Ana Sayfa FOTOĞRAFÇILIK Fotoğrafın Temelleri EXIF Verilerinin Kullanımı

EXIF Verilerinin Kullanımı

-

Bu blogu açtığımda teknik terimlerden ve jargonlardan mümkün olduğunca uzak durmak için elimden geleni yapacağıma söz verdim. Bugün bir çok yeni dijital fotoğrafçısının pek aşina olmayacağı bir terim kullanmak istiyorum. Bu karmaşık bir kavram ve öyle herkes için çok yararlı bir kavram değil; EXIF verisi bir başka deyişle EXIF Data.

EXIF Verisi nedir?

Film günlerinde fotoğrafçılar perde hızı, diyafram değeri ve çekim tarihi gibi önemli bilgileri kaydetmek için yanlarında bir kalem ve bir not defteri taşımak zorundaydılar. Daha sonra bu bilgileri karanlık odalarında kullanarak yazdıklarını doğru görüntüyle eşleştirmeyi umuyorlardı. Bu işlem özellikle film baskısı ortaya çıkmadığında nerede yanlış yaptıklarını anlamak isteyen yeni başlayanlar için çok acı verici bir süreçti.

Günümüzde her modern dijital fotoğraf makinesi bu bilgiyi diğer birçok kamera ayarı ile birlikte fotoğrafların içine kaydetme imkanına sahiptir. Bu ayarlar daha sonra fotoğrafları organize etmek, aramaları gerçekleştirmek ve fotoğrafçılara belirli bir fotoğrafın çekilme şekli hakkında hayati bilgiler sağlamak için daha sonra kullanılabilme imkanı sağlar. Bu kayıtlı veriler “EXIF Verileri” olarak adlandırılır ve ISO, perde hızı, diyafram değeri, beyaz dengesi, kamera modeli ve markası, çekim tarihi ve saati, objektif tipi, odak uzunluğu ve çok daha fazlası gibi bir dizi ayar içerir.

EXIF, ‘Exchangeable Image File – Değiştirilebilir Görüntü Dosyası’ tanımlamasının kısaltmasıdır ve fotoğraf makineniz bunları ürettiği fotoğraf dosyasında bir veri olarak saklar. Hemen hemen tüm kamera üreticileri EXIF’i desteklemektedir.

Belki de ondan bahsetmenin en iyi yolu şu yakışıklının fotoğrafıyla ilişkili EXIF verilerini (onu göstermek için de bir bahane olmuş oldu) göstermektir. Fotoğraf şu:

EXIF data

Bu fotoğrafla ilişkili EXIF verileri çeşitli şekillerde bulunabilir.

Metod 1

Görüntü kameradaki bir hafıza kartında saklanıyorsa orada görüntüleyebilirim. Nikon DSLR cihazımda önizleme modundayken ‘bilgi’ düğmesine basarak bunu yapabiliyorum. Daha sonra Perde hızı, Diyafram, ISO gibi Pozlama bilgileri, çekilme tarihi ve saati gibi görüntü hakkında bir dizi bilgi daha alabiliyorum.

Metod 2

Bir görüntünün EXIF verisine bakmanın bir başka yolu dosyanın üzerindeyken sağ tıklayıp ardından “Özellikler”i seçmektir (eğer bir Mac kullanıyorsanız ‘Bilgi al’ seçeneğini tıklamanız gerekir.)

Yukarıdaki yakışıklı için benim MacBook bilgisayarımdaki EXIF bilgisinin bir kısmı şu şekilde:

EXIF data

Bu metodla tüm EXIF verilerini göremezsiniz, ancak işinizi görecek bazı temel bilgiler verir.

