Ana Sayfa İleri Seviye Fotoğrafçılık Flaşlı Fotoğrafçılık Pozlama ölçüm modu flaş aydınlatmasını nasıl etkiler?

Pozlama ölçüm modu flaş aydınlatmasını nasıl etkiler?

-

Çevremdeki birçok kişiden duyuyorum, kameralarında kullandıkları dahili flaşların doğru aydınlatma yapmadığını, bazen yetersiz bazen de aşırı aydınlattığını söylüyorlar. bu söylemi yalnızca dahili flaş kullananlardan değil, kimi zaman harici flaş kullanan kişilerden de duyuyorum.

Bunun nedeni, daha doğrusu bu durumu ortaya çıkaran birincil sebep, kameramızda seçtiğimiz Pozlama Ölçüm modu‘dur. İkincil sebep ise, sahnemizdeki nesnelerin konumu ve arka planın durumudur. Bunların arasındaki ilişkiyi ve flaş ölçümündeki çalışma şeklini anladıktan sonra yukarıdaki problemlerin üstesinden gelmek kolaylaşır.

Dahili Flaş kullanılırken ölçüm şu şekilde çalışır

Kameranın Pozlama ölçüm modu “Matris – Değerlendirmeli” olarak ayarlandığında, dahili flaş otomatik olarak TTL-BL moduna geçer. Peki, bunu neden yapar?

Matris ölçümü kullandığınızda, kamera önce tüm çerçevede ortam ışığının parlaklığını kenardan kenara eşit olarak ölçer. Şunu deneyin; kameranızdaki dahili flaşı açın ve önce herhangi bir sahneyi matris ölçüm modu ile ölçümleyin, ardından tam merkezine küçük bir obje koyun ve ona netleyerek bir ölçüm daha alın; pozlamanızda önemli bir değişikliğe neden olmadığını göreceksiniz. Başka bir deyişle, matris modunda, kameranın yaptığı ölçüm, öznenin arkasındaki arka planın ortam ışığı ile sentezlenmesi sonucudur.

Bu yaklaşım kavramı, TTL-BL modunun temel dayanağıdır! TTL-BL’deki “BL” Back Lit” arkadan aydınlatmalı teriminin kısaltmasıdır ve Dolgu Flaşı olarak bilinir.

Deklanşöre bastığınızda, dahili flaş ölçüm yapmak için bir ön flaş patlaması yapar ve yansımanın gücünü yalnızca çerçevenin orta kısmından ölçer, çünkü nesneden gelecek yansımayı ölçmeye çalışır. Başka bir deyişle, flaş ölçüm sistemleri ön flaşları ateşlediğinde daima çerçevede ortalanmış bir konu olduğunu varsayar.

Ardından kamera, çerçevenin merkezindeki nesneden yansıyan ön flaşı temel alır, kameranın matris ölçümüne dayalı olarak, bunu çerçevedeki tüm arka planın parlaklığıyla karşılaştırır ve özne parlaklığını genel sahne parlaklığına eşit kılacak bir flaş gücü hesaplar. Ardından deklanşör açılır ve ana flaş patlar ve fotoğraf çekilir.

Nikon, gövdelerinde dahili flaş kullanırken ve kamera Matris modundayken, flaşı her zaman TTL-BL’de çalışmaya zorlar. Bunun nedeni, TTL ve Matris modunu ne zaman kullanacağına karar veremeyen acemi fotoğrafçıların karmaşık bir karar vermek zorunda kalmasını önlemek içindir.

Kamera ölçüm modu seçiminin flaşın flaş öncesi yansımayı ölçmesi üzerinde kesinlikle hiçbir etkisi yoktur. Flaş, ölçüm anında, hangi kamera ölçüm modunun seçildiğine bakılmaksızın her zaman çerçevenin ortasına bakar.

“Nokta – Spot” ölçümü seçilirse, kamera sadece ortam ışığı nedeniyle konunun parlaklığını ölçer; yani artık arka plan ölçüm verisi yoktur, bu yüzden arka plan bilgisi eksik olduğunda flaşın TTL-BL modunda çalışmasının bir yolu kalmaz. Böylece flaş otomatik olarak TTL moduna geçer ve kameradan flaşa ek ölçüm bilgisi gönderilmez.

