Ana Sayfa FOTOĞRAFÇILIK Nasıl Yapılır - Tutorials Blending Mod ile uzun pozlamalarınızı daha net yapabilirsiniz

Blending Mod ile uzun pozlamalarınızı daha net yapabilirsiniz

-

Özellikle manzara fotoğraflarında uzun pozlama ile çekim yaparken, rüzgar veya başka nedenlerle sahnede hareket eden nesnelerin, örneğin ağaç yapraklarının, çiçeklerin, hareket eden insanlar ve bunun gibi nesnelerin bulanık çıkması canımızı sıkar. Örneğin, çok güzel akan bir şelaleyi, uzun pozlayarak suyun o tül etkisini vurgulamak istiyorsunuz. Ama esen rüzgar şelale etrafındaki çiçekleri ve yeşillikleri hareket ettirdiğinden, net çıkmasını istediğiniz bu gibi nesneler uzun pozlamada bulanık çıkar. Bu can sıkan durumun üstesinden gelmek aslında çok da zor değil. Bu yazımda, hareketi dondurmak için, uzun pozlama ile çektiğimiz kareyi hızlı bir enstantane hızında çektiğimiz kare ile Photoshop’un Blending özelliğini kullanarak nasıl birleştireceğimizi ve bu sayede her yeri net olan güzel bir kareye nasıl ulaşabileceğimizi anlatacağım.

Ben bu tekniği yalnızca rüzgarlı havalarda değil, rüzgar olsun olmasın, uzun pozlama çektiğim her sahnede kullanıyorum. Çünkü, siz ne kadar “Rüzgar yok, problem de yok” deseneniz de, bir saniyenin üzerindeki uzun pozlamalarda mutlaka bir netsizlik ile karşılaşırsınız. Hele bir de Fotoğrafçı kategorileri arasında netliğe ve keskinliğe önem veren bir fotoğrafçıysanız, bu daha da önem kazanacaktır.

  • Rüzgarı dindiremiyorsunuz,
  • Seçtiğiniz enstantane ise istediğiniz efektin hareketini durduracak kadar hızlı değil,
  • Başka bir gün denemek istemiyorsunuz, çünkü programınız buna izin vermiyor!
  • vs vs…

Sıkmayın canınızı, bir çözümü var

İlk olarak, istediğiniz o uzun hareket etkisini, örneğin akan bir suyun tül etkisini elde etmek için, uygun Enstantane hızında uzun pozlama kullanarak ilk karenizi çekin.

İkinci çekime başlamadan önce, ilk çekiminizdeki uzun pozlamayı yaparken eğer;

  • ND filtre kullandıysanız, onu çıkartın,
  • Düşük bir ISO değeri kullandıysanız, ISO’nuzu yükseltin (bu son çare olmalı),
  • Çok kısık bir Diyafram değeri kullandıysanız, diyaframınızı açın.

Ben, bunun gibi bir çekim yapacaksam mutlaka ND filtre kullanıyorum. Böylece, her iki karede de aynı diyafram ve ISO değerlerini kullanarak çok daha kaliteli bir sonuç alıyorum.

Ardından, sahnedeki hareketi dondurmak için yeterince hızlı bir deklanşör hızı kullanarak ikinci çekiminizi yapın. Fotoğraflarınızı Photoshop’ta post prodüksiyon aşamasında işlemden geçirirken, bir katman maskesi yardımıyla ve Blending özelliğini kullanarak iki görüntüyü karıştırın. İşte bu kadar!

Şimdi Photoshop’ta bu işlemleri adım adım nasıl yapacağımıza bakalım:

Photoshop’ta Blending özelliği ile fotoğrafların harmanlanması

Camera RAW veya Lightroom’da her iki görüntüyü açın ve RAW dosyalarında istediğiniz ayarları yapın. Aynı ayarları uygulayarak, ayarları her iki fotoğrafa SENKRONİZE EDİN.

Adım 1:

Camera RAW veya Lightroom’da her iki görüntüyü açın ve RAW dosyalarında istediğiniz ayarları yapın. Aynı ayarları uygulayarak, ayarları her iki fotoğrafa SENKRONİZE EDİN.

Adım 2:

“Normal Pozlama ile çekilmiş” ve “Uzun Pozlama ile çekilmiş” dosyaları yan yana pencereler haline getirin.

Adım 3:

MOVE aracı seçiliyken, Shift tuşunu basılı tutun ve uzun pozlama ile çekilmiş görüntü dosyasını normal ile çekilmiş olanın üzerine sürükleyin. Görüntüyü hareket ettirirken Shift tuşunu basılı tuttuğunuzda, tüm pikseller eşleşecek şekilde görüntüleri otomatik olarak hizalanır.

