Daha
  Ana SayfaÜRÜN İNCELEMEKameralar2021 yaz fotoğraf makinesi satınalma rehberi

  2021 yaz fotoğraf makinesi satınalma rehberi

  -

  Türk Lirası’nın tepetaklak değer kaybetmesi ve iyice bozulan ekonomik koşullar nedeniyle sıfır fotoğraf makinesi almak artık pek çok vatandaşımıza uzak olsa da, Arthenos olarak görevimizi yapalım ve 2021 Yaz itibariyle en alınası ve en uzak durulması gereken fotoğraf makinelerini sıralayalım dedik. Aşağıdakiler sıfır olarak almanızı önerdiğimiz gövdeler. İkinci elde yüzlerce farklı model olduğu için o konuya girmedik. Umuyoruz ki aşağıdaki yazı herkese bir rehber olur.

  Her zamanki gibi konuyla ilgili görüşlerinizi yorumlar kısmına bekliyoruz.

  2010 yılı. 5D Mark II ile İstanbul’da F1 fotoğrafı çekmeye çalışıyorum. Aslında o günden güzel fotoğraflarım var ama günü kurtaran 5D Mark II değil 100-400mm L IS lensti. Elinizde 5D Mark II varsa ve siz bir anda F1 gibi hızlı yarışlar, kuş gibi ani yön değiştirebilen hayvanları çekmeye heves ettiyseniz 5D Mark II’yi değiştirmenin zamanı gelmiş demektir…

  Neden yeni alayım?

  Daha önce de 158.573 defa bahsettiğimiz gibi, yeni makine almadan önce istek ve ihtiyaçlarınızı iyi belirlemenizi tavsiye ediyoruz. Canon EOS R5 sahibi olmayı herkes ister ama acaba EOS R’nin üzerine vereceğiniz fark değer mi? R6 size yetmez mi?

  Genel kural şu olmalı: Fotoğraf makinesini yenilemeden önce ihtiyacınız olan şeyin yeni bir makine mi, fotoğraf bilgi ve becerinizi arttırmak mı, yeni bir lens mi olduğunu anlamaya çalışın. Elinizde Nikon D7100 varsa ve “aynasız alsam mı acaba, ya da tam çerçeve makineye mi geçsem?” diyorsanız bunun nedenini sorgulayın. ISO 6400 ve üzerine çok mu ihtiyaç duyuyorsunuz? Sürekli gölgeleri 4-5 durak açmak zorunda mı kalıyorsunuz? Daha iyi otomatik odaklamaya mı ihtiyacınız var? Daha büyük bakaç mı arıyorsunuz? Daha iyi video mu çekmek istiyorsunuz? Nedir bu isteğin sebebi?

  Yukarıdaki ihtiyaçların büyük çoğunluğu daha iyi lens, harici bir flaş, daha fazla çalışma (fotoğrafa daha fazla zaman harcama), iyi bir eğitim alma ile halledilecek şeyler. Örneğin D7100’ü yenilemek yerine f2.8 diyaframlı bir değişken odaklı lens, 35 veya 50mm f1.8 lens, ufak bir harici Nikon flaş almak veya iyi bir eğitmenin atölyesine katılmak gibi alternatifler sizin derdinizi çözebilir.

  Bazen sorunlarınızın çözümü yeni gövde değil böyle bir lenste yatar… Sigma 17-50mm f/2.8 EX OS HSM.

  Bazen sadece istediğiniz için yeni makine alırsınız ki buna itirazım yok 🙂 Akıl dışı satın alma isteği insanlarda ortak özellik. Çoğumuzda FESS (Fotoğraf Ekipmanı Satınalma Sendromu) var.

  Tam çerçeve bir gövdeye geçmenin iki derdi var: Taşıyacağınız kütle ve maliyetin artması. Sigma 17-50mm f2.8 OS HSM ve Canon RF 24-105mm f4’ün kütle ve boyutuna bakarsanız, gövdeden kazanabileceğiniz kütleyi lens tarafında fazlasıyla geri vereceğiniz göreceksiniz. Maliyet tarafından hiç bahsetmiyorum.

  Sebahattin Bey’in bu yazısını bir okuyun derim. Herkesin “yeni” bir alet (lens, gövde flaş vs..) almadan önce benzer bir iç değerlendirme yapması gerekli. Bu arada Sebahattin Bey’in D850’yi yenilemesi için Nikon’un çooook sağlam bir model getirmesi lazım 🙂

  Tam çerçeve gövdeye kötü lens

  Senelerdir Sony aynasız tam çerçeve alanlara “eğer gövdeyi aldıktan sonra kalan paranız sadece 28-70mm kit lense yetiyorsa hiç almayın daha iyi” dedim. A6300 + 16-55mm f2.8 seti A7III + 28-70mm setine tercih ederim. Neden? Çünkü 28-70mm lens ile 24MP algılayıcıdan belki 16MP performans alacaksınız, belki daha da kötü. Ayrıca köşe kararması, dar diyafram vs.. yüzünden ISO’yu arttıracaksınız ve bir de bakmışsınız ki A6300 size daha iyi sonuç vermiş. Diğer taraftan Sony 16-55mm f2.8 lens size mükemmele yakın sonuç verecek. A7 III’ün önüne en az Sony 24-105mm f4G OSS takabiliyorsanız, o zaman durum farklı ama o zaman da hem kütle hem fiyat ciddi artıyor.

  Kötü komşu insanı ev sahibi yapar, kötü lens insanı fotoğraftan soğutur

  Aynı şeyleri Canon, Nikon, Panasonic vs.. için de söyleyebiliriz. Paranız iyi algılayıcı ve kötü lense yetiyorsa, ortalama algılayıcı + iyi lens alın ya da elinizdeki gövdeye kaliteli lens alın.

  Buradaki m43 gövde ve tam çerçeve gövdenin karşılaştırmasına iyi bakın. Bunun gibi 100lerce örnek var o sitede.

  Yani “büyük algılayıcı” her zaman avantaj değil. D850’ye 24-70mm f2.8VR takabiliyorsan tamam da…

  En alınası ve alınmayası gövdeler

  Aşağıdaki öneriler biraz ağır veya tartışmalı gelebilir. Bunlar piyasayı yakından takip eden biri olarak benim şahsi görüşlerim. Marka marka ve fiyat aralığına göre gidelim.

