Daha
  Ana SayfaFOTOĞRAFÇILIKNasıl Yapılır - TutorialsSabitken netleme izleme Nikon DSLR kameralarda nasıl çalışır?

  Sabitken netleme izleme Nikon DSLR kameralarda nasıl çalışır?

  -

  Nikon’un 2012 yılında anons ettiği D800 ve sonraki kardeşleri D810 ve benim şu anki ana kameram olan Nikon D850 modelleri de dahil bundan sonra çıkan hemen tüm modellerde, daha önceki Nikon DSLR’lerde görülmeyen özelliklere sahip çok güçlü bir otomatik netleme sistemine sahipler. Bu yazımızda, bu özellikler içinde pek göze batmayan ama çok önemli ve faydalı bir özellik olan “a3: Sabitken netleme izleme – Focus tracking with lock-on” özelliği hakkında konuşacağız.

  Sabitken netleme izleme, kameranızın konunuzu engelleyen ve araya izinsiz giren bir nesneyi göz ardı edeceği sürenin uzunluğunu seçmenize olanak tanır.

  Diğer bir deyişle, pistte çok hızla giden bir motosiklete odaklandığınızı varsayalım. Motosikleti bir kere netleyip, kameranızı motosikletin hareketi yönünde çevirerek takip ettiğinizde, otomatik odaklama sistemi konuyu izler ve sorunsuz olarak odakta tutar. Motosiklet, örneğin bir ağacın arkasından geçip tekrar belirirse, kameranız odak takibini kısa süreliğine durdurur. Parlak, yüksek kontrastlı ağaç dalları kameranın AF sisteminin dikkatini çekerse ve konunun takibini kaybederseniz ne hissederdiniz? Bu oldukça can sıkıcı olurdu, değil mi?

  Sabitken netleme izleme nasıl çalışır?

  Sabitken netleme izleme özelliği, bunun olmasını önlemek için kilitli Odak takibi sağlar. Bu işlevin “kilitlenme” kısmı, kamera ile konu arasına kısa süreliğine bir şey girse bile kameranızın nesnenize odaklanmasına yardımcı olur. Bu işlev etkinleştirilirse, kamera ısrarla konunuza kilitlenir.

  Bu özellik aktif olmadığında, kameranız ile konunuz arasına giren herhangi bir parlak nesne, kameranın dikkatini çekebilir ve konuya odaklanmanızı kaybetmenize neden olabilir.

  “Sabitken netleme izleme” özelliği aktif ise kameramız bize, kilitleme işlevi için değişken bir zaman aşımı süre seçeneği sağlar. Kilitleme zaman aşımı, kameranın dikkatini çekmek için bizim ayarlayacağımız bir süre boyunca kamera ile konumuz arasına giren bir nesneye izin verir. Bu zaman aşımını, bizim için en uygun olan gecikme süresine göre ayarlayabiliyoruz. Çekim tarzınız için hangi ayarın en iyi olacağını belirleyebilmek için biraz deneme yapmalısınız. Fabrika ayarlarında varsayılan değer, 1 saniyeye karşılık gelen “Normal” değerindedir. Ben kendi testlerimde bu süreyi 1 saniyeden daha kısa olarak belirlediğim için “Normal” değerini seçmedim.

  Bu özellik nasıl ayarlanır?

  Nikon kameralarda bu özelliği yapılandırmak için işlem adımlar şunlardır:

  Sabitken netleme izleme Nikon DSLR kameralarda nasıl çalışır?
  Ekran 1
  Sabitken netleme izleme Nikon DSLR kameralarda nasıl çalışır?
  Ekran 2
  Sabitken netleme izleme Nikon DSLR kameralarda nasıl çalışır?
  Ekran 3


  Kameranızı açın ve “MENU” butonuna basın.

  1. “ÖZEL AYARLAR MENÜSÜ”ne girin (Ekran 1).

  2. “a3 Sabitken netleme izleme” seçeneğini seçin ve sağ oka basarak sağa kaydırın (Ekran 2).

  3. Menüdeki seçeneklerden size uygun bir değeri seçin (Ekran 3). Henüz hiç değişiklik yapmadıysanız, 1 saniyelik fabrika varsayılan değeri olan 3 değeri (Normal) göreceksiniz. 5 değeri en uzun süredir ve deneyimlerimde yaklaşık 2 saniyelik gecikme sağlıyor gibi görünüyor. Bunların her birini kendiniz deneyin ve sonuçlarını görün.

  4. Seçim işlemi bittiğinde kaydetmek için OK düğmesine basın.

  Bu işlev, odak takip sistemi için ince ayar yapmanıza olanak tanır. Böylece kameranız, araya izinsiz giren bir konuyu bir veya iki saniye boyunca görmezden gelebilir.

