Ana Sayfa FOTOĞRAFÇILIK Nasıl Yapılır - Tutorials Image Stack ile fotoğraftaki gürültüyü (kumlanmayı) yok etmek

Image Stack ile fotoğraftaki gürültüyü (kumlanmayı) yok etmek

-

Gece fotoğrafı çekiyorsunuz ya da karanlık bir kapalı ortamı fotoğraflamak istiyorsunuz. Yardımcı ışık kullanma imkanınız yok. Çok uzun enstantane istemiyorsunuz, çünkü bu sahnenizde hareket eden nesnelerde bulanıklığa yol açabilir. Üstelik iyi bir net alan derinliğine ihtiyacınız var, bunun için diyaframı kısmak gerekecek. Bu durumda tek çözüm Yüksek ISO kullanmak. Ama bu kez de Fotoğrafta gürültü yani kumlanma olacak. Peki bu gürültüden kurtulmanın bir yolu yok mu? Var elbette; Photoshop’un Image Stack Yöntemi.

Photoshop Image Stack yöntemi

Image Stack yani Görüntü Yığınlama Photoshop’un az bilinen bir özelliğidir. Görüntü yığınları için en iyi kullanım yollarından biri, yüksek ISO ayarları kullanırken fotoğraflarda görünen dijital paraziti kaldırmaktır. Bunun alternatifi deklanşörü uzun süre açık bırakmaktır. Dijital gürültü, özellikle sabit renk ve tondaki koyu alanlarda istenmeyen renk lekeleri olarak görünür. Bu renkli noktalar rastgeledir, bu nedenle aynı sahneyi aynı ayarlarla birden çok kez çekerseniz, gürültü her görüntüde farklı noktalarda görünecektir, çünkü dijital gürültü rastlantısaldır ve her defasında farklı yer ve değerlerde oluşur. Burada anlatacağım çözüm de aslında dijital gürültünün bu rastgeleliğini kullanım yöntemine dayanır. Biz burada, bir nevi Uzun Pozlama Kumlanma Azaltma işlemi yapıyoruz aslında.

Bu fotoğrafta yüksek ISO kullanımı sonucu ortaya çıkan dijital gürültüyü görebilirsiniz, bu fotoğrafı çekerken kullandığım ISO değeri 6400’dü.

Photoshop dahil çoğu görüntü düzenleme programı gürültü azaltma ayarlarına sahiptir, ancak bu ayarlar gürültüyü azaltırlar ama bunun sonucunda genellikle görüntü çok az bulanıklaşır, görüntünün netliğini etkilenir.

Photoshop’un Image Stack görüntü yığınlama işlevi sayesinde, aynı pozlama ayarlarıyla çekilen aynı görüntünün birden fazla sürümünü birleştirirsiniz; Photoshop, tüm piksellerin ortalamasını alır ve her karede aynı yerde görünmeyen noktaları kaldırarak son görüntüde dijital parazitleri çok etkili bir şekilde azalttır. Bu teknik en iyi sonucu 8 veya 10 sayıda görüntüde verir. Kameranızı bir üçayağa monte edip, aynı konuyu her seferinde aynı ayarlarla çektiğinizden emin olun. Tüm görüntülerdeki tek değişken, rastgele oluşan dijital gürültü noktalarıdır.

Çekim süreci

Bu yazımdaki çekimlerimi Median Stack ile Sahnedeki İnsanları Gizlemek başlıklı yazımdakine benzer adımlarla gerçekleştirdim:

