Işık kaynağının boyutunun ve mesafenin fotoğrafa etkisi

Özellikle moda ve portre fotoğrafçıları, model üzerine düşen ışığı yumuşatmak için genellikle Softbox, Şemsiye, Beauty dish ve benzeri ışık aksesuarları kullanırlar. Bunun amacı, ışıklı alanlardaki vurgulardan gölgelere yavaşça geçiş yapan hoş bir yumuşak ışık elde etmektir.

Mesele şu ki, ışığı yumuşatmak için kullandığımız büyük softbox veya şemsiye, konudan fazla uzak olduğunda aksine sert ışık yaratacaktır.

-

Özellikle moda ve portre fotoğrafçıları, model üzerine düşen ışığı yumuşatmak için genellikle Softbox, Şemsiye, Beauty dish ve benzeri ışık aksesuarları kullanırlar. Bunun amacı, ışıklı alanlardaki vurgulardan gölgelere yavaşça geçiş yapan hoş bir yumuşak ışık elde etmektir. Şemsiyeyi flaşın önünden çıkarın, doğru flaş gücünü, diyafram açıklığını veya deklanşör hızını ayarlayın sonuçta ne elde edersiniz? Sert bir ışık. Gölgelere doğru o güzel ışık geçişleriniz gider, bunun yerine ışığın bittiği ve gölgenin başladığı yere sert bir çizgi gelir öyle değil mi? İşte, küçük ışık kaynaklarında olan budur.

Mesele şu ki, ışığı yumuşatmak için kullandığımız büyük softbox veya şemsiye, konudan fazla uzak olduğunda aksine sert ışık yaratacaktır. Neden? Çünkü her şey ışığın görünen boyutuyla alakalı; fotoğrafçı olarak size değil, çekeceğiniz konunun boyutuna göre. Bir şemsiyeniz varsa flaşınızı takın ve hemen deneyin. Işık sehpasını özneden beş metre uzağa taşıyın ve bir kare çekin. Sert bir ışığınız olacağını garanti ederim. Şimdi bir metre mesafeye getirin ve bir kare daha çekin, ışık yumuşar. Çünkü, bir metre uzaktaki, şemsiye, nesnenizi birden çok yönden ışıklandıran büyük bir ışık kaynağı iken, beş metreden itibaren artık çok büyük değil, görece olarak baya küçük kaldı ve ışık esas olarak özneye tek bir yönden çarpar duruma geldi.

Softbox
Softbox
Şemsiye
Şemsiye
Beauty Dish
Beauty Dish

Bunu başka bir şekilde, galaksimizin en büyük ışık kaynağı olan güneş ile açıklayalım; Güneş çok büyük bir ışık kaynağıdır ve yeryüzünden yaklaşık 149,5 milyon km uzaklıktadır, dünyamızdan bakıldığında bu nedenle küçük bir ışık kaynağı gibi davranır. Şimdi bulutlu bir gün düşünün. Bulut, güneşin önünde çok büyük bir softbox etkisi yapar, güneş ışığını dağıtır ve ışık nesne üzerine değişik açılardan vurur. Böylece güzel, eşit ve yumuşak bir ışık elde edilir.

Temel fikir şudur:
Büyük ışık = Yumuşak ışık,
Küçük ışık = Sert ışık.

Işık kaynağının boyutunun ve mesafenin fotoğrafa etkisi

Bunu size gösterebilmek için evimizdeki küçük bir heykeli çekmeye karar verdim. Heykelcik yaklaşık 14 cm boyunda, boyutu çok büyük olmadığından, güzel, yumuşak ışık elde etmek için çok büyük bir şemsiye ya da softbox kullanmam gerekmiyordu, ışığımın küçük heykele büyük görünmesine sağlamak için sadece bir harici flaş ve küçük bir dağıtıcı softbox ünitesine ihtiyacım vardı. Bunu sağlamak için Speedlight flaşıma 22 x 22 cm Lastolite Ezybox Spee-Lite softbox taktım ve bir ışık standı üzerine yerleştirdim.

