Ana Sayfa ÜRÜN İNCELEME Kameralar Nikon D850 Gizli Özellikleri

Nikon D850 Gizli Özellikleri

Kullanıcılar genellikle kameralarının sahip olabileceği “Gizli” özellikler hakkında meraklıdır, ancak genellikle çoğu DSLR modelinde bu anlamda pek bir şey yoktur. Pek çok seçenek ve fonksiyonla Nikon D850'de gerçekten gizli olan bir kaç öğeye rastlamak mümkün. Bu, Nikon D850'nin Kullanım kılavuzunda bunlardan bahsedilmediği ya da kameranın dikkatli bir şekilde incelenmesiyle bulunamayacağı anlamına gelmez.

-

Bu makalemde Nikon D850 Gizli Özellikleri, bunların nasıl bulunacağı ve bu özelliklerden nasıl yararlanılacağı konularına dikkat çekmek istiyorum. Bu özellik ve ayarlara erişmek için birkaç düğme kısayol kombinasyonu vardır, bunlar herhangi bir menüde veya düğmelerin üzerindeki simgelerde gösterilmez.

Bu özelliklerin bazılarına Nikon D850 Gövde Yapısı ve Ergonomi başlıklı makalemde değinmiştim, bunların birçoğuna uygun modda çalışırken “info” veya “i” düğmesi ile erişilir. Diğerlerine menülerden erişebilir, ancak bunları bulmak için alt menülerde kaybolmadan gezinmek gerekebilir.

Şimdi Nikon D850 gizli özellikleri nelerdir, bunlara bir göz atalım.

Bilgi ekranı ve buton ayarları

info” düğmesine ilk bastığınızda arka LCD monitörde Bilgi Ekranı görüntülenecektir. Kameranın üzerindeki küçük ekrandaki kontrol panelinden ziyade, butonlar ve menüler aracılığı ile yaptığınız çoğu ayarları arka LCD monitörden dokunmatik olarak hızlıca yapabilirsiniz.

Örneğin, AF Modu Düğmesine basabilir ve AF-Alan Modunu ve Odaklama Modunu değiştirmek için ilgili Komut Kadranını çevirebilirsiniz. Ekran, her ayar için hangi Kumanda Tekerleğinin kullanılacağını bile gösterir.

Bu yöntem, Beyaz Dengesi, ISOPozlama Ölçüm Modu,  Pozlama Modu (Kamera Çekim modları) gibi fotoğraf makinesinin üstünde yer alan düğmeler için ve BKT (Basamaklama) Düğmesi ve Flaş (Yakınlaştırma) Düğmesi için de kullanılabilir.

Önce Bilgi Ekranını görüntülemek için “info” düğmesine basın, ardından ayarları görüntülemek ve değiştirmek için ilgili kamera düğmelerinden birine basın.

Aşağıda bunların örneklerini görüyorsunuz:

Nikon D850 Gizli Özellikleri
BKT Basamaklama modu

Nikon D850 Gizli Özellikleri
AF Modu ve AF Alan Modu

Nikon D850 Gizli Özellikleri
Pozlama Ölçüm Modu

Nikon D850 Gizli Özellikleri
Pozlama (Kamera Çekim) Modu

Nikon D850 Gizli Özellikleri
ISO Ayarları

Nikon D850 Gizli Özellikleri
Beyaz Dengesi ayarı

i ” düğmesinin özellikleri

Nikon D850’de mevcut diğer Nikon DSLR modellerinde de bulunan “i” düğmesi bulunmaktadır.

Çekim yaparken “i” düğmesine basmak, “Etkin D-Lighting”, “Görüntü Alanı”, “Uzun Pozlama Kumlanma Azaltma” ve “Yüksek ISO Kumlanma Azaltma” gibi ayarlara arka LCD Monitörü kullanarak erişmenizi ve değiştirmenizi sağlar. Ayrıca, Pv, Fn1 ve BKT Düğmeleri ve Alt Seçici kumanda kolu dahil olmak üzere çeşitli kamera düğmelerinin işlevini atadığınız “Özel Kontrol Ataması” menüsüne erişmenizi de sağlar.