  AF alan modunu Tek Nokta AF ayarladığınızda, kamera konuyu tespit eder etmez kilit açma zaman aşımı başlayacaktır.

  Dinamik alan AF veya Otomatik alan AF modunu, Sabitken netleme izleme açık durumda kullanırken, kameramın mevcut konuya odaklanmada ne kadar kararlı olduğunu görünce çok eğlenmiştim. Bunu kendiniz de deneyin! Oldukça eğlenceli ve size fotoğraf makinenizin AF sisteminin gücü hakkında bilmediğiniz çok şeyler öğretecektir.

  Sabitken netleme izleme AF hızının yavaşlamasına neden olur mu?

  Evet, bu ilk akla gelen sorulardandır. Haksız da değilsiniz. Bazı yanlış anlaşılmalar bu teknolojinin biraz gözardı edilmesine neden olabiliyor. Otomatik netleme, yeni bir konu aramadan önce değişken bir süre tereddüt etmesine neden olacak şekilde tasarlandığından, kameranın bazı kullanıcılara yavaş görünmesine neden olabiliyor.

  Ancak, bu “yavaşlık” gerçekten sizi nesnenizin izlenen odağını kaybetmekten alıkoymak için tasarlanmış bir özelliktir. Fotoğraf makinesi bir özneye odaklanıp kilitlendiğinde, özneyi kısa bir süre kaybetse bile o, öznede kalmak için elinden gelenin en iyisini yapmaya çalışır. Bu, lensin ileri-geri hareketini ve önceki konu artık bir AF noktasın denk gelmediği anda yeni bir konu aramasını engeller.

  Ayrıca, fotoğraf makinesinin asıl konuyu takip ederken diğer yüksek kontrastlı veya daha yakın konuları yok saymasına da neden olur. Bu teknolojinin yararlılığını, kullandığınız çekim tekniklerine göre kendiniz değerlendirmeniz gerekecek. Elinize kameranızı alıp açık havaya çıkmanızı, sabitken netleme izleme özelliği açık ve kapalı durumdayken hareketli nesneleri izlemenizi öneririm. Fotoğraf tarzınız, bu özelliği nasıl kullanacağınızla veya kullanıp kullanmayacağınızla ilgili karar verici olacaktır.

  Sabitken netleme izleme özelliğinin, kameranın ne kadar iyi netleme yaptığı ile çok az ilgisi vardır. Kameramız bunun yerine “neye odaklandığıyla” ilgilenir. 

  Sabitken netleme izleme özelliğini kullanmak için bazı iyi nedenler

  Bu özellik “Kapalı” olarak ayarlanırsa, Dinamik alan AF ve Otomatik alan AF, konunuz ile fotoğraf makinesi arasına gelen her şeye anında tepki verir. Bu özellik etkinleştirildiğinde, kamera kısa bir süre sizinle konunuz arasına giren her şeyi göz ardı eder. Kapatırsanız, kameranız sadece çerçevede bir anlığına görünse bile daha yakın bir nesneye odaklanmaktan mutluluk duyacaktır. Bunun güzel bir örneği, hareket eden bir nesneyi takip ettiğinizde ve tam fotoğrafı çekmek üzereyken, kadrajınıza daha yakın veya daha parlak bir nesnenin girmesi ve bunun AF sensörü tarafından yakalanmasıdır. Kamera, odağı izinsiz giren konuya doğru anında değiştirebilir.

  Bu özelliği kapatırsanız, sahneye bir şeyler karışırsa, fotoğrafını çekmeye çalıştığınız özne üzerinde dikkatini nasıl tutacağını bilmeyen bir kameranız olur. Dinamik alan AF veya Otomatik alan AF modunu kullanırken, bir nevi “odak ruleti!” oynamış olursunuz 🙂 .

  Ayar Önerisi

  “En iyi” ayar şudur diye bir öneri olacağını düşünmüyorum. Her fotoğrafın kendine özgü bir tarzı var. Tam kare veya çarpanlı gövdede bile değişir bu. Sahneye ve çekeceğiniz kareye göre uygun ayarlar ve hızlı lens ile birlikte teknik de çok önemlidir. Hareket bulanıklığı yaratmayacak bir deklanşör hızı ve yeterli Alan Derinliği sağlayan bir diyafram açıklığı çok önemlidir. Ben kuş ve hareketli sporlar gibi hızlı hareket eden konular için genellikle 1/1600 sn deklanşör hızını tercih ediyorum. Konunun hızın bağlı olarak bu bazen 1/1000 sn olabiliyor. 

