Daha

  Nikon D850 Ayarları

  -

  Uzunca yıllardır Nikon DSLR gövdeler kullanan bir fotoğraf gönüllüsü olarak yazıma başlarken belirtmeliyim ki, Nikon D850, Nikon tarafından bugüne kadar üretilmiş en gelişmiş DSLR’lardan biri olmuş. Sonuç olarak bu seviyedeki hemen her marka DSLR gibi, birçok fotoğrafçı için kafa karıştırıcı olabilecek birçok kontrol ve menü ayarlarıyla birlikte geldi. Bunun öncesinde ve hala kullandığım Nikon D810 için kaleme aldığım “Nikon D810 Ayarları” yazım oldukça fazla ilgi görmüştü. Nikon D850 Ayarları konusunu ele aldığım bu yazımda da, Nikon D850 gövdem ile kişisel olarak hangi ayarları kullandığımı ve kamera gövdesi üzerinde bulunan düğmelerin ve kontrollerin bazılarının ne işe yaradığını açıklamaya çalışacağım. Burada anlatacaklarımın benim tercihlerim olduğunu, herkesin aynı ayarlarla çekim yapması gerekmediğini lütfen unutmayın. Aşağıda değineceğim bilgiler kamera ile mücadele edenler için bir rehber olarak sunulmuştur.

  Ben Nikon D850’mi İngilizce menü ile kullanıyorum. Bu dokümanda Türkçelerini mümkün olduğunca yazmaya özen gösterdim. Gözden kaçırdıklarım olabilir, şimdiden affınızı rica edeceğim. Siz Türkçe olarak kullanıyorsanız ya da Türkçe açıklama istiyorsanız bu durumda biraz çalışmanız gerekecektir, ama buna gerek kalacağını pek düşünmüyorum.

  Benim kullandığım Nikon D850 ayarları

  İlk çıktığı zamandan beri sırasıyla Nikon D800 ardından Nikon D810 gövdeleri kullandığım için ilk elime aldığımda Nikon D850 Genel Özellikleri konusunda yabancı değildim ve hiç zorluk yaşamadan hemen kullanmaya başlayabildim. Selefi D810’a göre oldukça önemli ek özelliklerle gelen Nikon D850’nin bu farklılıklarını satın almadan önce çok detaylıca okuyup araştırmıştım. O nedenle önceki kullandığım makinemde olmayan ek özelliklere bile hiç yabancılık çekmediğimi rahatlıkla söyleyebilirim.

  Kamera menüsüne girmeden önce gövde üzerinde yeralan dış kontrol noktalarını inceleyelim. Nikon D850 Dijital fotoğraf makinesinin menüsünde birçok seçenek var ancak gövde üzerindeki bazı düğmeler ve ayarlar ile hızlıca kontrol edebileceğiniz bazı güzel özellikler mevcut.

  Otomatik Netleme (AF) Modları ve Basamaklama

  Kameranın sağ ön kısmında, yandaki şekilde 2 numara ile gösterilen yerde “AF” ve “M” seçenekleri olan bir anahtar bulunur. Bu anahtarın “AF” konumunda olduğundan emin olun, aksi takdirde objektifiniz otomatik odaklanmayacaktır. Eğer lensiniz deklanşöre yarım bastığınızda odaklama yapmıyorsa, ilk olarak kontrol etmeniz gereken şey budur.

  Kolun ortasındaki düğme farklı AF Modları arasında seçim yapılmasına izin verir.

  Nikon D850 Ayarları
  ŞEKİL 1

  AF Modları arasında bir seçim yapmak için ortadaki düğmeye basılı tutmanız ve ardından size bakan yüzdeki arka kadranı baş parmağınızla döndürmeniz gerekir. Bu işlemi yaptığınızda ve üst LCD’ye baktığınızda kameranızın AF modları “AF-S” ve “AF-C” arasında değişecektir. Her bir AF modu hakkında çok fazla ayrıntıya girmeyeceğim, Fotoğrafta Odaklama Teknikleri başlıklı makalemde bunları ayrıntılı olarak açıklamıştım. Hızlı bir özet yapmak gerekirse:

  • AF-S – Bu mod “Tek servo AF” olarak adlandırılır ve hareket etmeyen sabit konular için kullanılır. Deklanşöre yarım basıp netlediğinizde, netleme o düzlemde kilitlenir, siz deklanşöre tam basıp fotoğrafı çekene kadar konunuz hareket ederse, odak bir önceki konumunda kilitlendiğinden fotoğrafınızda bulanık bir görüntü elde edilir.
  • AF-C – Nikon dilinde “Sürekli-Servo AF” olarak bilinen bu ayar, hareketli nesneleri fotoğraflamak için kullanılır. Deklanşöre yarım basıldığında odak nesne üzerinde kilitlenir ve nesneniz hareket ettiğinde, kamera odağı nesneyle birlikte takip eder. Ben D850’yi çoğunlukla AF-C otomatik netleme modunda tutuyorum ve yalnızca bazı özel durumlarda AF-S’ye geçiyorum.

  Hangisini kullanacağına karar veremiyorsanız, AF-S yerine sürekli izleme için AF-C moduyla kullanmanızı öneririm.

  Aynı düğmeyi basılı tutarak, ön kadranı işaret parmağınızla döndürdüğünüzde, “S“, “D 9“, “D 25“, “D 72“, “D 153“, “3D“, “Grp” ve “Auto” gibi AF Alan Modları ayarları arasında gezeceksiniz. Bu ayarlar vizörde gördüğünüz odak noktalarını kontrol etmek içindir. Bu “AF Alan Modları”nın hangisinin nasıl çalıştığını ve hangi durumlarda kullanıldığını Dijital Kameralarda AF Sistemi Nasıl Çalışır başlıklı makalemde tüm detayları ve örnekleriyle bulabilirsiniz, bu nedenle burada çok fazla ayrıntıya girmeyeceğim. Nereden başlayacağınızı bilmiyorsanız, kameranızın odaklanmak için kullanacağı tek bir odak noktasını seçmenizi sağlayan “S” yani “Tek Nokta AF” seçin.

  Şimdi diğer harici kontrollere geçelim.

  “AF / M” mandalının hemen üzerinde, yukarıdaki şekilde 1 numaralı daire içinde gösterdiğim, fotoğraf makinesinde basamaklama oluşturmayı ayarlamak için kullanılan “BKT” (Bracketing) düğmesi bulunur. “BKT” düğmesine basılı tutarak ve ön kadranı kullanarak üst LCD’de “0.0” değerini gördüğünüzden emin olun. Benzer şekilde, düğmeyi basılı tutarak ve üst LCD’de çerçevenin kapalı olduğundan emin olun. Sol tarafta “0F” görünmelidir; Bu, basamaklanın kapalı olduğu anlamına gelir ve “BKT” harfleri de yok olmalıdır. Ön kadran çevrilerek basamaklama adımlarının değiştirilmesi sağlanır ve arka kadran çevrilerek çekilen kare sayısı ayarlanır. Nikon D850, 9 kareye kadar ve 3 durağa (EV) kadar basamaklama oluşturmaya izin verir.

  Bunun anlamı şudur;

  Örneğin, siz çok karanlık ve çok ışıklı ortamları içerisinde barındıran bir kadraj belirlediniz. Pozlama için hangisini seçseniz diğeri patlayacak ya da çok karanlık çıkacaktır. Ortalama bir pozlama yaparsanız, bu kez gölgede kalan yerler daha gölgeli, ışıklı yerler fazla pozlanmış olabilecektir. Her durumda da istediğiniz sonucu alamayabilirsiniz. Böyle bir durumla karşılaştığınızda aynı sahneyi birden fazla pozlamayla çekmeniz anlamına gelen “Basamaklama” imdadınıza yetişir.

