Tam güce ayarlı flaş her zaman tam güç vermez

Flaşınızı Manuel moda ve 1/1 yani tam güce ayarladığınızda, tam güçte bir flaş ışığı almayı beklersiniz öyle değil mi? Emin olmayın, yanılıyor olabilirsin! En azından belirli bazı koşullarda...

Size, manuel kullanımda flaşınızdan tam gücü yalnızca 1/125 saniyeden daha yavaş enstantane hızlarında alabileceğinizi söylesem? 1/125 saniyeden daha hızlı enstantane ile kullandığınızda flaşınızdan tam güç alamayacağınızı öğrenmek sizi şaşırtmaz mı?

-

Siz de benim gibi, çekimlerinizde sıkça flaş kullanıyorsanız flaşlarınızı TTL yerine genellikle Manuel ayarlamayı tercih ediyorsunuzdur. Bu sayede flaş ışığı üzerinde tam kontrole sahip olduğumuzu zaten biliyorsunuz. Flaşınızı Manuel moda ve 1/1 yani tam güce ayarladığınızda, tam güçte bir flaş ışığı almayı beklersiniz öyle değil mi?

Emin olmayın, yanılıyor olabilirsin! En azından belirli bazı koşullarda…

Size, manuel kullanımda flaşınızdan tam gücü yalnızca 1/125 saniyeden daha yavaş enstantane hızlarında alabileceğinizi söylesem?

1/125 saniyeden daha hızlı enstantane ile kullandığınızda flaşınızdan tam güç alamayacağınızı öğrenmek sizi şaşırtmaz mı?

Bunun nedeni flaş süresi ile ilgilidir. Flaş süresinin ne anlama geldiğinden Flaş Nedir, Nasıl Çalışır – Ne Zaman Kullanılır? başlıklı yazımızda detaylıca bahsetmiştik. Kısaca özetlemek gerekirse; Flaş Süresi, teknik olarak flaş tüpünün tek bir ışık patlamasını tamamladığı süredir.

Flaş yoğunluğunun maksimum parlaklığının %50’sinin üzerinde olduğu turuncu renkli olan periyot t0.5 değeridir. t0.1 değeri, flaş yoğunluğunun maksimum parlaklığının %10’unun üzerinde olduğu turuncu ve sarı bölgelerin toplamıdır.

Flaş Süresi

Bu nedenle, t0.1 değeri gerçek flaş süresi için daha doğru bir tanımlamadır.

Flaş Manuel moddayken kameranın deklanşörüne basıldığında, flaşın kapasitöründe birikmiş enerjiyle patlar ve ışık yaymaya başlar. %100 olan tepe noktasına geldiğinde bu ışığın genliği en yüksek düzeydedir, ardından deşarj süresi başlar.

Tam güçte tepe noktasına ulaşım süresi flaşa göre değişir; benim kullandığım Nikon SB-910 model flaşda bu süre 1/880 saniyedir. Bunun anlamı, bu flaşla 1/880 saniye hızla hareket eden bir nesneyi tam güç kullanarak dondurabilirim demektir. Daha hızlı bir hareketi dondurmak için, flaşımın gücünü azaltmam gerekir, ama bu durumda nesneye yakınlaşmam gerekecektir. Çünkü ışığımın genliği düşecektir.

Flaşın kapasitöründe biriken enerjinin yarısı t0.5 zamanın sonunda tüketilmiş olur ve ışığın genliği yarıya düşer. Bu evreden sonra flaş ışık yaymaya devam etse de, genliği ilk tetiği aldığı durumdaki kadar yüksek olmaz ve gittikçe azalarak t0.1 süresi sonunda deşarj tamamlanır. t0.1 flaştan flaşa değişim gösterse de bu süre genellikle 6 ila 8 milisaniye (1/166 ila 1/125 saniye) aralığındadır.