Birinci çekim

Çekimlerimi yapacağım Tam Kare (FF) kameramı “M” Manuel çekim moduna aldım, Enstantane 1/250sn, Diyafram f/7.1 ve ISO değerini 100 olarak ayarladım. Flaşımı manuel moda aldım, 24 mm’ye ve 1/8 güce ayarladım. Flaş ve üzerine taktığım softbox’dan oluşan ışık standımı, kameramın yaklaşık 45 derece solunda olacak şekilde heykelin 30 cm uzağına yerleştirdim. Aşağıdaki çekimi gerçekleştirdim. Bu mesafede softbox, küçük heykelin bakış açısından değerlendirildiğinde bu büyük bir ışık kaynağıdır. Heykelin yüzündeki aydınlatılmış yanından gölge tarafına geçişe dikkat edin. Oldukça düzgün değil mi? Şimdi heykelin gölgesine bakın. Nereden başladığını ve nerede bittiğini görmek o kadar kolay değil, çünkü gri zemindeki gölgenin en karanlık alanından ileriye doğru kademeli bir geçiş var.

İkinci çekim

İkinci çekim için, ışık standımı açıyı bozmadan heykelden 90 cm uzağa taşıdım, yani mesafeyi 2 kat daha arttırdım. Mesafe değiştiğinden ışık kaybını telafi etmek için diyaframı bir durak açarak f/5.6’ya ayarladım. Bu çekimde pozlama biraz daha koyu, ama burada bizim baktığımız şey ışığın kalitesi. Gördüğünüz gibi ışık, bir önceki fotoğrafa göre biraz sertleşti. Heykelin yüzündeki geçişin daha belirgin olduğunu ve gri zeminde oluşturduğu gölge geçişlerinin daha belirgin olduğunu görüyorsunuz. Işık kaynağı aynı, ışığın şiddeti aynı. Tek fark, aradaki mesafeden ötürü ışık kaynağının heykele göre görece ışık boyutu.
 

Üçüncü çekim

Şimdi ışık kaynağımı konudan 180 cm metre uzağa taşıdım ve daha iyi bir pozlama elde etmek için diyaframı bir durak daha açarak f/4’e ve flaşın gücünü 1/4’e ayarladım. Bir çekim daha yaptım. Bu kare bir öncekine göre daha iyi pozlandı, ancak konudan yaklaşık 2 metre mesafedeki 22 x 22 cm ölçülerindeki softbox heykele oldukça küçük bir ışık kaynağı gibi görünmeye başladı. Heykelin üzerindeki şapkaya bir bakın. Birinci fotoğrafta, şapkanın aydınlatılmış ve aydınlatılmamış alanları arasındaki geçiş net olarak ayırt edilemiyordu. İkinci fotoğrafta geçiş hala biraz flu idi. Ancak bu üçüncü fotoğrafta geçiş çok daha açık görünür hale geldi. Heykelin gri zemindeki gölgesine ne diyorsunuz? Gölge hem uzadı, hem de sertleşti.

Sonuç

Başta söylediğim gibi, ışık kaynağının boyutu önemlidir, ama bu yalnız başına yetmez; ışık kaynağı ile konu arasında mesafe de bir o kadar önemlidir. Daha basit bir deneme yapmak istiyorsanız bunun için pratik birkaç örnek: 

Örnek 1: Flaşımızı tavandan veya duvardan sektirdiğimizde, büyük bir ışık kaynağı yaratıyoruz, değil mi? Belki de bu kadar büyük olmasını istemiyorsunuz. O zaman, flaşınızın zoom aralığını daraltın, böylece flaşınız, tavanınızı veya duvarınızı aydınlatan daha küçük bir ışık kaynağına dönüşür. 

Örnek 2: Portre çekerken flaş ışığını yumuşatmak için elinizde yeterli büyüklükte bir softbox yoksa, küçük softbox ile portrenize mümkün olduğunca yakınlaşın, farkı görünce şaşırabilirsiniz!

Son olarak, ışığımı özneden her uzaklaştırdığımda, arkadaki duvar ile gri zeminin renk tonlarının değiştiğini farkettiniz mi? Özneden uzaklaştıkça duvar renginin tonu daha açık olurken, gri zeminin tonu daha koyu hale geldi. Sanırım bir sonraki ödevim bunun nedenini çözmek olacak 🙂

Siz de o zamana kadar, bu yazımız hakkındaki deneyim, bilgi ve yorumlarınızı aşağıdaki “Yorumlar” kısmından bizimle paylaşabilirsiniz.

