Ana Sayfa FOTOĞRAFÇILIK Nasıl Yapılır - Tutorials Median Stack ile Sahnedeki İnsanları Gizlemek

Median Stack ile Sahnedeki İnsanları Gizlemek

-

Sizin de sıkça başınıza geliyordur, önünüzde çok güzel bir sahne var ve siz o sahneyi fotoğraflamak isterken önünüzden geçen insanlar veya araçlar çekeceğiniz sahneye engel olurlar veya sahnenizin dengesini bozarlar. Eğer bu sahneyi orada sizden başka kimse yokken veya hiç araç geçmiyorken çekme şansınız yoksa üzülmeyin, bunu, burada anlatacağım yöntem ile kolaylıkla yapabilirsiniz; Median Stack yöntemi.

Median Stack yöntemi

Photoshop’taki Median Stack yöntemi, insanlar ve araçlar gibi, bir fotoğraf yığınında her görüntüde aynı yerde ve aynı şekilde görünmeyen ve hareket eden nesneleri ayıklamanızı sağlayan çok güzel ve kullanışlı bir özelliktir.

Median Stack yöntemini kullanmak için, aynı sahneyi, farklı zaman aralıklarında ve birden fazla karede çekip yığınlama olarak kullanılabilecek bir dizi görüntüye sahip olmanız ve ardından çekmiş olduğunuz bu karelere Photoshop’ta Yığın Modlarından birini uygulamanız gerekir. Photoshop’taki yığın modlarının her biri farklı bir sonuç üretir, içlerinden bazıları ise gerçekten sihirli işler yaparlar 😉 . Benim favorim, özellikle çok insanın bulunduğu sahneleri insansız net yapmak için kullandığım “Median Stack” Modudur.

Bu mod ile iyi sonuçlar alabilmek için, çektiğiniz görüntülerdeki ana nesnelerin statik yani sabit olması gerekir. Bu nesneler, işlem sonrası elde edilecek son görüntüde net olarak görünecek öğelerdir. Art arda fotoğraf çekerken, elde etmeyi planladığınız final fotoğrafta görünmesini istemediğiniz öğelerin hareketlerini gözlemlemeli ve çekim zamanları arasında onların hareket edeceği kadar yeterli zaman bırakmalısınız. Örneğin, sonradan tek karede birleştireceğiniz 10 kareden oluşan bir dizi fotoğraf çekmek istiyorsunuz ve sahnenizde fotoğrafınızda çıkmasını istemediğiniz bazı kişiler var. O kişiler oradayken bir kare çekin, en az 2 veya 3 karenizi onlar yerlerinden hareket ettikten sonra çekin.

Çekim süreci

Yazımın başlığında kullandığım fotoğraf için sırasıyla aşağıdaki işlem adımlarını takip ettim:

 • Nikon D850 kameramı bir üçayak üzerine yerleştirdim.
 • ISO Değerini 64 olarak ayarladım (Bu, Nikon D850 kameramın baz ISO değeridir).
 • Kameramın AF modunu “AF-S” ve AF Alan modunu “Tek nokta AF” olarak ayarladım.
 • Pozlama Gecikme Modu ayarımı “3 sn” olarak ayarladım. Böylece çekimlerimi yaparken kameramda deklanşöre her basışımda, elimden kaynaklı titreşimlerin oluşmasını engelledim. Siz bunun yerine kablolu/kablosuz deklanşör tetikleyici de kullanabilirsiniz. Ben, yeterince zamanım varsa, yani fotoğrafın deklanşöre bastığım anda hemen çekilmesi gerekmediği durumda pozlama gecikme modunu tercih ediyorum.
 • Canlı Önizlemeyi (Live View) açtım. Böylece ayna kalkmış oldu ve ayna hareketinden kaynaklanacak titreşimlerin de oluşmasını engelledim.
 • Kameramın sol üst kısmındaki döner kadranı “Q” konumuna ayarladım. Böylece hem Elektronik Shutter özelliğini kullanabilecektim, hem de sessiz çekim yapacaktım.
 • Ortadaki netleme noktasını ileride ortada duran yeşil mermerin üzerine getirdim ve AF-ON tuşu ile netlememi yaptım ve AF-ON butonundan parmağımı kaldırdım. Artık netlemem AF-ON tuşuna tekrar basıncaya kadar o noktada kilitlendi. Bundan sonra deklanşöre her basışımda netlemem aynı noktada kilitli olarak kalacak ve her kare aynı netlikte çıkacak. Böylece, kameramı ve/veya objektifimi manuel netleme konumuna almama gerek kalmadı. AF-ON Tekniği bu gibi durumlarda oldukça kullanışlı bir tekniktir.
 • Eğer siz AF-ON tekniğini kullanmıyorsanız veya kameranızda bu özellik yoksa, lensinizin netleme halkasına hiç dokunmadan, yani az önce netlediğiniz noktayı hiç bozmadan, kameranızı ve objektifinizi manuel netleme moduna alın, böylece deklanşöre her basışınızda tekrar netleme yapmasını ve yanlışlıkla başka yere netlemesinin önüne geçin.
 • Kameram, yukarıda belirttiğim f/13 diyaframa karşılık bana 5 saniye Enstantane verdi. Bu perde hızı böyle bir ortam ve bu çekim tekniği için fazla uzundu. Ben de ISO’yu 3200’e yükselttim, bu bana yaklaşık 6 durak kazandırdı ve enstantane 1/10sn olarak değişti. Bu benim için yeterli bir hızdı.
 • Diyaframın, az önce ayarladığım f/13 değerinde, ISO’nun 3200 ve Enstantanenin 1/10sn olduğundan emin oldum.
 • Bu ayarlar ile ilk fotoğrafımı çektim.