Enstantane hızını 1/250 saniye (4 milisaniye) olarak ayarladınız, flaşınız açık ve deklanşöre bastınız. O anda sırasıyla şu olaylar gerçekleşir:

  1. Birinci perde iner, sensörün önü açılır, pozlama başlar; aynı anda flaş patlar ve ışık yaymaya başlar, bu süreçte flaşın deşarjı da başlamıştır. Bu olay 1/250 saniyelik enstantane süresi boyunca devam eder.
  2. 1/250 saniye (4 milisaniye) sonunda ikinci perde iner, sensörün önü kapanır ve pozlama sonlandırılır. Aynı zamanda flaşın ışık yayma işlemi de kapatılır.
  3. Ancak flaşta hala 2 ila 4 milisaniyelik enerji kalmıştır (t0.1 süresinin 6 ila 8 saniye sürdüğünü belirtmiştik). Yani tam güç boşalması olmamıştır; flaş gücünün neredeyse yarısı hala kullanılmamıştır.

Enstantane hızını 1/60 saniye (16.6 milisaniye) olarak değiştirip çekimi tekrar denersek;

  1. Birinci perde iner, sensörün önü açılır, pozlama başlar; aynı anda flaş patlar ve ışık yaymaya başlar, bu süreçte flaşın deşarjı da başlamıştır. Flaş en fazla 8 milisaniye sonra tamamen deşarj olur ve ışık yayması sona erer. Sahne, (eğer varsa) ortam ışığı ile pozlanmaya devam eder.
  2. 1/60 saniye (16.6 milisaniye) sonunda ikinci perde iner, sensörün önü kapanır ve pozlama sonlandırılır.
  3. Flaş, enstantane süresi dolmadan, tüm gücünü harcamış ve tamamen deşarj olmuştur.

Bunu hemen bir örnekle pekiştirelim:

Bunun bir pratiğini sizin için hazırladım, direk kamera çıktılarını kıyaslamalı olarak aşağıda göreceksiniz. Bunu siz de evinizde çok kolaylıkla deneyimleyebilirsiniz. Aşağıdaki sahne için kullandığım ekipman ve çekim ayarları şöyleydi:

➜ Nikon D850 Tam kare dijital kamera
➜ Nikkor AF-S 24-70mm f/2.8G ED objektif
➜ Nikon SB-910 HSS Flaş
➜ Pozlama değerleri:
   ➜ Diyafram: f/8
   ➜ ISO: 100
   ➜ Enstantane: önce 1/250sn, sonra 1/60 sn
   ➜ Flaş: Manuel mod ve 1/1 güç ayarlı

Kullandığım flaşın kullanım kılavuzundaki teknik verilerinde, 70mm odak uzunluğunda 1/1 (tam) güçte Kılavuz numarası GN=44 olarak verilmiş.

GN = Konuya olan mesafe / f Diyafram değeri
formülünden, flaşımın uzaklığı:
Mesafe = 44 / 8 = 5.5 metre olacaktır.

Tüm bu karmaşık rakam ve formüllerle kafanızın karışmasını istemiyorsanız, bu amaçla kullanılabilecek “Manual Flash Calculator – MFC” adında benim de kullandığım çok basit bir mobil uygulama mevcut. Bu uygulamaya başta flaşınızın her odak uzaklığı için GN kılavuz numarası karşılığını bir kez giriyorsunuz, sonrasında flaş mesafesini size hesaplıyor.

Manual Flash Calculator Ekranı

Kameramı “M” Manuel çekim moduna aldım, Diyaframı f/8 ve ISO’yu 100 ayarladım. Flaşımı 5.5 metre uzaklığa koydum ve sahneyi, yukarıdaki pozlama değerleriyle, önce 1/250 saniye sonra 1/60 saniye enstantane ile çektim. Aşağıda her iki fotoğrafın kıyaslamasını görüyorsunuz:

Tam güce ayarlı flaş her zaman tam güç vermezTam güce ayarlı flaş her zaman tam güç vermez

Soldaki 1/250 saniye ile çektiğim fotoğrafın daha az ışık aldığını görebiliyorsunuz değil mi? Ortam aynı, sahne aynı, flaşın mesafesi ve konumu aynı, tüm ayarlar aynı; tek değişen perde hızı! 1/250 saniye ile çektiğim karede pozlama flaş tam deşarj olmadan sonlandı. Buna karşın, sağdaki 1/60 saniye ile çektiğim karede flaşın tamamen deşarj olması için bolca zamanı vardı ve 1/250 saniyede kullanamadığımız ve o kuyrukta kalan şarj miktarı pozlamaya katkıda bulundu.

