Ana Sayfa FOTOĞRAFÇILIK Fotoğrafın Temelleri Manuel veya Otomatik Odaklama. Manzaralar için hangisi ideal?

Manuel veya Otomatik Odaklama. Manzaralar için hangisi ideal?

-

Manzara fotoğrafçılığında, diğer fotoğrafçılık türlerine göre genellikle daha yavaş hareket edebilme özgürlüğüne sahip oluruz, bu da bize kompozisyon ve kamera ayarlarında daha metodik bir çalışma ortamı sağlar. Doğru yere doğru şekilde odaklanmamız için manuel odaklama kullanmak diğer fotoğrafçılık türlerine nazaran manzaralar için daha popülerdir. Yalnızca manzara fotoğrafçılarına yönelik bir üçüncü parti manuel odaklamalı objektif pazarı bile var. Ancak otomatik odaklamayı öyle kolayca bir kalemde silip atamayız, onun da faydalı olacağı durumlar elbette ki var. Peki, manuel veya otomatik odaklama, hangi yöntem sizin için doğru?

Manuel veya Otomatik Odaklama, hangisi? Basit Cevap:

Manzara çekimlerinizde otomatik netleme ve manuel netleme arasında karar vermekte zorlanıyorsanız, muhtemelen işleri siz karmaşıklaştırıyorsunuz. Çünkü bir fotoğrafta odaklanacak tek bir doğru mesafe varsa, ister otomatik odaklama ister manuel odaklama kullanın çektiğiniz fotoğraflar her iki teknikle aynı olacaktır.

Ancak, manuel netleme çok hassas yapılması gerektiğinden bizi daha yavaş olmaya zorlar. Manuel odaklama tekniğiniz mükemmel değilse, otomatik netlemeye nazaran daha kötü sonuçlar alabilme olasılığınız yüksektir.

Kalabalık bir manzarada, manzara fotoğraflarını çekerken manuel odaklamayı kullanan çok sayıda insan görüyorum. Genellikle bu çekimler, bir üçayak üzerindeki kameradan, büyütülmüş canlı görüntü üzerinden dikkatlice yapılmaz, daha çok DSLR’nin vizöründen ve elde çekim ile yapılır. Bu, keskin odaklı çekimler için doğru bir yöntem değildir.

Manuel netleme, kameranızın otomatik netlemesi yeterince iyi bir iş yapamacağı durumlar içindir. Örneğin, Samanyolu fotoğrafı çekiyorsanız neredeyse hiçbir kamera yıldızlara otomatik olarak odaklanamaz, burada manuel odaklama şarttır. Aynısı, kalın bir sis örtüsü gibi düşük kontrastlı ortamlarda da geçerlidir.

Yine de çoğu zaman otomatik netleme yeterince iyi iş çıkartır, manuel odaklamadan daha hızlı ve daha kullanışlıdır. Otomatik netlemede yanlış odaklanma olasılığı manuel netlemeden düşüktür. Otomatik netleme yaptığınızda, kameranızdaki netleme onay ışığı size doğru şekilde netlediğini söyler, manuel olarak yanlış noktaya odaklanmışsanız, eve dönene kadar hatalı bir dizi fotoğraf çekmiş olabilirsiniz.

Manzara fotoğrafçılığı için otomatik netleme ne zaman ve nasıl kullanılır?

Varsayılan olarak otomatik netlemeyi kullanıyorsanız çok iyi çalıştığı durumları zaten fark etmişsinizdir: gündüz fotoğrafları, gün batımı ve genel olarak manzaralar. Yeterli bir ışıkla, otomatik netlemenin sürekli olarak başarısız olduğu pek fazla durum yoktur. Bu, aynı zamanda portre ve aksiyon gibi doğa fotoğrafçılığı dışındaki çekimlerde de geçerlidir.

Aşağıdaki fotoğraflara bir göz atın. Zaman kazandırdığı için her ikisine de otomatik olarak odaklandım ve odak hatası almadım:

Yine de, tüm otomatik odaklama tekniklerinin eşit olmadığını unutmayın. Otomatik odaklamanın, ana konunuzdan başka bir şeye odaklanıp bulanık fotoğraflar almanıza neden olabilecek bazı kötü durumları da vardır. 

Eğer birkaç tavsiye isterseniz;

İlk tavsiyem, kameranızın konunun ne olduğunu anlamaya çalıştığı Otomatik Fokus AF Alan modlarından kaçınmanız olacaktır. Örneğin, AF Alan modunuzu “Otomatik” ayarladıysanız odaklama noktanızı istediğiniz yere siz yerleştiremezsiniz. Bunun yerine, öznenin ne olduğuna kameranız karar verir ve buna odaklanır. 

Manzara çekimleri için, “Tek Nokta AF” alan modu ve Tekli Servo “AF-S” Otomatik çekim modu kullanmak idealdir.

