Ana Sayfa FOTOĞRAFÇILIK Fotoğrafın Temelleri Pozlama Telafisi Nedir, Ne Zaman ve Neden Kullanılır?

Pozlama Telafisi Nedir, Ne Zaman ve Neden Kullanılır?

-

Fotoğraf çekerken, makinemizdeki “P, S, A, M” olarak varolan fotoğraf çekim modlarından birisini kullanırız. “M” çekim modu dışındaki modlarda makinemiz, ortam ışığını ölçer, doğru pozlama değerlerine göre DiyaframPerde hızı ve/veya ISO değerlerinden en az bir tanesini kendisi belirler. Bazen makinemizin önerdiği bu pozlama değerlerine müdahale etmek isteyebiliriz. Bunu yapmak için “Pozlama telafisi” işlemi kullanılır. Bu da fotoğraflarımızı daha aydınlık veya daha koyu yapmamızı sağlar. Umarım bu yazımda “Pozlama telafisi nedir, nasıl yapılır?” türünden tüm sorularınıza cevaplar bulabilirsiniz.

Peki, madem fotoğraf makinesi zaten uygun pozlama seviyesini kendisi belirleyebiliyorsa, biz neden bu ayarı değiştirmek isteriz?

Birincisi, karşılaşabileceğiniz bazı özel koşullar nedeniyle kameranızın pozlama ölçüm sisteminin kafası karışabilir. Makinenizin pozlama ölçüm algılayıcıları, sahnenizdeki tonlara göre çalışır, daha sonra bir dizi hesaplama neticesinde bu değerlerin ortalamalarını alır. Makine üreticileri çoğu sahnenin ortalama değerinin %18 gri olarak tanımlanan orta gri bir tona dönüşeceğini standart olarak kabul etmişlerdir. Bu nedenle, kadrajınızdaki tonlar bu orta gri tonundan daha koyu ise, makinenizin ölçüm cihazı doğru pozlamaya yetecek kadar ışık olmadığını ve dolayısıyla fotoğrafınızın karanlık olacağını varsayar. Bunun tersi olarak, kadrajınızdaki tonlar orta griye oranla daha açıksa, makinenizin ölçüm cihazı uygun pozlamayı sağlamak için çok fazla ışık olduğunu hisseder ve fotoğrafınızın aşırı parlak olacağına karar verir. Kameraların bu ölçüm sistemleri çoğu zaman doğru sonuçlar üretir, ama bazen durum öyle olmayabilir.

Bazı durumlarda gerçekte orta griye kıyasla daha parlak olması gerekebilir. Bunun en klasik örneği karlı bir sahne fotoğrafıdır. Fotoğraf makinenizin ölçüm sistemi, karla kaplı bembeyaz sahnenin gri olacağını varsayar ve bu nedenle, ışığın gerçeğinden daha fazla olduğunu varsayarak, daha az pozlama yapması gerektiğine karar verir. Tabi hiçbir fotoğrafçı bunu istemez.

İşte bir örnek, aşağıda gördüğünüz

  • Soldaki fotoğraf kamera ölçüm sisteminin önerdiği pozlama değerinde çekildi,
  • Sağdaki fotoğrafa +1 pozlama telafisi uygulandı.

Pozlama telafisi nedir, nasıl yapılır?

Pozlama telafisi nedir, nasıl yapılır?

Buna başka bir örnek, gece fotoğraflarıdır. Kamera ölçüm sistemi gece olduğunu farketmez, sahnenin karanlık çıkacağını varsayar, aydınlatmak için pozlamayı artırır. Fotoğrafınız sanki yıkanmış gibi çıkar. Poz telafisi, kontrolu ele almanıza ve doğru pozlamayı ayarlamanıza izin verir. Aşağıdaki fotoğraflardan;

  • Soldaki fotoğraf kameranın  ölçtüğü pozlama değeri ile çekildi, koyu alanlar aydınlatılmış
  • Sağdaki fotoğraf -1 EV pozlama telafisi uygulanarak çekildi, gerçek görünümü böyleydi.

Pozlama telafisi nedir, nasıl yapılır?