Metod 3

EXIF verilerini izlemenin son yolu fotoğraf düzenleme yazılımlarıdır. Ben bunun için Photoshop CC (2017) yazılımını Ingilizce olarak kullanıyorum, bu yazılımda “File” menüsüne gidip ‘Camera Data’ kısmını seçiyorum, aşağıdaki gibi bir ekran alıyorum:

EXIF data

Kullandığım kameranın marka ve modelini, hangi lensi kullandığımı, lensi hangi odak uzaklığında kullandığımı, perde hızını, dosya çözünürlüğü gibi çekmiş olduğum fotoğrafa ait daha birçok bilgileri görebiliyorum ve soldaki menüde daha birçok ilave bilgiye ulaşabiliyorum.

Eski model kameralar çok fazla EXIF bilgisi üretmeseler de bunların çoğu size çekiminizin temelleri hakkında gerekli bilgileri verecektir.

EXIF verileri fotoğraf çekiminden sonra o fotoğrafınız hakkında faydalı yorumlar yapmak için birebirdir.

Örneğin, yukarıdaki yakışıklıya ve ona ait EXIF bilgilerine baktığımda diyaframı f/4.5 yerine f/2.8 ayarlayıp, arka planı biraz daha öldürüp, yakışıklıyı daha öne çıkartabileceğimi fark ettim. Böylece perde hızını 1/250sn yerine 1/640sn olarak ayarlayabilirdim. Yerinde duramayan, çok hızlı hareket eden bu yaramazı belki daha da net yakalayabilme şansım olurdu.

Her görüntü sonrası EXIF verilerini kullanmak her zaman yapacağınız bir şey değildir, ancak özellikle dijital fotoğrafçılığa başlamakta olduğunuzda fotoğrafçılığınızı geliştirmeye çalışırken göz önünde bulundurmanız ve aklımızda tutmanız gereken faydalı bir özelliktir.

Ne yazık ki EXIF’i işleyebilen tek web dostu (boyut açısından) dosya biçimi JPEG‘tir; bu, GIF/PNG gibi diğer resim formatlarından bu dosyalardan alınan verileri okuyamayacağınız anlamına gelir. Bunun için yukarıda dediğim gibi Adobe Flash veya benzeri ürünleri kullanın. Bazıları görüntülerini ve stillerini korumak için web ortamında yayınladıkları görüntülerden EXIF ​​verilerini çıkarmayı tercih ederken, bazıları web sitesi trafiğini arttırmamak için bunu yapıyor (evet, EXIF ​​bilgileri dosyanın boyutuna eklenir).

Özet

Günümüz kameralarının çoğunda GPS yaygın hale gelmiş durumda, bu nedenle EXIF verileri daha yaygın şekilde kullanılmaya başlandı. Yeni başlayanlardan profesyonellere kadar size yardımcı olabilecek birçok ipucu barındırıyor.

Bu konuda herhangi bir sorunuz ve öneriniz olursa aşağıdaki “Yorum yaz” kısmından benimle paylaşır mısınız?.

Işığınız bol olsun.

İlişkili İçerikler

Corona Günleri ve Evde Fotoğraf Fırsatları

Bu yazıyı yazdıktan sonra, yayınlayıp yayınlamamak arasında kararsız kaldım. Tüm dünya büyük bir bela ile karşı karşıya iken, evde bunun gibi şeylerle ilgileniyor olmanın beni duyarsız biri gibi gösterme riski olabilirdi. Ancak, hepimiz biliyoruz ki düşüncelerimizin sınırı yok. Ayrıca bir şeye takılıp kalmak insanı yoran ve enerjisini yok eden bir durum değil midir? Sonunda yazıyı yayınlamaya karar verdim.

ND Filtre çeşitleri, seçimi ve kullanım alanları

İngilizcede Nötr yoğunluklu anlamına gelen "Neutral Density" kelimelerinin kısaltması olan ND filtreler, uzun pozlamaların normalde mümkün olamayacağı aydınlatma koşullarında çarpıcı görüntüler yakalamamıza izin veren, bence bir manzara fotoğrafçısının olmazsa olmazı ekipmanlardır.

Geniş Açı Lensiniz yoksa Tele-Foto Lens Kullanın

Karşınızda nefis bir Heidelberg manzarası var, ama yanınızda geniş açı objektifiniz yok. Kameranızda yalnızca 70-200mm objektifiniz ile bu nefis panoramayı nasıl çekeceksiniz.