Nikon D850 Gizli Özellikleri

Canlı Önizleme (Live view), Film Canlı İzleme, görüntü oynatma ve film oynatımında çalışırken “i” Düğmesi her mod için bağlamsal menüye erişir, bazı durumlarda bu “gizli” özelliklerden bazılarına erişip bunları değiştirmenin tek yolu budur.

Fotoğraf Çekimi “i” düğmesi menüsüne erişmek için çekim sırasında “i” düğmesine bir kez basın.

Canlı önizlemede “i ” düğmesi

Örneğin, Canlı önizlemede iken “i” düğmesine bastığınızda gelen menü, Fotoğraf Canlı Önizleme Ekran Beyaz Dengesi özelliğine erişmenizi sağlar. Bu özellik, Canlı önizleme ekranının beyaz dengesini ve görüntü çekildiğinde kullanılacak olan beyaz dengesinden ayrı olarak ayarlamanızı sağlar. Bu durum size biraz garip gelse de bir Speedlight veya strobe stüdyosu gibi farklı ışıklandırmalarla çekilecek bir çekim yaparken kullanışlı olabilir. Bu özelliği kullanarak mevcut ışıklandırmada sahneyi daha iyi ayarlamak için LCD Monitörün beyaz dengesini ayarlayabilirsiniz. “i” düğmesi aynı zamanda Negatif Sayısallaştırıcıya ve Canlı önizleme sırasında Bölünmüş Ekranlı Ekran Yakınlaştırmasına erişmenin tek yoludur. Yüzeylerin düz olup olmadığını belirlemek için çerçevenin iki farklı alanını aynı anda yakınlaştırabilirsiniz (aşağıdaki şekil). Bu manzara ve mimari fotoğrafçıları için çok kullanışlıdır.

Nikon D850 Gizli Özellikleri
“i” Buton Menüsü ve Bölünmüş Ekran Görüntüsü Yakınlaştırma gibi öğelere erişmek için Canlı önizleme veya Film Canlı önizleme’deyken “i” düğmesine basın.

Nikon D850 Gizli Özellikleri
Bölme Ekranı Yakınlaştırma, çerçevenin düz olup olmadığını belirlemek için aynı sahnenin iki alanını karşılaştırmak için gösterilir.

Canlı önizleme “i” düğmesi Menüsü, Sessiz Canlı Görüntü Fotoğrafçılık ve netleme tepe noktası için Peaking Level duyarlılık ayarına hızlıca erişmek için de kullanılabilir. Elektronik ön perde deklanşörü ayarına “Özel Ayarlar Menüsü > d Çekim Ekran > Elektronik ön perde deklanşör” adımı ile erişilebilir ve bu nedenle “gizli” değildir, ama Canlı önizleme sırasında “i” düğmesiyle de kolayca erişilebilir. Bilmeniz gereken önemli nokta, bu özelliğin, Ayna Kalkık (Mup), Sessiz (Q) veya Sessiz Sürekli (Qc) Serbest Bırakma Modlarıyla birlikte kullanılması gerektiğidir. Bu mod ile detaylar için “Elektronik Shutter (Elektronik Ön Perde Deklanşörü) Nedir?” başlıklı yazıma göz atabilirsiniz.

Canlı önizleme (Live view) pozlama önizlemesi

Canlı önizleme ekranında “OK” düğmesine basarsanız ekranın sağında Pozlama Göstergesi ölçeği (pozometre) görünecektir. Dikkat edilmesi gereken önemli bir nokta şudur;  pozlama göstergesi ölçeğinde, sahnenin gerçek görünümü yerine kameranızdaki geçerli pozlama ayarlarının yansıtılmış halini görürsünüz (aşağıda soldaki şekil). Bu, elde edilecek görüntüyü daha iyi önizlemenize ve Doğru Pozlama ayarlamalarını daha iyi yapmanıza olanak tanır. Bu aşamada “info” düğmesine basarak, Canlı önizleme Histogramının da görüntülenmesini sağlayabilirsiniz.

