Daha

  Kristal'e Mektuplar

  Esinlenme, Yaratıcılık ve Başarı

  Yeni bir şey üretme peşinde olanlar, o çaba içerisinde olmayan çoğunluk tarafından; küçümsenecek, kötülenecek, kabul görmeyecek, yadırganacak, yargılanacak ve eleştirilecektir. Hiç önemli değildir, öncekilerden farklı bir şey yapmak muhteşemdir.

  -

  Merhaba Kristal.

  Bizler fotoğraf sanatıyla ilgilenirken, hedefimizde beğenilecek eser üretmek ve başarılı olmak vardır.

  Ancak; beğendiklerimizin benzerlerini üretmekle mutlu oluruz ama başarılı olamayız!

  Bu durumda, yeni şeyler üretmek gerekiyor ki, buna ‘yaratıcılık’ diyoruz. Yoktan var etmek olan yaratıcılık; yaratanın vasfıdır. İnsan için sanatsal yaratıcılık ise, daha önce yapılanlardan farklı bir şeyler tasarlamak ve yapmaktır, yeniliktir, çözümdür.

  İnsan bir yerlerde karşılaştığı, etkilendiği ve esinlendiğini, yeni bir fikir ve tasarımla dönüştürerek yeni bir şey yaratır.

  Her insanda yaratıcıdır, başaranlarla, başaramayanlar arasındaki fark; denemekle bağlantılıdır. Var olan bir şeye, tutkuyla kendimizden bir şeyler katma düşüncesi ve çabası içerisinde olduğumuzda; çok daha üstün yetenek ve beceriye ulaşacağımız kesindir. Unutmayalım ki, önyargı ve etiketleme en büyük engelimizdir, açık fikirli olmak yolumuzu açacaktır.

  Yeni fikirler kendiliğinden doğmaz. İlgi, üzerinde düşünmek ve esinlenmekle doğar. Hayal, en önemli kaynaktır.

  Yeni fikrin; düşünce ve proje olarak kalması anlamsızdır, üzerinde çalışılarak gerçekleştirildiğinde yaratıcılık gerçekleşecektir.

  İnsanlar bıkarlar ve yeni bir şey ararlar. Onu üretmenin arayışı içinde olmalıyız. Zaman zaman olumsuz sonuçlarla karşılaşmak kaçınılmazdır. Tabii ki yeninin peşinde koşmak risklidir, başarıdan çok başarısızlık yaşanacağı kesindir. Olsun, başarısızlık deneyimleri, başarının temel harcıdır. Başarısızlıktan korkmadan beklentisizce, risk alıp sınırları zorlarcasına çabalayanlar başarıyı yakalamışlardır. Başarısızlık sorun değildir, özellikle başlangıçta çok fazla yaşanacaktır. Önemli olan yeni bir fikrin bulunup deneyimlenmesidir. Birçok yanlıştan sonra, iyiye ulaşılacaktır. Sorunlardan korkmamak gerekir, çaresizlik çözümü bulmamızı sağlayacaktır. Her çözüm yeni bir yaratıcılık filizini yeşertir. Sorunları çözen ve daha iyinin peşinde koşanlar; insanın, yaşam şeklinin ve dünyanın değişimini sağlamıştır.

  Sonuçtan çok, üzerinde çalışma önemlidir. Yaratıcılık sorunları sever, yenilik ancak farklı ve sürekli düşünmekle sağlanabilir. Seçeneklerin çokluğu fırsatın zenginliğidir, yeni şeyler üretmemizi kolaylaştırır, bilgimiz ve deneyimimiz artar, beceri yeteneğimiz gelişir.

  Sanat on binlerce yıl öncesinden beri var ama hâlâ yaratıcılıkla yenileri üretilerek sürdürülüyor. Her sanat eseri, daha önce üretilenlerden beslenmeyle yapılır. Bu nedenle sanat eserlerini güzellikleriyle değil, ondan esinlenerek nasıl dönüştürüp yeni bir şeye ulaşacağımız düşüncesiyle incelemeliyiz. Sanatın farklı disiplinlerinden beslenme ve kaynağın zenginliği, beceriyi artıracaktır.

