Ana Sayfaİleri Seviye FotoğrafçılıkFlaşlı FotoğrafçılıkPozlama ölçüm modu flaş aydınlatmasını nasıl etkiler?

Pozlama ölçüm modu flaş aydınlatmasını nasıl etkiler?

-

Çevremdeki birçok kişiden duyuyorum, kameralarında kullandıkları dahili flaşların doğru aydınlatma yapmadığını, bazen yetersiz bazen de aşırı aydınlattığını söylüyorlar. bu söylemi yalnızca dahili flaş kullananlardan değil, kimi zaman harici flaş kullanan kişilerden de duyuyorum.

Bunun nedeni, daha doğrusu bu durumu ortaya çıkaran birincil sebep, kameramızda seçtiğimiz Pozlama Ölçüm modu‘dur. İkincil sebep ise, sahnemizdeki nesnelerin konumu ve arka planın durumudur. Bunların arasındaki ilişkiyi ve flaş ölçümündeki çalışma şeklini anladıktan sonra yukarıdaki problemlerin üstesinden gelmek kolaylaşır.

Dahili Flaş kullanılırken ölçüm şu şekilde çalışır

Kameranın Pozlama ölçüm modu “Matris – Değerlendirmeli” olarak ayarlandığında, dahili flaş otomatik olarak TTL-BL moduna geçer. Peki, bunu neden yapar?

Matris ölçümü kullandığınızda, kamera önce tüm çerçevede ortam ışığının parlaklığını kenardan kenara eşit olarak ölçer. Şunu deneyin; kameranızdaki dahili flaşı açın ve önce herhangi bir sahneyi matris ölçüm modu ile ölçümleyin, ardından tam merkezine küçük bir obje koyun ve ona netleyerek bir ölçüm daha alın; pozlamanızda önemli bir değişikliğe neden olmadığını göreceksiniz. Başka bir deyişle, matris modunda, kameranın yaptığı ölçüm, öznenin arkasındaki arka planın ortam ışığı ile sentezlenmesi sonucudur.

Bu yaklaşım kavramı, TTL-BL modunun temel dayanağıdır! TTL-BL’deki “BL” Back Lit” arkadan aydınlatmalı teriminin kısaltmasıdır ve Dolgu Flaşı olarak bilinir.

Deklanşöre bastığınızda, dahili flaş ölçüm yapmak için bir ön flaş patlaması yapar ve yansımanın gücünü yalnızca çerçevenin orta kısmından ölçer, çünkü nesneden gelecek yansımayı ölçmeye çalışır. Başka bir deyişle, flaş ölçüm sistemleri ön flaşları ateşlediğinde daima çerçevede ortalanmış bir konu olduğunu varsayar.

Ardından kamera, çerçevenin merkezindeki nesneden yansıyan ön flaşı temel alır, kameranın matris ölçümüne dayalı olarak, bunu çerçevedeki tüm arka planın parlaklığıyla karşılaştırır ve özne parlaklığını genel sahne parlaklığına eşit kılacak bir flaş gücü hesaplar. Ardından deklanşör açılır ve ana flaş patlar ve fotoğraf çekilir.

Nikon, gövdelerinde dahili flaş kullanırken ve kamera Matris modundayken, flaşı her zaman TTL-BL’de çalışmaya zorlar. Bunun nedeni, TTL ve Matris modunu ne zaman kullanacağına karar veremeyen acemi fotoğrafçıların karmaşık bir karar vermek zorunda kalmasını önlemek içindir.

Kamera ölçüm modu seçiminin flaşın flaş öncesi yansımayı ölçmesi üzerinde kesinlikle hiçbir etkisi yoktur. Flaş, ölçüm anında, hangi kamera ölçüm modunun seçildiğine bakılmaksızın her zaman çerçevenin ortasına bakar.

“Nokta – Spot” ölçümü seçilirse, kamera sadece ortam ışığı nedeniyle konunun parlaklığını ölçer; yani artık arka plan ölçüm verisi yoktur, bu yüzden arka plan bilgisi eksik olduğunda flaşın TTL-BL modunda çalışmasının bir yolu kalmaz. Böylece flaş otomatik olarak TTL moduna geçer ve kameradan flaşa ek ölçüm bilgisi gönderilmez.