Pozlama telafisi nedir, nasıl yapılır?

Pozlama telafisini kullanmak isteyebileceğiniz bir diğer neden, “doğru” pozlamayı sevmemeniz olabilir. Bazı durumlarda fotoğrafınıza depresif bir ruh hali veya drama eklemek için sahneyi koyulaştırmak veya aydınlatmak isteyebilirsiniz. Fotoğrafçılık sonuçta sanatsal bir çaba ve son derece kişiye özeldir, bu yüzden pozlama telafisi bunu gerçeğe dönüştürmek için güzel, basit ve kullanışlı bir araçtır.

DSLR kameralar bize çektiğimiz fotoğrafların sonuçlarını hemen kontrol etmenize imkan tanırlar. Bir fotoğrafı çekeriz, LCD ekranda gördükten sonra, daha parlak sonuçlar için poz telafisini yükseltebilir veya daha koyu sonuçlar için poz telafisini düşürebilir ve hemen başka bir fotoğraf çekip test edebiliriz.

Pozlama telafisi ayarı

Pozlama telafisi özelliği hemen hemen tüm DSLR makinelerde bulunan bir özelliktir. Genellikle aşağıdaki şekildeki gibi gösterilir. Pozlama telafisi nedir, nasıl yapılır? işaretleriyle gösterilen düğmeye basılı tutarak, kadranı çevirdiğinizde, pozlamayı + veya – yönde değiştirebilirsiniz. Değişim değerleri de sağdaki şekilde görüldüğü gibi skalasından izleyebilirsiniz.

Pozlama telafisi nedir, nasıl yapılır?

Pozlama telafisi nedir, nasıl yapılır?

Farklı Kamera Modlarında Pozlama Telafisi

Pozlama telafisi nedir, bunu artık biliyoruz, fakat bu işlem nasıl gerçekleşir?
Diyaframı değiştirerek mi, yoksa deklanşör hızını mı, ya da her ikisini birlikte mi?

Bunun cevabı, kameranızı hangi modda kullandığınıza göre değişir.
Her kamera modu için neler olduğunu ayrı ayrı açıklayalım:

Diyafram Öncelikli Mod, “A”

Diyafram Öncelikli modda (mod kadranındaki A), pozlama telafisi perde hızını değiştirir. Unutmayın ki bu modda, diyafram değerini siz ayarlarsınız ve kameranız buna karşılık gelen perde hızını otomatik ayarlar. Diyaframı değiştirirseniz, fotoğraf makineniz sadece buna karşılık gelen perde hızını ayarlar ve pozlama seviyesinde herhangi bir değişiklik olmaz. Pozlama telafisi uygularsanız, diyaframınız aynı değerde kalırken perde hızınız, telafi uyguladığınız oranda değişir.

Deklanşör Öncelikli Mod, “S”

Deklanşör Öncelikli modda (mod kadranındaki S) poz telafisi diyafram değerinizi değiştirir. Temelde “Diyafram Öncelikli mod”un tersidir. Perde hızını ayarladığınızda, kamera buna karşılık bir diyafram değeri belirler. Pozlama telafisi, bu diyafram değerini değiştirmenize izin vererek pozlamayı değiştirir.

Program modu, “P”

Program modunda (mod kadranındaki P), poz telafisi perde hızını değiştiriyor. Şimdiye kadar kullandığım kameralarda böyleydi. Sizin kullandığınız kamerada değişik olabilir. En doğru bilgi için kameranızın kullanım kılavuzuna göz atmanız gerekebilir.

Manuel mod, “M”

Manuel modda, kamera sizin için bir poz değeri ayarlamaz, her şeyi kendiniz yaparsınız. Diyaframı veya deklanşör hızını her değiştirdiğinizde, pozlama değerini değiştiriyorsunuz demektir.

Manuel Modda Pozlama Telafisi kontrolü

Manuel modda Pozlama telafisi kendi başına pozlamayı değiştirmez, sadece sayacın kalibrasyonunu değiştirir.

