Ana Sayfa FOTOĞRAFÇILIK İleri Seviye Fotoğrafçılık Yakın Plan Çekim "Close-Up" Fotoğrafçılığı ve İpuçları

Yakın Plan Çekim “Close-Up” Fotoğrafçılığı ve İpuçları

Birçok fotoğrafçı çevrelerindeki dünyayı "Makro" veya "Yakın plan çekim" fotoğrafçılığıyla keşfetmekten keyif alıyor. Bu benzer iki fotoğraf türü arasındaki temel fark, genel olarak makro fotoğrafçılığın bir örneği olarak kabul gören 1: 1 oranları ile elde edilen büyütme miktarıdır. Makro fotoğrafçılığındaki bu büyütme seviyesindeki görüntüler doğal olarak yakın plan çekim fotoğrafçılığından daha fazla ayrıntıya sahiptir.

-

Makro fotoğrafçılığı alanında kullanılan kamera aksamları birçok fotoğrafçı için nitelikleri ve maliyetleri bakımından sahip olunmasının önünde bir engel oluşturacak boyutlarda olabiliyor. Bu yazıda 4/3 sensöre sahip bir kamera gövdesi, objektif ve basit bir uzatma tüpü kullanılarak hepsi doğal ışıkta ve elde çekilen, close-up olarak bilinen yakın plan çekim fotoğraflarından oluşan küçük bir koleksiyon bulacaksınız.

Makro ve Yakın plan çekim fotoğrafçılığı arasındaki fark nedir?

En ince ayrıntıların yakalanması makro fotoğrafçılık ve yakın plan çekimler arasındaki ana farklılıklardan biridir.

Makro lensler yapıları gereği pahalıdırlar. Gerçek bir makro objektif, çıplak göz ile görülenden daha ince detayların yakalanmasına izin verir. Örneğin, böceklerin üzerindeki tüyler ya da gözündeki çok ince petekimsi görüntü.

Bu makalenin amacı, bu fiyat aralığında ve küçük bir sensörle yapılan bu çekimlerin gelişmiş makro fotoğrafçılık ekipmanlarının görüntü kalitesiyle denk olabileceğini iddia etmek değildir. Amacım, mütevazi bir ekipmanla yapılan yakın plan çekim fotoğrafçılığının da çok eğlenceli olabileceğinin mümkün olduğunu göstermektir.

Ekipman

İlk olarak bu makaledeki görüntüleri çekerken kullandığım donanıma bir göz atalım: Tüm çekimlerimi Olympus OM-D E-M1 MII kamera, M.Zuiko Digital ED 12-40mm f/2.8 PRO zum objektif ve Olympus için Meike MK-P-AF3A uzatma tüpü kullanarak gerçekleştirdim.

Yakın Plan Çekim (Close-Up) Fotoğrafçılığı ve İpuçları
Tüm çekimlerimi gerçekleştirdiğim ekipmanımın tamamı bundan ibaret

Küçük, hafif ve kullanımı kolay olduğundan yakın plan çekim fotoğrafçılığı için bu ekipmanı kullanmayı seviyorum. Gövde üzerindeki her yöne hareket edebilen LCD ekran bu tarz fotoğraflar çekerken çok kullanışlı oluyor.

İki hafta kadar önce baharın da gelmesini fırsat bilerek, AF-S Nikkor VR Micro 105mm f/2.8G IF-ED makro lensimi Nikon D850 gövdem ile test etmek amacıyla makro çekimi yapmak için İzmir’de Sasalı Doğal Yaşam Parkına gitmiştim. Değerlendirmem henüz erken olsa da bu tip dış çekimler için büyük bir gövde ve makro objektif kullanmayı sevmediğimi çabucak keşfettim, bu yüzden bu makaledeki görüntüler için küçük bir gövde ve küçük bir objektif ve uzatma tüplerini seçtim.

Aşağıdaki fotoğraflarımda gördüğünüz tüm objelerin en büyüğü en fazla 1.5 cm boyutlarındaydı. Yakınlaştırma tüpü ile birlikte çekim yaptığımdan, objeler ile objektifimin camı arasında hiç mesafe yoktu, lensimin camı objelere değiyordu neredeyse, hatta bazı durumlarda değmişti.

Yakın plan fotoğrafçılığı yapan birçok fotoğrafçı küçük bitkilerin, objelerin ve böceklerin fotoğraflarını çekmekten zevk aldığından, bu makale her kesime de hitap eden küçük bir koleksiyondan oluşmaktadır.