TTL modunda flaş, çerçevenin merkezinin parlaklığını “standart” bir parlaklık haline getirmek üzere bir flaş gücü ayarlamak için yalnızca kendi yansıyan ön flaş bilgilerini kullanır. Bu ‘standart’ parlaklık bilgisi kameraya iletilir. Kamera, çerçevenin tam ortasında böyle bir nesne varmış gibi, lensin içinden gelen ışığı da değerlendirip, bu nesneyi ve tüm sahneyi doğru pozlanmış olarak gösterecek şekilde pozlamayı ayarlar. Flaş, ne şiddetle çakacağı kararını kendi vermiştir, kameradan flaşa “şu güçte çakacaksın” bilgisi iletilmez. Flaşın kendi belirlediği bu güce, kamera kendini uydurur.

Flaşla ölçülen alanın boyutu, TTL veya TTL-BL modlarında tam olarak aynıdır. Kamera tarafında ise ölçülecek alanının boyutu, seçilen kamera ölçüm moduna bağlı olarak değişir.

Fotoğraf makinesi “Merkez Ağırlıklı” ölçüm modundayken dahili flaş TTL-BL’de de çalışabilir, ancak bu yalnızca belirli koşullar altında düzgün çalışır. Birincisi, öznenin çerçevenin merkezinde yalnızca çok küçük bir bölümünü kaplamasıdır, böylece flaşa gönderilen kamera ölçüm bilgisi çok az küçük bir arka plan bilgisi içerir. Ardından flaş, kameradan gelen verilerin arka plan bilgisi olduğu varsayarak TTL-BL hesaplamalarını çalıştırır. Bu çoğu zaman çok iyi çalışmaz, çünkü özne genellikle çerçevenin merkezinde fazla yer kaplar ve bu da arka plan bilgilerini önemli ölçüde etkiler.

Özet

Matris, Canon terminolojisinde “Değerlendirmeli” ölçüm modu ile dahili flaşı kullanılırken çok iyi ölçülmeyen birkaç durum olduğunu görebilirsiniz, çünkü TTL-BL kullanmak zorundasınız. Flaşı TTL modunda çalışmaya zorlayan “Nokta” ölçümünü seçerseniz, dahili flaş genellikle daha iyi çalışır.

Matris modu genellikle iç mekanlardan daha iyi çalışır, çünkü dış mekandaki arka plan çoğu zaman nesneden daha parlaktır ve TTL-BL’deki dolgu flaşı, arka plana eşit olması için nesneye parlaklık katar. Konu arka plandan daha parlak veya ona eşitse Matris ve TTL-BL düzgün çalışmaz. İşte o zaman “Nokta – Spot” ve TTL’ye geçmek gerekir.

İşte tüm bu karmaşık durumlar nedeniyle, benim de içlerinde bulunduğum birçok fotoğraf gönüllüsü ve işin profesyonelleri dahili flaşlar yerine harici flaş kullanmayı tercih ederler; ve dahili flaşları TTL modunda kullanmazlar, bir ışıkölçer (pozometre) yardımıyla manuel ayarlamayı tercih ederler.

Sizin bu konu hakkında farklı deneyimleriniz, paylaşacağınız başka bilgiler veya yorumlarınız varsa, aşağıdaki “Yorumlar” kısmından bizimle paylaşır mısınız?

İlişkili İçerikler

Kısa bir fotoğraf projesi: Menemen çömlek atölyeleri

Hayatımız bilerek ya da farkında olmadan yaptığımız planlar içinde yaşadığımız uzun soluklu bir proje midir? Zaman zaman başkalarının projelerinde yer alıyor muyuz? Hani “yollarımız kesişti” dediğimiz türden. Çalışma hayatında ise yaptığımız planların ve yer aldığımız projelerin haddi hesabı yoktur. En azından benimki böyle. Niyetim fotoğraf anlatmaktı. Ancak tek kare fotoğraf için bile bir yere yazmasak da aklımızda proje oluşturup süreç yönetimi yapmaya başlarız.