Sonuç

FLAŞ TAM GÜÇTE PATLASA BİLE, KULLANDIĞIMIZ ENSTANTANE DEĞERİ POZLAMAMIZI ETKİLER.

Ara bilgi: 1/250 saniyelik çekimde flaşda kalan tam deşarj olmamış enerji, flaşın tekrardan şarj olması için gereken zamanın kısalmasına katkıda bulunur; flaş daha kısa sürede şarj olur. Art arda seri flaşlı çekim yapılacaksa bu durum zaman kazandırabilir.

Siz de bu konu hakkındaki bilgi, deneyim ve yorumlarınızı aşağıdaki “Yorumlar” kısmından bizimle paylaşır mısınız?

İlişkili İçerikler

5 Farklı Portre Işık Seti – 5 Fotoğraf

Amacım, sadece 1 yardımcı ışık kullanarak 5 farklı aydınlatma seti kurulumu ile 5 farklı portre fotoğrafı çekmeyi denemek ve çalışmamda kullandığım kamera ayarları, ışık yerleşim şeması, kompozisyon ve 5 değişik görünüm oluşturmak üzere kullandığım ışık değiştiricilerine ilişkin tüm bilgileri sizlerle paylaşmak...

Diyaframın flaş pozlamasını kontrol etmediği durumlar

Flaşlı fotoğrafçılıkla ilgiliyseniz bu alana ilişkin söylenen şu iki cümle ile çok sık karşılaşırsınız:
- Ortam pozlaması deklanşör hızı ile kontrol edilir,
- Flaş pozlaması diyafram ile kontrol edilir.

Evet, bunlar genel doğrular, ancak bu tanımlarda aşırı bir basitleştirme yok mu?

Hızlı flaş (Speedlight) ile Stüdyo Flaşları Güç Karşılaştırması

Size, aynı pozlamayı, aynı ışık değiştiriciyi kullanarak elde etmek için, 500Ws güce sahip 1 stüdyo flaşı yerine 6 ila 8 hızlı flaş ünitesini aynı anda kullanmanız gerektiğini söylesem?

Kısa bir fotoğraf projesi: Menemen çömlek atölyeleri

Hayatımız bilerek ya da farkında olmadan yaptığımız planlar içinde yaşadığımız uzun soluklu bir proje midir? Zaman zaman başkalarının projelerinde yer alıyor muyuz? Hani “yollarımız kesişti” dediğimiz türden. Çalışma hayatında ise yaptığımız planların ve yer aldığımız projelerin haddi hesabı yoktur. En azından benimki böyle. Niyetim fotoğraf anlatmaktı. Ancak tek kare fotoğraf için bile bir yere yazmasak da aklımızda proje oluşturup süreç yönetimi yapmaya başlarız.

E-POSTA ABONELİĞİ

Yorum Politikamız: Arthenos.com ekibi olarak tüm okuyucularımızı tartışmalara aktif olarak katılmaya teşvik etsek de, Davranış Kurallarımıza uymayan veya yayınlanan materyalin editoryal standartlarını karşılamayan herhangi bir içeriği Silme / Değiştirme hakkını saklı tutarız.

Abone ol
Bana bildir
guest
Makale Değerlendirme
Makaleyi 5 yıldız üzerinden değerlendirin
Yorum formu, web sitesinde yer alan yorumları takip etmemize izin vermek için Adınızı, e-Postanızı ve içeriğinizi kaydeder. Yorum göndermek için lütfen web sitemizdeki Koşulları ve Gizlilik Politikamızı okuyun ve kabul edin.
18 Yorum
Eskiler
En yeniler Beğenilenler
Satır içi geribildirimler
Bütün yorumları göster
Kerim

Hocam yazınızı okuduktan sonra evde bende denedim flaşın mesafesi artınca bu fark çok daha bariz ortaya çıkıyormuş. Senelerdir flaş kullanıyorum bunu bilmiyordum ben. Çok teşekküre ederim

