Ana Sayfa FOTOĞRAFÇILIK Fotoğrafın Temelleri Kamera Çekim Modları: Manuel Mod

Kamera Çekim Modları: Manuel Mod

-

Bu yazı “Kamera Çekim Modları” yazı dizisindeki ikinci bölümümüz. Bu bölümün ilk yazısı olan ve “P”-Program (otomatik mod), “A”-Diyafram öncelikli ve “S”-Enstantane öncelikli modlarını detaylı anlatan, “Kamera Çekim Modları: Diyafram ve Enstantane Öncelikli Modlar” başlıklı yazımı okuyabilirsiniz. “Kamera Çekim Modları: Manuel Mod” yazımda, Manuel mod kavramı, kullanım yerleri hakkında örnekleriyle birlikte tekrar bir aradayız.

Pozlama ölçüm modları yazımda kameralarımızın pozlama değerini nasıl hesapladığını görmüştük. Çok gelişmiş olmalarına rağmen kameraların pozlama ölçüm sistemleri bazen yanlış sonuçlar üretebiliyor.

Kameranızı herhangi bir otomatik pozlama moduna (“P”-Program, “A”-Diyafram önceliği veya “S”-Enstantane önceliği gibi) alın ve pozlama ölçüm modunu örneğin “Matris” olarak ayarlayın. Çekmek istediğiniz nesneyi netleyin, vizörde pozlama değerlerini takip edin. Ardından kadrajınızı yeniden oluşturun, vizörde pozlama değerinin değiştiğini göreceksiniz. Üstelik ortamdaki ışık seviyelerinde herhangi bir değişim olmamasına rağmen.

Teorik olarak, ortamdaki ışık seviyesi sabitse, kameranız nesneyi nasıl çerçevelediğinize bakmaksızın aynı pozlama değerini döndürmelidir öyle değil mi? Hayır, öyle değil. Çünkü kamera pozlama ölçüm sistemi özneden yansıyan ışığı ölçer. Çerçevenizdeki açık ve koyu tonların dengesi değişirse kamera tarafından verilen pozlama değeri de değişecektir.

Kamera çekim modları: Manuel mod
Balıkesir, Karasi Atlı Okçuluk Kulübü

Yukarıdaki fotoğraf bunun oluşabileceği bir durumu göstermektedir. Model ve at koyu renkte ve parlak bir arka plan var. Böyle bir sahnede pozlamayı modelin gövdesinden almanız ile modelin başına takılı başlıktan almanız bile pozlama ayarlarını değiştirir.

Manuel moda geçilmesi bu durumun oluşmasını engeller. Manuel modun avantajı optimum pozlama ayarlarını belirlediğinizde, ISO, diyafram ve perde hızını ayarlayabilir ve ışık değişinceye kadar sabit tutabilirsiniz (veya yaratıcılığınız kullanmak isteyip farkılı pozlama denemeleri istemeniz nedeniyle değiştirmek isteyebilirsiniz).

Ortam ışık seviyesi sabit ise Manuel moddan en iyi sonucu alırsınız. Işık sürekli değişiyorsa, örneğin güneş bulutların arkasına girip çıkıyorsa, otomatik pozlama modlarından (P, S, A) birini kullanmalısınız.

Manuel modu özellikle kullanmayı tercih edeceğiniz konular şunlar olabilir:

Portre fotoğrafçılığı

Portre çekerken kompozisyona ve ifadeye konsantre olmak istersiniz. Model ile iletişim kurulması ve yönlendirilmesi esastır. Bunlara konsantre olmak yerine sürekli makinenizin pozlama ayarlarıyla mücadele etmek istemezsiniz. Bu nedenle Manuel mod idealdir.

Fotoğraf makinenizi “A”-Diyafram öncelikli moda ayarlayıp bir test fotoğrafı çekerek başlamak, ardından pozlamanın ne kadar doğru olduğunu görmek için histogramı kontrol etmek, gerekirse istediğiniz pozlamaya ulaşana dek başka bir test fotoğrafları çekmekle başlayabilirsiniz.

