Daha
  Ana SayfaFOTOĞRAFÇILIKFlaşlı FotoğrafçılıkDiyaframın flaş pozlamasını kontrol etmediği durumlar

  Diyaframın flaş pozlamasını kontrol etmediği durumlar

  -

  Flaşlı fotoğrafçılıkla ilgiliyseniz bu alana ilişkin söylenen şu iki cümle ile çok sık karşılaşırsınız:

  1. Ortam pozlaması deklanşör hızı ile kontrol edilir,
  2. Flaş pozlaması diyafram ile kontrol edilir.

  Evet, bunlar genel doğrular, ancak bu tanımlarda aşırı bir basitleştirme yok mu? Sadece bu iki ifadeyi, başka bir etki faktörü yokmuşçasına olduğu gibi kabul edersek, flaş ve ortam pozlamanın gerçekte nasıl birbiriyle ilişkili olduğunu anlama fırsatını kaçırmış oluruz.

  Birinci ifadedeki sorun, ortam pozlamasının yalnızca deklanşör hızı ile değil, bunun yanısıra hem diyafram açıklığı hem de ISO ile kontrol edildiğinin göz ardı edilmesidir.

  İkinci ifadedeki flaş pozlamasının diyafram tarafından kontrol edildiği savında da iki açıdan belirli farklar vardır:

  1. Evet, Flaş pozlaması diyafram ile kontrol edilir – Ancak bu, flaşın manuel kullanımında geçerlidir.
  2. Ayrıca Manuel flaş pozlamasını ISO ayarı da etkiler.

  Tüm bunlardan anlaşılıyor ki, flaşla pozlamamız 4 değişken tarafından kontrol edilir:

  Bu durumda Pozlama üçgeni değişkenlerinden bir diğeri olan “Enstantane hızı” ortam ışığı için tek bağımsız kontrol olarak kalır. Yüksek hızlı flaş senkronizasyonunda, deklanşör hızı flaş pozlamasının temel kontrolü haline gelir. Bu da flaşın TTL veya Manuel kullanım farklarında ortaya çıkar. Bunların detaylarını “Flaşlı Fotoğrafçılık” yazılarımızda açıkladığımızı not düşerek bu konuyu şimdilik bir kenara bırakacağız.

  Flaşımızı manuel modda kullandığımızda yukarıdaki sıraladığımız dört faktörü kontrol ediyoruz; Diyafram / ISO / Işık kaynağından konuya olan uzaklık ve Flaşın gücü. Bu makalede de ayrıntılı olarak göreceğimiz gibi – Flaşı TTL modda kullandığımızda, diğer üç değişken olan Diyafram / ISO ve Işık kaynağından konuya olan uzaklıktan herhangi bir tanesini değiştirdiğimizde, kameramız flaşın gücünü ona göre değiştirir. Bu, biz bu ayarlardan biri ya da birkaçını değiştirdikçe flaş pozlamasının kameramız tarafından ayarlayacağı anlamına gelir.

  Flaşın TTL ve Manuel kullanımı arasındaki bu özel farkı anlamak çok önemlidir. Çünkü bu fark işleri biraz değiştirir. Aslında, Manuel flaş ve TTL flaş için pozlamanın nasıl kontrol edildiği tamamen farklı olduğu için işler biraz değil, çok değişir.

  TTL flaş modunda, konuyu aydınlatmada diyafram etkisiz hale gelir

  Yeniden ifade edersek – TTL flaş modunda, flaş pozlamasını kontrol etmek / hesaplamak için kameramız ve flaşımız birlikte çalışırlar ve seçtiğimiz diyafram açıklığı, ISO ve flaşımızın konuya olan uzaklığına göre, kameramız doğru flaş pozlamasını sağlamak için flaşın yayacağı gücü ayarlar.

  Bunun nasıl çalıştığını bir örnekle görelim.