Fotoğraf ve Denge

İzmir Fotoğraf Sanatı Derneği İFOD’un yıllık geleneksel sergilerini duymuşsunuzdur. 2019 yılının sergi konusu “Denge”. Ben de sergi konusu hakkında bir yazı döktürmeyi gelenek haline getirmek üzereyim. Daha önce de “Minimal” üzerine iki yazı yazmıştım. Yapılan söyleşilerde ve okuduğum makalelerde öğrendiklerimden yola çıkarak “yine yazayım bari” dedim.

E-POSTA ABONELİĞİ

Sebahattin Demir
Mühendis ama Tıp meraklısı. Profesyonel yönetici. Seyahat etmeyi seven bir fotoğraf gönüllüsü. Okumayı, araştırmayı, sorgulamayı sever. İnsan ilişkilerine ve saygıya önem verir. Bildiklerini paylaşmaktan mutluluk duyar. "Bilmiyorum" demekten çekinmez. Türkçe yazım kurallarına uymayanlarla arası iyi değildir.

Yorum Politikamız: Arthenos.com ekibi olarak tüm okuyucularımızı tartışmalara aktif olarak katılmaya teşvik etsek de, Davranış Kurallarımıza uymayan veya yayınlanan materyalin editoryal standartlarını karşılamayan herhangi bir içeriği Silme / Değiştirme hakkını saklı tutarız.

Abone ol
Bana bildir
guest
Makale Değerlendirme
Makaleyi 5 yıldız üzerinden değerlendirin
Yorum formu, web sitesinde yer alan yorumları takip etmemize izin vermek için Adınızı, e-Postanızı ve içeriğinizi kaydeder. Yorum göndermek için lütfen web sitemizdeki Koşulları ve Gizlilik Politikamızı okuyun ve kabul edin.
2 Yorum
Eskiler
En yeniler Beğenilenler
Satır içi geribildirimler
Bütün yorumları göster
Basri

Merhaba Sebahattin bey ;
Ben bilgisayarımda herhangi bir fotoğrafıma sağ tık yaptığımda exif bilgilerini gösteren “özellikler” den daha pratik bir uygulama arıyorum acaba bu konu hakkında bir fikriniz varmı ? ben bulamadım da

Manşet

Sony a7c

Yeni Sony A7C ve 28-60mm f/4-5.6

Sony son zamanlarda Youtube için video çekenlere yöneldi. ZV1'den sonra şimdi de A7C geldi.

Sony'nin basın açıklamasında geçenler ve yorumlarımı aşağıda özetledim. Bu arada Sony'nin basın açıklamasında tam 29 (yazıyla yirmidokuz) alt açıklama var. Yani tam 29 kere iddialarını açıklama ihtiyacı hissetmişler.

EDİTÖRÜN SEÇTİĞİ

Kamusal alanda fotoğraf görgü kuralları

Profesyonel Fotoğrafçı Olmamanın Dayanılmaz Hafifliği

Yolda yürürken Temel'in yolunu hırpani bir adam kesmiş "Allah rızası için, acıyın şu fakire" demiş. Temel, acıklı acıklı adama bakmış "Çok aciyrum sana uşağum" demiş ve yürümeye devam etmiş.

POPÜLER İÇERİKLER

Sony a7c

Yeni Sony A7C ve 28-60mm f/4-5.6

Sony son zamanlarda Youtube için video çekenlere yöneldi. ZV1'den sonra şimdi de A7C geldi.

Sony'nin basın açıklamasında geçenler ve yorumlarımı aşağıda özetledim. Bu arada Sony'nin basın açıklamasında tam 29 (yazıyla yirmidokuz) alt açıklama var. Yani tam 29 kere iddialarını açıklama ihtiyacı hissetmişler.
2
0
Düşünceleriniz bizim için önemli. Belirtmek ister misiniz, lütfen yorum yapın.x
()
x