Ana SayfaFOTOĞRAFÇILIKFotoğrafın TemelleriKameranızda Özel Ayarlar Modunu Kullanmaya Hazır mısınız?

Kameranızda Özel Ayarlar Modunu Kullanmaya Hazır mısınız?

Her yıl tatillerimizde, eşim ve çocuklarımız ile birlikte uzun periyotlu yurtiçi veya yurtdışı seyahatlere çıkmayı tercih ediyoruz. Öncesinde kızım ve eşi tüm rotamızı, kalacağımız otelleri, aracımızı parkedeceğim otoparkları, nerede hangi yöresel tadları tadacağımızı, hangi özel mekanların ziyaret edileceğini detaylıca planlıyorlar. Tüm gezimiz boyunca çok değişik koşullarda değişik sahnelerin fotoğraflarını çekmem gerekiyor. Hızlı ve pratik olmak gerekiyor. Halen devam eden bu yılki seyahatimde de kameralarımdaki "Özel Ayarlar" özelliği sayesinde çok rahat ve pratik hissettim. Deneyimlerimi hemen bu kısa makale ile sizinle paylaşmak istedim.

-

Mutlaka sizin de başınıza gelmiştir, fotoğraf çekmek istediğimizde birçok farklı koşullarda birçok farklı sahne ile karşılaşırız. Kimi zaman hareket halindeki bir konuyu, AF-C Sürekli Servo Çekim modunda seri halde art arda fotoğraflamak için Dinamik alan AF ile odağı takip etmek ve böylece “S” Enstantane Öncelikli Çekim modunu kullanarak deklanşör hızını ayarlamak isteriz. Bir başka sahnede bizim için diyafram ayarı önem kazanır, “A” Diyafram öncelikli çekim modu ile birlikte Otomatik ISO kullanmak isteriz. Tüm bu hızlı değişen sahne koşulları arasında kameramızın ayarlarını çok sık ve hızlı bir şekilde değiştirmemiz gerekir. Bu tip ayar değişikliklerini manuel yapmak zaman kaybettirir, dolayısıyla anı kaçırmamıza neden olur. Kullandığınız birçok kamerada “Özel Ayarlar” veya benzer adlar verilen bir düğme veya menü öğesi ile bu ayarların kolayca yapılmasını sağlayan kullanışlı bir özelliğe rastlarsınız. Bu makalemde bu özelliği nasıl kullandığımı göstereceğim; kameranızın bu özelliğini kullanmak tekniğinizi de geliştirmenize oldukça yardımcı olur.

“Özel ayarlar” nasıl çalışır?

Özel Ayarlar, kameranızda bulunan tüm ayarları bir düğmeye veya arama ya da menü seçimine kaydederek çalışır. Beyaz dengesi, Diyafram, Perde hızı, ISO, AF netleme modu, AF alan modu, Renk profili, Kırpma modu ve kameranın yapabileceği daha birçok ayardan bahsediyorum. Tüm bu şeyleri bir anahtarın üzerinden seçerek ayarlamak oldukça kullanışlı olabilir.

Acemi kurulumu

Nasıl olduğunu bilirsiniz, hepimizin başından geçti: Yeni bir fotoğraf makinesi almak için öncesinde her türlü spesifikasyonu okursunuz. Bu süreçte kantitatif olan her şey gibi kamera özellikleri de mükemmeldir çünkü alacağınız kamerayı başka modeller ile kağıt üzerinde doğrudan karşılaştırabilirsiniz. Fotoğraf makinenizi satın aldıktan sonra, favori bloggerların sayfalarına gidip sizin kullandığınız kameranın ayarlarını buradan kopyalayın. Bu, kameranızı kurmaya başlamak için harika bir yoldur, çünkü sevdiğiniz şeyleri öğrendikçe üzerine değişiklikleri daha bilinçli bir şekilde yapabilirsiniz.

Kameranızın Özel Ayarlar kısmında iki ayar moduna sahip olmasının ne kadar havalı olduğunu duyarsınız ve onları en sevdiğiniz blog yazarınınki gibi, aksiyon çekimi yapmak ve yıldız çekmek için ayarlarsınız.

