Daha

  Işık kaynağının boyutunun ve mesafenin fotoğrafa etkisi

  Özellikle moda ve portre fotoğrafçıları, model üzerine düşen ışığı yumuşatmak için genellikle Softbox, Şemsiye, Beauty dish ve benzeri ışık aksesuarları kullanırlar. Bunun amacı, ışıklı alanlardaki vurgulardan gölgelere yavaşça geçiş yapan hoş bir yumuşak ışık elde etmektir.

  Mesele şu ki, ışığı yumuşatmak için kullandığımız büyük softbox veya şemsiye, konudan fazla uzak olduğunda aksine sert ışık yaratacaktır.

  -

  Özellikle moda ve portre fotoğrafçıları, model üzerine düşen ışığı yumuşatmak için genellikle Softbox, Şemsiye, Beauty dish ve benzeri ışık aksesuarları kullanırlar. Bunun amacı, ışıklı alanlardaki vurgulardan gölgelere yavaşça geçiş yapan hoş bir yumuşak ışık elde etmektir. Şemsiyeyi flaşın önünden çıkarın, doğru flaş gücünü, diyafram açıklığını veya deklanşör hızını ayarlayın sonuçta ne elde edersiniz? Sert bir ışık. Gölgelere doğru o güzel ışık geçişleriniz gider, bunun yerine ışığın bittiği ve gölgenin başladığı yere sert bir çizgi gelir öyle değil mi? İşte, küçük ışık kaynaklarında olan budur.

  Mesele şu ki, ışığı yumuşatmak için kullandığımız büyük softbox veya şemsiye, konudan fazla uzak olduğunda aksine sert ışık yaratacaktır. Neden? Çünkü her şey ışığın görünen boyutuyla alakalı; fotoğrafçı olarak size değil, çekeceğiniz konunun boyutuna göre. Bir şemsiyeniz varsa flaşınızı takın ve hemen deneyin. Işık sehpasını özneden beş metre uzağa taşıyın ve bir kare çekin. Sert bir ışığınız olacağını garanti ederim. Şimdi bir metre mesafeye getirin ve bir kare daha çekin, ışık yumuşar. Çünkü, bir metre uzaktaki, şemsiye, nesnenizi birden çok yönden ışıklandıran büyük bir ışık kaynağı iken, beş metreden itibaren artık çok büyük değil, görece olarak baya küçük kaldı ve ışık esas olarak özneye tek bir yönden çarpar duruma geldi.

  Softbox
  Softbox
  Şemsiye
  Şemsiye
  Beauty Dish
  Beauty Dish

  Bunu başka bir şekilde, galaksimizin en büyük ışık kaynağı olan güneş ile açıklayalım; Güneş çok büyük bir ışık kaynağıdır ve yeryüzünden yaklaşık 149,5 milyon km uzaklıktadır, dünyamızdan bakıldığında bu nedenle küçük bir ışık kaynağı gibi davranır. Şimdi bulutlu bir gün düşünün. Bulut, güneşin önünde çok büyük bir softbox etkisi yapar, güneş ışığını dağıtır ve ışık nesne üzerine değişik açılardan vurur. Böylece güzel, eşit ve yumuşak bir ışık elde edilir.

  Temel fikir şudur:
  Büyük ışık = Yumuşak ışık,
  Küçük ışık = Sert ışık.

  Işık kaynağının boyutunun ve mesafenin fotoğrafa etkisi

  Bunu size gösterebilmek için evimizdeki küçük bir heykeli çekmeye karar verdim. Heykelcik yaklaşık 14 cm boyunda, boyutu çok büyük olmadığından, güzel, yumuşak ışık elde etmek için çok büyük bir şemsiye ya da softbox kullanmam gerekmiyordu, ışığımın küçük heykele büyük görünmesine sağlamak için sadece bir harici flaş ve küçük bir dağıtıcı softbox ünitesine ihtiyacım vardı. Bunu sağlamak için Speedlight flaşıma 22 x 22 cm Lastolite Ezybox Spee-Lite softbox taktım ve bir ışık standı üzerine yerleştirdim.

