Daha

  Galileo’nin Olympus’u olsaydı

  Galileo'nun Olympus fotoğraf makinesi olsaydı; elde edeceği fotoğraflar ile Kopernik’e ve kiliseye karşı çok iyi bir ispat sağlayacaktı. İspatında kullandığı med-cezir olayını pekiştirecekti. Gökcisimlerinin hareketinden kaynaklanan ışık akışının boyundan ve pozlama süresinden dünyanın dönüş hızını da hesap edebilecekti.

  Uzun pozlama ve yıldız pozlama, fotoğraf uğraşı verenlerin ilgi alanına giren bir temadır. Hele antik kentlerdeki yıldız pozlamalar estetik değere haiz fotoğraflar elde etmemizi sağlar. Ayrıca yıldız yağmuru dediğimiz göktaşlarının atmosfere giriş anında yanmaya başlayıp ışık demeti halinde fotoğraflanması fotoğrafçıya herhalde ayrı bir haz verir. “Herhalde” diyorum, ne yazık ki kısa süre önce basında duyurulan göktaşı yağmurunu çekme hevesim yarım kaldı. Üç beş tane göktaşı akışı görmeme rağmen sahip olduğum teknoloji ile bunların o hızda ve kısa sürede fotoğraflanmasına olanak yoktu. Ancak yine de iyi vakit geçirmeme sebep oldu. Tabii aynı zamanda basında yayınlanan göktaşı yağmuru fotoğraflarına da artık şüphe ile bakmama neden oldu.  

  Perseid Meteor yağmuru

  İnsanlığın eski çağlardan beri kayıt altına aldığı Perseid meteor yağmurunun hikayesi, Güneş etrafındaki yörüngesinde seyreden ve 1992’de Dünya’nın yakınlarından geçen Swift-Tuttle isimli kuyruklu yıldızın geride bıraktıklarına dayanıyor.

  Bugün ve yarın gökyüzünü hareketlendirecek meteor yağmuru, Dünya’nın bu kozmik toz bulutuna rastlaması sonucu her yıl aynı dönemde gözlemleniyor. Daha fazla bilgi isterseniz internette bulabilirsiniz.

  Galileo Galilei (15 Şubat 1564 – 8 Ocak 1642)

  Dünyanın dönüp dönmediğine ilişkin ilk tartışma Galileo ile Kopernik arasında çıkar. Galileo, güneşin dünya etrafında dönmediğini (Kopernik ve kilise aksini iddia edip kabul ediyorlardı) “iki ana dünya sistemi hakkında diyalog” kitabında açıklıyordu. Ancak dönemin gereği kabul görmesi için kilise tarafından onaylanması gerekiyordu. Ve tabii bu olmadı.

  Dolayısıyla Galileo’nun ciddi kafirlik şüphesi altında olduğuna ve güneşin hareketsiz olarak evrenin merkezinde durması ve dünyanın hareket etmesi fikrine, İncil’e aykırı bulunmasından sonra bile inanması nedeniyle bu fikrini lanetlemesi ve vazgeçmesi gerektiğine engizisyon tarafından karar verilmişti.

  Galileo fikirlerini savunmaktan vazgeçmemesi uzun hikayedir. İnternette bulup okuyabilirsiniz. Sessiz kalması durumunda öldürülmeyip ev hapsine mahkûm edilmiştir. Bu da kilisenin rönesansla birlikte zayıflamaya başladığının bir göstergesidir aslında. Başka zaman olsaydı Galileo’ye ikinci cümlesini kurmasına imkân vermeden kazığa oturtup yakarlardı herhalde. 

  Olympus E-M10 M III ile uzun pozlama

  Farklı yöntemlerle de uzun pozlama yapılabilmesine rağmen Olympus -bana göre- bu işe noktayı koymuş. Büyük hevesle Olympus’un uzun pozlama için geliştirdiği “Live Composite” özelliği ile çekim yapmak istiyordum. Bunu daha önce kullanmış olmama rağmen tekrar kullanma kitabını okuyup “YouTube” da ilgili videoları izlediğimde şunu fark ettim: kullanma kitabı bu özelliği kullanmasını bilene göre anlatıyor. “YouTube” videoları ise laf salatası ile başlayıp her şeyi iç içe sokarak karışık hale getiriyor. Neden bu anlatıcılar “yalın anlatım” beceremiyorlar ki? Ön hazırlığı ben şöyle anlatayım:

  1. Kameranızı (M) Manuel Çekim Moduna ayarlamanız gerekiyor.
  2. Enstantane kontrol tekerini (rear dial) uzun pozlama yönünde değiştirerek önce Bulb (B) moduna sonra çevirmeye devam ederek önce “LIVE TIME”, bir kere daha çevirerek “LIVECOMP” moduna geleceksiniz. Burada kalın.
  3. LIVECOMP modunda pozlama süresinin belirlenmesi gerekiyor. Bunun için öncelikle ISO değerini belirleyin
   1. Diyafram değerini belirleyin. Bu ikisi tamamen size kalmış. Ben ISO 400, f/5.6 seçmiştim. Objektif 40-150 Pro, manual focus sonsuza ayarlanmıştı.
  4. “MENU” butonuna basmanız gerekiyor. Karşınıza pozlama süresini seçebileceğiz bir ekran açılıyor. Buradan “rear dial” ile bir süre belirlenecek. Buna nasıl karar vereceğiz?
  Galileo’nin Olympus’u olsaydı
  1. Deneyerek; ciddi zaman kaybı demektir.
   1. En başa döneceğiz. Enstantaneyi LIVECOMP modundan çıkararak ışığın durumuna göre 10 saniye, 20 saniye gibi bir değere getirerek fotoğraf çekip sonuca bakacağız. Buradan elde ettiğimiz görüntüye göre tekrar madde 4 e gelerek rear dial ile bu değeri (ben bu değerden biraz daha kısa süre seçtim. Yani test değerim 20” çıkmıştı ben 15” belirledim. Böylece siyah daha iyi pozlandı) seçip “OK” tuşuna basacağız. Tecrübe kazanıldığında bu ayarlar çok kolay (tecrübe konuşuyor) gelmeye başlıyor.
  2. Deklanşöre ilk bastığımızda makine kendini çekime hazırlayacak. Bu hazırlık süresi seçilmiş olan pozlama süresi kadardır ve ekranda bu sürenin işleyişini göreceksiniz.
  3. Hazırlık süresi bittikten sonra deklanşöre tekrar bastığınızda çekim başlayacaktır. Ekranın sağ alt köşesinde çekim süresini ve kaç kare çekildiğini gösterir. Ayrıca ekran her çekim karesi bittiğinde (pozlama süresi bittiğinde) fotoğrafın son halini gösterecektir. Buna bakarak da çekimi durdurmaya karar verilebilir.
  Galileo’nin Olympus’u olsaydı
  • Çekimi bitirmek için deklanşöre tekrar basmak gerekecektir.

  Not: Bu özellik modellerde farklı menüler altında olabilir.
  Anlatılanlar OM E-M10 M III içindir.

  Galileo’nin Olympus’u olsaydı

  Matematik, fizik ve astronomi dâhisi olan Galileo kullanma kitabının Latincesini (Olympus Latince kullanma kitabı yayınlamış mıydı?) okuyarak LIVECOMP modunu bulacaktı. Gökyüzündeki olayları incelerken göktaşı yağmurunu çekmeye çalışıp yıldızların akışının (star trails) çekimi yapacak (onun deneyinde ekrana uçak falan girmeyeceği için şanslıydı) ve ilk çekimde şunu elde edecekti:

  Objektifini güneye çevirerek elde ettiği bu fotoğraf elinde Kopernik’e ve kiliseye karşı çok iyi bir ispat sağlayacaktı. İspatında kullandığı med-cezir olayını pekiştirecekti. Sonra kuzeye dönüp bir kare daha çekecekti:

  Galileo’nin Olympus’u olsaydı

  Bu sefer yıldız ışıklarının aşağı doğru akması tuhafına gidecek güney ve kuzey yönlerindeki farkı anlamak için ilk fotoğrafa tekrar baktığında şöyle yorumlayacaktı: “güneyde düz çizgiye yakın bir akış olsa da kuzey tarafında aşağı doğru olması dünya eksenin güney ve kuzey yönünde düz olmadığını gösteriyor. O halde ölçülmesi gereken bir açısı olmalı”. Bunu bulmak için ilk fotoğrafında yıldız ışığının ilk başladığı noktadan düz bir çizgi çekecek sonra ışığın eğimli olduğu kısma teğet bir çizgi daha çekip ikisini kesiştirerek aradaki açıyı ölçecekti.

  Galileo’nin Olympus’u olsaydı

  Bu değer ya fotoğraf üzerinden gönye ile ya da bu çizgileri üçgen haline getirip tanjant ile belirlenebilir. Ben tanjant metoduyla göre bu açıyı 130 olarak buldum. Gerçek değeri 230  27’ dır. Zaten kuzey yöndeki ışık akışının daha dik olması benim yaptığım hesabın pek doğru olmadığını söylüyor. Ne yapalım, benden bu kadar. Muhtemelen Galileo elindeki gelişmiş imkanlarla bu ölçümü doğru yapmıştır. Aslında Galileo bu ışık akışının boyundan ve elde ediliş süresinden dünyanın dönüş hızını da hesap edebilecektir. Bu beni aşan bir konu.