Ama tüm bunlardan önce, Dijital kameralarda AF Sistemi nasıl çalışır ve bu modlar ne zaman kullanılmalıdır konusunda yeterli bilgi sahibi olmak önemlidir.

İkincisi, Faz Algılamalı AF Sistemi ve Kontrast Algılamalı AF Sistemi arasındaki farkı bilmektir. DSLR’lerde neredeyse her zaman, vizör kullanarak yapılan çekimlerde faz algılamalı bir sistem kullanırken canlı görüntü yani Live View moda geçtiğinizde kontrast algılama devreye girer. Aynasız kameralarda, tüm otomatik netleme kontrast algılamayı veya hem faz hem de kontrast karışımı hibrit bir sistemi kullanılır. Faz algılamalı otofokus daha hızlıdır, ancak çok net ve keskin görüntüler için kameranın ve kullanılacak objektiflerin uygun bir şekilde kalibre edilmiş olması gerekir. Kalibre edilmemiş AF sistemleri, Back-Front Focus problemi demektir ve bu durumda, kontrast algılamanın doğru olma olasılığı daha yüksektir. DSLR kameranızda vizörden çekim yapmak için özel bir nedeniniz yoksa, canlı görüntü kullanmak genellikle en doğru yoldur.

Üçüncüsü, en iyi otomatik odaklama sistemleri bile çok az ayrıntı içeren alanlarda netlemekte zorlanabilir. Odaklanmak için, bir çim kenarı veya bir kayanın kenarı gibi yüksek kontrastlı bir nokta seçin. Örneğin bulutlara odaklanmak, her zaman iyi sonuç vermeyebilir.

Manzara Fotoğrafçılığı için Manuel Odaklama Kullanımı

Otomatik netlemenin yararlarına rağmen, manzara fotoğraflarınızda manuel netlemeyi kullanmak isteyebileceğiniz durumlar da olacaktır. Daha önce manuel netlemenin karanlık ve düşük kontrastlı ortamlarda kullanışlı olduğunu söylemiştim, ancak kullanışlı olduğu tek durum bu değildir. Her karesinde tutarlı bir odaklanmanın gerektiği birden fazla çekimlerde manuel netlemeyi kullanmak en doğru seçimdir.

Örneğin: Bir üçayak üzerinde çekim yaparken ve kompozisyonunuzu her çekim için hafifçe değiştirmek istediğinizde yeniden odaklama yapmanız gerekmez. Ancak, otomatik odaklamayı kullanıyorsanız ve deklanşör düğmesine her yarım bastığınızda fotoğraf makineniz yeniden netleme yapar, böyle olunca art arda çekilen fotoğraf karelerinde netlik noktası bozulacaktır. Birçok fotoğrafçı böyle durumlarda objektifi manuel çekim moduna alarak her çekimde mükemmel tutarlılık elde etmeye çalışır.

Ben Nikon D850 kameram dahil tüm kameralarımda bunu bu şekilde yapmam. Çünkü kullandığım tüm kameralarım Back Button Focus AF-ON Tekniği kullanılacak şekilde ayarlıdır, böylece odaklama işlevi deklanşör düğmesinden ayrılmıştır. Eğer şimdiye kadar kullanmadıysanız deneyin, bana hak vereceksiniz!

Manuel odaklama kullanıyorsanız acele etmeyin

Hassas manuel odaklamayı garanti etmenin en iyi yolu işleri yavaş ve dikkatlice yapmaktır. 

  • Mutlaka bir üçayak kullanın.
  • Canlı görüntüyü açın ve canlı LCD görüntüsünü en yüksek ayara getirin.
  • Odak dışında kalacak alanları biraz abartmak için geniş bir Diyafram değeri ile, objektifiniz uygunsa f/2.8 veya f/4 ile başlayın. 
  • Ardından, objektif üzerindeki netleme halkasını dikkatlice ve yavaşça hareket ettirerek görüntü mümkün olduğunca keskin görünene kadar sağa veya sola çevirin. 
  • Netleme işleminiz bittiğinde diyaframı çekim yapmak istediğiniz değere ayarlamayı unutmayın.

Tüm bunlar zaman alıcı bir yöntem gibi gözükebilir, ancak manuel odaklama yapmak zordur ve zaman alır. Çoğu insanın gözleri, vizörü kullanarak odağı %100 doğru yapacak kadar iyi olmayabilir. Çok fazla pratik yapmadıysanız, üçayak tabanlı canlı görüntü, sürekli olarak iyi çalışan tek manuel odaklama yöntemidir.

Sonuç: Manuel veya otomatik odaklama, hangisi?

Başarısız oluncaya kadar otomatik netlemeyi deneyin. Manuel olarak odaklanmanız gerektiğinde, mükemmel netlikte bir sonuç elde etme ihtimalinizi artırmak için yüksek büyütmeli canlı görüntü kullanın.

