Ana Sayfa FOTOĞRAFÇILIK Fotoğrafın Temelleri Perde Hızı ve Diyafram Kombinasyonu

Perde Hızı ve Diyafram Kombinasyonu

-

Fotoğrafçılıkta Perde Hızı ve Diyafram kombinasyonu Pozlamayı belirler (pozlamanın belirlenmesinde bir başka önemli faktör ISO hassasiyetidir, biz bu yazımızda ISO’nun sabit olduğunu varsayacağız).

Perde hızında herhangi bir değişiklik yapmadan daha yüksek f-numaraları, bir başka deyişle kısık diyafram seçmek görüntü algılayıcısına (sensörüne) düşen görüntüyü koyulaştırır, çünkü objektif içinden geçen ışık azalacaktır.

Perde hızını diyafram artışına orantılı olarak yavaşlatırsanız yine aynı pozlamayı elde edersiniz.

Öte yandan, daha düşük bir f-sayısı, yani daha açık bir diyafram ile buna orantılı daha hızlı bir perde hızı seçerek de aynı pozlama değerini elde edersiniz.

Diyaframın ve Perde hızının aynı pozlamayı sağlayacak birçok kombinasyonu vardır.

Örneğin, sahnenizin ışık koşullarında en iyi pozlama değeri (ISO sabit unutmayın) için Diyafram f/8 ve Perde hızı 1/250 saniye olduğunu varsayalım. Perde hızını 1/125 saniyeye düşürürken, Diyafram değerini (f-sayısını) f/11 olarak arttırırsanız (kısarsanız) aynı pozlama değerini elde edersiniz. Aynı durum f/4 ve 1/60 saniyede ile f/5.6 ve 1/30 saniye için de geçerlidir.

Aynı pozlamayı, diyafram değeri f/4 ve perde hızı 1/125 saniye iken üreten diyafram ve perde hızının kombinasyonları aşağıdaki gibidir;

Perde hızı Diyafram kombinasyonu

Perde hızını daima diyafram değerindeki değişiklikle eşleşecek şekilde ayarlarsanız, herhangi bir diyafram veya deklanşör hızında doğru pozlamayı gerçekleştirsiniz. Yani;

Diyaframı kaç durak (stop) kısarsanız, yani f/# değerini artırırsanız, Perde hızınızı o kadar yavaşlatmalısınız, yani 1/# değerini azaltmalısınız.

Perde hızınızı kaç durak hızlandırırsanız, yani 1/# değerini arttırırsanız, Diyaframı o kadar açmanız, yani f/# değerini azaltmanız gerekir. 

Diyafram değerindeki değişim Alan derinliğini değiştirirken,
Perde hızının değişimi hareketli nesnelerin görünümünü değiştirir.

Amacınız hareket efektini yakalamak ise Diyafram değerini, Alan derinliği veya Perde hızı için de ayarlayabilirsiniz. Örneğin; sahnenizin pozlama değeri normal koşullarda f/8 diyafram ve 1/125sn perde hızını veriyorsa, hareketi yakalamanız için size en az 1/500sn perde hızı gerekliyse, bu durumda perde hızını 1/500sn ve diyaframı f/4 ayarlarsanız dilediğiniz hareketi yakalayabilirsiniz. Bu durumda alan derinliğiniz bir önceki duruma göre daha sığ hale gelmiş olur, çünkü diyaframınız f/8’den f/4’e inmiş oldu, yani diyaframınız 2 durak açılmış oldu.

Daha büyük f-değeri (kısık diyafram), daha yavaş perde hızı

Perde hızı Diyafram kombinasyonu

Perde hızı Diyafram kombinasyonu

Küçük f-değeri, daha hızlı perde hızı
Diyafram f/4 – Perde hızı 1/250 saniye Yüksek perde hızı, suyu dondurmuş; Düşük F-değeri, arka plan bulanıklaştırarak alan derinliğini azaltmış.

Büyük f-değeri, daha yavaş perde hızı
Diyafram f/22, Perde hızı 2 saniye Düşük perde hızı suyu bulanıklaştırmış; Yüksek F-değeri arka planı netleştirerek alan derinliğini arttırmış.

Yukarıdaki fotoğrafları 18-55mm f/3.5-5.6 kit lensimle çekmiştim.

