Ana Sayfa FOTOĞRAFÇILIK İleri Seviye Fotoğrafçılık Makinenizde HDR Çekim Özelliği Yoksa HDR Fotoğraf Çekimi Nasıl Yapılır?

Makinenizde HDR Çekim Özelliği Yoksa HDR Fotoğraf Çekimi Nasıl Yapılır?

-

Kullandığınız makinede HDR çekim özelliği yoksa üzülmeyin. “HDR fotoğraf çekimi nasıl yapılır” konusunu ele aldığımız bu yazımızda bunu siz de çok rahatlıkla yapabileceksiniz.

HDR fotoğraf nedir?

HDR (High Dynamic Range), farklı değerlerde pozlanmış birden fazla fotoğrafın tek bir fotoğraf karesinde birleştirilmesi işlemidir.HDR tekniğindeki temel mantık koyu ve açık alanlar arasındaki dengeyi sağlamaktır. Fotoğraflamak istediğiniz sahnede dinamik aralık, yani en parlak ışıklı alan ile en az ışıklı alan arasındaki ışık farkı çok fazlaysa, bu sahneyi bir tek karede dengeli bir pozlama değeri ile her alanı dengeli ışıklı olacak şekilde çekemezsiniz. Böyle bir fotoğraf örneğini aşağıda görebilirsiniz.

HDR fotograf cekimi nasıl yapılır? Normal çekim
Normal çekim

Bu durumda yapılması gereken; parlak alanları dengeli şekilde çekebilecek bir pozlama değeri ile çekmek, sonra gölgeli alanları dengeli şekilde çekebilecek bir pozlama değeri ile çekmek ve ardından bunları yardımcı bir program ile tek bir fotoğraf karesi haline dönüştürmektir.

HDR fotograf cekimi nasıl yapılır? Artı (+) pozlanmış
Artı (+) Pozlama uygulanmış

HDR fotograf cekimi nasıl yapılır? Eksi (-) pozlanmış
Eksi (-) Pozlama uygulanmış

Elimizde Normal, artı pozlama uygulanmış ve eksi pozlama uygulanmış 3 adet fotoğraf oluştu. Bu fotoğrafları Photoshop ile tek bir fotoğrafa dönüştürdüğümüzde, sonuç aşağıdaki gibi olacaktır:

HDR fotograf cekimi nasıl yapılır? HDR fotoğraf
HDR Fotoğraf

HDR fotoğraf çekimi nasıl yapılır?

En basit şekilde anlatımı ile işlem adımlarımız şöyle;

 1. Öncelikle makinenizi bir üçayak üzerine yerleştirin.
 2. Deklanşör için elinizde mevcutsa bir kablolu/kablosuz uzaktan kumanda kullanın. Yoksa makinenizin zamanlayıcısını ayarlayın (Örnek 5s) ve zamanlayıcı çekim moduna getirin. Bu durumda siz çekimi yapmak için deklanşöre basıp elinizi çektiğinizde, makineniz 5 saniye sonra çekim yapacağından titreme olasılığını azaltmış ya da sıfırlamış olacaksınız. Makinenizde varsa Pozlama gecikme modu özelliğini kullanın.
 3. Mutlaka RAW çekim yapın.
 4. ISO 100 olarak ayarlayın.
 5. Makinanızı “ADiyafram öncelikli çekim moduna alın.
 6. Diyafram değerini ayarlayın (Örnek f/11).
 7. Pozlama ölçüm modunu “Matris ölçümü” olarak ayarlayın.
 8. Lensinizi “Manuel” netlemeye alın, AF’den çıkartın.
 9. Kadrajınızı oluşturun.
 10. Netlemenizi lensinizdeki netleme halkası yardımıyla yapın. Uğraşmak istemiyorum derseniz, lensiniz üzerinde bulunan netlik halkasını sonsuz işareti olan yere getirin.
 11. Makinenizin bu diyafram için belirlediği perde hızını not edin (Örnek 1/500s)
 12. Makinenizin başka hiçbir ayarıyla oynamadan, lensinizin netlik halkasına dokunmadan, üçayağı hiç oynatmadan Makinenizi “MManuel çekim moduna alın
 13. Bir kare çekin, bu birinci karemiz olacak.
 14. Ardından yine makinenizi hiç kıpırdatmadan ve netlik ayarını bozmadan perde hızını 1 durak azaltın, 1/250s yapın (11. adımda başlangıç 1/500s olduğu için 1/250s dedim, sizin denemenizde bu başlangıç değeri neyse onun 1 durak yavaş olan değerine ayarlayın).
 15. Bir kare daha çekin. Bu durumda bir öncekinden daha fazla pozlanmış bir kare elde edeceksiniz. Bu ikinci karemiz oldu.
 16. Perde hızınızı bu kez 1/1000s yapın, yani sizdeki normal (ilk çekim değerinizin) 1 durak fazlasına ayarlayın.
 17. Bir çekim daha yapın. Bu durumda normalinden daha az pozlanmış, karanlık bir fotoğraf olacaktır. Bu da üçüncü karemiz oldu.