Flaşınızı kameranızdan ayırın, fotoğraflarınızda fark yaratın?

Kameranın lensiyle onun ekseninde patlayan bir flaşla yapılan çekimler bana göre konuyu düzleştirilmiş gibi gösteriyor. Bu durumda gölgeler kayboluyor ve çekim yaptığımız yerden ileriye doğru patlayan düz bir ışık hüzmesi yer alıyor. Sorun da bu zaten, fotoğrafta gölge bulunmuyor. Artık hepimiz gayet iyi biliyoruz ki, gölgeler fotoğrafa boyut ekler ve boyut, fotoğrafı daha güçlü hale getirir.

TTL Flaş için çekim evreleri

Çoğu fotoğrafçı için TTL ayarlı bir flaş kullanıldığında gerçekleşen bir dizi çekim evresi bazen kafa karıştırıcı olabiliyor. Pozlama alınan noktanın kamera tarafından ölçüldüğü düşünüldüğünde, TTL flaşın bu işlemi nasıl yaptığı sorusu sıkça karşımıza çıkıyor. Bu yazımızda, flaş TTL moda ayarlandığında, çekim aşamasında gerçekleşen evreleri adım adım ve kısa bir şekilde özetlemeyi amaçladım.

Çileğin başına gelenler

Flaş ya da yapay ışıkla fotoğraf çekmeye direnç gösteren bir yanım olduğunu daha önce bir yerlerde belirtmiştim. Ancak Sebahattin ile düşüp kalkarsan bir şekilde bulaşıyor. Tam bu anda itirafta bulunayım. Aramızda kalsın olur mu: Yapay ışık kullanmak çok da kötü bir şey değilmiş. Bir kere renkler doğru “Kelvin” değeriyle elde ediliyor. Kontrol tamamen sizin elinizde. Photoshop da öyle yapsam böyle yapsam diye dert etmiyorsunuz.

E-POSTA ABONELİĞİ

Sebahattin Demir
Mühendis ama Tıp meraklısı. Profesyonel yönetici. Seyahat etmeyi seven bir fotoğraf gönüllüsü. Okumayı, araştırmayı, sorgulamayı sever. İnsan ilişkilerine ve saygıya önem verir. Bildiklerini paylaşmaktan mutluluk duyar. "Bilmiyorum" demekten çekinmez. Türkçe yazım kurallarına uymayanlarla arası iyi değildir.

Yorum Politikamız: Arthenos.com ekibi olarak tüm okuyucularımızı tartışmalara aktif olarak katılmaya teşvik etsek de, Davranış Kurallarımıza uymayan veya yayınlanan materyalin editoryal standartlarını karşılamayan herhangi bir içeriği Silme / Değiştirme hakkını saklı tutarız.

Abone ol
Bana bildir
guest
Makale Değerlendirme
Makaleyi 5 yıldız üzerinden değerlendirin
Yorum formu, web sitesinde yer alan yorumları takip etmemize izin vermek için Adınızı, e-Postanızı ve içeriğinizi kaydeder. Yorum göndermek için lütfen web sitemizdeki Koşulları ve Gizlilik Politikamızı okuyun ve kabul edin.
19 Yorum
Eskiler
En yeniler Beğenilenler
Satır içi geribildirimler
Bütün yorumları göster
Önder Köktürk

detay veya önemsiz gibi görünen ama, işin özü için çok faydalı açıklamalar olmuş. teşekkürler

Önder Köktürk

bilirim, fotoğrafçıda hiç suç yoktur 🙂

muhammed

her yazinizda yeni bir sey ogreniyoruz hocam..hakkinizi helal edin

Erdal Özgür

her zamanki gibi faydalı bir konu ve çok güzel anlatım teşekkür ederim. son notunuzla ilgili bir sorum olacak > ne zaman ve neden kamerayı matris modunda ve flaş ttl modunda kullanıyorsunuz

Ahmet O.