  Canon

  RP, R6, R5

  Canon şu anda hızlıca DSLR’dan aynasız RF sisteme geçiyor. Eğer yeni bir Canon alacaksanız bence aynasız RF sistemine bakın. Tüm EOS R gövdeler hedef kitlesine göre iyiler ama bence EOS RP, EOS R6 ve EOS R5’e bakın. EOS R iki arada bir derede ve bu sene içinde RP’nin devamı gelecek (tahminen EOS R’deki 30MP algılayıcı ile). Ben olsam EOS R yerine EOS RP ile başlayıp 2-3 iyi lens alırdım, 2-4 sene sonra daha iyi gövdeye geçerdim. Eğer EOS R’yi RP fiyatına yakın bulursanız tabii ki onu alın.

  Canon DSLR’dan Canon RF sistemine geçiş, maliyet haricinde, hemen hiç sorun değil. Adaptörle tüm Canon EF ve EF-S uyumlu lensleri kullanıyorsunuz. Nikon’daki gibi yarım destek yok.

  EOS RP: İnanılmaz uygun fiyatlı ve iyi bir aynasız bu. İkinci elde 24-105mm STM (ucuz kit lens) ile beraber 850 Avro’ya aldım ki bu fiyata bu kadar yeni sayılabilecek ve becerikli tam çerçeve alet yok. Şu anda RP + adaptör + 10-18mm STM ve 55-250mm (STM değil, ilk versiyon) ile 4K video çekiyorum, ayrıca Nuh Nebi’den kalma 20mm f2.8 USM ve 20-35mm lenslerimi de rahatlıkla kullanıyorum. Elinizde kaliteli DSLR lensleri varsa bir RF gövde ile adaptör alıp o lensleri kullanabilirsiniz, hatta otomatik odaklama daha iyi olacak çünkü EOS R gövdelerde DSLRlardaki gibi odak hatası yok.

  Garip görünüşüne bakmayın, RP çok ergonomik ve kullanımı keyifli bir gövde. Kit lensi de iyi.

  EOS R6: 1DX III seviyesinde otomatik odaklama, süper hızlı seri çekim, çok iyi 20MP algılayıcı (1DX III’tekinin aynısı diyenler var), çok kaliteli 4K video, ergonomik tasarım. Fiyatı sizi itebilir ama hemen her şeyi çok iyi yapan bir alet. Gövde kalitesi haricinde yarı fiyatının da altına 1DX III sahibi oluyorsunuz 🙂

  EOS R5: Şu anda bence Canon’un en iyi makinesi bu. Gövde kalitesi haricinde 1DX III’ten de iyi. Otomatik odaklamada 1DX III’ten iyi, Sony A1 ile yarışıyor. Ergonomi, harika 45MP algılayıcı, mükemmel video kalitesi. En üst kalitede videoda ısınma derdi var, onun haricinde her şeyi tamam bir alet. Sizi en az 5-6 sene idare eder. 5D Mark III bugün (Haziran 2021) 9 yıllık makine ve hala taş gibi, bunu unutmayın.

  EOS M gidici gibi duruyor. Sıfır olarak EOS M de almazdım bugün. Çok ciddi indirim olursa gene bakarız. EOS M6 II çok iyi alet, orası ayrı.

  Açıkçası 2021 Haziran itibariyle sıfır olarak Canon DSLR almaya ben sıcak bakmıyorum. Şu durumlarda 80D, 90D, 5D Mark IV, 850D veya 1DXlerden biri alınabilir:

  • Elinizde sağlam Canon DSLR lensler ve flaşlar vardır, makineniz bozulmuş ya da çok eskimiştir
  • Optik bakaç kullanmayı tercih ediyorsunuzdur
  • Bugün alacağınız makineyi 5-6 sene kullanmayı planlıyorsunuzdur

  Nikon

  Z5, Z6, Z50

  Canon için söylediklerimin benzerlerini Nikon için de söyleyeceğim ama Nikon’da bir fark var: Hala D850 ve D500’nin otomatik odaklama seviyesinde Z gövde yok.

  Nikon DSLR sisteminden Canon’dan da daha hızlı çıkıyor. Bir çok lensin üretimini durdurdular ve açık açık “Z sistemine geçin” mesajı veriyorlar. D780 çıktı ve tahminen D880 de yolda ama ben gene de bugün yeni Nikon gövde alacak olsam Z5, Z6 veya en kötü Z50’ye bakardım. Bunlara 2-3 iyi lens takıp bir kaç sene sonra gövdeyi yenilerdim. Gene de bütçe ve ihtiyacınıza göre tüm Z gövdeler alınabilir.

  Z5: Z6 gövdesinde, 2-3 şeyi kırpılmış ama Z sistemine giriş yapmak için ideal gövde. Canon EOS RP ve EOS R arasında duruyor gibi düşünün, ya da Sony tarafında A7III’ün biraz altında gibi görün.

  24-50mm lens ile Z5 gerçekten ufak bir paket oluyor

  Z6: Z5’in en büyük rakibi çünkü bazı yerlerde ciddi indirimle bulunabiliyor. Z5 fiyatına yakın bulursanız tabii ki bunu alın. İncelemesini burada yapmıştım. Bir kaç bellenimden sonra otomatik odaklaması da A7 III kadar oldu diyebilirim. Hatta toplam puanda A7 III’ten daha iyi bence. Arka ekranı, video özellikleri, titreşim azaltması, elektronik bakacı, ergonomisi, menüleri, hemen her şeyi A7 III’ten iyi (ama A7 IV geliyor 🙂 ).

  Z50: D7500’ün aynasız versiyonu gibi düşünün. Ufak ama becerikli alet. Kit lensleri de ufacık ve çok keskin. Amazon’da tek bir Sony A6600 fiyatına iki kit lensli Z50 ve FTZ adaptörü alabiliyorsunuz. Elinizde bol bol AF-S ve AF-P Nikon lens varsa eski DSLRınızdan Z50’ye gönül rahatlığıyla geçebilirsiniz.