Ve sonra bu özelliğin var olduğunu hatırlamaz, unutursunuz.

Kameranızda Özel Ayarlar Modunu Kullanmaya Hazır mısınız?

Elinizde çok güzel şeyler yapan, birbirinden ilginç sayısız özelliği olan bir kameranız var, bazı özellikleri unutmanız çok normaldir.

Asıl sorun, kendinizi aniden fotoğraf çekmeye değecek bir eylemle karşı karşıya bulduğunuzda, bunun için önceden ayarladığınız bir “Özel Ayarınız” olduğunu hatırlamıyor olmanızdır. Ve çoğumuz fotoğraf çekerken hangisini ne amaçla ayarladığımızı çok nadiren hatırlıyoruz, her seferinde bu ayarları nasıl yaptığımızı yeniden öğrenmemiz gerekiyor. Böylece Özel Ayarlar düğmesi kullanılmaz bir özellik haline geliveriyor.

Özel ayarlar seçeneği, siz onu anlayacak ve gerektiğinde hemen kullanacak kıvama gelene kadar, yalnızca kullanışlı bir özellik olarak kameranızda öylece durur.

Gelişmiş kurulum

Fotoğrafçılık hobimle gerçek anlamda ilgilenmeye başlamamdan buyana yaklaşık 15 yıl geçmiş, bu süre içerisinde çok değişik kameralara sahip olduğum için son birkaç yıldır birkaç şey farkettim. Birincisi, kullandığım kameranın modeli o kadar önemli değil, İstediğim kompozisyonu neredeyse her kamera gövdesiyle çekebilirim. İkincisi, tekrar tekrar kullandığım birkaç özellik var ki bunlardan bir tanesi “Özel Ayarlar” cidden kullanmaya değer.

Aksiyon ve yıldız fotoğrafları için buna ihtiyacım yok, çünkü bu gibi durumlar, her seferinde, önceden tanımlı özel ayarların işe yaramayacağı kadar standart dışı, yani farklı ayarlar gerektiriyor. Aynı aydınlatma ekipmanı ve kamera ayarlarını kullanan stüdyo kurulumlarında portre çeken fotoğrafçılar her seferinde aynı ayarları kullanırlar. Işıklar ve arka plan ayarlandığında, örneğin sadece C3’ü seçer ve çalışmaya hazır olurlar.

Benim ayarlarım

Ben Olympus OM-D E-M1 MII aynasız kameramda bulunan C1, C2 ve C3 özel ayarlar düğmelerini şu şekilde ayarladım:

C1, benim Siyah Beyaz Sokak Fotoğrafçılığı çekim modumdur, ayarları aşağıdaki gibidir:

 • Çekim modu “M” Manuel ayarlıdır,
 • ISO, Otomatik ISO ve 3200 ile sınırlıdır,
 • Görüntü Modu ayarını “Monoton” ayarlıdır,
 • Keskinliği +2 olarak ayarlıyorum,
 • Kontrastı genellikle +1 olarak ayarlarım,
 • Renk Filtresi için R yani Kırmızı seçiyorum,
 • Renk Tonu için NEUTRAL’ı gerçek Siyah-Beyaz için kullanıyorum,
 • Gövde içi stabilizasyon aktiftir S-IS Auto,
 • AF Modu AF-C ve AF Alan modu Tek Nokta ayarlıdır,
 • Tüm diğer işlevler varsayılan olarak ayarlıdır.

Aksiyon çekeceksem modum C2‘dir, ayarları aşağıdaki gibidir:

 • Çekim modu “S” Enstantane önceliğine ayarlıdır,
 • ISO, Otomatik ISO ve 3200 ile sınırlıdır,
 • Gövde içi stabilizasyon aktiftir S-IS Auto,
 • AF Modu “C-AF TR” AF Takibi ve AF Alan modu 9 Nokta ayarlıdır,
 • Seri çekim modu “Ardışık H” ayarlıdır,
 • Tüm diğer işlevler varsayılan olarak ayarlıdır.