   “BKT” düğmesine basılı tutarak

  • Ön kadran ile her çekimde hangi durak aralıklarıyla çekeceğinizi (1, ½, 1/3),
  • Arka kadran ile ardı ardına kaç kare çekeceğinizi (2,3…9) belirlersiniz.

  Deklanşöre tam bastığınızda makine otomatik olarak, belirlediğiniz durak aralıklarında artı ve eksi yönlerde, belirttiğiniz adet kadar fotoğraf çekecek ve kaydedecektir. Ardından siz bu fotoğrafları Photoshop, Lightroom ve benzeri işleme programlarıyla birleştirdiğinizde, her yanı iyi pozlanmış bir HDR (High Dynamic Range) fotoğrafa sahip olursunuz. Bu işlemi BKT kullanarak otomatik olarak yapmak yerine HDR fotoğrafları Manuel olarak çekebilirsiniz

  BKT modunun en sevdiğim özelliği Sürekli çekim modunda “Ch” seri çekim yaptığınızda bile 14Bit Sıkıştırılmamış/Kayıpsız sıkıştırılmış RAW çekim yapabilmenizdir.

  Çekim Modu ve Kamera Modu Ayarları

  Kameranın sol üst tarafında düğmeli büyük bir kadran bulacaksınız. Bu döner kadranın birincil işlevi, kamera çekim modunuzu ayarlamaktır ve üstte bulunan düğmeler, “Görüntü formatı / kalitesi”, “Pozlama ölçümü”, “Kamera modu” ve “Beyaz dengesi” için hızlı ayarlamalar yapmanız içindir.

  Nikon D850 Ayarları
  ŞEKİL 2

  Altında bulunan döner kadran, “S” (Tek), “Cl, Ch” (Sürekli düşük ve Sürekli yüksek), “Q” (Sessiz), “Qc” (Sessiz sürekli), Nikon D850 AyarlarıZamanlayıcı ve Mup (Ayna kalkık – Mirror Up) gibi bir dizi çekim moduna sahiptir. Ben, günlük çekimlerde genellikle deklanşöre bastığımda sadece tek bir çekim yapan “S” ayarında tutuyorum. Ancak, manzara çekerken, tercih ettiğim çekim modu artık “Q” (Sessiz) modu oldu.

  Nikon D850 Ayarları
  ŞEKİL 3

  Neden artık manzara çekimlerimde “Q” modunu tercih ediyorum, çünkü bu mod aşağıda bahsedeceğim makine sarsıntısını ortadan kaldırmak için kullandığım Elektronik Ön Perde Deklanşörü (Elektronik Shutter) özelliğinden yararlanabiliyor. Daha da güzel olanı, “Q” modunu “Pozlama Gecikme Modu” ile birleştirebiliyorsunuz, bu da makinenin pozlamayı başlatmasından önce 3 saniyeye kadar beklemesini ve deklanşör hareketi nedeniyle kameranın titremesinin sönümlenmesini sağlıyor. Kamera “Mup” (Ayna kalkık) modunda da aynı şekilde hareket eder, ancak arasında önemli bir fark vardır, “Mup” ile çekim yaparken, deklanşöre iki kez basmak gerekir, ancak Canlı Önizlemede (Live view) çekim yaparken deklanşöre bir kez basmak fotoğrafı çekmek için yeterlidir. “Q” modu gibi “Mup” da Pozlama Gecikmesi özelliğinden yararlanmaya izin verir. Spor ve vahşi yaşam gibi hareketli nesneler çekerken, tek bir görüntü çekmekle yetinmezsiniz, burada “Cl – Sürekli düşük” ve “Ch – Sürekli yüksek” seri çekim modları devreye girer. Kameranın çekim hızını kasıtlı olarak yavaşlatmak istemediğiniz sürece, her zaman “Ch – Sürekli yüksek” modunu seçmelisiniz, böylece fotoğraf makinesi 7 fps veya daha büyük pil takılı olan bir pil tutucusu (battery grip) ile 9 fps hızında maksimum hızda çekim yapabilir. ZamanlayıcıNikon D850 Ayarlarımodu Basamakla metodu ile ardı sıra birden fazla çekim yaparken başvurmak için hala güzel olsa da, bu metodu nadiren kullanırım.

  Şekil 2’de gösterdiğim üstteki düğmeler, Kamera Modu, Pozlama ölçüm modu ve Beyaz Dengesi gibi önemli ayarları hızla değiştirmek için çok kullanışlıdır. Nikon, D810’da kameranın üst kısmının sağ tarafında yer alan “MODE” düğmesini D850’de bu alana taşıdı; böyle olunca kamera modunu değiştirmek için iki elinizi kullanmanız gerekiyor. Normalde geleneksel modları kullanan diğer kameraların aksine “PASM” kadranı, Nikon D850’de yok ve bunun yerine bu MOD düğmesini kullanmak gerekiyor. Dolayısıyla, farklı kamera modları arasında geçiş yapmanız gerekiyorsa, sol elinizle MOD düğmesini basılı tutmanız ve ardından sağ elinizle arkadaki kadranı çevirmeniz gerekir. Böylece, “P” (Programlı Otomatik), “S” (Deklanşör Öncelikli), “A” (Diyafram Öncelikli) ve “M” (Manuel) olmak üzere 4 farklı moddan herhangi birini seçebilirsiniz. Nikon D850 ile çekim yaparken çoğunlukla “A” Diyafram Öncelikli çekim modu ve “M” Manuel çekim modu kullanıyorum. Pozlama telafisi düğmesiNikon D850 Ayarları, Diyafram Öncelikli çekim modunu güzel tamamlıyor; ancak, D850’de artık ayrıca bir “AE-L / AF-L” düğmesi olmadığından, pozlamayı kilitlemeniz gerekirse, bunun için başka bir düğme atamanız gerekir, bunun nasıl yapılacağı ile ilgili bilgileri aşağıda bulacaksınız.

  WB” düğmesi, beyaz dengesini ayarlamak ve değiştirmek içindir. Bu düğmeye basılı tutarak çevireceğiniz arka kadran, Beyaz Dengesini değiştirmenize izin verirken, ön kadran ince ayar yapmanıza olanak tanır. Nikon D850, üç Otomatik beyaz dengesi moduyla geliyor: Auto0, Auto1 ve Auto2. “Auto0” Sıcak renkleri düşürür, “Auto2” Sıcak renkleri korurken “Auto1” Normalleştirir. Şahsen ben bu ayarı “Auto1″de tutuyorum, ancak fotoğraflarınızın ne kadar donuk veya sıcak olmasına bağlı olarak Auto0 ve Auto2’yi de denemek isteyebilirsiniz.

  Geçmişte kazara görüntü kalitesini yanlışlıkla birkaç kez değiştirdiğim için “QUAL” düğmesinin ve konumunun bulunduğu yerden memnun değilim, bu yüzden dikkatli olun.

  Son olarak, pozlama ölçüm modunuzu değiştirmek için, ölçüm düğmesineNikon D850 Ayarlarıbasılı tutun, ardından arka kadranı çevirin. Çok özel durumlar dışında, ben varsayılan olarak “Matris” olarak ayarlarım.