  Z6 ve Z7’nin ikinci versiyonları da piyasada. Bunlarda önemli düzeltme ve gelişmeler var ama eğer fiyatları arasında ciddi fark varsa ilk Z6 ve Z7 de çok iyidir.

  Bugün sıfır Nikon DSLR almak, belki sadece düşük fiyatlı DSLRlarda uygun. Onun dışında D850 muhteşem bir alet olsa ve sizi tahminen en az 4-5 sene götürecek olsa da Z7 II düşünün derim ben.

  Burada iki istisna var. Elinizde D500, D5-D6 veya D850 varsa ve en iyi odak takibine ihtiyacınız varsa biraz daha bekleyin derim. Z6 ve Z7 serisinin otomatik odaklama sistemleri iyi olsa da kuş gibi nereye gideceği belli olmayan cisimleri üst seviye Nikon DSLRlar kadar iyi takip edemiyorlar. Yanlış anlamayın, ben ilk Z6’yı bile çok beğenmiştim ama Z6 bir D850 değil. Z7 de D850 değil. Eğer en iyi odak takibine ihtiyacınız yoksa ya da elinizde daha alt seviye DSLRlar varsa Z serisine geçmenizde sıkıntı yok.

  Aradan geçen bu kadar seneye rağmen D850 hala en iyi ilk 3 fotoğraf makinesi arasında (Ertan’ın sıralamasına göre). Muhteşem algılayıcı, sağlam gövde, çok iyi odak takibi, APS-C modda 26MP, 4K video, müthiş ergonomi…

  Aman aman ihtiyacınız yoksa yeni Nikon DSLR gövde veya lens almazdım. Eğer inanılmaz uygun fiyata bulursanız sıkıntı yok (Nikon gövde ve lenslere uzun yıllar güvenebilirsiniz). Ben son 6 aydır Norveç’te ikinci elde çok ciddi ucuz Nikon gövde ve lensler görüyorum ama nasıl olduysa almamak için kendimi tuttum 🙂

  Nikon Z serisinde odak takibi henüz Nikon DSLRlar seviyesinde değil ama çok önemli bir avantaj var: Z lensler. Bu lenslerin tamamı Nikon DSLR eşleniklerinden çok daha iyiler ve Panasonic L lenslerle beraber en az “focus breathing” yapan lensler. Örneğin bugün 500 Dolar’a kadar düşen 50mm f1.8 S lens optik performans olarak 2500 Dolarlık Zeiss Otus lensle yarışıyor, 70-200mm f2.8 S lens DSLR akranından bile daha iyi çıktı ki DSLR versiyonu piyasadaki en iyi 70-200mm f2.8 lensti bence.

  Sony

  A1, A9 II, A7 III, A7R III, A7S III veya FX3, A6100. Bütün Sonyleri alın 🙂

  Şaka bir yana, Sony’deki aynasız gövde sayısı göklerdeki yıldızlar kadar ve bu gövdeler genel olarak iyiler.

  A1: Belki de piyasadaki toplam puanda en iyi gövde. Uzun yıllar en iyi gövde olarak Nikon D850’yi gösteriyordum, sonra Canon EOS R5 çıktı ilk sıraya. Şimdi de A1 var. Hem yüksek megapikselli, hem çok iyi otomatik odaklamalı, hem titreşim azaltmalı, hem çok iyi elektronik bakaçlı, hem yüksek hızlı, hem 8K videolu, hem… Yani yok yok. Fiyatı da dev gibi ama o ufak ayrıntı 🙂

  A9 veya A9 II: A1’e paranız yetmiyorsa ama yüksek hıza ihtiyacınız varsa A9 II veya A9’a bakın. İlk A9 bile hala iyi makine. A9 II’de ufak tefek iyileştirmeler var (özellikle iletişim ve bağlantılar konusunda).

  A7R III: A7R IV yerine A7R III önerdim. Bu aletteki 42 MP’lik algılayıcı bence A7R IV’teki 61MP’lik algılayıcıdan daha dengeli. A7R IV’teki asıl gelişme algılayıcı performansı değil elektronik bakaç, daha iyi otomatik odaklama sistemi, daha iyi arka ekran, daha iyi ergonomi. Bunlar gerçek ve anlamlı gelişmeler ama A7R IV gövde yerine A7R III ve kaliteli bir lens almak da mümkün ki ben böyle yapardım.

  A7 III: Çok dengeli ve tutulan bir model. Hemen her şeyi iyi yapıyor ama duyurulduğunda bile elektronik bakaç ve arka ekranı fiyat aralığında kötüydü, şu anda iyice geride. Çok yakında yenilenecek, bu yüzden cidden ihtiyacınız yoksa biraz daha indirim bekleyin (Siz beklerken Türk lirası gene değer kaybederse sorumlu ben değilim, asıl sorumlu tabii ki CHP 🙂 ).

  A7 III hala çok tutuluyor. Tahminimce A7 IV gelse bile A7 III’ün fiyatı bir süre daha düşmeyecek. A6000 gibi senelerce satılacak gibi düşünüyorum (hala A6000 alan var mı?)

  A7S III: En keskin 4K videoyu vermiyor (sadece 12MP yüzünden) ama ISO102400’de bile temiz sayılabilecek video verebilen nadir makinelerden. Diğer yandan ISO12800’e kadar 20/24 MP rakipleri A7S III ile başabaş. 9 milyon noktalı dev elektronik bakaç, idare eder titreşim azaltma, çok iyi otomatik odaklama, idare eder dokunmatik ekran, çok iyi pil ömrü, 16bit RAW, saniyede 120 kareye kadar 4K video, dahili 10bit 4:2:2 4K video, CFexpress A ve SD kart desteği (hem de aynı yuvada)… Evet çok iyi alet, ama bence eğer videoyla çok ciddi uğraşıyorsanız bunu atlayıp FX3’e bakın. FX3 daha da video odaklı ve bence ergonomi ve bazı özellikleriyle A7S III’ten daha iyi (kutuya dahil XLR adaptörü, 5 adet 1/4″ yuva, DCI 4K, dahili fan).