Üçayak kullanmak istediğimde C3 modumu kullanırım, ayarları aşağıdaki gibidir;

 • Çekim modu “A” Diyafram önceliğine ayarlıdır,
 • ISO temel seviyede 200’de kilitlidir,
 • Gövde içi stabilizasyon S-IS Kapalı yani “Off” konumundadır, bu önemlidir ve gözden kaçırmak çok kolaydır,
 • AF Modu AF-S ve AF Alan modu Tek Nokta,
 • Zamanlayıcı iki saniyeye ayarlıdır.

C1’den C3’e geçmek iki saniye sürmez, kameramı üçayağa takarken bile bunu yapabilirim, bu yüzden gerçekten hiç zaman almıyor. Ama hız önemli olduğunda kamera kullanımını hızlandıran her şey yardımcı olur, birden fazla seviyede gömülmüş dört veya daha fazla menüye dağılmış yarım düzine ayar yapmak zorunda kalmaksızın, C1’den veya C3’ten C2’ye dönmek yeterli benim için, üstelik tüm bu ayarların ve menü konumlarının nerede olduğunu hatırlamak zorunda değilim.

Sonuç

Dosya boyutu, RAW veya JPEG, AF Netleme modu, sürekli, sessiz veya yüksek hızlı deklanşör modu dahil olmak üzere istediğiniz her şeyi ayarlayabilirsiniz. Özel ayarınızı belirlediğinizde her şeyin tam istediğiniz gibi olduğundan emin olun, özellikle Manuel, Diyafram veya Enstantane öncelikli çekim modları. Bu üç mod, oluşturulduktan sonra özel ayarlar kısmında değiştiremediğiniz tek şeydir, bu modlardan birinde özel bir ayar oluşturduktan sonra çekim modu o modda kalır. Ancak, özel bir ayara geçtikten sonra, odak noktası veya Pozlama telafisi gibi istediğiniz herhangi bir ayarı değiştirebilirsiniz. Özel ayarlar bir başlangıç ​​noktası görevi görür ve ortam koşullarını buradan ayarlayabilirsiniz.

Herhangi bir kamera tekniği uygulamasında olduğu gibi Özel ayarlar kullanmak ustalık gerektirir. Size uygun özel ayarlar oluşturup bir süre bunlarla çalışarak zaman geçirin. Hızla değişen durumları yakalamaya daha hazır olduğunuzu göreceksiniz. Hazır olmayı seviyorum, bu yüzden özel ayarlar benim sahada fotoğraf çekimimin önemli bir parçası. Kameranızdaki Özel Ayarlar düğmeleri müthiş bir araçtır. Olympus OM-D E-MII ve Fujifilm X-T1 aynasız kameralarımda en uygun Özel Ayarın esnek olmasına izin vermek, ihtiyacım olan fotoğrafları daha hızlı bir şekilde oluşturmama yardımcı oluyor.

Umarım bu makale faydalı olmuştur. Siz de bu konudaki deneyim, bilgi ve yorumlarınızı aşağıdaki “Yorumlar” kısmından benimle paylaşın.

İlişkili İçerikler

E-POSTA ABONELİĞİ

Sebahattin Demir
Mühendis ama Tıp meraklısı. Seyahat etmeyi seven bir fotoğraf gönüllüsü. Okumayı, araştırmayı, sorgulamayı sever. İnsan ilişkilerine ve saygıya önem verir. Bildiklerini paylaşmaktan mutluluk duyar. "Bilmiyorum" demekten çekinmez. Türkçe yazım kurallarına uymayanlarla arası iyi değildir.

Yorum Politikamız: Arthenos.com ekibi olarak tüm okuyucularımızı tartışmalara aktif olarak katılmaya teşvik etsek de, Davranış Kurallarımıza uymayan veya yayınlanan materyalin editoryal standartlarını karşılamayan herhangi bir içeriği Silme / Değiştirme hakkını saklı tutarız.