Adım 4:

Normal pozlama ile çekilmiş dosya artık uzun pozlama ile çekilen dosya katmanının altında gizlenmiş şekilde duruyor ve iki katman, katman paletinde görünür durumdadır. Katman paletinin altındaki “Add Layer Mask” simgesini tıklatarak üst katmana bir katman maskesi ekleyin.

Adım 5:

Katman Maskesi üzerine tek tıklayıp maskeyi vurgulayın (seçin), fırça aracına tıklayın ve Photoshop çalışma alanının sol tarafındaki araç paletinin altındaki ön plan renginin Siyah olarak ayarlandığından emin olun. OPTIONS BAR içindeki Photoshop çalışma alanının üst kısmına bakın ve Karışım Modunu “Normal” olarak ayarlandığından emin olun, Sertliği %0 olarak ve Opaklığı % 50 olarak ayarlayın. Yumuşak kenarlı bir fırça ile %50 oranında çalışmak, istediğiniz etkiyi oluşturmak için daha iyidir.

Adım 6:

Fotoğraftaki hareketli yaprakların üzerini “Boyamak” için fırçayı kullanın. Fırçayı her vuruşunuzda, “hızlı enstantane ile çekilen katman” daha fazla ortaya çıkar. Tüm keskin yaprak görüntülerini elde edene kadar boyamaya devam edin. Katman maskesinde, fırça vuruşlarını uyguladığınız yerleri görebilirsiniz.

Sonuç

Ve işte, hem istediğiniz hareketi dondurulmuş etkisiyle veren, hem de uzun pozlanmış sahneleriyle blending ile harmanlanmış, her alanı net bir fotoğraf, bu kadar basit! Ne dersiniz, böyle bir sonuç için bu kadarcık bir çalışmaya değmez mi?

Fotoğraflarınızı işleme aşamasında işinizi kolaylaştırmak ve sonucunda daha net ve keskin bir sonuç almak için, tüm çekimlerinizi üçayak kullanarak ve manuel netleyerek yapın.

Siz de bu teknik hakkındaki görüş, bilgi ve yorumlarınızı, aşağıdaki “Yorumlar” kısmından benimle paylaşın.

Manzaranız net olsun!

Yeni içeriklerden haberdar olmak istiyorsanız hemen abone olabilirsiniz.

Abonelik kaydınız başarıyla alınmıştır.

Bir hata meydana geldi, lütfen daha sonra tekrar deneyiniz.

Sebahattin Demir
Mühendis ama Tıp meraklısı. Profesyonel yönetici. Seyahat etmeyi seven bir fotoğraf gönüllüsü. Okumayı, araştırmayı, sorgulamayı sever. İnsan ilişkilerine ve saygıya önem verir. Bildiklerini paylaşmaktan mutluluk duyar. "Bilmiyorum" demekten çekinmez. Türkçe yazım kurallarına uymayanlarla arası iyi değildir.

Yorum Politikamız: Arthenos.com ekibi olarak tüm okuyucularımızı tartışmalara aktif olarak katılmaya teşvik etsek de, Davranış Kurallarımıza uymayan veya yayınlanan materyalin editoryal standartlarını karşılamayan herhangi bir içeriği Silme / Değiştirme hakkını saklı tutarız.

Abone ol
Bana bildir
guest
Makale Değerlendirme
Makaleyi 5 yıldız üzerinden değerlendirin
Yorum formu, web sitesinde yer alan yorumları takip etmemize izin vermek için Adınızı, e-Postanızı ve içeriğinizi kaydeder. Yorum göndermek için lütfen web sitemizdeki Koşulları ve Gizlilik Politikamızı okuyun ve kabul edin.
20 Yorum
Eskiler
En Yeniler Beğenilenler
Satır İçi Geribildirimler
Bütün yorumları göster
Neslihan

İşte böyle hocam. Böyle basit ama fark yaratan çözümler istiyoruz biraz da. Bu yazıyı bana yazmış gibi oldunuz. En çok sorun yaşadığım şeydi uzun pozlamalarda netsizlik. Emeklerinize sağlık. Süpersiniz. Hemen ilk fırsatta deneyeceğim.

Atakan

Sağolun Sebahattin bey. Bunun gibi faydalı teknikler bekliyoruz.
Saygıyla

Cihangir Y

teşekkür ederim bunu hiç düşünmedim. gerçekten ilginç ve yararlı

Orhan Ali

Teşekkürler beyler. Bu teknik üzerinde hemen çalışmaya başlayacağım.