  APS-C tarafında neden sadece A6100 önerdim? Bu model çok basit ve neredeyse eski A6000 gibi ama otomatik odaklama, algılayıcı ve video kalitesi tarafında iki katı paraya satılan abileri kadar iyi. Açıkçası Sony APS-C gövdeler bana itici geliyorlar. A6600’e o parayı verir miydim emin değilim. A6100 ve 16-55mm f2.8 çok daha çekici.

  Giriş seviye Sony aynasız (A5100, A6000 vs..), Sony DSLR’a sıfır fiyatı vermezdim ben. A7 II ve A7R II dahil ve onların altındaki Sony gövdeleri de sıfır almayın. Paranız daha iyi Sony’ye yetmiyorsa gidin Canon EOS RP falan alın, en azından daha modern bir aynasız gövdeniz olur elinizde.

  Fujifilm

  X-T4, X-S10, X-E3, X-T200.

  Neden X-E4 veya X-T30 değil?

  X-T4: Bence bu gövde tüm Sony APS-C gövdelerden iyi, hatta A7 III’ten de iyi. Çok kaliteli 4K video, bu fiyat aralığında ikinci en kaliteli yavaşlatılmış video (Panasonic S5 şu anda daha iyi), çok iyi algılayıcı, iyi titreşim azaltma, iyi elektronik bakaç ve arka ekran, iyi otomatik odaklama (ama bu konuda Sony’nin gerisinde). Eğer titreşim azaltma veya en en iyi video kalitesine ihtiyacınız yoksa X-T3 alıp aradaki fiyat farkıyla kaliteli bir lens de alabilirsiniz.

  X-S10: Biraz iddialı olacak ama bence bu model bile tüm Sony APS-C modellerinden daha iyi. İnsan gibi ergonomi, daha iyi titreşim azaltma, daha iyi elektronik bakaç ve arka ekran, daha iyi jöle efekti var (çünkü algılayıcının okuma hızı Sony A6600’dekinden bile çok daha iyi). Ayrıca X-S10’da 26MP Sony algılayıcı var ki Sony kendi APS-C modellerinde bile hala eski 24MP’yi kullanıyor.

  Fujifilm’in en dengeli modeli bu bence

  X-E3: Bence X-E4 yerine X-E3’ü seçip kaliteli bir lens almanız daha uygun çünkü nedense X-E4’te beğenmediğim ergonomik kararlar almış Fujifilm. Mesela X-E4 ve 15-45mm lens yerine X-E3 + 18-55mm bakabilirsiniz. Türkiye’de fiyatları kontrol etmedim, sadece örnek olarak verdim. Detaylı X-E3 incelemesi için buraya bakın.

  X-T200: X-T200’e bu sitede detaylıca bakmıştık. Tüm Sony modellerinden daha iyi bir arka ekran, 24MP Bayer algılayıcı, bir çok Fujifilm film benzetim modu, iyi 4K video, ufak ve hafif gövde. Fujifilm eko sistemine girmek için uygun fiyatlı bir alternatif. X-T100’e bakmayın ama, görürseniz bu modelden kaçarak uzaklaşın hatta. X-T100’ü kullanmak çile, X-T200 çok daha iyi.

  Panasonic

  Panasonic’te iki ayrı sistem var: 43 ve tam çerçeve.

  43:

  GH5, GH5 Mark II, GH5s, G9, G80, GX80, GM5

  Göreceğiniz gibi Panasonic 43 sistemi bayağı zengin olduğu için çok model önerdim. GH4’le bile mutlu olabilirsiniz. Panasonic gövdelerini “en ufağı olsun” diye tasarlamıyor. Panasonic’te ergonomi tasarımdan daha önemli.

  GM5: Önerdiklerimin arasında en eskisi. Cidden bit kadar. Galiba elektronik bakacı olan en ufak değiştirilebilir lensli fotoğraf makinesi bu. İnanılmaz sessiz perdesi var, fotoğraf kalitesi iyi, ve çok ufak ve hafif (demiş miydim bunu?). Ufacık 12-32mm lens ile cebe bile girer.

  GX80: Gene fiyatına göre çok yii bir alet. İyi 4K video, iyi dokunmatik ekran. 12-32mm gibi ufacık Lumix lenslerle çantanızın bir köşesinde her zaman taşıyabilirsiniz.

  G80: G90 yerine bunu önerdim çünkü bazen çok uygun fiyata bulunabiliyor. İki titreşim azaltma, iyi 4K video, iyi ergonomi. DSLR benzeri ergonomi istiyorsanız GX80 yerine bunu düşünün. Ayrıca toz-nem geçirmezlik de var.

  G9: Taş gibi alet. Otomatik odaklaması bile iyi sayılır (daha aşağıda bununla ilgili genel bir yorumum var). Mükemmel ergonomi, mükemmel elektronik bakaç ve arka ekran, mükemmel titreşim azaltma ve 4K video kalitesi, yüksek çözünürlük modu, toz-nem geçirmez, en son m43 algılayıcı. Otomatik odaklaması GH5’ten bile iyi (çünkü daha yeni).

  Panasonic makinelerde ergonomi, kullanılabilirlik ve sağlamlık ön planda. G9 da bunun en iyi örneklerinden.

  GH5: Duyurulduğunda zamanının çok ilerisinde özelliklerle geldi, o kadar seneye rağmen hala video için önerilen ilk bir kaç modelden biri. Fotoğraf konusunda da çok becerikli. Alıp pişman olan pek duymadım. Oslo’da Canon DSLR kullanıcısı (5D IV ve 1DX II) olan biriyle tanıştım, dağa bayıra GH5 ve Panasonic 12-35mm f2.8 lens ile gidiyor. Galiba A7S III çıkana kadar tüm Sony aynasızlardan daha iyi video özellikleri vardı.

