Daha

  Sıfır ayarındaki bazı ekipmanlarımı satıyorum

  Sahip olmayı arzu ettiğim yeni oyuncaklarım için elimdeki bazı ekipmanlarımı satışa çıkarıyorum.

  Tutkuyla bağlı olduğunuz bir hobiniz varsa, o alanda zaman, emek ve para harcamaktan hoşlanır ve zevk alırsınız. Kimi hobilere paradan çok zaman harcamak gerekirken, tutkulu hobiniz fotoğrafçılık olunca zamanın yanısıra hatırı sayılır bir bütçe ayırmanız ve para harcamanız gerekir.

  Hele bir de benim gibi işin tekniği konusuna yoğunlaşma eğiliminiz üst seviyedeyse, her geçen gün baş döndürücü hızla gelişen teknolojiyi takip edebilmek için harcadığınız para o denli artar. Belirli bir süre sonra ekipman parkınıza bakarsınız ve yeni anons edilen modellere sahip olabilmeniz için bunlardan bazılarına veda zamanının geldiğine karar verirsiniz.

  Ben işte tam da bu aşamadayım; sahip olmayı arzu ettiğim yeni oyuncaklarım için elimdeki bazı ekipmanlarımı satışa çıkarıyorum.

  Beni yakından tanıyan dostlarım ekipmanlarıma olan titizliğimi çok iyi bilirler. Geçenlerde, uzun süredir kullanmadığım aksiyon kameramı bir satış platformu üzerinden satmak üzere girdiğim ilan açıklamasına biraz da espri amaçlı şunu yazmıştım:

  Bırakın vuruğu çiziği, üzerinde toz bulana ekipmanımı hediye ederim.

  Yaklaşık 4 yıl kadar önceki bir İstanbul seyahatimde, satılmasına yardımı olması amacıyla Nikon D810 kameramı Hayyam’daki ustamın dükkanına götürmüştüm. Özcan (Vurun) usta, üst kattan bir dükkan sahibine telefon edip, satılık bir D810 kameranın olduğunu söylediğinde aradan beş dakika geçmeden aradığı kişi yanımıza geldi ve cihazı görmek istediğini söyledi. Ben de elimdeki çantadan, tıpkı ilk aldığım günkü gibi orijinal ambalajlanmış kutuyu kendisine uzattım. Potansiyel alıcı, büyük bir hayretle ve hızlıca paketi açıp, telaşla kamerayı çıkartmak istersen, ambalajları daha nazik şekilde açması konusunda kendisini uyardığımı hatırlıyorum. Sonunda kameraya ulaştı, eline aldı, evirdi çevirdi, ışığın altına tuttu dikkatlice çok yakından inceledi. Ve gözlerini açarak istediğim satış fiyatını sordu. Söylediğim fiyatı duyunca bu fiyata satmamın mümkün olmadığını belirtince ben, elinde tuttuğu kameramı alıp yine özenle kutusuna yerleştirmeye başlarken beni durdurdu ve kamerayı üst kattaki ortağına göstermek için iznimi istedi. Özcan ustayla göz göze geldik, ondan “sorun yok” bakışını alınca izin verdim. Özcan ustanın söylediği sade türk kahvelerimizi bitirmeye yakın, aynı kişi bu kez elinde kameram yokken geri geldi ve son fiyatımın ne olacağını sordu. Söylediğim fiyatın son fiyatım olduğunu söylediğimde, elimi sıkıp “pazarlık sünnettendir, yap bir indirim” dedi. Bu sözü üzerine, komik sayılabilecek bir indirim yaptım ve cebinden bir tomar para çıkardı ve paraların içinden yaptığım indirime karşılık gelen tek bir banknotu ayırıp kalanını bana uzattı, “Hayırlı olsun” deyip parasını takdim etti.

  Ben, ekipmanlarımı gerçekten titiz kullanırım…

  Ekipmanlarımdan hiçbirini spot piyasadan almadım, almam. Hepsi yetkili distribütörlerinden alınmıştır. Faturaları mevcuttur, garanti süreleri dolmuştur.

  Satışa çıkardığım ekipmanlarımı aşağıda listeledim. İlgilenmek isterseniz veya ek sorularınız olursa sebahattin.demir@arthenos.com e-posta adresime bildirebilirsiniz.

  Sahibinden.com’daki tüm ilanlarım

  Gözüm gibi baktığım bu ekipmanlarım yeni sahiplerine şimdiden hayırlı olsun.

  NOT

  Sahibinden.com’daki ilanlarımda bazen küçük güncellemeler yapıyorum. Bu durumda ilanım “Onay süreci”ne giriyor. Benim elimde olmayan bu süre boyunca ilanım görüntülenemiyor. Bir süre sonra yayına giriyor. Bilginize.

  İLİŞKİLİ İÇERİKLER

  Büyülü gerçeklik

  20. yüzyıla yaklaşırken sanatçılar rönesans dönemine kıyasla, dünyayı olduğu gibi değil, içsel duygularını ve fantezilerini gerçeklikten uzaklaşarak ifade etmek istediler. Dışavurumculuk (Ekspresyonizm) sanatın amacı ve sanat tarihi açısından önemli bir hareket oldu.

  Mustafa Sevdim
  01:52:11

  Ersin Alok Anısına; Fotoğrafçının Donanımı

  Etkinlik öncesi kendilerini araştırınca; fotoğraf sanatçısı olmasının yanında, belgesel film yapımcısı-yönetmeni, ressam, psikoloji ve gazetecilik mezunu olduğunu, Mimar Sinan Üniversitesi Fotoğraf Enstitüsü'nün kuruluşunu yaptığı bilgisine eriştik. 1967’de fotoğrafın ilk defa sanat eseri olarak kabul edildiği V. Paris Bienali’nde Birincilik Ödülü alması, uluslararası başarısının kanıtıydı.