  Dışarıdan ışık alan bir pencerenin önüne konumlandırılan modeli, ki burada model ben oluyorum 🙂 fotoğrafladığım aşağıdaki karelerde düşünmem gereken iki şey vardı:

  1. Pencereden görülen dış arka plan için göz önünde bulundurmam gereken ortam pozu,
  2. Modelim için göz önünde bulundurmam gereken flaş pozu. Eğer ölçümü dış ortama göre alsaydım ve ek ışık eklemeseydim (örneğin flaş kullanmasaydım) modelim az pozlanmış olacaktı.

  Arka plan ortam pozlaması için: Enstantane hızı, Diyafram ve ISO ayarı. Yeterince basit.

  Konumu aydınlatmak için ise: flaş kullanmak – İşte burada flaşımı manuel mi yoksa TTL mi kullandığıma bağlı olarak yapmam gerekenler değişecektir.

  Eğer bu çekimde bir softbox arkasından manuel flaş kullansaydım, ortamın doğru pozlanabilmesi için kameramda önceden buna göre belirlediğim diyafram değeri ve ISO’yu değiştiremeyeceğimden, yapabileceğim iki şey kalıyordu; flaşımın konuya olan mesafesini değiştirmek ve/veya flaşımın güç ayarı manuel olarak ayarlamak. Bu durumda, modelimde doğru pozlamayı elde etmek için ya bir flaşmetre kullanacaktım ya da doğru pozlamayı elde edene kadar deneme yanılma yoluna başvuracaktım.

  Ama ben, flaşımı TTL modda kullanmayı tercih ettim. Bunu bilerek böyle yaptım: Amacım, TTL flaşla, diyaframın modelimin pozlamasında etkisinin olmadığını göstermekti. Diğer bir deyişle, TTL flaşla, diyafram açıklığı seçimimizin flaş pozlaması üzerinde hiçbir etkisi olmayacağını anlatmaktı. Bu, ISO için de geçerli.

  Kafanız karıştı değil mi? Hani TTL Flaş ile kameramız, flaşla birlikte çalışarak, Diyafram, ISO ve flaşın konuya olan uzaklığına göre flaşın gücünü ayarlıyordu? Ne oldu da diyafram devre dışı kaldı şimdi? Okumaya devam edelim o halde…

  Bu ayrım neden önemli?

  Flaşlarını manuel kullanmaya aşina olan fotoğrafçılar için bu ayrım küçük bir önem taşıyor gibi görünebilir – TTL flaş otomatik bir flaş ölçümüdür. Sanki kulağa yeterince basitmiş gibi geliyor değil mi?

  O zaman şu senaryoya bir bakalım:

  Diyelim ki bir etkinlikte fotoğraf çekiyorsunuz – örneğin bu, tören öncesi bir gelinin hazırlanması veya kurumsal bir etkinliğin kokteyl saatinde misafirlerin fotoğraflanması olabilir.

  Flaşınızı TTL modunda ve tavandan veya duvardan sektirerek kullanmak istiyorsunuz, çünkü flaşı sektirmenin size yumuşak ve dağınık bir ışık vereceğini biliyorsunuz.

  Bir nedenle TTL flaş moduyla çektiğiniz bir karede ortamın ve öznenizin aşırı pozlanmış olduğunu fark ettiniz. Çünkü, diyelim ki kameranızda diyafram f/4 ayarlıyken deklanşöre yarım basarak netlemeyi konunuza göre yapmıştınız ve elinizi deklanşörden kaldırmadan kadrajınızı yeniden düzenleyip deklanşöre tam basıp fotoğrafı çekmiştiniz. Ama, kadrajınızı yeniden düzenleyip deklanşöre tam bastığınız sırada, lensinizin tam orta bölgesi siyah gece elbiseleri olan bir davetliye veya karanlık bir alana denk gelmiştir ve kameranız bu bölgeden TTL ölçümüyle aldığı bilgiye göre flaşınızına daha güçlü çakma emri verdiğinden sahnenizin ve öznenizin aşırı pozlanmasına neden olmuştur.

  Bu durumda ne yapmanız gerekir? “Diyaframı 1 durak kısıp f/5.6’ya alıp tekrar denerim” diyorsanız üzgünüm, bu işinize yaramayacaktır. TTL flaşla bu şekilde çalışmaz – çünkü TTL flaşla, diyafram flaş pozlamasına karşı etkisiz hale gelir, flaşınızı manuel kullansaydınız bu geçerli olurdu, ama TTL moddasınız.