Ardından, insanların her hareketinden sonra bir kare daha çektim ve toplamda 10 kare fotoğraf çekmiş oldum. Çekim işlemim birkaç dakika içinde bitmiş oldu.

Şimdi bu 10 fotoğrafı tek bir karede birleştirme aşamasına geçebiliriz…

Fotoğrafları Photoshop’ta Median Stack ile tek karede birleştirme

Photoshop uygulamasını açın ve aşağıdaki işlem adımlarını uygulayın:

NOT: Benim MacBook Pro bilgisayarımda MacOS işletim sistemi de dahil tüm yazılımlar İngilizce kuruludur. Aşağıda ekran örneklerini göreceğiniz Adobe Photoshop CC uygulamasının ekranlarını ve menü yapılarını bu nedenle İngilizce olarak verdim. Siz bu uygulamaları kullanıyorsanız kolaylıkla Türkçe’ye adapte edebilirsiniz.

1. Adım

“File → Scripts → Load File into Stack” kısmını açın.

Katmanları Yükle iletişim kutusunda, kullanmak istediğiniz dosyaları seçin ve pencerenin altındaki iki kutuyu işaretleyin:

 1. Attempt to Automatically Align Source Images (Kaynak Görüntülerini Otomatik Olarak Hizala)
 2. Create Smart Object after Loading Layers (Katmanları Yükledikten Sonra Akıllı Nesne Oluşturma).

Sahnedeki İnsanları Gizlemek

Sahnedeki İnsanları Gizlemek

Akıllı Nesneler, bir sonraki adımda Yığın Modunu uygularken önemli olan katman üzerinde tahribatsız düzenleme yapmanızı sağlar.

2. Adım

“Layer → Smart Objects → Stack Mode” kısmına gelin ve alt menüdeki modlardan birini seçin, ben bu örnekte “Median” seçtim.

Bu hile, çok sayıda insanın bulunduğu sahnelerin fotoğrafını çektiğinizde ve insanları bu sahneden ayıklamak istediğinizde gerçekten çok işe yarıyor. Sokakta, müzede, herhangi bir egzotik kapalı mekanda veya bir sürü insanın hareket halinde olduğu bir meydanda temiz bir çekim yakalamak gerçekten zordur. Örneğimdeki fotoğrafı birkaç ay önce gerçekleştirdiğimiz Almanya Romantische Strasse turumuzda çekmiştim; Wieskirche Kilisesi.

Dünya Mirası Listesi’nde yer alan Wieskirche Kilisesi son derece görkemli bir yapı. Dışarıdan hayli heybetli gözüken kilisenin içerisi çok ince bir işçilik kullanılarak dizayn edilmiş. Alp eteklerinde olmasından dolayı Wieskirche kendine özgü bir doğal güzelliğe de sahip.

Aşağıdaki fotoğraflardan da görüldüğü gibi, içeride dolaşan ziyaretçiler, temiz bir kare almama engel oluyorlardı.

Birden fazla çekim yaparak ve bunlardan bir yığın oluşturarak, aşağıdaki son fotoğrafta görüldüğü gibi istemediğim insanlardan otomatik olarak kurtuldum. Bu yöntemde, her görüntüde aynı yerde ve aynı şekilde görünmeyen tüm nesneler kaldırılır, bu da insanlar dahil hareketli tüm nesnelerin yok olması anlamına gelir.