 • Nikon D850 kameramı bir üçayak üzerine yerleştirdim.
 • ISO Değerini önce 64 olarak ayarladım (Bu, Nikon D850 kameramın baz ISO değeridir).
 • Kameramın AF modunu “AF-S” ve AF Alan modunu “Tek nokta AF” olarak ayarladım.
 • Canlı Önizlemeyi (Live View) açtım. Böylece ayna kalkmış oldu ve ayna hareketinden kaynaklanacak titreşimlerin de oluşmasını engelledim.
 • Kameramın sol üst kısmındaki döner kadranı “Q” konumuna ayarladım. Böylece hem Elektronik Shutter özelliğini kullanabilecektim, hem de sessiz çekim yapacaktım.
 • AF-ON tuşu ile netlememi yaptım ve AF-ON butonundan parmağımı kaldırdım. Artık netlemem AF-ON tuşuna tekrar basıncaya kadar o noktada kilitlendi. Bundan sonra deklanşöre her basışımda netlemem aynı noktada kilitli olarak kalacak ve her kare aynı netlikte çıkacak. Böylece, kameramı ve/veya objektifimi manuel netleme konumuna almama gerek kalmadı. AF-ON Tekniği bu gibi durumlarda oldukça kullanışlı bir tekniktir.
 • Eğer siz AF-ON tekniğini kullanmıyorsanız veya kameranızda bu özellik yoksa, lensinizin netleme halkasına hiç dokunmadan, yani az önce netlediğiniz noktayı hiç bozmadan, kameranızı ve objektifinizi manuel netleme moduna alın, böylece deklanşöre her basışınızda tekrar netleme yapmasını ve yanlışlıkla başka yere netlemesinin önüne geçin.
 • Kameram, yukarıda belirttiğim f/8 diyaframa karşılık bana 6 saniye Enstantane verdi.
 • Diyaframın, az önce ayarladığım f/8 değerinde olduğundan emin oldum. Amacım yüksek ISO’da deneme yapmak olduğundan ISO’yu 102.400’e yükselttim ve enstantaneyi 1/200sn olarak ayarladım. Normalde ISO’yu 64’den 102.400’e arttırdığımda enstantaneyi 6sn’den 1/250sn’ye hızlandırmam gerekiyordu, ama ben sahnemin çok az daha ışık almasını istedim.
 • Bu ayarlar ile art arda 8 adet fotoğraf çektim. Siz çekimlerinizi, kameranızı AF-C ve Sürekli Hızlı Çekim (Ch) moduna alıp da yapabilirsiniz. Kameranız 8’den fazla fotoğraf çekebilir, aralarından istediklerinizi seçebilirsiniz.

Çekim işlemim birkaç dakika içinde bitmiş oldu.

Şimdi seçtiğimiz fotoğrafları tek bir karede birleştirme aşamasına geçebiliriz…

Fotoğrafları Photoshop’ta Image Stack ile tek karede birleştirme

Kaynak fotoğraflarımızı çektikten sonra, işin en kolay kısmı Adobe Photoshop’ta bir yığın oluşturmak ve işlemektir. Photoshop uygulamasını açın ve aşağıdaki işlem adımlarını uygulayın:

NOT: Benim MacBook Pro bilgisayarımda MacOS işletim sistemi de dahil tüm yazılımlar İngilizce kuruludur. Aşağıda ekran örneklerini göreceğiniz Adobe Photoshop CC uygulamasının ekranlarını ve menü yapılarını bu nedenle İngilizce olarak verdim. Siz bu uygulamaları kullanıyorsanız kolaylıkla Türkçe’ye adapte edebilirsiniz.

1. Adım

“File → Scripts → Load File into Stack” kısmını açın.

Katmanları Yükle iletişim kutusunda, kullanmak istediğiniz dosyaları seçin ve pencerenin altındaki iki kutuyu işaretleyin:

 1. Attempt to Automatically Align Source Images (Kaynak Görüntülerini Otomatik Olarak Hizala)
 2. Create Smart Object after Loading Layers (Katmanları Yükledikten Sonra Akıllı Nesne Oluşturma).

Photoshop ekranları

Photoshop ekranları

Akıllı Nesneler, bir sonraki adımda Yığın Modunu uygularken önemli olan katman üzerinde tahribatsız düzenleme yapmanızı sağlar.

2. Adım

“Layer → Smart Objects → Stack Mode” kısmına gelin ve alt menüdeki modlardan birini seçin, görüntüdeki gürültüyü kaldırmak için en iyi Yığın Modu, “Mean” Yığın Modu’dur..