  Bu durumda doğru hamle, “Flaş Poz Telafisi” kullanmak olacaktır, çünkü flaş pozunuzu kontrol etmenizin doğru yöntemi budur. Diyafram değil. Bu, usta fotoğrafçılara göre önemsiz bir ayrıntı gibi görünebilir, ancak fotoğrafa yeni başlayanlar için çok önemlidir; yeni başlayanlar ilk iş olarak diyaframı ayarlamak isterler, çünkü onlara öğretilen şey budur.

  Bir başka senaryo

  Modelinizi flaşla aydınlatmak istediğiniz sahnelerde arka planı enstantane ile karartamayacağınız bazı özel durumlar da olabilir. Eğer HSS (High Speed Sync) özelliği olmayan bir flaş kullanıyorsanız, flaşınız aktif iken kameranızda enstantane hızınız 1/200 saniye ile sınırlı kalacaktır. “Flaş senkronizasyon hızı” denilen bu sınır Nikon kameralarda 1/250 saniyedir. Arka planı karartmak için bu hızlardan daha hızlı bir enstantane hızına ihtiyaç duyduğunuzda, enstantane sınırından dolayı diyafram imdadınıza yetişecektir, tıpkı bu yazıda anlatılanlar gibi.

  Böylece, TTL flaş ile manuel flaş kullanım farkının ne olduğunu ve her ikisinin de nasıl kontrol edileceğini tam olarak anlamak önemli hale gelir. Hangi durumda hangi modun kullanılacağını tereddüt etmeden seçebilir duruma gelmek bizi daha güçlü bir fotoğrafçı yapacaktır. Özellikle düğün ve topluluk/toplantı fotoğrafçıları için bu farkı kavramak, onları hep bir adım öne çıkaracaktır.

  Şimdi, yukarıda gördüğünüz fotoğraflarımdaki pozlama ayarlarıma tekrar bakalım:

  Unutmayın amacım, öznemi flaşla aydınlatırken arka planı daha koyu yapmak

  Arka planımda, pencereden görünen ağaçları daha belirgin hale getirmek için arka planı iki durak karanlık yapmak istedim. Bunu yapmak için geleneksel olarak enstantane hızımızı değiştirirdik öyle değil mi? Diyafram veya ISO’da herhangi bir değişiklik yapmadan 1/160 saniye olan enstantane hızımı iki durak hızlandırıp 1/640 saniye olarak değiştirebilirdim. Bu bana, flaşımın daha fazla güç harcamasına gerek kalmadan, arka plan pozumda iki duraklık koyuluk kazandırırdı. Başka bir pozlama kontrolünü değiştirmeden, ortam pozunu değiştirmek için enstantane hızını değiştirmek kesinlikle mantıklı bir çözüm.

  Ama ben bu örnekte isteyerek diğer yola başvurdum. Deklanşör hızımı sabit tuttum ve diyaframı iki durak kıstım, f/2.8 olan diyafram değerini f/5.6 olarak değiştirdim.

  Flaşımı manuel kullanmış olsaydım, diyaframdaki bu değişikliği telafi etmek için ya ISO’yu arttırmam veya flaşımın gücünü yükseltmem ya da flaşı özneme yakınlaştırmam gerekirdi.

  Ancak TTL flaşla, flaşım ve kameram ihtiyacım olduğunu düşündüğü pozlamayı hesapladı ve diyaframdaki değişikliği otomatik olarak telafi etti. Benim hiçbir şeyi değiştirmem gerekmedi. Hepsini kameram ve flaşım halletti. Arka plan iki durak daha az pozlandığı halde, öznem, her iki fotoğrafta da aynı şekilde pozlanmış oldu.

  Elbette, bu durumda flaşımın daha fazla güç vermesi gerekiyordu. F/2.8 diyafram ayarlı çekime nazaran f/5.6 ayarlı çekimimde flaşımın 4 kat daha fazla miktarda ışık miktarı boşaltması gerekti… Ama öznemdeki pozlama hiç değişmedi!