  Deklanşör düğmesinin etrafında 3 farklı düğme bulacaksınız: “ISO“, video kayıtNikon D850 Ayarlarıve Pozlama telafisiNikon D850 Ayarlarıdüğmesi. Şimdiye kadar kullandığım hiçbir DSLR makinem ile hiç video kaydetmedim, bu nedenle en çok kullandığım iki düğme ISO ve Pozlama Telafisi düğmeleridir. “ISO” düğmesine basılı tutarak, arka kadranı çevirirseniz ISO ayarınızı hızlı bir şekilde değiştirilebilirsiniz, ön kadranı çevirerek Otomatik ISO‘yu açıp kapatabilirsiniz. Otomatik ISO’yu hızla açıp kapatabilme kolaylığı hoşuma gitmesine rağmen fotoğraf makinesinin önündeki Fn (İşlev) düğmesine Otomatik ISO ayarını atarım, böylece maksimum hassasiyet ve minimum obtüratör hızlarında çok kolaylıkla değişiklikler yapabilirim, bunu “Özel Ayarlar Menüsü” altındaki notlarımda açıklıyorum. Pozlama telafisi, ISO ile aynı şekilde çalışır, ancak burada ön kadran devre dışıdır, pozlama telafisi ayarını arkadaki kadranı çevirerek değiştirebiliyorsunuz.

  İzleme Menüsü

  İzleme Menüsü’nde neredeyse hiçbir şeye dokunmuyorum, çünkü bu menü sadece arka LCD’de fotoğrafların görüntülenmesi için kullanılmaktadır. İlgilendiğim iki ayar “İzleme görüntü seçenekleri” ve “Dikey görüntüle” ayarlarıdır. “İzleme görüntü seçenekleri”, görüntüleri incelerken faydalı olabilir. Kameranın arkasındaki oynatma düğmesine basarsanız, yukarı / aşağı düğmelerine basabilir ve farklı türde bilgileri görebilirsiniz. Çektiğim fotoğrafları LCD’de incelerken fazla karışıklık istemediğim için yalnızca üç şey açık durumda:

  1. Nereye odaklandığımı görmemi sağlayan “Netleme noktası”,
  2. Çekimlerde aşırı pozlanmış yerleri gösterilmesi için (Blinkies) “Parlak noktalar”
  3. Genel bakışı sağlayan “RGB histogramı”

  Kameramın dikey görüntüleri yatay olarak döndürmesini istemediğim için “Dikey görüntüle” ayarını daima kapatıyorum. Dikey kadrajda çektiğim fotoğrafları otomatik döndürmesini istemiyorum, çünkü kamerayı dikey bir görüntüyü görmek için döndürmek, her görüntüyü yakınlaştırmak zorunda bırakmaktan çok daha kolaydır.

  Bu ayarlar dışında kalan tüm ayarları varsayılan olarak bırakıyorum.

  Fotoğraf Çekimi Menüsü

  Şimdi, ayarlarımı kontrol ederken genellikle ilk baktığım yer olan “Fotoğraf Çekimi Menüsü”nden bahsedelim. İlk önce kendi ayarlarımı göstereceğim ve daha sonra bu ayarlardan benim için en önemli olanlarından bahsedeceğim:

  • Fotoğraf çekim menü kümesi: A (varsayılan)
  • Genişletilmiş foto menü kümeleri: OFF
  • Kayıt klasörü: D850 (varsayılan değer, değiştirmedim)
  • Dosya adlandırma: SDM (ben kendi Ad ve Soyadımdan oluşan üç harfi kodladım)
  • Birincil yuva seçimi: XQD (yalnızca SD kart istemediğiniz sürece)
  • İkincil yuva seçimi: Kapasite aşımı
  • Flash control: —
  • Görüntü alanı:
   • Görüntü alanı seç: FX
   • Otomatik DX kırp: ON
   • Vizör maske ekranı: OFF
  • Resim kalitesi: RAW
  • Resim boyutu:
   • JPEG/TIFF: Large
   • NEF (RAW): RAW L
  • NEF (RAW) kaydı:
   • NEF (RAW) sıkıştırma: Kayıpsız sıkıştırılmış
   • NEF (RAW) bit derinliği: 14-bit
  • ISO duyarlılığı ayarları
   • ISO duyarlılığı: 64
   • OTO. ISO duyarlılığı kontrolü: ON (bir sonraki bölüme bakın)
    • Maksimum duyarlılık: 1600
    • Flaş ile maksimum duyarlılık: 1600
    • Minimum Enstantane hızı: AUTO
  • Beyaz dengesi: AUTO (AUTO1 Normal)
  • Picture Control ayarla: A (Otomatik)
  • Picture Control yönet: —
  • Renkli alan: Adobe RGB
  • Etkin D-Lighting: OFF
  • Uzun pozlama KA: ON
  • Yüksek ISO KA: OFF
  • Vinyet kontrolü: OFF
  • Oto. distorsiyon kontrolü: OFF
  • Kırpışma azaltma
   • Kırpışma azaltma ayarı: ON
   • Kırpışma azaltma göstergesi: ON
  • Otomatik basamaklama ayarı: AE basamaklama
  • Çoklu pozlama: OFF
  • HDR (yüksek dinamik aralık): OFF
  • Aralıklı çekim: OFF
  • Netleme kaydırmalı çekim: OFF
  • Sessiz canlı görüntü çekimi: Açık (Mode 1)

  Farkındayım, bu kadar çok ayarı görünce endişelendiniz, ama endişelenmeyin. Çoğu ayarı zaten çok sık değiştirmeyeceksiniz.

  Bazı önemli ayarlara geçelim. Birincisi, 4 farklı çekim menüsü ayarını saklamanıza izin veren “Foto çekim menüsü kümesi” dır. İyi haber şu, her kümeye “Manzara”, “Portre” gibi özel adlar verebilirsiniz. Kötü haber şu, bu çekim kümeleri neredeyse hiçbir işe yaramaz! Nikon’un kendileri de dahil olmak üzere Nikon’un onayladığı birçok Nikon çekimcisi, Nikon’un bu yıllardır değiştirilmemiş olan menü kümelerinin uygulamasına şaşırırlar.

  Özel ayar kümeleriyle ilgili üç temel kusur vardır:

  1. Menü kümeleri, “Fotoğraf Çekim Menüsü” ve “Özel Ayarlar Menüsü” olarak 2 ayrı bölümdür. Bu da ayarları iki yerde saklamanız ve bir değişiklik yapmanız gerektiğinde iki yerde de değiştirmenizi gerektirir. Tüm kamera ayarlarını tek yerde saklayabileceğimiz bir çözüm yok ne yazık ki!
  2. Fotoğraf makinesinde bir kümeyi hızlı bir şekilde seçebilecek herhangi bir düğme yok. En hızlı yol arkadaki “i” düğmesine basmak ve daha sonra “ÇEKİM” veya “ÖZEL” için farklı bir küme seçmektir. D600 / D610 gibi Nikon DSLR’ler bu açıdan çok daha iyidir, çünkü PASM kadranının hemen üzerinde U1 ve U2 seçenekleri vardır.
  3. Menü kümelerini kaydetmenin bir yolu ne yazık ki yok. Belirli bir küme seçerseniz ve ardından bu kümedeki herhangi bir ayarı o anlık değiştirirseniz, artık yeni ayar geçerli olacaktır. Bu da kümelerin kullanım amacına tamamen ters bir durum oluşturuyor.

