mesajınızda sizin gülen yüzünü görünce çok mutlu oldum. Videonuzu hemen izledim. Ben de son günlerde bu yeni araçlarla ilgilenmeye çalışıyordum ki bu videoyu sanki benim için hazırlamışsınız gibi oldu. Emeklerinize sağlık. Çok net ve çok güzel özetlemişsiniz. Devamı sabırsızlıkla bekleyeceğim.

  Sevgiyle kalın.

  Anıl H.T.
  Anıl H.T.
  5 ay önce
  Makale Puanlama :
       

  Hocam bu yolda ara vermeden devam edin. Yazılarınız zaten çok net ve anlaşılır oluyordu videoda da aynı çizgide devam ediyorsunuz. Umarım fotoğraf çekim teknikleri konusunda da buna benzwer videolar gelecektir. Lütfen bırakmayın.. Selamlar

  Güler Samur
  Güler Samur
  5 ay önce
  Makale Puanlama :
       

  Merhaba hocam
  Yeni Videolariniz hayırlı ve uğurlu olsun.. Makalelerinizdeki bilgiler nasıl eğitici ve öğretici ise videolerinizda da ayni egitim ve öğretim var hocam. Emeginize binlerce sağlık.

  Bir süre önce yeni maskeleme araçları ile Lightroom’da neler yapılabileceğini özetleyen makalenizi .okumuştum. Bana çok katkı sağlamıştı.

  Ben Lightroom mobil kullanıyorum
  maskeleme ve düzenleme araçlarını fotograflarima uyguluyorum. Çok memnunum
  Ancak photoshop kullanmasını bilmediğim halde Lightroom mu yoksa photoshop mu diye sorduğunuz fotoğraftaki photoshopun nasıl harikalar yarattığını gördüm.

  Bizlere çok değerli bilgilerinizi aktarıp bizleri bilgilendirdiginiz için çok teşekkürler ederim .

  Ertan Öztürk
  Editör / Yazar
  5 ay önce

  “Maskeleme” deyince aklıma aşı, izolasyon gibi şeyler geliyor artık 🙂
  Sebahattin Bey zamanını harcayıp bizi bilgilendirmeye devam ediyor.

  Öner BÜYÜKYILDIZ
  Öner BÜYÜKYILDIZ
  5 ay önce
  Makale Puanlama :
       

  Maskeleme araçları arasında bu kadar bariz fark olduğunu bilmiyordum. Adobe’nin aynı algoritmayı farklı programlarında benzer şekilde kullandığını, dolayısıyla menüdeki yerleri farklı olsa da aynı sonucu vereceğini düşünüyordum. Gerçekten şaşırtıcı oldu benim için.
  Çok faydalı bir video olmuş Sebahattin bey. Zevkle izledim ve öğrendim. Ellerinize emeğinize sağlık.
  Selam ve saygılarımla.

  Gökalp
  Gökalp
  5 ay önce
  Makale Puanlama :
       

  Harika olmuş hocam
  Devamını dört gözle bekleyeceğim
  Slm

  Bulut
  Bulut
  5 ay önce
  Makale Puanlama :
       

  Videolarada hızlı bir giriş ile başladık … çok iyi olmuş sebahattin bey.. tebrikler

  Elif Hatice
  Elif Hatice
  Yorumun sahibi  Sebahattin Demir
  5 ay önce

  Hız kesmeyin hocam bekliyoruz 🙂 🙂 🙂

  Mikdat Besni
  Mikdat Besni
  5 ay önce

  Teşekkürler, harikasınız…

  Anıl H.T.
  Anıl H.T.
  Yorumun sahibi  Sebahattin Demir
  5 ay önce

  Hocam bu video çıraklık denemesi ise ustalık nasıl olacak meraktayız 🙂

  MANŞET

  POPÜLER İÇERİKLER