Yakın Plan Çekim (Close-Up) Fotoğrafçılığı ve İpuçları
Çok küçük bir tavla zarı ve susam tanecikleri
Pozlama: f/8, 1/125sn, ISO 3200

Çekim ayarları

Bu makaledeki birçok fotoğrafın pozlama bilgileri incelendiğinde, bu fotoğrafların çoğunu ISO-3200’de f/8 Diyafram açıklığını kullanarak çektiğimi fark edeceksiniz. Yardımcı ışık kullanmadığım ve tüm çekimlerimi doğal ışık altında, elde çekim yaptığım için bundan daha kısık bir diyafram değeri kullanamadım, Doğru Pozlama ve elde çekim için yeterli enstantane hızı için ışık yeterli olmuyordu.

Yakın Plan Çekim (Close-Up) Fotoğrafçılığı ve İpuçları
Yeni açmaya çalışan bir çiçek goncası
Pozlama: f/8, 1/125sn, ISO 3200

Bu nedenle, ISO değerini elde çekimde potansiyel görüntü bulanıklığını önlemek için makul Enstantane hızlarını sağlayacak şekilde belirledim. Genellikle 1/100sn civarında enstantane hızları kullandım, ancak bazı görüntülerde deklanşör hızlarının bundan daha yavaş olduğunu göreceksiniz, bazıları 1/20sn. RAW çekim yaptığımdan ISO 3200 ayarlarında fotoğraf çekmekte hiç tereddüt etmiyorum.

Yakın Plan Çekim (Close-Up) Fotoğrafçılığı ve İpuçları
Bir yapma çiçekten kesit
Pozlama: f/8, 1/20sn, ISO 3200

Çerçevenin konuyla doldurulmasını amaçlayan bir fotoğraf terimi olan “Yakın plan çekim”, konuyu kendi ortamından ayırır. Herhangi bir lens veya herhangi bir kamera yakın plan çekim yapabilir. Bu makalemdeki tüm fotoğraflar herhangi bir kırpma yapılmadan yayınlanmıştır. Öyle çok profesyonel olmayan bir ekipman kullanarak, üçayak kullanmadan elde çekimde elde edilebilecek detay miktarını gösteren örnekler vermek istedim.

Yakın plan çekilmiş bir fotoğraf görüntüsünü oluştururken ipucu;
Daha yumuşak, daha temiz arka planlar içerecek konuları ve çekim açılarını seçin. Arka plandaki gölgeler ve onlara doğrudan ışık veren konuların aranması da yararlı olabilir. Konunuzu her zaman çerçevenin ortasına yerleştirmek yerine kadrajınızda bir tarafa dengelemek daha etkileyici bir görsel ilgi alanı yaratabilir. Bu kompozisyon yaklaşımları fotoğrafınızda konuyu vurgulamaya ve drama dokunuşuna katkıda bulunabilir.

Bu makaledeki tüm görüntüler için Tek Nokta AF otomatik odak modunu kullandım. Odak noktasını istediğim yere kaydırmanın, elde çekim yaparken bir görüntüyü odaklama ve kadrajı yeniden oluşturma ihtiyacını ortadan kaldırdığı için yakın plan çekim fotoğrafçılığına son derece yardımcı olduğunu düşünüyorum. “Odaklama ve kadrajı yeniden oluşturma” tekniğinin dikkat dağıtıcı olduğunu düşünüyorum. Onun yerine odak noktasını kaydırmayı tercih ediyorum.

Yakın Plan Çekim (Close-Up) Fotoğrafçılığı ve İpuçları
Bir ağacın gövdesinde filizlenmiş yeşillik
Pozlama: f/8, 1/30sn, ISO 3200

Uzatma tüpleri yapısı gereği ışık kaybı yaratırlar. Ama uzatma tüplerinde, tele-dönüştürücülerde olduğu gibi görüntü kalitesini olumsuz etkileyen herhangi bir cam bulunmaz.

Yakın Plan Çekim (Close-Up) Fotoğrafçılığı ve İpuçları
Kurumaya yüz tutmuş çiçeğin yaprakları
Pozlama: f/8, 1/60sn, ISO 3200

Makro lensler özellikle bu amaca yönelik tasarlandığından makro fotoğrafçılığı için özel olarak tasarlanmış lensli uzatma tüplerini kullanmak daha iyi bir görüntü kalitesi ve ayrıntı sağlayacaktır. Ama aşağıdaki görüntüdeki ortadan bölünmüş bir kiraz detayında görebileceğiniz gibi pahalı olmayan bir ekipman ve uzatma tüpleri kullanıldığında, bir profesyonel makro çekimi kadar olmasa da yine de iyi bir ayrıntı yakalanabilir.