  Birinci çekim

  Çekimlerimi yapacağım Tam Kare (FF) kameramı “M” Manuel çekim moduna aldım, Enstantane 1/250sn, Diyafram f/7.1 ve ISO değerini 100 olarak ayarladım. Flaşımı manuel moda aldım, 24 mm’ye ve 1/8 güce ayarladım. Flaş ve üzerine taktığım softbox’dan oluşan ışık standımı, kameramın yaklaşık 45 derece solunda olacak şekilde heykelin 30 cm uzağına yerleştirdim. Aşağıdaki çekimi gerçekleştirdim. Bu mesafede softbox, küçük heykelin bakış açısından değerlendirildiğinde bu büyük bir ışık kaynağıdır. Heykelin yüzündeki aydınlatılmış yanından gölge tarafına geçişe dikkat edin. Oldukça düzgün değil mi? Şimdi heykelin gölgesine bakın. Nereden başladığını ve nerede bittiğini görmek o kadar kolay değil, çünkü gri zemindeki gölgenin en karanlık alanından ileriye doğru kademeli bir geçiş var.

  İkinci çekim

  İkinci çekim için, ışık standımı açıyı bozmadan heykelden 90 cm uzağa taşıdım, yani mesafeyi 2 kat daha arttırdım. Mesafe değiştiğinden ışık kaybını telafi etmek için diyaframı bir durak açarak f/5.6’ya ayarladım. Bu çekimde pozlama biraz daha koyu, ama burada bizim baktığımız şey ışığın kalitesi. Gördüğünüz gibi ışık, bir önceki fotoğrafa göre biraz sertleşti. Heykelin yüzündeki geçişin daha belirgin olduğunu ve gri zeminde oluşturduğu gölge geçişlerinin daha belirgin olduğunu görüyorsunuz. Işık kaynağı aynı, ışığın şiddeti aynı. Tek fark, aradaki mesafeden ötürü ışık kaynağının heykele göre görece ışık boyutu.
   

  Üçüncü çekim

  Şimdi ışık kaynağımı konudan 180 cm metre uzağa taşıdım ve daha iyi bir pozlama elde etmek için diyaframı bir durak daha açarak f/4’e ve flaşın gücünü 1/4’e ayarladım. Bir çekim daha yaptım. Bu kare bir öncekine göre daha iyi pozlandı, ancak konudan yaklaşık 2 metre mesafedeki 22 x 22 cm ölçülerindeki softbox heykele oldukça küçük bir ışık kaynağı gibi görünmeye başladı. Heykelin üzerindeki şapkaya bir bakın. Birinci fotoğrafta, şapkanın aydınlatılmış ve aydınlatılmamış alanları arasındaki geçiş net olarak ayırt edilemiyordu. İkinci fotoğrafta geçiş hala biraz flu idi. Ancak bu üçüncü fotoğrafta geçiş çok daha açık görünür hale geldi. Heykelin gri zemindeki gölgesine ne diyorsunuz? Gölge hem uzadı, hem de sertleşti.

  Sonuç

  Başta söylediğim gibi, ışık kaynağının boyutu önemlidir, ama bu yalnız başına yetmez; ışık kaynağı ile konu arasında mesafe de bir o kadar önemlidir. Daha basit bir deneme yapmak istiyorsanız bunun için pratik birkaç örnek: 

  Örnek 1: Flaşımızı tavandan veya duvardan sektirdiğimizde, büyük bir ışık kaynağı yaratıyoruz, değil mi? Belki de bu kadar büyük olmasını istemiyorsunuz. O zaman, flaşınızın zoom aralığını daraltın, böylece flaşınız, tavanınızı veya duvarınızı aydınlatan daha küçük bir ışık kaynağına dönüşür. 