Sarper

Bunu tekniği gerçekten beğendim ancak sormak istediğim tek bir pozlama alıp raw dosyasını çoğaltmak ve ardından kamera ham diyalogunda bireysel olarak değiştirmek için kullanmak doğru değil mi?

Öner BÜYÜKYILDIZ

Çok güzel ve faydalı bir teknik. Biraz pratikle uygulaması da son derece kolay.
Çok teşekkür ederiz Sebahattin bey, ellerinize sağlık.
Bu tekniğin farklı bir kullanım alanını da yazmak istiyorum müsadeniz olursa.
Diyelim ki kalabalık bir alanda belirli bir sabit objenin fotoğrafını çekmek istiyorsunuz. Bir bina olabilir, şehir meydanında bir heykel olabilir, hatta şehir meydanının kendisi olabilir. Ancak kadrajınıza sürekli insanlar araçlar girip çıkıyor ve siz sahnenizi bir türlü çekemiyorsunuz. İşte bu teknik burada da işe yarıyor. Önce tripot ile kadrajınızı hiç değiştirmeden, kalabalığın durumuna göre mümkün olduğunca fazla sayıda fotoğraf çekiyorsunuz. Sonra bu fotoğrafları yukardaki teknik ile üstüste hizalayıp katmanlar arasında maskeleme yapa yapa istemediğiniz öğelerden kurtuluyorsunuz. Bu şekilde en kalabalık alanları bile hiç insan ve araç yokmuş gibi sakin haliyle çekebilirsiniz.
Kolay gelsin. 🙂

Öner BÜYÜKYILDIZ

Sizin ve takipçi arkadaşların affına sığınarak, dediğiniz gibi yazdıklarımı ipucu olarak kabul etmelerini ve tekniği ustasından öğrenmek için beklemelerini rica ediyorum.
Selam ve saygılarımla.
😊

Ömer Çalışkan

Merhaba!
Uzun pozlandırarak bir deniz manzarası çekeceğiz diyelim. Amacımız, sadece su yüzeyinde tül etkisi yaratmak ancak, gökyüzündeki bulutları ise yüksek bir örtücü hızıyla çekilmiş gibi sabit tutmak. Açıkladığınız yöntemle bu mümkün mü?

Fatih

Bu güzel ip uçları için teşekkür eder devamını dileriz sebahattin bey 🙂
Selamlar

Sinasi kucukyildiz

cok guzel bir siteniz var.. simdiye kadar aradigim her seyi buldum. Emegi gecenlerin ellerine saglik..turkce yazilmis boyle kapsamlisini gormedim hemde guncel..tebrik ederim sizi

Manşet

Canon EOS R5, R6 Yeni Tam Kare Aynasızlar ve RF Lensler

Bugün 9 Temmuz 2020. Ben bunları yazarken Canon yeni cicilerini açıklıyor. Ekranın sağında açıklama videosu, solunda da Arthenos ekranı açık ki bu yazıyı anında yazayım 🙂

EDİTÖRÜN SEÇTİĞİ

Hatıralar Tekrar Yaşanmayacak

Hatıralar Tekrar Yaşanmayacak

Bu yazı vesilesiyle kendime ara ara sorduğum “Bu fotoğrafları neden çekiyorum?” sorusu yerini “Fotoğrafa ilgim ne zaman başladı?” sorusuna bıraktı. Böylece bir tür oto-psikanaliz süreci yaşadım. Dimağımda yürüttüğüm arkeolojik kazıda tabaka tabaka aşağı inip, tasnif işlemleri yaptıktan sonra (arada şahsi tarihimde yeni objeler, metinler de keşfederek) altı yaşlarımdaki bir an(ı)da aradığım yanıtı buldum.

POPÜLER İÇERİKLER

Canon EOS R5, R6 Yeni Tam Kare Aynasızlar ve RF Lensler

Bugün 9 Temmuz 2020. Ben bunları yazarken Canon yeni cicilerini açıklıyor. Ekranın sağında açıklama videosu, solunda da Arthenos ekranı açık ki bu yazıyı anında yazayım 🙂

Buna benzer birçok yazı
E-Posta Kutunuza
gelsin ister misiniz?

Bültenimize abone olun, yeni içerikler ilk size gelsin.

Teşekkürler. Abonelik kaydınız başarıyla alınmıştır.

Bir hata meydana geldi, lütfen daha sonra tekrar deneyin.

20
0
Düşünceleriniz bizim için önemli. Belirtmek ister misiniz, lütfen yorum yapın.x
()
x