Manuel Mod mu, Pozlama Telafisi mi?

4
Manuel mod mu, Poz telafisi mi?

Kullandığımız kameralar doğru pozlama konusunda genelde başarılı olsalar da, bazı özel durumlarda bunu yanlış yaparlar. Burada sorulacak soru şudur: Kameranız tarafından önerilen poz ayarlarının doğru olmadığını fark ettiğinizde ne yapacaksınız? Ümidinizi kaybetmeyin, iki seçeneğiniz var. Birincisi Manuel çekim modu‘na geçmek ve ISO, Diyafram ve Perde hızı değerlerini kendiniz ayarlamaktır. Diğeri ise Pozlama telafisi (ve Diyafram veya Enstantane Öncelikli modu) kullanmaktır.

En iyi çözüm sizin için kolay olan çözümdür. Size hangisi kolay geliyorsa onu uygulayın. Örneğin, bir Canon EOS dijital SLR ile kameranın arkasındaki (size bakan kısımdaki) yuvarlak düğmeyi çevirerek poz telafisini uygulamak kolaydır. Çok basittir ve gözünüzü vizörden ayırmanız gerekmez. Birçok kamera marka ve modelinde buna benzer kolay kullanımlara rastlarsınız. Sizin kameranız için de kullanım kılavuzuna göz atabilirsiniz.

MAnuel mod mu, pozlama telafisi mi?

Mesela benim ikinci makinem olarak kullandığım Fujifilm X-T1 modelinde pozlama telafisi kadranı kameranın üstündedir. Gözünüzü vizörden çekmeden bunu ayarlamak neredeyse imkansızdır. Ancak objektif üzerindeki diyafram halkası Manuel moda geçmeyi ve diyafram açıklığını değiştirerek pozlamayı kolaylaştırıyor. Vizörde isteğe bağlı bir canlı histogram deklanşöre basmadan önce pozlamanın doğru olup olmadığını anlamanıza yardımcı oluyor (bazı aynasız kameraların avantajları işte).

Bunlar kullandığınız donanımın özelliklerine göre sizi nasıl yönlendirebileceğinin iki örneğidir. Canon SLR’ler beni poz dengelemeye zorlarken, Fujifilm X-T1 beni Manuel moda doğru yönlendiriyor.

“M” Manuel mod kullanımı

Önce manuel moda kısaca bir bakalım; ISO, Diyafram ve Perde hızı sizin ayarladığınız moddur. Manuel modu kullanmak (Program “Otomatik mod”, Diyafram Öncelikli veya Pozlama telafisi ile Enstantane Öncelikli modların aksine) bazı durumlarda çok faydalı olur, işinizi kolaylaştırır. Bunlardan birkaçına bakalım:

1. Ortamdaki ışık seviyesi sabitse Manuel modu seçin

Sahnenizdeki ortamın ışık düzeyi sabitse hangi ayarları kullanılacağınıza karar verdikten sonra poz ayarlarını değiştirmeniz gerekmez. Otomatik pozlama modlarında kamera poz ölçüm sistemleri öznelerin ışığı yansıtma özelliğinden faydalanırlar, bu nedenle ortamdaki ışık seviyesi sabit olsa bile pozlama değerleri değişebilir, makine şaşırabilir.

Manuel mod bu tür durumlar için idealdir. Pozlamayı bir kez ayarladıktan sonra onu değiştirmeniz gerekmez. Doğal ışık koşulları altında portre çekerken Manuel modu kullanın. Pozlamayı ayarladıktan sonra modelinize konsantre olmakta özgür olursunuz.

2. Manzara fotoğraflarını üçayak kullanarak Manuel modda çekin

Bu durumda pozlamayı değerlendirmek için bolca zamanınız olur. Manuel mod idealdir, çünkü düşük bir ISO (görüntü kalitesi için) kısık bir diyafram (alan derinliği için) değeri ayarlayabilir ve perde hızını ışık seviyelerine uyacak şekilde kolayca değiştirebilirsiniz. Eğer kullanıyorsanız tüm polarize, nötr yoğunluk (ND) veya dereceli nötr yoğunluk (GND) filtreleri için ayarlamalar yapmak da kolaydır.

Güneşin batışında manzara çekiyorsanız Manuel mod burada da iyi çok yardımcı oluyor. Fotoğraf çektikten sonra histogramı kontrol etmeniz yeterlidir. Güneş batarken (histogram sola doğru yaslanırken) daha yavaş bir perde hızına ayarlayın.

Manuel mod mu, Poz telafisi mi?