  Örnek 2: Portre çekerken flaş ışığını yumuşatmak için elinizde yeterli büyüklükte bir softbox yoksa, küçük softbox ile portrenize mümkün olduğunca yakınlaşın, farkı görünce şaşırabilirsiniz!

  Son olarak, ışığımı özneden her uzaklaştırdığımda, arkadaki duvar ile gri zeminin renk tonlarının değiştiğini farkettiniz mi? Özneden uzaklaştıkça duvar renginin tonu daha açık olurken, gri zeminin tonu daha koyu hale geldi. Sanırım bir sonraki ödevim bunun nedenini çözmek olacak 🙂

  Siz de o zamana kadar, bu yazımız hakkındaki deneyim, bilgi ve yorumlarınızı aşağıdaki “Yorumlar” kısmından bizimle paylaşabilirsiniz.

  Şimdiden teşekkürler!

  İLİŞKİLİ İÇERİKLER

  TTL ve TTL-BL flaş modları nedir, hangi sahnelerde işe yarar?

  Bu bir teorik çalışmadan çok pratik bir çalışmadır. Bu çalışmada ilgilendiğim ilk şey, karanlık bir arka planda aynı mesafede yer alan basit bir nesneyi çekerken bile TTL ve TTL-BL'nin nasıl farklılaştığını göstermektir.

  Flaş ve paraflaş ışığının yayılım açısı üzerine bir deneme

  Burada anlatılanlar mühendislik merakından yola çıkarak yazıldı. Yazıda bahsi geçen fotoğrafçılara verilen sponsorluklar çerçevesinde fotoğrafçıların çalışmalarına bakılırsa yazılanların bir anlamı yok gibi duruyor. Ancak geometri ile uymayan taraflarının olduğu da aşikâr.

  Ortam ışığını flaş ile dengeleme ipuçları

  Sokakta fotoğraf çekenler olarak yapay ışık kullanmaya burun kıvırırız. Yapay ışık, yani flaş ve paraflaş kullanımını gece, düğün dernek gibi etkinliklerde ya da stüdyoda kullanılması nedense bize daha doğru gelir. Ancak bildiğimiz bir şey gündüz çok sert doğal ışıkta yüzdeki gölgeleri yumuşatmak için yapay ışık kullanımının doğru tercih olduğudur.

  FV Kilidi (Flaş Pozlama Kilidi) nedir, ne zaman kullanılır?

  FV kilidi fotoğrafçılar arasında genellikle az bilinir ya da unutulur ve "AEL" Pozlama kilitleme ile karıştırılır. Ama, flaşlı fotoğraf çekimlerinde bence bir fotoğrafçının en önemli yardımcısıdır. Peki, Flaş pozlama kilitleme anlamına gelen bu FV Kilidi nedir, ne için, ne zaman ve nasıl kullanılır?

  E-POSTA ABONELİĞİ

  Yorum Politikamız: Arthenos.com ekibi olarak tüm okuyucularımızı tartışmalara aktif olarak katılmaya teşvik etsek de, Davranış Kurallarımıza uymayan veya yayınlanan materyalin editoryal standartlarını karşılamayan herhangi bir içeriği Silme / Değiştirme hakkını saklı tutarız.

  Abone ol
  Bana bildir
  guest

  19 Yorum
  Beğenilenler
  En yeniler Eskiler
  Satır içi geribildirimler
  Bütün yorumları göster
  kuzeyin fotografcisi
  kuzeyin fotografcisi
  2 yıl önce

  bu işe başladığımda ben de hep soft box ları daha uzağa götürünce daha soft ışık alacağımı sanardım. doğru ışık almayınca box ım küçük kaldı derdim. işi ezbere yapınca olacağı bu tabii. flaş yazılarınızı bazen günde 3 4 defa okuyprum. her okuduğumda bilgim artıyor 🙂 iyiki varsınız