Yakın Plan Çekim (Close-Up) Fotoğrafçılığı ve İpuçları
Ortadan bölünmüş kiraz
Pozlama: f/8, 1/40sn, ISO 3200

Görüntü kalitesindeki bu sınırlamalarını kabul ederek, bu makalede gösterdiğim gibi nispeten makul bir fotoğrafçılık ekipmanı kullanarak çok hoş yakın plan görüntüler yakalayabileceğiniz keyifli bir zaman geçirebilirsiniz. Olympus aynasız kameramla sokağa çıkmaya bayılıyorum, onu hep yanımda taşıyorum, işime giderken bile. Çok mükemmel bir fotoğrafçılık egzersizi olduğu için yakın plan çekim fotoğrafçılığı sıkça deniyorum. Bu fotoğraf tarzının değişik ışık koşullarındaki farkındalığımı arttırdığını farkettim. Ayrıca geniş bir alanı tararken küçük ayrıntıları seçmeme ve aklımdaki potansiyel kompozisyonları daha hızlı görmeme olanak sağlıyor. Bu, aslında bir görüntüyü çerçevelemek ve yakalamak için gereken süreyi azaltmaya çok yardımcı oluyor.

Yakın Plan Çekim (Close-Up) Fotoğrafçılığı ve İpuçları
Minik bir bitkinin çok küçük yaprakları
Pozlama: f/8, 1/125sn, ISO 3200

Bir üçayak kullanmak yerine bu tip görüntüleri elde çekmeyi tercih ederim, üçayak dış ortamda bu gibi durumlarda akıcı çekim ve hızlı hareket için çok fazla kısıtlayıcı oluyor.

Yakın Plan Çekim (Close-Up) Fotoğrafçılığı ve İpuçları
Bir çiçek buketini sarmalayan dışındaki tülden bir kesit
Pozlama: f/8, 1/80sn, ISO 200

Sonuç

Yakın plan çekim fotoğrafçılığının sevdiğim en iyi yanı, o an nerede olursanız olun çekilmeyi bekleyen sayısız konu bulabilmektir. Başka hiçbir fotoğraf türü bu iddiayı gerçekleştiremez. Portre çekmekten hoşlanan fotoğrafçıların çekecekleri bir modele ihtiyacı vardır. Doğa fotoğrafçılarının değişik havalarda ve mevsimlerde doğaya ihtiyaçları vardır. Bir spor fotoğrafçısı o sporun yapıldığı yere gitmek zorundadır ve onlar da mevsime ve sezona göre sınırlıdırlar.

Hangi mevsimde ya da günün hangi saatinde olursa olsun, oturduğunuz yerin hemen yanında uygun bir yakın plan çekim fırsatının bulunabileceğini söylüyorum. Yakın plan çekim ve makro fotoğrafçılığı sayesinde detaylar ve desenler içinde sonsuz bir ilham kaynağı yakalayabilir, bizi çevreleyen bunca karışıklık içerisinde normal algılarımızın dışında küçük bir dünya ortaya çıkarabilirsiniz.

Yakın plan çekim fotoğrafçılığı hakkında iyi haber bunu herkesin yapabileceğidir. Yakın bir çalışma için bir DSLR fotoğraf makinesi tercih edilirken, kompakt bir fotoğraf makinesi hatta bir mobil telefon bile yeterli olabilir. Herhangi bir lensle, hatta 300mm telefoto lensle bile yakın çekim fotoğraf çekimini kolayca gerçekleştirilebilirsiniz.

Sizin de bu konu hakkında deneyimleriniz, görüş ve yorumlarınız olabilir, lütfen onları aşağıdaki “Yorumlar” kısmından benimle paylaşın.

Işığınız bol olsun.

Yeni içeriklerden haberdar olmak istiyorsanız hemen abone olabilirsiniz.

Abonelik kaydınız başarıyla alınmıştır.

Bir hata meydana geldi, lütfen daha sonra tekrar deneyiniz.

Sebahattin Demir
Mühendis ama Tıp meraklısı. Profesyonel yönetici. Seyahat etmeyi seven bir fotoğraf gönüllüsü. Okumayı, araştırmayı, sorgulamayı sever. İnsan ilişkilerine ve saygıya önem verir. Bildiklerini paylaşmaktan mutluluk duyar. "Bilmiyorum" demekten çekinmez. Türkçe yazım kurallarına uymayanlarla arası iyi değildir.