Nikon D850 Gizli Özellikleri
Canlı önizlemede, Pozlama Önizleme’yi etkinleştirmek için OK düğmesine basın ve ardından Canlı önizleme Histogramını görüntülemek için “info” düğmesine basın.

Nikon D850 Gizli Özellikleri
“Parlak noktaları görüntüleme” seçeneği, Film modunda sahnenin aşırı pozlanmış alanlarını çizgiler şekline gösterip uyaracaktır (sol öndeki oyuncağın üzerindeki çizgiler).

Film canlı önizlemede “i ” düğmesi

Canlı önizleme’de olduğu gibi, Film canlı önizleme’de (Movie Live View) çalışırken bazı “gizli” özelliklere “i” düğmesi ile erişilebilir. “Parlak noktaları görüntüleme” özelliğine, “i” düğmesi menüsünden erişilir ve kullanılacak vurgulama desenini buradan seçebilirsiniz (yukarıdaki sağdaki şekil). Bu, sahnenin fazla pozlanmış alanlarında ekranda çapraz çizgiler göstererek uygun pozlamaya ayarlamanız için size yardımcı olur. Canlı önizlemede olduğu gibi, manuel odaklamada kullanılan odaklama tepe noktası için Peaking Level hassasiyet ayarına da erişebilirsiniz. İsteğe bağlı olarak Kulaklık Ses Seviyesini ayarlamak isterseniz, “i” düğmesine basmanız gerekecektir. “i” düğmesi ile çoklu seçici güç diyafram özelliğine erişir; burada, Çoklu Selektör üzerinde, kayıt sırasında diyafram ayarını sorunsuz bir şekilde ayarlamak için yukarı veya aşağı basabilirsiniz. Güç Diyaframı, “Özel Ayarlar Menüsü > g Film > g1 Özel kontrol atama” adımını kullanarak Pv ve Fn1 düğmelerine de atanabilir. Yeni Elektronik Titreşim Azaltma ayarına, “i” düğmesine basarak veya Film Çekim Menüsü kullanılarak da erişilebilir.

Özel kontrol atamaları

Nikon D850 modelinin diğer bazı “gizli” özelliklerine sadece bu tuşa basmak için kamera düğmelerinden birini özelleştirerek erişilebilir. Örneğin, Vizörde görüntüleyebileceğiniz bir kamera seviyesi olan Vizör Sanal Ufkunu kullanabilirsiniz. Ekranın alt kısmı boyunca ve sağ tarafta bir elektronik seviye gösterilecektir, böylece kamera gövdesinin her iki eğimini ve rulosunu görebilirsiniz. Bu özelliği kullanmak için Fn1 düğmesi, Pv düğmesi veya Alt Seçici Merkezini Vizör Sanal Ufuk seçeneğine atamak için “Özel Ayarla Menüsü > f Kontroller > f1 Özel kontrol atama” adımını kullanmanız gerekir.

Pv butonunu veya Fn1 düğmesini atayıp, Enstantane hızı ve Diyafram değeri ayarlarını 1 EV ayarlayarak, kadranı her çevirdiğinizde 1/3 EV yerine, 1 EV tam durak artışlarla hızlı bir şekilde değiştirmenizi sağlayabilirsiniz. Bu, daha sonra bir HDR görüntüsünde birleştireceğiniz bir dizi görüntü için pozlamayı manuel değiştirmek için kullanışlı olabilir.

Nikon D850 Gizli Özellikleri
Geçici olarak farklı bir Ölçüm Moduna geçmek için Önizleme (Pv) düğmesinin Nokta Ölçüm fonksiyonuna atanması.