  İşte bu nedenle ben, eğer arka planın alan derinliği konusunda herhangi özel bir endişem yoksa, flaşımı TTL modda kullanırken bile, ortam pozlamamı değiştirmek için önce diyafram değerini değiştirmeyi tercih ediyorum.

  Sonuç

  Fotoğraflardan açıkça görebileceğiniz gibi, diyafram açıklığını değiştirdiğimde arka plan pozum da değişti.

  Şimdi yazımın başındaki iki önkabulü bu kez flaşın TTL modda pozlaması özelinde tekrar gözden geçirelim:

  1. Ortam pozlaması diyafram ile kontrol edildi,
  2. Diyafram değerindeki değişiklikler flaş pozlaması DEĞİŞTİRMEDİ.

  Flaşlı fotoğrafçılıkla ilgileniyorsak, birincil ödevimiz flaş ve ortam pozlamalarının birbiriyle nasıl ilişkili olduğunu tam olarak özümsemek olmalıdır.

  Siz de bu konuda bilgi, deneyim ve yorumlarınızı aşağıdaki “Yorumlar” kısmından bizimle paylaşır mısınız?

  İLİŞKİLİ İÇERİKLER

  TTL ve TTL-BL flaş modları nedir, hangi sahnelerde işe yarar?

  Bu bir teorik çalışmadan çok pratik bir çalışmadır. Bu çalışmada ilgilendiğim ilk şey, karanlık bir arka planda aynı mesafede yer alan basit bir nesneyi çekerken bile TTL ve TTL-BL'nin nasıl farklılaştığını göstermektir.

  Flaş ve paraflaş ışığının yayılım açısı üzerine bir deneme

  Burada anlatılanlar mühendislik merakından yola çıkarak yazıldı. Yazıda bahsi geçen fotoğrafçılara verilen sponsorluklar çerçevesinde fotoğrafçıların çalışmalarına bakılırsa yazılanların bir anlamı yok gibi duruyor. Ancak geometri ile uymayan taraflarının olduğu da aşikâr.

  Ortam ışığını flaş ile dengeleme ipuçları

  Sokakta fotoğraf çekenler olarak yapay ışık kullanmaya burun kıvırırız. Yapay ışık, yani flaş ve paraflaş kullanımını gece, düğün dernek gibi etkinliklerde ya da stüdyoda kullanılması nedense bize daha doğru gelir. Ancak bildiğimiz bir şey gündüz çok sert doğal ışıkta yüzdeki gölgeleri yumuşatmak için yapay ışık kullanımının doğru tercih olduğudur.

  FV Kilidi (Flaş Pozlama Kilidi) nedir, ne zaman kullanılır?

  FV kilidi fotoğrafçılar arasında genellikle az bilinir ya da unutulur ve "AEL" Pozlama kilitleme ile karıştırılır. Ama, flaşlı fotoğraf çekimlerinde bence bir fotoğrafçının en önemli yardımcısıdır. Peki, Flaş pozlama kilitleme anlamına gelen bu FV Kilidi nedir, ne için, ne zaman ve nasıl kullanılır?

  E-POSTA ABONELİĞİ

  Yorum Politikamız: Arthenos.com ekibi olarak tüm okuyucularımızı tartışmalara aktif olarak katılmaya teşvik etsek de, Davranış Kurallarımıza uymayan veya yayınlanan materyalin editoryal standartlarını karşılamayan herhangi bir içeriği Silme / Değiştirme hakkını saklı tutarız.