  Konuyu, seçmiş olduğunuz odak noktalarıyla vizörde tutabiliyorsanız, yani konuyu vizörde takip edebilmekte sorun yaşamıyorsanız o zaman sabitken netleme izleme, açık ve odak noktası miktarına bakılmaksızın öncelikle kısa (1) ayarlanmalı, ama duruma göre normal yani 3 değerinde de bırakabilirsiniz. AF nokta sayısı ne kadar çok seçilirse konunun izlenmesi o kadar kolay olur, ancak bu durumda işlemci daha çok çalışır. Vizörde takibi çok zorlaştıran çok düzensiz hareket eden nesneler için, kilit kapalıyken AF İzlemenin daha hızlı yanıt verdiğini gözlemledim.

  Ben Nikon D850 kameramda 21 nokta dinamik alan AF, AF-C, Ch ile pan çekim yaparken de odak izleme ayarını kısa (1) değerinde bırakıyorum. Dinamik alan AF kullanıyorsanız ve izleme sırasında odak sensörlerini hedef üzerinde tutabiliyorsanız, kilidi kısa ayarlamak iyi olacaktır.
  Konuyu izlemeye başladığınızda ve odaklamaya başladığınızda konunun, seçmiş olduğunuz 9, 21 veya 51 noktalı odak alanınız içinde olduğundan emin olun ve arka planı takip edin.

  Konu size doğru geliyorsa, bu durumda onu vizörde tutabilmek daha kolay olacağından sabitken netleme izleme ayarını “Kapalı” tutmak iyi bir seçim olacaktır.

  AF-C Öncelik seçimi ayarının etkisi

  Nikon’larda “Otomatik Netleme” menüsü altında bulunan “a1 AF-C öncelik seçimi” bize

  • Bırak
  • Netle + bırak
  • Bırak + netle
  • Netle

  gibi dört değişik seçenek sunuyor. Vizörden baktığınızda nesnenin odakta olduğunu söyleyecek kadar iyi gözleriniz varsa “Bırak” gayet iyi çalışacaktır. Bu, seri çekimde maksimum kare sayısını elde etmenize yardımcı olur. Çok hızla hareket eden nesneleri çekerken, kameranın konuya odaklanıp odaklanmadığına karar vermesini beklerseniz, çekimi kaçırmanız sürpriz olmayacaktır. Hele bir de Tele-dönüştürücü / Telekonvertör kullanıyorsanız bu gecikme daha da belirgin olacaktır. Ben burada “Bırak + netle” kullanıyorum. Böylece kameram ilk netleme için zaman harcamıyor ve anı kaçırmamış oluyorum. “Netle + bırak” bunu yapmıyor mu? Yapıyor elbette, ama siz konuya odaklanana kadar ya konu çıkıp giderse? “Netle” seçeneği üzerinde hiç durmuyorum bile, hızlı hareket eden konular için bunu kullanmak demek, çok büyük olasılıkla eve fotoğrafsız dönmek anlamına geliyor.

  Elbette tam da burada benim en sevdiğim ve kararlı odak elde etmek için en iyi metod olan AF-ON tekniği devreye giriyor. Bu tekniği kullanıyorsanız işiniz çok daha kolaylaşacaktır. Ben bu tekniği yıllar önce kullanmaya başladım ve bir daha geriye bakmadım. Alışmak biraz zaman alıyor ama buna değer.

  Sabitken netleme izleme özelliğini her zaman açık olarak bırakıyorum. Hareket eden bir konuyu takip ederken, kameramın konu ile aramıza giren her parlak nesnenin dikkatini dağıtmasını istemiyorum. Aslında kamera fabrikadan varsayılan olarak 3’e (normal) ayarlanmış olarak gelir. Nikon bize değişken odak kilidi zaman aşımları veriyor, böylece yenisine geçtiğimizde fotoğraf makinesinin eski konuyu aramaya ne kadar süre devam edeceğini değiştirebiliyoruz. Nasıl çalıştığını tam olarak anlayana kadar bu işlevle oynamanızı öneririm. İzinsiz giren bir nesne dikkatini çekmeden önce kameranın bir öznenin alanında ne kadar kilitli kaldığını izleyin. Zaman aşımı süresi, D850’de çalıştığım önceki Nikon’lara göre daha kısa görünüyor. Uzun ayarı bile bana sadece 2 saniyelik kilitlenme gecikmesi veriyor gibi görünüyor. Hangi gecikme süresinin sizin için en uygun olduğuna karar vermeniz gerekecektir.