  O nedenle ben burayı çok sık kullanmıyorum. Yukarıdaki sınırlamalar, kümeleri benim için gereksiz kılıyor. Nikon’un yapması gereken şey, kameranın MODE düğmesine U1, U2, U3 ve U4 gibi birkaç seçenek eklemek ve ardından otomatik odaklama ayarları da dahil tüm fotoğraf makinesi ayarlarını bu bellek kümelerine kaydetmeye izin vermek ve sorunu böylece kolayca çözmek. Nikon’un neden bu aynı işe yaramaz kümeleri tekrar tekrar DSLR’lerde kullandığını bilmiyorum… Bu konuda sizin bildiğiniz bir şey varsa lütfen beni de aydınlatın. Neyse biz diğer çekim menüsü ayarlarına geçelim.

  Nikon D850 Ayarları

  Nikon D850 iki kart yuvası ile birlikte geldi.
  Birinci yuva XQD, ikincisi SD kart yuvaları.

  • Birincil yuva seçimi: XQD (bende her iki kart yuvası da dolu, benim tercihim XQD)
  • İkincil yuva seçimi: aşağıdaki satırları takip edin…

  Fotoğraf makinesini, görüntüleri üç farklı şekilde kaydedecek şekilde ayarlayabilirsiniz;

  1. Temel ayar, görüntüleri ilk karta kaydeder ve ilk kart dolduğunda kamera ikinci karta kaydetmeye başlar. Önemli olan bir şey üzerinde çalışmadığım ve yedek imajlara ihtiyacım olmadıkça, genellikle bu ayarı “Kapasite aşımı” olarak ayarlarım.
  2. İkinci ayar olan “Yedekleme” seçilirse, kamera fotoğrafları her iki bellek kartına da aynı anda kaydeder.
  3. Son ayar “RAW birincil – JPEG ikincil” ayarıdır. RAW dosyalarını bir karta ve JPEG dosyalarını diğer karta kaydetmenize olanak tanır.

  Gün boyunca çok fazla adetli çekim yapacaksanız “Kapasite aşımı”nda bırakın,
  eğer kartlardan birinin arızalı olmasından dolayı fotoğraflarınızın kaybolmadığından emin olmanız gerekiyorsa “Yedekleme” yi seçin.

  RAW çekimi

  Ben çekimlerimi hep RAW yapıyorum. O nedenle “Resim kalitesi” hep RAW olarak ayarlıdır. “NEF (RAW) kaydı” her zaman 14-bit Kayıpsız sıkıştırılmış olarak ayarlıdır. Kameranın verebileceği en iyi görüntü kalitesini elde etmek için 14-bit’i seçiyorum ve “Kayıpsız sıkıştırılmış” ayarlıyorum. Bu sayede fotoğraflarım “Sıkıştırılmamış” dan çok daha küçük dosya boyutlarında kayıt ediliyor ve böylece kartıma daha fazla fotoğraf sığdırabiliyorum.

  Beyaz dengesi ayarı

  “Beyaz Dengesi” ayarım “Otomatik – AUTO1″dir ve “Uzun Pozlama KA” hariç RAW görüntüleri etkilediğinden Resim Kontrolleri, Aktif D-Aydınlatma, HDR vb. gibi diğer tüm ayarlar kapalıdır.

  Unutmayın, RAW dosyalar manipüle edilmemiş veriler içerir ve işlem gerektirir. Fotoğraf makinenizin LCD ekranında gördüğünüz (her RAW dosyası) aslında tam boyutlu JPEG görüntüsüdür. Nikon’un Capture NX gibi tescilli yazılımını kullanırsanız, bu ayarlar RAW görüntülere otomatik olarak uygulanabilir.

  Fotoğraflarımı saklamak ve işlemek için Photoshop ve Lightroom kullanıyorum. Görüntülerin fotoğraf makinesinin LCD ekranında nasıl gösterildiğini çok umursamıyorum, bu yüzden her şeyi kapatıyorum.

  Renk alanı konusunda AdobeRGB ve sRGB seçimi olarak, RAW dosyaları için önemli olmasa da, AdobeRGB kullanıyorum. Çünkü doğru pozlamayı belirlemek için biraz daha doğru bir histogram veriyor.

  “Çünkü kamera, RAW formatında çekim yapsanız dahi kendisi tarafından oluşturulan JPEG görüntüsüne dayalı histogramı gösterir.”

  ISO duyarlılığı ayarı

  En sık değiştirdiğim menü ayarı “ISO duyarlılığı ayarları”dır. Elde çekim yaparken çoğunlukla “Otomatik ISO” kullanıyorum, çünkü bu benim için çok zaman kazandıran harika bir özellik. Her çekim için ISO belirtmek yerine, “OTO. ISO duyarlılığı kontrolü” aktif ediyorum, “Açık (ON)” duruma getiriyorum.

  • “ISO duyarlılığı”: 64
  • “Maksimum duyarlılık” (yani en fazla çıkmasını istediğim ISO) : 1600
  • “Flaş ile maksimum duyarlılık” (yani flaş ile en fazla çıkmasını istediğim ISO) : 1600
  • “Minimum enstantane hızı” : AUTO – Otomatik

  ayarlıyorum.

  “Minimum enstantane hızı” ayarında “Otomatik” seçimi harika bir özellik sunuyor. Çünkü lensin odak uzaklığını okuyor ve minimum enstantane hızını “Karşıtlık kuralı” gereği lensin odak uzaklığına otomatik olarak ayarlıyor. Elleriniz benim gibi titrekse, “Minumum enstantane hızı > Otomatik” kısmında “Hızlı”’ya bir adım daha yakın olacak şekilde değiştirebilirsiniz. Bu, asgari enstantane hızını temel olarak iki katına çıkarır. Örneğin, kameraya 50mm’lik bir lens takılıysa, minimum enstantane hızınız 1/100sn olacaktır. Bu ayarı sonuna kadar (Faster) ayarlarsanız, enstantane hızını 1/200sn’ye yükseltir. Bir VR lens kullanırken “Otomatik” minimum obtüratör hızını genellikle “Daha yavaş” bir seviyeye düşürüyorum. Ne yazık ki Nikon otomatik olarak VR’yi telafi etmenin bir yolunu henüz uygulamaya koymadı. Bu nedenle bu ayarı kullandığınız lense göre ayarlamanız gerekiyor. Üçayak ile Manzara veya mimari fotoğraf çekerken “Otomatik ISO” yu kapatıyorum ve en yüksek dinamik aralık ve en düşük kumlanma seviyeleri için ISO 64 ayarında kullanıyorum.