Sonuçlarından memnun olduğunuzda Manuel moda geçer ve seçtiğiniz ISO, diyafram ve perde hızını kilitlersiniz. Işık seviyelerini değişirtirirseniz pozlamayı yukarıdaki gibi tekrar ayarlamanız yeterli olacaktır.

Portre fotoğrafçılığı konusunda uzman, bu işin profesyoneli bir dostum ile, Portre fotoğrafı çekim teknikleri konulu bir çalışma yapıyoruz, bu çalışmayı en kısa sürede sizlerle buradan paylaşacağım.

Manzara fotoğrafçılığı

Çok sevdiğim alan olan manzara fotoğrafları çekerken kesinlikle manuel mod kullanıyorum. Akşamın alacakaranlığı manzara çekimleri için en sevdiğim zamandır ve güneşin batmasıyla birlikte çektiğim fotoğraflardan müthiş haz duyuyorum.

Histograma mutlaka göz atarım, güneş batmaya, hava iyice kararmaya başlar, histogram sola doğru yaslanır. Bunu telafi etmek için perde hızını arttırıyorum (veya bazen duruma bağlı olarak mesela yanımda üçayak (tripod) yoksa diyaframı açıyorum veya ISO’yu yükseltiyorum). Gerçi üçayağın yanımda olmadığı zamanlar çok nadir olur, çünkü onu devamlı arabamın bagajında taşıyorum. Arabam olmadan seyahat ediyorsam ya da yurtdışındaysam kamera çantamda mutlaka mini bir üçayak bulunduruyorum.

Kamera çekim modları: Manuel mod
Gengenbach Kale, Almanya

Uzun pozlama fotoğrafçılığı

Hangi çekim modunda çekiyor olursanız olun, P,S,A,M farketmez, gereken pozlama 30 saniyeden uzun olduğunda (bu çoğu dijital kameranın sağladığı en uzun çekim hızıdır) “Bulb” moduna geçmeniz gerekir. Bulb modunda deklanşöre bastığınız süre boyunca perde açık kalır, fotoğraf çekimi başlar, siz deklanşörden elinizi kaldırınca perde kapanır, pozlama sona erer, çekim biter. Eliniz deklanşöre basılıyken kamerayı titretmeden bunu yapmak imkansızdır, deneyin göreceksiniz. O nedenle bu gibi durumlarda kablolu/kablosuz deklanşör tetikleyici kullanmak gerekir. Bulb modu da manuel modun başka bir biçimidir.

Kamera çekim modları: Manuel mod
Pozlama bilgileri;
Diyafram: f/8, Perde hızı: 1/125sn, ISO:64

Yukarıdaki fotoğraf 1/125 saniye perde hızı ile çekildi.

Aynı fotoğrafı (kadraj değişikliğini gözardı edin) aynı ışık koşullarında, Bulb modunda 4 dakika uzun pozlama süresiyle çektim. Deniz dokusuna yaptığı farkı görmek için önceki fotoğraf ile karşılaştırın.

Kamera çekim modları: Manuel mod
Pozlama bilgileri;
Diyafram: f/8, Perde hızı: 4dk, ISO:64

Bunu nasıl yaptığımı merak ediyorsunuz değil mi? Öyle ya; aynı ışık koşullarında çekilmiş iki farklı fotoğraf var. Her ikisi de aynı diyafram ve ISO değeriyle çekilmiş. Biri 1/125 saniye perde hızında çekilmişken, diğeri 4 dakika perde hızında nasıl çekilir?

Elinizde nötr yoğunluk (ND – Neutral Density) filtreniz varsa bunu yapmak çok kolay. Ben de bu işlemde yani uzun pozlama çekimi yapmak için filtre setimdeki 15 duraklık LEE Super Stopper ND filtre kullandım. Böylece 1/125sn olan perde hızımı filtrem sayesinde (15 durak daha yavaş olan) 4 dakikaya kadar çıkardım. Tabi ki üçayak ve kablolu uzaktan kumanda kullandım.

