Ana Sayfa BLOG Minimalizm Üzerine Minimal Bir Pratik…

Minimalizm Üzerine Minimal Bir Pratik…

-

Bu yazı, İFOD etkinliğinde yaptığı konuşmada “Fotoğrafta Ritim ve Fotoğraf Okuma Alışkanlığı” yazımıza gönderme yaparak bütün üyelerin okumasını ve sitemizi takip etmesini tavsiye eden, İFOD onur üyesi değerli ve saygın fotoğrafçı YUSUF TUVİ’ye ithaf edilmiştir.

Saygıyla selamlıyorum.

Instagram sayfamda yayınladığım, yazının kapak fotoğrafı olan bu fotoğraf çok yeni… 30 Kasım 2018 akşamı İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanında çektiğim bir karedir bu. Kim, neden havaalanı içinde bir duvar kaplaması üzerine böyle bir yazı yazar? Kırmızı bir zemin üzerine mavi kalemle “blue” yani “mavi” yazılmış. Neden sarı, mor, kahverengi değil de bir ana rengin üzerine diğer bir ana renk vurgulanmış? Tamamen obsesif (takıntılı) bir durum. Muhtemelen yazanın “kırmızı” renge olan takıntısı “blue” yazarak ortaya çıkıyor. Bunu yazmak için kendisini izleyen kameralar altında “kamu malına zarar vermek” gibi bir riski göze alıyor. Ancak yazan sağlam takıntılı olsaydı muhtemelen yazı da çok düzgün, harfle aynı sırada, aynı büyüklükte ve aynı karakterde olacaktı. Ancak yazıya baktığınızda bir düzensizlik var. Demek ki takıntı seviyesi aşağılarda. Aceleyle yazılmış gibi duruyor. Göze aldığı riskin başına bir şey getirmesinden çekindiğini düşünebiliriz. Tabii bu geçerli değil. Böyle olsaydı harflerin üzerinden birkaç defa geçilmezdi. Bu da takıntı seviyesini ortalara çekiyor.

Fotoğraf, aslında ortaya çıkan sahnenin kendisiyle tam bir minimalizm örneği. Bana da sadece çekmek kalıyor. Yani yazan minimal bir sahne oluşturmuş. Kırmızı zeminde bir “blue” yazısı. Tek renk. İkinci renk yazıyla. Ancak kalemin rengi de “blue”. Kırmızı renk ve yazı fotoğrafta sevdiğimiz zıtlık “kontrast” göstermesine rağmen “kırmızı” ve “blue” renk olarak da zihnimizde birbirini tamamlıyor. Yani sahnede zıtlık ve tamamlayıcılık aynı anda yer alıyor. Bu sahneyi altın orana oturtmak kolay oldu. Eğer yazı kırmızı duvar kaplamasının ek yerleri olan çizgilerden uzak olsaydı bu olamayacaktı. Ya da çok iyi olmayacaktı.

Kırmızı plaka ek çizgileri altın orana oturmasına rağmen okuma alışkanlığımıza ters -sağdan sola doğru- tercih edilmesi -arap yazım şekli- yazanın Ortadoğulu olduğunu düşündürüyor. Ancak “blue“ yazısı latin alfabe ve sahnenin sol üst tarafında. İzleyici soldan ve sağdan okuma için tereddütte kalıyor. Yazıcı izleyicinin düşüncesiyle pratiği ile oyun oynuyor.

Ve bütün bunlar ortaya gerçek bir minimal fotoğraf çıkarmak için yapılmış gibi duruyor. Yazıcı kendini minimal bir fotoğrafla anlatıyor. Rastgele bir sahne değildir bu. Sahne düşünülmüş, planlanmış, yaratılmış ve çekilmiş. Bu kadar detayı bir araya ancak ve ancak fotoğrafçı getirebilir.

Bu benim…

Siz siz olun, “minimal fotoğrafın bir şey anlatması gerekmez” lafına kulak vermeyin. Öyle ya, fotoğrafın her sanat dalı gibi izleyiciye “mesaj” vermek ve farkındalık yaratmak gibi bir işlevi vardır. Bunu hiçbir şekilde göz ardı edemezsiniz.

1 Aralık 2018
İzmir

Not-1: Fotoğrafa instagramda baktığınızda bu yazının başında verdiğim yer bilgisine gerek kalmıyor. “Konum” zaten buranın bir bina içi olduğunu vurguluyor. Dolayısıyla yazının birinci paragrafınta yer alan “risk almak” düşüncesi ve yorumu “bu fotoğraf nerede çekilmiş?” diye araştırıldığında ortaya çıkacaktır.

Not-2: Çekim sürecinden de bahsetmek isterim. Özel hayatımda kırmızı tercih ettiğim bir renk değildir. Favori rengim mavi ve tonlarıdır. Böyle olmasına rağmen iki tane bordo süveterim vardır. Ara sıra giyerim. Uçak kalkışında gecikme olunca bekleme alanında volta atmaya başlarken kendimi oyalayacak bir şeyler bakmaya başladım. Önce insanları süzdüm. İlgimi çeken bir şey bir olay yoktu. Sonra “fotoğraf çekeyim” dedim. Ve kırmızı duvara doğru yürürken 7 Aralıkta İFOD a katılacağım “Minimal fotoğraf” atölyesi aklıma geldi. Bu sefer etrafı bari minimal bir fotoğraf çekeyim diye süzerek duvara doğru yürümeye başladım. Önce bir kare çektim ve bekledim. Kameralardan görüp de gelen olmadı. Çektiğim sadece bir görüntüydü, hikayesi yoktu. Bir hikâye yazmak gerekiyordu. Ve ben yukarıda anlattığım hikâyeyi yazarak sahneyi oluşturdum. İzlediğiniz karede sadece doygunluk ve kontrast artırılmıştır. Ve anladığımız gibi telefonla fotoğraflanmıştır.