   Özel Ayarlar Menüsü

  Bu menüde de pek çok farklı ayar bulunuyor ve birçok insan bu ayarlar içinde kayboluyor. Şahsen kullandığım ayarlar şunlar:

  • a – Otomatik netleme
   • a1: AF-C Öncelik seçimi: Bırak
   • a2: AF-S Öncelik seçimi: Netle
   • a3: Sabitken netleme izleme:
    Engellenmiş çekim AF cevabı: 3,
    Konu hareketi: Orta değer
   • a4: 3D-izleme yüz tanıma: ON (Açık)
   • a5: 3D-izleme izleme alanı: WIDE (Geniş)
   • a6: Netleme noktası sayısı: AF55
   • a7: Konuma göre kaydet: Netleme noktası
   • a8: AF etkinleştirme: ON (Deklanşör/AF-ON) – aşağıdaki açıklamaları okuyun
   • a9: AF-alanı mod seçimi sınırla: Hepsi seçili (varsayılan değer)
   • a10: Oto. netleme modu kısıtlamaları: Kısıtlama yok
   • a11: Netleme noktası sarmalı: OFF
   • a12: Netleme noktası ayarları
    • Netleme noktası aydınlatması: AUTO
    • Manuel netleme modu: ON
    • Dinamik alan AF yardım: ON
  • b: Ölçüm/pozlama
   • b1: ISO duyarlılık adımı değer: 1/3
   • b2: Pozlama kontrol için EV adımları: 1/3
   • b3: Pozlama/flaş telafisi adım değeri: 1/3
   • b4: Kolay pozlama telafisi: OFF
   • b5: Matris ölçümü: Yüz tanıma açık
   • b6: Merkez ağırlıklı alan: 8mm
   • b7: En uygun ince ayar pozlaması: —
  • c: Zamanlayıcılar/AE kilidi
   • c1: Deklanşör AE-L: OFF
   • c2: Bekleme zamanlayıcısı: 6s
   • c3: Otomatik zamanlama
    • Otomatik zamanlama gecikmesi: 5s
    • Çekim sayısı: 1
    • Çekimler arasındaki aralık: 0.5s
   • c4: Ekran kapanma gecikmesi: 10s, 1m, 10s, 4s, 10m
  • d: Çekim/ekran
   • d1: CL modu çekim hızı: 5 fps
   • d2: Maksimum sürekli bırakma: 200
   • d3: ISO ekranı: OFF
   • d4: Senk. serbest bırakma mod seçenekleri: Senk. et
   • d5: Pozlama gecikme modu: OFF
   • d6: Elektronik ön perde deklanşörü: ON (Etkinleştir)
   • d7: Dosya numarası sırası: ON
   • d8: Pikleme vurgu rengi: R (Kırmızı)
   • d9: Vizör kılavuz çizgi ekranı: ON
   • d10: LCD aydınlatma: OFF
   • d11: Sürekli modda canlı görüntü: ON
  • e: Basamaklama/flaş
    • e1: Flaş senkronizasyon hızı: 1/250* (1/250 s (Otomatik FP)
    • e2: Flaş enstantane hızı: 1/60
    • e3: Flaş için pozlama telafisi: Tüm çerçeve
    • e4: Oto flaş ISO duyarlılığı kontrolü: Konu ve arka plan
    • e5: Pilot flaş: ON
    • e6: Otomatik basamaklama (Mode M): Flaş/hız
    • e7: Basamaklama sırası: Alt > MTR > üst
  • f: Kontrollar
    • f1: Özel kontrol atama
     • Önizleme düğmesi: Önizleme
     • Önizleme düğmesi + ön kadran: OFF (Yok)
     • Fn1 düğmesi: OFF (Yok)
     • Fn1 düğmesi + ön kadran: Pozlama gecikme modu
     • Fn2 düğmesi: MENÜM
     • AF-ON düğmesi: AF-ON
     • Alt seçici: Netleme noktası seçimi
     • Alt seçici merkezi: AE/AF kilidi
     • Alt seçici merkezi + ön kadran: OFF (Yok)
     • BKT düğmesi + ön kadran: Otomatik basamaklama
     • Film kayıt düğmesi + ön kadran: Pozlama modu
     • Otomatik netleme işlevi düğmeleri: Yalnızca AF kilidi
   • f2: Çoklu seçici orta düğmesi
    • Çekim modu: RESET
    • İzleme modu: Zoom açık/kapalı -> 1:1 (100%)
    • Canlı görüntü: RESET
   • f3: Enstantane hızı ve diyafram kilidi: — (OFF / OFF)
   • f4: Ayar kadranları özelleştir: Hepsi varsayılan değerde
   • f5: Çoklu seçici: OFF (İşlem yapma)
   • f6: Kadranı kullanmak için düğmeyi bırak: OFF (Hayır)
   • f7: Ters göstergeler: – 0 +
   • f8: Canlı görüntü düğmesi seçenekleri: ON (Etkinleştir)
   • f9: Aydınlatma geç: LCD arka aydınlatma
   • f10: MB-D18 düğmeleri ata
    • Fn düğmesi: AE kilidi (Bırakılınca sıfırla)
    • Fn düğmesi + ön kadran: OFF (Yok)
    • AF-ON düğmesi: Fotoğraf makinesinin AF-ON düğmesiyle aynı
    • Çoklu seçici: Fotoğraf makinesinin çoklu seçicisiyle aynı
  • g: Film
    • g1: Özel kontrol atama
     • Önizleme düğmesi: Elektrikli diyafram (açık)
     • Önizleme düğmesi + ön kadran: OFF (Yok)
     • Fn1 düğmesi:Elektrikli diyafram (kapalı)
     • Fn1 düğmesi + ön kadran: OFF (Yok)
     • Fn2 düğmesi: Dizin işaretleme
     • Alt seçici merkezi: AE/AF kilidi
     • Alt seçici merkezi + ön kadran: OFF (Yok)
     • Deklanşör düğmesi: Fotoğraf çek
     • Film kayıt düğmesi + ön kadran: Pozlama modu
     • Otomatik netleme işlevi düğmeleri: Yalnızca AF kilidi
    • g2: Parlaklığı vurgula

  Görüldüğü gibi çok seçenek var. Her ayar hakkında ayrıntılı bilgi veremeyeceğim, bu yüzden benim için gereken en önemli şeylerden bahsetmekle yetineceğim.

  a – Otomatik Netleme” bölümü benim için oldukça önemli. Çünkü bu bölüm kameranızın otomatik odaklamasının ne şekilde olacağını kontrol eder. İlk iki ayar

  • AF-C öncelik seçimi” ve
  • AF-S öncelik seçimi“dir

  ve Tek veya Sürekli modlarda çekime yardımcı olmak için vardır. Şahsen, “AF-C öncelik seçimi”ni “Bırak + Netle” olarak belirlemeyi tercih ediyorum. Bu ilk çekimden sonra netlemeye öncelik ver demektir. Nesne odakta değilse bu durumda fps hızını düşürebilir, bu yüzden hızlı harekete geçmek için D850’yi kullanmayı planlıyorsanız, bunu varsayılan “Bırak” seçeneğinde bırakmak en iyisidir. “AF-S öncelik seçimi”ndeki “Netle” ayarı, fotoğraf makinesini çekimi gerçekleştirmeden önce netlemeye zorlar. Netleme yapamazsa siz deklanşöre tam bassanız da çekimi gerçekleştirmeyecektir. Nikon D700 gibi önceki DSLR’lerden farklı olarak D850, AF-S modunda odaklanıp kadrajınızı yeniden oluşturduğunuzda çekim yapmanıza izin verir.

  Bir sonraki ayar, genellikle “3 (Normal)” varsayılan ayarında tuttuğum “a3: Sabitken netleme izleme” seçeneğidir. Bu ayar, odaklanılan nesnenin önüne başka bir nesne girdiğinde Otomatik odaklamanızın ne kadar çabuk etkinleşeceğini kontrol eder. Uçan kuşların çekimini yaparken, bu ayarı kısa gecikmelerle azaltmayı tercih ediyorum, çünkü odakladığım ve takip ettiğim kuşun önüne bir başka kuş girerse fazla beklemeden yeni kuşa odaklanmasını isterim. Çünkü o sırada “Seri çekim modu”ndayımdır ve makinem çekmeye devam etsin isterim. Netlikten taviz vermek istemem. Eğer kalabalık bir topluluk içinde oynayan çocuğunuzu çekmek istiyorsanız ve odağın hep onda olmasını istiyorsanız, bu ayarı “5 (Uzun)” şeklinde ayarlamanız gerekebilir. Çünkü araya başka çocuklar girdiğinde odağın onlara kaymasını istemezsiniz. Diğer durumlarda bu ayarı “3 (Normal)”de tutuyorum.