Biraz egzersize ne dersiniz?

Manuel modu kullanmak ISO, diyafram ve perde hızı arasındaki ilişkiyi öğrenmek için mükemmel bir yoldur. Burada yapacağımız alıştırmaların amacı pozlama üçgenini oluşturan ISO, Diyafram ve Perde hızlarını değiştirerek, bunlar arasındaki ilişkiyi pekiştirmektir.

Normal pozlama değeri varsayımımız:

Kamera çekim modları: Manuel mod

ISO: 100
Diyafram: f/8
Perde Hızı: 1/250sn
Fotoğrafımızın pozlaması ideal


Diyaframı 1 durak açalım ( f/8 > f/5.6 );

Kamera çekim modları: Manuel mod

ISO: 100
Diyafram: f/5.6
Perde Hızı: 1/250sn
Fotoğrafımız aşırı pozlandı

Diyaframı 2 durak kısalım ( f/5.6 > f/11 );

Kamera çekim modları: Manuel mod

ISO: 100
Diyafram: f/11
Perde Hızı: 1/250sn
Fotoğrafımız az pozlandı


Perde hızını 1 durak yavaşlatalım ( 1/125 > 1/60 );

Kamera çekim modları: Manuel mod

ISO: 100
Diyafram: f/11
Perde Hızı: 1/60sn
Fotoğrafımızın pozlaması ideal

Perde hızını 1 durak daha yavaşlatalım ( 1/60 > 1/30 );

Kamera çekim modları: Manuel mod

ISO: 100
Diyafram: f/11
Perde Hızı: 1/30sn
Fotoğrafımız az pozlandı


ISO’yu 1 durak arttıralım ( 100 > 200 );

Kamera çekim modları: Manuel mod

ISO: 200
Diyafram: f/11
Perde Hızı: 1/30sn
Fotoğrafımız pozlaması yine ideal oldu

ISO’yu 1 durak daha arttıralım ( 200 > 400 );

Kamera çekim modları: Manuel mod

ISO: 400
Diyafram: f/11
Perde Hızı: 1/30sn
Fotoğrafımız aşırı pozlandı

Bu dizimizde yeralan önceki makaleleri de okuyun, fotoğraf makinesinin pozlama ölçüm sisteminin pozlamayı her zaman doğru bir şekilde hesaplayamayacağını göreceksiniz. Örneğin, beyaz bir çiçeğin fotoğrafını çekiyorsanız, optimum pozlamayı elde etmek için fotoğrafa iki durak artı pozlama telafisi uygulamak zorunda kalabilirsiniz. Kullanacağınız ayarlara karar verdikten sonra fotoğrafı çekin ve pozlamanızın ne denli doğru olduğunu görmek için histograma mutlaka bakın. Daha sonra gerekirse tekrar ayarlayın ve tekrar çekin.

Işığınız bol olsun.

İlişkili İçerikler

Corona Günleri ve Evde Fotoğraf Fırsatları

Bu yazıyı yazdıktan sonra, yayınlayıp yayınlamamak arasında kararsız kaldım. Tüm dünya büyük bir bela ile karşı karşıya iken, evde bunun gibi şeylerle ilgileniyor olmanın beni duyarsız biri gibi gösterme riski olabilirdi. Ancak, hepimiz biliyoruz ki düşüncelerimizin sınırı yok. Ayrıca bir şeye takılıp kalmak insanı yoran ve enerjisini yok eden bir durum değil midir? Sonunda yazıyı yayınlamaya karar verdim.

Nikon D780 ve D850 karşılaştırması

Nikon D780 anons edildi. Neredeyse çıktığı günden beri Nikon D780'in ağabeyi sayılabilecek Nikon D850 modelini kullanıyorum. Ben de birçok fotoğraf gönüllüsü gibi her iki model arasındaki farkları merak ediyorum.