  Abone ol
  Bana bildir
  guest

  30 Yorum
  Beğenilenler
  En yeniler Eskiler
  Satır içi geribildirimler
  Bütün yorumları göster
  Ersin
  Ersin
  2 yıl önce
  Makale Puanlama :
       

  Sebahattin bey her iki fotoğraf için de aynı enstantane ve aynı diyaframı tutmak zorunda olsaydın aynı sonuçları elde etmek için diğer seçenekleriniz neler olurdu?
  1. Iso nun değiştirilmesi bunu yapabilir mi?
  2. Eksi EV vermek (arka plannı belirgin hali için ve flaşa güç eklemek sonunda (biraz deneme yanılma ile) sizi aynı sonuca getirirmiydi
  Selamlar

  Ersin
  Ersin
  2 yıl önce

  Bir soru daha
  Bu çekimleri hangi modda yaptınız A modundamı M modundamı

  Ersin
  Ersin
  Yorumun sahibi  Sebahattin Demir
  2 yıl önce

  teşekkürler sebahattin bey

  Ümit Yakup Beştepe
  Ümit Yakup Beştepe
  2 yıl önce

  Sebahattin bey merhaba
  Öncelikle bu güzel ve bilgi dolu yazılarınız için sizi tebrik ediyorum ve kendi adıma teşekkür ediyorum. İlgi ile takip ediyoruz yazılarınızı. Anlamadığım bir şey var
  Diyafram flaşın gücünü etkiler. Diyaframı kıstığımızda flaşın daha fazla ışık yayması gerektiğini kendiniz söylediniz. Konudaki genel pozun aynı olması ve flaşın otomatik olarak telafi edilmesi hiçbir etkinin olmadığı anlamına gelmez. Aynı mantıkla diyaframın enstantane hızı üzerinde bir etkisi olmadığını söyleyebilirim çünkü kameramı Diyafram önceliğine ayarlayıp diyaframı değiştirebilirim ve yine de pozlama aynı kalır.

  Ümit Yakup Beştepe
  Ümit Yakup Beştepe
  Yorumun sahibi  Sebahattin Demir
  2 yıl önce

  Şimdi anladım hocam sizi yordum hakkınızı helal edin 🙂 daha çok çalışmam gerek 🙂 🙂 🙂

  Muharrem U
  Muharrem U
  2 yıl önce
  Makale Puanlama :
       

  hocam yaziyi galiba 3 defa okudum 🙂 sunu merak ettim ortam isigi cok az olursa ornek gece los sokakta model cekiyorsam…boyle durumda ne yapardiniz.. selamlar

  Nuri Güleryüz
  Nuri Güleryüz
  2 yıl önce

  Hocam önce bu derece kaliteli bilgileri bizimle paylaştığınız için teşekkürler
  benim biraz kafam karıştı
  neden daha küçük bir diyafram daha fazla ortam ışığına izin veriyor
  bu ışığı azaltmazmı

  bana kızmayın sadece öğrenmeye çalışıyorum 🙂

  Bulut Sezgin
  Bulut Sezgin
  2 yıl önce
  Makale Puanlama :
       

  Yazınızı ve yapılan yorumların hepsini okudum flaşla ilgili öteki yazılarıda okudum burası derin bilgi kuyusu gibi insan okudukça içine daha çok giriyormuş 🙂 bunları öğrenmek için kaç tane kursa gittim hiç birisinde bu kadar bilgi almadım şimdi harcdığım paralara acıyroum…teşekkür ederim

  bahadir
  bahadir
  2 yıl önce
  Makale Puanlama :
       

  yazilarinizi zevkle takib ediyorum
  emeklerinize saglik

  Bülent ST
  Bülent ST
  2 yıl önce

  Sabahattin hocam yine kafamızı karıştıracak şeyler bulmuş 🙂
  yazının başındaki resme baktığımda önce bir hata var sandım. çünkü sağdaki resimde pencere ışığı dah akoyu enstantane kısılmış olması gerekirdi ama diyafram kısılmış yazıyor..yazıyı okuduktan sonra konuyu anladım.ama anlamak için 3,4 kere okumam gerekti 🙂 … selamlarımla

  Bülent ST
  Bülent ST
  Yorumun sahibi  Sebahattin Demir
  2 yıl önce

  Yanlış anlamayın problem bende
  Ben biraz geç anlıyorum 🙂
  Konu derin olunca …. 🙂

  Ertan Öztürk
  Editör / Yazar
  2 yıl önce
  Makale Puanlama :
       

  “Bana 5 yaşında bir çocupa anlatır gibi anlatır mısın?” sorunun cevabı gibi olmuş 🙂 Basit, açıklamalı. Eline sağlık Sebahattin hocam.