Yukarıdaki fotoğrafı sağanak şeklinde yağan bir yağmurun ardından üçayak kullanarak “M” Manuel modda çektim. Manzaradan da anlaşılacağı gibi sahnede yüksek bir dinamik aralık mevcut, yani en ışıklı ortam ile koyu gölgeli alanlar mevcut. Gökyüzü ile önümdeki otlar arasında tam 4 duraklık poz farkı vardı. Pozlamayı gökyüzünden alsam gölgeler daha da koyu çıkacaktı. Gölge kısımlardan alsam gökyüzü çok patlayacak, bulutlardaki detayı kaybedecektim. Ben filtrelerimi kullanmaya karar verdim ve dereceli değişen nötr yoğunluk (GND) filtrem olan LEE 0.6 Soft Grad ND (2 durak) filtremi kullandım. Filtremin yoğun kısmını ufuk çizgisinin üzerine ayarladım. Pozlama ölçüm modunu “Matris” ayarladım, netlememi önümdeki otlara yaptım.

Sonuç olarak, çok güzel bir gökyüzü ve dengeli pozlanmış bir fotoğrafa sahip oldum.

3. Manuel flaş kullanırken Manuel Mod kullanın

Manuel olarak ayarlanan bir flaş kullanıyorsanız flaş her seferinde aynı şekilde ışık yayacaktır. Bu durumda, pozlamanın her karede uyumlu olması için, kamera ayarlarını manuel ayarlamak en iyisidir.

4. Uzun pozlama fotoğrafçılığı için Manuel mod kullanın

Uzun pozlamalı manzaralı fotoğraf çekimi yapıyorsanız ve perde hızınız (pozlama süresi) 30 saniyeden uzunsa Bulb modunu kullanmanız gerekir. Bu, Manuel modun başka bir biçimidir (zaman ayarlı ve uzaktan kumandalı bir kablolu/kablosuz tetikleyici kullanmak dışında).

Pozlama Telafisi Kullanma

Manuel modun alternatifi fotoğraf makinesini otomatik pozlama moduna ayarlamak ve poz telafisini kullanarak fotoğraf makinesinin ayarlarını geçersiz kılmaktır.

Kullanılacak en iyi üç otomatik pozlama modu Diyafram Önceliği, Deklanşör Önceliği veya Programlı otomatik moddur. Manzara ve Portre gibi diğer pozlama modları size yeterince kontrol vermez. Bazı kameralarda bu modlardan birini kullanırken poz telafisini yapamazsınız.

Şunlar poz telafisinin Manuel moddan daha iyi sonuçlar üreteceği bazı durumlardır.

1. Sokak ve seyahat fotoğrafçılığı için Pozlama Telafisini kullanın

Sokaktaki insanların fotoğrafını çekiyorsanız size gereken pozlama değerleri çılgınca değişebilir. Bir an güneşin altındaki bir şeyin fotoğrafı çekerken, bir sonraki fotoğraf koyu gölgede bir şeyin fotoğrafı olabilir. Buna ilaveten güneş bulutların arasına girip çıkıyor olabilir.

Ama siz aslında bu gibi değişken durumlara değil, fotoğraf çekmek ve iyi bir kompozisyon oluşturmak için ilginç şeyler bulmaya yoğunlaşmak istiyorsunuz. Durup pozlamayı düşünmek zorunda kalırsanız belki de çok güzel bir kareyi kaçırabilirsin. Bu gibi durumlarda Otomatik pozlama modları bize büyük ölçüde yardımcı olurlar.

2. Otomatik modda (TTL) Flaş kullanırken Pozlama Telafisini kullanın.

Kameranızın flaşı ya da harici takacağınız flaşı otomatik moda (TTL) ayarladıysanız, fotoğraf makinesinin tam olarak doğru pozlamayı yapması için kameranızın “merkez ağırlıklı” veya “matris” pozlama ölçüm moduna (fotoğraf makinesinin en gelişmiş ölçüm modu) ayarlanması gerekir. Böylece, kameranızın pozlama ölçüm sistemi tarafından ölçülen ve hesaplanan bilgiler flaşınıza iletilir, flaş kendisine gelen bilgilere göre ne kadar şiddette çakacağına karar verir, makine ve flaş doğru pozlamayı hesaplamak için birlikte çalışırlar.

3. Spor veya yaban hayatı çekerken Pozlama Telafisini kullanın

Işık seviyesinin sıklıkla değişeceği ve hareketin izlenmesine ve önemli anları yakalamaya konsantre olmanız gereken başka bir durum da budur. Bir sporcuyu sıçradığı en yüksek seviyede havada yakalamaya çalışırken veya çok hızlı hareket eden vahşi bir hayvanı fotoğraflamak için çalışırken pozlamayı düşünmek istemezsiniz. Bırakın kameranız çalışsın, siz de eğer zorunda kalırsanız poz telafisini ayarlayın.