Photoshop’un Yığınlama özelliği, tek bir Akıllı Nesnede birleştirilen bir dizi görüntü kullandığından, bu süreçte çektiğiniz orijinal görüntüleri herhangi bir zamanda güncelleyebilir, yer değiştirebilirsiniz. Bunu yapmak için; “Layer → Smart Objects → Edit Contents” seçeneğini kullanın veya bir katmanın minik resmini çift tıklayın. Düzenlenen Akıllı Nesneyi kaydettikten sonra, görüntü yığınına uygulanan son görüntü oluşturma işlemiyle yığın otomatik olarak güncellenir.

Oluşturma efektini korumak için Akıllı Nesneyi normal katmanlara dönüştürmek istiyorsanız, “Layer → Smart Objects → Rasterize” öğesini seçin. Bunu yaptığınızda, münferit katmanları düzenleyemez ve diğer Yığın Modlarını da uygulayamazsınız. Önce Akıllı Nesnenin bir kopyasını çıkarırsanız, yığını düzenleme olanağınız olacak ve son halini almış sürümün bir kopyasına sahip olacaksınız.

“Mean” ve “Median” dışında başka birçok Stack Modu da var ve görsel yığını üzerinde ne gibi bir etkisi olduğunu görmek için onlarla oynamanızı tavsiye ediyorum, eğlenceli olabilir 🙂

Siz de bu konuda bilgi, deneyim ve yorumlarınızı aşağıdaki “Yorumlar” kısmından bizimle paylaşın.

Hızlı İpuçları serimiz devam edecek. Bunun gibi daha birçok hızlı ipucundan yayınlandığı anda haberdar olmak isterseniz, artık yapacağınız şeyi biliyorsunuz; aşağıdaki kısma e-posta adresinizi yazmak ve ABONE OLMAK. Bir sonraki “Kısa İpuçları” yazımızda görüşmek üzere…

Yeni içeriklerden haberdar olmak istiyorsanız hemen abone olabilirsiniz.

Abonelik kaydınız başarıyla alınmıştır.

Bir hata meydana geldi, lütfen daha sonra tekrar deneyiniz.

Sebahattin Demir
Mühendis ama Tıp meraklısı. Profesyonel yönetici. Seyahat etmeyi seven bir fotoğraf gönüllüsü. Okumayı, araştırmayı, sorgulamayı sever. İnsan ilişkilerine ve saygıya önem verir. Bildiklerini paylaşmaktan mutluluk duyar. "Bilmiyorum" demekten çekinmez. Türkçe yazım kurallarına uymayanlarla arası iyi değildir.

Yorum Politikamız: Arthenos.com ekibi olarak tüm okuyucularımızı tartışmalara aktif olarak katılmaya teşvik etsek de, Davranış Kurallarımıza uymayan veya yayınlanan materyalin editoryal standartlarını karşılamayan herhangi bir içeriği Silme / Değiştirme hakkını saklı tutarız.

Abone ol
Bana bildir
guest
Makale Değerlendirme
Makaleyi 5 yıldız üzerinden değerlendirin
Yorum formu, web sitesinde yer alan yorumları takip etmemize izin vermek için Adınızı, e-Postanızı ve içeriğinizi kaydeder. Yorum göndermek için lütfen web sitemizdeki Koşulları ve Gizlilik Politikamızı okuyun ve kabul edin.
27 Yorum
Eskiler
En Yeniler Beğenilenler
Satır İçi Geribildirimler
Bütün yorumları göster
Yasemin

Aaaa bu yöntem çok güzelmiş. Ben de aynen böyle birden çok foto çekip sonra bunları katmanlardan temizlemekle uğraşıp duruyordum. Son yazılarınızı sanki direk benim için yazıyorsunuz Sebahattin bey.

Teşekkürlerrr.

Cengiz

hocam hiç bir yerde böyle tane tane ve süper anlaşılır yazılara rastlanmıyor. sizi ve bloğunuzu tanımış olmaktan çok memnunum.. emeklerinize sağlık.. saygılarımla

Ertan T.

kullamimi kolay guzel yontem. bu arada mekan da cok guzelmis. bir sanat harikasi resmen. saolun sabahattin bey

Soner Ali D.

Arada böyle hap gibi “meraklısına güzel ip uçları” tadında yazılarınız güzel oluyor üstadım. Sayenizde 10 senedir uğraşıp bir yere getiremediğim fotoğraf bilgimi her gün artırıyorum. Size çok teşekkür ederim. Devamını bekliyoruz 🙂 🙂

Soner Ali D.