  Flaşlı çekim yaparken Diyafram-Perde hızı-ISO ayarlarına bir de flaşın gücü ekleniyor. Flaşı TTL kullanacaksak flaşın gücünün her zaman otomatik ayarlanacağını unutmamak lazım. Yani senin de dediğin gibi, flaş TTL ayarındaysa sen makinede diyafram, perde hızı, ISO değerlerini değiştirdikçe flaş da kendi gücünü ayarlayıp modeli aynı şekilde aydınlatmaya çalışıyor.

  Flaş kullanacaksam %99 makineyi manuale alıyorum. Flaş TTL kalsa bile makineyi manuel modda kullanıyorum.

  Flaş kullanmayı öğrenmek isteyen arkadaşların yapacağı basit bir yöntem var: 8 tane kalem pil alacaksın, masanın üzerine bir saksı ya da başka büyükça bir nesne koyacaksın, aklına gelen her ayarda çekim yapıp çektiğin fotoğrafa bakacaksın. O piller bitecek ki sen flaş kullanmayı biraz öğren.

  Öner BÜYÜKYILDIZ
  Öner BÜYÜKYILDIZ
  2 yıl önce
  Makale Puanlama :
       

  Bende yorum yazan arkadaşların bir çoğu gibi yazıyı birden fazla defa okudum, yine okuyacağım. Ancak bu, ne siz karışık yazdığınız için nede biz geç anladığımız için değil. Teknik bir konu, ve benim gibi yeni öğrenenler için pratik eksiği var. Ama yazdıklarınız gerçekten hazine değerinde. Uyguladıkça, anladıkça daha da anlam kazanacak. Ellerinize emeğinize sağlık gerçekten.

  Selam ve saygılarımla.

  Yasar Aykac
  Yasar Aykac
  2 yıl önce

  Sebahattin Bey Merhabalar,

  Flaş – paraflaş ile fotoğraf çekmeye Arthenos yazılarınız sayesinde başladım, daha önce genellikle Diyafram modunda çekim yapardım ama – gene size kredi çıkaracağım – pek ender çektiğim manzara fotoğrafları dışında Manuel mod kullanmaya başladım.

  Paraflaş kullanımında softbox ile model ışığı kullandığım için çoğu zaman TTL ile ortamı da doğru pozlama alabiliyorum, ancak arkaplanı coğunlukla önemsemediğim için paraflaş ile hss modunda makine manuel olarak arka planı koyulaştırıp – minimize edip çekimi yapmaktayım.

  TTL de bazen problem makine ölçüm sistemi matrix’de ise sorun olabiliyor, tek nokta ölçüm sisteminde model üzerinde ölçüm alındığında sorun halledilmiş oluyor, çekim sırasında kontrolleri olabildiğince kendi üzerimize almışsak istediğimiz sonucu daha kolay alıyoruz diyebilirim.

  Sevgi ve saygılarımla.

  Metin Sıtkı
  Metin Sıtkı
  2 yıl önce

  Sadece enstantane hızı yerine diyaframı neden değiştirdiğinizi merak ediyorum. Bunu yapmanın dof dışında bir faydası var mı? Normali enstantane hızını yükseltmek kamera sarsıntısını azaltmak daha faydalı olmaz mıydı?

  Metin Sıtkı
  Metin Sıtkı
  Yorumun sahibi  Sebahattin Demir
  2 yıl önce

  👍

  Habibe
  Habibe
  2 yıl önce

  sebahattin bey model siz oluyorsaniz fotografci kim?

  Bu makaleyi paylaş

  Sebahattin Demir
  Sebahattin Demir
  Mühendis ama Tıp meraklısı. Seyahat etmeyi seven bir fotoğraf gönüllüsü. Okumayı, araştırmayı, sorgulamayı sever. İnsan ilişkilerine ve saygıya önem verir. Bildiklerini paylaşmaktan mutluluk duyar. "Bilmiyorum" demekten çekinmez. Türkçe yazım kurallarına uymayanlarla arası iyi değildir. Detay profil bilgisi için tıklayınız.

  MANŞET