TTL modunda flaş, çerçevenin merkezinin parlaklığını “standart” bir parlaklık haline getirmek üzere bir flaş gücü ayarlamak için yalnızca kendi yansıyan ön flaş bilgilerini kullanır. Bu ‘standart’ parlaklık bilgisi kameraya iletilir. Kamera, çerçevenin tam ortasında böyle bir nesne varmış gibi, lensin içinden gelen ışığı da değerlendirip, bu nesneyi ve tüm sahneyi doğru pozlanmış olarak gösterecek şekilde pozlamayı ayarlar. Flaş, ne şiddetle çakacağı kararını kendi vermiştir, kameradan flaşa “şu güçte çakacaksın” bilgisi iletilmez. Flaşın kendi belirlediği bu güce, kamera kendini uydurur.

Flaşla ölçülen alanın boyutu, TTL veya TTL-BL modlarında tam olarak aynıdır. Kamera tarafında ise ölçülecek alanının boyutu, seçilen kamera ölçüm moduna bağlı olarak değişir.

Fotoğraf makinesi “Merkez Ağırlıklı” ölçüm modundayken dahili flaş TTL-BL’de de çalışabilir, ancak bu yalnızca belirli koşullar altında düzgün çalışır. Birincisi, öznenin çerçevenin merkezinde yalnızca çok küçük bir bölümünü kaplamasıdır, böylece flaşa gönderilen kamera ölçüm bilgisi çok az küçük bir arka plan bilgisi içerir. Ardından flaş, kameradan gelen verilerin arka plan bilgisi olduğu varsayarak TTL-BL hesaplamalarını çalıştırır. Bu çoğu zaman çok iyi çalışmaz, çünkü özne genellikle çerçevenin merkezinde fazla yer kaplar ve bu da arka plan bilgilerini önemli ölçüde etkiler.

Özet

Matris, Canon terminolojisinde “Değerlendirmeli” ölçüm modu ile dahili flaşı kullanılırken çok iyi ölçülmeyen birkaç durum olduğunu görebilirsiniz, çünkü TTL-BL kullanmak zorundasınız. Flaşı TTL modunda çalışmaya zorlayan “Nokta” ölçümünü seçerseniz, dahili flaş genellikle daha iyi çalışır.

Matris modu genellikle iç mekanlardan daha iyi çalışır, çünkü dış mekandaki arka plan çoğu zaman nesneden daha parlaktır ve TTL-BL’deki dolgu flaşı, arka plana eşit olması için nesneye parlaklık katar. Konu arka plandan daha parlak veya ona eşitse Matris ve TTL-BL düzgün çalışmaz. İşte o zaman “Nokta – Spot” ve TTL’ye geçmek gerekir.

İşte tüm bu karmaşık durumlar nedeniyle, benim de içlerinde bulunduğum birçok fotoğraf gönüllüsü ve işin profesyonelleri dahili flaşlar yerine harici flaş kullanmayı tercih ederler; ve dahili flaşları TTL modunda kullanmazlar, bir ışıkölçer (pozometre) yardımıyla manuel ayarlamayı tercih ederler.

Sizin bu konu hakkında farklı deneyimleriniz, paylaşacağınız başka bilgiler veya yorumlarınız varsa, aşağıdaki “Yorumlar” kısmından bizimle paylaşır mısınız?

İlişkili İçerikler

E-POSTA ABONELİĞİ

Sebahattin Demir
Mühendis ama Tıp meraklısı. Seyahat etmeyi seven bir fotoğraf gönüllüsü. Okumayı, araştırmayı, sorgulamayı sever. İnsan ilişkilerine ve saygıya önem verir. Bildiklerini paylaşmaktan mutluluk duyar. "Bilmiyorum" demekten çekinmez. Türkçe yazım kurallarına uymayanlarla arası iyi değildir.

Yorum Politikamız: Arthenos.com ekibi olarak tüm okuyucularımızı tartışmalara aktif olarak katılmaya teşvik etsek de, Davranış Kurallarımıza uymayan veya yayınlanan materyalin editoryal standartlarını karşılamayan herhangi bir içeriği Silme / Değiştirme hakkını saklı tutarız.

Abone ol
Bana bildir
guest
19 Yorum
Beğenilenler
En yeniler Eskiler
Satır içi geribildirimler
Bütün yorumları göster
Önder Köktürk
1 yıl önce

detay veya önemsiz gibi görünen ama, işin özü için çok faydalı açıklamalar olmuş. teşekkürler

Önder Köktürk
Yorumun sahibi  Sebahattin Demir
1 yıl önce

bilirim, fotoğrafçıda hiç suç yoktur 🙂

muhammed
muhammed
1 yıl önce

her yazinizda yeni bir sey ogreniyoruz hocam..hakkinizi helal edin

Erdal Özgür
Erdal Özgür
1 yıl önce

her zamanki gibi faydalı bir konu ve çok güzel anlatım teşekkür ederim. son notunuzla ilgili bir sorum olacak > ne zaman ve neden kamerayı matris modunda ve flaş ttl modunda kullanıyorsunuz

Ahmet O.
Ahmet O.
1 yıl önce

Teşekkürler Sebahattin bey
Yazılarınız arkadaş çevremde büyük beğeni topluyor yazılarınızı grubumuzda paylaşıyorum 🙂 Şimdi dahili flaş kullanımını nasıl en üst düzeye çıkaracağımı çok daha iyi anladım. Teşekkür ederim emekleriinize sağlık

Vural
Vural
1 yıl önce

her zaman ki gibi çok faydalı bir yazı
teşekkürler!