Kullanın üstadım memnun olurum 🙂 🙂 🙂
Saygı bizden

Okyar Atilla

Sevgili dostum günaydın, ara sıra da olsa “Stack” özelliğini kullanırım. Ancak bu yöntemi şimdi öğrendim ve akışını defterime not aldım. Bence minimal çalışan fotoğrafçıların eli ayağı olacak bir işlemler dizini. İlk fırsatta deneyeceğim. Bunları yazarken de şunu fark ettim; Teknik hakkında güzel bilgileri aktarıyoruz. Ancak okurlarımız bunu hemen denemelerine imkan sağlayacak öğeleri vermiyoruz. Benim düşüncem bu yazının ekine bu işlemlerin yapılabileceği bir kaç fotoğraf ekleyerek okurlarımızın pratik yapmasını sağlamak yönünde olacaktır. Böylece okurlarımız sahaya çıkmadan/vakit geçirmeden deneme yapma imkanını elde edeceklerdir. Bu da blogumuz için fark yaratacak bir özellik olur.
Not: bu düşüncemi buraya yazmak yerine direkt sana da söyleyebilirdim. Ancak izleyicilerimize örnek olsun ve onlardan da farklı fikirler gelsin diye burada paylaştım. Blogumuzun gelişmesine tüm takipçilerimizin de katkısı (biraz emirvaki oluyor ama…) olmalı. Sadece oku oku nereye kadar? 🙂
Sevgi ve saygılarımla iyi bir hafta sonu diliyorum.

Öner BÜYÜKYILDIZ

Harika bir teknik, harika bir anlatım. Ellerinize sağlık Sebahattin Bey, çok teşekkür ederiz.
Fotoğraf çekim aşaması kadar fotoğrafı işleme aşamasının da çok önemli olduğu aşikar. Bu noktada Photoshop harika işler çıkartıyor gerçekten. Resmen sihirli bir yazılım.
Yeni yazı ve ipuçlarınızı sabırsızlıkla bekliyorum.
Selam ve saygılarımla.

Yasin ÖN

Bir çok ince detayı içeren mükemmel bir yazı olmuş. Emeğinize sağlık Sebahattin bey.

Mehmet

Yine çok yararlı bir yazı olmuş, teşekkür ederim.

Ertuğrul Ava

Merhaba
Çok teşekkürler, Fotoğrafı benim gibi yeni öğrenenler için; çok ayrıntılı yazdığınız için teşekkürler,

Mehmet Aydın

Güzel paylaşımlarınız için teşekkür ederiz. Faydalı bilgiler veriyorsunuz. Selamlar

Vural A Kuyucak

Tesekkurler
Devamini bekliyoruz 😉

Uğurhan Murat Elçi

Bu siteyi google aramasında buldum yaklaşık iki saattir yazılarınızı okuyorum. Hepsi bir birinden değerli bilgilerle dolu örneklerle anlatılması benim gibi bir amatör için altın gibi. Emeği geçen herkezi kutlarım. Hemen abone oldum teşekkürler

Vedat Üzmezgil

Tasarımı çok güzel kolay kullanılabilen aranılan her şeyin kolaylıkla bulunabildiği bir site. Katkıda bulunan ve emekleri geçenleri kutluyorum. Bir fotoğraf tutkunu olarak çok faydalanıyorum.. Okuduğum her yazıyı sosyal medyamda paylaşabiliyorum. Teşekkürler

Manşet

Canon EOS R5, R6 Yeni Tam Kare Aynasızlar ve RF Lensler

Bugün 9 Temmuz 2020. Ben bunları yazarken Canon yeni cicilerini açıklıyor. Ekranın sağında açıklama videosu, solunda da Arthenos ekranı açık ki bu yazıyı anında yazayım 🙂

EDİTÖRÜN SEÇTİĞİ

Fotograf çekmek mutlu ediyor

Fotoğraf Çekenler Daha Mutlu Oluyor

Fotoğrafçılar mutlu insanlar. Bunu ben demiyorum, Amerikan Kişilik ve Sosyal Psikoloji Dergisi tarafından yayımlanmış kapsamlı bir çalışma söylüyor. "Fotoğraf çekin, her şeyden daha fazla keyif alacaksınız" diyor.

POPÜLER İÇERİKLER

Canon EOS R5, R6 Yeni Tam Kare Aynasızlar ve RF Lensler

Bugün 9 Temmuz 2020. Ben bunları yazarken Canon yeni cicilerini açıklıyor. Ekranın sağında açıklama videosu, solunda da Arthenos ekranı açık ki bu yazıyı anında yazayım 🙂

Buna benzer birçok yazı
E-Posta Kutunuza
gelsin ister misiniz?

Bültenimize abone olun, yeni içerikler ilk size gelsin.

Teşekkürler. Abonelik kaydınız başarıyla alınmıştır.

Bir hata meydana geldi, lütfen daha sonra tekrar deneyin.

27
0
Düşünceleriniz bizim için önemli. Belirtmek ister misiniz, lütfen yorum yapın.x
()
x