  GH5s: Kabaca GH5’e daha az pikselli bir algılayıcı koydular, titreşim azaltmayı çıkardılar ve bu ortaya çıktı. Tabi olay bu kadar basit değil. Bu 10MP’lik m43 gövdenin videodaki yüksek ISO performansı A7S II kadar iyi! Youtube’da bunula ilgili bir çok video var, oraya bakın derim. V-Log dahili geliyor, elektronik bakaçta 120Hz seçeneği var, DCI 4K modda saniyede 60 kare seçeneği var, “Dual-gain” algılayıcı var, fotoğrafta 14bit RAW seçeneği var (GH5’te 12bit) vs.. Eğer elinizde makineyle koşmuyorsanız bu makine m43 sistemindeki en iyi video makinesi bence…

  GH5 Mark II: GH5’in hemen her konuda iyileştirilmiş hali. Fiyat olarak da GH5’ten daha uygun fiyata çıktı (GH5’in ilk çıktığındaki fiyatına göre). Gövdede titreşim azaltmaya ihtiyacınız varsa bunu düşünün, “gimball” kullanırım derseniz GH5s düşünün.

  Tam çerçeve (L sistem):

  S5 ve S1H.

  Bazılarınız bilmeyebilir ama Panasonic bir süre önce Sigma ile beraber Leica’nın L bayonet sistemine katıldı. S1 ve S1R çok iyi aletler bence ama çıkış fiyatları yüzünden kullanıcılar biraz uzak duruyordu. Sonra Panasonic iki model çıkardı ki bence almayanı dövüyorlar:

  S1H: Galiba piyasadaki en iyi 3 video çeken aynasızdan biri. Hatta belki de 10 bin Dolar altındaki en iyi 4K video çeken alet. S1h ile Panasonic’in video konusundaki uzmanlığını her konuda hissediyorsunuz. GH4, GH4 ve GH5 ilk çıktıklarında neyse S1H da öyle. “Bu fiyata bu kadar özellik ve kalite?” diyorsunuz. 4:3 oranda 6K 10 bit video da veriyor ama asıl güzelliği 6K videodan 4K 10bit 4:2:2 400MBit video vermesi. Dahili 10bit video kaydedebilmesi de az rastlanan özelliklerden. Toplamda 30 civarı video çözünürlük, bit, sıkıştırma vs.. seçeneği var ki sırf bu bile S1H’ın ne kadar video odaklı üretildiğini gösteriyor. Ayrıca ısınmaması için çok sessiz bir de fanı var. Prores RAW çıktısı da alabildiğinizi söylemiş miydim? Ek olarak çok kaliteli 24MP tam çerçeve algılayıcısı, 96MP yüksek çözünürlük çekme gibi güzel fotoğraf özellikleri de var. Yazacak çok şey var ama fiyatına göre S1H çok ciddi video özellikleri sunuyor.

  S5: S1H’ye parası yetmeyenler S5’e baksın. Cidden, S1H’nın özelliklerinin %90’ı S5’te de var (hatta 1-2 fazlası da var ki bunlardan yakındaki incelememizde bahsedeceğiz). S5 ufak, hafif, ve fiyatına göre hem ciddi fotoğraf hem video özellikleri sunuyor. GH5’in tam çerçeve versiyonu olarak da görebilirsiniz (fiyatı da GH5’e yakın). Harici ortama 12bit 6K RAW video aktarabiliyor, saniyede 60 kare 4K video çekebiliyor (Super35 boyutunda), dahili 4K 10bit video kaydedebiliyor, USB-C’den şarj olurken video kaydı yapabiiyor, tonla video özelliği var Bunların çoğunun Türkçesini bilemiyorum, bilen varsa yorumlara yazsın, burada düzeltelim: Zebra, perde açısı – “shutter angle” ayarı, “luminance spot meter”, “waveform monitor”, “timecode” vs… V-log da makinede geliyor (S1’e yüklemek için para vermeniz lazım). Bir de S5’i 20-60mm kit lensle alabiliyorsunuz ki bu lens 20mm’ye inen tek kit lens ve cidden çok hafif.

  Piyasada bu fiyata satılan en iyi video/fotoğraf becerili gövdelerden biri (belki de en iyisi): S5. Not: Norveç’te geçen hafta indirimde sıfırını (20-60 mm lensle beraber) 16000 TL’ye sattılar. Şimdi Türkiye’de sıfırını 28 bin TL civarına gördüm. Arada dev fark var. Türkiye neden bu kadar pahalı?

  Panasonic gövdelerin videoda rakiplerinden geride olduğu bir konu var: Sürekli otomatik odaklama (odak takibi). S1, S1R ve S1H bu konuda pek başarılı değil. S5 ile videoda odak takibi biraz düzeldi ama hala Nikon, Canon, Olympus ve Sony seviyesine çıkamadı. Kontrast bazlı odaklama sistemi bahsettiğim rakiplerindeki faz bazlı sistemle yarışamıyor (videoda). Bendeki S5’in videodaki odak takibi becerisi Fujifilm’in orta ve giriş seviye gövdelerine benziyor diyebilirim ama mesela EOS RP’nin bariz gerisinde. Yakında ikisini karşılaştırdığım yazıda bunu gösteririm. Fotoğraf konusunda Panasonic’in DFD sistemi çok kötü değil, hatta şaşırtıcı şekilde odağı iyi takip ediyor diyebilirim. FZ1000 de öyle, LX15 de öyle, geçen ay sattığım GH4 de öyleydi. Saniyede 10 kareye yetişemez belki ama mesela S5’in maksimum çekim hızında odak takibi bayağı iyi.

  Bir de not: S5’teki otomatik odaklama iyileştirmesi yakında bellenimle S1, S1R ve S1H’ye de gelecek.

  Olympus

  EM1X, EM1 III, EM1 II, EM5 III, EM10 III, EM10 IV.

  Gövdede titreşim azaltma sistemini Minolta getirdi ama Olympus 5 akslı sistemiyle zirveye çıktı. İlk EM5’teki inanılmaz titreşim azaltma herkesi şok etmişti, sonra her firma “valla bak bizde de 5 akslı titreşim azaltma var” diye ortaya çıktı ama hiçbiri Olympus’a yetişemedi. Son Canon EOS R5 ve R6 kağıt üzerinde daha iyi titreşim azaltma vaat ediyor ama özellikle videoda Olympus hala rakipsiz (ardından Panasonic, onun ardından Canon).