  “Konu hareketi” ayarımı varsayılan olarak orta konuma getiririm, bu ayarda oldukça iyi çalışır, ancak konu hareketinin sabit veya değişken olmasına bağlı olarak bunu değiştirmek isteyebilirsiniz.

  Odaklama için “Yüz algılama” özelliğini açık tutmayı seviyorum, böylece izleme alanı “Geniş” olarak ayarlanmışken, 3D izleme yüz algılama özelliği açık.

  Dikey ve yatay çekim için ayrı ayrı odak noktalarını kaydetmeyi seviyorum, böylece “a7: Konuma göre kaydet” ayarını “Netleme noktası” olarak ayarlıyorum.

  D850’mdeki en sevdiğim özellik; “AF-ON“.

  Makinemdeki “a8: AF etkinleştirme” ayarı “Yalnızca AF-ON” ayarlıdır. Bunun anlamı şudur: netlemeyi artık deklanşöre yarım basarak yapamayacaksınız, bunun yerine netlemeyi kameranızın arkasında, size bakan yüzündeki “AF-ON” düğmesine basarak yapacaksınız demektir. Bu özellik tüm kameralarımda varsayılan olarak her zaman kullandığım harika bir özelliktir. Bir kez AF-ON tuşuna basarak netlediğinizde elinizi kaldırsanız dahi siz bir kez daha basana kadar netleme kilitli kalacaktır. Şimdiye kadar denemediyseniz, Back Button Focus / AF-ON Tekniği ile Ustalaşın başlıklı yazımı okuyun ve mutlaka deneyin. Başlarda alışmak biraz zor gelse de, alışınca bırakamayacaksınız.

  Köşelerdeyken odak noktalarımı ekranın diğer yanına kaydırmayı sevmiyorum ve tüm odak noktalarını etkinleştirerek çekim yapmaktan hoşlanıyorum. Dolayısıyla “a11: Netleme noktası sarmalı” özelliğini kapatıyorum, “Sarma” olarak ayarlıyorum.

  Spor ya da vahşi hayat çekerseniz, D850’nin odaklama seçeneklerinin sayısını sınırlamak için “a9: AF alanı mod seçimini sınırla” adımını kullanmalısınız. “Dinamik alan AF (9 nokta)” veya “3D-izleme” veya bir başka modda asla çekim yapmayacaksanız, menüden bunları devre dışı bırakabilirsiniz. Bunu yaptıktan sonra, kameranın ön tarafındaki AF alanı modu düğmesine bastığınızda seçenekler listesinde bu seçenekleri size göstermeyecektir! Aynı şey “a10: Otomatik netleme modu kısıtlamaları” için de geçerlidir, eğer AF-S’de çekim yapmıyorsanız, alandaki olası odaklanma sorunlarını önlemek için bunları tamamen kapatabilirsiniz.

  “b – Ölçüm / pozlama” ayarlarından hiçbirini karıştırmam, bu yüzden onları varsayılan değerlerde bırakmanızı tavsiye ederim. Ayrıca, normalde 5 veya 10 saniyeye ayarladığım “Zamanlayıcı” seçeneğinin yanı sıra, tüm “Zamanlayıcılar / AE kilidi” alt bölümünü de es geçerim.

  “d – Çekim / Ekran” altında, iki ana ayarım “Pozlama gecikme modu” ve “Elektronik ön perde deklanşörü”dür. “Pozlama gecikme modu” çok önemlidir, çünkü her fotoğraf çekilmeden önce bir gecikme süresi ayarlamanıza izin verir, bu da kameranın titremesini tamamen ortadan kaldırabilir. Temel olarak, “Pozlama gecikme modu” açıkken, kamera ilk önce aynayı kaldırır, ardından ayarladığınız süre kadar bekler ve süre bitiminde fotoğrafı çekmek için deklanşörü açar. Güzel olan şey, korkulan ayna hareketinden kaynaklı “ayna şokunu” tamamen ortadan kaldıran 3 saniyeye kadar gecikme belirtebilmenizdir. Bu yüzden yanınızda bir kablolu uzaktan kumandalı deklanşör tetikleyicisi yoksa, kamera titremesini azaltmak için bu özelliği kullanabilirsiniz ve gerçekten iyi sonuçlar üretir. Otomatik zamanlayıcı özelliği ile birlikte kullanılabilir veya daha iyisi, Mup (Ayna kalkık) veya Sessiz deklanşör modlarından birini kullanıyorsanız, “Elektronik ön perde deklanşörü” özelliğini aktif ederek kamerada oluşabilecek ayna ve optüratör kaynaklı tüm titreşimleri tamamen ortadan kaldırabilirsiniz. Bu, düşük ışık koşullarında manzara ve mimari çekimlerinde çok düşük deklanşör hızlarında kullanmanızı tavsiye ettiğim harika bir özelliktir. Neyse ki Nikon D850’ye Q ve Qc sessiz deklanşör modları ile Elektronik ön perde deklanşörü özelliğini kullanma yeteneğini ekledi, bu yüzden manzara / mimari çekiyorsanız, kameranızı varsayılan olarak “Q” modda tutmanızı öneriyorum. Nikon, bu özelliğin D850’de çalışmasını değiştirdi, artık önceki nesil Nikon DSLR’lerde olduğu gibi deklanşöre iki kez basmanız gerekmiyor. Artık Canlı Önizleme açıkken fotoğrafı çekmek için deklanşöre bir kez basmanız yeterli. Bunu “Pozlama gecikme modu” veya “Sessiz canlı görüntü çekimi” ile birleştirin ve kameranızdan sıfır titreşim alın. Bu sayede kameranın mekanizmasından kaynaklı tüm titreşimler ortadan kaldırılacağından sadece rüzgar ve üçayak stabilizasyonlarına dikkat etmeniz gerekecektir. Bu konuyla ilgili daha detaylı bilgi ve örnekler için Pozlama Gecikme Modu ve Daha Net Fotoğraflar başlıklı yazıma göz atabilirsiniz.

  “Pikleme vurgu özelliği”ni Canlı Önizlemede kullanmayı planlıyorsanız, istediğiniz rengi “d8: Pikleme vurgu rengi” kısmından ayarlamanızı öneririm. “Kırmızı” renk benim için en iyi sonucu verdi, ancak hepsi fotoğrafladığınız nesnenin rengine bağlıdır, bu yüzden bu menüden uygun rengi seçtiğinizden emin olun.

  “d9: Vizör kılavuz çizgi ekranı”, vizörde dikey ve yatay çizgiler oluşturan güzel bir özelliktir. Çekim yaparken bu ızgaraları her zaman kullanırım, ufuk çizgisini yatay veya dikey olarak hizalamak ve kompozisyonuma daha iyi bir şekilde yön vermek için bir yardımcıdır.