Çekimimiz bitti 🙂

Biz burada 3 kare ile HDR denemesi yaptık. Siz bunu çoklayabilirsiniz. Örneğin başlangıç noktasını yani normal fotoğrafımızı “0” (Sıfır) alırsak, -1, -2, 0, +1, +2 pozlayarak (enstantaneyi 1’er durak azaltıp, arttırarak) 5 kare çekebilirsiniz. Eğer daha fazla fanteziye kaçmak istiyorsanız durak aralıklarını 1 değil, 1/3 veya 2/3 adım olarak da belirleyebilirsiniz.

HDR birleştirme

Ardından çekmiş olduğumuz bu kareleri Photoshop “HDR Merge Pro” seçeneği ile veya herhangi bir başka programla (Photomatix Pro, Nik Collection vb gibi) parlaklık, kontrast, beyaz-siyah dengesini düzenleyerek, RGB renk doygunluğunu ayarlayarak, gölge kısımlarda dengeleme gibi işlemleri de yapıp, birleştirme işlemimizi tamamlıyoruz.

Eğer aynı kadrajı tek kare çekecek olsaydık, makinemiz belirli bir pozlama değerine göre bu çekimi yapacaktı. Ortamda çok karanlık ve çok aydınlık noktalar varsa (gökyüzü, kumsal, sudan yansıyan güneşin ışıkları, ağaç gölgesi vs) bunlardan bir kısmında detayı alamayabilecektik. HDR yöntemi ile bu tip alanların tamamına yakınındaki detaylar sonuç fotoğrafınızda (HDR sonrası) belirgin olacaktır.

Umarım faydalı olmuştur.

Işığınız bol olsun.

İlişkili İçerikler

Yemek Fotoğrafçılığı ve Kompozisyon

İyi yemek fotoğraflarına takıntılı mısınız? İnstagram, Pinterest ve diğer benzeri uygulamalarda ve internet sitelerinde yemek fotoğrafları araştırmak ve öğrenmek için saatlerinizi harcıyor musunuz? Eğer öyleyse siz de benim gibisiniz. Günümün çoğu yemek düşünerek, pişirerek ve fotoğraflayarak geçiyor.

Durdurun hayatı!… Fotoğraf var… Still Life Fotoğrafçılığı üzerine

Still Life fotoğrafçılığı alanındaki uğraşılarınızda her şey elinizin altında ve kontrolünüzdedir. An'ı yakalamak yerine, hareketsiz bir konudan bir görüntü yaratıyorsunuz. Tamamen sizin eseriniz olan, hayalinizdeki bir sahnenin "fotoğrafını yapıyorsunuz"; öznesinden arka planına, ortam ışığından yapay pencere aydınlatmasına kadar. Konunuzun cansız nesneler olması nedeniyle, acele etmenize gerek yok, aydınlatmanızı hassaslaştırmak ve kompozisyonunuzla değişik denemeler yapmak için bolca zaman ayırabiliyorsunuz.

Ortam ışığını flaş ile dengeleme

Bir süredir Flaşlar ve Flaşla çekim teknikleri konularında değişik makaleler yayınlıyoruz. Bu yazılarımızda, ışığın boyutu hakkında bir fikrimiz oluştu. Işık kaynağı ile özne ve arkaplan arasındaki mesafe değiştiğinde ne olacağını artık biliyoruz. Artık yavaş yavaş flaşlı fotoğrafçılığın bazı pratik yönlerine eğilmenin zamanı geldi. İlk olarak, ortam ışığını flaşla dengelemekten başlamaya ne dersiniz?

Burada yazılanları kendiniz evinizde deneyimlemek istiyor ancak bu yazıdaki gibi ışık koşulları bulamıyorsanız endişelenmeyin, şöyle yapın. Çekeceğiniz sahneyi matris ölçüm moduyla ölçün, ardından bir veya iki durak düşük pozlayarak çekim yapın.

Flaş TTL modundayken Çekim Modu ve Enstantanenin önemi

Covit-19 sıkıntısı nedeniyle zorunlu olarak evlerimize kapandık. Ne zaman tam olarak biteceğini tahmin edemediğimiz, çok önemli bir kısmı evde geçen bu süreçte, ben de flaş kullanımı konusuna yoğunlaşmaya karar verdim ve bir süredir bu konularda yazıyorum.

Bu yazımda, düşük ışıklı ortamlarda flaşlı çekimlerde neden "M" Manuel çekim modunu kullandığımı ve konu hareketli olursa "Arka perde senkronizasyonu" ve "Ön perde senkronizasyonu" etkilerini örneklerle açıklamaya çalışıyorum.

E-POSTA ABONELİĞİ

Sebahattin Demir
Mühendis ama Tıp meraklısı. Profesyonel yönetici. Seyahat etmeyi seven bir fotoğraf gönüllüsü. Okumayı, araştırmayı, sorgulamayı sever. İnsan ilişkilerine ve saygıya önem verir. Bildiklerini paylaşmaktan mutluluk duyar. "Bilmiyorum" demekten çekinmez. Türkçe yazım kurallarına uymayanlarla arası iyi değildir.