“Mean” Yığın Modu’nu seçtiğinizde, yazılım saydam olmayan piksellerin tümüne bakar ve her birinin değerlerinin ortalamasını alır, her görüntüde aynı olan piksellere hiçbir şey yapmaz. Ancak gürültünün olduğu her yerde, piksellerin diğer görüntülerde parazite sahip olmayanlarla bir ortalamasını alır ve yazar, böylece gürültü oldukça etkin bir şekilde kaybolur. Bunun yarattığı farkı aşağıdaki görebilirsiniz. Soldaki fotoğrafta çekmiş olduğum 8 fotoğraftan ilk kareyi görüyorsunuz. Sağdaki ise aynı ayarlar ile art arda çekilmiş 8 görüntüden Image Stack ile oluşturulmuş tek kare fotoğraftır.

Dijital paraziti azaltmak için kullandığınızda yığın yönteminin gerçekte ne kadar iyi çalıştığını göstermek için bu görüntüler için kasıtlı olarak 102.400 gibi çok yüksek bir ISO kullandım. Ama bu yöntem düşük ISO değerlerinde çekilen görüntüler için de çok iyi çalışır.

“Mean” dışında başka birçok Stack Modu da var ve görsel yığını üzerinde ne gibi bir etkisi olduğunu görmek için onlarla oynamanızı tavsiye ediyorum, eğlenceli olabilir 🙂

Siz de bu konuda bilgi, deneyim ve yorumlarınızı aşağıdaki “Yorumlar” kısmından bizimle paylaşın.

Hızlı İpuçları serimiz devam edecek. Bunun gibi daha birçok hızlı ipucundan yayınlandığı anda haberdar olmak isterseniz, artık yapacağınız şeyi biliyorsunuz; aşağıdaki kısma e-posta adresinizi yazmak ve ABONE OLMAK. Bir sonraki “Kısa İpuçları” yazımızda görüşmek üzere…

İlişkili İçerikler

Yemek Fotoğrafçılığı ve Kompozisyon

İyi yemek fotoğraflarına takıntılı mısınız? İnstagram, Pinterest ve diğer benzeri uygulamalarda ve internet sitelerinde yemek fotoğrafları araştırmak ve öğrenmek için saatlerinizi harcıyor musunuz? Eğer öyleyse siz de benim gibisiniz. Günümün çoğu yemek düşünerek, pişirerek ve fotoğraflayarak geçiyor.

Durdurun hayatı!… Fotoğraf var… Still Life Fotoğrafçılığı üzerine

Still Life fotoğrafçılığı alanındaki uğraşılarınızda her şey elinizin altında ve kontrolünüzdedir. An'ı yakalamak yerine, hareketsiz bir konudan bir görüntü yaratıyorsunuz. Tamamen sizin eseriniz olan, hayalinizdeki bir sahnenin "fotoğrafını yapıyorsunuz"; öznesinden arka planına, ortam ışığından yapay pencere aydınlatmasına kadar. Konunuzun cansız nesneler olması nedeniyle, acele etmenize gerek yok, aydınlatmanızı hassaslaştırmak ve kompozisyonunuzla değişik denemeler yapmak için bolca zaman ayırabiliyorsunuz.

Ortam ışığını flaş ile dengeleme

Bir süredir Flaşlar ve Flaşla çekim teknikleri konularında değişik makaleler yayınlıyoruz. Bu yazılarımızda, ışığın boyutu hakkında bir fikrimiz oluştu. Işık kaynağı ile özne ve arkaplan arasındaki mesafe değiştiğinde ne olacağını artık biliyoruz. Artık yavaş yavaş flaşlı fotoğrafçılığın bazı pratik yönlerine eğilmenin zamanı geldi. İlk olarak, ortam ışığını flaşla dengelemekten başlamaya ne dersiniz?

Burada yazılanları kendiniz evinizde deneyimlemek istiyor ancak bu yazıdaki gibi ışık koşulları bulamıyorsanız endişelenmeyin, şöyle yapın. Çekeceğiniz sahneyi matris ölçüm moduyla ölçün, ardından bir veya iki durak düşük pozlayarak çekim yapın.

Flaş TTL modundayken Çekim Modu ve Enstantanenin önemi

Covit-19 sıkıntısı nedeniyle zorunlu olarak evlerimize kapandık. Ne zaman tam olarak biteceğini tahmin edemediğimiz, çok önemli bir kısmı evde geçen bu süreçte, ben de flaş kullanımı konusuna yoğunlaşmaya karar verdim ve bir süredir bu konularda yazıyorum.

