Ana Sayfa FOTOĞRAFÇILIK İleri Seviye Fotoğrafçılık Makinenizde HDR Çekim Özelliği Yoksa HDR Fotoğraf Çekimi Nasıl Yapılır?

Makinenizde HDR Çekim Özelliği Yoksa HDR Fotoğraf Çekimi Nasıl Yapılır?

-

Kullandığınız makinede HDR çekim özelliği yoksa üzülmeyin. “HDR fotoğraf çekimi nasıl yapılır” konusunu ele aldığımız bu yazımızda bunu siz de çok rahatlıkla yapabileceksiniz.

HDR fotoğraf nedir?

HDR (High Dynamic Range), farklı değerlerde pozlanmış birden fazla fotoğrafın tek bir fotoğraf karesinde birleştirilmesi işlemidir.HDR tekniğindeki temel mantık koyu ve açık alanlar arasındaki dengeyi sağlamaktır. Fotoğraflamak istediğiniz sahnede dinamik aralık, yani en parlak ışıklı alan ile en az ışıklı alan arasındaki ışık farkı çok fazlaysa, bu sahneyi bir tek karede dengeli bir pozlama değeri ile her alanı dengeli ışıklı olacak şekilde çekemezsiniz. Böyle bir fotoğraf örneğini aşağıda görebilirsiniz.

HDR fotograf cekimi nasıl yapılır? Normal çekim
Normal çekim

Bu durumda yapılması gereken; parlak alanları dengeli şekilde çekebilecek bir pozlama değeri ile çekmek, sonra gölgeli alanları dengeli şekilde çekebilecek bir pozlama değeri ile çekmek ve ardından bunları yardımcı bir program ile tek bir fotoğraf karesi haline dönüştürmektir.

HDR fotograf cekimi nasıl yapılır? Artı (+) pozlanmış
Artı (+) Pozlama uygulanmış

HDR fotograf cekimi nasıl yapılır? Eksi (-) pozlanmış
Eksi (-) Pozlama uygulanmış

Elimizde Normal, artı pozlama uygulanmış ve eksi pozlama uygulanmış 3 adet fotoğraf oluştu. Bu fotoğrafları Photoshop ile tek bir fotoğrafa dönüştürdüğümüzde, sonuç aşağıdaki gibi olacaktır:

HDR fotograf cekimi nasıl yapılır? HDR fotoğraf
HDR Fotoğraf

HDR fotoğraf çekimi nasıl yapılır?

En basit şekilde anlatımı ile işlem adımlarımız şöyle;

 1. Öncelikle makinenizi bir üçayak üzerine yerleştirin.
 2. Deklanşör için elinizde mevcutsa bir kablolu/kablosuz uzaktan kumanda kullanın. Yoksa makinenizin zamanlayıcısını ayarlayın (Örnek 5s) ve zamanlayıcı çekim moduna getirin. Bu durumda siz çekimi yapmak için deklanşöre basıp elinizi çektiğinizde, makineniz 5 saniye sonra çekim yapacağından titreme olasılığını azaltmış ya da sıfırlamış olacaksınız. Makinenizde varsa Pozlama gecikme modu özelliğini kullanın.
 3. Mutlaka RAW çekim yapın.
 4. ISO 100 olarak ayarlayın.
 5. Makinanızı “ADiyafram öncelikli çekim moduna alın.
 6. Diyafram değerini ayarlayın (Örnek f/11).
 7. Pozlama ölçüm modunu “Matris ölçümü” olarak ayarlayın.
 8. Lensinizi “Manuel” netlemeye alın, AF’den çıkartın.
 9. Kadrajınızı oluşturun.
 10. Netlemenizi lensinizdeki netleme halkası yardımıyla yapın. Uğraşmak istemiyorum derseniz, lensiniz üzerinde bulunan netlik halkasını sonsuz işareti olan yere getirin.
 11. Makinenizin bu diyafram için belirlediği perde hızını not edin (Örnek 1/500s)
 12. Makinenizin başka hiçbir ayarıyla oynamadan, lensinizin netlik halkasına dokunmadan, üçayağı hiç oynatmadan Makinenizi “MManuel çekim moduna alın
 13. Bir kare çekin, bu birinci karemiz olacak.
 14. Ardından yine makinenizi hiç kıpırdatmadan ve netlik ayarını bozmadan perde hızını 1 durak azaltın, 1/250s yapın (11. adımda başlangıç 1/500s olduğu için 1/250s dedim, sizin denemenizde bu başlangıç değeri neyse onun 1 durak yavaş olan değerine ayarlayın).
 15. Bir kare daha çekin. Bu durumda bir öncekinden daha fazla pozlanmış bir kare elde edeceksiniz. Bu ikinci karemiz oldu.
 16. Perde hızınızı bu kez 1/1000s yapın, yani sizdeki normal (ilk çekim değerinizin) 1 durak fazlasına ayarlayın.
 17. Bir çekim daha yapın. Bu durumda normalinden daha az pozlanmış, karanlık bir fotoğraf olacaktır. Bu da üçüncü karemiz oldu.

Çekimimiz bitti 🙂

Biz burada 3 kare ile HDR denemesi yaptık. Siz bunu çoklayabilirsiniz. Örneğin başlangıç noktasını yani normal fotoğrafımızı “0” (Sıfır) alırsak, -1, -2, 0, +1, +2 pozlayarak (enstantaneyi 1’er durak azaltıp, arttırarak) 5 kare çekebilirsiniz. Eğer daha fazla fanteziye kaçmak istiyorsanız durak aralıklarını 1 değil, 1/3 veya 2/3 adım olarak da belirleyebilirsiniz.