Sonuç

Herkesin çalışma stili ve metodu farklıdır. O nedenle bu makaledeki yazılanlar yalnızca bir öneri olarak alınmalıdır. Bir fotoğrafçı olarak deneyim kazanmaya başladığınızda Manuel modu veya Pozlama telafisini ya da herhangi bir başka modu kullanıp kullanmamaya siz karar vereceksiniz.

Bu makale yeni başlayanlar için zaman kazandırmaya yönelik yardımcı bir rehber olabilir. Kamera ayarlarınızı düşünmek için yeterli zamanınız varsa Manuel mod (“M”) kullanın. Düşünme süreniz azsa ve eylemi yakalamak için hızlı tepki vermeye hazır olmanız gerekiyorsa, Otomatik pozlama modu (“P”) ve Pozlama Telafisi kullanın.

Siz bunlardan hangisini tercih ediyorsunuz?
Lütfen aşağıdaki “Yorumlar” kısmında bunu benimle paylaşın.

Işığınız bol olsun.

Yazımı okuduğunuz için teşekkür ederim.

Yazılanların ilgisini çekecek birini tanıyorsanız lütfen "Paylaş" kısmından onlara iletin.


Sizlerden gelecek yorumları çok önemsiyorum.
Lütfen aşağıdaki "Yorumlar" kısmından benimle paylaşın.


Yeni içeriklerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız hemen abone olabilirsiniz.

Abonelik kaydınız başarıyla alınmıştır.

Bir hata meydana geldi, lütfen daha sonra tekrar deneyiniz.

Mühendis ama Tıp meraklısı. Profesyonel yönetici. Seyahat etmeyi seven bir fotoğraf gönüllüsü. Okumayı, araştırmayı, sorgulamayı sever. İnsan ilişkilerine ve saygıya önem verir. Bildiklerini paylaşmaktan mutluluk duyar. "Bilmiyorum" demekten çekinmez.
avatar
2 Yorum konuları
2 Cevaplar
2 Takipçiler
 
En çok tepki verilen yorum
En yeni yorum dizisi
3 Yorum yazarları
Sebahattin DemirOsman AlphanSebahattin DEMİRCafer Aydın Son yorum yazarları
  Abone ol  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bana bildir
Cafer Aydın
Ziyaretçi

Manuel mod tercihimdir.
Tüm kontroller benim elimde. Bazı durumlarda A ve S modlarını kullanıyorum.

Sebahattin DEMİR
Ziyaretçi
Sebahattin DEMİR

Cafer üstadım,

Bu bir tercih meselesi elbette.

Dün bizim buralarda bir etkinlik vardı. İlimizdeki bir STK’nın düzenlediği Bisiklet Turuna katılmıştık bir fotoğrafçı dostumla. O da Manuel mod kullanmayı tercih eder, ama istisnasız her zaman.

Çok hızlı hareket eden bisikletçilerin çoğunu yakalayamamıştı. Ben ise “A” modunda çekim yaptım. E, aksiyon çekiyorsun, neden “S” değil de “A” diyebilirsiniz. Öncelikle, çok açık bulutsuz bir havada, öğlen vakti çekim yapıyorduk. Ve ben D810 + 70-200mm f/2.8 lensimle çekiyordum. Bana f/2.8 diyafram lazımdı. “S” modunda örneğin 1/800 perde hızını ayarlasam, makine, o açık havada bana bazen diyaframı f/4, bazen f/5.6 bile veriyordu. İşime yaramazdı. O nedenle “A” modunda çektim.

Bu çekimde “M” modunu kullanamazdım. Çünkü bazen bir ağaç gölgesi, bazen bir üst geçit altı benim pozlamamı etkilerdi.

Özetle; ben öyle çok kuralcı biri değilim çekim modu kullanma konusunda. Bir-iki test çekimi ile ne kullanacağıma karar verebiliyorum. Bazen çekim esnasında da değiştiriyorum duruma göre. Önemli olan anı kaçırmamak.

Selamlar.

Osman Alphan
Ziyaretçi
Osman Alphan

Peki o zaman en ideal pozlama orta tonlara göre mi pozlamayı ayarlamaktır… Bu yüzden mi yeşile göre pozlama yaptınız? Başka bir değişle ideal pozlama yapmak için en koyu ve en açık tonlardan kaçmalı mıyız? Tabi silüet yada başka tarz bir şey çekmiyorsak…