Daha

  Kristal'e Mektuplar

  Bokeh

  Fotoğrafta görüldüğü gibi bokeh, özellikle portre fotoğraflarında eşsiz bir hoşluk sağlar. Ancak bokeh oluşturan ışık kaynakları, yansıma ve parlamalar çok güçlü olduğunda; estetik yapı beklerken sert bir yapıyla karşılaşırsınız. Arka planda güçlü ışık kaynakları olduğunda, modeliniz siluet çıkar ki bunu isteyeceğinizi sanmam. Eğer insan çekiyorsanız, duygusal ifadeyi fotoğrafta yakalamalısınız.

  -

  Merhaba Kristal.

  Bu mektubumda fotoğrafa estetik değer katmakta çok etkili bir yapıyı; bokehi anlatarak sizleri aydınlatmayı arzuladım…

  Bokeh; net alan derinliği dışında kalan yerlerin bulanıklaşmasıdır. Odak dışında kalan yakın ve uzak ışıklı noktalar büyüyerek bulanıklaşır. Bulanıklık Japonca bir tanımlama olan Bokeh (Pus) ile açıklanır.

  “Fotoğraf gerçekte fondur!” sözüne saygı duyarım ve katılırım. Çünkü fon ile objenizi görünür kılabilirsiniz ve estetik özellik katabilirsiniz. Osman Ürper Hocanın fotoğrafında görüldüğü gibi odak dışındaki yumuşak bulanıklık objeyi belirginleştirmektedir.

  Prof. Dr. Osman Ürper Hoca fotoğraf sanatına iki ortamda hizmet eden ender akademisyenlerden birisi olduğu için ilgi ile takip ederim. Söyleşilerinden aydınlanmaya, sosyal medyada paylaştığı fotoğraflarından esinlenmeye çalıştığım sanatçılardandır.

  Bu sanatla uğraşanların şunu çok iyi bilmesini çok istiyorum; konunuzu öne çıkarmak ve daha anlaşılır olmasını istiyorsanız, sığ net alan derinliğini kullanarak objenizin dışında kalan her şeyi, pürüzsüz bir vurgu yakalayarak bulanıklaştırınız.

  Bokeh üretmenin tekniğini öğrenmekte istersiniz Sevgili Kristal; objektifin yapısı, objenin ve ışık kaynağının mesafesi önemlidir.

  1. Objektifinizin odağı uzadıkça, diyafram açıklığı genişledikçe, alan derinliğiniz sığlaştıkça, diyafram bıçaklarının sayısı ve iç bükeyliği arttıkça; bokehiniz o oranda çokgen yapıdan uzaklaşarak göze hoş görünen sabun köpüğü görünüme dönüşür.
  2. Ayrıca çekime bağlı olarak; konuya ne kadar yakın olursanız ve bokeh kaynağı ile obje arasındaki boşluk ne kadar fazlaysa (odak dışındaki parlak ışık yansıtan kaynaklar netlik düzleminden ne kadar uzak ise) bokehiniz o oranda kaliteli olacaktır.

  Makro objektifler uzun odaklıdırlar, konuya çok yaklaşırlar ve bokeh üretirler. Prime ve hızlı lenslerde bu konuda iyidirler.  Optik odağa yakın diyafram tasarımlı ve optik sapmadan arınmış asferik özellikteki objektiflerin bokeh kalitesi tartışılmaz üstünlük taşırlar. Objektifinizin önüne koyduğunuz delikli yüzeyle, yazılımla bokeh eklenebilir ancak objektifin yumuşaklığına ve kalitesine ulaşamazlar.

  Bokehli fotoğraf için diyafram açıklığı (A/AV) öncelikli çekim yapmanızı ve diyaframı en açık konuma getirmenizi öneririm.

  Fotoğrafınıza bokehin hoş bir katkısı olması için bokehleşen ışık, konunuzun önüne geçmeyecek yumuşaklıkta olmalıdır. 

  Fotoğrafta görüldüğü gibi bokeh, özellikle portre fotoğraflarında eşsiz bir hoşluk sağlar. Ancak bokeh oluşturan ışık kaynakları, yansıma ve parlamalar çok güçlü olduğunda; estetik yapı beklerken sert bir yapıyla karşılaşırsınız. Arka planda güçlü ışık kaynakları olduğunda, modeliniz siluet çıkar ki bunu isteyeceğinizi sanmam. Eğer insan çekiyorsanız, duygusal ifadeyi fotoğrafta yakalamalısınız.

  Şehrin ışıkları özellikle farklı kelvin değerinde ısıyla donatılmış reklam ışıkları fotoğraf için olumlu katkı yapacak ortamlardır. Modelinizi aydınlatan ışık kaynağı ile fonu oluşturan ışıkların renginde kontrast olması, modelinizi ön plana çıkaracağı gibi denge de oluşturacaktır. Yağmurdan sonra kaldırımlarda birikmiş su birikintileri de sevilecek bokehler üretirler. Bokeh oluştururken dağınık ışık kümeleri yerine desenler aradığınızda, kompozisyondaki düzeni fotoğrafınızı olumlu etkileyecektir.

  Doğada ise göl, gölet ve deniz yüzeyindeki dalgalar bokeh üreten fonlardır. Makro çekim yapıyorsanız, sabah erken saatlerde çimlerin üzerindeki objeyi yatay olarak fotoğraflarsanız, çimlerdeki şebnem (çiy damlaları) size görsel bir şölen sunacaklardır.

  Yakın plana yerleştirilmiş, yılbaşı ağacını süslemekte kullandığımız led ışıkları da çok hoş bokeh kaynaklarıdır. Modelinizi açık olan pencere camının arkasından fotoğraflarsanız, camın yansıttığı görüntüler de güzel bokeh efektleri üretecektir.