  Burgaz
  Burgaz
  2 yıl önce

  Harikasınız.. Teşekkürler

  Erdal Özgür
  Erdal Özgür
  2 yıl önce

  Sorularıma cevap vermek için zaman ayırdığınız için çok teşekkür ederim. Her cevabınız doğru yolda ilerlememe yardımcı oluyor. En azından benim için bu yazılar çok faydalı oluyor. Kovit nedeniyle evde bolca deneme yapma fırsatı buluyorum. Bilgisayarda yazılarınız açık adım adım uyguluyorum 🙂 Tekrar teşekkürler …..

  Elif Hatice
  Elif Hatice
  2 yıl önce

  Bazan şu korona biraz daha devam etse diye geçiyor içimden
  Bugünlerde eskisine göre daha sık yazı paylaşıyorsunuz hocam ondan bunu dedim 🙂
  Şaka bir yana tabi şu günleri hayırlısı ile bir atlatalım siz yine bizi yazısız bırakmayın 🙂 🙂 🙂
  Saygılarımla

  Öner BÜYÜKYILDIZ
  Öner BÜYÜKYILDIZ
  2 yıl önce

  Düz mantık ışık kaynağını modelden uzaklaştırmanın daha homojen bir ışık yayacağı ve modeli daha iyi aydınlatacağını söylüyordu. Ta ki yazınızı okuyuncaya kadar. Işık kaynağı boyutunun önemini gözden kaçırmışız. Gerçekten çok faydalı bir yazı oldu. Ellerinize sağlık Sebahattin bey.
  Selam ve saygılarımla.

  Ömer Salih
  Ömer Salih
  2 yıl önce

  Sebahattin hocam çekim yerinizin makine ve flaşın nasıl durduğunu gösteren şekiller koymayı düşünürmüsünüz. Bu benim gibi acemiler için çok faydalı olur.

  Mikdat Besni
  Mikdat Besni
  2 yıl önce

  Ne yararlı bir tespit…
  “Temel fikir şudur:
  Büyük ışık = Yumuşak ışık,
  Küçük ışık = Sert ışık.”
  Bunu hiç unutmamak gerekir.
  Uzaktaki güneş her zaman sert ışık verir ama araya konan diffüzör, ışık kaynağını yakına alır ve büyütür.
  Böylece daha soft görünüşlü gölgelerimiz olur.
  Emeğinize sağlık, fotoğrafçı için bilinç kaynağı bir makale olmuş.

  berkay tuna
  berkay tuna
  2 yıl önce

  hocam flaşlar ile ilgili yazdıklarınızı flaş kullanan çok kişi bilmiyordur bahise girerim. buradan okuduklarını aynen sizin yazdığınız gibi bana satmaya kalkan bir arkadaşımı uyardım o siteyi bende takip ediyorum diye 🙂 🙂 bana çantasında taşıdığı print halini gösterdi sonra sizin yazıların 🙂 resim çekmeyi sevdim bu siteyle ellerin dert görmesin ..selamlar

  kaan
  kaan
  2 yıl önce

  hocam sakincasi yoksa makine ve flaş modelini yazabilirmisiniz..merakimdan soruyorum

  kaan
  kaan
  Yorumun sahibi  Sebahattin Demir
  2 yıl önce

  tesekkur

  Makale yazarı

  Sebahattin Demir
  Sebahattin Demir
  Mühendis ama Tıp meraklısı. Seyahat etmeyi seven bir fotoğraf gönüllüsü. Okumayı, araştırmayı, sorgulamayı sever. İnsan ilişkilerine ve saygıya önem verir. Bildiklerini paylaşmaktan mutluluk duyar. "Bilmiyorum" demekten çekinmez. Türkçe yazım kurallarına uymayanlarla arası iyi değildir. Detay profil bilgisi için tıklayınız.

  MANŞET