Kristal'e Mektuplar

Anemon ve Kelebeğin Dansı

Gerçi mevsim kış ama Abdullah sandıktan bir fotoğraf göndermiş. Zor bulunan türler olan kırmızı anemonun ve orman fistosu kelebeğin albenisi fotoğrafı çekici yapıyor ama fotoğrafın sıra dışı olması için Abdullah’ın çok büyük gayretler sarf etmiş olduğunu fotoğrafa bakan gözler anlıyor doğrusu.

-

Merhaba Kristal…

Yine yerinizde duramadınız, geçen haftanın fotoğrafını merak ettiğinizi yazıyorsunuz mektubunuzda. Bana sitem de edip kime ait, hangi fotoğrafın, niçin haftanın fotoğrafı olduğunu açıklayıp düşüncelerimi paylaşmakta geç kaldığımdan söz ediyorsunuz.

Ayrıca “düşüncelerinizi makale tarzında işlemeyiniz, bana hiç mektup gönderen olmadı bari siz yazınız!” diyorsunuz…

Haklısınız ama yorum yazmaya yoğunlaşacak kadar boş zaman bulmak bir yana, uzun süredir hiç kimseye de mektup yazmadım ki; bunca yıl mektuptan uzak kaldıktan sonra, duygu ve düşüncelerimi mektup haline getirmek hiç kolay değil, bilmem ki beni anlıyor musunuz?

Kristal şunu biliniz ki, mektupla tanışmayan bir neslin bireyi olmanıza çok ama çok üzülüyorum. Bizim çocukluğumuzda ve ilk gençlik yıllarımızda yaşadığımız o tatlı heyecanı bugünün gençleri maalesef yaşayamıyor. Teknoloji değişti, çağ değişti, üslup değişti. Artık duygular sayfalar dolusu kelimelerle ifade edilmiyor. Adına SMS dedikleri Türkçesi kısa mesaj mıymış neymiş, artık onunla paylaşıyor insanlar duygularını. Yapay bir şey bu; gülücük, üst üste iki nokta ve parantezi kapatmakla oluyormuş. Böyle gülümseme mi olur? İnsan dostuyla kucaklaşır ve gözlerinin içiyle onu ısıtır, öyle değil mi?

Devir ve tanımlamalar o kadar hızlı değişiyor ki Kristal; SMS de hızla eskidi ve unutuldu, duyguları ifade aracı olarak hazır görseller çıktı piyasaya, emojiler ve GIF ler var artık.

Günümüzde duygular kelimelerle ifade edilmiyor ama mektup demek kelime demek değil midir?

Artık bu devirde her şey yapay ama istediğinizi yapacağım ve size mektubun keyfini yaşattıracağım, söz…

Kristal bu hafta BAFT editörleri yine çok sıkı çalıştılar, kaliteli seçimler yaptılar. Doğrusu BAFT’ a fotoğraf gönderenler de Günün Fotoğrafı olabilecek nitelikte birçok fotoğraf ilettiler, sağ olsunlar…

Bunlar arasından Abdullah Elgümüş’ ün fotoğrafı beğeni topladı, bizi de çok etkiledi.

Kristale mektuplar - Abdullah Elgümüş

Gerçi mevsim kış ama Abdullah sandıktan bir fotoğraf göndermiş.

Bir kelebek ki, kırmızı anemonun üzerine konmuş besleniyor.

Zor bulunan türler olan kırmızı anemonun ve orman fistosu kelebeğin albenisi fotoğrafı çekici yapıyor ama fotoğrafın sıra dışı olması için Abdullah’ın çok büyük gayretler sarf etmiş olduğunu fotoğrafa bakan gözler anlıyor doğrusu.

Fotoğrafçının çekim sırasında ve sonrasında kullandığı teknik başarı fotoğraftan anlaşılıyor.

Abdullah’ın Makro lensle çalışarak kaliteyi yükseltmesi bir yana, hiçbir şekilde netsizliğe meydan vermemesi için çekim sırasında çok büyük gayret gösterdiğini fotoğraftan okuyoruz.

Sevgili Kristal Abdullah’ ın iyi bir kompozisyon için çaba sarf ettiğini de fotoğraf gösteriyor. Sol alt köşeden giren anemonun kadrajda çapraz uzanımı ile kelebeğin duruşu bir üçgen çizmiş ki bu tercih fotoğrafa büyük güç ve değer katmış. Kadrajda üçgen formun böyle bir gücü vardır Kristal.

Ayrıca kelebek ve anemonu fondan ayırt etmek için arka planı objeden olabildiğince uzakta tutması ve yeşil dokuyla doldurması anemon ve kelebeği belirgin hale getirmeye yetmiş.

Ayrıca işlerken gereken sayısal fotoğraf yazılımlarını da başarıyla kullanmış.