  Esinlenme, Yaratıcılık ve Başarı
  Fotoğraf: Maruf Şinik

  Hayal gücüne hepimiz sahibiz, ancak kullanma yoğunluğumuza göre yaratıcılığımız değişmektedir. Yenilik arama tutkusuyla iç içe, yeni şeylerin peşinde koşma isteğiyle dolu olanlar, hayal ettiklerini deneyimlediklerinde başaracaklardır.

  Yeni bir şey üretme peşinde olanlar, o çaba içerisinde olmayan çoğunluk tarafından; küçümsenecek, kötülenecek, kabul görmeyecek, yadırganacak, yargılanacak ve eleştirilecektir. Hiç önemli değildir, öncekilerden farklı bir şey yapmak muhteşemdir.

  Yaratıcılığı gelişmesi için algılayabilme ve kavrama gücü gerekir. Bunları geliştirmenin yolu da insanın kendini eğitmesidir. Özellikle başarılı eserleri inceledikten sonra oluşan filizlenme yeni fikirler geliştiren güçlü bir eğitimdir. Yeni kavramlar, çözüm yolları, farklı bakış açısı, analiz, sıra dışı fikir düşünme biçimi içerisinde olmak gerekmektedir. Zor temaların peşinde koşmalıyız.

  Sürekli arayış ve değişim yaratıcı insanların özelliğidir. Duraklamazlar, çünkü arkadan gelenlerin gerisinde kalacaklarını bilirler.

  Özgün olmak hiç yapılmamış bir şeyi üretmek sanılmasın, popüler olanlar yerine farklı bir üslup geliştirip sürdürmektir.

  Sanatın insanı iyileştirdiği, daha iyi insan yaptığı, suç ve zararlı alışkanlıkları azalttığı akademik araştırmalarla anlaşılmıştır. Bir eseri sanatsal yapan unsur ise farklılığı yanında, gizemli mesaj ve duygu içermesidir.

  Zirveye yürüyenlere selam olsun…

  Mikdat Besni

  İlişkili İçerikler

  E-POSTA ABONELİĞİ

  Yorum Politikamız: Arthenos.com ekibi olarak tüm okuyucularımızı tartışmalara aktif olarak katılmaya teşvik etsek de, Davranış Kurallarımıza uymayan veya yayınlanan materyalin editoryal standartlarını karşılamayan herhangi bir içeriği Silme / Değiştirme hakkını saklı tutarız.

  Abone ol
  Bana bildir
  guest
  1 Yorum
  Beğenilenler
  En yeniler Eskiler
  Satır içi geribildirimler
  Bütün yorumları göster
  Öner BÜYÜKYILDIZ
  Öner BÜYÜKYILDIZ
  3 ay önce
  Makale Değerlendirme :
       

  Yazı için teşekkür ederiz Mikdat abim. Ellerine emeğine sağlık.
  Selam ve saygılarımla.

  Makale yazarı

  Mikdat Besni
  Veteriner hekim olarak kamuda çalıştı. Sayısal teknoloji ve interneti fırsat bilerek fotoğrafla ilgilenmeye başladı. Sadece çekip paylaşmak ve izleyerek fotoğrafın öğrenilemeyeceğini öğrendi. Ciddi yayınlardan kaynak oluşturdu. Verdiği fotoğraf kursları sayesinde fotoğrafın inceliklerini öğrendi. Çeşitli ortamlarda iyi fotoğrafları yorumlayarak bilincin gelişmesine destek olmaya çalışmaktadır. Susurluk Fotoğraf ve Sanat Akademisi Derneğinin Başkanlığını yürütmektedir. Fotono21 ve ASFOD onur üyeliklerini fotoğraftan aldığı en büyük ödüller olarak görmektedir.

  MANŞET

  POPÜLER İÇERİKLER

  1
  0
  Düşünceleriniz bizim için önemli. Belirtmek ister misiniz, lütfen yorum yapın.x
  ()
  x