  Olympus’ta sadece titreşim azaltma ön planda dağil tabii ki:

  EM1X: “Çok büyük abi bu, ufacık algılayıcıya bu gövde olur mu?” diyenlerin %99.9’u hayatında m43 kullanmamış ve kullanmayacak insanlar. Açık ve net. EM1X tam bir canavar, hem performans hem gövde kalitesi hem fotoğraf kalitesi hem de videoda. Hem fotoğraf hem videoda inanılmaz titreşim azaltma, saniyede 60 kareye kadar çekim (otomatik odaklama ile saniyede 18 kare), otomatik odaklama sistemi kuş/araba/motosiklet/tren/köpek vs.. tanıyabiliyor (yapay zeka ile), elde yüksek çözünürlük çekebilme (üçayağa gerek kalmadan), ND filtre olmadan ND filtre etkisi yaratabilme, 870 çekim pil kapasitesi (normal çekimde 1500’ü geçersiniz), IPX-1 toz-nem geçirmezlik, taş gibi gövde, USB’den şarj olabilme. 20MP’lik algılayıcı da ISO3200’e kadar APS-C performansı veriyor. Gövde 1DX II’den daha ufak ve %33 daha hafif. Büyük lens kullanacaksanız (mesela 40-150mm f2.8 veya 300mm f4) kesinlikle EM1X’i öneririm. Hatta şöyle söyleyeyim: EM1X almaya karar verdim, bir e baktım ki 1 hafta önce Türkiye’de zam gelmiş! Eğer zamsız halini yakalasaydım bugün elimde yeni Panasonic S5 yerine yeni EM1X olacaktı 🙂

  Tam çerçeve gövdelere erişimim olsa bile m43’ten vazgeçmek zor. EM1X de müthiş bir gövde.

  E-M1 III: EM1X büyük gelirse ya da fiyatı fazla gelirse bu alet de süper. E-M1 II gövdesinde neredeyse E-M1X özellikleri. Sanıyorum ki sadece otomatik odaklamadaki yapay zeka eksik, onun dışında (bir de gövde farkı) E-M1 III de çok iyi alet.

  E-M1 II: Yukarıdaki iki gövdeye paranız yetmiyorsa şu anda E-M1 II performans/fiyat olarak Olympus sisteminde en iyi gövde (Türkiye’deki fiyatları takip edemiyorum, ben Avrupa fiyatlarına bakıyorum). Son bellenimle videodaki otomatik odaklama da çözüldü.

  E-M5 III: E-M5 gövdesinde E-M1 II. Özetle budur. Faz bazlı odaklama bile var 🙂

  E-M10 III: Ufacık, çok iyi titreşim azaltma, ve sıkı durun: Kesme çarpansız 4K video 🙂 Bu fiyata kesme çarpansız ve süper titreşim azaltmalı 4K video veren başka alet var mı?

  E-M10 IV: E-M10 III’e 20MP’lik başarılı algılayıcı eklemişler, EM10 IV çıkmış. Tabii ki başka iyileştirmeler de var.

  EM10 serisinde kontrast bazlı odaklama var, yani EM5 III veya EM1 seviyesinde odak takibi beklemeyin.

  Pentax

  Pentax’ın bir çok gövdesini kullandım. Bunlar arasında K100D, K10D, K20D, K3, K5, K5 II, K50, K1 ilk aklıma gelen modeller. K10D’yi 4 defa aldım, her seferinde “eeeh yeter be” deyip sattım 🙂 Şu anda hiç Pentax gövdem olmasa da 5 Pentax manuel lens ve bir 70mm f2.4 Limited lens tutuyorum.

  Ama… 2021 Haziran itibariyle Pentax’ın önerebileceğim bir aynasız gövdesi yok, ki zaten Pentax’ın cep telefonu algılayıcılı garip bir aynasız sistemi ve tarihi eser K-01 haricinde aynasız makinesi de yok. Bugün sıfır bir Pentax DSLR almak da ne kadar mantıklıdır bilemiyorum. Elinizde çok fazla sayıda ve asla vazgeçemeyeceğiniz Pentax lensler varsa ve eski makineniz artık çalışmıyorsa yeni K3 III bir seçenek olabilir, ya da K1 Mark II veya ilk K1 (hemen hemen aynı alet). Ama cidden Pentax hastası olmanız lazım bunları sıfır almak için. Pentax severler beni topa tutacak ama ben durumu böyle görüyorum.

  Pentax Kaa üçüç (K3 III). Pentax sevdalılarını mutlu mu etti melankoliye mi sürükledi emin olamadım.

  Keşke Pentax K3 III’e çalışacağına 2 sağlam lensle beraber sağlam bir aynasız çıkarsaydı. Mesela 3K adında üst seviye bir APS-C gövde, 16-50mm f2.8 ve 50-135mm f2.8’in aynasız versiyonları ve Pentax K adaptörü.

  Özetle sıfır olarak alınmayacaklar (istisnalar haricinde):

  Pentax DSLR, Nikon DSLR, Sony DSLR, Canon DSLR, EOS M, giriş seviye Sony APS-C aynasızlar, A7 II’ye kadar (A7 II ve A7R II dahil) Sony tam çerçeve aynasızlar.

  Kapanış

  Yukarıdakiler sadece teknik özelliklere, kullanım tecrübelerine, pazarın gelişmesine göre yapılmış öneriler. Sizin tercihiniz farklı olabilir, sonuçta bütçe ve zevk de satın almada önemli etkenlerden.

  Yorum ve sorularınızı bekliyoruz.

  İLİŞKİLİ İÇERİKLER

  Nikon Z6 II İnceleme

  Nikon, D5, D6, D500 ve D850 modelleri ile ortaya koyduğu teknolojik gelişimi “Zxx” serisine aktarmış. Harika bir netleme sistemi, renk doyumu ve iyi bir dinamik aralık ile fotoğrafçının tatmin olmasını sağlıyor. Gerisi ise teferruat olarak kalıyor.

  İki ultra geniş açı: Lumix 7-14mm ve Canon 16-35mm f4L

  "Olmuşken en genişi olsun" diyenlerin tercihi: Ultra geniş açı lensler. Bugün hayata "geniş geniş" bakabileceğiniz iki lensi karşılaştırıyoruz.

  Panasonic Lumix S5 ve 20-60mm incelemesi

  Panasonic Lumix S5 ve kaliteli kit lensi 20-60mm'ye bakıyoruz

  Fujifilm XF 27mm f/2.8 kısa inceleme

  Fujifilm'in normal görüş açılı XF 27mm f/2.8 lensine kısaca bakıyoruz.