Abone ol
Bana bildir
guest
7 Yorum
Beğenilenler
En yeniler Eskiler
Satır içi geribildirimler
Bütün yorumları göster
Umut
Umut
2 yıl önce

Hocam ben de bu ayarı fuji makinemde kullanıyorum. çok haklısınız kullanmaya başlayınca ve pratiklik kazanınca çok iyi işe yarıyor. Emeğinize sağlık bu güzel bilgiler için teşekkürler.

Öner BÜYÜKYILDIZ
Öner BÜYÜKYILDIZ
2 yıl önce

Merhaba Sebahattin Bey,
Seyahatinizde bile biz takipçilerinizi düşünerek bloğunuzda paylaşım yapmanız, yaptığınız işe duyduğunuz saygı ve verdiğiniz özeni gösteriyor.
Dediğiniz gibi benim içinde bu ayarlar pek kullanılmayan, makinanın atıl kalmış özellikleri arasında. Ama yazınızı okuyunca kafamda bazı fikirler oluştu ve akşam eve gidince hemen kurcalama isteği oluştu.
Çok teşekkür eder, seyahatinizin keyifli geçmesini dilerim.
Sağlıcakla kalın.

Osman Zihni ERENLER
Osman Zihni ERENLER
2 yıl önce

Merhaba Hocam. Fevkalade yararlı olduğunu düşündüğüm bu makalenizi paylaştığınız için teşekkür ederim. Değişik senaryolar için bir kaç özel ayar konfigürasyonu örnekleseniz ve bunu- mesela em1 m2 gövdede- nasıl yapacağımızı lütfeder anlatır mısınız? desem… çok mu kolaycılığa kaçmış olurum?
Saygılarımla.

Osman Zihni ERENLER
Osman Zihni ERENLER
Yorumun sahibi  Sebahattin Demir
2 yıl önce

Çok teşekkür ederim Hocam. Bu ilave ile makaleniz benim için daha da yararlı oldu. Teoriyi öğrendikten sonra pratiğini de yapmak gibi.
Saygılarımla.

Manşet

Âşık Mahzuni Şerif’ten, Mustafa Ertekin’e uzanan süreç

Âşık Mahzuni Şerif’ten, Mustafa Ertekin’e uzanan süreç

“İyi bir fotoğraf etkili bir şiir gibidir. Tıpkı şairin bir şiirinin diğer şiirlerinin desteğine ihtiyacı olmadığı gibi, tek fotoğrafın da anlam kurmak ve duygu yaratmak için ikinci bir fotoğrafa ihtiyacı yoktur.

Fotoğraf gerek yapısıyla gerekse de etki biçimiyle en çok şiire benzer. Bir şiiri etkili kılan en temel özellikleri düşünceden çok duygu çağrıştırması ve bunu imge yaratarak yapmasıdır. Şiir metaforlarıyla, mecazlarıyla, uyaklarıyla hem anlamını hem melodisini yaratır."
Mustafa Ertekin

EDİTÖRÜN SEÇTİĞİ

Fotoğrafçılık Hafızamızı Geliştirir mi?

Fotoğrafçılık Hafızamızı Geliştirir mi?

Fotoğrafçılar Dikkat!
Fotoğraf Çekmek Görsel Belleği Güçlendiriyor,
Peki ya Görsel Olmayan Bellek?

POPÜLER İÇERİKLER

Belgesel fotoğraflardan belgesel sinemaya: Sokağın Çocukları

Belgesel fotoğraflardan belgesel sinemaya: Sokağın Çocukları

Muhammed Suriyeli mülteci bir çocuk. Savaşın bölüp parçaladığı çocukluğun acı bir gerçekliğinin de karakteri olmuş.

Muhammed çok merak ediyormuş Galata Kulesi’ni. Hatta birkaç arkadaş sıraya girip ziyaretçilerin çocuklarıymış gibi girmeye çalışmışlar. Bir keresinde birinci kata kadar çıkabilmişler ama yakalanmışlar. Bir gün Muhammed’le çıktık.
7
0
Düşünceleriniz bizim için önemli. Belirtmek ister misiniz, lütfen yorum yapın.x
()
x