Daha
  Ana SayfaFOTOĞRAFÇILIKİleri Seviye FotoğrafçılıkUzun Pozlama KA (Kumlanma Azaltma) Nedir?

  Uzun Pozlama KA (Kumlanma Azaltma) Nedir?

  -

  Çoğu kimse, Uzun Pozlama Kumlanma Azaltma (Long Exposure Noice Reduction) nasıl çalıştığını merak ediyor ve bu konu genellikle yanlış algılanıyor. Bu makalede, kameramızın uzun pozlama sırasında oluşan elektriksel gürültüyü gidermek için nasıl bir yöntem kullandığı açıklamaya çalışacağım. Nikon gövdelerde “Uzun pozlama KA” olarak tanımlanan bu özelliğin nasıl çalıştığını ve kameranızda bu özelliğin nasıl etkinleştirileceğini birlikte inceleyelim.

  Uzun Pozlama KA nedir?

  Kameramız uzun süre pozlamaya maruz kaldığında, sensör kabul edilebilir miktardan daha fazla elektriksel gürültü üretir. Sensör birkaç saniye kullanımdan sonra ısınmaya başlar. Bu ısınma etkisi sensörün soğutucuya yakın olan bölümleri ile ısınan daha sıcak bölümlerinin arasında gürültüye sebep olan amplifik sesler yani gürültüler üretir. Bu gürültü çerçevenin kenarlarında sis benzeri bir parlaklık olarak kendini gösterir. Ayrıca, görüntünün çeşitli yerlerinde çeşitli renklerde parlak lekeler olabilir. Bu uzun süreli Pozlama gürültüsü, görüntüyü, rastgele yerlerde parlak noktalar yerine karanlık alanlarda grenli bir çirkinlik olarak sunan yüksek ISO hassasiyetinden farklı bir şekilde bozar.

  Uzun Pozlama KA özelliğini kullanma

  Kameranızda “Uzun pozlama KA” özelliğini etkinleştirdiğinizde ve pozlama bir saniyeden daha uzun bir süre olduğunda, kameranız her biri için yaklaşık aynı poz süresiyle iki tane fotoğraf çekecektir. İlk fotoğraf sizin belirlediğiniz pozlama değeriyle çekilen normal fotoğraftır, ikinci fotoğraf ise ilk fotoğraf ile yaklaşık aynı süreyle pozlanmış ancak sanki lensin ön kapağını kapatmışsınız gibi perdenin kapalı olduğu siyah pozlamalı bir fotoğraf olacaktır.

  Kamera, ikinci çekmiş olduğu siyah pozlanmış fotoğrafı gürültü olup olmadığına bakmak için piksel piksel inceler ve burada rastladığı tüm gürültü bilgilerinin birinci fotoğraftaki yerlerini bulur ve birinci fotoğrafın o konumundaki oluşan gürültü verisini normale çevirir. Bu işlem gerçekten oldukça etkilidir ve “Yüksek ISO kumlanma azaltma” yönteminde olduğu gibi, gürültüyü ortadan kaldırmak için oradaki görüntüyü yandaki piksellerden de bilgiler alarak gürültü gördüğü o adresi bunlara uyarlamaya zorlar. Bu işleme “Karanlık çerçeve çıkarma” anlamına gelen “Dark Frame Subtraction” işlemi denir.

  Bu işlemin tek dezavantajı, iki ayrı pozlama yapıldığı için toplam pozlama süresinin iki katına çıkmasıdır. Çekilen ikinci fotoğraf bellek kartına yazılmadığından, sonunda yalnızca çok daha az gürültüye sahip tek bir görüntünüz olur. İkinci pozlama işlemi yapılıyorken, LCD’de “Job nr” mesajı yanıp söner ve bu işlem sırasında kameranızı kullanamazsınız.