Sol taraftaki fotoğrafta anı durdurmak, suyun akışını dondurmak istiyordum. O nedenle bana en azından 1/250 saniye perde hızı gerekliydi. 18mm odak uzaklığı kullanmak istedim. Bu odak uzaklığında objektifim diyaframı en fazla f/3.5 değerine kadar açmama izin veriyordu. ISO değerim 100’dü. Ortam sık ağaçlar nedeniyle oldukça karanlık sayılırdı. Makinemi “A” Diyafram öncelikli moda aldığımda ve diyaframı f/4 olarak ayarladığımda makinemin pozlama ölçümü Perde hızını 1/15sn verdi. Benim istediğim perde hızı ile makinemin verdiği perde hızı arasında 4 duraklık bir fark vardı (1/15sn – 1/250sn). İstediğim perde hızına, yani 1/250 saniyeye çıkmak için mecburen ISO değerini 4 durak artırdım ve 1600 olarak ayarladım. Böylece soldaki fotoğrafı; Diyafram: f/3.5 – Perde Hızı: 1/250sn – ISO:1600 pozlama değerleriyle çektim.

Sağ taraftaki fotoğrafta ise suyu bir örtü gibi bulanıklaştırmak istedim. Bunun için Perde hızı olarak 2 saniye belirledim. Kullandığım objektifi en fazla f/22 değerine kadar kısabiliyordum. ISO ayarımı 100 olarak değiştirdim. Makinem bana 2 saniye perde hızını vermişti. Sağdaki Fotoğrafı; Diyafram: f/22 – Perde Hızı: 2sn – ISO:100 pozlama değerleriyle çektim.

Işığınız bol olsun.

Yeni içeriklerden haberdar olmak istiyorsanız hemen abone olabilirsiniz.

Abonelik kaydınız başarıyla alınmıştır.

Bir hata meydana geldi, lütfen daha sonra tekrar deneyiniz.

Sebahattin Demir
Mühendis ama Tıp meraklısı. Profesyonel yönetici. Seyahat etmeyi seven bir fotoğraf gönüllüsü. Okumayı, araştırmayı, sorgulamayı sever. İnsan ilişkilerine ve saygıya önem verir. Bildiklerini paylaşmaktan mutluluk duyar. "Bilmiyorum" demekten çekinmez. Türkçe yazım kurallarına uymayanlarla arası iyi değildir.

Yorum Politikamız: Arthenos.com ekibi olarak tüm okuyucularımızı tartışmalara aktif olarak katılmaya teşvik etsek de, Davranış Kurallarımıza uymayan veya yayınlanan materyalin editoryal standartlarını karşılamayan herhangi bir içeriği Silme / Değiştirme hakkını saklı tutarız.

avatar
  Abone ol  
Bana bildir

Manşet

Corona Günlerinde Fotoğrafta "Soyut" Denemesi

Corona Günlerinde Fotoğrafta “Soyut” Denemesi

Covid-19’u fırsat bilip yaptığım okumaların üzerinden geçmeye başlamıştım. Bu arada kendime de şunu soruyorum; "Hatırı sayılı bilgi birikimin oldu. Bunu fotoğrafla nasıl ifade edersin?" Fotoğrafı zihnimde oluşturmak beş günümü aldı. İki gün de fotoğrafta yer alan deniz atını nasıl dik tutacağımı düşünmek durumunda kaldım. Neyse ki biraz sakız ve bir yorgan iğnesi bu sorunu çözmeme vesile oldu.

EDİTÖRÜN SEÇTİĞİ

Hatıralar Tekrar Yaşanmayacak

Hatıralar Tekrar Yaşanmayacak

Bu yazı vesilesiyle kendime ara ara sorduğum “Bu fotoğrafları neden çekiyorum?” sorusu yerini “Fotoğrafa ilgim ne zaman başladı?” sorusuna bıraktı. Böylece bir tür oto-psikanaliz süreci yaşadım. Dimağımda yürüttüğüm arkeolojik kazıda tabaka tabaka aşağı inip, tasnif işlemleri yaptıktan sonra (arada şahsi tarihimde yeni objeler, metinler de keşfederek) altı yaşlarımdaki bir an(ı)da aradığım yanıtı buldum.

POPÜLER İÇERİKLER

Corona Günlerinde Fotoğrafta "Soyut" Denemesi

Corona Günlerinde Fotoğrafta “Soyut” Denemesi

Covid-19’u fırsat bilip yaptığım okumaların üzerinden geçmeye başlamıştım. Bu arada kendime de şunu soruyorum; "Hatırı sayılı bilgi birikimin oldu. Bunu fotoğrafla nasıl ifade edersin?" Fotoğrafı zihnimde oluşturmak beş günümü aldı. İki gün de fotoğrafta yer alan deniz atını nasıl dik tutacağımı düşünmek durumunda kaldım. Neyse ki biraz sakız ve bir yorgan iğnesi bu sorunu çözmeme vesile oldu.

Buna benzer birçok yazı
E-Posta Kutunuza
gelsin ister misiniz?

Bültenimize abone olun, yeni içerikler ilk size gelsin.

Teşekkürler. Abonelik kaydınız başarıyla alınmıştır.

Bir hata meydana geldi, lütfen daha sonra tekrar deneyin.