  Burada şunu eklemekte fayda vardır, yansımaları artırmakta ve azaltmakta kullandığımız polarize filtreler aynı şekilde bokeh üzerinde de etki sağlarlar. Ancak objektif önüne konulan her eklentinin fotoğrafı az da olsa olumsuz etkilediği bilmeliyiz.

  Sevgili Kristal iyi fotoğrafı ancak, fotoğrafı ve çektiği objeyi güçlü ve samimi şekilde sevenler yapabilir. Selam onlara gitsin…

  Mikdat Besni

  İlişkili İçerikler

  E-POSTA ABONELİĞİ

  Yorum Politikamız: Arthenos.com ekibi olarak tüm okuyucularımızı tartışmalara aktif olarak katılmaya teşvik etsek de, Davranış Kurallarımıza uymayan veya yayınlanan materyalin editoryal standartlarını karşılamayan herhangi bir içeriği Silme / Değiştirme hakkını saklı tutarız.

  Abone ol
  Bana bildir
  guest
  5 Yorum
  Beğenilenler
  En yeniler Eskiler
  Satır içi geribildirimler
  Bütün yorumları göster
  Osman Zihni ERENLER
  Osman Zihni ERENLER
  2 ay önce
  Makale Değerlendirme :
       

  Zevkle okuduğum, kendim için fevkalade elzem ve faydalı bulduğum bu makaleden dolayı teşekkür ederim, Mikdat Hocam. Burada anlamadığım bir tarifi size sormak istiyorum, eğer müsaade buyurursanız. “Optik odağa yakın diyafram tasarımlı ve optik sapmadan arınmış asferik özellikteki objektiflerin bokeh kalitesi tartışılmaz üstünlük taşırlar.” cümlesindeki “Optik odağa yakın diyafram tasarımı” neyi tarif ediyor. Optik odaktan kasıt, objektifin odak uzaklığı mıdır? Yoksa başka bir noktaya mı işaret ediliyor? Tekrar teşekkür ediyor ve sağlıklı günler diliyorum, efendim.

  Mikdat Besni
  Mikdat Besni
  Yorumun sahibi  Osman Zihni ERENLER
  2 ay önce

  Osman Bey güzel soru, teşekkürler…

  Öncelikle objektiflerde odak nedir? onu açıklayayım.
  Objektifler bakış alanındaki objelerden yansıyan ışığı algılayıcı (sensör) yada film düzlemi üzerine küçülterek yansıtırlar.
  Işın objektif içindeki küresel yüzeyli lenslerden (mercek) kırılarak, konik şekilde geçer ve bir noktada buluştuktan sonra algılayıcıya ulaşırlar. İşte ışınların buluştuğu koninin tepesi, objektifin odak noktasıdır.
  Işın yoluna devam ederken diğer tarafta tepelerin buluştuğu bir koni daha oluşur.
  Bu koniler ışınla oluşturulmuş, geometrik bir yapıdır, maddesel değildir.

  Bu odak noktası algılayıcı düzlemine ne kadar yakınsa, o objektif o kadar geniş açıyla bakar. Odağın uzun olması ise objektife uzun odak/dar açı (tele) niteliği kazandırır.

  Zoom objektiflerde odak uzaklığı, yakınlaştırmaya ve uzaklaştırmaya bağlı olarak değişkendir.
  Sabit odaklı (prime) objektiflerde sabittir.
  Zoom objektiflerde optik (ışın) odak noktası değiştiği, diyafram ise aynı yerde kaldığı için bokehlerinde sabit odaklılara göre zayıflama oluşur.

  Selamlar.

  Mikdat Besni
  Mikdat Besni
  Yorumun sahibi  Osman Zihni ERENLER
  2 ay önce

  Osman Bey “Optik odaktan kasıt, objektifin odak uzaklığı mıdır?” sorunuzun cevabı ise kısaca “evet” tir…
   

  Öner BÜYÜKYILDIZ
  Öner BÜYÜKYILDIZ
  2 ay önce
  Makale Değerlendirme :
       

  Bokehin fotoğrafa kattığı estetik katkı inkar edilemez. Bu güzel yazı için teşekkürlerimi sunuyorum. Ellerinize emeğinize sağlık Mikdat abim.

  Selam ve saygılarımla.

  Mikdat Besni
  Mikdat Besni
  Yorumun sahibi  Öner BÜYÜKYILDIZ
  2 ay önce

  Öner sevgilerimi iletiyorum…

  Makale yazarı

  Mikdat Besni
  Veteriner hekim olarak kamuda çalıştı. Sayısal teknoloji ve interneti fırsat bilerek fotoğrafla ilgilenmeye başladı. Sadece çekip paylaşmak ve izleyerek fotoğrafın öğrenilemeyeceğini öğrendi. Ciddi yayınlardan kaynak oluşturdu. Verdiği fotoğraf kursları sayesinde fotoğrafın inceliklerini öğrendi. Çeşitli ortamlarda iyi fotoğrafları yorumlayarak bilincin gelişmesine destek olmaya çalışmaktadır. Susurluk Fotoğraf ve Sanat Akademisi Derneğinin Başkanlığını yürütmektedir. Fotono21 ve ASFOD onur üyeliklerini fotoğraftan aldığı en büyük ödüller olarak görmektedir.

  MANŞET

  POPÜLER İÇERİKLER

  5
  0
  Düşünceleriniz bizim için önemli. Belirtmek ister misiniz, lütfen yorum yapın.x
  ()
  x