Nurullah
Nurullah
1 yıl önce

Sayın Sebahattin hocam,
Yazılarınızın hepsini çok büyük dikkatle bazen defalarca okuyorum. Her keresinde nasıl emek verdiğinizi tahmin ediyorum ve sizi taktir ediyorum. Size olan borcumu hiç değilse bu şekilde yorumda bulunarak ödemek istiyorum. Emeklerinize elleriniz sağlık.
Selam ve saygılarımla

Öner BÜYÜKYILDIZ
Öner BÜYÜKYILDIZ
1 yıl önce

Giriş ve orta seviye makine gövdelerindeki dahili flaş “dostlar alışverişte görsün” hesabı, aslında çoğu kimsenin kullanmadığı, yetersiz parçalar. Zaten bu yüzden profesyonel gövdelere geçildiğinde makine gövdesinde dahili flaşa hiç yer verilmiyor. Harici flaş kullanan arkadaşlar için işin mantığını anlatan yazınız hazine kıymetinde. Umarım kısa sürede bende bir flaş edinirim.
Çok teşekkür ederim Sebahattin bey. Ellerinize emeğinize sağlık.
Selam ve saygılarımla.

bir düğün fotorafçısı
bir düğün fotorafçısı
1 yıl önce

düğün fotoğrafları çekiyorum kendi dükkanımı açtım flaş kullanmayı ustamdan örendim.dış çekimilerde hep patlak resim alırız sonra fotoşop ta düzeltiriz.. ama şimdi sebep ini anladım.yazılarınızdan çok şey öreniyoruz. hayırlı işler

Abdullah Koç
Abdullah Koç
10 ay önce

Güzel makaleleriniz için çok teşekkür ederim. Yıllardır Nikon dışında bir başka DSL-R kullanıyordum. Kullandığım ürünün harici flaşları hakkında kendimi geliştirmek adına makale olsun eğitim videosu olsun internetten olsun başka platformlardan olsun araştırdım ama maalesef flaşlarla ilgili dişe dokunur bir makale bulamadım. En falza ulaşabildiğimiz TTL nedir, Extra TTL nedir , manuel nedir kısaca bu bilgiler ışığında yol katettik. 8 aydır Nikon kullanıyorum ve sosyal medya sayesinde Nikon’un farklı hesaplarını takip ederken siz değerli büyüklerimizin de iştirak ettiği sayfalara ulaşabilir oldum ve ilgiyle yazılarını okuyor ve tatbik etmeye çalışıyorum. Verdiğiniz bilgiler çok değerli ve kıymetli. Tekrardan teşekkür eder eğitici makalelerinizin devamını dlierim.

Manşet

Fujifilm X-T200 ve X-E3 karşılaştırması

Fujifilm X-T200 ve X-E3 detaylı karşılaştırması

Fujifilm X-T200 modeline bakıp X-E3 ile karşılaştırıyoruz

EDİTÖRÜN SEÇTİĞİ

Fotoğrafçılık Hafızamızı Geliştirir mi?

Fotoğrafçılık Hafızamızı Geliştirir mi?

Fotoğrafçılar Dikkat!
Fotoğraf Çekmek Görsel Belleği Güçlendiriyor,
Peki ya Görsel Olmayan Bellek?

POPÜLER İÇERİKLER

Diyafram Nedir? Fotoğrafta Diyafram Ayarları

Diyafram Nedir? Fotoğrafta Diyafram Ayarları

Diyaframın kökeni dilimize Fransızca “diaphragme” kelimesinden gelmiştir, İngilizcede "Aperture" olarak tanımlanır ve “açıklık” anlamına gelir.

Fotoğrafta diyafram ayarlarını çekmek istediğiniz sahnenin ne olacağına göre siz belirlersiniz. Fotoğrafınızda nelere etki edeceğini anlamak için okumaya devam edin.
19
0
Düşünceleriniz bizim için önemli. Belirtmek ister misiniz, lütfen yorum yapın.x
()
x