Daha sonra yazıyı silmeye çalıştım. Biraz iz kaldı. Orada dinlenen bir temizlik görevlisiyle konuşup yaptığımı anlattım ve adam şaşkın bakışlarla “merak etme ben kalan kısmını silerim” dedi. Uçak kuyruğuna girmiştim. Adam yanımdan geçerken bana “bir daha geldiğinde görmezsin” diye laf attı. Bu sefer de sıradakilerin meraklı bakışları altında kaldım.

Eğlenceliydi.

Yeni içeriklerden haberdar olmak istiyorsanız hemen abone olabilirsiniz.

Abonelik kaydınız başarıyla alınmıştır.

Bir hata meydana geldi, lütfen daha sonra tekrar deneyiniz.

Okyar Atilla
Geçmişte bir ara mühendisti. Şimdi tam zamanlı yönetici, gerçek zamanlı fotoğrafçı. Gündem "Fotoğraf" ise akan suları durdurur. Seyahat denildiğinde kapının önündedir. Klasik müzik ve kitap olmazsa olmazıdır. İki sokak köpeği, muhtelif sayıda kedi ile sürekli temas halindedir. Hızını alamadı mı dağda bayırda bulduğu gerçek köpeklerle konuşur. Sürekli sorgular. Merak ettiği bir konu olursa elinden kimse alamaz. "Bilgi ve sevgi paylaştıkça çoğalır" ilişkilerinin ana fikridir.

Yorum Politikamız: Arthenos.com ekibi olarak tüm okuyucularımızı tartışmalara aktif olarak katılmaya teşvik etsek de, Davranış Kurallarımıza uymayan veya yayınlanan materyalin editoryal standartlarını karşılamayan herhangi bir içeriği Silme / Değiştirme hakkını saklı tutarız.

avatar
  Abone ol  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bana bildir
Ugur
Ziyaretçi
Ugur

Oktay bey
Ben yurtdışında yaşıyorum bizim hava alanlarında yazılmamış bir yer bulamazsınız
Çok abuk bir şey olmadıkça kimse silmez o yazıları
Bıraksaydınız öyle kalsaydı
Belki sizin gibi bir başkasına başka bir konuda ilham kaynağı olurdu 🙂

Mahmut Timur K
Ziyaretçi
Mahmut Timur K

Sabahattin bey
Sizlerden fotoğrafta minimalizm konusunda daha kapsamlı makaleler bekliyoruz
Bunu başlangıç kabul ediyoruz :))
Siz çektiğiniz fotoğrafların altına çekim bilgilerini de yazıyordunuz onları da rica etsek…
Bu isteklerimizi dikkate alacağınızdan eminim.
Teşekkürler

Sebahattin Demir
Yönetici

Mahmut bey,
Bunu başlangıç kabul edin, evet.
Yayınladığımız fotoğraflarımızda çekim bilgilerini koymaya devam edeceğiz.
Saygılar.

Mahmut Timur K
Ziyaretçi
Mahmut Timur K

Teşekkür ederim Sebahattin bey
Saygı bizden

Süheyla
Ziyaretçi
Süheyla

Bu yazınızı hava alanında fotoğrafınızı çektiğiniz yazıyı yazan kişinin okumasını ve yorumlamasını isterdim.. Birde onun ağzından dinlemek iyi olurdu 🙂
Emeklerinize sağlık

Manşet

Kamera Ölçüm Sistemi her zaman doğru mu ölçer?

Kamera Ölçüm Sistemi her zaman doğru mu ölçer?

32
İlk başladığım yıllarda, "Kameralarda zaten bir ölçüm sistemi var, ne gerek var harici bir ışıkölçere" diyordum. Bugün geldiğim noktada kameralarımızın ölçüm sisteminin her sahne için o kadar da mükemmel olmadığını daha doğrusu olamayacağını anladım, bunu defalarca deneyimledim. Bu makalemde, kamera ölçüm sistemi ile harici -el tipi- bir ışıkölçer arasındaki farkları nedenleriyle açıklamaya çalışıyorum.

EDİTÖRÜN SEÇTİĞİ

Yeniden Kadrajlama Tekniği ile Fotoğraflarınızı Geliştirin

Yeniden Kadrajlama Tekniği

25
Yeniden kadrajlama, ana odak noktasını kullanarak konuya odaklanmak ve elinizi deklanşörden çekmeden konuyu kadrajınızdaki başka bir yere yeniden konumlandırarak ideal kadrajı oluşturup fotoğrafı çekmektir.

POPÜLER İÇERİKLER

Model Fotoğrafçılığı Giriş Rehberi

Model Fotoğrafçılığı üzerine

4
Tahmin ediyorum, pek çoğumuzun çektiği, çekmekten zevk aldığı veya çekmek istediği stiller içinde “Model Fotoğrafçılığı” yer alıyordur. Açıkçası benim için de öyle. Önümüzdeki yıllarda da bu alanda projelere ve fırsat buldukça bu konudaki çalışmalarıma devam etmeyi hedefliyorum. Yazımda örneklerini verdiğim fotoğraf ve arka plan çekimlerim, 2016 yılından bu yana bana ait kişisel çalışmalarımdan derlendi.

Buna benzer birçok yazı
E-Posta Kutunuza
gelsin ister misiniz?

Bültenimize abone olun, yeni içerikler ilk size gelsin.

Teşekkürler. Abonelik kaydınız başarıyla alınmıştır.

Bir hata meydana geldi, lütfen daha sonra tekrar deneyin.