Bu fotoğrafa baktıkça ben neler hissediyorum biliyor musunuz?

Bu fotoğrafa baktıkça bahar şarkıları dinliyorum Kristal… İşte en önemli olan özellik bu, fotoğrafın başkalarına güçlü duygular hissettirmesinden daha önemli bir şey olabilir mi?

Bahar şarkıları dinleyen kişinin nasıl mest olacağını ise siz tahayyül edin artık.

Mektubunuzda diyorsunuz ki; “fotoğraflara baktığınızda gözünüzü ısıran bir şey varsa, lütfen onu da kulağıma söyleyiniz!”

Mektupla nasıl fısıldanır onu bilemem ama anemonun alt yaprakları alt çerçeve tarafından kesilmeseydi bu fotoğraf bence çok daha iyi olurdu, bunu biliyorum Kristal…

Olsun bu önemli bir kusur değil, tebrikler Abdullah Elgümüş’ e, selam ise sana ve mektubumu okuyanlara gitsin…

Mikdat Besni

Yeni içeriklerden haberdar olmak istiyorsanız hemen abone olabilirsiniz.

Abonelik kaydınız başarıyla alınmıştır.

Bir hata meydana geldi, lütfen daha sonra tekrar deneyiniz.

Yorum Politikamız: Arthenos.com ekibi olarak tüm okuyucularımızı tartışmalara aktif olarak katılmaya teşvik etsek de, Davranış Kurallarımıza uymayan veya yayınlanan materyalin editoryal standartlarını karşılamayan herhangi bir içeriği Silme / Değiştirme hakkını saklı tutarız.

Abone ol
Bana bildir
guest
Makale Değerlendirme
Makaleyi 5 yıldız üzerinden değerlendirin
Yorum formu, web sitesinde yer alan yorumları takip etmemize izin vermek için Adınızı, e-Postanızı ve içeriğinizi kaydeder. Yorum göndermek için lütfen web sitemizdeki Koşulları ve Gizlilik Politikamızı okuyun ve kabul edin.
16 Yorum
Eskiler
En Yeniler Beğenilenler
Satır İçi Geribildirimler
Bütün yorumları göster
Sebahattin Demir

Mikdat bey merhaba,

Aramıza hoşgeldiniz, safa getirdiniz!
Farklı bir bakış ve yön verdiniz.
Katkılarınız için çok teşekkür ediyoruz.
Bizi ve sevenlerinizi özletmeyecek sıklıkta, yazılarınızın devamını bekliyoruz.

Saygıyla.

Mikdat Besni

Sebahattin Beyim ülkeme ve fotoğrafçı dostlarımıza daha yararlı olmamı sağladığınız için minnettarım.
Teşekkürlerimi ve sevgilerimi sunuyorum.

Neslihan

Mikdat bey emin olun tam yerindesiniz. Çok etkileyici bir kaleminiz var. Arthenos bizi bağımlısı yaptı her sabah ve günde kaç kez yeni ne var diye bakmadan edemiyor insan. Ne güzel yeni bir neden daha çıktı şimdi… Sebahattin beyin dediği gibi hoş geldiniz.

Teşekkürler Arthenos

Mikdat Besni

Neslihan Hanım güç verdiniz, teşekkürlerimi iletiyorum.

Öner BÜYÜKYILDIZ

Miktad bey merhaba,
İlk yazınızın hayırlı olmasını diliyor ve hoşgeldiniz demek istiyorum size. Umarım bundan sonra da arayı çok açmadan o güzel yazılarınızı paylaşırsınız bizimle. Ellerinize emeğinize sağlık.
Fotoğraf ve yorum için de çok teşekkür ederim. Gerçekten çok hoş ve estetik bir kare olmuş. Bu soğuk kış günlerinde mis gibi bahar günlerine götürdü bizi.
Selam ve saygılarımla.

Mikdat Besni

Öner Bey bu teklif ve sizlerin samimi duygularınız beni motive etti, seriye devam etmek için güç verdi, teşekkürlerimi iletiyorum.

Fulden ELVERİR

Mikdat bey Merhabalar,

Aramıza hoşgeldiniz, sizleri aramızda görmeye devam etmek çok bizi çok mutlu edecek, kaleminize sağlık.
Saygılar

Mikdat Besni

Fulden Hanım desteğiniz için minnettarım. Böylesine samimi istekleri gözardı edemem, yazmaya ve paylaşmaya devam edeceğim. Teşekkürlerimi iletiyorum.