  “e – Basamaklama / Flaş” bölümlerine girmeyeceğim, çünkü bu kendi başına ayrı bir makale konusu olacak kadar detaylı bir konudur. Burada genellikle değiştirdiğim tek şey basamaklama sırasıdır. Çektiğim kareleri Düşük pozlanmış, Normal, sonra Aşırı pozlanmış gibi kullanmayı seviyorum, bu yüzden “e7: Basamaklama sırası” nı “Alt > MTR > üst” olarak ayarlıyorum.

  “f – Kontroller” bölümü sıkça kullandığım bölümdür, çünkü orada bana çekim anında zaman tasarrufu sağlayan bazı güzel özellikler var. Her şeyden önce “f1: Özel kontrol atama” bölümünü gözden geçirin ve her atanabilir düğme için kendi favori seçiminizi yapın. Benim için temel özellikler, Pozlama gecikme modu için ayarladığım Fn1 düğmesidir, Fn1 düğmesine basılı tutarak ve arka kadranı çevirerek farklı gecikme modları arasında kolaylıkla geçiş yapabilirim, böylece kameramın menülere dalmadan belirli bir gecikmeyi hızlıca seçebilirim.

  Ardından Fn2 düğmesini “MENÜM” olarak atarım, böylece MENÜM bölümünden ihtiyaç duyduğum her şeye hızlıca erişebiliyorum. MENÜM kısmına çok sık kullandığım ayarları ekliyorum. Nikon D850’de “AE / AF” kilit düğmesi artık olmadığından, joystik’i bu işlevi üstlenecek şekilde ayarlamak en iyisidir, böylece yapmanız gereken tek şey joystik düğmesine basmak ve pozlamayı ve odağı kilitlemek istediğiniz yerde tutmaktır. Bu özellik, özellikle panorama çekimlerinde sağ kolunuz olacaktır.

  Son olarak, çekim esnasında kamera çekim modlarımı sıkça değiştirdiğimden, üst kısımda yer alan “MODE” düğmesini çok kullanışlı bulmuyorum, çünkü bu işlem için her iki elimi de kullanmak zorundayım. Bu yüzden bu işlevi, deklanşör düğmesinin hemen üzerinde yer alan Film kayıt düğmesine Nikon D850 Ayarlarıatıyorum, bu benim için sorun değil çünkü film kayıt düğmesine ihtiyaç duymuyorum. Bu şekilde, kamera modunu sadece sağ elim ile değiştirebiliyorum.

  “f2: Çoklu seçici orta düğmesi” ayarını izleme modunda bastığımda görüntüyü %100 yakınlaştırmak için ayarlıyorum. Ancak, varsayılan değer “Az büyütme (%50)” olduğundan, “1: 1  (%100)” büyütmeye ayarlandığından emin olun. Doğru büyütme seviyesine gelene kadar soldaki “+” zum düğmesine sürekli basmak yerine bu özelliği kesinlikle seveceksiniz. Bu size düğme basışlarında 6 zum tasarrufu sağlar  🙂 .

  Kontroller bölümünün geri kalanını varsayılan değerlerde bırakırım. Video çekecekseniz, işlev düğmelerinin kendi ihtiyaçlarınıza göre ayarlandığından emin olmak için “g – Film” altındaki “g1: Özel kontrol atama” ayarlarına bir göz atın.

  Ayarlar Menüsü

  Burayı makinemi ilk aldığımda “Dil”, “Saat dilimi ve tarih”, “Ekran parlaklığı”, “Telif hakkı bilgisi”, “Wi-Fi” gibi ayarlar için kullanırım daha sonrasında birkaç işlev dışında burayı çok sık kullanmam. “Resim yorumu” ve “Telif hakkı bilgisi” bilgilerini mutlaka girerim, temel olarak bu ayarlar her fotoğrafa gömülen metin bilgilerini oluştururlar. Bellek kartınızı bir yerde kaybederseniz ve bir kişi bunu bulursa, kartınızın üzerinde herhangi bir yazı vs yoksa, kartı bulan kişinin buradaki dosyaların bir tanesindeki telif hakkınızdan ve/veya Adınızdan size ulaşmasına yardımcı olabilir, çok mu iyi niyetliyim sizce? Artı, RAW dosyalarına veri yazıyorsunuz, bu nedenle bir fotoğrafın sahibi olduğunuzu ispatlamak isterseniz RAW dosyası iletişim bilgilerinizle birlikte mükemmel bir kanıt oluşturabilir. Ben her ihtimale karşı kullandığım tüm SD ve XQD kartlarımın üzerine Adımı, Soyadımı ve cep numaramı CD kalemi ile yazarım.

  Bir akıllı telefona veya tablete fotoğraf göndermek için kameranın Wi-Fi özelliklerini kullanmayı planlıyorsanız ya da LCD’de dokunmatik kontrolleri etkinleştirmek gibi diğer ayarları buradaki menü seçenekleri altında bulacaksınız.

  “MENÜM” altında sıkça kullandığınız önemli öğeleri eklediğinizden emin olun, böylece onlara hızlıca erişebilirsiniz. Kişisel olarak, “ISO duyarlılığı ayarları”, “Otomatik zamanlama”, “Netleme kaydırmalı çekim” (Focus stacking), “AF ince ayarı”, “Elektronik ön perde deklanşörü” ve “Pozlama gecikme modu” gibi birkaç menü seçeneği ekledim, ancak hepsi bir tercih meselesi.

  Otomatik Lens kalibrasyonu özelliği

  Son olarak, Nikon D850 ile artık lenslerinizi otomatik olarak kalibre etme özelliğine sahip olduğunuzu unutmayın. Loş ışıkla aydınlanmış ortamlarda, özellikle akşam karanlığında sıkça çekimler yapıyorum. Loş ışıkta doğru AF ölçümü, D850’nin yüksek piksel sayısından tam olarak yararlanmak için çok önemlidir. D850’nin otomatik AF ince ayarı, kullandığınız her bir lens için AF ince ayarlarını otomatik olarak yapmanızı sağlar.

  Önemli NOT: Bu işlemi yaparken AF Modunun “AF-S“, AF Alan Modunun “Tek Nokta AF” ve netleme noktasının tam ortada olduğundan emin olun.  

  Odaklanacağınız bir nesne seçmelisiniz. Benim bulduğum bazı iyi hedefler, barkod şeritleri veya yüksek kontrastlı bir arka planda yazılmış blok harfler olan bir kağıt oldu, böylece sadece birkaç karakter AF noktasına sığacaktır ve testiniz daha doğru sonuçlar üretecektir.

  1. Bir duvara yukarıda bahsettiğim özelliklere uygun olan kağıdı asın. Makinenizi bir üçayak üzerine sabitleyin. Üçayağın yüksekliğini, duvara astığınız kağıdın netleme alacağınız bölgesine makineniz dik gelecek şekilde ayarlayın. Üçayağı, kullandığınız lensin odak uzaklığının 25 katı kadar bir uzaklığa ayarlayın. Örneğin; 200mm odak uzaklığı için, 200mm x 25 = 5 metre uzaklıkta olmalısınız.
  2. Ardından, Canlı Önizleme moduna (Live view) geçin ve hedefinize odaklanın. Yukarıdaki ŞEKİL 1’de 2 nolu daire içerisinde gösterilen ortadaki “AF modu” ve Film kayıtNikon D850 Ayarlarıdüğmelerini aynı anda basılı tutun. LCD’de ilerlemek isteyip istemediğinizi soran bir ekran çıkacaktır, Evet’e basın.
  3. Kamera, Canlı Önizleme’den çıkacak, mevcut olduğunu düşündüğü herhangi bir odaklama hatasını ölçmek için Faz Algılamalı AF sistemini çalıştıracak, ardından bu hatayı düzeltmek için gerekli ofseti, yani ince ayar değerini hesaplayacaktır.
  4. Son olarak, bu ayar için ince ayar değeri makinenize kaydedilir ve bir tamamlama iletişim kutusu görüntülenir. Onaylamak için OK tuşuna basın; Sonraki ekran size kaydedilen değeri gösterir. Bu şekilde birçok farklı lens hassas bir şekilde ayarlanır ve bu değerlerin tümü gelecekteki kullanımlarınız için saklanır. Fotoğraf makinesinin hesapladığı yeni değeri görmek için AF ince ayar menü öğesine bakabilirsiniz.