Bu yazımda, düşük ışıklı ortamlarda flaşlı çekimlerde neden "M" Manuel çekim modunu kullandığımı ve konu hareketli olursa "Arka perde senkronizasyonu" ve "Ön perde senkronizasyonu" etkilerini örneklerle açıklamaya çalışıyorum.

E-POSTA ABONELİĞİ

Sebahattin Demir
Mühendis ama Tıp meraklısı. Profesyonel yönetici. Seyahat etmeyi seven bir fotoğraf gönüllüsü. Okumayı, araştırmayı, sorgulamayı sever. İnsan ilişkilerine ve saygıya önem verir. Bildiklerini paylaşmaktan mutluluk duyar. "Bilmiyorum" demekten çekinmez. Türkçe yazım kurallarına uymayanlarla arası iyi değildir.

Yorum Politikamız: Arthenos.com ekibi olarak tüm okuyucularımızı tartışmalara aktif olarak katılmaya teşvik etsek de, Davranış Kurallarımıza uymayan veya yayınlanan materyalin editoryal standartlarını karşılamayan herhangi bir içeriği Silme / Değiştirme hakkını saklı tutarız.

Abone ol
Bana bildir
guest
Makale Değerlendirme
Makaleyi 5 yıldız üzerinden değerlendirin
Yorum formu, web sitesinde yer alan yorumları takip etmemize izin vermek için Adınızı, e-Postanızı ve içeriğinizi kaydeder. Yorum göndermek için lütfen web sitemizdeki Koşulları ve Gizlilik Politikamızı okuyun ve kabul edin.
22 Yorum
Eskiler
En yeniler Beğenilenler
Satır içi geribildirimler
Bütün yorumları göster
Özgenur K.

Bunu mutlaka deneyeceğim.. Hep gece fotoğraflarındaki bu kumlanmayı yaşıyorum.. dediğiniz gibi ps de koyu yerleri açsam kumlanma daha da artıyordu. teşekkürler

Erdal Özgür

Sebahattin bey
Bunun gibi kısa ip uçları çok iyi geldi.
Hepsi yapması basit ama çok önemli bilgiler
Saolun. Emekleriniz için teşekkürler

Fatih

102400 iso çok yüksek değilmi sebahattin bey
Benim makinemle bu iso da çeksem fotoğraf görünmez neredeyse
Bu arada makinem d5100

Soner Ali D.

Güzel bir yazı ve konuyu basitçe anlatmak için iyi bir başlangıç ​​noktası. Gürültü gerçekten belirsizdir kontrol edemediğiniz şeylerdir. Bunu azaltmanın tek yolu bilgiyi arttırmaktır. Aslında tüm istifleme algoritmalarının yaptığı budur. Karmaşık bir konuyu çok basit ve bu şekilde anlaşılır biçimde açıklamak ayrı bir özelliktir. Tebrik ederim

Metin Sıtkı

Fotoğraf makineniz istifleme yapmak için birden fazla görüntü çekmek için yeterince sağlamsa daha düşük bir ISO değerinde daha uzun pozlama yaparsanız daha fazla zaman kazandırabilir mi? Bu gürültü azaltma yönteminden başka hangi uygulamalardan yararlanabilir?

Zeki

Günaydın. Bu yeni bir haberler değilki.. Sony nin çoğu kamerası bunu kamera içinde zaten yapabiliyor,, üstelik birkaç senedir. Makaledeki “hey bak ne buldum” duygusu biraz garip görünüyor.

Neslihan

Neden bilgisini hiçbir karşılık beklemeden paylaşan birisini bu şekilde eleştiriyorsunuz? Bu kadar kaba olmaya ne gerek var. Tamam siz bunu zaten bildiğiniz için size tebrikler. Herkes bilmiyor olamaz mı? Zaten Sebahattin bey de taa yazının başında belirtmiş “Biz burada, bir nevi Uzun Pozlama Kumlanma Azaltma işlemi yapıyoruz aslında” diyerek. Yani zaten bu işlem bazı kameralarda yapılıyor diyor.