  “Job nr” mesajı yanıp sönerken kamerayı kapatırsanız, ilk çekmiş olduğunuz normal fotoğraf korunur, silinmez, ancak üzerinde herhangi bir gürültü azalması olmaz. Uzun pozlama KA açık olarak ayarlanmışsa, sürekli çekim modu çekim hızı biraz yavaşlayabilir ve kameranın bellek kapasitesi genellikle bir resim düşer.

  Şimdi kameramızı, Uzun Pozlama KA özelliği kullanacak şekilde nasıl yapılandıracağımıza bakalım.

  Uzun Pozlama KA özelliğini etkinleştirme

  Uzun Pozlama KA ayarı, Nikon DSLR gövdelerde “Çekim menüsü” altında bulunur, etkinleştirmek için gereken adımlar şunlardır:

  1. “Çekim Menüsü > Uzun pozlama KA” satırının üzerine gelin ve sağ ok tuşuna basın
  2. “Açık” veya “Kapalı” seçin,
  3. Ayarınızı kaydetmek için “OK” düğmesine basın.

  Uzun Pozlama KA, JPEG’in yanı sıra RAW dosyasını da etkileyen birkaç kamera işleminden biridir. Dolayısıyla, RAW dosyanın gerçek görüntü verilerine kaydedilen bir değişikliktir ve daha sonradan işleme tabi tutulamaz.

  Ben “Uzun pozlama KA” nın faydalarını önemsiyorum. Sıkça birkaç saniyelik pozlamalar isteyen şelale ve dalgalı deniz kenarı çekimleri yapıyorum. Ayrıca geceleri şehir manzaralarının uzun pozlanmış çekimlerini yapmaktan hoşlanırım. Kare hızını biraz yavaşlatıyor ve kameramın bellek kartında daha az görüntü kalıyor olsa da, hala çoğu zaman bu özelliği kullanırım. Bir spor muhabiri veya vahşi yaşam, kuş fotoğrafçısı olsaydım, Uzun pozlama KA’yı “Kapalı” bırakırdım elbette, çünkü pozlama sürelerini bir saniyeden daha uzun süre kullanma olasılığım düşük olurdu ve bir saniye içinde maksimum sayıda kare çekmek, ayrıca bellek kartıma mümkün olduğunca çok fotoğraf sıkıştırmak isterdim. En önemlisi ikinci fotoğrafı çekerken kameramın yavaşlamasını istemezdim.

  Makinemize bu ayar ile otomatik olarak yaptırdığımız “Dark Frame Subtraction” işlemini eğer istersek bu ayarı kullanmadan kendimiz de yapabiliriz.

  “Dark Frame Subtraction” işlemini manuel olarak yapmak

  İş akışınızda gürültüyü azaltma işlemini kendiniz yapmak istiyorsanız, öncelikle kameranızdaki “Uzun Pozlama KA” ve “Yüksek ISO KA” seçeneklerini “KAPALI” konuma getirdiğinizden emin olun.

  İlk ve en önemli adım, uzun pozlamanızı çektikten hemen sonra kendi siyah karenizi oluşturmaktır. Yukarıda söylediğim gibi gürültü bir sıcaklık faktörüdür, bu yüzden uzun pozlamanızın hemen ardından Siyah Karenizi çekmeyi unutursanız, aradan geçen süreye bağlı olarak sensörünüzün sıcaklığı düşecek ve siyah kare çıkarma tekniği çalışmayacaktır.

  Adım Adım nasıl yapılır bakalım:

  1. Siyah Kareyi almayı planlıyorsanız, “Uzun Pozlama KA” nın KAPALI olduğundan emin olun.
  2. Uzun pozlama fotoğrafınızı normal şekilde çekin.
  3. Görüntüleriniz kartınıza güvenli bir şekilde yazılır yazılmaz, lensinizin kapağını kapatın ve aynı enstantane ve aynı ISO değeri ile bir fotoğraf daha çekin. Vizör kapağının kapalı olduğundan veya vizörün üstü kapalı olduğundan ve aynı zamanda makinenize direk bir ışık kaynağı yöneltilmediğinden emin olun. Birkaç yanlış foton bile tüm bu emeği çöp yapabilir.
  4. Görüntülerin dosya numaralarını kaydedin ve hangisinin hangisi olduğuna dikkat edin.
  5. Photoshop’ta her iki dosyayı katmanlar halinde açın.
  6. Photoshop’un Katmanları panelinde karanlık çerçeveyi görüntünün üstüne yerleştirin.
  7. Karanlık çerçevenin karıştırma modunu “SUBTRACT” olarak değiştirin. %100 yakınlaştırmada Siyah Kare katmanınındaki “göz işaretini” açıp / kapatarak gürültünün resminizden kaldırıldığını gözlemleyin.
  8. KAYDEDİN!