  Bu durum Galieo’nin hem Kopernik’e hem de kiliseye karşı çıkacağı ikinci çok iyi bir argüman olacaktı. Hem Kopernik hem de kilise bütün yıldızların yani kâinatın dünya etrafında döndüğünü söylemeleri gerekecek ve bu da hiç inandırıcı olmayacaktı. Bunun kaçınılmaz sonucu da herhalde yakılarak infaz edilmesi olurdu. Bir efsaneye göre Galileo dünyanın güneşin etrafında döndüğü teorisini yalanladıktan sonra “Ama yine de dönüyor” gibi bir cümle sarf etmiştir. 1640’larda İspanyol ressam Bartolomé Esteban Murillo veya onun ekolünden bir ressam tarafından yapılan bir resimde Galileo, hapisteyken duvarda yazılı olan “E pur si muove” sözcüklerine bakmaktadır. Bu hikâye ölümünden yüz yıl sonra çıksa da Stillman Drake’e göre bu sözler Galileo ölmeden önce bile ona ithaf edilmiştir.

  Toscana Grandükası II. Ferdinando onu Santa Croce Bazilikası’na (Floransa’da. Birçok bilim adamının gömütü buradadır) gömerek anısına mermerden bir mozole yapmak istemiştir. Bu planlar Papa 8. Urban’ın ve yeğeni Kardinal Francesco Barberini’nin karşı çıkması sonucu iptal edilmiş ve Galileo’nun kafirliği neden olarak öne sürülerek Bazilika’nın koridorlarından birinde küçük bir odaya gömülmüştür. 1737 yılında anısına bir anıt dikilmiş ve mozolesi Bazilika’nın ana bölgesine alınmıştır. Benim de iki sefer ziyaret edip onun ve diğer bilim adamlarının ruhlarına Fatiha okumuşluğum vardır.

  Kaynaklar:

  İLİŞKİLİ İÇERİKLER

  Fotoğrafta Derinlik Yanılsaması

  Görsel algımızın üç boyutlu olmasını sağlayan bu iki görüntüyü birleştiren beyindir. Beyin, görüntülerdeki değişimin büyüklüğüne göre nesneyi konumlandırır. Eğer değişim çoksa nesne yakın, değişim yoksa nesne uzaktır.

  Fotoğrafta Ritim ve Fotoğraf Okuma Alışkanlığı

  Bu yazıyı, o zamanlar üyesi olduğum İFOD'un (İzmir Fotoğraf Sanatı Derneği) bir etkinlik akşamında yıllık geleneksel serginin konusu olan “Ritim” üzerine bir söyleşinin çağrıştırdığı fikir üzerine yazmaya karar verdim.

  Fotoğrafta film kullanma tutkusu…

  Manşette yer alan fotoğrafları 48 yıl arayla birbirine bağlayan değişmeyen iki duygu var: Çocukların bakışlarındaki saflık ve masumiyet. Onlar bizim geleceğimiz.

  Siyah beyaz sokak fotoğrafçılığı neden bu kadar popüler

  irçok nedenden ötürü siyah beyaz sokak fotoğrafçılığı, fotoğrafçılıkla ilgilenen birçok kişi tarafından kabul görmüş şüphesiz en popüler çekim türüdür. Siyah-beyaz fotoğrafçılıkla özel olarak ilgileniyorsanız, “Siyah-beyaz görmek” ifadesini duymuş olabilirsiniz. Bu terim fotoğrafçılık eğitimi dünyasında sıklıkla kullanılan popüler bir terimdir.

  E-POSTA ABONELİĞİ

  Makale yazarı

  Okyar Atilla
  Okyar Atilla
  Geçmişte bir ara mühendisti. Şimdi tam zamanlı yönetici, gerçek zamanlı fotoğrafçı. Gündem "Fotoğraf" ise akan suları durdurur. Seyahat denildiğinde kapının önündedir. Klasik müzik ve kitap olmazsa olmazıdır. İki sokak köpeği, muhtelif sayıda kedi ile sürekli temas halindedir. Hızını alamadı mı dağda bayırda bulduğu gerçek köpeklerle konuşur. Sürekli sorgular. Merak ettiği bir konu olursa elinden kimse alamaz. "Bilgi ve sevgi paylaştıkça çoğalır" ilişkilerinin ana fikridir.

  POPÜLER İÇERİKLER

  Yorum Politikamız: Arthenos.com ekibi olarak tüm okuyucularımızı tartışmalara aktif olarak katılmaya teşvik etsek de, Davranış Kurallarımıza uymayan veya yayınlanan materyalin editoryal standartlarını karşılamayan herhangi bir içeriği Silme / Değiştirme hakkını saklı tutarız.

  YORUM YAPILDIĞINDA BANA BİLDİR
  Bana bildir
  guest

  0 Yorum
  Satır içi geribildirimler
  Bütün yorumları göster
  0
  Düşünceleriniz bizim için önemli. Belirtmek ister misiniz, lütfen yorum yapın.x