Okyar Atilla

Bir yazıyı yayına hazırlarken defalarca okumama rağmen yayınlandıktan sonra ana sayfadan tıklayıp okumanın keyfi bambaşka. Sebahattin’in dediği gibi Mikdat Bey yazılarında sunduğu fikirler ve bakış açısıyla bize yeni bir pencere açıyor. Kendisine ve Kristal’e “aramıza hoş geldiniz” diyorum öncelikle…

Teknoloji dünyasında “veri madenciliği” kavramını duymuşsunuzdur. Bunu şöyle değiştirerek farklı bir tanım getireceğim: “Fikir madenciliği”. Yani okuduğumuz yazılardaki ifadelerin bizi ana fikre götüren bir araştırmaya sevk etmesi önemlidir. Yazar bunu sessizce yapar.

Yazıdaki “Devir ve tanımlamalar o kadar hızlı değişiyor ki Kristal; SMS de hızla eskidi ve unutuldu, duyguları ifade aracı olarak hazır görseller çıktı piyasaya, emojiler ve GIF ler var artık.” sitem cümlesi gibi duran bu ifadeyi aslında modern sanattan post-modern sanata oradan da “pop-art” a giden bir sürecin en yalın ifadesi olarak okuyorum. Geleneksel olan her şeyin yıkıldığı ve her şeye karşı çıkılan bir dünya tanımlıyor. Başta Baudrillard olmak üzere bir çok sanat üzerine düşünce üreten felsefecilerin fikirlerini ve hatta Warholl, Klee, Duchamp gibi sanatçıların çalışmalarını aklıma ve gözlerimin önüne getiriyor bu kısacık sade cümle.

Gördüğünüz gibi, usta, bir anemon ve kelebek hikayesinden neler düşündürttü.

Sevgi ve saygılarımla

Not: Emoji konusunda bir ironi yapayım. Merak ediyorum; acaba kız arkadaşına sevdiğini göstermek için bir tane ” 🥰” bunu gönderen, “beni az mı seviyorsun? neden bu üç tane değil?” diye tartışıp ayrılık yaşamış mıdır? Henüz olmamışsa şaşırırım.

Öner BÜYÜKYILDIZ

İlk cümlenizi çok iyi anlıyorum Okyar bey, kendi yazdığınız bir yazıyı buradan okumak, ve ilk kez okuyormuş gibi hissetmenin hazzı bir başka. Bir tanecik yazım varya ordan biliyorum. Görmemişin bir yazısı olmuş evirmiş çevirmiş okumuş misali benimkisi 😀
Son cümlende ise tehlikeli sularda yüzüyorsun abi. Bayan okurlarımız var alınmasınlar ama, trip dediğin şey uzay boşluğu gibi; henüz sınırları ve içerisinde neler barındırdığı keşfedilebilmiş değil. Dediğin durumun yaşanmış olması çok kuvvetle muhtemel 😀 😀 😀

Okyar Atilla

Kendi yazın için böyle düşünme. Çok güzel ve duygusal bir yazı. Fotoğraflarda çok iyi.

Diğer konuya gelince, Bu saatten sonra dert edeceğim bir şey değil. Merak etme. Bu örneği çift taraflı düşün. Bunu bir kadının yapsa erkek tabancayı çekip “vayyy sen beni az seviyonn”, dan dan dan… Olmayacak şey değil yani.