Yorum Politikamız: Arthenos.com ekibi olarak tüm okuyucularımızı tartışmalara aktif olarak katılmaya teşvik etsek de, Davranış Kurallarımıza uymayan veya yayınlanan materyalin editoryal standartlarını karşılamayan herhangi bir içeriği Silme / Değiştirme hakkını saklı tutarız.

Abone ol
Bana bildir
guest
Makale Değerlendirme
Makaleyi 5 yıldız üzerinden değerlendirin
Yorum formu, web sitesinde yer alan yorumları takip etmemize izin vermek için Adınızı, e-Postanızı ve içeriğinizi kaydeder. Yorum göndermek için lütfen web sitemizdeki Koşulları ve Gizlilik Politikamızı okuyun ve kabul edin.
27 Yorum
Eskiler
En Yeniler Beğenilenler
Satır İçi Geribildirimler
Bütün yorumları göster
Osman Engin Y

Hocam yine moralimi bozdun 🙂 .. Bu bahsettiğin makinelerin hası var bende ama bunun gibi resimler çekemiyorum .. Yazılar hem görselleriyle hem formatıyla gel beni oku diyor bunu nasıl beceriyorsun .. Teb-rik-ler ..

Öner BÜYÜKYILDIZ

Bir konunun başlığında yada içeriğinde “yakın çekim” yada “makro” geçince mıknatıs gibi çekiyor beni kendine. Birde buna sizin akıcı ve anlaşılır yazım diliniz eklenince tadından yenmez olmuş. DSLR alıncaya kadar kullandığım Sony HX400 makinam ile gayet güzel makro fotoğraflar çekebiliyordum, ancak daha fazla kalite, daha fazla detay ve çektiğim fotoğraflar üzerinde daha fazla hakimiyet isteğim ile önce Nikon 105mm makro lensimi ve hemen ardından Nikon D7200 makinamı aldım. Her ikisine de alışabilmek için denemeler yapıyorum. Henüz istediğim seviyeye ulaşabilmiş değilim. Ama istek ve sabır konusunda bir tereddütüm olmadığı için zamanla daha iyi işler çıkaracağıma inanıyorum.
Daha ziyade doğada, elde çekim yapmaya çalışıyorum. Ancak lensin son derece kısıtlı alan derinliği, makinanın LCD ekranında beğendiğim onlarca fotoğrafın akşam bilgisayar ekranında çöpe gitmesine sebep oluyor. Ama lensi tanıdıkça gittikçe gelişme kaydettiğimi de söyleyebilirim.
Sebahattin hocam sizin de sahip olduğunuz bu lens ile ilgili yorum ve tavsiyelerinizi bizimle paylaşırsanız sevinirim.
Teşekkür eder, saygılarımı sunarım.

öner BÜYÜKYILDIZ

Bu vesile ile bayramınızı da şimdiden kutlarım. Sabırsızlıkla bekleyeceğim yazınızı.

Nurullah

Güzel yazı için teşekkürler. Eminim tüm okuyucular benim gibi bu yazınızı da takdir edeceklerdir. İlk FF makinem D800dü. Bu makine ile birlikte Nikon 105mm f/2.8 VR almıştım ve neredeyse hiç kullanmamıştım. Ben de sizin gibi bu tür bir fotoğrafçılık için bu ekipmanın çok büyük ve ağır olduğunu öğrendim, çünkü dediğiniz gibi bu alan keyifli bir eğlence ortamı.

Bazı ışıklar, reflektörler vs kullanmanın görüntü kalitesini iyileştireceğine inanıyorum. Kontrollu kapalı ortamlarda çekim yapmıyorum o nedenle bu tarz tam benim tarzım.

Çoğu kimse yakın çekim fotoğraflar ve makro çekerken görüntü kalitesini üst düzeye çıkarmak için flaşlar ve diğer aletler kurmaktan hoşlanmıyor. Küçük kompak makineleri tercih ediyorum ve artık fotoğraf çekmeyi kesinlikle seviyorum. Açıkçası görüntü kalitesi bazen canımı sıkıyor ama benim kompak makinemin sağladığı özgürlüğün ve verdiği ilhamın tadını çıkarmak istiyorum.

Hislerime tercüman olmuş bu yazı için sizi tekrar tebrik ediyorum.

Samet Karadayı

Bazı yerlerde 1/20 enstantane var elde çekim yaptığınızı belirtiyorsunuz
Titreşim azaltma VR kullandınız mı
Teşekkürler

Samet Karadayı

Cevabınız için teşekkürler
Titreşim azaltmanın gövde üzerinde olduğunu duymamıştım sizden öğrendim

Yasemin Ç.