1) Sabit ISO ile Manuel Pozlama telafisi (Tam manuel mod)

Kullanıcı, pozlama göstergesi “0” görünene kadar diyaframı ve/veya deklanşör hızını ayarlar. Eğer operatör +1 EV ekstra pozlama istiyorsa, diyafram ve/veya deklanşör hızını, pozlama göstergesinde +1 görülecek şekilde ayarlar.

2) Otomatik Pozlama Modu (Otomatik ISO ile manuel mod dahil)

Fotoğraf makinesi, seçilen moda bağlı olarak pozlama göstergesinin 0’da tutulacağı şekilde enstantane hızını ve/veya diyafram değerini ve/veya ISO değerini ayarlar. Pozlama telafisinin otomatik uygulanabileceği tek yöntem Otomatik ISO ile birlikte kullanımıdır.

NOT: Otomatik ISO’ya sahip Manuel Pozlama Modu, pozlamayı DEĞİŞTİRMEZ – pozlamayı yalnızca operatör değiştirebilir. Bununla birlikte, pozlama telafisini kullanmak, ISO’nun değiştirilmesinin bir sonucu olarak kameranın ürettiği JPEG’lerin parlaklığını değiştirir. Yani RAW+JPEG çekim yapıyorsanız, RAW dosyada ayrı, JPEG dosyada ayrı bir pozlama görürseniz bunun nedeni budur.

Özetlersek;

Hepimiz pozlama işlemi üzerinde tam kontrole sahip olmak istiyoruz. Birçoğumuz Manuel modda çalışmak istemiyoruz. Diyafram Öncelikli gibi bir modda çalışırken, kamera size bir çok avantaj sunuyor. Bana kalırsa buradaki en önemli faktör, çekim hızımız, yani karşımıza çıkan bir fotoğraf fırsatı karşısında ne kadar kısa sürede aksiyon aldığımızdır.

Daha önce pozlama telafisi kullanmadıysanız, deneyin. Buna aşina iseniz, kendi ipuçlarınız ve deneyimlerinizi aşağıdaki “Yorumlar” kısmından lütfen benimle paylaşın.

Işığınız bol olsun.

İlişkili İçerikler

E-POSTA ABONELİĞİ

Sebahattin Demir
Mühendis ama Tıp meraklısı. Seyahat etmeyi seven bir fotoğraf gönüllüsü. Okumayı, araştırmayı, sorgulamayı sever. İnsan ilişkilerine ve saygıya önem verir. Bildiklerini paylaşmaktan mutluluk duyar. "Bilmiyorum" demekten çekinmez. Türkçe yazım kurallarına uymayanlarla arası iyi değildir.

Yorum Politikamız: Arthenos.com ekibi olarak tüm okuyucularımızı tartışmalara aktif olarak katılmaya teşvik etsek de, Davranış Kurallarımıza uymayan veya yayınlanan materyalin editoryal standartlarını karşılamayan herhangi bir içeriği Silme / Değiştirme hakkını saklı tutarız.

Abone ol
Bana bildir
guest
Makale Değerlendirme
Makaleyi 5 yıldız üzerinden değerlendirin
Yorum formu, web sitesinde yer alan yorumları takip etmemize izin vermek için Adınızı, e-Postanızı ve içeriğinizi kaydeder. Yorum göndermek için lütfen web sitemizdeki Koşulları ve Gizlilik Politikamızı okuyun ve kabul edin.
12 Yorum
Eskiler
En yeniler Beğenilenler
Satır içi geribildirimler
Bütün yorumları göster
Ersin

Merhaba Sebahattin bey.
Ayrıntılı ve anlaşılır makaleleriniz için kendi adıma teşekkür ederim.
En azından Nikon kullanıcıları için küçük bir düzeltme yapmak istiyorum.
Manuel modda iseniz ve “Otomatik ISO” kullanıyorsanız, pozlama skalası “0” gösterdiği halde ISO, ayarladığınız “Pozlama telafisi” kadar arttırılır.
Örneğin 3 stop pozlama telafisi verirseniz pozometreniz sıfırı da 3 durak ile değiştirir ve sayaçta “0” görünmesine rağmen çok fazla pozlanmış fotoğrafla sonlanır.