  E-POSTA ABONELİĞİ

  Yorum Politikamız: Arthenos.com ekibi olarak tüm okuyucularımızı tartışmalara aktif olarak katılmaya teşvik etsek de, Davranış Kurallarımıza uymayan veya yayınlanan materyalin editoryal standartlarını karşılamayan herhangi bir içeriği Silme / Değiştirme hakkını saklı tutarız.

  Abone ol
  Bana bildir
  guest

  25 Yorum
  Beğenilenler
  En yeniler Eskiler
  Satır içi geribildirimler
  Bütün yorumları göster
  Okyar Atilla
  Editör / Yazar
  1 yıl önce
  Makale Puanlama :
       

  Arkadaş, şu makinayı alın geçin diyeceksin 🙂 Yok o gövde de bu varmış yok bu gövdede şu varmış insanın aklı karışıyor. Alacağı varsa da benim gibi cayıveriyor yani. Şaka bir tarafa bu kadar çeşit arasında karar vermek gerçekten de dediğin gibi önce ihtiyaç ve bütçeye bakarak ele alınmalı. Ancak…

  Ancak, ben de Sebahattin gibi Nikon D850 yi değiştirmem. Sanırım Nikon da yeni modelleriyle bunun önüne set vuruyor. Ne öyle “Zfc” diye çıkardığı fuji-olympus melezi model?

  Olympus e-m-10 için seninle aynı fikirdeyim. Üzerine 40-150 f2.8 pro objektifi takınca ve de fotoğraf çekmeyi bilince ortaya inanılmaz kareler çıkıyor. 12-50 gibi genel bir objektifi ile de iyi işler çıkarabiliyorum.

  Hani çok ısrar ettin bir tane gövde ne alırsın dersen kesinlikle om e-m-1 mk3 derim.

  Gerçek hayatta ise hiç bir şey almayacağım.

  Eline sağlık. Keyifle okudum ve bilgilendim.

  Öner BÜYÜKYILDIZ
  Öner BÜYÜKYILDIZ
  1 yıl önce
  Makale Puanlama :
       

  Sataaar, Sebahattin bey’de satar Okyar bey’de satar yakında ellerindeki ekipmanları.
  Bak aha buraya yazıyorum, yakında geçecekler aynasız sisteme.
  Ellerindeki ekipman da kimlere nasip olacaksa artık, bilemedim 😉

  Ellerinize sağlık Ertan bey, emek vererek hazırlanmış, faydalı bir yazı olmuş. Teşekkür ederim.

  Selam ve saygılarımla.

  Sebahattin Demir
  Yönetici
  Yorumun sahibi  Ertan Öztürk
  1 yıl önce

  Öncelikle yazı için tebrik ederim Ertan, çok detaylı ve eğitici olmuş.
  Emeklerine sağlık.

  Hiç bir şeyin fanatiği olmadım şimdiye kadar. Bu, kullandığım fotoğraf ekipmanlarının marka ve modelleri için de geçerli.

  Hani çektiğimiz binlerce foto arasında “işte bu benim tek geçtiğim” dediklerimiz olur ya, bazen markalar da öyle bir model çıkarıyorlar ki, “işte bu” dersin. Benim için Nikon D850 de öyle işte. Elbette yeni modellerde çok daha gelişmiş özellikler var, ama “benim” tüm ihtiyaç ve isteklerimi tek bir gövdede birebir karşılayan model D850 oldu. Bir başkası için bu ihtiyaç listesi ve listedeki önem sırası farklı olabilir. Ve, o kişi bu isteklerini daha yeni marka ve modellerde bulabilir, onu bilemem.

  Henüz ihtiyaçlarım ve beklentilerimde bir değişiklik olmadığına göre sonuç benim için bir süre daha değişmeyecektir 🙂

  Selamlar sevgiler.

  Sebahattin Demir
  Yönetici
  Yorumun sahibi  Öner BÜYÜKYILDIZ
  1 yıl önce

  Öner bey merhaba,

  Ben aynasız sisteme çoktan geçmiştim zaten. Olympus OM-D E-M1 MII gibi, sınıfının canavarı bir aynasızım var ve o da tüm ihtiyacımı karşılıyor.

  Size bir süre daha hayal kırıklığı yaşatacağım için üzgünüm 🙂 🙂 🙂
  Ama, bir tam kare aynasız satın alırsam D850’mi satmaya kıyar mıyım bilemiyorum.

  Selamlar, sevgiler.

  Öner BÜYÜKYILDIZ
  Öner BÜYÜKYILDIZ
  Yorumun sahibi  Sebahattin Demir
  1 yıl önce

  İşin şakası bir yana tabi, daha elimdeki ekipman ile gitmem gereken çok yolum var. Benim eksiğim bilgi ve tecrübe, onuda siz değerli abilerimiz ve ustalarımız sayesinde tamamlamaya çalışıyoruz.
  Bu arada çok özlettiniz kendinizi çoook. Arthenos olarak kazan kaldıracağız haberiniz olsun. 🙂

  Selam ve saygılarımla.

  Yasar Aykac
  Yasar Aykac
  1 yıl önce

  Ertan Bey sizin de yazdığınız gibi 2020-21 üretimlerine baktığımızda; markaların tüm modellerinde oldukça iyi gövde ve lensler bulunmakta, kendi payıma gövdeyi Z 7 ii yükseltip objektif olarak da; çok sevdiğim Sigma 85 1.4 Art lensi ağırlık nedeniyle Nikon Z 85 1.8’e düşürdüm, günlük olarak da 24-70 f4 ile idare ediyorum. Z 7 ii ler yazılım yükseltmeleri ile yakın gelecekte D850 ye biraz yaklaşacak gibi, şu an için bile hareketli objelerde netlik konusunda kaygı duymadığımı söyleyebilirim. Z 9 piyasaya çıkmasıyla birlikte Nikon üzerindeki bulutlar dağılır ve alt modeller de Z 9 AF sisteminden yararlanır diye düşünüyorum.