Şimdiden teşekkürler!

İlişkili İçerikler

5 Farklı Portre Işık Seti – 5 Fotoğraf

Amacım, sadece 1 yardımcı ışık kullanarak 5 farklı aydınlatma seti kurulumu ile 5 farklı portre fotoğrafı çekmeyi denemek ve çalışmamda kullandığım kamera ayarları, ışık yerleşim şeması, kompozisyon ve 5 değişik görünüm oluşturmak üzere kullandığım ışık değiştiricilerine ilişkin tüm bilgileri sizlerle paylaşmak...

Diyaframın flaş pozlamasını kontrol etmediği durumlar

Flaşlı fotoğrafçılıkla ilgiliyseniz bu alana ilişkin söylenen şu iki cümle ile çok sık karşılaşırsınız:
- Ortam pozlaması deklanşör hızı ile kontrol edilir,
- Flaş pozlaması diyafram ile kontrol edilir.

Evet, bunlar genel doğrular, ancak bu tanımlarda aşırı bir basitleştirme yok mu?

Hızlı flaş (Speedlight) ile Stüdyo Flaşları Güç Karşılaştırması

Size, aynı pozlamayı, aynı ışık değiştiriciyi kullanarak elde etmek için, 500Ws güce sahip 1 stüdyo flaşı yerine 6 ila 8 hızlı flaş ünitesini aynı anda kullanmanız gerektiğini söylesem?

Kısa bir fotoğraf projesi: Menemen çömlek atölyeleri

Hayatımız bilerek ya da farkında olmadan yaptığımız planlar içinde yaşadığımız uzun soluklu bir proje midir? Zaman zaman başkalarının projelerinde yer alıyor muyuz? Hani “yollarımız kesişti” dediğimiz türden. Çalışma hayatında ise yaptığımız planların ve yer aldığımız projelerin haddi hesabı yoktur. En azından benimki böyle. Niyetim fotoğraf anlatmaktı. Ancak tek kare fotoğraf için bile bir yere yazmasak da aklımızda proje oluşturup süreç yönetimi yapmaya başlarız.

E-POSTA ABONELİĞİ

Yorum Politikamız: Arthenos.com ekibi olarak tüm okuyucularımızı tartışmalara aktif olarak katılmaya teşvik etsek de, Davranış Kurallarımıza uymayan veya yayınlanan materyalin editoryal standartlarını karşılamayan herhangi bir içeriği Silme / Değiştirme hakkını saklı tutarız.

Abone ol
Bana bildir
guest
Makale Değerlendirme
Makaleyi 5 yıldız üzerinden değerlendirin
Yorum formu, web sitesinde yer alan yorumları takip etmemize izin vermek için Adınızı, e-Postanızı ve içeriğinizi kaydeder. Yorum göndermek için lütfen web sitemizdeki Koşulları ve Gizlilik Politikamızı okuyun ve kabul edin.
19 Yorum
Eskiler
En yeniler Beğenilenler
Satır içi geribildirimler
Bütün yorumları göster
kuzeyin fotografcisi

bu işe başladığımda ben de hep soft box ları daha uzağa götürünce daha soft ışık alacağımı sanardım. doğru ışık almayınca box ım küçük kaldı derdim. işi ezbere yapınca olacağı bu tabii. flaş yazılarınızı bazen günde 3 4 defa okuyprum. her okuduğumda bilgim artıyor 🙂 iyiki varsınız

Burgaz

Harikasınız.. Teşekkürler

Elif Hatice

Bazan şu korona biraz daha devam etse diye geçiyor içimden
Bugünlerde eskisine göre daha sık yazı paylaşıyorsunuz hocam ondan bunu dedim 🙂
Şaka bir yana tabi şu günleri hayırlısı ile bir atlatalım siz yine bizi yazısız bırakmayın 🙂 🙂 🙂
Saygılarımla

Erdal Özgür

Sorularıma cevap vermek için zaman ayırdığınız için çok teşekkür ederim. Her cevabınız doğru yolda ilerlememe yardımcı oluyor. En azından benim için bu yazılar çok faydalı oluyor. Kovit nedeniyle evde bolca deneme yapma fırsatı buluyorum. Bilgisayarda yazılarınız açık adım adım uyguluyorum 🙂 Tekrar teşekkürler …..