Nikon D850 Gizli Özellikleri
Farklı bir AF Alan Moduna geçici olarak geçmek için Fonksiyon 1 (Fn1) düğmesinin AF Alan Modu seçeneğine atanması.

Bir başka kullanışlı özelleştirme de bir düğmeyi geçici olarak Spot Ölçüm gibi farklı bir Ölçüm Moduna geçmek için basılı tutmanıza izin verir (yukarıdaki şekilde sol). Veya geçici olarak farklı bir AF Alan Moduna geçmek için bir düğmeye basabilirsiniz (yukarıdaki şekilde sağ). Örneğin, Uçan kuşları çekmek için kameranızın AF Alan Modu’nu hızlıca “Dinamik Alan 25 Nokta AF” geçirmek istiyorsanız, kameranızı Pv, Fn1 veya AF-ON düğmesine basacak şekilde özelleştirebilirsiniz. Ya da Pv düğmesini “Dinamik Alan 25 Nokta AF”, Fn1 düğmesini “Tek Nokta AF” olarak ayarlayarak, yalnızca ilgili butonlara basarak sahnedeki değişik konuları daha iyi yakalamak için çok hızlı geçişler yapabilirsiniz.

Nikon D850 Gizli Özellikleri
Komut Aramalarını, Menüler ve İzleme seçeneklerini özelleştirin.

Nikon D850 Gizli Özellikleri
Komut Aramalarını, Alt Arama Çerçevesi Gelişmiş seçeneklerini özelleştirin.

Oynatma sırasında hızlı ileri sarma

Çektiğiniz fotoğrafları arka LCD monitörde görüntülerken, arka kadranı her bir çevirişte görüntüleri birer birer değil de 10 veya 50 görüntü birden hızlı bir şekilde kaydırmak üzere ayarlayabilirsiniz. Bunu ayarlamak için, “Özel Ayarlar Menüsü > f Kontroller > f4 Ayar kadranlarını özelleştir” adımına gidin ve “Menüler ve izleme” ayarını “Açık” olarak ayarlayın (yukarıdaki şekil sol). Çektiğiniz fotoğrafları görüntülemek için Oynatım Düğmesine bastığınızda görüntü oynatımı yapılır ve görüntüleri yakalama işleminden hemen sonra otomatik olarak görüntülendiğinde bunları gözden geçirebilirsiniz.

Alt kadran daha sonra bir seferde 10 veya 50 görüntüyü atlamak için veya küçük resimleri gözden geçirirken yukarı ve aşağı gitmek veya alt menüye erişmek için kullanılır. Alt çerçeve kare ilerletme öğesini 10 görüntü veya 50 görüntü için ayarlayabilir ya da sadece kilitlenmiş görüntülere “Koru”, “Yalnızca durağan görüntüler” ya da “Yalnızca filmeler” ya da farklı bir “Klasör”e atlamayı seçebilirsiniz (yukarıdaki şekil sağ). Hafıza kartındaki çok sayıda görüntüden hızlı bir şekilde ilerlerken 10 görüntüyü atlamak kullanışlı bir ayardır.

OK düğmesi ve çoklu seçici kısayolları

Görüntü oynatma sırasında, Klasör seçeneklerine erişmek için “OK” düğmesine basılı tutarken aynı anda Çoklu Seçici pedindeki “yukarı ok” a basın. Bu, görüntü oynatma sırasında hangi bellek kartına (SD veya XQD) ve klasöre hızlı bir şekilde erişilebileceğinizi seçmenizi sağlar, böylece belirli görüntü dosyalarını hızlı bir şekilde bulabilirsiniz. Ayrıca, bir karttan diğerine geçebilirsiniz veya ayrı yuva veya klasörlere erişmek için uzaklaştırma “-” (zoom out) düğmesine ard arda basabilirsiniz. Rötuş Menüsüne erişmek için “OK” düğmesine ve Çoklu Seçicinin “sağ oku”na da basabilirsiniz. İsteğe bağlı Nikon WT-7 Kablosuz Vericiyi kullanırken, kablosuz veya Ethernet ağı üzerinden fotoğraf yüklemek için “OK” düğmesine ve Çoklu Seçicinin ortasındaki düğmeye basabilirsiniz.