  Not: Yukarıda listelenen AF ayarlarından herhangi biri doğru değilse “Geçerli netleme ayarlarında Otomatik AF ince ayar mevcut değil.” gibi bir hata mesajı görürsünüz. Ya olası bir hizalama sorunu vardır, ya objektifiniz -20 ila +20 aralığının ötesinde ince ayar değeri gerektiriyordur veya bazen her şey doğru şekilde ayarlanmış olsa bile bu hata mesajını yine de alırsınız. Bu durumda Canlı Önizleme’den çıkın, nesne ile aranızdaki mesafeyi biraz açın, sonra tekrar netleyin ve Canlı Önizleme’ye geri dönün, testi tekrarlayın.

  Faz algılamalı AF Sistemi’nin yapısı nedeniyle hesaplanan ince ayar değerinin optimal olmayabileceğini anlamak önemlidir. Sonuçta ortaya çıkabilecek değerler aralığını belirlemek için bu testi en az 10 kez tekrarlamanızı tavsiye ederim. Ardından, bu testlerdeki değerlerin ortalamasını manuel olarak kendiniz girebilirsiniz.

  Bu yöntem size zor veya uzun geliyorsa, bunun yerine manuel AF ince ayar yöntemlerini kullanmayı tercih edebilirsiniz.

  Manuel AF ince ayarının nasıl çalıştığını öğrenmek istiyorsanız, “Back-Front Focus Problemi Nedir, Nasıl Anlaşılır, Lens Kalibrasyonu Nasıl Yapılır?” başlıklı makaleme göz atın.

  Umarım bu makaleyi faydalı bulmuşsundur. Bir kez daha belirtmeliyim ki, bunlar benim için işe yarayan ayarlardır ve sizin ihtiyaçlarınıza uymuyor olabilirler. Mevcut tüm özelliklerden ve özelleştirmelerden yararlanmak için fotoğraf makinenizi keşfetmeniz ve her ayarı mümkün olduğu kadar çok öğrenmeniz en iyisidir.

  Gördüğünüz gibi, geliştirmelerin ve yeni özelliklerin sayısı oldukça uzun ve ben burada hepsini anlatamadım. Değişikliklerle ilgili eksiksiz bilgiler görmek isterseniz blogumu sıkça ziyaret etmek ve D850’ye özel kısımlardaki makalelerimi okumak zorunda kalacaksınız. Ya da daha kolayı gönderi listeme abone olun, her yenilik anında e-postanıza gelsin 🙂 .

  Görüş, yorum ve eleştirileriniz benim için değerlidir, lütfen aşağıdaki “Yorumlar” kısmından benimle paylaşın.

  Işığınız bol olsun.

  Faydanılan kaynaklar: Photographylife.com, Nikon.com

  İlişkili İçerikler

  E-POSTA ABONELİĞİ

  Yorum Politikamız: Arthenos.com ekibi olarak tüm okuyucularımızı tartışmalara aktif olarak katılmaya teşvik etsek de, Davranış Kurallarımıza uymayan veya yayınlanan materyalin editoryal standartlarını karşılamayan herhangi bir içeriği Silme / Değiştirme hakkını saklı tutarız.

  Abone ol
  Bana bildir
  guest
  42 Yorum
  Beğenilenler
  En yeniler Eskiler
  Satır içi geribildirimler
  Bütün yorumları göster
  Tugi
  Tugi
  3 yıl önce

  Şu an D750 kullanıyor olsam da, gelecekte almayı düşündüğüm makine olduğu için yazınızın tamamını bir solukta okudum. Harika bir yazı olmuş, emeğinize sağlık.
  Nikon D850 hakkında çok detaylı bir inceleme yazı dizisi hazırladığınızı belirtmişsiniz. O yazınızı da merakla bekliyorum. Teşekkürler.

  Ercument
  Ercument
  3 yıl önce

  Tavsiyeleriniz icin tesekkurler. D850 aldigimda (cok kisa sure sonra elimde olacak) daha hızlı kurulum icin yardim almak icin suphesiz bu yaziya tekrar geri donecegim.

  Bana D850 icin iyi bir kablolu uzaktan tetikleme onerebilirmisiniz. Tripod kullanarak cok fazla uzun pozlama cekimleri yaptigim icin iyi bir kumandaya ihtiyacim olacak.

  Alp Buğra
  Alp Buğra
  3 yıl önce

  Sabahattin bey,

  Otomatik Netleme için Özel Ayarlar Menüsünde, seçtiğiniz ilk iki ayar seçiminin (hızlı hareket etmeyi planlıyorsak) AF-C için “Bırak” olduğunu fark ettim. D810 ayarları makalesinde, AF-C ayarı için “Bırak + Netle” seçeneğini önermişsiniz. D850’de neden değiştirdiğinizi merak ettim. Sormamın nedeni, bir süredir D810 AF-C ve AF-S için “Bırak” seçmiştim ve bu ayar her zaman iyi çalışmadı, bu yüzden “Bırak + Netle” seçeneğine geçtim, bunun her durumda iyi çalıştığını farkettim. Aklım karıştı. Bunu açıklayabilir misiniz, lütfen?

  Mehmet Khan
  Mehmet Khan
  3 yıl önce

  Ben almanyada yasiyom. Burada davet dugun okul resimleri cekerim. Nikon d850 kullanirim bu kadar basit dilde yazi daha okumadim. Yazin orneklerle ayrintili hem guzel olmus. Cok faydali benim icin. Ne kadar tesekkur etsem az olabilir. Bunun gibi yazilar gormek isterim.
  Viele Grüße

  Serdar AYDIN
  1 yıl önce

  Nikon D850 için Türkçe’ deki en iyi kaynak,
  Çok teşekkür ederiz .
  Serdar Aydın
  Antalya

  Serdar AYDIN
  Yorumun sahibi  Sebahattin Demir
  1 yıl önce

  37 sene Canon un makinalarını kullandıktan sonra D850 ye geçtim. Buda yaklaşık iki yıllık bir araştırmadan sonra oldu. Ama makinayı elime aldıktan beklediklerimin fazlasını buldum …

  Bu makaleyi paylaş

  Sebahattin Demir
  Mühendis ama Tıp meraklısı. Seyahat etmeyi seven bir fotoğraf gönüllüsü. Okumayı, araştırmayı, sorgulamayı sever. İnsan ilişkilerine ve saygıya önem verir. Bildiklerini paylaşmaktan mutluluk duyar. "Bilmiyorum" demekten çekinmez. Türkçe yazım kurallarına uymayanlarla arası iyi değildir.

  MANŞET

  POPÜLER İÇERİKLER

  42
  0
  Düşünceleriniz bizim için önemli. Belirtmek ister misiniz, lütfen yorum yapın.x
  ()
  x