  Z sistemindeki tek problem elimizin altında daha az özelleştirilebilir bir gövde var maalesef, D750 deki Fokus butonu meğer ne değerliymiş, zamanında kadrini bilememişim, özelleştirilebilir butonlar açıkcası çok yeterli gelmiyor, ama Z serisini özellikle de Z 7 ii’yi hala D850 kullananlara tavsiye edebilirim 🙂 Z serisi 14-24 – 24-70 ve 70-200 2.8 ler müthiş lensler ancak bu kurlarla bu üçlüye nasıl sahip oluruz ayrı bir konu tabii ki…

  Sevgiler.

  Sebahattin Demir
  Yönetici
  Yorumun sahibi  Yasar Aykac
  1 yıl önce

  Yaşar bey merhaba,

  Aslında tüm mevzunun özetini en sondaki cümlede net yapmışsınız.

  Arada ödeyeceğimiz bu astronomik fark, mevcut kullandığımız ekipmana kıyasla bize fotoğraf anlamında ne denli bir katkı sağlayacak? Sağlayacağı iddia edilen katkının bize ne gibi bir faydası olacak? Tabi, “Para benim, nasıl istersem harcarım” diyecek arkadaşlarımızı bu konunun dışında tutmamız gerek 🙂

  Selamlar, saygılar.

  Yasar Aykac
  Yasar Aykac
  Yorumun sahibi  Sebahattin Demir
  1 yıl önce

  Elimin altında digital baskı makinası da olduğundan Z 6 dan daha yüksek çözünürlükte bir gövdeye geçmek istediğimde ciddi anlamda D850 düşünmüştüm, hatta yurt dışından gelen arkadaşıma siparişi bir kaç kez değiştirdim 🙂

  İşin açıkcası hangi marka olursa olsun Ertan Bey’in yazısındaki tüm ekipmanlar genel fotoğraf çekimi için oldukça iyi ve bence kimsenin gövde arayışında olmasına gerek yok, fotoğraf teknolojisi artık AI ile yazılımsal sıçramalarla model çıkartıyor. Profesyonel spor fotoğrafçısı olmadıkça saniyede 20 – 30 kare çeken makinaya gerçekten ihtiyacımız var mı ?

  Her yeni modelde nasıl otomobil değiştirmiyorsak aynı mantık burada da geçerli, fotoğrafçıların yeni ekipman hastalığını otomotiv pazarlama departmanları duysa çok kıskanırlar 🙂

  Sevgi ve saygılarımla

  TOLGA TAÇMAHAL
  TOLGA TAÇMAHAL
  1 yıl önce

  Ertan bey merhaba,yazınızı keyifle okudum fujifilm x100v sahibiyim aklım sürekli leica ya gidiyor size göre leica da hangi modeller artık alınmamalıdır? Teşekkür ederim.

  TOLGA TAÇMAHAL
  TOLGA TAÇMAHAL
  Yorumun sahibi  Ertan Öztürk
  1 yıl önce

  Teşekkürler, leica m sistemde m240 ya da m9 sizce hala alnası gövdeler mi yine ilk leica Q için fikriniz nedir?

  Inanc
  Inanc
  1 yıl önce
  Makale Puanlama :
       

  Merhabalar, 7 yıldır omd m5 kullanıcısıyım, çeşitli idare edebildiğim, 40 150mm f4, 45mm f1.8 ve 12 50 lensim mevcut. omd m1 mark iii buldum 1300 euroya amazon.fr üzerinde. bunun yanında 12 100mm f4 almayı planlıyorum, omd m1 mark iii için sanırım olabilen en uygun fiyatı bulabildiğim için heyecanlandım. fikrinizi almak istedim. çok teşekkürler.

  Inanc
  Inanc
  Yorumun sahibi  Ertan Öztürk
  1 yıl önce

  Merhaba Erhan bey, değerli yorumunuz ve vakit ayırdığınız için teşekkür ederim, 12-100mm için hazırladığınız yazınızı okumuştum, aslında 7 sene önce İstanbul’da iken yazılarınızın çoğunu okumuştum, o dönemlerde kamera seçimimde bilgilerinizden fazlasıyla faydalanmıştım, zamanla yeni bir body ararken okuduklarım arasında seneler sonra tekrar halkböyleistiyor ismi ile karşılaşınca hatırlayıp karşıma sizin yazılarınız gene çıktı, heyecanla gene okumaya daldım. sonunda body’i satın aldım, yazdığınız yazılar ve paylaştıklarınız için içtenlikle teşekkür ederim, amatör fotoğraf yolculuğumda bana çok yardımcı oldunuz. size ve güzel ekibinize sevgiler, selamlar.

  isa YILDIRIM
  isa YILDIRIM
  1 yıl önce
  Makale Puanlama :
       

  Ertan abi R6 içim AA filtresi yok yazılmış ama canon sitesinde filtre var olarak gözüküyor.

  Remziye Akçay
  Remziye Akçay
  1 yıl önce
  Makale Puanlama :
       

  Çantamda her daim taşıyabileceğim bir fotoğraf makinesi almak istiyordum.Bilgilendirici yazılarınıza denk geldim okudum. Teşekkürler. İyi video çekebilen, çantada rahatlıkla her daim taşıya bileceğim, ekonomisi de uygun ne önerirsiniz.

  Badboys
  Badboys
  10 ay önce
  Makale Puanlama :
       

  Video için Sony A7 M3 body almak istiyorum ancak yurtdışı bir sitese puanlarımla almam gerek. Konu böyle olunca 1500 Euro gümrük engeli çıkıyor karşıma yani 1500Euro üstü body bakamıyorum. Video ile uğraşan kime sorduysam Otomatik odaklama nedeniyle sonyden başka alma diyor. E tabi devreye 4K da girince fiyatlar 1500Euroyu geçiyor. Olympus konusunda yazınızdaki gibi full frame olmadığı için ön yargıydım. Zaten elimde Canon M50 var neden algılayıcıyı küçülteyim diyorum. Birde şu otomatik odaklama konusu video çekince önemli oluyor. Peki 2022 yılı için olsa bana ne önerirdiniz. Yani full frame 4K crop olmadan video çekmek isteyen, oto focus takıntılı 1500Euro body limiti olan birine ☺️