Otomatik netleme AF ince ayarı

Kameranızda ve/veya objektifinizde netleme konusunda bir ayar gerekip gerekmediğini görebileceğiniz, gerekiyorsa bu kalibrasyonun otomatik olarak yapılmasını sağlayan özelliktir. Otofokus problemleri Back-Front Focus problemi nedir, Lens kalibrasyonu nasıl yapılır? başlıklı yazımda detaylı olarak anlatılmaktadır.

Otomatik Netleme AF İnce Ayar özelliği, her bir lensin kalibrasyonunu otomatik olarak ayarlamak için Canlı önizleme netleme özelliğini kullanmanızı sağlar. Lens kalibrasyonu için aşağıdaki işlem adımlarını uygulamanız yeterlidir:

Test Patern 1.pdf” dosyasını bilgisayarınıza indirin ve kaliteli bir lazer yazıcıdan çıktısını alın.

 1. Kameranıza lensinizi takın ve bir üçayak üzerine yerleştirin.
 2. Diyaframı objektifinizin en açık diyafram değerine ayarlayın ve objektifinizde “Titreşim azaltma / Görüntü sabitleme (VR/IS)” özelliği varsa bu özelliği KAPATIN.
 3. İndirdiğiniz ve yazıcıdan çıktısını aldığınız kağıdı kameranızın tam karşısına dik gelecek şekilde 1 metre kadar uzağa bir duvara bantlayın ya da o mesafeye bir obje yerleştirin. Obje için bir ilaç kutusunun barkodlu kısmı idealdir.
 4. Kameranızı Canlı önizleme (Live view) moduna alın ve aşağıdaki gibi ayarlayın:
  • “Ayarlar Menüsü > AF ince ayarı > AF ince ayarı (Açık/Kapalı)” “Açık” konuma getirin
  • Çekim modu: “A” Diyafram öncelikli mod
  • AF Modu: AF-S
  • AF Alan kodu: Tek Nokta AF (netleme noktası tam ortada olmalıdır ve ilaç kutusunun barkodlu kısmına denk gelmelidir)

İlk olarak “AF Modu” değiştirme anahtarının ortasındaki düğmeye ve Film Kayıt düğmesine aynı anda basın ve yandaki gibi bir ekran gelene kadar basılı tutun. Ekranda “Evet” seçip “OK” tuşuna basın. Bu işlemden sonra objektifinizde bir kalibrasyon ihtiyacı varsa, kamera bunu otomatik olarak anlayacak ve uygun değeri kaydedecektir.

Nikon D850 Gizli Özellikleri

Bundan sonraki kullanımlarınızda bu değeri dikkate alarak çekimler yapacaktır.

Beyaz dengesi renk sıcaklığı seçimi

“K” Renk Sıcaklığı Beyaz Dengesi Ayarını kullanırken, Beyaz Dengesi menü öğesinde istenilen renk sıcaklığını seçebilirsiniz veya bu ayarı WB Butonuna basarak ve kontrol panelindeki veya Canlı önizleme ekranındaki ayarları görüntülerken ön kadranını çevirerek hızlı bir şekilde ayarlayabilirsiniz. Doğrudan bir değer girmek isterseniz, WB Düğmesine basabilir ve bireysel kontrol panellerini seçmek veya değiştirmek için, ya üst Kontrol Paneli’nde veya Canlı önizleme ekranında Çoklu Denetleyiciyi kullanabilirsiniz.