Mikdat Besni

Sayın Okyar sanatsal birikiminizle harmanlayıp sunduğunuz görüşleriniz, daha önce düşüncelerini açıklayan yorum sahiplerinin belirttiği gibi doğru bir yerde olduğumu kanıtladı.
BAFT Editörleri olarak facebook grubunu kurarken hedefimiz gerçekten ‘ iyi’ olanı ortaya çıkarıp onu yücelterek, fotoğraf dostlarına gerçek iyiyi tanıtmak ve onları elimizden geldiğince iyi olana yönlendirmekti. Hâlâ arkadaşlarımızla bu idealimizi devam ettiriyoruz. “Kristal’e Mektuplar” bu gruptaki iyi fotoğraflara gelen “Niçin?” sorusuna yapılan cevap niteliğindeki yorumlardan çıktı.
Bilindiği gibi sosyal medya bir anlamda sosyalleşme ve bilgiye erişim kolaylığını sağlayarak topluma belli bir destek vermektedir. Ancak beğeni sayısının ise sistem için maalesef bir tuzak olduğu gerçektir. Çünkü insanlar birbirine bakarak hareket etmekte, “arkadaşız, o beni beğenmişti, herkes beğenmiş baksana demek ki iyi; ben de beğenmeliyim!” düşüncesiyle hareket eden bir çoğunluk var. Ve ne yazık ki rağbet gören bu kıstas ise aldatıcı!
Grubumuzda arkadaşlarımla birlikte, beğeni sayısını bir kenara bırakarak, grupta paylaşılan fotoğraflar arasındaki gerçek ‘iyi’ olanı ön plana çıkarma, onu yüceltme ve örnek olarak sunma prensibiyle hareket etmeye çalışıyoruz. BAFT ile başlayan iyi olanı örneklendirme çabamız, Anadolu Fotoğraf Dergisi, http://www.fotono1.com, http://www.grikart.com, Fotono21 facebook grubundaki paylaşımlarımızla devam etti.
BAFT ve Fotono21 ile devam etmekte olan birlikteliğimiz, idealimizi hayata geçirmek açısından mutluluk verici.
Şimdi ise sizin ailenizle birlikteyiz. Sanatsal ve teknik bilgi anlamında büyük bir donanıma sahip olduğunu gördüğüm Arthenos olarak ülkemiz fotoğrafçılarına destek vermenizden büyük onur duyduk, sağ olun var olun. Biliyorum ki çok sayıda yabancı takipçiniz de var, çeviri aracılığıyla çabamız onlara da ulaşacak. Zaten fotoğrafın görsel dili tüm insanlara çeviri gerektirmeden ulaşabiliyor. Bu açıdan bakmamamız için bir sebep yok, tüm insanlığa da hizmet vermiş olmanın mutluluğuna doyum olur mu?
Şunu biliyoruz ki “Ne yaparsan en iyisini yap!” hepimizi yüceltecek bir duygu ve prensiptir. Arthenos olarak sizler de aynı düşünce içerisinde hareket ettiğinizi gösteriyorsunuz. Hem de yaptıklarınız ve özveriniz karşılığında hiçbir şey beklemeden!
Bu yüce duyguyu yaşayanlarla birlikte olmaktan, her türlü takdir ve övgüyü hak eden ailenin üyesi olmam için gelen davet onur vericiydi.
İlk mektubumuza gelen yorumlardan Arthenos ailesiyle mutlu günler yaşayacağımız anlaşılıyor. Uzun süredir ara verdiğim Kristal’e mektup yazmayı tekrar başlattınız, sağ olun var olun…
Ailemin editörlerini ve üyelerini sevgiyle kucaklıyor, selamlarımı iletiyorum…

Turgay Seven

Mikdat Bey merhaba,
Yazınızı çok beğenerek bir solukta okudum.
Sizi her zaman aramızda görmeyi diliyorum.
Sağlıcakla kalın…

Mikdat Besni

Turgay Bey güç verdiniz, sağ olun var olun.

Resit Mentesoglu

Selam Mikdat Bey,
Arthenos bagimlisi olarak kaleminize yureginize saglik. Hos geldiniz sefalar getirdiniz.
Saygilar…

Mikdat Besni

Reşit Bey moral verdiniz, teşekkürlerimi iletiyorum.

Makale yazarı

Mikdat Besni
Veteriner hekim olarak uzun yıllar kamu görevi yaptı. Sayısal teknolojinin fotoğrafta yaygın olarak kullanılmaya başlaması ve internet paylaşımının etkisiyle hobi olarak fotoğrafla ilgilenmeye başladı. Sadece çekip paylaşımda bulunularak ya da izleyerek fotoğrafın öğrenilemeyeceğini göz önüne alarak, ciddi yayınlardan kaynak oluşturdu. En iyi öğrenmenin öğretme olduğu gerçeğinden hareketle, verdiği fotoğraf kursları sayesinde fotoğrafın inceliklerini öğrendi. Susurluk Fotoğraf ve Sanat Akademisi Derneğinin Başkanlığını yürütmektedir. Fotono21 (Diyarbakır) ve ASFOD (Konya Anadolu Selçuklu Fotoğraf Derneği) tarafından Onur Üyesi olarak payelendirilmiştir. Bu onur üyeliklerini fotoğraftan aldığı en büyük ödüller olarak görmektedir.

Manşet

Canon EOS R5, R6 Yeni Tam Kare Aynasızlar ve RF Lensler

Bugün 9 Temmuz 2020. Ben bunları yazarken Canon yeni cicilerini açıklıyor. Ekranın sağında açıklama videosu, solunda da Arthenos ekranı açık ki bu yazıyı anında yazayım 🙂

EDİTÖRÜN SEÇTİĞİ

Fotograf çekmek mutlu ediyor

Fotoğraf Çekenler Daha Mutlu Oluyor

Fotoğrafçılar mutlu insanlar. Bunu ben demiyorum, Amerikan Kişilik ve Sosyal Psikoloji Dergisi tarafından yayımlanmış kapsamlı bir çalışma söylüyor. "Fotoğraf çekin, her şeyden daha fazla keyif alacaksınız" diyor.

Buna benzer birçok yazı
E-Posta Kutunuza
gelsin ister misiniz?

Bültenimize abone olun, yeni içerikler ilk size gelsin.

Teşekkürler. Abonelik kaydınız başarıyla alınmıştır.

Bir hata meydana geldi, lütfen daha sonra tekrar deneyin.

16
0
Düşünceleriniz bizim için önemli. Belirtmek ister misiniz, lütfen yorum yapın.x
()
x