Teşekkürler Sebahattin bey
Yazılarınız arkadaş çevremde büyük beğeni topluyor yazılarınızı grubumuzda paylaşıyorum 🙂 Şimdi dahili flaş kullanımını nasıl en üst düzeye çıkaracağımı çok daha iyi anladım. Teşekkür ederim emekleriinize sağlık

Vural

her zaman ki gibi çok faydalı bir yazı
teşekkürler!

Nurullah

Sayın Sebahattin hocam,
Yazılarınızın hepsini çok büyük dikkatle bazen defalarca okuyorum. Her keresinde nasıl emek verdiğinizi tahmin ediyorum ve sizi taktir ediyorum. Size olan borcumu hiç değilse bu şekilde yorumda bulunarak ödemek istiyorum. Emeklerinize elleriniz sağlık.
Selam ve saygılarımla

Öner BÜYÜKYILDIZ

Giriş ve orta seviye makine gövdelerindeki dahili flaş “dostlar alışverişte görsün” hesabı, aslında çoğu kimsenin kullanmadığı, yetersiz parçalar. Zaten bu yüzden profesyonel gövdelere geçildiğinde makine gövdesinde dahili flaşa hiç yer verilmiyor. Harici flaş kullanan arkadaşlar için işin mantığını anlatan yazınız hazine kıymetinde. Umarım kısa sürede bende bir flaş edinirim.
Çok teşekkür ederim Sebahattin bey. Ellerinize emeğinize sağlık.
Selam ve saygılarımla.

bir düğün fotorafçısı

düğün fotoğrafları çekiyorum kendi dükkanımı açtım flaş kullanmayı ustamdan örendim.dış çekimilerde hep patlak resim alırız sonra fotoşop ta düzeltiriz.. ama şimdi sebep ini anladım.yazılarınızdan çok şey öreniyoruz. hayırlı işler

Abdullah Koç

Güzel makaleleriniz için çok teşekkür ederim. Yıllardır Nikon dışında bir başka DSL-R kullanıyordum. Kullandığım ürünün harici flaşları hakkında kendimi geliştirmek adına makale olsun eğitim videosu olsun internetten olsun başka platformlardan olsun araştırdım ama maalesef flaşlarla ilgili dişe dokunur bir makale bulamadım. En falza ulaşabildiğimiz TTL nedir, Extra TTL nedir , manuel nedir kısaca bu bilgiler ışığında yol katettik. 8 aydır Nikon kullanıyorum ve sosyal medya sayesinde Nikon’un farklı hesaplarını takip ederken siz değerli büyüklerimizin de iştirak ettiği sayfalara ulaşabilir oldum ve ilgiyle yazılarını okuyor ve tatbik etmeye çalışıyorum. Verdiğiniz bilgiler çok değerli ve kıymetli. Tekrardan teşekkür eder eğitici makalelerinizin devamını dlierim.

Manşet

Sony A7S III: Beklenen makine 5 yıl sonra geldi

Artık tek boynuzlu at, Yeti, Lochness canavarı, gulyabani, dünya lideri Türkiye ekonomisi kadar efsaneleşen Sony A7S III nihayet geldi.

EDİTÖRÜN SEÇTİĞİ

Back Button Focus / AF-ON Tekniği ile Ustalaşın

Back Button Focus / AF-ON Tekniği ile Ustalaşın

Back Button Focus, otomatik netleme işlevini deklanşör düğmesinden alıp kameranın arkasındaki başka bir düğmeye atama işlemidir. Bu yazıyı okuduktan sonra kameranızı daha çok seveceksiniz ve fotoğraf çekmekten çok daha fazla zevk alacaksınız, iddia ediyorum.

POPÜLER İÇERİKLER

Kamera Çözünürlüğü ve Doğru Bilinen Yanlışlar

Kamera Çözünürlüğü ve Doğru Bilinen Yanlışlar

Dijital kameralar hayatımıza girdiğinden beri megapiksel yarışı devam ederken, son birkaç yıldır özellikle kamera çözünürlüğü alanında büyük bir artış yaşandı, 41 Megapiksel kameralı telefonlardan...
19
0
Düşünceleriniz bizim için önemli. Belirtmek ister misiniz, lütfen yorum yapın.x
()
x