Uzak Kameraların Senkronize Edilmesi

Birden fazla kamerayı tetiklemek için bir kablosuz uzaktan kumanda kullanıyorsanız, bunun için “Özel Ayarlar Menüsü > f Kontroller > f1 Özel kontrol atama” kısmında “gizli” bir ayar vardır; “Senk. serbest bırakma seçimi”. Senkronizasyona Pv Düğmesi, Fn1 Düğmesi veya Alt Seçici Merkezi’ni atamayı seçebilirsiniz. Serbest Bırakma Modu Seçeneklerindeki ayarınıza bağlı olarak; örneğin, D850’yi diğer kameraları uzaktan tetiklemek için ana kamera olarak kullanırken, çekimi yaparken Fn1 (veya Pv) düğmesine basarak yalnızca ana kameranın çekim yapmasını veya ana kamera dışında kalan diğer kameraların çekim yapmasını sağlayabilirsiniz.

Flaş bilgi ekranı

Eğer Nikon SB-500 veya SB-5000 model bir Speedlight flaşınız varsa bunlardan biri kameranıza takılı ve açıkken, geçerli flaş ayarlarını gösteren Flash Bilgi Ekranına erişmek için “info” düğmesine iki kez basın ve ardından Kablosuz Flaş da dahil çeşitli ayarları ve seçenekleri görüntülemek ve değiştirmek için “i” düğmesine basın.

Umarım bu bilgiler Nikon D850’nin yeni ve gizli özelliklerinin yerlerini belirlemenize ve bunlardan yararlanmanıza yardımcı olur. D850’nin tüm kontrollerini, özelliklerini, Menüler ve Özel Ayarları ile birlikte fotoğraflarınızda ne zaman ve nasıl kullanılacağını öğrenmek için özel olarak hazırladığım Kameralar – Ürün İnceleme sayfamı ziyaret edebilirsiniz.

Sizin de bu konu hakkında deneyimleriniz, görüş ve yorumlarınız olabilir, lütfen onları aşağıdaki “Yorumlar” kısmından benimle paylaşın.

Işığınız bol olsun.

İlişkili İçerikler

Aynasız fotoğraf sistemleri karşılaştırması

Aynasız fotoğraf sistemlerine kısaca göz atıp önerilerimizi sıralayacağız. Ek olarak, Myanmar'daki ekonomik krizle ilgili bir-iki anektodumuz da var...

Yemek Fotoğrafçılığı ve Kompozisyon

İyi yemek fotoğraflarına takıntılı mısınız? İnstagram, Pinterest ve diğer benzeri uygulamalarda ve internet sitelerinde yemek fotoğrafları araştırmak ve öğrenmek için saatlerinizi harcıyor musunuz? Eğer öyleyse siz de benim gibisiniz. Günümün çoğu yemek düşünerek, pişirerek ve fotoğraflayarak geçiyor.

Canon EOS R5, R6 Yeni Tam Kare Aynasızlar ve RF Lensler

Bugün 9 Temmuz 2020. Ben bunları yazarken Canon yeni cicilerini açıklıyor. Ekranın sağında açıklama videosu, solunda da Arthenos ekranı açık ki bu yazıyı anında yazayım 🙂

SD kart teknolojisinin değişme zamanı geldi mi?

25000 TL'ye bir fotoğraf makinesi alıp içine kaplumbağa hızında hafıza kartı takmanın dayanılmaz hafifliği

E-POSTA ABONELİĞİ

Sebahattin Demir
Mühendis ama Tıp meraklısı. Profesyonel yönetici. Seyahat etmeyi seven bir fotoğraf gönüllüsü. Okumayı, araştırmayı, sorgulamayı sever. İnsan ilişkilerine ve saygıya önem verir. Bildiklerini paylaşmaktan mutluluk duyar. "Bilmiyorum" demekten çekinmez. Türkçe yazım kurallarına uymayanlarla arası iyi değildir.

Yorum Politikamız: Arthenos.com ekibi olarak tüm okuyucularımızı tartışmalara aktif olarak katılmaya teşvik etsek de, Davranış Kurallarımıza uymayan veya yayınlanan materyalin editoryal standartlarını karşılamayan herhangi bir içeriği Silme / Değiştirme hakkını saklı tutarız.