İyi haber şu ki, çoğu durumda dikkatli otomatik netleme ve dikkatli manuel netleme aynı fotoğraflarla sonuçlanacaktır. Otomatik odaklamanın avantajı, daha hızlı olması ve ayrıca insan hatasını en aza indirmesidir. Manuel odaklamanın nasıl kullanılacağınızı kesinlikle iyi bilmek bol pratik yapmak gerekiyor. Manzara fotoğrafçılığına başlarken, özellikle bu alandaki becerilerinizi geliştirirken otomatik netleme varsayılan ayarınız olmalıdır.

Ben hangi modu kullanıyorum?

Ben, manzara çekimlerimde acelem yoksa mutlaka üçayak kullanıyorum. Yurtdışı da dahil tüm seyahatlerimde üçayağım mutlaka yanımda olur. Mutlaka canlı önizleme modunda çekim yapıyorum ve Nikon D850 kameram ile çekim yapıyorsam mutlaka Canlı görünüm Pinpoint AF özelliğini kullanırım, böylece çok hassa bir şekilde otomatik odaklama yapabiliyorum.

Bir sonraki yazımız “Focus Stacking + HDR Tekniği ile sıradışı manzara fotoğrafları” konusunda olacak. Yeni yazılarımızdan haberdar olmanız için tek yapmanız gereken, aşağıdaki kısma e-Posta adresinizi yazıp “ABONE OL” butonuna basmak.

Siz manzara çekimlerinizde manuel veya otomatik odaklama modlarından hangisini tercih ediyorsunuz? Bu konudaki bilgi, deneyim ve yorumlarınızı aşağıdaki “Yorumlar” kısmından bizimle paylaşın.

Yeni içeriklerden haberdar olmak istiyorsanız hemen abone olabilirsiniz.

Abonelik kaydınız başarıyla alınmıştır.

Bir hata meydana geldi, lütfen daha sonra tekrar deneyiniz.

avatar
  Abone ol  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bana bildir
Yasin ÖN
Ziyaretçi
Yasin ÖN

Sabah sabah yine mükemmel bir yazı okudum 🙂 Teşekürler Sebahattin bey.
Ben genellikle manzara çekimleri yaparken tripodumu olabildiğince sabitliyorum. Iso’yu 400’den yukarıya çıkartmamaya çalışıyorum. Diyaframımı manzaraya göre 2.8-6 arasında tutuyorum. Tek nokta AF, back button focus AF-On, ve en önemlisi “Pozlama Geciktirme Modu” kullanıyorum. Pozlama geciktirme modu el ile çekimlerimde bile fark ettiriyor. Bütün bu ayarlardan sonra çektiğim fotoğrafa bir de Photoshop ile “High Pass Filtre” uygulayınca sonuç beni tatmin ediyor 🙂

Osman Zihni ERENLER
Ziyaretçi
Osman Zihni ERENLER

Günaydın Sebahattin Hocam. Ve bu güzel makaleyi okuyan fotoğraf gönüllüleri, günaydın. Bu fevkalade yararlı makaleniz ve emekleriniz için teşekkür ederim. Umarım bu sitede okuduğumuz makaleleri bir gün kitap halinde buluruz. Buradaki gerçekten de değerli bilgileri kitap sayfasından okuma konforu ile alırız. Bu bir temenni. Saygılarımla.

metin 1907
Ziyaretçi
metin 1907

meraba hocam
çok faydalı bir konu çok güzel fotoğraflar ve tavsiyeler için teşekkürler
yine bizi heyecanlandırdınız 🙂
selamlar

Yusuf A. Gezgin
Ziyaretçi
Yusuf A. Gezgin

Sabahattin beyciğim
Öncelikle bu güzel site için candan tebrik ederim.
Bu kadar zamandır fotoğraf ile ilgilenmeme rağmen sizin sitenizden iyisine rastlamadım.
Çok güzel bir anlatım şekliniz var tane tane ve basit.
Net odaklama yaparken diyaframı mümkün olan en açık şekilde açma fikrini hiç düşünmemiştim. Denedim ve gerçekten çok faydalı buldum. Şu yaşımda yeni bir şey daha öğrenmiş oldum sayenizde. Var olun..
Sizleri bu güzel hizmetiniz ve emekleriniz için tekrar tebrik ederim.
Selam ile…

Neslihan
Ziyaretçi
Neslihan

Bu sabah biraz geç okuyabildim yazınızı. Ne zaman kalkıyorsunuz da bu yazıları yayınlıyorsunuz 🙂 Teşekkürler bu güzel ve faydalı bilgileri için. Saygıyla