HDR birleştirme

Ardından çekmiş olduğumuz bu kareleri Photoshop “HDR Merge Pro” seçeneği ile veya herhangi bir başka programla (Photomatix Pro, Nik Collection vb gibi) parlaklık, kontrast, beyaz-siyah dengesini düzenleyerek, RGB renk doygunluğunu ayarlayarak, gölge kısımlarda dengeleme gibi işlemleri de yapıp, birleştirme işlemimizi tamamlıyoruz.

Eğer aynı kadrajı tek kare çekecek olsaydık, makinemiz belirli bir pozlama değerine göre bu çekimi yapacaktı. Ortamda çok karanlık ve çok aydınlık noktalar varsa (gökyüzü, kumsal, sudan yansıyan güneşin ışıkları, ağaç gölgesi vs) bunlardan bir kısmında detayı alamayabilecektik. HDR yöntemi ile bu tip alanların tamamına yakınındaki detaylar sonuç fotoğrafınızda (HDR sonrası) belirgin olacaktır.

Umarım faydalı olmuştur.

Işığınız bol olsun.

Yeni içeriklerden haberdar olmak istiyorsanız hemen abone olabilirsiniz.

Abonelik kaydınız başarıyla alınmıştır.

Bir hata meydana geldi, lütfen daha sonra tekrar deneyiniz.

Sebahattin Demir
Mühendis ama Tıp meraklısı. Profesyonel yönetici. Seyahat etmeyi seven bir fotoğraf gönüllüsü. Okumayı, araştırmayı, sorgulamayı sever. İnsan ilişkilerine ve saygıya önem verir. Bildiklerini paylaşmaktan mutluluk duyar. "Bilmiyorum" demekten çekinmez. Türkçe yazım kurallarına uymayanlarla arası iyi değildir.

Yorum Politikamız: Arthenos.com ekibi olarak tüm okuyucularımızı tartışmalara aktif olarak katılmaya teşvik etsek de, Davranış Kurallarımıza uymayan veya yayınlanan materyalin editoryal standartlarını karşılamayan herhangi bir içeriği Silme / Değiştirme hakkını saklı tutarız.

avatar
  Abone ol  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bana bildir
Öner BÜYÜKYILDIZ
Ziyaretçi
Öner BÜYÜKYILDIZ

Sebahattin Bey,
Az pozlanmış ve çok pozlanmış fotoğrafları çekerken, enstantene değerini bir durak artırıp azaltmak yerine, aynı diyafram ve enstantene değerinde ama +1 ve -1 pozlama telafisi uygulayarak çeksek aynı işi görür mü ? Farkı var mıdır?
Birde çektiğimiz raw fotoğrafları photoshopta birleştirme aşamasına geçmeden önce camera raw ile tek tek düzenleyip mi birleştirmek gerek, yoksa ham haliyle birleştirme işlemini yapıp çıkan sonuç fotoğrafında mı ayarlamalar yapmalıyız?
Yazınız ve cevabınız için şimdiden teşekkür ederim.
Saygılarımla.

Osman Alphan
Ziyaretçi
Osman Alphan

Google Nik Collection içindeki Hdr Efex Pro ile de Hdr fotoğraf birleştirme yapılabiliyor, üstelik program ücretsiz… uzun süre Hdr fotoğrafını ücretsiz yapan program aradım… Bulduğum en iyi program bu… ve güzel yazıydı teşekkürler…

Zeki
Ziyaretçi
Zeki

Şüphedeysen basamaklama kullan
Çok saçma
Şüphe duyuyorsan bir pozometre Sekonic veya başka birşey kullan.
Basamaklama kullanıp sonra güzel olsun diye dua etmeyin bunun yerine ilk seferde doğru pozlayın.

Manşet

Mentawai - Yağmur Ormanı Bekçileri

Mentawai – Yağmur Ormanı Bekçileri

Fotoğrafa başladığım ilk zamanlarda alanımı bulmanın önemli olduğunu fark ettim ve kendimi belgesel fotoğraf alanında daha iyi ifade edebileceğimi anladım. Fotoğraf makinesi ile sadece görüneni değil o görünen gerçeğin arkasındaki asıl hakikati arama çabalarım doğrultusunda yolum Hint Okyanusu’nda Endonezya’ya bağlı Siberut Adasındaki Mentawai Kabilesi ile kesişti.

EDİTÖRÜN SEÇTİĞİ

Resim çekmek mi, Fotoğraf yapmak mı?

Resim Çekmek mi, Fotoğraf Yapmak mı?

Sıkça yaptığımız gibi yine bir hafta sonu eşimle birlikte Kuşadası'ndayız ve sahilinde nefes kesici bir manzaraya bakıyorum. Her zaman yanımda olan kameramı çıkarıp bu harika görüntünün fotoğrafını çekiyorum:

POPÜLER İÇERİKLER

Mentawai - Yağmur Ormanı Bekçileri

Mentawai – Yağmur Ormanı Bekçileri

Fotoğrafa başladığım ilk zamanlarda alanımı bulmanın önemli olduğunu fark ettim ve kendimi belgesel fotoğraf alanında daha iyi ifade edebileceğimi anladım. Fotoğraf makinesi ile sadece görüneni değil o görünen gerçeğin arkasındaki asıl hakikati arama çabalarım doğrultusunda yolum Hint Okyanusu’nda Endonezya’ya bağlı Siberut Adasındaki Mentawai Kabilesi ile kesişti.

Buna benzer birçok yazı
E-Posta Kutunuza
gelsin ister misiniz?

Bültenimize abone olun, yeni içerikler ilk size gelsin.

Teşekkürler. Abonelik kaydınız başarıyla alınmıştır.

Bir hata meydana geldi, lütfen daha sonra tekrar deneyin.