Yorum Politikamız: Arthenos.com ekibi olarak tüm okuyucularımızı tartışmalara aktif olarak katılmaya teşvik etsek de, Davranış Kurallarımıza uymayan veya yayınlanan materyalin editoryal standartlarını karşılamayan herhangi bir içeriği Silme / Değiştirme hakkını saklı tutarız.

Abone ol
Bana bildir
guest
Makale Değerlendirme
Makaleyi 5 yıldız üzerinden değerlendirin
Yorum formu, web sitesinde yer alan yorumları takip etmemize izin vermek için Adınızı, e-Postanızı ve içeriğinizi kaydeder. Yorum göndermek için lütfen web sitemizdeki Koşulları ve Gizlilik Politikamızı okuyun ve kabul edin.
10 Yorum
Eskiler
En yeniler Beğenilenler
Satır içi geribildirimler
Bütün yorumları göster
Öner BÜYÜKYILDIZ

Sebahattin Bey,
Az pozlanmış ve çok pozlanmış fotoğrafları çekerken, enstantene değerini bir durak artırıp azaltmak yerine, aynı diyafram ve enstantene değerinde ama +1 ve -1 pozlama telafisi uygulayarak çeksek aynı işi görür mü ? Farkı var mıdır?
Birde çektiğimiz raw fotoğrafları photoshopta birleştirme aşamasına geçmeden önce camera raw ile tek tek düzenleyip mi birleştirmek gerek, yoksa ham haliyle birleştirme işlemini yapıp çıkan sonuç fotoğrafında mı ayarlamalar yapmalıyız?
Yazınız ve cevabınız için şimdiden teşekkür ederim.
Saygılarımla.

Öner BÜYÜKYILDIZ

Diyafram öncelikli modda çekersek de, enstantene her çekimde değişeceği için (daha doğrusu bizim istediğimiz gibi belirli durak aralıkları ile değil makinanın belirlediği değerde değişeceği için) pozlama telafisi ile istenen sonuçlar alınamayacak sanırım.
Ben hemen pozlama telafisi ile ilgili yazınızı okumaya geçeyim.
Teşekkür ederim.

Osman Alphan

Google Nik Collection içindeki Hdr Efex Pro ile de Hdr fotoğraf birleştirme yapılabiliyor, üstelik program ücretsiz… uzun süre Hdr fotoğrafını ücretsiz yapan program aradım… Bulduğum en iyi program bu… ve güzel yazıydı teşekkürler…

Zeki

Şüphedeysen basamaklama kullan
Çok saçma
Şüphe duyuyorsan bir pozometre Sekonic veya başka birşey kullan.
Basamaklama kullanıp sonra güzel olsun diye dua etmeyin bunun yerine ilk seferde doğru pozlayın.

Zeki

Evet farkındayım.
Bu yüzden kamera colorchecker pasaport veya benzeri başka bir renk şemasını kullanarak kalibre edilmelidir. Sekonic tarafından sağlanan ücretsiz DTS yazılımı bunu yapar böylece cihaz kameranın ışığı nasıl gördüğünü bilir.

Zeki

Benim o kadar teknik bilgim yok ben stüdyo fotoğrafçısıyım manzara çok çekmem hatta hiç çekmem
Söz veriyorum ilk fırsatta deneyip buradan paylaşırım

Manşet

İyi yöneticilerin davranışları ve özellikleri

Bugün, her zaman yaptığımız fotoğrafçılık sohbetleri yerine, Sebahattin Demir'in büyüyen firmasındaki yöneticileri konuşalım istiyorum. Fotoğrafçılıkla ilgili sağlam yazılarımız da kuyrukta, yayınlanmayı bekliyorlar, sadece ufak tefek dokunuşları kaldı.

EDİTÖRÜN SEÇTİĞİ

Hatıralar Tekrar Yaşanmayacak

Hatıralar Tekrar Yaşanmayacak

Bu yazı vesilesiyle kendime ara ara sorduğum “Bu fotoğrafları neden çekiyorum?” sorusu yerini “Fotoğrafa ilgim ne zaman başladı?” sorusuna bıraktı. Böylece bir tür oto-psikanaliz süreci yaşadım. Dimağımda yürüttüğüm arkeolojik kazıda tabaka tabaka aşağı inip, tasnif işlemleri yaptıktan sonra (arada şahsi tarihimde yeni objeler, metinler de keşfederek) altı yaşlarımdaki bir an(ı)da aradığım yanıtı buldum.

POPÜLER İÇERİKLER

Diyafram Nedir? Fotoğrafta Diyafram Ayarları

Diyafram Nedir? Fotoğrafta Diyafram Ayarları

Diyaframın kökeni dilimize Fransızca “diaphragme” kelimesinden gelmiştir, İngilizcede "Aperture" olarak tanımlanır ve “açıklık” anlamına gelir.

Fotoğrafta diyafram ayarlarını çekmek istediğiniz sahnenin ne olacağına göre siz belirlersiniz. Fotoğrafınızda nelere etki edeceğini anlamak için okumaya devam edin.
10
0
Düşünceleriniz bizim için önemli. Belirtmek ister misiniz, lütfen yorum yapın.x
()
x