  Bu özellik, bazı fotoğrafçıların sevdiği bazılarının nefret ettiği işlevlerden biridir. Şahsen, bunu fotoğrafçılık tarzım için oldukça faydalı buluyorum. Deneyin ve sizin için ne olacağına siz karar verin.

  DSLR Kameralarda AF Sistemi hakkında detay bilgi için “Dijital Kameralarda AF Sistemi Nasıl Çalışır” başlıklı yazımıza göz atabilirsiniz.

  NOT: Kameranızda “Sabitken netleme izleme” özelliği olup olmadığını öğrenmek için kullanım kılavuzuna bakabilirsiniz.

  İlişkili İçerikler

  E-POSTA ABONELİĞİ

  Yorum Politikamız: Arthenos.com ekibi olarak tüm okuyucularımızı tartışmalara aktif olarak katılmaya teşvik etsek de, Davranış Kurallarımıza uymayan veya yayınlanan materyalin editoryal standartlarını karşılamayan herhangi bir içeriği Silme / Değiştirme hakkını saklı tutarız.

  Abone ol
  Bana bildir
  guest
  21 Yorum
  Beğenilenler
  En yeniler Eskiler
  Satır içi geribildirimler
  Bütün yorumları göster
  Öner BÜYÜKYILDIZ
  Öner BÜYÜKYILDIZ
  6 ay önce
  Makale Değerlendirme :
       

  Yazıyı okumadan ilk yorumu yazayım dedim 🙂 Hoş geldiniz Sebahattin bey, özlettiniz kendinizi. İlk fırsatta keyifle okuyacağım yazınızı.

  Selam ve saygılarımla.

  Gökalp
  Gökalp
  Yorumun sahibi  Öner BÜYÜKYILDIZ
  6 ay önce

  Öner beye katılıyorum. Özlettiniz kendinizi Sabahattin bey. Sizde ne yazılar birikmiştir şimdi 🙂 🙂 🙂 saygılarımla

  Serdar Metin B
  Serdar Metin B
  Yorumun sahibi  Öner BÜYÜKYILDIZ
  6 ay önce

  Aynen katılıyorum

  gulsum
  gulsum
  6 ay önce
  Makale Değerlendirme :
       

  hocam boyle kimsenin dikkat etmedigi guzel konular hep sizden cikiyor.. insana resim cekmeyi sevdiriyorsun yeminlen… var ol 🙂

  Muharrem U
  Muharrem U
  6 ay önce
  Makale Değerlendirme :
       

  Faydalı bir makale daha
  Emeklerine sağlık dostum.
  Selamlarımla

  Sezin Elif K.
  Sezin Elif K.
  6 ay önce

  Okulda spor dersleri sırasında öğrencilerimi çekiyorum amatör olarak. Bu yazınızı tesadüfen okudum inanılmaz faydalı oldu benim için. İlk fırsatta hemen deneyeceğim. Çok teşekkür ediyorum size. Takibe aldım hemen. Elinize sağlık.

  Ümit Yakup Beştepe
  Ümit Yakup Beştepe
  6 ay önce
  Makale Değerlendirme :
       

  hocam ben yurt disinda yasiorum.kus cekerim genelde. bu yazi bana yazdın gibi 🙂 en cok zorlandigim yerdi burasi..cok cok tesekurler

  Zeynep K.C.
  Zeynep K.C.
  6 ay önce

  Sebahattin bey
  Biraz daha somut örnekler vermeniz mümkünmü
  Örneğin 1-5 değerlerini hangi durumlarda vermek gerekiyor?
  Teşekkürler

  Oğuzhan
  Oğuzhan
  6 ay önce

  hocam merhaba d610 da varmı bu özellik bildiğiniz

  Yasemin
  Yasemin
  6 ay önce

  Sebahattin bey
  Ben d5300 makinemde bulamadım
  Bende a3 dahili af yardımcı aydınlatma yazıyor
  nerde bulabilirim o ayarı

  Bulut
  Bulut
  4 ay önce
  Makale Değerlendirme :
       

  Teşekkürler

  Bu makaleyi paylaş

  Sebahattin Demir
  Mühendis ama Tıp meraklısı. Seyahat etmeyi seven bir fotoğraf gönüllüsü. Okumayı, araştırmayı, sorgulamayı sever. İnsan ilişkilerine ve saygıya önem verir. Bildiklerini paylaşmaktan mutluluk duyar. "Bilmiyorum" demekten çekinmez. Türkçe yazım kurallarına uymayanlarla arası iyi değildir.

  MANŞET

  POPÜLER İÇERİKLER

  21
  0
  Düşünceleriniz bizim için önemli. Belirtmek ister misiniz, lütfen yorum yapın.x
  ()
  x