Zeki

Amacım kabalık yapmak değildi.. Böyle bir işlemin zaten var olduğunu hatırlatmaktı. Sebahattin beyin bu hatırlatmayı yaptığı satırları çok dikkatli okumamışım kusura bakmasın. Dediğim gibi amacım kabalık değil. Bu blogu uzun zamandır takipteyim ve hocama yaptığı iş için büyük saygı duyuyorum

Nurullah

Yorum yaparken biraz daha dikkatli olmak gerekiyor demek ki. Çünkü ilk yorumunuzu ben de Neslihan hanım gibi anladım ve aynı tepkiyi verdim. Biz de sizin gibi bu siteyi severek takip ediyoruz. Düzeltmenizi ayrıca takdir ediyorum Zeki bey teşekkürler.

Zeki

Ben de teşekkür ederim

Okyar Atilla

iso 102400 çok iddaalı bir değer. Bana göre eğer fotoğrafçı kendine ve tekniğine güvenmiyorsa deneyebileceği bir şey değil. Ben bu kadar yüksek iso değerlerine çıkacak bir çekim -sakındım- yapmadım. Yöntem elde edilen fotoğrafın keskinliğini de iyileştiriyor. “Manisa Valiliği” yazısında bu fark ediliyor. Gece mimari çekimler için faydalı bir yöntem. Ayrıca “stacking” kullanıyor olsam da bu yöntemle son iki yazıyı okuyuncaya kadar “daha neler yapılabilir?” diye düşünmemiştim. Şimdi “stacking” konusuna farklı pencereden bakarak kullanmayı deneyeceğim. Okurlarımızın yazmasına rağmen bu tarz yazılar zihin jimnastiği yapmama yardımcı oluyor. Farklı pencereler açıyorum. Eline sağlık.

Ayşenur

Bu yöntem benim gibi amatörler için harika. Hala kompakt kameram ve onun küçük sensörüyle savaşıyorum. Bu yöntemi az önce test ettim gerçekten çok iyi sonuçlar aldım. Ben elde toplam 5 resim çektim çekim sayısı artınca ve tripot kullanıca sanırım daha iyi sonuç alacağım… teşekkür ederim iyi ki varsınız 🙂 🙂

Öner BÜYÜKYILDIZ

Yine çok güzel bir tekniği, çok anlaşılır biçimde ele almışsınız Sebahattin bey. Teşekkür ederiz.
Photoshop gerçekten sihirli bir yazılım, ve bu yazılımla yapabilecekleriniz hayal gücünüzle sınırlı. Bilinen bir tekniğin birçok farklı kullanım şekilleri ve buna bağlı olarak da sonuçları mevcut. Öğrendikçe hayran kalıyor insan.
Saygılarımla.

Zeki

Mesaj alınmıştır 🙂

Manşet

Sony A7S III: Beklenen makine 5 yıl sonra geldi

Artık tek boynuzlu at, Yeti, Lochness canavarı, gulyabani, dünya lideri Türkiye ekonomisi kadar efsaneleşen Sony A7S III nihayet geldi.

EDİTÖRÜN SEÇTİĞİ

Yeniden Kadrajlama Tekniği ile Fotoğraflarınızı Geliştirin

Yeniden Kadrajlama Tekniği

Yeniden kadrajlama, ana odak noktasını kullanarak konuya odaklanmak ve elinizi deklanşörden çekmeden konuyu kadrajınızdaki başka bir yere yeniden konumlandırarak ideal kadrajı oluşturup fotoğrafı çekmektir.

POPÜLER İÇERİKLER

Eyvah! Şirketim büyüyor. Artık fotoğraftan da eskisi gibi zevk alamıyorum...

Eyvah! Şirketim büyüyor. Artık fotoğraftan da eskisi gibi zevk alamıyorum…

Geçtiğimiz hafta sonu, yakın bir arkadaşımı ziyaret etmek için eşimle birlikte günübirlik bir seyahate karar verdik. Arkadaşım ne zamandır bu ziyaretimiz için bana baskı yapıyordu. Ziyaret edeceğimiz yer, benim gibi tutkulu bir fotoğraf gönüllüsü olan çok yakın arkadaşım Cengiz'in birkaç yıl önce satın alıp, kendi zevklerine göre yeniden inşa ettirdiği şehir dışındaki çiftliğiydi.
22
0
Düşünceleriniz bizim için önemli. Belirtmek ister misiniz, lütfen yorum yapın.x
()
x