ND Filtre çeşitleri, seçimi ve kullanım alanları

İngilizcede Nötr yoğunluklu anlamına gelen "Neutral Density" kelimelerinin kısaltması olan ND filtreler, uzun pozlamaların normalde mümkün olamayacağı aydınlatma koşullarında çarpıcı görüntüler yakalamamıza izin veren, bence bir manzara fotoğrafçısının olmazsa olmazı ekipmanlardır.

Kamera Ölçüm Sistemi her zaman doğru mu ölçer?

İlk başladığım yıllarda, "Kameralarda zaten bir ölçüm sistemi var, ne gerek var harici bir ışıkölçere" diyordum. Bugün geldiğim noktada kameralarımızın ölçüm sisteminin her sahne için o kadar da mükemmel olmadığını daha doğrusu olamayacağını anladım, bunu defalarca deneyimledim. Bu makalemde, kamera ölçüm sistemi ile harici -el tipi- bir ışıkölçer arasındaki farkları nedenleriyle açıklamaya çalışıyorum.

E-POSTA ABONELİĞİ

Sebahattin Demir
Mühendis ama Tıp meraklısı. Profesyonel yönetici. Seyahat etmeyi seven bir fotoğraf gönüllüsü. Okumayı, araştırmayı, sorgulamayı sever. İnsan ilişkilerine ve saygıya önem verir. Bildiklerini paylaşmaktan mutluluk duyar. "Bilmiyorum" demekten çekinmez. Türkçe yazım kurallarına uymayanlarla arası iyi değildir.

Yorum Politikamız: Arthenos.com ekibi olarak tüm okuyucularımızı tartışmalara aktif olarak katılmaya teşvik etsek de, Davranış Kurallarımıza uymayan veya yayınlanan materyalin editoryal standartlarını karşılamayan herhangi bir içeriği Silme / Değiştirme hakkını saklı tutarız.

Abone ol
Bana bildir
guest
Makale Değerlendirme
Makaleyi 5 yıldız üzerinden değerlendirin
Yorum formu, web sitesinde yer alan yorumları takip etmemize izin vermek için Adınızı, e-Postanızı ve içeriğinizi kaydeder. Yorum göndermek için lütfen web sitemizdeki Koşulları ve Gizlilik Politikamızı okuyun ve kabul edin.
0 Yorum
Satır içi geribildirimler
Bütün yorumları göster

Manşet

Sony a7c

Yeni Sony A7C ve 28-60mm f/4-5.6

Sony son zamanlarda Youtube için video çekenlere yöneldi. ZV1'den sonra şimdi de A7C geldi.

Sony'nin basın açıklamasında geçenler ve yorumlarımı aşağıda özetledim. Bu arada Sony'nin basın açıklamasında tam 29 (yazıyla yirmidokuz) alt açıklama var. Yani tam 29 kere iddialarını açıklama ihtiyacı hissetmişler.

EDİTÖRÜN SEÇTİĞİ

Back Button Focus / AF-ON Tekniği ile Ustalaşın

Back Button Focus / AF-ON Tekniği ile Ustalaşın

Back Button Focus, otomatik netleme işlevini deklanşör düğmesinden alıp kameranın arkasındaki başka bir düğmeye atama işlemidir. Bu yazıyı okuduktan sonra kameranızı daha çok seveceksiniz ve fotoğraf çekmekten çok daha fazla zevk alacaksınız, iddia ediyorum.

POPÜLER İÇERİKLER

Sony a7c

Yeni Sony A7C ve 28-60mm f/4-5.6

Sony son zamanlarda Youtube için video çekenlere yöneldi. ZV1'den sonra şimdi de A7C geldi.

Sony'nin basın açıklamasında geçenler ve yorumlarımı aşağıda özetledim. Bu arada Sony'nin basın açıklamasında tam 29 (yazıyla yirmidokuz) alt açıklama var. Yani tam 29 kere iddialarını açıklama ihtiyacı hissetmişler.
0
Düşünceleriniz bizim için önemli. Belirtmek ister misiniz, lütfen yorum yapın.x
()
x