Gurhan

ilginc bir bilgi. sizi okumak güzel cok şey ogreniyoruz. . teşekkur

Nurullah

Sevgili Sebahattin usta
bu önemli bilgiler için teşekkür ederim
bu yaşımda sizden hala öğrenmeye devam ediyorum
emeklerinize sağlık

bir fotograf dinazoru

15 sene nikon f3 kullandım onda flaşla hep 1/80 çekerdim ve hiç problem yaşamadım. sonra f5 aldım 1/250 saniye flaşla çektiğimde hep sorunlar yaşadım. bu yüzden sb80 flaşlarımı hiç 1/125 in altında kullanmadım. bunu tecrübelerim sayesinde bulmuştum. sebebini bu yazıyı okuyunca şimdi anladım. bunları eskilerden usta bilmez. bu derin ve faydalı bilgiler için çok teşekkür. flaşlarla ilgili böyle enteresan yazılarınızın devamı dileklerimle

erdal

merhaba.aliskanlik oldu bu gun yeni ne var acaba diye her gun sitenizi bir cok defa ziyaret edemeden gecmiyorum. ilk defa yorum yaziyorum..sizin sayenizde hobi merakim cok arttı bana resim cekmeyi sevdirdiniz. her zaman isinize yaramasa bile boyle bilgiler ogrenmek heves veriyor. size borclu hissettigim icin yazmak istedim..tesekkur edrim

Bülent Deniz A.

Üstadım..
Yazılarınızın nerdeyse tamamı hiç bir yerde bulunmayan konulardan oluşuyor. Fotoğrafçılık alanında tıpkı yaşayan bir kütüphane gibisiniz valla tebrik ediyorum sizi. KÜTÜPHANE diye bir bölüm bile açmış olmanız işinize verdiğiniz kıymetin göstergesi. Siteniz gerçek bir hazine. Bizler için bir şans olarak görüyorum sizleri. Elleriniz dert görmesin
Saygılarımı ve takdirlerimi sunuyorum..
Not: bir de youtube kanalınız olsa diye içimden geçirmeden edemiyorum, hayırlısıyla 🙂

Okyar Atilla

Flaş çok kullandığım bir ekipman olmamasına rağmen elimde iki tane var. Sadece karantina günlerinde ve öncesinde evde yaptığım sahnelerde kullandım. Ancak nesnelere yakın olması nedeniyle hiç bir zaman tam güç kullanmam gerekmedi. Çoğunlukla 1/16 ya da 1/32 olarak kullandım. Ve direkt karşıdan gelen flaş ışığını da sevmiyorum. nesneye ya da modele açılı gelmeli. Sokakta ise sadece 2010 yılında Venedik maske Festivalinde kullandım. Eşim asistanlık yapmıştı. Ancak bu kullanımlarda ışık kırıcı (diffüzer) kullanmak da gerekiyor. Bu konuda da bir çok teknik bilgiyi aynı anda değerlendirmek gerekiyor. Bunların en önemlisi ışık şiddetinin uzaklığa bağlı olarak üssel azalması veya çoğalması.

Farkındayım, Sebahattin’in yazısındaki ana konudan uzaklaştım. Ancak yazıda bahsi geçen “kondansatör deşarj” bizim mesleğin temel bilinmesi gereken kavramı. Dolayısıyla zaten Sebahattin ve ben hiç flaş kullanmamış olsaydık bile bu durumu biliyorduk.

Birlikte yaptığımız flaşlı çekimlerde geldiğimiz noktada dış çekimde kullanabileceğimiz daha güçlü taşınabilir ve daha yüksek estantane imkanı sağlayan bir ışık kaynağının iyi olacağı. Yani stüdyo çekimlerinde kullanılan paraflaşların taşınabilir olanlarından.