Abone ol
Bana bildir
guest
Makale Değerlendirme
Makaleyi 5 yıldız üzerinden değerlendirin
Yorum formu, web sitesinde yer alan yorumları takip etmemize izin vermek için Adınızı, e-Postanızı ve içeriğinizi kaydeder. Yorum göndermek için lütfen web sitemizdeki Koşulları ve Gizlilik Politikamızı okuyun ve kabul edin.
11 Yorum
Eskiler
En yeniler Beğenilenler
Satır içi geribildirimler
Bütün yorumları göster
Cihangir Y.

Bu yazı iyi oldu hocam
Çok faydalanacağım bilgi var burada
Pdf çıktısını alıp hemen cep telefonuma kaydettim 🙂
Teşekkürler

Gültekin Gökçen

Yıllarca Canon kullanıp mark 2 den sonra d850 ye geçiş yaptım. Canon da alıştığım menü şeklini nikon da bulamamıştım bana çok karışık geliyordu. Bu yazınızdan sonra işlerim oldukça kolaylaşacak sanıyorum. Çünkü bahsettiğiniz ip uçları gerçekten çok işime yarayacak. Emeklerinize sağlık tebrikler

Murat

Hocam bir şey sorucam
Bu kadar şeyi nasıl ezberleyelim
Hangisini aklımızda tutucaz bunların

Fırat Üçpınar

Hocam benim için gizli olan D850 makine. Keşke D850 makinem olsaydı gizli yönlerini sizden öğrenmiş olsaydım 😊

zafer ali

d850 ayarlarından sonra bu yazi çok iyi oldu hocam. yine çok teşekkürler. iyi ki varsınız…

B Murat K

Selam. Bir arkadaşımın gönderdiği maille sitenizle tanışma fırsatım oldu. Bende hemen diğer arkadaşlarımla paylaştım. Bu güzel site için emeklerinize sağlık. Bir d850 kullanıcısı olarak size çok teşekküler.

Manşet

5 Farklı Portre Işık Seti - 5 Fotoğraf

5 Farklı Portre Işık Seti – 5 Fotoğraf

Amacım, sadece 1 yardımcı ışık kullanarak 5 farklı aydınlatma seti kurulumu ile 5 farklı portre fotoğrafı çekmeyi denemek ve çalışmamda kullandığım kamera ayarları, ışık yerleşim şeması, kompozisyon ve 5 değişik görünüm oluşturmak üzere kullandığım ışık değiştiricilerine ilişkin tüm bilgileri sizlerle paylaşmak...

EDİTÖRÜN SEÇTİĞİ

Back Button Focus / AF-ON Tekniği ile Ustalaşın

Back Button Focus / AF-ON Tekniği ile Ustalaşın

Back Button Focus, otomatik netleme işlevini deklanşör düğmesinden alıp kameranın arkasındaki başka bir düğmeye atama işlemidir. Bu yazıyı okuduktan sonra kameranızı daha çok seveceksiniz ve fotoğraf çekmekten çok daha fazla zevk alacaksınız, iddia ediyorum.

POPÜLER İÇERİKLER

5 Farklı Portre Işık Seti - 5 Fotoğraf

5 Farklı Portre Işık Seti – 5 Fotoğraf

Amacım, sadece 1 yardımcı ışık kullanarak 5 farklı aydınlatma seti kurulumu ile 5 farklı portre fotoğrafı çekmeyi denemek ve çalışmamda kullandığım kamera ayarları, ışık yerleşim şeması, kompozisyon ve 5 değişik görünüm oluşturmak üzere kullandığım ışık değiştiricilerine ilişkin tüm bilgileri sizlerle paylaşmak...
11
0
Düşünceleriniz bizim için önemli. Belirtmek ister misiniz, lütfen yorum yapın.x
()
x