Önder Köktürk
Ziyaretçi

teşekkürler

Öner BÜYÜKYILDIZ
Ziyaretçi
Öner BÜYÜKYILDIZ

Çok güzel bir yazı olmuş Sebahattin bey, ellerinize sağlık.
Ben şahsen makro fotoğraflar çekmeyi sevdiğim için çekimlerimde manuel odaklama tercih ediyorum ama manzara fotoğraflarında tamamen otomatik odaklama tercih ediyorum. Makinamın yanılıp beni manuel odaklamaya mecbur bıraktığı olmadı henüz. Bu arada artık back button focus kullanmaya başladım ve buna baya alıştım. Çok da faydasını görüyorum.
Tabi ki yaptığımız tüm ayar, kullandığımız tüm teknikler sahnenin ışık ve şartlarına göre değişiklik gösterip istisnaları da oluyor.
Bir sonraki yazınız çok ilgimi çekti. Bahsedeceğiniz tekniği biliyor olsam da eminim sizden öğreneceğim yeni şeyler olacak. Artı, insan bildiği şeyi bile bir kez de sizden dinlerken keyif alıyor.
Tekrar görüşmek üzere, selam ve saygılarımla…

Harun SAĞSÖZ
Ziyaretçi
Harun SAĞSÖZ

Sebahattin bey teşekkürler. sizin diğer bir yazınızda bahsettiğiniz Back Button Focus AF-ON Tekniği “AE-L / AF-L“ye ayarladıktan sonra netleme daha iyi olmaya başladı dediğiniz gibi deklanşöre basmak kalıyor. Hocam bir sorum var aynı iki resim Pozlama süresi 1/200 diğeri 1/400 diğer değerler hepsi aynı dediğim gibi sadece pozlama süreleri yukarıdaki gibi,fakat resimler ikiside net ama biri daha fazla net,ve daha canlı. pozlama süresinden mi kaynaklanıyor.

Bu makaleyi paylaş

Sebahattin Demir
Mühendis ama Tıp meraklısı. Profesyonel yönetici. Seyahat etmeyi seven bir fotoğraf gönüllüsü. Okumayı, araştırmayı, sorgulamayı sever. İnsan ilişkilerine ve saygıya önem verir. Bildiklerini paylaşmaktan mutluluk duyar. "Bilmiyorum" demekten çekinmez. Türkçe yazım kurallarına uymayanlarla arası iyi değildir.

ÖZEL MAKALE

Fotoğraf ve Propaganda

Rembrandt - The Anatomy Lesson of Dr Nicolaes Tulp
Günümüz dünyasında görsellik, iletilerin yayılmasındaki en önemli unsurlardan biri olarak, ortak dil oluşturmaya zemin hazırlamaktadır. Görselliğin bu derece ön planda oluşu hiç kuşkusuz etki alanının geniş olması, dikkate değer bulunuluşu, bellekte uzun süre kalması, gerçek oluşu gibi konuları da beraberinde getirmektedir. Fotoğrafın ilk çıktığı yıllarda “gerçeklik” ve “inandırıcılık” gücünden hiç şüphe edilmemekteydi. Dolayısıyla kuşkusuz bir inançlar silsilesi, adeta sosyal bir belgeydi.

EDİTÖRÜN SEÇTİĞİ

Yeniden Kadrajlama Tekniği ile Fotoğraflarınızı Geliştirin

Yeniden Kadrajlama Tekniği

Yeniden kadrajlama, ana odak noktasını kullanarak konuya odaklanmak ve elinizi deklanşörden çekmeden konuyu kadrajınızdaki başka bir yere yeniden konumlandırarak ideal kadrajı oluşturup fotoğrafı çekmektir.

POPÜLER İÇERİKLER

Arthenos | Diyafram nedir, fotoğrafta diyafram ayarları nasıl yapılır, alan derinliği nedir, ISO nedir, perde hızı nedir, doğru pozlama nedir

Diyafram Nedir? Fotoğrafta Diyafram Ayarları

Diyafram nedir?Objektiflerin önüne monte edilmiş, fotoğrafını çekeceğiniz objeden yansıyan ışınların, aynanın veya algılayıcının üzerine ne yoğunlukta düşeceğini belirleyen...
Rembrandt - The Anatomy Lesson of Dr Nicolaes Tulp

Fotoğraf ve Propaganda

Pozlama Ölçüm Modları

Pozlama Ölçüm Modları

ISO Nedir, Fotoğrafı Nasıl Etkiler?

ISO Nedir, Fotoğrafı Nasıl Etkiler?

Buna benzer birçok yazı
E-Posta Kutunuza
gelsin ister misiniz?

Bültenimize abone olun, yeni içerikler ilk size gelsin.

Teşekkürler. Abonelik kaydınız başarıyla alınmıştır.

Bir hata meydana geldi, lütfen daha sonra tekrar deneyin.