Fuji xa2 kullanıyorum. Yazınızda bahsettiğiniz şekilde resimler çekmeyi hiç düşünmemiştim. Az önce elime alıp çevremde bulduğum şeyleri çok yakından çektim gerçekten çok zevkli. Fujimi çok sevmeye başladım bu yazının bana en büyük faydası bana. Makinemi değiştirme kararımdan vezgeçtim. Teşekkür ederim

Alaettin Demircioğlu

Değerli hocam,Merhaba.
Gene ilginç bir yazı serisi olmuş.Emeğine sağlık.
Soru şu; Bir nikon D850 ve nikon 16-35 lens bu durumda bu ekipmana bahsettiğiniz meike uzatma tüpü monte edilebilirmi? vede sizinki gibi nesnelere dokunacak kadar yaklaşabilirmiyiz. Tabiki RAW çekim yapmamız gerekir öyle değilmi?
Sizin, bunları sormak,yerine haydi pratik yapmaya dediğinizi duyar gibiyim.
Hayırlı ramazanlar ve bayramlar diliyorum.
Alaettin Demircioğlu

Alaettin Demircioğlu

Çok haklısınız .Size katıldıyorum…😁❤

Samet Karadayı

Az önce instagram sayfanızda D850 focus staking resminizi gördüm. Galiba yazısı geliyor diye heyecanlandım doğrumu?

Osman Alphan

Bir sorum olacak, yeni çıkan Olympus 30mm makro lensi ilgimi çekmeye başladı, çünkü odak aralığının ff’de 50mm’ye yakın olması, 1,25 (2,5) kat büyütmesinin olması… hemde setimde eksikliğini hissettiğim aralığa sahip olması (17mm ve 60mm’nin yanına)… ve fiyatı…
Sorum ise şu, bu lens konuya çok yakından netleyebiliyor; o kadar yakın netlerken harici bir ışığa ihtiyacım olur mu ve olursa ne yapacağım? Haricen ne almam gerekiyor… Yoksa harici aydınlatmaya çokta gerek yok mu?

Osman Alphan

Teşekkürler… peki tepe flaşı ya da kablosuz flaşlar ne kadar iş görür bu durumda?

Mutluhan Çetinırmak

Merhaba
Elinize sağlık çok güzel bir yazı tebrikler. Benim de kompak makinem var onunla sizin resimlerinize benzer çok güzel resimler çekerim. Siteniz çok başarılı kutlarım sizi

elif turkan

ben de sizin gibi denemeler yaptim ama buradan gonderemiyorum galiba bunlari sizinle nasil paylasabilirim. fikrinizi almak icin. iyi aksamlar

Manşet

“En keskini benimki olmalı” sendromu ve Palomino Adaları

Fotoğraf konusunda ortalıkta onlarca hurafe dolaşıyor. Bu ifadelerin bir kısmı doğru ama genel olarak yanlış. Yeni kullanıcılar da bu "bilgileri" okuyor, okumakla kalmıyor bir de etrafa uzman edasıyla yayıyorlar.

EDİTÖRÜN SEÇTİĞİ

Yeniden Kadrajlama Tekniği ile Fotoğraflarınızı Geliştirin

Yeniden Kadrajlama Tekniği

Yeniden kadrajlama, ana odak noktasını kullanarak konuya odaklanmak ve elinizi deklanşörden çekmeden konuyu kadrajınızdaki başka bir yere yeniden konumlandırarak ideal kadrajı oluşturup fotoğrafı çekmektir.

POPÜLER İÇERİKLER

“En keskini benimki olmalı” sendromu ve Palomino Adaları

Fotoğraf konusunda ortalıkta onlarca hurafe dolaşıyor. Bu ifadelerin bir kısmı doğru ama genel olarak yanlış. Yeni kullanıcılar da bu "bilgileri" okuyor, okumakla kalmıyor bir de etrafa uzman edasıyla yayıyorlar.

Buna benzer birçok yazı
E-Posta Kutunuza
gelsin ister misiniz?

Bültenimize abone olun, yeni içerikler ilk size gelsin.

Teşekkürler. Abonelik kaydınız başarıyla alınmıştır.

Bir hata meydana geldi, lütfen daha sonra tekrar deneyin.

27
0
Düşünceleriniz bizim için önemli. Belirtmek ister misiniz, lütfen yorum yapın.x
()
x