Sağlıklı ve huzurlu günler temennisiyle…

Osman Zihni ERENLER

Günaydın, Sebahattin Hocam. Yorum yapan arkadaşlarımızdan Erdal, “size borçlu hissettiğim için yazmak istedim…” demiş. Vallahi evet, ben de öyle hissediyorum. Size ve blogunuz vasıtasıyla değerli bilgi ve tecrübelerini bizimle paylaşan diğer yazarlar ile zaman zaman kendi tecrübelerini yorum kısmında istifademize sunan okurlara/takipçilere olan borcumuz da, gün geçtikçe de çoğalıyor üstelik. Size ve şahsınızda onlara çok teşekkür ederim. Sağlıcakla kalınız efendim.

Öner BÜYÜKYILDIZ

Yansıtıcı bir yüzey önüne konan bir miktar barutun yakılmasıyla başlayan flaş teknolojisi, pil yada bataryadaki enerjinin önce elektronik devreler ile yükseltilip bir kapasitörde depolanması ve tetiklenmesiyle flaş tüpü üzerinden boşaltılarak milisaniyeler seviyesinde yüksek güçlü bir ışık elde edilmesiyle devam ediyor. Flaşlarda kullanılan teknoloji uzun süredir gelişmedi bence. Oysa artık led teknolojisindeki gelişmeler sayesinde sabit ışık kaynakları yaygınlaşmayla başladı. Bunlar henüz bir flaşın yerini alacak seviyede değil. Ama yakın zamanda daha uzun süre, daha yüksek güçte ışık verebilecek ve bu tam güç verememe yada senkronizasyon sorunu gibi sorunları ortadan kaldıracak yeni ürünler çıkacağını düşünüyorum.
Mevcut flaşlar için yazılarınız gerçekten çok değerli bilgilerle dolu Sebahattin bey. İşin mantığını öğrenen kişiler kullandığı ekipmanları daha verimli kullanabilirler ve karşılaştıkları sorunları daha kolay çözebilirler. Şimdilik bir flaşa sahip değilim ama flaş ile ilgili yazılarınızı da severek takip ediyorum. Flaş aldığımda bu yazılarınızı bir kez daha dönüp okumak üzere kütüphaneme ekliyorum.
Ellerinize emeğinize sağlık.
Selam ve saygılarımla.

Makale yazarı

Sebahattin Demir
Mühendis ama Tıp meraklısı. Profesyonel yönetici. Seyahat etmeyi seven bir fotoğraf gönüllüsü. Okumayı, araştırmayı, sorgulamayı sever. İnsan ilişkilerine ve saygıya önem verir. Bildiklerini paylaşmaktan mutluluk duyar. "Bilmiyorum" demekten çekinmez. Türkçe yazım kurallarına uymayanlarla arası iyi değildir.

Manşet

Eğilmez Başın Gibi

Eğilmez Başın Gibi

Halit Dokuzoğuz' un uzun süre önce paylaştığı bu fotoğrafı unutamıyorum... Nasıl unuturum? Fotoğraftaki Efe'nin görkemli hali, hayalimden silinmiyor, "Eğilmez başın gibi, gökler bulutlu efem" diyor.

EDİTÖRÜN SEÇTİĞİ

Yeniden Kadrajlama Tekniği ile Fotoğraflarınızı Geliştirin

Yeniden Kadrajlama Tekniği

Yeniden kadrajlama, ana odak noktasını kullanarak konuya odaklanmak ve elinizi deklanşörden çekmeden konuyu kadrajınızdaki başka bir yere yeniden konumlandırarak ideal kadrajı oluşturup fotoğrafı çekmektir.

POPÜLER İÇERİKLER

Diyafram Nedir? Fotoğrafta Diyafram Ayarları

Diyafram Nedir? Fotoğrafta Diyafram Ayarları

Diyaframın kökeni dilimize Fransızca “diaphragme” kelimesinden gelmiştir, İngilizcede "Aperture" olarak tanımlanır ve “açıklık” anlamına gelir.

Fotoğrafta diyafram ayarlarını çekmek istediğiniz sahnenin ne olacağına göre siz belirlersiniz. Fotoğrafınızda nelere etki edeceğini anlamak için okumaya devam edin.
18
0
Düşünceleriniz bizim için önemli. Belirtmek ister misiniz, lütfen yorum yapın.x
()
x