Güngör

Bir hayvanat bahçesinde çekim yapıyordum.
Kamera Nikon D810, iso 400, manuel mod, skala 0, fotoğrafım karanlık çıktı. +1.5 pozlama telafisi uyguladığım halde görüntü değişmedi. Yanlış bir şey mi yapıyorum. Gölgeler hala siyahtı.

Umut

“Eğer bir fotoğraf karanlık görünüyorsa + EV, görüntü parlak görünüyorsa -EV uygularsınız”

Bu bence doğru değil. Çok aydınlatılmış bir sahnenin önünde bir özneniz varsa ölçüm cihazı buna göre yanıt verir ve görüntünün nispeten koyu orta griye doğru koyulaşmasına neden olur ve böylece konunun az pozlanması sağlanır. Bu nedenle konunun doğru şekilde görüntülenebilmesi için + EV uygulamanız gerekir.

Tersine karanlık bir arka planın önündeki bir konu için -EV uygulamanız gerekir. Çünkü kamera ölçümü sahneyi göreceli olarak daha açık orta griye doğru aydınlatmak isteyecektir böylece konu aşırı pozlanmış olur.

Umut

Tamam anladım siz haklısınız ben farklı değerlendirmişim mantıklı olan sizinki.

Nuri Güleryüz

Merhaba
İlk kameram nikon d5300 ü yeni aldım ve poz ölçümü konusunda kafam fena karışmış durumda. Yukarıda açıkladığınız şeyleri bile karıştırdım. Bana aşağıdaki durumları benim anlayabileceğim şekilde açıklayabilirseniz memnun olurum.
Ayarlarım: Manuel mod, iso 100, f/4, 1/500
1) pozlama telafisi 0 – pozlama ibresi 0 gösteriyor
2) pozlama telafisi +2 – pozlama ibresi 0 gösteriyor
2) pozlama telafisi -2 – pozlama ibresi 0 gösteriyor

Nuri Güleryüz

Cevabınız için çok teşekkürler
Şimdi daha iyi oluştu kafamda
Manuel mod un özel bir durumuymuş demek
Yazılarınızı okudukça sorularım illa ki olacak 🙂

Deniz Özdemir

Merhaba Sebahattin bey
Bir süredir sizin sitenizi takip ediyorum ve hayal edemeyeceğim kadar bilgiye ulaştım. Hiç bir yerde bulamadığım ve bulupta okuduğumda anlayamadığım birçok şeyi ve özellikle de AF sistemini sizin sayenizde anlayıp pratiğe aktarabildim. Bu paylaşımlarınızın devam etmesini diliyorum.
Elinize emeğinize sağlık

Manşet

1 Mart 2021 Arthenos Zoom TV

Flaş Gecesi

1 Mart 2021 Pazartesi akşamında Zoom kanalımızda, flaşlar ile ilgili bol detaylı, bol görselli, ilginç konularla Arthenos ailesi olarak birlikteydik. Diğer tüm etkinliklerimiz gibi, katılmak isteyen herkese açık olan bu etkinliğimize katılan değerli fotoğrafsever dostlarımıza teşekkür ediyoruz.

EDİTÖRÜN SEÇTİĞİ

Fotoğrafçılık Hafızamızı Geliştirir mi?

Fotoğrafçılık Hafızamızı Geliştirir mi?

Fotoğrafçılar Dikkat!
Fotoğraf Çekmek Görsel Belleği Güçlendiriyor,
Peki ya Görsel Olmayan Bellek?

POPÜLER İÇERİKLER

Diyafram Nedir? Fotoğrafta Diyafram Ayarları

Diyafram Nedir? Fotoğrafta Diyafram Ayarları

Diyaframın kökeni dilimize Fransızca “diaphragme” kelimesinden gelmiştir, İngilizcede "Aperture" olarak tanımlanır ve “açıklık” anlamına gelir.

Fotoğrafta diyafram ayarlarını çekmek istediğiniz sahnenin ne olacağına göre siz belirlersiniz. Fotoğrafınızda nelere etki edeceğini anlamak için okumaya devam edin.
12
0
Düşünceleriniz bizim için önemli. Belirtmek ister misiniz, lütfen yorum yapın.x
()
x