Ana Sayfa FOTOĞRAFÇILIK Fotoğrafın Temelleri Fotoğrafçılığa Yeni Başlayanlar için 10 Kısa ipucu

Fotoğrafçılığa Yeni Başlayanlar için 10 Kısa ipucu

-

Gerçekten mükemmel bir fotoğraf oluşturmak için, hem sahada hem de bilgisayarınızda yapılması gereken bir sürü farklı şey var. “Fotoğrafçılığa yeni başlayanlar için 10 Kısa ipucu” konumuzda bunlara değineceğiz.

Hayalini kurduğunuz çekim sadece basit bir görüntü haline mi dönüştü.
Bu hepimiz başına geldi, endişelenmeyin, yalnız değilsiniz!

Fotoğrafçılığa yeni başlayanlar için 10 kısa ipucu

1. Kendi ışığınızı seçin

Fotoğraf çekmek için bir yer bulduğunuzda, sahneniz için en uygun ışığın ne tür bir ışık olacağını bilinçli olarak seçin. Bir yere odaklanmaktansa, farklı ışık koşullarını denemek muhtemelen daha iyi sonuçlar verecektir. Her zaman gündoğumu veya günbatımında mı çekim yapacaksınız? Koyu bir gölge bulabileceğini düşünüyorsanız, aslında gün ortası en iyi seçiminiz olabilir.

Aslına bakarsanız kötü ışık diye bir şey yoktur. Ama “en iyi” ışık her zaman vardır, onu bulmak denemeyle ve tecrübeyle oluşuyor.

2. Daha iyisi için kendinizi zorlayın

İlk çekiminizi yaptıktan sonra hızlıca bir gözden geçirin ve bu kareyi daha iyi nasıl çekebileceğinize karar verin.

Kadrajınıza bir yenilik katın.

Mesela;

  • Hemen önünüzde duran çizgileri kullanın,
  • Ön planınıza bir nesne ekleyin,
  • Çerçeveyi bir desen veya doku ile doldurun.

3. Alan Derinliğini Doğru Belirleyin

Konunun önündeki ve arkasındaki her şeyin odak dışında olmasını mı, yoksa her şeyin keskin olmasını mı istiyorsunuz? Bu kararı kameranızına bırakmayın. Bilinçli bir seçim yapın ve doğru alan derinliği için diyafram değerinizi buna göre ayarlayın.

4. Doğru Yere Odaklanın

Genel olarak, büyük bir manzara sahnesi için, çerçevenin geneline odaklanmayı, yani “Otomatik Alan AF” modunu kullanmayı ve her şeyi netleştirmek için kısık bir diyafram kullanmayı istersiniz. Ancak, daha samimi bir sahneniz varsa, sahnenin en önemli unsuruna karar verdikten sonra, buraya “Tek Nokta AF” odak modunu kullanarak odaklamaya dikkat edin.

5. Pozlamanızı İyi Ayarlayın

Çekiminizi yaptıktan sonra, çok koyu renkte olan vurguların veya gölgelerin olmadığından emin olmak için histogramınızı kontrol edin. Bunu anlamak çok kolaydır;

Grafiğin sağ tarafında dik bir tepe varsa, öne çıkan çok beyaz alan vardır.
Sol tarafındaki dik bir tepe, tamamen siyah olan alanlar olduğu anlamına gelir.

Genel anlamda ideal bir pozlama için histogram eğrisi yandaki gibi olmalıdır. Pozlama istediğiniz gibi değilse “Pozlama telafisi” özelliğini kullanın ve tekrar deneyin.

 

Arthenos | Fotoğrafçılığa yeni başlayanlar için 10 kısa ipucu, fotoğrafçılık ipuçları | Histogram
Histogram

Arthenos | Fotoğrafçılığa yeni başlayanlar için 10 kısa ipucu, dikkat edilmesi gerekenler | Kız Kulesi, İstanbul
Eminönü-Beşiktaş vapurundan | Kız Kulesi, İstanbul

Evet, fotoğraflarımız çektik, şimdi bilgisayarımızda işleme sırasında hatırlanması gereken birkaç nokta daha var:

6. Ufuk Çizgisini Düzeltin

Bir fotoğrafta, düz olmayan bir ufuktan daha rahatsız edici bir şey yoktur!
İşlemi yaptıktan sonra muhtemelen kenarlarından kırpmak zorunda kalacaksınız, bunu yapın.

7. Toz İzlerini Silin

Olur, hepimizin objektifinde veya algılayıcısında toz bulunur. Özellikle plajdaysanız ve rüzgar, tuz ve kum varsa! Neyse ki bilgisayarımızdaki nokta temizleme araçları onları kolayca yok etmemizi sağlar. Dijital dünya sağ olsun  😉

NOT: Buradan sonraki adımlar keyfe keder konulardır, yapılması fotoğrafçının zevkine ve isteğine kalmıştır.