  Bu kadar.

  Bu tekniği Photoshopt’ta katman maskeleri ile istediğiniz bölgeye uygular, istediğiniz bölgelere uygulamayabilirsiniz; kameranızdaki “Uzun Pozlama KA” seçeneği ile bunu yapamazsınız.

  Sonuç

  Çekim tarzınıza göre bu işlevin sizin için yararlı olup olmadığına siz karar vereceksiniz. Kendinize basit bir soru sorun: Genellikle bir saniyeden uzun pozlama yapıyor muyum? Yapıyorsanız, Uzun pozlama KA özelliğini “Açık” olarak tutmak isteyebilirsiniz. Uzun pozlamalı çok çekim yapıyorsanız bu özellik ile çekilmiş ve bu özellik kapalıyken çekilmiş fotoğraflarınızı  karşılaştırın. Uzun pozlama KA özelliğinden hoşlanacağınızı düşünüyorum.

  Bu konu hakkında görüşleriniz, sorularınız ve eklemek istediğiniz bilgileriniz varsa, lütfen aşağıdaki “Yorumlar” bölümünden bana yazın.

  Işığınız bol olsun.

  İlişkili İçerikler

  E-POSTA ABONELİĞİ

  Sebahattin Demir
  Mühendis ama Tıp meraklısı. Seyahat etmeyi seven bir fotoğraf gönüllüsü. Okumayı, araştırmayı, sorgulamayı sever. İnsan ilişkilerine ve saygıya önem verir. Bildiklerini paylaşmaktan mutluluk duyar. "Bilmiyorum" demekten çekinmez. Türkçe yazım kurallarına uymayanlarla arası iyi değildir.

  Yorum Politikamız: Arthenos.com ekibi olarak tüm okuyucularımızı tartışmalara aktif olarak katılmaya teşvik etsek de, Davranış Kurallarımıza uymayan veya yayınlanan materyalin editoryal standartlarını karşılamayan herhangi bir içeriği Silme / Değiştirme hakkını saklı tutarız.

  Abone ol
  Bana bildir
  guest
  4 Yorum
  Beğenilenler
  En yeniler Eskiler
  Satır içi geribildirimler
  Bütün yorumları göster
  Salih KAYHAN
  Salih KAYHAN
  1 yıl önce

  Değerli bilgiler için teşekkürler…

  Levent Savaseri
  Levent Savaseri
  2 yıl önce

  Sebahattin bey yine cok faydali ve ogretici bir makale paylasmissiniz .Cok tesekkur ederim.Makinemde bu fonksiyon oldugu ve uzun pozlama yapmayi sevdigim halde bilgi eksikligimden dolayi hep kullanmaktan cekindigim bir fonksiyondu.Sayenizde artik uzun pozlamalarda devamli acik olarak kullanacagimi dusunuyorum.Size bir konu daha danismak isterim.Uzun pozlamali bir timelapse cekiminde de acik olmasinin bir mahsuru olurmu acaba.Ayriyetten bu fonksiyon cihazda devamli acik pozisyonda olsa pili erken bitirme vs gibi bir etkisi olur mu?
  Tesekkur eder paylasimlarinizin devamini dilerim.

  MANŞET

  POPÜLER İÇERİKLER

  4
  0
  Düşünceleriniz bizim için önemli. Belirtmek ister misiniz, lütfen yorum yapın.x
  ()
  x