  Kum Zambakları

  Çiçeklerin hepsi tarihte olduğu gibi sanatın her dalında sembol olarak ele alınmıştır. Zambak “Lillium” ailesinin yaklaşık 110 değişik türü olan ve soğanla yetişen bitkisidir. Kum zambağı da bu ailenin içinde yer alır.

  Beyaz dengesi ayarı (White balance adjustment) denilen şey

  Basitçe ışığın sıcaklık (Kelvin) değerinin renklerin doygunluğuna etki ettiğini söyledikten sonra devam edelim. Fotoğraf makinalarında "Beyaz Dengesi" ışığın kelvin değerine göre doğru renkleri veya başka bir ifade şekliyle renklerin dengesini elde etmek için fotoğrafçılara sunulan bir fırsat.

  E-POSTA ABONELİĞİ

  Makale yazarı

  Sebahattin Demir
  Sebahattin Demir
  Mühendis ama Tıp meraklısı. Seyahat etmeyi seven bir fotoğraf gönüllüsü. Okumayı, araştırmayı, sorgulamayı sever. İnsan ilişkilerine ve saygıya önem verir. Bildiklerini paylaşmaktan mutluluk duyar. "Bilmiyorum" demekten çekinmez. Türkçe yazım kurallarına uymayanlarla arası iyi değildir. Detay profil bilgisi için tıklayınız.

  POPÜLER İÇERİKLER

  Yorum Politikamız: Arthenos.com ekibi olarak tüm okuyucularımızı tartışmalara aktif olarak katılmaya teşvik etsek de, Davranış Kurallarımıza uymayan veya yayınlanan materyalin editoryal standartlarını karşılamayan herhangi bir içeriği Silme / Değiştirme hakkını saklı tutarız.

  YORUM YAPILDIĞINDA BANA BİLDİR
  Bana bildir
  guest

  22 Yorum
  Beğenilenler
  En yeniler Eskiler
  Satır içi geribildirimler
  Bütün yorumları göster
  Levent
  Levent

  Sebahattin hocam merhaba
  Emin olmak için sordum
  İlandaki resimler ürünlere ait öyle değilmi?

  Levent
  Levent
  Yorumun sahibi  Sebahattin Demir

  D810 makinenizi alan dukkan sahibi modundayım şu an 🙂

  Ertan Öztürk
  Editör / Yazar
  Makale Puanlama :
       

  Hepsi çok kaliteli ekipmanlar. Sebahattin Bey de ekipmanlarına çok iyi bakar.

  Öner BÜYÜKYILDIZ
  Öner BÜYÜKYILDIZ
  Makale Puanlama :
       

  Ekipmanların hepsinin sıfır ayarında olduğuna eminim. Alana satana hayırlı olsun inşallah.
  Dron geliyor mu Sebahattin bey ? Aklınızdaki model hakkında ipucu alabilir miyiz ?

  Öner BÜYÜKYILDIZ
  Öner BÜYÜKYILDIZ
  Yorumun sahibi  Sebahattin Demir

  Hayırlı olsun, yakında dron ile ilgili yazılar gelir o halde 🙂 Bu aralar ikinci el bir DJI Mini2 istiyorum bende. Biraz kendimi geliştirebileceğim, kırdığımda çok üzülmeyeceğim bir şey olsun istiyorum. Bakalım, hayırlısı.

  D800 ‘e bir anlam veremedim doğrusu. Elinizde D850 ve Olympos gövde varken, neden ikinci bir Nikon DSLR ? Tabi vardır bir bildiğiniz. Belki başka bir yazının konusudur bu mevzu, çok kurcalamayayım 🙂
  Aldığınız sattığınız ekipmanlar şimdiden hayırlı olsun

  Selam ve saygılarımla.

  Öner Büyükyıldız
  Öner Büyükyıldız
  Yorumun sahibi  Sebahattin Demir

  Ertan bey aklınızı çeldi değil mi 🤗

  Berk
  Berk
  Makale Puanlama :
       

  Sebahattin hocam ben sizin makinenizi nasıl hassas kullandığınıza şahit olanlardanım. Ödemişe yaptığımız bir fotoğraf gezisinde tanışmıştık sizinle. Makinenizi molada çay içtiğimiz masanın üzerine direk koymayıp altına bir peçete koyup onun üstüne koyduğunuzu çok net hatırlıyorum. Nikon kullanıyor olsaydım keşke. Saygılarımla

  Berk
  Berk
  Yorumun sahibi  Sebahattin Demir

  Doğru hatırladınız hala aynı makineyi kullanıyorum. Sizin sayenizde boştan yere para harcamaktan kurtuldum 🙂 🙂

  Gurhan
  Gurhan

  Nikon makine kullaniyor olsaydim 14-24 lensi dusunmeden sizden alirdim.. Cok begeniyorum o lensi ben.

  Gurhan
  Gurhan
  Yorumun sahibi  Sebahattin Demir

  Ah keske olabilse 🙏

  Thor
  Thor

  Her birisi çok kaliteli lensler. Keşke yeterli param olsa 🙏

  Sezgin
  Sezgin
  Yorumun sahibi  Thor

  Aynı şeyleri düşünüyoruz 🥲

  Thor
  Thor
  Yorumun sahibi  Sezgin

  Çok kalabalığız demek

  Ertan T.
  Ertan T.

  Hocam size özelden yazdım ben sigma ya talibim 🙂

  22
  0
  Düşünceleriniz bizim için önemli. Belirtmek ister misiniz, lütfen yorum yapın.x