8. Kontrastı Arttırın

Tonlarında daha fazla değişiklik gösteren fotoğraflar genellikle daha dinamiktir. Her şey orta bir tonda ise, derinliği yoktur. Her görüntü farklıdır, ancak genellikle koyu tonlar, orta tonlar ve açık tonlar varsa fotoğrafınız konuşmaya başlar, daha iyi görünür. Temel paneldeki kontrast kaydırıcısını kullanarak kontrastı ayarlayabilirsiniz.

9. Canlılık ve Doygunluk Ekleyin

Fotoğrafınızda canlılık veya doygunluğun artırılması, ona güç katacaktır. Yine de, bunu aşırı yapıp doğal görünümünden uzaklaştırmayın, sadece küçük bir miktar uygulayın.

10. Keskinlik Ekleyin

Odaklanılmayan bir alandaki görüntüyü düzeltmek için keskinlik özelliğini sakın kullanmayın.

İşleri daha berbat edersiniz. Ancak, odaklanılan noktaya netlik eklenmesi ekstra bir güç kazandıracaktır. Yine de bunu fazla yapmayın.

 

Ayrıca maskeleme özelliğini de kullanabilirsiniz; böylece fotoğrafınızda ayrıntı içermeyen (örneğin gökyüzü gibi) alanlara keskinleştirme yapmamış olursunuz.

Işığınız bol olsun.

Yeni içeriklerden haberdar olmak istiyorsanız hemen abone olabilirsiniz.

Abonelik kaydınız başarıyla alınmıştır.

Bir hata meydana geldi, lütfen daha sonra tekrar deneyiniz.

Sebahattin Demir
Mühendis ama Tıp meraklısı. Profesyonel yönetici. Seyahat etmeyi seven bir fotoğraf gönüllüsü. Okumayı, araştırmayı, sorgulamayı sever. İnsan ilişkilerine ve saygıya önem verir. Bildiklerini paylaşmaktan mutluluk duyar. "Bilmiyorum" demekten çekinmez. Türkçe yazım kurallarına uymayanlarla arası iyi değildir.

Yorum Politikamız: Arthenos.com ekibi olarak tüm okuyucularımızı tartışmalara aktif olarak katılmaya teşvik etsek de, Davranış Kurallarımıza uymayan veya yayınlanan materyalin editoryal standartlarını karşılamayan herhangi bir içeriği Silme / Değiştirme hakkını saklı tutarız.

avatar
  Abone ol  
Bana bildir

Manşet

Uzun Pozlama Teknikleri ve ND Filtre kullanım ipuçları

Uzun Pozlama Teknikleri ve ND Filtre kullanım ipuçları

21
Bana, fotoğrafçılık türleri arasında en önemli gördüğün üç tanesini say deseniz, uzun pozlamayı ilk sıraya koyarım. İyi bir teknikle, kusursuz çekilmiş bir uzun pozlama elde etmek, hemen hemen tüm fotoğrafçılık disiplinlerine hakim olmayı gerektirir. Bilmediklerimizi ise hızlıca ve uygulamalı öğrenmemize katkı sağlar.

Uzun pozlama fotoğrafçılığı, her gün fotoğrafladığınız dünyaya yeni bir gözle bakmanın harika bir yoludur. Fotoğraflarda, normal bir fotoğrafta mümkün olmayan hareket ve gizem duygusu yaratır.

EDİTÖRÜN SEÇTİĞİ

Kamusal alanda fotoğraf görgü kuralları

Profesyonel Fotoğrafçı Olmamanın Dayanılmaz Hafifliği

34
Yolda yürürken Temel'in yolunu hırpani bir adam kesmiş "Allah rızası için, acıyın şu fakire" demiş. Temel, acıklı acıklı adama bakmış "Çok aciyrum sana uşağum" demiş ve yürümeye devam etmiş.

POPÜLER İÇERİKLER

Arthenos | Diyafram nedir, fotoğrafta diyafram ayarları nasıl yapılır, alan derinliği nedir, ISO nedir, perde hızı nedir, doğru pozlama nedir

Diyafram Nedir? Fotoğrafta Diyafram Ayarları

10
Diyafram nedir?Objektiflerin önüne monte edilmiş, fotoğrafını çekeceğiniz objeden yansıyan ışınların, aynanın veya algılayıcının üzerine ne yoğunlukta düşeceğini belirleyen...
Nikon D810 Ayarları

Nikon D810 Ayarları

Pozlama Ölçüm Modları

Pozlama Ölçüm Modları

Buna benzer birçok yazı
E-Posta Kutunuza
gelsin ister misiniz?

Bültenimize abone olun, yeni içerikler ilk size gelsin.

Teşekkürler. Abonelik kaydınız başarıyla alınmıştır.

Bir hata meydana geldi, lütfen daha sonra tekrar deneyin.