Öner BÜYÜKYILDIZ

Düz mantık ışık kaynağını modelden uzaklaştırmanın daha homojen bir ışık yayacağı ve modeli daha iyi aydınlatacağını söylüyordu. Ta ki yazınızı okuyuncaya kadar. Işık kaynağı boyutunun önemini gözden kaçırmışız. Gerçekten çok faydalı bir yazı oldu. Ellerinize sağlık Sebahattin bey.
Selam ve saygılarımla.

Ömer Salih

Sebahattin hocam çekim yerinizin makine ve flaşın nasıl durduğunu gösteren şekiller koymayı düşünürmüsünüz. Bu benim gibi acemiler için çok faydalı olur.

kaan

hocam sakincasi yoksa makine ve flaş modelini yazabilirmisiniz..merakimdan soruyorum

kaan

tesekkur

Mikdat Besni

Ne yararlı bir tespit…
“Temel fikir şudur:
Büyük ışık = Yumuşak ışık,
Küçük ışık = Sert ışık.”
Bunu hiç unutmamak gerekir.
Uzaktaki güneş her zaman sert ışık verir ama araya konan diffüzör, ışık kaynağını yakına alır ve büyütür.
Böylece daha soft görünüşlü gölgelerimiz olur.
Emeğinize sağlık, fotoğrafçı için bilinç kaynağı bir makale olmuş.

berkay tuna

hocam flaşlar ile ilgili yazdıklarınızı flaş kullanan çok kişi bilmiyordur bahise girerim. buradan okuduklarını aynen sizin yazdığınız gibi bana satmaya kalkan bir arkadaşımı uyardım o siteyi bende takip ediyorum diye 🙂 🙂 bana çantasında taşıdığı print halini gösterdi sonra sizin yazıların 🙂 resim çekmeyi sevdim bu siteyle ellerin dert görmesin ..selamlar

Makale yazarı

Sebahattin Demir
Mühendis ama Tıp meraklısı. Profesyonel yönetici. Seyahat etmeyi seven bir fotoğraf gönüllüsü. Okumayı, araştırmayı, sorgulamayı sever. İnsan ilişkilerine ve saygıya önem verir. Bildiklerini paylaşmaktan mutluluk duyar. "Bilmiyorum" demekten çekinmez. Türkçe yazım kurallarına uymayanlarla arası iyi değildir.

Manşet

Alice harikalar diyarında

Alice Harikalar Diyarında

Charles Lutwidge Dodgson’u (1832-1898) tanır mısınız? Sanmıyorum. Ya Lewis Carroll dersem? Tabii ki. Kimdir? İngiliz yazar. En güzel çocuk hikayelerinden biri olan “Alice Harikalar Diyarında” nın yazarı. Ekleyeyim, matematikçi, mantıkçı, Anglikan papazı (İngiliz Katolik kilisesi) veeee “Fotoğrafçı”. Kimse bize bundan bahsetmedi.

EDİTÖRÜN SEÇTİĞİ

Fotograf çekmek mutlu ediyor

Fotoğraf Çekenler Daha Mutlu Oluyor

Fotoğrafçılar mutlu insanlar. Bunu ben demiyorum, Amerikan Kişilik ve Sosyal Psikoloji Dergisi tarafından yayımlanmış kapsamlı bir çalışma söylüyor. "Fotoğraf çekin, her şeyden daha fazla keyif alacaksınız" diyor.

POPÜLER İÇERİKLER

ISO Nedir, Fotoğrafı Nasıl Etkiler?

ISO Nedir, Fotoğrafı Nasıl Etkiler?

ISO; fotoğraf makinenizin ışığa duyarlılık düzeyidir. ISO numarası ne kadar düşük olursa ışığa duyarlılık o kadar düşük olur, ISO sayısı arttıkça fotoğraf makinenizin hassaslığı artar.

Tipik olarak ISO değerleri 100-200 (Baz ISO)'dan başlar ve geometrik olarak katları şeklinde artış gösterir. ISO dizisi: 100, 200, 400, 800, 1600, 3200, 6400, 12500, 25000 vb.
19
0
Düşünceleriniz bizim için önemli. Belirtmek ister misiniz, lütfen yorum yapın.x
()
x